Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

poruka: 202
|
čitano: 57.888
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi".
11 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Ajme meni kakve grintave babe...non stop pojednicima nipta6 me valja..možda je mob isključen pa neće dobit, možda je ovo, možda je ono, možda su u bunaru, a možda su u šumi.

Pa ako s tim sustavom pomognu i 8 od 10 ljudi, 8 su pomogli. Sustav se već isplatio.

Dajte ne budite toliko grintavi.
Moj PC  
6 2 hvala 0
9 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Samarzija kaže...
Ajme meni kakve grintave babe...non stop pojednicima nipta6 me valja..možda je mob isključen pa neće dobit, možda je ovo, možda je ono, možda su u bunaru, a možda su u šumi.

Pa ako s tim sustavom pomognu i 8 od 10 ljudi, 8 su pomogli. Sustav se već isplatio.

Dajte ne budite toliko grintavi.

Stari moj, za 7 mil € nije dovoljno 8 od 10... može to i bolje. Ovo je samo zadovoljavanje forme (kao i sve u nas)... treba srat i ne treba odustajati, jer mora moći bolje i tome treba težiti.

15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
NetkoNegdje kaže...

Ovi SMS-ovi nisu rješenje. Dovoljno je da mi mobitel bude isključen.

 

 

Nije ni sirena, dovoljno da imaš noise canceling headphones na glavi.

Smislit ćeš ti već nešto pa predloži europskom parlamentu.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Entry Point kaže...
Nisam našao opciju za Test Alert ni Cell Broadcast u iOS-u. Očito je onemogućeno za našu regiju 😂

 

Da, iOS update s tom opcijom za HR navodno ide tek u 9 mjesecu.

Android možda već uskoro.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Marko :D kaže...

Telemach, u roamingu, poruka stigla u 13:26. SMS-om bi trebali slat samo poruke informativnog karaktera, ne i hitna upozorenja. Za takve stvari bi ipak trebale ići isključivo preko CB jer ga dobivaju mobiteli neovisno o mreži, kartici koja je u mobitelu i o uređaju. CB se također može isključit, pa ako netko ne želi upozorenja nek si ih isključi, da odmah riješimo tu polemiku.

  

Baš kao što sam napisao, očekivao sam da nećemo svi dobit poruke na vrijeme, kažem, ista situacija je bila i u Londonu, ali još gore, s CB metodom.

 

Nije ništa tako jednostavno, naravno.

Imaš one koji ne mogu updejtati mobitel, ili pacijente koji namjerno to ne žele.

Kako će oni dobiti cell broadcast poruku za Hrvatsku ako nije omogućena u firmwareu?

 

Nikad se poruke ionako neće slati kako su se danas slale na cijele regije, nego na manja ugrožena područja.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
18 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...
Entry Point kaže...
Nisam našao opciju za Test Alert ni Cell Broadcast u iOS-u. Očito je onemogućeno za našu regiju 😂

 

Da, iOS update s tom opcijom za HR navodno ide tek u 9 mjesecu.

Android možda već uskoro.

 Da, potvrdio onaj glavnonja na TVu, slučajno čuo danas.

16 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

Imam kineski android mobitel, pogasio te opcije prije koju godinu i nisam dobio poruku. Imam FM bez slušalica i to mi je dovoljno.

 

 

 

Inače kad se dogodi veliko sranj*e prvo što nestaje je signal od mobitela i el. struja.

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

onda će Novi Židov, Braćo (anagram) od Anemičnog dobiti kocke za potpalu i dimne signale, pa će svaki građanininin biti obaviješten...

 

sve mi se čini da se ovčice kondicioniraju za sve uže torove...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...
Marko :D kaže...

Telemach, u roamingu, poruka stigla u 13:26. SMS-om bi trebali slat samo poruke informativnog karaktera, ne i hitna upozorenja. Za takve stvari bi ipak trebale ići isključivo preko CB jer ga dobivaju mobiteli neovisno o mreži, kartici koja je u mobitelu i o uređaju. CB se također može isključit, pa ako netko ne želi upozorenja nek si ih isključi, da odmah riješimo tu polemiku.

  

Baš kao što sam napisao, očekivao sam da nećemo svi dobit poruke na vrijeme, kažem, ista situacija je bila i u Londonu, ali još gore, s CB metodom.

 

Nije ništa tako jednostavno, naravno.

Imaš one koji ne mogu updejtati mobitel, ili pacijente koji namjerno to ne žele.

Kako će oni dobiti cell broadcast poruku za Hrvatsku ako nije omogućena u firmwareu?

 

Nikad se poruke ionako neće slati kako su se danas slale na cijele regije, nego na manja ugrožena područja.

Da, nema to veze, CB je omogućen u svim mobitelima za sve države, ne samo za pojedine. Na Xperiji iz 2018. imam omogućena ta upozorenja, mislim da imam i na starijem HTC, ali nisam ziher. Ako i bude potrebno neko ažuriranje, Google to riješi preko Google Playa, pošalje nadogradnju i mobitel sam ažurira, i to ne možeš zaustavit.

 

Ovi koji kažu da će ugasit mobitel, žao mi je, ali SMS čeka na poslužitelju dok se ne isporuči. Vi mobitel možete uključit za tjedan dana, poruka će stajati na poslužitelju i onog trenutka kad vi upalite mobitel, poruka će vam stići. Apsolutno ništa niste dobili s tim.

12 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Samarzija kaže...
Ajme meni kakve grintave babe...non stop pojednicima nipta6 me valja..možda je mob isključen pa neće dobit, možda je ovo, možda je ono, možda su u bunaru, a možda su u šumi.

Pa ako s tim sustavom pomognu i 8 od 10 ljudi, 8 su pomogli. Sustav se već isplatio.

Dajte ne budite toliko grintavi.

 8.3 M EUR-a. Nije baš jeftino.

12 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...
NetkoNegdje kaže...

Ovi SMS-ovi nisu rješenje. Dovoljno je da mi mobitel bude isključen.

 

 

Nije ni sirena, dovoljno da imaš noise canceling headphones na glavi.

Smislit ćeš ti već nešto pa predloži europskom parlamentu.

Je, usred nepogode ili rata, ti ćeš šetati okolo sa NC slušalicama.

 

Sirena je izumljena krajem 18. ili početkom 19. stoljeća (ovisi kome pripišeš izum) i preživjela je čak do 21. stoljeća i do naše nedavne ratne povijesti. Postoje ručne / mehaničke sirene koje ne ovise od struji. Sve je to preživjelo. U trenucim nepogode ili rata, zaboravi na struju i sve što se napaja strujom. Kao što vidiš, prvo se gađaju izvori energije. Čime ćeš napajati bazne stanice? Čak i mali radi prijemnik možeš napuniti okretanjem ručice ili solarnom ćelijom (https://www.amazon.com/Kaito-Powered-Emergency-Flashlight-Cellphone/dp/B003A21DQA/ref=sr_1_7?keywords=disaster+radio&qid=1685830242&sr=8-7).

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.6.2023 0:12 (NetkoNegdje).
12 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...
Entry Point kaže...
Nisam našao opciju za Test Alert ni Cell Broadcast u iOS-u. Očito je onemogućeno za našu regiju 😂

 

Da, iOS update s tom opcijom za HR navodno ide tek u 9 mjesecu.

Android možda već uskoro.

 Ako Android nema tu mogućnost, kao ni IOS, na kojim / čijim / kakvim uređajima će za koji dan testirati cell broadcast?

"Testiranje sustava SRUUK nastavit će se u utorak, 6. lipnja, kada će biti poslana test poruka putem tehnologije Cell Broadcast. Poruka će biti poslana u podne, ali samo na područjima Ličko-senjske županije, grada Slavonskog Broda te općine Stupnik."

12 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Marko :D kaže...

Ovi koji kažu da će ugasit mobitel, žao mi je, ali SMS čeka na poslužitelju dok se ne isporuči. Vi mobitel možete uključit za tjedan dana, poruka će stajati na poslužitelju i onog trenutka kad vi upalite mobitel, poruka će vam stići. Apsolutno ništa niste dobili s tim.

 Ovisi na koliko je podešeno čuvanje SMS-a.

 

Jedan meni nepoznat Web site piše:

"What is the default validity period for SMS?

How long an attempt is made to deliver an SMS depends on the network operator. In most German networks, attempts are made to deliver the SMS for 48 hours. After that, the message expires.

This duration (48 hours) is also the default setting for SMS you send through us.

In international networks, there is no uniform regulation. In most networks, however, the validity is also between 48 and 72 hours. In some cases, however, only 24 hours can pass before the message expires."

 

A to se lako testira. Poslat ću SMS na jedan svoj prepaid broj čiji SIM trenutno ne koristim u mobitelu. Pa ću ga ubaciti u mobitel za tjedan dana. Ako tada SMS stigne to je pristojno vrijeme čuvanja.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.6.2023 0:04 (NetkoNegdje).
15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Marko :D kaže...

Da, nema to veze, CB je omogućen u svim mobitelima za sve države, ne samo za pojedine. Na Xperiji iz 2018. imam omogućena ta upozorenja, mislim da imam i na starijem HTC, ali nisam ziher. Ako i bude potrebno neko ažuriranje, Google to riješi preko Google Playa, pošalje nadogradnju i mobitel sam ažurira, i to ne možeš zaustavit.

 

Ovi koji kažu da će ugasit mobitel, žao mi je, ali SMS čeka na poslužitelju dok se ne isporuči. Vi mobitel možete uključit za tjedan dana, poruka će stajati na poslužitelju i onog trenutka kad vi upalite mobitel, poruka će vam stići. Apsolutno ništa niste dobili s tim.

 

Nije omogućen svima po defaultu, a sad će se ažuriranjem uključiti svima u HR.

 

SMS nećeš dobiti ako ti je u trenutku slanja odnosno par minuta prije mob bio ugašen, jer ga sustav neće imati u evidenciji niti na kojoj je baznoj stanici. Nema to veze s klasičnim SMSom koji ti netko drugi šalje. Ovdje se poruke šalju ovisno o tvom "prisustvu na nekom području".

Cell Broadcast bi dobio, jer on ima period važenja pa ćeš ga dobiti ako upališ mob na tom kriznom području unutar tog perioda važenja.

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.6.2023 1:25 (Bitanga).
15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
NetkoNegdje kaže...

Je, usred nepogode ili rata, ti ćeš šetati okolo sa NC slušalicama.

 

Sirena je izumljena krajem 18. ili početkom 19. stoljeća (ovisi kome pripišeš izum) i preživjela je čak do 21. stoljeća i do naše nedavne ratne povijesti. Postoje ručne / mehaničke sirene koje ne ovise od struji. Sve je to preživjelo. U trenucim nepogode ili rata, zaboravi na struju i sve što se napaja strujom. Kao što vidiš, prvo se gađaju izvori energije. Čime ćeš napajati bazne stanice? Čak i mali radi prijemnik možeš napuniti okretanjem ručice ili solarnom ćelijom (https://www.amazon.com/Kaito-Powered-Emergency-Flashlight-Cellphone/dp/B003A21DQA/ref=sr_1_7?keywords=disaster+radio&qid=1685830242&sr=8-7).

 

 

A šta ako ja baš hoću hodati okolo sa NC slušalicama. Ekvivalentno tvome Ovi SMS-ovi nisu rješenje. Dovoljno je da mi mobitel bude isključen. Neki ljudi cijene svoj mir i ne žele biti dostupni 0-24h, pa isključe mobitel.

Znači tvojom logikom niti sirene nisu rješenje. Jer ja imam slušalice, ili sam gluh, ili sam u vinogradu 10 km dalje di se ne čuje nijedna sirena. Tako da to ne može biti rješenje.

Jesu li Facebook i Twitter rješenje? Puno ljudi nema to. Jel radio rješenje? Puno ljudi ne sluša radio niti ga ima. Tako da niti to ne može biti rješenje.

Ili ipak može? Rješenja se mogu nadopunjavati, zar ne? Unija podskupova!

 

Kakvo gađanje izvora energije, o čem ti pričaš? Pričamo o obavjestima civilne zaštite, ne apokalipsi koja će sravnit državu sa zemljom.

Pričamo o projektu kojem je "cilj upozoravanje sudionika civilne zaštite i građana putem mobilnih telefona i drugih korisničkih komunikacijskih uređaja o nastaloj ili nadolazećoj opasnosti i obavještavanje o mjerama koje je potrebno poduzeti za smanjenje ljudskih žrtava i materijalnih šteta."

 

I sad si se ti našao objašnjavati da mobiteli nisu rješenje za sustav obavještavanja putem mobilnih telefona.

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.6.2023 1:28 (Bitanga).
12 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...
NetkoNegdje kaže...

Je, usred nepogode ili rata, ti ćeš šetati okolo sa NC slušalicama.

 

Sirena je izumljena krajem 18. ili početkom 19. stoljeća (ovisi kome pripišeš izum) i preživjela je čak do 21. stoljeća i do naše nedavne ratne povijesti. Postoje ručne / mehaničke sirene koje ne ovise od struji. Sve je to preživjelo. U trenucim nepogode ili rata, zaboravi na struju i sve što se napaja strujom. Kao što vidiš, prvo se gađaju izvori energije. Čime ćeš napajati bazne stanice? Čak i mali radi prijemnik možeš napuniti okretanjem ručice ili solarnom ćelijom (https://www.amazon.com/Kaito-Powered-Emergency-Flashlight-Cellphone/dp/B003A21DQA/ref=sr_1_7?keywords=disaster+radio&qid=1685830242&sr=8-7).

 

 

A šta ako ja baš hoću hodati okolo sa NC slušalicama. Ekvivalentno tvome Ovi SMS-ovi nisu rješenje. Dovoljno je da mi mobitel bude isključen. Neki ljudi cijene svoj mir i ne žele biti dostupni 0-24h, pa isključe mobitel.

Znači tvojom logikom niti sirene nisu rješenje. Jer ja imam slušalice, ili sam gluh, ili sam u vinogradu 10 km dalje di se ne čuje nijedna sirena. Tako da to ne može biti rješenje.

Jesu li Facebook i Twitter rješenje? Puno ljudi nema to. Jel radio rješenje? Puno ljudi ne sluša radio niti ga ima. Tako da niti to ne može biti rješenje.

Ili ipak može? Rješenja se mogu nadopunjavati, zar ne? Unija podskupova!

 

Kakvo gađanje izvora energije, o čem ti pričaš? Pričamo o obavjestima civilne zaštite, ne apokalipsi koja će sravnit državu sa zemljom.

Pričamo o projektu kojem je "cilj upozoravanje sudionika civilne zaštite i građana putem mobilnih telefona i drugih korisničkih komunikacijskih uređaja o nastaloj ili nadolazećoj opasnosti i obavještavanje o mjerama koje je potrebno poduzeti za smanjenje ljudskih žrtava i materijalnih šteta."

 

I sad si se ti našao objašnjavati da mobiteli nisu rješenje za sustav obavještavanja putem mobilnih telefona.

 

 A ti šeći s NC slušalicama dok oko tebe padaju granate ili prema tebi jure klizište, bujica i sl.

 

SMS nije rješenje. Jer je krajnje nepouzdan kao tehnologija. Ako si u speleolog u pećini ispod zemlje sigurno nećeš primiti SMS ali nećeš čuti niti sirenu. U tom slučaju nećeš znati što se zbiva. Ali nije bit u tome. Ne može svaki kut planeta biti pokriven signalom mobilnih mreža niti sirenama, pa su oba načina korisna u naseljenim područjima. I to je činjenica. Ne znam zašto tvrdoglaviš oko bjelodanih stvari. SMS je prastara nepouzdrava tehnologija, što se vidjelo jučer. Niti u idealnim uvjetima ljudi ne primaju poruke zbog raznih razloga, a zašto bi u otežanim uvjetima to bio glavni kanal obavještavanja? Nisi bio u Zagrebu u vrijeme potresa? Da jesi, vidio bi kako mobilne mreže ne funkcioniraju kako treba. I ti bi tim putem nekog obavještavao o nekoj dodatnoj opasnosti (jer potres zasad ne možemo precizno predvidjeti)? Sretno.

 

Puno ljudi ne sluša radio? Puno ljudi nema radio? Kako znaš? Radio si istraživanje u Hrvatskoj? U svijetu? "With 92% of Americans listening to AM/FM radio, you're able to get your message to a broader audience, while still maintaining targetability across different station formats." ili "Combined, nearly 3 billion people worldwide will listen to radio weekly." Druge podatke nađi sam. Radio je bio dostupan u ratu bez problema i danas služi kao važan izvor informacija u posebnim situacijama.

 

"Kakvo gađanje izvora energije, o čem ti pričaš? " - oprosti, jesi li ti negdje u teškoj izolaciji, pa ne čitaš što se zbiva u Ukrajini? Jesi li ti sudjelovao u domovinskom ratu? U bio kojem ratu? Makar kao civil. Što se gađa da se protivniku oteža život? Ili nisi pročitao o napadima na ključnu infrastrukturu mimo rata, softverskim napadima (https://www.techtarget.com/whatis/feature/Colonial-Pipeline-hack-explained-Everything-you-need-to-know).

 

 

 

 

 

15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
NetkoNegdje kaže...

 

 A ti šeći s NC slušalicama dok oko tebe padaju granate ili prema tebi jure klizište, bujica i sl.

 

SMS nije rješenje. Jer je krajnje nepouzdan kao tehnologija. Ako si u speleolog u pećini ispod zemlje sigurno nećeš primiti SMS ali nećeš čuti niti sirenu. U tom slučaju nećeš znati što se zbiva. Ali nije bit u tome. Ne može svaki kut planeta biti pokriven signalom mobilnih mreža niti sirenama, pa su oba načina korisna u naseljenim područjima. I to je činjenica. Ne znam zašto tvrdoglaviš oko bjelodanih stvari. SMS je prastara nepouzdrava tehnologija, što se vidjelo jučer. Niti u idealnim uvjetima ljudi ne primaju poruke zbog raznih razloga, a zašto bi u otežanim uvjetima to bio glavni kanal obavještavanja? Nisi bio u Zagrebu u vrijeme potresa? Da jesi, vidio bi kako mobilne mreže ne funkcioniraju kako treba. I ti bi tim putem nekog obavještavao o nekoj dodatnoj opasnosti (jer potres zasad ne možemo precizno predvidjeti)? Sretno.

 

Puno ljudi ne sluša radio? Puno ljudi nema radio? Kako znaš? Radio si istraživanje u Hrvatskoj? U svijetu? "With 92% of Americans listening to AM/FM radio, you're able to get your message to a broader audience, while still maintaining targetability across different station formats." ili "Combined, nearly 3 billion people worldwide will listen to radio weekly." Druge podatke nađi sam. Radio je bio dostupan u ratu bez problema i danas služi kao važan izvor informacija u posebnim situacijama.

 

"Kakvo gađanje izvora energije, o čem ti pričaš? " - oprosti, jesi li ti negdje u teškoj izolaciji, pa ne čitaš što se zbiva u Ukrajini? Jesi li ti sudjelovao u domovinskom ratu? U bio kojem ratu? Makar kao civil. Što se gađa da se protivniku oteža život? Ili nisi pročitao o napadima na ključnu infrastrukturu mimo rata, softverskim napadima (https://www.techtarget.com/whatis/feature/Colonial-Pipeline-hack-explained-Everything-you-need-to-know).

  

 

Sorry stari, ali ti nemaš pojma o čem pričaš. Random rečenice s interneta nisu činjenice.

 

SMS je jedna od najpouzdanijih bežičnih komunikacijskih tehnologija, zato se i koristi za 2FA. A mobitel je jedini uređaj koji većina ljudi uvijek i stalno ima pokraj sebe, čak i na WCu. Prijenosni radio nema skoro nitko, a i ako ima većinom je ugašen. Radio slušaš možda u autu kad se voziš, a kad spavaš sigurno ne slušaš. Pa koja je onda razlika između toga i nošenja NC slušalica kad "padaju granate i klize klizišta"? A fulaš potpuno moju poantu, a to je da dodatni moderni kanali komunikacije mogu biti samo dobra stvar, a nikako ne može biti loša stvar. Jer tu je riječ i o društvenim mrežama, ne samo SMSu. A cell broadcast bi te probudio i iz sna u slučaju najveće opasnosti jer bi ti mob svirao sa sirenom na najjače!

 

Jučer nije bio problem u nepouzdanosti SMS tehnologije nego nešto potpuno drugo. I valjda 20 puta je napisano da SMS niti neće biti primarni način komunikacije nego je to cell broadcast, a SMS je samo fallback tehnologija. Koliko još puta ti to treba ponoviti?

 

A jel, u Ukrajini ljudi nemaju signala ni mobitele? Pa vojnike su znali detektirati po signalu mobitela na prvim linijama.

Jel možeš shvatiti da je ovo projekt za obavještavanje mobitelima, i da je kao takav napravljen, a da osim toga ima i još hrpa drugih kanala obavještavanja (i novih, i starih) i moći će se koristiti i dalje?

Šta te toliko smeta ako netko dobije poruku na mob umjesto da sluša radio? Hrpe stručnjaka za takvu tehnologiju su zaključili da je to dobra ideja, ali ne, ti znaš da to nema smisla.

To mi je kao da kažeš da solarke nemaju smisla jer pola vremena je ionako noć.

 

I'm out, ne da mi se više gubit vrijeme na objašnjavanje.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
12 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...

I'm out, ne da mi se više gubit vrijeme na objašnjavanje.

 Drago mi je da si out, jer sam na tebe potrošio debelo previše vremena. Nisam ni pročitao ovaj tvoj odgovor. Naprosto se ne isplati trošiti dodatno vrijeme na nekoga tko se odvojio od stvarnosti. U životu se u sekundi dogode izvanredne situacije i nikakav sustav s SMS-om tu neće pomoći. Hrvatska ga mora imati kao članica EU-a.

 

"Article 110 of the European Electronic Communication Code requires that by 21 June 2022, Member States shall ensure that, when public warning systems regarding imminent or developing major emergencies and disasters are in place, public warnings are transmitted by providers of mobile number-based interpersonal communications services to the end-users concerned."

 

https://joinup.ec.europa.eu/collection/rolling-plan-ict-standardisation/emergency-communication-and-public-warning-systems

 

I to je sve.

8 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
NetkoNegdje:

Koliko ja vidim, Rusiji nije uspjelo ostaviti Ukrajinu bez struje. Po koji sat na ograničenim lokacijama, a za toliko bazne stanice rade i bez mreže. Mnoge od njih ni inače nisu priključene na mrežu
Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
NetkoNegdje kaže...
U životu se u sekundi dogode izvanredne situacije i nikakav sustav s SMS-om tu neće pomoći. Hrvatska ga mora imati kao članica EU-a.

 

SMS je trenutno jedini non-broadcasting sustav koji dopire do većine stanovništva.

Samo ga je potrebno dimenzionirati, planirati itd. i zato se i rade ovakvi testovi.

13 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu

Ma kakav SMS, već sam rekao. Problem kod SMS-a je što je nepouzdan. Masu puta mi se dogodilo da sam poslao poruku, a da je primatelj nije dobio ili ju je dobio nakon par sati. Ono što treba napravit je CB. SMS ćeš dobiti samo ako tvoja mreža ima signala, kada ga izgubi zaboravi na bilo kakav SMS. S druge strane, CB poruke dobivaš čak i ako tvoja mreža nema signala, bitno je samo da bar jedna mreža na području ima signal. Isto kao i za 112 pozive, možeš ih zvat i bez kartice, mobitel se onda spaja na prvu mrežu koju vidi, bez obzira imao SIM ili ne. Zato je CB puno bolje rješenje od SMS-a.

 

No kod nas treba sustav još razviti da bude kao u SAD-u. Sirene vani, prekid TV programa, prekid radio programa, CB na mobitele.

 

U Japanu je još bolji sustav; televizor se sam od sebe upali čim se pošalje upozorenje.

16 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Marko :D kaže...

Ma kakav SMS, već sam rekao. Problem kod SMS-a je što je nepouzdan. Masu puta mi se dogodilo da sam poslao poruku, a da je primatelj nije dobio ili ju je dobio nakon par sati. Ono što treba napravit je CB. SMS ćeš dobiti samo ako tvoja mreža ima signala, kada ga izgubi zaboravi na bilo kakav SMS.

CB je puno bolji, ali još dosta starih mobitela ne podržava isti.

15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Marko :D kaže...

Ma kakav SMS, već sam rekao. Problem kod SMS-a je što je nepouzdan. Masu puta mi se dogodilo da sam poslao poruku, a da je primatelj nije dobio ili ju je dobio nakon par sati. Ono što treba napravit je CB. SMS ćeš dobiti samo ako tvoja mreža ima signala, kada ga izgubi zaboravi na bilo kakav SMS. S druge strane, CB poruke dobivaš čak i ako tvoja mreža nema signala, bitno je samo da bar jedna mreža na području ima signal. Isto kao i za 112 pozive, možeš ih zvat i bez kartice, mobitel se onda spaja na prvu mrežu koju vidi, bez obzira imao SIM ili ne. Zato je CB puno bolje rješenje od SMS-a.

 

No kod nas treba sustav još razviti da bude kao u SAD-u. Sirene vani, prekid TV programa, prekid radio programa, CB na mobitele.

 

U Japanu je još bolji sustav; televizor se sam od sebe upali čim se pošalje upozorenje.

 

Evo, po 21. put.

CB je napravljen i to će biti primarna metoda slanja.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.6.2023 23:54 (Bitanga).
12 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Feudalac kaže...
NetkoNegdje:

Koliko ja vidim, Rusiji nije uspjelo ostaviti Ukrajinu bez struje. Po koji sat na ograničenim lokacijama, a za toliko bazne stanice rade i bez mreže. Mnoge od njih ni inače nisu priključene na mrežu

 Koliko vidiš, jer mediji ne prikazuju sve. Kao što se za domovinskog rata nije objavljivalo baš sve, kako se drugoj strani ne bi servirale informacije u čemu su uspjeli naštetiti tj. što su uspjeli pogoditi. Bazne stanice... Ljudi su bez krova nad glavom, vode i hrane ali su bitne bazne stanice.

12 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Old Iggy kaže...
NetkoNegdje kaže...
U životu se u sekundi dogode izvanredne situacije i nikakav sustav s SMS-om tu neće pomoći. Hrvatska ga mora imati kao članica EU-a.

 

SMS je trenutno jedini non-broadcasting sustav koji dopire do većine stanovništva.

Samo ga je potrebno dimenzionirati, planirati itd. i zato se i rade ovakvi testovi.

 Ja mislim da je to radio, koji je preživio razne lokalne i svjetske ratove. Ali dobro, ima vas koji i dalje vjerujete u SMS. Živi bili, pa vidjeli.

12 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...
Marko :D kaže...

Ma kakav SMS, već sam rekao. Problem kod SMS-a je što je nepouzdan. Masu puta mi se dogodilo da sam poslao poruku, a da je primatelj nije dobio ili ju je dobio nakon par sati. Ono što treba napravit je CB. SMS ćeš dobiti samo ako tvoja mreža ima signala, kada ga izgubi zaboravi na bilo kakav SMS. S druge strane, CB poruke dobivaš čak i ako tvoja mreža nema signala, bitno je samo da bar jedna mreža na području ima signal. Isto kao i za 112 pozive, možeš ih zvat i bez kartice, mobitel se onda spaja na prvu mrežu koju vidi, bez obzira imao SIM ili ne. Zato je CB puno bolje rješenje od SMS-a.

 

No kod nas treba sustav još razviti da bude kao u SAD-u. Sirene vani, prekid TV programa, prekid radio programa, CB na mobitele.

 

U Japanu je još bolji sustav; televizor se sam od sebe upali čim se pošalje upozorenje.

 

Evo, po 21. put.

CB je napravljen i to će biti primarna metoda slanja.

 Nisi li ti napisao da si - out?

12 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Marko :D kaže...

Ma kakav SMS, već sam rekao. Problem kod SMS-a je što je nepouzdan. Masu puta mi se dogodilo da sam poslao poruku, a da je primatelj nije dobio ili ju je dobio nakon par sati. Ono što treba napravit je CB. SMS ćeš dobiti samo ako tvoja mreža ima signala, kada ga izgubi zaboravi na bilo kakav SMS. S druge strane, CB poruke dobivaš čak i ako tvoja mreža nema signala, bitno je samo da bar jedna mreža na području ima signal. Isto kao i za 112 pozive, možeš ih zvat i bez kartice, mobitel se onda spaja na prvu mrežu koju vidi, bez obzira imao SIM ili ne. Zato je CB puno bolje rješenje od SMS-a.

 

No kod nas treba sustav još razviti da bude kao u SAD-u. Sirene vani, prekid TV programa, prekid radio programa, CB na mobitele.

 

U Japanu je još bolji sustav; televizor se sam od sebe upali čim se pošalje upozorenje.

 Prekid programa. Nedavno su Ameri bili bijesni jer je prijenos nečega (ne sjećam se točno, nekog sportskog događaja) bio nakratko prekinut ili su bile na ekranu ispisivane poruke zbog najave elementarne nepogode.

15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
NetkoNegdje kaže...

 Nisi li ti napisao da si - out?

 

Out iz raspravljanja s onima s kojima nema smisla gubiti vrijeme, sa drugim ljudima normalno komuniciram.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
16 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
NetkoNegdje kaže...
Old Iggy kaže...

SMS je trenutno jedini non-broadcasting sustav koji dopire do većine stanovništva.

Samo ga je potrebno dimenzionirati, planirati itd. i zato se i rade ovakvi testovi.

 Ja mislim da je to radio, koji je preživio razne lokalne i svjetske ratove. Ali dobro, ima vas koji i dalje vjerujete u SMS. Živi bili, pa vidjeli.

Zato sam i napisao non-broadcasting.

Radio je tu broj jedan, samo se sve manje sluša. Kao izvor informacije nakon katastrofa je nezamjenjiv, ali u trenutku kao izvor obavješćivanja čim većeg broja ljudi baš i ne.

Kao nekad sirene - bile su češće, glasnije, učili smo što koja kombinacija tonova znači. Danas je praktički možeš čuti smao kod šumskih požara i slično, ne sjećam se kad sam ju čuo u ijednu drugu svrhu nakon rata.

15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Old Iggy kaže...

Zato sam i napisao non-broadcasting.

Radio je tu broj jedan, samo se sve manje sluša. Kao izvor informacije nakon katastrofa je nezamjenjiv, ali u trenutku kao izvor obavješćivanja čim većeg broja ljudi baš i ne.

Kao nekad sirene - bile su češće, glasnije, učili smo što koja kombinacija tonova znači. Danas je praktički možeš čuti smao kod šumskih požara i slično, ne sjećam se kad sam ju čuo u ijednu drugu svrhu nakon rata.

 

U mom gradu sirenu niti ne čujem u stanu kad su mi PVC prozori zatvoreni po zimi. I to kad je apsolutna tišina.

A živim maltene u centru, 600m zračne linije od tornja.

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice