Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobitela

poruka: 25
|
čitano: 6.756
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobitela".
8 godina
offline
Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobitela

GaN nije galijev nitrat, nego galijev nitrid. 

 
14 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobi
Mah ?
Pa ne sastoji se punjač samo od "tranzistora",mislim da je članak krivo googletranslejtan 😀
 
4 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobi
Kakav je ovo galimatijas od teksta. Glavni dio punjača je transformator i za punjče od 30 do 70 W mora biti prilično velikih dimenzija, jer se energija prenosi kroz željeznu jezgru. Novi brzi punjači pune velikim strujama pa namotaji žice na sekundaru moraju biti većeg promjera. Za ispravljanje velikih struja trebaju i jače diode ali to je znemarljivo u poređenju sa transformatorom.
Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
 
1 9 hvala 0
14 godina
offline
Re: Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobi
uss kaže...
Kakav je ovo galimatijas od teksta. Glavni dio punjača je transformator i za punjče od 30 do 70 W mora biti prilično velikih dimenzija, jer se energija prenosi kroz željeznu jezgru. Novi brzi punjači pune velikim strujama pa namotaji žice na sekundaru moraju biti većeg promjera. Za ispravljanje velikih struja trebaju i jače diode ali to je znemarljivo u poređenju sa transformatorom.

 Nisam siguran za nove modele, ali mislim da su svi na poluvodičkoj tehnologiji, a ne na transformatoru. Stariji mobiteli otprilike 10god imaju punjače sa transformatorom.

7 godina
online
Re: Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobi
mGT kaže...
Mah ?
Pa ne sastoji se punjač samo od "tranzistora",mislim da je članak krivo googletranslejtan 😀

 

uss kaže...
Kakav je ovo galimatijas od teksta. Glavni dio punjača je transformator i za punjče od 30 do 70 W mora biti prilično velikih dimenzija, jer se energija prenosi kroz željeznu jezgru. Novi brzi punjači pune velikim strujama pa namotaji žice na sekundaru moraju biti većeg promjera. Za ispravljanje velikih struja trebaju i jače diode ali to je znemarljivo u poređenju sa transformatorom.

 Fora je u onom dijelu: niži parazitni kapacitet == viša frekvencija == manji transformator i kondenzatori == manji punjač.

A diode na izlazu zaboravite, sinkrona rektifikacija je uzela maha, a GaN mosfeti imaju još manji Rdson pa je i disipacija topline još manja, pa još dodatno mogu smanjiti punjač.

Na kraju bude došlo do toga da punjač bude samo trafo i jedan mali pcb zakeljen na njega taman da ne iskače iz profila, i to je to, a snaga ogromna.

Meni je osobno to baš fora, jer kad pogledate da je skoro 90% volumena u klasičnom punjaču prazno zbog disipacije topline, koliko zapravo tu ima prostora za napredak.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.3.2021 9:24 (fer-de-lance).
7 godina
online
Re: Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobi
mac92 kaže...

 Nisam siguran za nove modele, ali mislim da su svi na poluvodičkoj tehnologiji, a ne na transformatoru. Stariji mobiteli otprilike 10god imaju punjače sa transformatorom.

Svaki ima transformator u sebi, osim onih koji imaju kapacitivni dropper (za male snage, i gdje ljudi ne mogu dirat, jer nisu sigurni zato kaj nisu galvanski odvojeni, takvi se ne koriste za mobitele).

Samo je stvar da su transformatori prije bili teški pol kile za 5W snage i grijali se ko ludi jer su radili na mrežnoj frekvenciji (50 Hz), a ovi su sad na par sto kHz, dok bi GaN bili i u MHz.

Prednost mrežnog trafoa je jedino kaj ga svatko može napravit, dok za ove na višim frekvencijama treba mislit na apsolutno sve da bi radili.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.3.2021 9:33 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobitela

ni u jednom od raspoloživih trenutaka nisam posumnj/ljao kako je korporacijama na umu samo dobrobit čovječanstva, životinjstva i biljkarstva, iako je sve bez postalo bitno skuplje nego dok je bilo s/sa: benzin bez olova, napitci bez šećera, deterdžent bez fosfata, telefoni bez punjača ... ubiše se od brige za nas, otkidajući si ionako sićušan profit od usta. dirnut sam. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
13 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobitela

Life is meant to die. Accept your fates.
 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobi
fer-de-lance kaže...

Svaki ima transformator u sebi...

Točno, međutim, kad se priča o "prenošenju energije kroz željeznu jezgru" onda je iz konteksta jasno da se priča o klasičnim transformatorima kakve današnji punjači nemaju jer ovi u današnjim punjačima imaju feritnu jezgru.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
offline
Re: Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobi
tko više koristi te punjače...od kada sam ugradio čarobnu bateriju...napuniš jednom i miran si ohohoho
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobi
MrBlc kaže...
fer-de-lance kaže...

Svaki ima transformator u sebi...

Točno, međutim, kad se priča o "prenošenju energije kroz željeznu jezgru" onda je iz konteksta jasno da se priča o klasičnim transformatorima kakve današnji punjači nemaju jer ovi u današnjim punjačima imaju feritnu jezgru.

 

Moderni pretvarači nemaju transformator već imaju zavojnicu s feritnom jezgrom.

Life is meant to die. Accept your fates.
15 godina
neaktivan
offline
Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobitela

scientia est potentia
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobi
Caustic kaže...
MrBlc kaže...
fer-de-lance kaže...

Svaki ima transformator u sebi...

Točno, međutim, kad se priča o "prenošenju energije kroz željeznu jezgru" onda je iz konteksta jasno da se priča o klasičnim transformatorima kakve današnji punjači nemaju jer ovi u današnjim punjačima imaju feritnu jezgru.

 

Moderni pretvarači nemaju transformator već imaju zavojnicu s feritnom jezgrom.

 imaju trafo jer moraju zadovoljiti galvansko odvajanje. No trafo je full mali jer radi na visokim frekvencijama.

https://www.chargerlab.com/baseus-65w-2c1a-multiport-gan-charger-teardown-review/

4 godine
protjeran
offline
Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobitela

Pravi napredak ce biti kada jednog lijepog dana pređu na planarne transformatore i izbace ovu sadasnju tehnologiju iz 70tih.Uz ASIC i planarni trafo punjac snage 100W bi bio velicine kocke šećera.

 

Ali dok je ovakvih robova sporo ce to ici.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.3.2021 3:52 (Voltaren20).
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobitela

Clickbait. Članak govori o novoj tehnologiji, a ne novom standardu kao što kaže naslov.

Ta je pak tehnologija primjenjiva posvuda i nije specifična za punjače.

 

Ono što je potrebno za smanjenje otpada je unificiranje standarda punjača, a ne da svaka firma ima svoje brzo punjenje, i to za bar desetak godina unaprijed, pa kad kupiš univerzalni da ga ne moraš mijenjati kad kupiš novi mobitel.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 2 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobi
Life is meant to die. Accept your fates.
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobi

Visak riječ standard ne znači samo službenu normu, već i općeprihvaćenu neslužbenu, poput onoga što očekujemo od dodatne opreme kad kupimo mobitel. Kad većina proizvođača izbaci slušalice, onda s vremenom i prihvaćanjem kupaca slušalice više nisu dio standardne opreme. Ako većina ubaci GaN punjač, onda to s vremenom postaje dio standardne opreme, pa se stari tip punjača kod nekih mobitela posebno ističe kao negativno odstupanje od standarda.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobi
MrBlc kaže...

Visak riječ standard ne znači samo službenu normu, već i općeprihvaćenu neslužbenu, poput onoga što očekujemo od dodatne opreme kad kupimo mobitel. 

 Kao prvo korisnik uopće nema pojma kakve diode su u punjaču, pa ništa ni ne očekuje.

 

Kad je Apple mijenjao procesore (nekoliko puta), nitko nije pričao o 'novom standardu', jer se taj pojam ne koristi u tom kontekstu. Možemo govoriti o općenito novom tehnološkom standardu kojim se smanjuje potrošnja, ali to nije novi standard punjača, kao što naslov sugerira.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobi
Visak kaže...

Kao prvo korisnik uopće nema pojma kakve diode su u punjaču, pa ništa ni ne očekuje.

 

Kad je Apple mijenjao procesore (nekoliko puta), nitko nije pričao o 'novom standardu', jer se taj pojam ne koristi u tom kontekstu. Možemo govoriti o općenito novom tehnološkom standardu kojim se smanjuje potrošnja, ali to nije novi standard punjača, kao što naslov sugerira.

Možda sam ja optimističan, ali mislim da bi prosječni korisnik ipak primijetio da s novim mobitelima više ne dolazi cigla koja zauzima tri utičnice na letvi i grije se ko blesava, već dolaze mali punjači koji se ne griju toliko, a mobitel se puni čak malo brže nego sa starom ciglom. GaN je način za to postići i kao takav korisnika ne zanima, ali ga zanima rezultat kojeg je trenutno nemoguće postići bez korištenja GaN MOSFET-a.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
3 godine
protjeran
offline
Re: Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobi
Korisnik neće gledati je li GaN ili Si, već je li velik ili mali.
Imaš adaptere koji daju 65W, a zauzimaju cca 400cm3, dok drugi koji daje duplo manje, a duplo je veći.

I sad hrpa proizvođača daje ove na GaN bazi. Nakon toga ti on postaje normalan, a ovi na Si postaju zastarjeli.
Life is meant to die. Accept your fates.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobi
Caustic kaže...
Korisnik neće gledati je li GaN ili Si, već je li velik ili mali.
Imaš adaptere koji daju 65W, a zauzimaju cca 400cm3, dok drugi koji daje duplo manje, a duplo je veći.

I sad hrpa proizvođača daje ove na GaN bazi. Nakon toga ti on postaje normalan, a ovi na Si postaju zastarjeli.

 Punjači su se smanjivali cijelo vrijeme, pa nitko nije govorio o novom standardu svaki put kad bi se cigla smanjila. Taj pojam ovdje naprosto ne spada, pogotovo što nije ni na koji način vezan samo uz punjače mobitela. Ako sutra ubace GaN diode u televizore i pojačala nitko neće pričati o novom standardu televizora i pojačala.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobi
Visak kaže...

 Punjači su se smanjivali cijelo vrijeme, pa nitko nije govorio o novom standardu svaki put kad bi se cigla smanjila. Taj pojam ovdje naprosto ne spada, pogotovo što nije ni na koji način vezan samo uz punjače mobitela.

Kad su se pojavili prvi switcherski punjači za mobitele, ljudi su primijetili i počeli su govoriti kako je sad normalno da iole bolji mobitel više ne dolazi s "teškom kockom", već s ovim "laganim uskim" punjačem.

 

Punjači su kasnije varirali malo gore, malo dolje, ali rastom snage, dimenzije su generalno počele rasti. Iako je današnji 850 mA punjač manji od starog punjača od 200 mA, punjači koji podržavaju brzo punjenje su i dalje dimenzijama prije usporedivi s punjačima od NMT Nokija nego sa switcherskim punjačima za GSM mobitele, te polako dolaze do granice dizajna kojeg postavljaju mane silicijskih sklopova. Prelazak na GaN omogućuje značajan skok i prelazak limita silicijske tehnologije.

 

Visak kaže...

Ako sutra ubace GaN diode u televizore i pojačala nitko neće pričati o novom standardu televizora i pojačala.

Men'se čini da ti u životu nisi upoznao audiofila 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobi
Ajar:

Slažem se s tobom, u načelu. Međutim, uzrok većoj cijeni nije u prevari već u dodatnom poslu. Autopraonica u vidu kante i spužve uz obližnji potok ili ona druga, grijana, demineralizirana, s filtracijom otpadnih voda itd. Čudno, zar ne.

Kaj se tiče iPhonea, nova serija bez punjača nije skuplja, a usput su praktično prepolovili cijenu početnom modelu. Evo i ja sam ubo 11-icu, punjač i sluške mi nisu falili jer ih već imam preko nekoliko. Telefon je mrak, a cijena, nakon dugo vremena, vrlo korektna.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.3.2021 15:14 (Feudalac).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobi
MrBlc kaže...
 
Visak kaže...

Ako sutra ubace GaN diode u televizore i pojačala nitko neće pričati o novom standardu televizora i pojačala.

Men'se čini da ti u životu nisi upoznao audiofila 

 Audiofili to odavno rješavaju Schottky diodama.

 

Ne pitaj me kako znam

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
online
Re: Novi standard na pomolu - hoće li punjači mobi

Ne samo audiofili, Schottky diode su ti danas u svakom niskonaponskom ispravljaču (do cca. 50V), niske do srednje visoke frekvencije.

S padom napona od 0.15-0.8V kroz nominalni raspon struje su puno bolje od klasičnih dioda i fast recovery dioda, ali ostaje ograničenje niskog maksimalno dozvoljenog reverznog napona i i dalje popriličnog barijernog kapaciteta koji ne dozvoljava rad na višim frekvencijama.

Ali to je i dalje neefikasno, a audiofilima je dobar kompromis zbog manje termičkog šuma u odnosu na klasične diode, a nema ni približno izobličenja kao mosfet, a njima je efikasnost nebitna (zapravo je najbolje pojačalo uvijek A klasa, A+ ili AB ili koje su već popularne koje ionak ne mogu imati nikakvu efikasnost u odnosu na "digitalne" D i T klase koje su efikasne ali imaju ogromna izobličenja zbog svog načina rada).

Ali u power tehnici to je previše neefikasno i zato se teži sinkronoj rektifikaciji.

Mosfet čim manjeg Rds-a, dobro filtriranje i deri, s tim da je to sad došlo do toga da je i mosfet i njegova popratna elektronika utrpana u kučište klasične SMD diode, samo s dvije nožice, a napajanje je izvedeno kroz reverzni dio periode kad ne vodi, čudo jedno.

 

Kruha i igala...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice