Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika iz 20

poruka: 56
|
čitano: 11.051
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika iz 20".
9 godina
neaktivan
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
wyks kaže...

Zasto bi itko kupio AiO racunalo u 2019?

 Pa ja jedva čekam kad računala postanu kompletno i rašireno AiO. Kupiš dizajn koji ti se sviđa, lijepo ga staviš na stol, nemaš nikakve kutije, imaš jedan jedini kabel za struju, eventualno ethernet.

 

Ne znam što bi trebalo očekivati u budućnosti nego da se makne kutija i sve se stavi u jedan paket lijepo. A s SSD tehnologijom, sve efikasnijim i low power čipovima smo sve bliže i bliže tomu.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.4.2019 16:21 (JozoBozo121).
15 godina
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
JozoBozo121 kaže...
Pa ja jedva čekam kad računala postanu kompletno i rašireno AiO. Kupiš dizajn koji ti se sviđa, lijepo ga staviš na stol, nemaš nikakve kutije, imaš jedan jedini kabel za struju, eventualno ethernet.

 

Ne znam što bi trebalo očekivati u budućnosti nego da se makne kutija i sve se stavi u jedan paket lijepo.

Pa nitko ti ne brani da ih i sada kupis, pa me zanima zasto ih sada ne kupis?

 

Isto su cekali ljudi i prije 20 godina, pa danas imamo iMac - koji je sada u potpunosti nenadogradiv, te sve manje modela ostalih proizvodjaca i pad prodaje zadnjih 4 godine, da bi sada sveukupno drzali manje od 10% trzista.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
JozoBozo121 kaže...

A s SSD tehnologijom, sve efikasnijim i low power čipovima smo sve bliže i bliže tomu.

Ovisi sto trebas, nVidia top GPU danas trosi daleko vise i gabaritima je mnogo veca od top GPU-a iz 1999.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
14 godina
protjeran
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
wyks kaže...

Sto je "modernije"?

 

Fusion drive? Plastika na Lenovu? Zalemljene komponente? Neadekvatno hladjenje?

Glupost, sve sta nabrajas nije vezano uz AIO kao koncept... Valjda je bolje imat sve u ekranu nego odvojenu kutijetinu koja zauzima prostor plus dodatni kabeli...

Glavni problem vecini je cijena...

15 godina
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
ansha kaže...
Glupost, sve sta nabrajas nije vezano uz AIO kao koncept... Valjda je bolje imat sve u ekranu nego odvojenu kutijetinu koja zauzima prostor plus dodatni kabeli...

Glavni problem vecini je cijena...

A tko razvija koncept?

 

I zasto onda nije rasireniji i zasto pada prodaja unazad 5 godina?

 

Da kupujes AiO koji bi kupio, a koji ne, i zasto?

I kad pogledas unazad 20 godina, u kojem smjeru ide razvoj PC-a?

Performance komponente su vece i trose vise, dok su mobile komponente smanjivane, ali se prati trend lemljenja na plocu.

I jedno i drugo je svakako razumljivo, osim sto je ovaj drugi trend prepun kompromisa - cak i da se sad kupi SATA SSD (ono sto nudi vecina AiO kofiguracija)- vec su PCI-e diskovi sa 3X brzim R/W brzinama pred svojim peakom prodaje.

 

Cak se i kod iMac-a, koji ima najbolju prodaju, gdje Apple kao proizvodjac ima najbolje marze, Apple odlucuje na upgrade metodu zarade, gdje je racunalo opremljeno tehnologijom od prije dvije godine 30% skuplje od pocetnog modela koje nudi uzasno zastarjelu tehnologiju.

 

Kompromis je i FullHD ekran, Apple je tu super pa daje 5K, no drugi proizvodjaci imaju jos vece cijene za AiO sa 4K+ ekranima.

Zasto mislis da ce se u naredno vrijeme, sa konstantnim opadanjem prodaje, porizvodjaci odluciti na izpravljanje svih tih po korisnika negativnih kompromisa? iMac je vec 20 godina stara serija...

 

Ono sto prati minijaturizaciju je osjetan i ozbiljan porast prodaje ultrabookova, jer se Asusovi i Acerovi modeli sa 13''/14'' i3/8GB/256/Win10 mogu naci za 5000kn.

Tko ce i kada napraviti taj koncept kojem tezis?

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
neaktivan
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
Ako trebaš tower kantu imam jednu povoljno za tebe. All-in-one mi je za po doma, primarni koristim MacBook Pro, a iMac 27 je idealan companion - radi standalone i moze biti eksterni monitor za MacBook
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
15 godina
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
southy kaže...
Ako trebaš tower kantu imam jednu povoljno za tebe. All-in-one mi je za po doma, primarni koristim MacBook Pro, a iMac 27 je idealan companion - radi standalone i moze biti eksterni monitor za MacBook

 Ne mozes od 2014, odnosno prelaska na 5k.

12 godina
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
ansha kaže...
wyks kaže...

Sto je "modernije"?

 

Fusion drive? Plastika na Lenovu? Zalemljene komponente? Neadekvatno hladjenje?

Glupost, sve sta nabrajas nije vezano uz AIO kao koncept... Valjda je bolje imat sve u ekranu nego odvojenu kutijetinu koja zauzima prostor plus dodatni kabeli...

Glavni problem vecini je cijena...

Glavni problem je što svaki put kad trebaš nadogradnju možeš monitor, koji je dobar dio ukupne cijene, baciti u kantu.

A tu je još i problem što se reklamiraju visoke performanse a računalo ih zbog pregrijavanja nema.

 

14 godina
protjeran
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
BlueMax kaže...
ansha kaže...
wyks kaže...

Sto je "modernije"?

 

Fusion drive? Plastika na Lenovu? Zalemljene komponente? Neadekvatno hladjenje?

Glupost, sve sta nabrajas nije vezano uz AIO kao koncept... Valjda je bolje imat sve u ekranu nego odvojenu kutijetinu koja zauzima prostor plus dodatni kabeli...

Glavni problem vecini je cijena...

Glavni problem je što svaki put kad trebaš nadogradnju možeš monitor, koji je dobar dio ukupne cijene, baciti u kantu.

A tu je još i problem što se reklamiraju visoke performanse a računalo ih zbog pregrijavanja nema.

 

Ako ti je posao hardwareski zahtjevan i trazi ceste nadogradnje, onda naravno da AIO nije za tebe. 

Al kao neki multimedijalno/uredski stroj opce namjene moze trajati jako dugo, uostalom, to je opet pitanje skupoce.

 

Za govorit o pregrijavanju je prerano, ali moderni 8-core je i kad je unutar 65W TDP-a jos uvijek vrlo brz. Ako skroz nisu spizdili hladjenje, ne bi trebalo bit ozbiljnih problema.

15 godina
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
wyks kaže...
JozoBozo121 kaže...

A s SSD tehnologijom, sve efikasnijim i low power čipovima smo sve bliže i bliže tomu.

Ovisi sto trebas, nVidia top GPU danas trosi daleko vise i gabaritima je mnogo veca od top GPU-a iz 1999.

 

 Dobro i? Mobilan GTX 1060 stane u postolje Surface Studia.

15 godina
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i

Na pocetku recenice stoji - Ovisi sto trebas,

 

Mobilan GPU nije top Nvidijin GPU, niti je dovoljan da iskoristi 5k ekran.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
14 godina
protjeran
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
wyks kaže...

Na pocetku recenice stoji - Ovisi sto trebas,

 

Mobilan GPU nije top Nvidijin GPU, niti je dovoljan da iskoristi 5k ekran.

Kakvi crni top gpu, ne kupujes to za igrat igre, a za napunit 5k ekran internet browserima, uredskim aplikacijama, filmovima i sl. je vise nego dovoljan...

15 godina
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
ansha kaže...

Kakvi crni top gpu, ne kupujes to za igrat igre, a za napunit 5k ekran internet browserima, uredskim aplikacijama, filmovima i sl. je vise nego dovoljan...

Hajmo kronoloski.

 

Moje pitanje je bilo: zasto bi itko kupio AiO racunalo u 2019. godini, tj danas?

Pitao sam i koje bi AiO racunalo kupio sada, ako bi ga kupio. Ako ne zasto ne?

 

Slazemo se da danasnje top AiO racunalo moze biti najvise jako kao top gamerski laptop? Ali nikako kao desktop?

 

Problem je u tome sto danasnje dobro AiO racunalo stoji visestruko vise od postene desktop konfiguracije - 2000$ za browsanje je izbor pojedinca - stoga i pada prodaja AiO racunala - sve ih manje ljudi kupuje. Sto ce biti za 15 godina ili 10, me ne zanima danas - jer je u trenutnoj situaciji na trzistu AiO racunalo sve manje privlacno kupcima - stoga Apple i pravi sulude poteze, jer prodaja pada. Laicki - koliko vremena treba da se ucita ili zapise 5K multimedija na Fusion disk?

No ako cemo se i pozabaviti buducnoscu - opet nema naznake da ce se top performance komponente smanjivati kako bi stale u taj zeljeni koncept "sve u ekranu". Nadalje, vidljivo je da rezolucija iznad 2K povisuje cijenu uredaja za vise stotina dolara, sto je kompromis, pogotovo kad se tek ocekuje pravi 4K+ sadrzaj.

 

Od 2014-e, koju @Mitch spominje kao godinu zadnjeg modela iMaca koji je mogao sluziti kao monitor - prodaja PC-a je padala konstantno. Ponjavise jer se nadogradnjom na SSD, Win10 i 8GB RAM-a dobije i dalje sposobno racunalo, dok je SSD vjerojatno najveci napredak u brzini koju neki prosjecni korisnik racunala moze primjetiti.

 

Ima li stanovitih napredaka u AiO segmentu? Nema, cijena kvalitetnijih uredjaja nikada nece biti manja od performace-ekvivalentnih gamerskih laptopa, dok je 15 godina razvoja AiO-a pokazalo da je sve ispod 1000$ uzasno lose racunalo - HDD, FullHD i 4GB Rama nisu kompromisi koje bi korisnik trebao prihvatiti pogotovo kad je iste nemoguce nadograditi.

 

Ima li stanovitih napredaka u minijaturizaciji. Ima, MAX-Q grafike su dobar smjer, Intelova odluka da napokon svi (vecina?) i5/i7xxxxU procesori imaju 4+ jezgre je takodjer odlicna. No ima li takvih modela ispod 1500$?

Koncet je odlican, izvedba je uzasna. Ali ako se u AiO zbog opravdanih razloga gura podkapacitirane laptop komponente, dok bilo koji bolji segment tipa jezgre, NVM-e SSD, 8GB+ ram ili 2k+ ekran naplacuju toliko da je i tebi osobno neprivlacna kupnja, zasto mislis da ce se u doglednoj buducnosti nesto promjeniti?

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
Sto fali iMac Pro onda?

Ako trazis top AIO, imas i takav model...


AIO je po meni hebena stvar, a desktop GPU se lagano topi u mobile i to je 10xx serija pokazala
12 godina
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
ansha kaže...

 

Ako ti je posao hardwareski zahtjevan i trazi ceste nadogradnje, onda naravno da AIO nije za tebe. 

Al kao neki multimedijalno/uredski stroj opce namjene moze trajati jako dugo, uostalom, to je opet pitanje skupoce.

 

Za govorit o pregrijavanju je prerano, ali moderni 8-core je i kad je unutar 65W TDP-a jos uvijek vrlo brz. Ako skroz nisu spizdili hladjenje, ne bi trebalo bit ozbiljnih problema.

 Govorio sam o modelu iz naslova teme. i9 9900K je procesor kojeg ni u klasičnom desktop kučištu nije lako ohladiti. To po specifikacijama i cijeni definitivno nije računalo za multimediju i ured. Imao sam priliku par dana raditi na 2017 iMac s i7 procesorom.

dojmovi:

užasno spor u uobičajenom radu - zbog 5400rpm HDD-a

užasno spor u zahtjevnom radu - zbog downclockanja procesora kad se upregne

katastrofalan zvuk za jedno tako skupo računalo

ogromni bezeli na ekranu

debilan miš

 

odličan ekran i prilagođenost OS-a istome

 

Slažem se da su dobri za uredsko ili multimedijalno računalo ali da sebi danas kupujem nešto takvo kupio bi neki Intel NUC ili slično u ITX formatu i zavidao ga iza nekog dobrog monitora.

 

 

15 godina
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
BlueMax kaže...

 

Slažem se da su dobri za uredsko ili multimedijalno računalo ali da sebi danas kupujem nešto takvo kupio bi neki Intel NUC ili slično u ITX formatu i zavidao ga iza nekog dobrog monitora.

 

 

 U potpunosti se slažem. Evo jučer mi taman došao intel NUC što sam naručio za staroga za zamijenu za laptop koji je svoje odslužio: Procesor i3 8.gen, 8GB RAM i 240GB M2 disk + mogućnost ugradnje sata diska pa ćemo prebaciti 2TB iz eksternog u NUC. Komp se upali u manje od 10 sekundi, i više manje sva multimedija, office i slične stvari rade bez problema, youtube 4k klipovi, uglavnom malena zvjerčica, ništa se ne čuje u radu (čuo sam ventilator kada sam uho nabio u NUC

Sve skupa me izašlo 3000kn i ostane poprilično dosta love da se uzme monitor, ili bolje, 2 monitora ako pričamo o nekom uredskom radu.  I naravno, lagana mogućnost nadogradnje, ima 2 utora za RAM tako da će kroz godinu dana sigurno dobiti još 8GB memorije i bit će na miru

Stoja
14 godina
protjeran
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
BlueMax kaže...
ansha kaže...

 

Ako ti je posao hardwareski zahtjevan i trazi ceste nadogradnje, onda naravno da AIO nije za tebe. 

Al kao neki multimedijalno/uredski stroj opce namjene moze trajati jako dugo, uostalom, to je opet pitanje skupoce.

 

Za govorit o pregrijavanju je prerano, ali moderni 8-core je i kad je unutar 65W TDP-a jos uvijek vrlo brz. Ako skroz nisu spizdili hladjenje, ne bi trebalo bit ozbiljnih problema.

 Govorio sam o modelu iz naslova teme. i9 9900K je procesor kojeg ni u klasičnom desktop kučištu nije lako ohladiti. To po specifikacijama i cijeni definitivno nije računalo za multimediju i ured. Imao sam priliku par dana raditi na 2017 iMac s i7 procesorom.

dojmovi:

užasno spor u uobičajenom radu - zbog 5400rpm HDD-a

užasno spor u zahtjevnom radu - zbog downclockanja procesora kad se upregne

katastrofalan zvuk za jedno tako skupo računalo

ogromni bezeli na ekranu

debilan miš

 

odličan ekran i prilagođenost OS-a istome

 

Slažem se da su dobri za uredsko ili multimedijalno računalo ali da sebi danas kupujem nešto takvo kupio bi neki Intel NUC ili slično u ITX formatu i zavidao ga iza nekog dobrog monitora.

 

 

9900K je zapravo vrlo nezahtjevan za hladit dok ga ne pocnes clockat. Za npr. 4.3ghz all-core turbo, dovoljan mu je smijesno nizak napon i vrlo malo trosi. Ako su ga dobro podesili, nije ga problem ohladit.

U klasicnom desktopu ga je problem hladit samo kad zelis 4.9ghz+ all-core posto kad se blizis maksimalnom taktu, potrevan napon a time i temperatura, eksponencijalno rastu...

15 godina
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
Mitch kaže...
Sto fali iMac Pro onda?

Ako trazis top AIO, imas i takav model...


AIO je po meni hebena stvar, a desktop GPU se lagano topi u mobile i to je 10xx serija pokazala

OK, uredjaj od 5000$ ne bi smio imati niti jedan kompromis, a Pro ih ima dva.

 

Nakon dvije godine ne postoji developer na svijetu koji ne bi pozelio jos RAMa.

27'' postaje mali ekran, pogotovo za 4k multimediju.

 

Kako konacno nakon uvodjenja FullHD-a (koji nije hardveski zahtjevan) i nakon 15-ak godina, dolazimo do evolucije kvalitete sadrzaja, kupovanje fiksnog uredjaja je smislen samo kucanstvu ili kompaniji koja ga moze amortizirati. Ukoliko moze, onda je besmisleno pricati i o konceptu i o sadasnjosti koncepta jer kod opravdanosti kupnje najskupljeg uredjaja, kompromisi ne vrijede. Mozes onda kupiti bilo sto sto ti posao ili zelja nalazu. Nebitan je negativan review i nebitno je kojih se benefita odrices.

 

Koji bi AiO kupio danas?

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
12 godina
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
ansha kaže...

 

 

9900K je zapravo vrlo nezahtjevan za hladit dok ga ne pocnes clockat. Za npr. 4.3ghz all-core turbo, dovoljan mu je smijesno nizak napon i vrlo malo trosi. Ako su ga dobro podesili, nije ga problem ohladit.

U klasicnom desktopu ga je problem hladit samo kad zelis 4.9ghz+ all-core posto kad se blizis maksimalnom taktu, potrevan napon a time i temperatura, eksponencijalno rastu...

Slična priča je bila s Macbookom pa je na kraju u radu i9 ispao sporiji od i7 (pa i i5). 

https://www.notebookcheck.net/Apple-MacBook-Pro-15-Core-i9-slower-than-Core-i7.396971.0.html

14 godina
protjeran
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
BlueMax kaže...
ansha kaže...

 

 

9900K je zapravo vrlo nezahtjevan za hladit dok ga ne pocnes clockat. Za npr. 4.3ghz all-core turbo, dovoljan mu je smijesno nizak napon i vrlo malo trosi. Ako su ga dobro podesili, nije ga problem ohladit.

U klasicnom desktopu ga je problem hladit samo kad zelis 4.9ghz+ all-core posto kad se blizis maksimalnom taktu, potrevan napon a time i temperatura, eksponencijalno rastu...

Slična priča je bila s Macbookom pa je na kraju u radu i9 ispao sporiji od i7 (pa i i5). 

https://www.notebookcheck.net/Apple-MacBook-Pro-15-Core-i9-slower-than-Core-i7.396971.0.html

To su kasnije manje/vise ispravili, al fascinantno je kako nisu u stanju slozit to da funkcionira a moguce je bez problema...

Pokusavaju ga napravit sta necujnijim pod opterecenjem a to ne ide skupa sa sitnim kucistem i performansama, od to troje moguce je imati samo dvoje istodobno.. 

 

 

15 godina
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
wyks kaže...

 

Koji bi AiO kupio danas?

 Moze Pro upgradeat RAM.

 

A ja osobno mislim da je 27" 5K s i5 six-core, 16GB RAMa, Radeon Pro 570X i 256 SSD cisto ok za 2k$.

 

Najveci benefit je macOS, odlican monitor i dovoljne performanse za vecinu LR/PS/PR projekata.

 

Sta se tice 4k sadrzaja tu uvijek mozes ic bolje i jace itd. Slicno kao Full HD prije 10 god kad si imao high-end desktope za 32-35k kuna, a onda 3-4 god poslije se slozi takva konfiguracija za 7-8...

 

4k HDR jos nije standard barem ne po meni...

16 godina
neaktivan
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
Znam da je to za modele do 2014., zato i sad planiram preci sa starog modela na Late 2013. Budući da koristim stariji MBP ovo ide savršeno skupa. Šteta da noviji tj. 5K to ne podržava i da nema planova da se to promijeni, dobro bi mi došlo za 5-6 godina kad predjem na noviju generaciju.
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
Znam da je to za modele do 2014., zato i sad planiram preci sa starog modela na Late 2013. Budući da koristim stariji MBP ovo ide savršeno skupa. Šteta da noviji tj. 5K to ne podržava i da nema planova da se to promijeni, dobro bi mi došlo za 5-6 godina kad predjem na noviju generaciju.
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
Ako kupiš iMac i platiš toliko onda ćeš izdvojiti koju stoticu za SSD. Procesori su po mom iskustvu sasvim dobri, a da je to skupi sport - sto jest jest!
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
15 godina
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
Problem je kaj su dizajnirali 5K 2014. na nacin da ga jedino moze pogonit GPU koji je unutra...dakle direktno su povezani

15 godina
offline
Re: Novi iMac 5K je osjetno bolji od prethodnika i
southy kaže...
Ako kupiš iMac i platiš toliko onda ćeš izdvojiti koju stoticu za SSD.

Ovih 300+ komada modela od 2009. do predzadnje generacije s kojima sam morao raditi u zadnjih 6 godina je sasvim dovoljno iskustvo da osobno nikad ne kupim iMac.

 

Uzasno je sto su pod vecim radnim opterecenjem kvarljivi jednako kao i Lenovo AiO od 4000kn.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice