Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skuplje o

poruka: 31
|
čitano: 18.213
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skuplje o".
8 godina
offline
Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skuplje o

Pitanje?

 

Kako se snalaze beskućnici koji si jedva skupe novac za hranu ? 

 

Na koju adresu da beskućnik prijavi novu osobnu iskaznicu jer ne može opet upisati stari dom iz kojeg je primjerice deložiran. 

Treba li beskućnik mjenjati osobnu ako svaki mjesec mjenja prebivalište ? Naprimjer prvih mjesec dana spava iza Zabine banke, sve dok ga čuvari ne počinju češće izbacivati pa za mjesec dana počinje spavati iza PBZ banke ? 

 

Može li beskućnik platiti novu osobnu iskaznicu na neki drugi način ? Nije navedeno u članku. Zašto nebi dobio naprimjer osobnu za primjerice za neki recicklirani otpad ? Recimo stari plastićni čepovi itd. 

 

 

 
1 7 hvala 0
13 godina
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl
T700 kaže...
Kako se snalaze beskućnici koji si jedva skupe novac za hranu ? 

 

 Bilo tko (ne samo beskućnici) tko nema dovoljne financije za te neke bitne stvari ode u Centar za socijalnu skrb i traži jednokratnu pomoć.

15 godina
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl
T700 kaže...

Pitanje?

 

Kako se snalaze beskućnici koji si jedva skupe novac za hranu ? 

 

Na koju adresu da beskućnik prijavi novu osobnu iskaznicu jer ne može opet upisati stari dom iz kojeg je primjerice deložiran. 

Treba li beskućnik mjenjati osobnu ako svaki mjesec mjenja prebivalište ? Naprimjer prvih mjesec dana spava iza Zabine banke, sve dok ga čuvari ne počinju češće izbacivati pa za mjesec dana počinje spavati iza PBZ banke ? 

 

Može li beskućnik platiti novu osobnu iskaznicu na neki drugi način ? Nije navedeno u članku. Zašto nebi dobio naprimjer osobnu za primjerice za neki recicklirani otpad ? Recimo stari plastićni čepovi itd. 

 

 

 Oni su obično prijavljeni na adresu nadležnog centra za soc. pomoć. Također, oni im pomažu i kod ishodovanja dokumenata. 

10 godina
offline
Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skuplje o

Da li osobe od 70+ godina ne moraju ili ne mogu dobiti osobnu sa certifikatom? Primjer radi treba ti Covid potvrda da si cijepljen i najlakse ju je izvaditi preko e-gradjani ali moras imati kod neke banke mtoken koji se placa mjesecno ili je bolje imati osobnu sa certifikatom s koji se moze spojiti na e-gradjani.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skuplje o

Jedva čekam da stave moje zdravstveno stanje i politička uvjerenja u ovaj "digitalni" dio. I da za to platim naravno. Ovo digitalno je samo fora za izvlačenje dodatne love, slično su napravile i neke banke.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.7.2021 8:54 (7even11).
 
1 2 hvala 0
14 godina
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl
10alex kaže...

Da li osobe od 70+ godina ne moraju ili ne mogu dobiti osobnu sa certifikatom? Primjer radi treba ti Covid potvrda da si cijepljen i najlakse ju je izvaditi preko e-gradjani ali moras imati kod neke banke mtoken koji se placa mjesecno ili je bolje imati osobnu sa certifikatom s koji se moze spojiti na e-gradjani.

 ili odeš na finu pa tamo dobiješ token

nemam za potpis
13 godina
offline
Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skuplje o

Moram priznati, malo mi je nejasno, skorom mutno a la siva zona ono sa certifikatom za osobe starije od 70 let?! 

Pa Joža ima prek' 100 i kako se takvim osobama reguliraju prava i obveze onda?!

ATJ Lučko
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl
5 godina? mislim da bi ova drzava pukla uzduz i porpijeko da izdrzi 5 godina bez promjene nekog zakona...pasosi i osobne barem jednom u 2 godine moraju biti redizajnirane...
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.7.2021 10:18 (zlosobno).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl

taj dio je 'spetljan' tj nije stvar da starija osoba od 70.. ne može izvaditi s certifikatom, nego ne mora..

-npr djeci je certifikat 'nepotreban' jer pravno nisu samostalna i za sve je roditelj-skrbnik.. 

+ zbog razlike u cijeni, do sad je bio recimo izbor sa ili bez + trajanje.. koje je tad ograničeno važenjem certifikata, ne same osobne. (npr bankovne kartice u pravilu 2god..)

- starijima se recimo taj dio želi produžiti.. no s certifikatom to ne ide + ljudima je ponekad i 30kn važno tj ovo je jedan od načina kako se potiho digne cijena osobne s recimo 80 na 100 jer nekome u saboru 100 izgleda dovoljno okruglo .. a to recimo traži i hrt .. možda uz novog v.d. dobiju i to itd itd.

 

-kao što je s putovnicama (obična-biometrijska) razlika u cijeni ili hitno pa je skuplje.. tako je i s certifikatom pa recimo fina želi svoj dio i naplati ga od 4mil stanovnika svakih 5 god.. 120mil (ako je 30kn) .. a to je jeftino koliko naplaćuju poslovno, 600kn pa je recimo usporedivo s parking-cijenom-popustom za stanare itd..

-još jedan parafiskalni namet tj podizanje cijene, zaokruživanjem u čitanju textova u saboru.. dok će možda recimo opozicija kao recimo braniti socijalu više reda radi, odnosno neće jer je počelo 'ferje' i sezona krastavaca kad se to obično radi po tiho..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skuplje o

Za vrijeme pandemije nije trebalo obnavljati stare osobne iskaznice a sada kada je to pri kraju su digli cijenu.
Stvarno na sve načine žele izvuči novac od nas.
Osim toga kada završi pandemija će svi nahrliti na šaltere pa će tamo biti gužva a ti jadni mali čovjeće čekaj u redu dok ti se oni ne smiluju.
A bez njih si ograničen pri odlasku u banku i ne možeš registrirati auto.

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skuplje o

prestanite objavljivati moju osobnu na netu! ionak ste pogodili samo spol i državljanstvo a sve ostalo je pogrešno. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.7.2021 12:51 (Ajar).
Moj PC  
4 2 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl
Gnjili kaže...

Za vrijeme pandemije nije trebalo obnavljati stare osobne iskaznice a sada kada je to pri kraju su digli cijenu.
Stvarno na sve načine žele izvuči novac od nas.
Osim toga kada završi pandemija će svi nahrliti na šaltere pa će tamo biti gužva a ti jadni mali čovjeće čekaj u redu dok ti se oni ne smiluju.
A bez njih si ograničen pri odlasku u banku i ne možeš registrirati auto.

 Upravo razlog iz kojeg sam ju nedavno obnovio, kad sve ovo ( daj bože ) završi

 svi će pohrliti vaditi nove dokumente i definitivno mi se po takvim gužvama nebi dalo

 vaditi novu osobnu, a sad to što neću uz sadašnju imati sva nova beskorisna ažuriranja

 svejedno mi, nisam čak ni znao da će ova nova biti skuplja. tako da je ovo definitivno

 ispalo win win situacija miran sljedećih 5 godina i još sam bio drugi po redu na šalteru.

14 godina
offline
Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skuplje o

Znači sa 79kn na 200 digli...  mogli su još staviti da se svake godine mjenja, tako da čekaš u redu, slikaš se i daješ otiske, njah...  

Ajde ok sa 79 na 100 kn, nije strašno ali šta je falilo da se mjenja svakih 10 godina ?

 
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl
Ne razumim ovo da ce nove osobne sluzit kao putovnice za putovanje po EU..pa ja sam dosad uredno koristio samo osobnu prilikom putovanja po EU..bilo avionom ili autom!
AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl
bus kaže...

Znači sa 79kn na 200 digli...  mogli su još staviti da se svake godine mjenja, tako da čekaš u redu, slikaš se i daješ otiske, njah...  

Ajde ok sa 79 na 100 kn, nije strašno ali šta je falilo da se mjenja svakih 10 godina ?

 -nije strašno? pa gle, može biti i đabe, može biti i recimo 17kn.. ili 34kn.. a ako netko naplaćuje-zarađuje tad mu je viši iznos 'zgodniji', no ako je to interes države tad nije cilj viši iznos, cijena-trošak, jer država je servis naroda, nas.

-stara cijena je već dovoljna, nema razloga podizanja.. no eto, podigli je, mogli su i spustiti (ili đabe?).. no da je đabe tad nije unosan biz a većina stvari se posloži tako da nekome privilegiranom bude biz..

 

-ograničenje je stvar certifikata, može biti i kraći (u pravilu 2god, pa je 5 već duže) a može i trajno ili 99-100 god (ovisi koliko znamenki je rezervirano u bazi za oznaku godine-stoljeća.. ili excel-bug..) :)

-da je duže tad je veći rizik zlouporabe (krađe-kopije) jer to je pandan potpisa osobe.. odgovornost, kao bankovne koje ti banka reizdaje 2god..

-time nije problem osobna, nego certifikat na njoj koji po isteku ne vrijedi.. a ako postane uvijet-potreban tad ti je kao s bankovnom karticom potrebno novo.. tj to znači da će svi svakih 5g vaditi novo i plaćati 100kn.. dok u slučaju dužeg roka to traje 10-više godina .. tj starije osobe se smatra da više nemaju vanjskih vidljivih promjena, npr sijeda kosa-ćelavost.. tj prepoznatljivost osobe na slici s trenunim izgledom odnosno, kao izmjena osobnih podataka npr stanovanja-boravište/prebivalište.. to se mora ažurirati (pa recimo žene bi promjenom frizure ako strogo tumačimo trebale izvaditi novu osobnu.. kao i duško lokin :) ).. 

-djeca i maloljetnici zato imaju do 18, 21.. tek stariji imaju duže trajanje-važenje dokumenta, tj kad je smisao takav kao izgled osobe-slika .. a danas to postaje nepotrebno, tj danas policija ne mora vokitokijem provjeravati jmbg nego može skenerom očitati i dobiti sve podatke, npr vidjeti sliku u slučaju lažne osobne.. što prije nije bilo izvedivo na terenu, prije recimo mobitela i svega u digitalizaciji.. sad je dovoljno imati 'barkod'.. skener ostalo pročita iz baze koja je u policiji pa je nevažno što sve piše na osobnoj, npr ime-slika..

 

odnosno, ide se na jedan id, osobna, zdravstvena, vozačka.. čemu tri?-više?.. tj nije važno koji od IDova, ista spojena baza, dok je razlika u autorizaciji-pristupu pa medicina vidi zdravlje, prometna policija vozački, kriminalna dosije.. itd..

-a tad pitanje, ako se to može, ako bi jedna iskaznica vrijedila kao ostale, time višestruko manje troška pa i bolja-lakša kontrola.. zašto se to ne napravi, pri čemu je soft-app dio banalno jednostavan-izvediv tj čak vidimo na nivou eu za covid.. može se, naravno kad države međusobno žele dati te podatke.. jer u pravilu do sad to nisu željele.. no pustimo eu, zašto ne interno mi za sebe? osobna-sve .. jedan dokument umjesto nekoliko? Time x-puta manji realan trošak.. pa i sustava, jer tad je isto-sve.. no u tome je i odgovor, ne želi se manje nego više.. jer netko plaća a netko naplaćuje. Onaj tko plaća to recimo logično želi platiti manje, no onaj tko naplaćuje želi suprotno.. a država radi što, za nas ili onog tko naplaćuje? .. i tu je odgovor. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl
volegradele kaže...
Ne razumim ovo da ce nove osobne sluzit kao putovnice za putovanje po EU..pa ja sam dosad uredno koristio samo osobnu prilikom putovanja po EU..bilo avionom ili autom!

 Misli se na one automatske citace na aerodromima. Ako si dosad bio na nekom od tih aerodroma (mislim da ZAG nema tako nesto), imas 2 reda: jedan gdje ti granicna policija pregledava putne isprave, drugi gdje ti to radi uredaj tako da prislonis osobnu. Medjutim, bile su podrzane samo osobne pojedinih zemalja, a ostale (kao npr HR) su morale predociti putovnicu na tom uredjaju jer je putovnica imala taj cip.

 

Zbog toga sam npr isao izraditi putovnicu kako bih brze prolazio na aerodromima, iako sam imao soobnu s kojom sam mogao proci

 

Sad ce svi to moci bez putovnice, samo s (novom) osobnom

12 godina
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl
Ja putovnice nemam godinama samo osobna,kad je predam na aerodromu policajac je prisloni na neki uređaj i vrati za par sek nazad..tako isto i na granicnim prijelazima kad s autom idem!
AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skuplje o

Čestitke policajčinama i činovnicima iz ministarstva uprave. Zašto ne staviti 50€ i trajanje 7 mjeseci? Ah, nesposobna hrvatska državna upravo... Pljuc

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl
Zasto nisu odmah i vozacku ubacili?
 
0 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl
dado kaže...
Zasto nisu odmah i vozacku ubacili?

 

Previše tražiš.

3 godine
protjeran
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl
To je bilo očekivano s obzirom da su nedavno najavili da za osobne i putovnice više neće trebati biljeGi.
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl
300milijuna americhana može bez osobne a mi osobnu...zdrastvenu...rodni list... domovnicu... smrtovnicu(s njom jedino možeš odjaviti hrt pretplatu)...

Nitko od ovih koji se bune protiv kovid iskaznice se ne bune protiv ostalih 50 vrsta iskaznica

U slijedećem život ili se rađam u Texasu ili odmah metak v glavu
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl
dado kaže...
Zasto nisu odmah i vozacku ubacili?

 Bilo je price o tome: nesto na razini EU nije jos regulativa rijesena da bi se to moglo

HCMAA kaže...
300milijuna americhana može bez osobne a mi osobnu...zdrastvenu...rodni list... domovnicu... smrtovnicu(s njom jedino možeš odjaviti hrt pretplatu)...

Nitko od ovih koji se bune protiv kovid iskaznice se ne bune protiv ostalih 50 vrsta iskaznica

U slijedećem život ili se rađam u Texasu ili odmah metak v glavu

 Ako se rodis u Texasu, mozda dobijes oboje :)

11 godina
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl
Rodit ćeš se u texasu i zvati ćeš se sheldon :D
6 godina
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl
#encoding

Za mene je SECOND AMENDMENT svetinja... samoobrana bi morala u svakoj demokratskoj zemlji biti ustavna kategorija...bez toga to je TIRANIJA
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.7.2021 16:03 (HCMAA).
12 godina
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl
dado kaže...
Zasto nisu odmah i vozacku ubacili?

 Treba to naplatiti i zaposliti još još jednu tetu na šalteru

15 godina
neaktivan
offline
Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skuplje o

Zašto bi bilo jeftinije ako može skuplje?

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl
Mad-Max-X kaže...

Zašto bi bilo jeftinije ako može skuplje?

 Zato jer se želi više zaraditi. Lakše je zarađivati na običnom građaninu.

A teško je ukinuti skupocjene automobile, zastupnicima i vladajućim. Zašto oni ne mogu voziti svoj auto kad idu na posao ? Ionako imaju visoku plaću. 

 

Zašto saborska kantina poslužuje besplatnu i to puno bolju hranu. A djeca u školi imaju lošiju hranu koju moraju plaćati. 

 

usput, ako djeca ne dođu u školu, one dobe neopravdano. roditelji ili doktor to mora opravdati. Ako zastupnik ne dođe na posao u sabor, oni nemoraju donjeti ispričnicu, i niti se ne moraju opravdati.  Ako netko zakasni na posao, dobi opomenu a nekim se oduzme iz plaće ili dobe otkaz. A saborskim zastupnicima to ne rade ? 

 

 

15 godina
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl

-rade.. oduzmu mu sve, kuću, obitelj.. dnevnice, značke s revera i titule, osramote ga na stupu srama i izbičuju.. i to kao uvod-primjer, dok prave sankcije tek slijede po skidanju imuniteta i optužnice ..

-naravno ne.. jer su to saborski zastupnici, predstavnici naraoda.. koji je kriv za sve, ne oni.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Nove "digitalne" osobne iskaznice bit će skupl
dado kaže...
Zasto nisu odmah i vozacku ubacili?

Zato jer kod uzimanja vozačke, policajac mora uzeti i osobnu.

A to ne ide.

Pretpostavljam da bude u budućnosti to moguće kad podijele policiji čitače kartica, pa ti ne mora uzeti vozačku, samo ju isključi na osobnoj. I tako dugo ne vrijedi dok ti opet ne uključe.

Pretpostavljam 🙂

www.nanosola.com
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice