Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izbočine z

poruka: 123
|
čitano: 23.314
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izbočine z".
5 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
BlueMax kaže...
.....

 

Ja sam odgovarao na tvoj post kako je fizika neumoljiva. Sama po sebi je ali tu su trikovi kojima se zaobilazi. Ti trikovi nisu baš dobrodošli u profesionalnoj fotografiji ali u umjetničkoj i "kućnoj" jesu.
....

 

 "Itekako je umoljiva. Kad današni mobitel sa senzorom 1/2.55" i optikom ko pola zrna graška radi bolje fotografije od 10 godina starog APS-C aparata i objektiva od 1kg, onda je očito da elektronika funkcionalno zamjenjuje prirodno svjetlo."

 

" Igrom slučaja imam aparat s istim senzorom + kit PZ 16-50, Sigma EX DN Art 30mm f2.8, Sony E 50mm f1.8, Tamron 28-75 f 2.8 i nema teorije da bez stativa dobijem noćnu fotografiju približnu onoj koju radi P30 Pro, P40 Pro, iPhone 12, Galaxy S 20-21.."

 

"raw je nebitan. To je samo korak između okidanja i gotove fotografije. Pošto se poprilično dobro snalazim u Lightroomu u stanju sam izvući nekakav maksimum iz raw-a i to često nije ni blizu onoga što dobiješ na automatici s mobitelom."

 

"Nebitan je (RAW). Bitna je finalna fotografija. Nitko nikad nigdje nije izložio, okačio ili izradio raw fotografiju (barem nitko pametan). Bitno je kako izgleda finalna fotografija a to je 90% do ruke a 10% do opreme."

 

Kompilacija tvojih izjava. Bolji je mobitel koliko si puta to vec rekao a sad kazes nije ali to nadoknadjuje trikovima. AKo se ti nakon 30 godina odusevljavas umjetnickim fotografijama sa mobitela nema se tu vise sta reci.....Mobitelom ne slika mobitel i ti vec AI......

 

A to sto ti imas fotoaparat 30 godina ne znaci nista ako za te godine nisi naucio osnove. RAW je nebitan je izjava koja to pokazuje....

5 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
BlueMax kaže...
Posmatrač kaže...

 

 

 

 Ovim si sam sebe diskvalifikovao iz bilo kakvog ozbiljnog razgovora o fotografiji. Al ajd da te ja i mrbic naucimo osnove.

 

1. RAW je ono sto senzor vidi bez ikakve obrade. To su sirovi podaci sa senzora. Ako nema na RAWu nije uslikano. RAW je polazna osnova za jpg i sve ostalo poslije. RAW nije bitan ti je isto kao da kazes senzor nije bitan. A ti sam procijeni koliko je to glupa izjava.....

 

2. RAW plus lightroom ti pokazuje krajnji domet tvog hardwarea tj fizicke mogucnosti senzora i objektiva na mobitelu u ovom slucaju. Sam kazes da je to lose a to ti i mi pricamo. Mobitel nikad nece stici APSC ili FF aparat jer je fizika neumoljiva.

 

3. Fotka sa mobitela - (RAW+Lightroom)=AI mobitela. To je ono sto ti je dodano naknadno i nije uslikano vec izmisljeno.....A tu mboitel ima daleko vecu prednost od pravog aparata jer aparat ne zeli izmisljati fotku vec je uslikati sto bolje i realnije a mobite zeli impresionirati one koji zele brze fotke bez zamaranja i razmislajnja o kvaliteti istih. Sto je ok ali to ni u kom slucaje ne znaci da su te fotke tehnicki bolje od klasicnog aparata jer nisu i nikad nece biti....

 

TI zelis da ti fotka izgled wow bez razmisljanja koliko je realna.

Da senzor i objektiv mobitela rade odlican posao AI ti ne bi ni trebao a bez AI te fotke su manje vise shit osim u idealnim uslovima.... 

 Ti blage veze nemaš o čemu pričaš a davao bi lekcije nekome ko se fotografijom bavi 30 godina a prvu digitalnu kameru je imao 2000.god.

 Tehnicki sam daleko potkovaniji od tebe... Pao si na osnovama a to je RAW i sta je on a mogu misliti sta bi lupio da idemo dalje tipa dinamicki raspon base ISO itd itd.... Tebi je to sve ioanko nebitno. Bitno je da ti mobitel renderuje wow fotku ;)

15 godina
odjavljen
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
BlueMax kaže...

Presaturiranost, napucan kontrast, agresivni noise reduction, clarity... kakvim danas obiluju fotografije iz mobitela nisu tu zato jer mobitel ne može drukčije nego zato jer kupci to žele. To je sasvim druga tema od količine svjetla koju mali senzor primi kroz mali objektiv i elektronika od toga radi čuda.

Ameri imaju jedan fin izraz za to: Smoke and mirrors

 

Boldano je tu u svrhu skrivanja nedostataka, a marketing je taj koji je to kupcima prodao kao poželjno.

 

Fizika je neumoljiva po pitanju toga da ti unutarnji volumen prostorije ne može biti veći od vanjskog. Ako na jedan zid staviš ogledalo, dobiti ćeš privid veće prostorije, ali i dalje ona nije veća nego je bila niti je veća od objekta u kojem se nalazi. Ako u veću prostoriju staviš ogledalo, ona će opet izgledati veća od one manje prostorije s ogledalom.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.2.2021 12:34 (MrBlc).
10 godina
offline
Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izbočine z

na kraju se sve ionako svodi na to da je za dobru fotku 90% bitno oko, a 10% oprema :)

Moj PC  
4 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
Krajem prošle godine smo imali izložbu foto kluba i ja sam poslao fotku sa svog mobitela(s7edge)

fotka je bila isprintana na 40cm*30cm...i stvarno da ja ne znam nitko nebi rekao da je s mobitelom uslikana i još sam poslao JPEG a ne obrađeni RAW

Ja ne govorim da foto s mobitela ne valja nego da svaki alat ima svoje prednosti i mane

isto tako dati 10000kn za mobitel koji ipak u pogledu IQ je u NEKIM situacijama isti a u većini lošiji od RX100 M3 je suludo.

To što većina korisnika mobilnih foto mogućnosti je zadovoljna sa poin and shoot...koliko uopće njih je svjesno manual moda i uporabe RAW na mobitelu

99% njihovih fotografija su ili statični objekti ili minimalnih kretnji tu automatika(AI)će odraditi svoj posao
međutim u svim ostalim situacijama jedino igra manual mod

U manual modu tu već dolazi do problema ograničenja fiksnog F(svi mobiteli)...različitih žarišni duljina

RX100M3 ima istu kvalitetu senzora i objektiva koju god žarišnu duljinu od 24-70 odabrao...kod mobitela toga nema.Glavni senzor koji je 24mm je najbolji svi ostali su KOMPROMIS.

MATE 40 PRO...glavna kamera nema OIS... i to dođe 8999kn

I ja sam mislio da je mobilni Lightroom sranje dok ga nisam imstalirao prije desetak dana...sad znam da po ničemu ne zaostaje od PC verzije i stoga uporaba manual(pro) mod na mobitelu i fotografiranje u RAW nikad nije bilo lakše.

Pa ipak 90% korisnika nema pojma niti ih je brige za to.

Što se tiče fizike...nije stvar u veličini senzora nego u veličini pojedinog pixela...i mobilini senzori mogu biti kao APSC ili FF...međutim u tom slučaju bi rezolucija bila 2-3 Mpx i manje a to nije baš za marketing i prodaju.
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
HCMAA kaže...
Krajem prošle godine smo imali izložbu foto kluba i ja sam poslao fotku sa svog mobitela(s7edge)

fotka je bila isprintana na 40cm*30cm...i stvarno da ja ne znam nitko nebi rekao da je s mobitelom uslikana i još sam poslao JPEG a ne obrađeni RAW

Ja ne govorim da foto s mobitela ne valja nego da svaki alat ima svoje prednosti i mane

isto tako dati 10000kn za mobitel koji ipak u pogledu IQ je u NEKIM situacijama isti a u većini lošiji od RX100 M3 je suludo.

To što većina korisnika mobilnih foto mogućnosti je zadovoljna sa poin and shoot...koliko uopće njih je svjesno manual moda i uporabe RAW na mobitelu

99% njihovih fotografija su ili statični objekti ili minimalnih kretnji tu automatika(AI)će odraditi svoj posao
međutim u svim ostalim situacijama jedino igra manual mod

U manual modu tu već dolazi do problema ograničenja fiksnog F(svi mobiteli)...različitih žarišni duljina

RX100M3 ima istu kvalitetu senzora i objektiva koju god žarišnu duljinu od 24-70 odabrao...kod mobitela toga nema.Glavni senzor koji je 24mm je najbolji svi ostali su KOMPROMIS.

MATE 40 PRO...glavna kamera nema OIS... i to dođe 8999kn

I ja sam mislio da je mobilni Lightroom sranje dok ga nisam imstalirao prije desetak dana...sad znam da po ničemu ne zaostaje od PC verzije i stoga uporaba manual(pro) mod na mobitelu i fotografiranje u RAW nikad nije bilo lakše.

Pa ipak 90% korisnika nema pojma niti ih je brige za to.

Što se tiče fizike...nije stvar u veličini senzora nego u veličini pojedinog pixela...i mobilini senzori mogu biti kao APSC ili FF...međutim u tom slučaju bi rezolucija bila 2-3 Mpx i manje a to nije baš za marketing i prodaju.

Nemam nista dodati i oduzeti. To je to....Konacno neko ko kuzi materiju ;)

 

Samo malo pojasnjenje. Svaki jpg je obradjeni RAW samo je razlika ko ga je obradjivao...

12 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
MrBlc kaže...
BlueMax kaže...

Presaturiranost, napucan kontrast, agresivni noise reduction, clarity... kakvim danas obiluju fotografije iz mobitela nisu tu zato jer mobitel ne može drukčije nego zato jer kupci to žele. To je sasvim druga tema od količine svjetla koju mali senzor primi kroz mali objektiv i elektronika od toga radi čuda.

Ameri imaju jedan fin izraz za to: Smoke and mirrors

 

Boldano je tu u svrhu skrivanja nedostataka, a marketing je taj koji je to kupcima prodao kao poželjno.

 

Fizika je neumoljiva po pitanju toga da ti unutarnji volumen prostorije ne može biti veći od vanjskog. Ako na jedan zid staviš ogledalo, dobiti ćeš privid veće prostorije, ali i dalje ona nije veća nego je bila niti je veća od objekta u kojem se nalazi. Ako u veću prostoriju staviš ogledalo, ona će opet izgledati veća od one manje prostorije s ogledalom.

 

 

Ne, boldano je u svrhu ispunjavanja potražnje tržišta. I tu ne mislim samo na Instagram posvuduše koje žele ispeglano lice nego veliku većinu tržišta. Smisao fotografije nije što vjerniji prikaz onoga što oko vidi. Ko to kaže taj o fotografiji pojma nema.

Prolistaj malo različite portale, časopise, pogledaj reklame, ilustracije... sve te fotografije su itekako obrađene.

 

U biti svaka digitalna fotografija je obrađena jer je to princip rada digitalnog fotoaparata. Obrađuje li je sam aparat prilikom pretvaranja u jpeg, obrađuje li je osoba za računalom ili AI u smartphoneu, zar je bitno?

Evo primjera radi jedan čisti raw to jpeg te ista ta fotografija nakon obrade. Kupac je jedna turistička zajednica. Što misliš koja od ove dvije je njima bolja? Da im pokažeš ovu prvu dobio bi nogom u guzicu, a ovom drugom su oduševljeni i nikako im nije jasno kako je tako ispala kad je bilo oblačno i maglovito kad je fotografirana. Je li pretjerano obrađena? Po mom ukusu da, samo moj ukus u ovom slučaju nije bitan.

Ili kako od olinjalih starih ljubimaca (mački fali komad uha) napraviti dobru fotografiju? Agresivnom obradom se postiže ono što netko želi. Di ćeš bolje ako to uređaj može sam odraditi bez da ja gubim vrijeme. btw, koje od ovih fotografija su slikane s mobitelom?

 

Pošto tema ipak nije o umjetničkom nego o tehničkom aspektu fotografije, ono što želim reći je da tehnologija i AI strahovito napreduje. Otiđi s A6000 i kojim god objektivom želiš u mračnu ili skoro potpuno mračnu prostoriju i fotografiraj npr knjigu. Dobit ćeš crni pravokutnik iz kojeg ako je bilo malo osvjetljenja a ti si fotografirao sa stativom i jako dugom ekspozicijom možeš obradom u Lightroomu izvući neke obrise. Odi u isti scenario s P30Pro i dobit ćeš fotografiju s koje možeš pročitati kako se knjiga zove i vidjeti sliku na njoj. To je to zaobilaženje fizike o kojem govorim i tu su mobiteli nemjerljivo bolji od fotoaparata.

 

I možda najbitnije, uvijek su pri ruci a kamera je kad je najviše trebaš doma u ormaru. Ako fotografiraš ljude oni su navikli na mobitele i ponašaju se puno prirodnije kad prema njima okreneš mobitel a ne top od objektiva.

12 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
HCMAA kaže...


isto tako dati 10000kn za mobitel koji ipak u pogledu IQ je u NEKIM situacijama isti a u većini lošiji od RX100 M3 je suludo.

 Koliko bi koštalo da kupiš odvojene uređaje za sve one mogućnosti koje ti mobitel nudi? I koliku bi torbu trebao za nositi fotoaparat, telefon, navigaciju, računalo, barometar, termometar, daljinski od svih uređaja, novčanik...

Nije baš da si za tih 10000kn dobio samo lošiji fotoaparat od RX100. Za svaku od namjena za koje smartphone služi postoji bolji a jeftiniji uređaj te specifične namijene. 

A RX 100 mi je super, no ako ćemo pričati o odnosu uloženo/dobiveno, ne znam baš. Možda ti stariji modeli (M2, M3) i imaju neko opravdanje u cijeni no ovi novi sigurno ne.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči

Ta fotogradija je užasno preobrađena. Ja to znam, ti to znaš, a činjenica da u TZ-ovima rade ljudi kojima je takva fotografija super više govori o zapošljavanju javnim ustanovama u Hrvatskoj nego o temi o kojoj pričamo.

 

Upravo agresivno forsiranje takvih fotografija pogoduje proizvođačima mobitela koji na taj način mogu sakriti mane kamere u mobitelu. Ljudi to puše i počinje im se sviđati jer takve fotke viđaju u reklamama.

 

Da, točno je da je svaka digitalna fotografija obrađena, međutim sama obrada opet donosi određeni touch umjetnika. Iskusnije kolege koje prate druge kolege s popriličnim uspjehom pogode autora fotografije, ne samo po motivu i kompoziciji, već i po svojevrsnom potpisu u obradi.

 

Ako AI pogodi što želiš, onda ti je to ok, ali ako želiš dati svoj touch fotografiji ili želiš ipak nešto drugo postići, onda iz već obrađenog jpega ne možeš dobiti ništa usporedivo obradi RAW-a.

 

Što se tiče reakcije ljudi, portretni objektiv je za portrete manje nametljiv od mobitela, a za grupe ionako nema neke razlike.

 

 

Kad se već pozivaš na P30Pro - jesi se zapitao zašto je bolji od dugih mobitela? Zato što ima veći senzor. Ok, to nije jedini razlog, osim većeg senzora, koristi RYYB umjesto RGGB senzora (to u prijevodu znači da ima veću osjetljivost, ali manje vjerni prikaz boja), te ima otvor blende F/1.6. Ima mobitela i s većim otvorom blende (F/1.5), ali su lošiji. Zašto? Zato što isti otvor blende na manjem senzoru daje lošiji rezultat - količina svjetla po jedinici površine je jednaka, ali manji senzor ima manju površinu. Četvrta stvar koji P30Pro ima je optimizacija za visoki ISO. 

 

Ovo četvrto je zapravo jedina realna prednost mobitela - kad imaš 3 ili 4 kamere u mobitelu, onda možeš imati jednu optimiranu za visoki ISO i za veću osjetljivost na svjetlo na štetu vjernosti boje jer ćeš to kompenzirati ostalim kamerama koliko je moguće.

 

Za sve ostalo vrijede jednostavni zakoni teorije informacije - postoji teoretski maksimum izgubljene informacije koju idealni algoritam može rekonstruirati uz zadanu traženu preciznost. Zbog toga uređaj koji ima veći gubitak informacije uvijek ima manji potencijal od onoga koji ima manji gubitak informacija. Za iskoristiti taj potencijal treba znanje, odnosno, algoritam.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
5 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
BlueMax kaže...
....

 

 

Ne, boldano je u svrhu ispunjavanja potražnje tržišta. I tu ne mislim samo na Instagram posvuduše koje žele ispeglano lice nego veliku većinu tržišta. Smisao fotografije nije što vjerniji prikaz onoga što oko vidi. Ko to kaže taj o fotografiji pojma nema.

Prolistaj malo različite portale, časopise, pogledaj reklame, ilustracije... sve te fotografije su itekako obrađene.

 

U biti svaka digitalna fotografija je obrađena jer je to princip rada digitalnog fotoaparata. Obrađuje li je sam aparat prilikom pretvaranja u jpeg, obrađuje li je osoba za računalom ili AI u smartphoneu, zar je bitno?

Evo primjera radi jedan čisti raw to jpeg te ista ta fotografija nakon obrade. Kupac je jedna turistička zajednica. Što misliš koja od ove dvije je njima bolja? Da im pokažeš ovu prvu dobio bi nogom u guzicu, a ovom drugom su oduševljeni i nikako im nije jasno kako je tako ispala kad je bilo oblačno i maglovito kad je fotografirana. Je li pretjerano obrađena? Po mom ukusu da, samo moj ukus u ovom slučaju nije bitan.

Ili kako od olinjalih starih ljubimaca (mački fali komad uha) napraviti dobru fotografiju? Agresivnom obradom se postiže ono što netko želi. Di ćeš bolje ako to uređaj može sam odraditi bez da ja gubim vrijeme. btw, koje od ovih fotografija su slikane s mobitelom?

 

Pošto tema ipak nije o umjetničkom nego o tehničkom aspektu fotografije, ono što želim reći je da tehnologija i AI strahovito napreduje. Otiđi s A6000 i kojim god objektivom želiš u mračnu ili skoro potpuno mračnu prostoriju i fotografiraj npr knjigu. Dobit ćeš crni pravokutnik iz kojeg ako je bilo malo osvjetljenja a ti si fotografirao sa stativom i jako dugom ekspozicijom možeš obradom u Lightroomu izvući neke obrise. Odi u isti scenario s P30Pro i dobit ćeš fotografiju s koje možeš pročitati kako se knjiga zove i vidjeti sliku na njoj. To je to zaobilaženje fizike o kojem govorim i tu su mobiteli nemjerljivo bolji od fotoaparata.

 

I možda najbitnije, uvijek su pri ruci a kamera je kad je najviše trebaš doma u ormaru. Ako fotografiraš ljude oni su navikli na mobitele i ponašaju se puno prirodnije kad prema njima okreneš mobitel a ne top od objektiva.

 1. Ali ih nije obradjivao Ai vec covjek koji itekako zna sta zeli i kako to postici. I sve fotke u svim tim portalima casopisima reklamamma i ilustracija su 100% odradjene na profesionalnim aparatima a ne mobitelima. Bas se pitam zasto....

2.Opet elementarno neznanje. Raw to tiff nije ni na koji nacin obradjena.... I to se itekako koristi u profi svijetu....

3. O kakvom ti zaobilazenju fizike govoris? TO nije zaobilazanje fizike. To sto ti ne razumijes kako stvari funkcionisu pa mislis da je to magija ili kako ti kazes zaobilazenje fizike je tvoj problem.....

12 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
MrBlc kaže...

Ta fotogradija je užasno preobrađena. Ja to znam, ti to znaš, a činjenica da u TZ-ovima rade ljudi kojima je takva fotografija super više govori o zapošljavanju javnim ustanovama u Hrvatskoj nego o temi o kojoj pričamo.

 

Upravo agresivno forsiranje takvih fotografija pogoduje proizvođačima mobitela koji na taj način mogu sakriti mane kamere u mobitelu. Ljudi to puše i počinje im se sviđati jer takve fotke viđaju u reklamama.

 

Da, točno je da je svaka digitalna fotografija obrađena, međutim sama obrada opet donosi određeni touch umjetnika. Iskusnije kolege koje prate druge kolege s popriličnim uspjehom pogode autora fotografije, ne samo po motivu i kompoziciji, već i po svojevrsnom potpisu u obradi.

 

Ako AI pogodi što želiš, onda ti je to ok, ali ako želiš dati svoj touch fotografiji ili želiš ipak nešto drugo postići, onda iz već obrađenog jpega ne možeš dobiti ništa usporedivo obradi RAW-a.

 

Što se tiče reakcije ljudi, portretni objektiv je za portrete manje nametljiv od mobitela, a za grupe ionako nema neke razlike.

 

 

Kad se već pozivaš na P30Pro - jesi se zapitao zašto je bolji od dugih mobitela? Zato što ima veći senzor. Ok, to nije jedini razlog, osim većeg senzora, koristi RYYB umjesto RGGB senzora (to u prijevodu znači da ima veću osjetljivost, ali manje vjerni prikaz boja), te ima otvor blende F/1.6. Ima mobitela i s većim otvorom blende (F/1.5), ali su lošiji. Zašto? Zato što isti otvor blende na manjem senzoru daje lošiji rezultat - količina svjetla po jedinici površine je jednaka, ali manji senzor ima manju površinu. Četvrta stvar koji P30Pro ima je optimizacija za visoki ISO. 

 

Ovo četvrto je zapravo jedina realna prednost mobitela - kad imaš 3 ili 4 kamere u mobitelu, onda možeš imati jednu optimiranu za visoki ISO i za veću osjetljivost na svjetlo na štetu vjernosti boje jer ćeš to kompenzirati ostalim kamerama koliko je moguće.

 

Za sve ostalo vrijede jednostavni zakoni teorije informacije - postoji teoretski maksimum izgubljene informacije koju idealni algoritam može rekonstruirati uz zadanu traženu preciznost. Zbog toga uređaj koji ima veći gubitak informacije uvijek ima manji potencijal od onoga koji ima manji gubitak informacija. Za iskoristiti taj potencijal treba znanje, odnosno, algoritam.

 Ne govori to o ljudima nego o stanju na tržištu. Nije bitno ni jel se ta fotografija sviđa onome kome je prodajem nego to što taj netko zna da će takva fotografija privući više turista nego ona neobrađena. Makni na stranu Hrvatsku i turističke zajednice i pogledaj promotivne materijale svjetski poznatih turističkih destinacija i hotela. Evo npr. Hilton - New York, Westin - Florida i još neki primjeri turističke promo fotografije  ispod. To jednostavno tako funkcionira. Mene bole oči od toga ali tržište to traži. Uvijek se ide prema ukusu mase a taj ukus je kič, Justin Bieber i Avengersi. Jebiga, Hitchcock, Bach i Dostojevski su većini dosadni.

 

Ne trebaš mi govoriti o tenikalijama u fotografiji, odavno to znam. Ono što ja od početka govorim je da tehnologija napreduje. Danas ti se čini da od tehnologije koja se u članku opisuje neće biti ništa a sutra je već uzmeš zdravo za gotovo. Jasno je da današnji manji senzor daje lošije low light rezultate od današnjeg većeg senzora. To je neupitno. Pitanje je hoće li sutrašnji mali senzor davati bolje low light rezultate od današnjeg većeg senzora. 

 

Da ne preskočim boldano: zato se fotografira raw+jpeg. ako si zadovoljan onim što je aparat/mobitel odradio- super. Ako nisi, napravi sam ono što želiš.

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.2.2021 19:45 (BlueMax).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči

Ove fotografije jesu "napucane", ali ona tvoja izgleda toliko neprirodno da je to jednostavno nevjerojatno. Doduše, možda sam bio malo i prekritičan prema ovima iz TZ-a, ako im nisi ponudio normalniju veziju...

 

Odgovor na tvoje pitanje može li sutra manji senzor dati bolje rezultate od današnjeg većeg. Uz dovoljno dug period, to je nupitno. Međutim, mali senzor će uvijek kaskati za većim, a manja leća će uvijek prikupljati manje svjetla. Tu je fizika neumoljiva i nikakvi trikovi to ne mogu mijenjati, osim ako napravimo polje koje zakreće svjetlo prije dolaska do same leće.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
MrBlc kaže...

Ove fotografije jesu "napucane", ali ona tvoja izgleda toliko neprirodno da je to jednostavno nevjerojatno. Doduše, možda sam bio malo i prekritičan prema ovima iz TZ-a, ako im nisi ponudio normalniju veziju...

 

Odgovor na tvoje pitanje može li sutra manji senzor dati bolje rezultate od današnjeg većeg. Uz dovoljno dug period, to je nupitno. Međutim, mali senzor će uvijek kaskati za većim, a manja leća će uvijek prikupljati manje svjetla. Tu je fizika neumoljiva i nikakvi trikovi to ne mogu mijenjati, osim ako napravimo polje koje zakreće svjetlo prije dolaska do same leće.

 Malo sam je "uredio" prije postanja u temi :)

Ta fotografija nije ni išla nigdje, kao ni ostale ovdje objavljene, jer čak ni ovo nije fer a kamoli da stavim fotografiju koju je netko platio (ili koju sam nekome poklonio).

 

Boldano: kako ne mogu? Kako onda objašnjavaš night mode na modernim mobitelima? Naravno da nije promijenjena fizika svjetla ali promijenjen je način nastanka fotografije.

 

PS. Ova prva od Hiltona je toliko unakažena da je totalno izgubila prostornost. Čak je i ovaj moj minutni uradak bolji. Cropaš kamen na dnu fotografije, smanjiš vibrance i saturation na nebu i to je to.

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.2.2021 20:57 (BlueMax).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči

Gore sam ti točno napisao što P30Pro radi. S istim optimizacijama bi opet neki mirrorless imao bolje rezultate, samo bi izguio na drugim stvarima. Mobitelu stave još 2-3 kamere, pa tako riješe taj problem, što je u biti jedina realna prednost mobitela.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
MrBlc kaže...

Gore sam ti točno napisao što P30Pro radi. S istim optimizacijama bi opet neki mirrorless imao bolje rezultate, samo bi izguio na drugim stvarima. Mobitelu stave još 2-3 kamere, pa tako riješe taj problem, što je u biti jedina realna prednost mobitela.

 Jedno je "bi" a drugo je "je". Samo bi mu još trebalo ugraditi i AI tj SoC od mobitela.

 

Najveća prednost mobitela je što je to mali all in one uređaj koji ti je uvijek pri ruci.

Prednosti su i lokalna obrada i komunikacija, puno kvalitetniji ekran puno veće rezolucije, GPS tagiranje koje je fenomenalna stvar ako puno putuješ, automatski cloud storage...

6 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
Hebiga postoji osnovno pravilo u fotografiji:

Bolje bilo kakva nego nikakva fotografija.

Po tome je mobitel u prednosti...međutim kad probaš BOLJE...onda je teško s konja na magarca...moj fetish je fokus i oštrina...imam sigma 60mm/2.8...to je po oštrini najbolji objektiv za Sony APSC...i onda radi oštrine samo njega i imam na A6000

makro fotografija...meni ako nije sve u fokusu to nije to...i onda jedina opcija je fokus stacking.

Evo recimo između prime objektiva od 24mm i mobitela ja bih rađe uzeo mobitel..jerbo mobitel ima mobilnost...i glavni senzor koji je 24-27mm je najbolji.

Mislio sam uzeti P40PRO... međutim raw nije moguće obraditi u Lightroom...skinuo sam raw i probao i postoje opcija koja ne radi
TILT je na 150 i ne postoji mogućnost smanjenja.

očito radi RYYB senzora....međutim kad ipak usporediš obrađeni raw od RX 100M3 sa tim donekle obrađenim od P40PRO...jednostavno količina detalja i oštrina na RX100 je ubitačna:)

RX100M3 spominjem jerbo mu je cijena oko 3000kn... eventualno M4...ovi ostali su ipak preskupi...A IQ je isti(RAW)...jedino imaju prednost u video mogućnostima

ova slika je s s7edge (obrađeni RAW)...inače S7 ima 27mm...tako da bi ode idealno bilo 24mm(to kad uzmem RX100)



mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
Ustvari ja sad već mogu to napraviti da bude na 24mm sa kit objektivom od A6000...ali oštrina tog objektiva je za plakanje...rađe s mobitelom nego s njim.
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
BlueMax kaže...

 Jedno je "bi" a drugo je "je". Samo bi mu još trebalo ugraditi i AI tj SoC od mobitela.

 

Najveća prednost mobitela je što je to mali all in one uređaj koji ti je uvijek pri ruci.

Prednosti su i lokalna obrada i komunikacija, puno kvalitetniji ekran puno veće rezolucije, GPS tagiranje koje je fenomenalna stvar ako puno putuješ, automatski cloud storage...

Postoje fotoaparati s takvim ili sličnim optimizacijama. Međutim, takve optimizacije znače gubitak na drugom području, pa se radi o uređajima koji su ciljano rađeni za takvu namjenu i nisu privlačni ni cijenom ni performansama za klasičnu fotografiju. Zato sam i napisao da je najveća prednost mobitela to što može imati više kamera.

 

Ovaj all-in-one efekt nitko ne osporava, ali on ne govori ništa o kvaliteti.

 

Sve više fotoaparata ima ove dodatne mogućnosti koje spominješ kao prednosti mobitela.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
MrBlc kaže...
BlueMax kaže...

 Jedno je "bi" a drugo je "je". Samo bi mu još trebalo ugraditi i AI tj SoC od mobitela.

 

Najveća prednost mobitela je što je to mali all in one uređaj koji ti je uvijek pri ruci.

Prednosti su i lokalna obrada i komunikacija, puno kvalitetniji ekran puno veće rezolucije, GPS tagiranje koje je fenomenalna stvar ako puno putuješ, automatski cloud storage...

Postoje fotoaparati s takvim ili sličnim optimizacijama. Međutim, takve optimizacije znače gubitak na drugom području, pa se radi o uređajima koji su ciljano rađeni za takvu namjenu i nisu privlačni ni cijenom ni performansama za klasičnu fotografiju. Zato sam i napisao da je najveća prednost mobitela to što može imati više kamera.

 

Ovaj all-in-one efekt nitko ne osporava, ali on ne govori ništa o kvaliteti.

 

Sve više fotoaparata ima ove dodatne mogućnosti koje spominješ kao prednosti mobitela.

 Usporedba je bila s mirrorlessima. Koji mirrorlessi imaju GPS i LTE?

Ako se nešto nije promijenilo na tržištu GPS ima neki Hasselblad od milijun novaca i za neke Nikone Z se može dokupiti vanjski modul za simboličnih 200€. LTE nema, mislim, ni jedan. A misle li proizvođači aparata preživjeti morat će početi ugrađivati takve featurese jer i nabijanje cijena ima svoju granicu.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči

LTE je istina rijetkost, ali GPS je relativno čest na kompaktima, na mirrorlessu baš i nije, iako ih sve veći broj može tagirati slike koristeći GPS od mobitela, te gotovo svi danas imaju WiFi. Preko WiFi-a imaš pregršt mogućnosti.

 

Međutim, pitanje je koliko vlasnici mirrorlessa to uopće koriste. Većina će ih radije odabrati lakši aparat ili dulje trajanje baterije nego GPS.

 

 

U biti, zaboravi sve što sam do sad pisao. Možda je ipak bolje mobitele proglasiti superiornima nego da nama kojima je bitna kvaliteta i fleksibilnost "tržište" uništi ono što sad imamo.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
MrBlc kaže...

LTE je istina rijetkost, ali GPS je relativno čest na kompaktima, na mirrorlessu baš i nije, iako ih sve veći broj može tagirati slike koristeći GPS od mobitela, te gotovo svi danas imaju WiFi. Preko WiFi-a imaš pregršt mogućnosti.

 

Međutim, pitanje je koliko vlasnici mirrorlessa to uopće koriste. Većina će ih radije odabrati lakši aparat ili dulje trajanje baterije nego GPS.

 

 

U biti, zaboravi sve što sam do sad pisao. Možda je ipak bolje mobitele proglasiti superiornima nego da nama kojima je bitna kvaliteta i fleksibilnost "tržište" uništi ono što sad imamo.

 Nitko nije napisao da su mobiteli superiorni. Imam DSLR, mirrorless, napredni kompakt i smartphone i svaki ima svoje prednosti i mane.

Rasprava je krenula s tehnološkog aspekta tj. tvoje tvrdnje kako je fizika neumoljiva i moje da se neke stvari daju zaobići. Fizika nam ne dozvoljava da vidimo kosti u čovjeku pa je netko zaobišao i to nam omogućio. Fizika nam ne dozvoljava da letimo, pa eto letimo. Koristimo fiziku protiv fizike.

Možda u nekakvoj budućnosti nećemo morati koristiti ni senzore ni objektive da bi dobili fotografiju (barem staklo i elektroniku). Nekakav uređaj koji će moći iz moždanih valova prenositi ono što vidimo. 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči

Opet pričaš gluposti. Rengen ne zaobilazi ograničenja fizike, već radi upravo onako kako fizika predviđa, jedino što zaobilazi su ograničenja naših očiju koja ne vide dio spektra koji je u stanju proći kroz meko tkivo.

 

Mobitel ne zaobilazi ograničenja fizike po pitanju količine svjetla koja može ući kroz određenu leću. Fizika je i dalje neumoljiva, bez obzira koliko mi napravili savršeno staklo, osjetljiv senzor, najbolje što možemo napraviti je da ograničenje fizike postane manje kritično, međutim fizički veća leća i fizički veći senzor su u prednosti kako okreneš da okreneš upravo zbog neumoljivosti fizikalnih zakona.

 

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
Posmatrač kaže...
Idealist kaže...
Posmatrač kaže...
Idealist kaže...

Hvala na spoznaji da znanstveni rad može stati u jednu do dvije rečenice. Očito je i pismo neumoljivo.

 Ocekujes znanstveni rad na forumu? A sto se tice svjetla samo ovih par rijeci je dosta svakome ko je zavrsio osnovnu skolu...

"Metalenz će s ovom investicijom dovršiti razvoj svojih tzv. 3D senzora na čipu, minijaturnih silicijskih nanostruktura koje imaju zadatak preuzeti ulogu leće."

 

Kako ce postici vise svjetla sa manjom povrsinom? Eto ti nama objasni.....

 Znao sam da ćeš se ove izjave uhvatiti k'o pijan plota. Nauči čitati "između redaka". Kako možeš nešto tehnički relativno iscrpno objasniti u dvije rečenice sa po par riječi?

 

EDIT: Pogledaj post od MrBlc. Tako se objasni da se nešto na ovom forumu može i naučiti, a ne samo čitati "pametne" postove.

 

EDIT 2: btw. MrBlc, da je jednostavno vjerojatno bi već bilo izmišljeno. Bi li ti dao milijune za nešto što je 100% neizvedivo?

 Naravno da sma procitao i nisam nista dodao jer nemam sta dodati... Ti si taj koji nesto osporavas ali bez argumenata..... 

Plus sto se u clanku ne spominje nista konkretno vec je nabacano puno pojmova koji zvuce extra strucno ali u sustini se svede na optiku osnovne skole barem sto se tice naucne podloge tj principa rada.... Da bi vise svjetla proslo kroz rupu moras povecati rupu ili pojacati svjetlo.... Ili ti imas neki treci nacin?

 Smanjiš debljinu medija?

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.2.2021 15:31 (Idealist).
14 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
MrBlc kaže...
Idealist kaže...
MrBlc kaže...

Čisto sumnjam, posebno u navode o više svjetla jer je tu fizika neumoljiva.

 "Prosvijetli" nas...

Površina prednjeg elementa za telephoto leće mora biti otprilike usporediva s površinom aperture (ne F-stop, nego baš efektivna površina optičkog otvora), uobičajeno je 10% veća.

 

Međutim, na mobitelima se u pravilu ide više prema wide lećama, a što je kut vidnog polja veći, to fizička dimenzija prednjeg elementa mora biti veća u odnosu na površinu aperture.

 

Količina svjetla se izražava s dva broja: F stop i T stop. F stop se u pravilu koristi u fotografiji, a T stop u video snimanju. T stop je u osnovi F stop kompenziran za gubitke u leći. F stop je broj koji daje omjer promjera aperture i fokalne duljine. To u osnovi znači širokokutna leća mora imati manji otvor aperture od tele leće za prikupiti istu količinu svjetla. Međutim, kako kod širokokutne leće prednji element mora biti značajno veći od otvora aperture, na kraju opet moraš imati relativno veliki prednji element.

 

Dalje, za svaka 2 full stopa F broja, treba ti duplo veći promjer aperture (1 F stop je duplo veća površina), a time, ako ne želiš imati vinjeting, trebaš imati i duplo veći promjer prednjeg elementa. Bez povećanja prednjeg elementa jednostavno ne možeš dobiti više svjetla.

 

A ako povećavaš prednji element, onda ti se povećavaju svi ostali problemi, poput izobličenja slike i gubitka fokusa van centra (ok, s malim senozorom fokus nije problem), pa trebaš dodatne elemente za korekcije i slično, te debljina same leće.

 

Ok, pretpostavljam da se tu postiže princip rada sličan reflektorskim lećama, koje ipak traže manju fizičku duljinu, iako klasične takve leže donose svoje probleme u vidu krafnica umjesto točkica kad imaš izvor svjetla izvan fokusa, ali to možda tu neće biti problem, ovisno o načinu kako postižu lom i refleksiju. Međutim, bez nekog dosad nepoznatog polja koje bi lomilo svjetlo prije same leće, ona ne može prikupiti više svjetla nego joj pada na površinu, a što je širi kut vidnog polja to je efektivna površina leće gledano iz rubova vidnog polja manja.

 

 

Dead kaže...

 Količina svijetla ne ovisi o debljini, ispupćenosti leće već o njenom promjeru.

To uopće nije sporno, ali za istu fokalnu duljinu, leća veće površine će biti ispupčenija.

 Kakve gubitke?

5 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
MrBlc kaže...

Opet pričaš gluposti. Rengen ne zaobilazi ograničenja fizike, već radi upravo onako kako fizika predviđa, jedino što zaobilazi su ograničenja naših očiju koja ne vide dio spektra koji je u stanju proći kroz meko tkivo.

 

Mobitel ne zaobilazi ograničenja fizike po pitanju količine svjetla koja može ući kroz određenu leću. Fizika je i dalje neumoljiva, bez obzira koliko mi napravili savršeno staklo, osjetljiv senzor, najbolje što možemo napraviti je da ograničenje fizike postane manje kritično, međutim fizički veća leća i fizički veći senzor su u prednosti kako okreneš da okreneš upravo zbog neumoljivosti fizikalnih zakona.

 

 

 Meni sve ovo lici da raspravljamo sa nekim ko ni osnovnu skolu nije zavrsio... Barem ne sa nekim vecim uspjehom....

5 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
Idealist kaže...
Idealist kaže...
....

 Kakve gubitke?

 Niti jedan materijal nije 100% transparentan i nikad nece propustiti 100% svjetlosti. Kolicina svjetla na ulazu u objektiv i na izlazu iz njega nije ista.... Na te gubitke se misli...

 

5 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
Idealist kaže...
.....

 Naravno da sma procitao i nisam nista dodao jer nemam sta dodati... Ti si taj koji nesto osporavas ali bez argumenata..... 

Plus sto se u clanku ne spominje nista konkretno vec je nabacano puno pojmova koji zvuce extra strucno ali u sustini se svede na optiku osnovne skole barem sto se tice naucne podloge tj principa rada.... Da bi vise svjetla proslo kroz rupu moras povecati rupu ili pojacati svjetlo.... Ili ti imas neki treci nacin?

 Smanjiš debljinu medija?

 Ja pricam o rupi bez ikakvog medija tj medij je vazduh.

Ne zaboravi da kod objektiva moras postici fokusiranje svjetlosti na senzor uz sto manje gubitke u kolicini svjetlosti, sto manju distorziju slike i sto manju kromatsku aberaciju...

12 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
MrBlc kaže...

Opet pričaš gluposti. Rengen ne zaobilazi ograničenja fizike, već radi upravo onako kako fizika predviđa, jedino što zaobilazi su ograničenja naših očiju koja ne vide dio spektra koji je u stanju proći kroz meko tkivo.

 

Mobitel ne zaobilazi ograničenja fizike po pitanju količine svjetla koja može ući kroz određenu leću. Fizika je i dalje neumoljiva, bez obzira koliko mi napravili savršeno staklo, osjetljiv senzor, najbolje što možemo napraviti je da ograničenje fizike postane manje kritično, međutim fizički veća leća i fizički veći senzor su u prednosti kako okreneš da okreneš upravo zbog neumoljivosti fizikalnih zakona.

 

 

 Zaobilazi ono što se do tada smatralo "gledanjem". Tako i fotografija jednog dana ne bude pitanje optike i senzora. Najlakše je ono što ne možeš pojmiti nazvati glupošću. Nedavno sam čitao o ideji da senzor ima varijabilnu geometriju što bi u teoriji u potpunosti moglo izbaciti potrebu za optičkim uvećanjem/umanjenjem.

14 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči

Na to se referira i opis potencijalne nove tehnologije. Leće su tanje te samim time propuštaju više svjetla i tako njihova izjava stoji. Negdje sam vidio da staklo blokira oko 4% svjetlosti. Ako oni mogu smanjiti na 1% onda je to dobro (ako te tehnički stvarno izvedivo da su do 100 puta tanje). Ili nije? Da li se time umoljila fizika?

14 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči

Oni pričaju o većoj količini prolaska svjetlosti kroz njihove leće nego kroz obične.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice