Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine

poruka: 19
|
čitano: 5.596
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine".
14 godina
protjeran
offline
Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine

Meni to baš nije bistro: na Mjesecu kakti nema atmosfere, od čega je onda odbljesak? Meteoriti gore u atmosferi kad prolaze kroz nju na Zemlji i otuda eksplozije i bljeskovi. A ovdje je još k tome i u sjeni!?!? 

Trust me, I'm a Jedi!
Moj PC  
0 17 hvala 0
8 godina
offline
Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine
Prvo da se razumijemo u terminologiji: meteori su atmosferske pojave, a meteoriti na Zamlji nađene stijene. Prema tome, do površine Mjeseca je došao zamašan komad (jer ništa nije izgubio prolaskom kroz atmosferu). Udarcem o tlo njegova se kinetička energija pretvorila u toplinu, koja je rastalila i djelomično isparila stijene. Zbog toga je nastao bljesak, koji se to bolje vidio jer je podloga Mjeseca bila, zbog pomrčine tamna. Mislim da je sada sve jasno.
 
33 0 hvala 13
15 godina
offline
Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine

ja sam mislil da mi je to frend koji uvijek ima dovoljno kremena ali učestalo ostaje bez plina u fajrcajgu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine
On je morao biti poprilično brz kad je takav krater napravio ...
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine
Brzina meteorita je oko 10 km/s. Pa si sada dajte truda izračunati kolika im je kinetička energija...
 
7 0 hvala 0
6 godina
offline
Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine

netko se zakašljao iznad teleskopa...

 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine

Da li treba kapica od aluminijske folije za smisliti ovako misteriozan naslov?

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine
Ali opet, ne vjerujem da je imao više od 10kg mase...
Re: Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine
danen kaže...
Brzina meteorita je oko 10 km/s. Pa si sada dajte truda izračunati kolika im je kinetička energija...

 

 

auu, sigurno puno,  barem 500!

16 godina
offline
Re: Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine
Glavas_ZG kaže...
On je morao biti poprilično brz kad je takav krater napravio ...

Lako za krater na mjesecu, "na papiru tam ionak nema nikoga"pa krater može bit i veličine Venere.

 

Drži fige da za sad na Zemlji nema više ovakvih pucnjeva.Recimo da je udarni val "samo dva puta jači", i da potrefi moderan veliki grad+visokih zgrada i staklenih površina ko šalate=pazi eto staklene kiše.

 

 

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
14 godina
neaktivan
offline
Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine

Za masu 10 kg i brzinu 10 km/s, kineticka energija as follows

 

Ek=mv^2/2=10kg x (10 000)^2 m/s /2 = 500 MJ

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.1.2019 18:22 (Lisica).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine
Vis a vis podatka u tekstu da je meteorit promjera lopte napravio krater 9.5 km!? Nisam bas siguran, djeluje premalo ili je to ipak neka veca lopta. Nasao sam podatak da je na mjesecu krater 10tak puta veci od meteorita
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine
Ovo što ste sada rekli je uglavnom točno. Točna formula za izračuvavanje dijametra kratera je D = 49 W exp(0,294), gdje je D dijametar kratera u metrima, a W energija meteorita u kilotonama ( 1kt = 4 10 exp12 J).
Računa se da bi Tungustki meteorit (radijusa 28,1 m) napravio krater dijametra 735 metara, da se nije raspao u atmosferi. Tako to stoji na Zemlji, no na Mjesecu je druga priča. Tlo je tamo mnogo rastresitije (regolit), a i gravitacija je manja pa se materijal lakše raspršuje. Uvijek treba imati na umu da se kinetička energija meteorita troši na 1.) raspršivanje materijala (bliže i dalje od kratera), 2.) na taljenje i 3.) na isparavanje. Kako će se ta energija rasporediti ovisi o mnogo čemu, o ulaznoj brzini, ulaznom kutu, sastavu meteorita i sastavu tla.
 
9 0 hvala 2
12 godina
odjavljen
offline
Re: Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine
No to su sve indicije
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine

ma to sam ja prdnuo

Svaka akcija ima svoju reakciju.
Moj PC  
0 1 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine
Dex.pwn kaže...
No to su sve indicije

 Koje crne indicije?! Kaj bi možda trebalo pisat pored mjesta udara "Ovdje je tog i tog dana pao krater taj i taj, počivao u miru"

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
12 godina
offline
Re: Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine

danen hvala na jednostavnom i jasnom obrazloženju! 

 

Lp

vicious
14 godina
offline
Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine

Transformersi?!

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Nešto je udarilo u Mjesec tijekom pomrčine
Treba pitati ravnozemljase da objasne sta je to bilo
 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice