Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju odab

poruka: 19
|
čitano: 4.915
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju odab".
15 godina
offline
Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju odab

Izlišno pametovanje o "glupim" ljudima.

 

Kvalitetne lozinke ionako ne mogu doći na ovu listu, tako da je glupo iščuđavati se što ih nema. 

 

Ove jednostavne lozinke koriste neobrazovani, djeca, ali i iskusniji korisnici kada moraju stvoriti neki login za servis koji im nije važan, ili će ga koristiti samo jednokratno. 

 

Nema tu ništa glupo ni neočekivano.

 

Interesantnije bi bilo vidjeti odakle uopće dolazi taj popis, tko ga je i na koji način sačinio.

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2020 19:28 (uuY).
Moj PC  
8 0 hvala 1
8 godina
offline
Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju odab

Evo jednostavnog ključa za dobivanje lakopamtljive, a usto teško probojne lozinke: zbroj dvaju datuma. Primjer: moj datum rođenja + let prvog čovjeka u svemir = 23061951 + 12041961 = 35003912. Može se još zakomplicirati da se prve dvije brojke (3 i 5) pretvore u slova, prema njihovm mjestu u abecednom redu: CE003912. 

 
1 0 hvala 1
9 godina
offline
Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju odab

Ostala Fata na bolovanju i na poslu su trebali ući u njeno računalo.

Administrator i kolege 2 dana pokušavaju provaliti u njeno računalo i ništa.

Pošalju poruku Fati s pitanjem koja je lozinka pa Fata odgovori:

- Lozinka je ********

Opet iduća 2 dana pokušavaju ući u računalo i nista.

Konačno nazove direktor Fatu i pita koja joj je lozinka a ona kaže:

- Pa osam zvjezdica.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2020 15:13 (Thinker).
 
9 0 hvala 2
13 godina
offline
Re: Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju
danen kaže...

Evo jednostavnog ključa za dobivanje lakopamtljive, a usto teško probojne lozinke: zbroj dvaju datuma. Primjer: moj datum rođenja + let prvog čovjeka u svemir = 23061951 + 12041961 = 35003912. Može se još zakomplicirati da se prve dvije brojke (3 i 5) pretvore u slova, prema njihovm mjestu u abecednom redu: CE003912. 

 

Vidi se da nisi školovala, predlažeš lozinku od samo brojčanih oznaka :) Sljedeći prijedlog je malo bolji (dva slova) ali i to je dalje slaba lozinka.

 

Uz brojeve i slova treba ubaciti i koji specijalni karakter, da ukupna dužina bude min 12 i eto jake lozinke iako ne mora biti teško pamtljiva!

 

T3sk@Loz!nka

12 godina
offline
Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju odab

Dok mi je šifra za sve bila sifra123 osjećao sam se vrlo nesigurno. Od kad sam je promijenio u $ifR4123 mirnije spavam.

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2020 15:35 (BlueMax).
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju
Cro0707 kaže...
danen kaže...

Evo jednostavnog ključa za dobivanje lakopamtljive, a usto teško probojne lozinke: zbroj dvaju datuma. Primjer: moj datum rođenja + let prvog čovjeka u svemir = 23061951 + 12041961 = 35003912. Može se još zakomplicirati da se prve dvije brojke (3 i 5) pretvore u slova, prema njihovm mjestu u abecednom redu: CE003912. 

 

Vidi se da nisi školovala, predlažeš lozinku od samo brojčanih oznaka :) Sljedeći prijedlog je malo bolji (dva slova) ali i to je dalje slaba lozinka.

 

Uz brojeve i slova treba ubaciti i koji specijalni karakter, da ukupna dužina bude min 12 i eto jake lozinke iako ne mora biti teško pamtljiva!

 

T3sk@Loz!nka

profesor možda ne zna otkud ta fora pa eo literature za referencu:

 

 

a propos lozinke, šifra je dobra zaporka. meni je na jednoj stranici šifra prestanimezajebavatsupisomlozinke1573 (ovo zadnje u spomen na seljačku bunu) 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
14 godina
offline
Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju odab

da prisnažim:

 

zaporke/lozinke su kao i četkice za zube - ne dijele se i često se mijenjaju....

 

ja volim stihove prekompilirati u lozinke - početna slova, po sličnosti zamijena slova znamenkama i specijalnim znakovima...

 

a ako je za nešto zeznuto ili mrsko lozinka, potegnem po poskočicama i doskočicama....

 

npr. zapišam te ko ker uz tarabu...

 

 

34pi$amtekoker00z#

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2020 17:13 (Stric_Jura).
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju odab

Passwordi su losi za ljudsko pamcenje.

Passphrase je puno bolji.

 

Uostalom (slika u prilogu)

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2020 17:50 (syncmaster245b).
 
4 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju odab

Zat2+;#it//2582&483yxyxjh32

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju
danen kaže...

Evo jednostavnog ključa za dobivanje lakopamtljive, a usto teško probojne lozinke: zbroj dvaju datuma. Primjer: moj datum rođenja + let prvog čovjeka u svemir = 23061951 + 12041961 = 35003912. Može se još zakomplicirati da se prve dvije brojke (3 i 5) pretvore u slova, prema njihovm mjestu u abecednom redu: CE003912. 

Ovo je zavaravajuće!

Naime, ova shema je svakako lako pamtljiva, ali generira jako slabe lozinke čak i ako se kombiniraju velika i mala slova.

14 godina
online
Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju odab

Moje su lozinke iliti po hrvatski pasvordsi uvijek sazdane istom kombinacijom riječi koje do smrti zaboraviti neću + dodatak ovisno o danu otvaranja accounta.

Omiljena pjevačica (JohnElton), najmilitantniji bugovac (dRaGoGaLiC), najdraže osobe (kolinda i sinjska gospa) + boja gaća koje nosim na dan otvaranja accounta (bijele, plave, sive, zelene, crvene, dugine boje a u nedjelju cvjetići)

Znam, sad svatko može provaliti u moje accounte na tiktoku, myspaceu i altavisti ako zna kojeg dana sam otvorio accove pa ću promijeniti redoslijed boja gaća i ažurirati lozinke.

PSN - darklydexter
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju odab

Evo poboljšane verzije moje metode, generiranje šifre sa 12 znamenki. U igri su tri datuma, treći se dodaje u dva dijela. Primjer: moje rođenje + let čovjeka u svemir + zadnje 4 znamenke (datum + godina isteka važenja moje osobne kate) = 230619512012 + 120419612022 = 150639124034. Da bi se stvari dodatno zakomplicirale, nule se u šifri promijene redoslijednom riječi iz kodne riječi od 12 slova, recimo EMBRIOLOGIJA, a zadnja znamenka znakom #: 15b639124i3#.  Treba dakle pamtiti samo tri datuma + kodnu riječ. Kodna riječ može potjecati iz bilo kojeg jezika a može imati i više od 12 slova. Može se izabrati bilo koji kodni znak (#, %, &. !) te ga smjestiti na bilo koje mjesto u kodu (prvo, poljednje, 3., 5., 7. i sl. mjesto). 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju
stavio i ja na prošli mobitel lozinku u obliku dva emoji...pa ih zaboravio... sad imam ciglu...bolje da sam stavio 12345

mada i ta lozinka uz žlicu Vegete može biti pain in ass
//"@12345:)"// check password kaže 1100 godina

onu koju ja koristim ima trajnost od 316 godina
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju
danen kaže...

Evo poboljšane verzije moje metode, generiranje šifre sa 12 znamenki. U igri su tri datuma, treći se dodaje u dva dijela. Primjer: moje rođenje + let čovjeka u svemir + zadnje 4 znamenke (datum + godina isteka važenja moje osobne kate) = 230619512012 + 120419612022 = 150639124034. Da bi se stvari dodatno zakomplicirale, nule se u šifri promijene redoslijednom riječi iz kodne riječi od 12 slova, recimo EMBRIOLOGIJA, a zadnja znamenka znakom #: 15b639124i3#.  Treba dakle pamtiti samo tri datuma + kodnu riječ. Kodna riječ može potjecati iz bilo kojeg jezika a može imati i više od 12 slova. Može se izabrati bilo koji kodni znak (#, %, &. !) te ga smjestiti na bilo koje mjesto u kodu (prvo, poljednje, 3., 5., 7. i sl. mjesto). 

 Mana ove metode je što čovjek u iskusnim godinama počinje zaboravljati mnoge stvari a trebate zapamtiti tri datuma i kodnu riječ. Čak i da zapamtite sve, može se dogoditi da zaboravite na kojem ste jeziku koristili kodnu riječ. 

PSN - darklydexter
8 godina
offline
Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju odab

Ali brojevi (datumi) mogu biti u nekoj logičnoj ili asocijativnoj vezi, a usto lako dostupni ako se slučajno zaborave. Recimo moj rođendan + rođendan mlađeg + rođendan starijeg djeteta; kodna riječ: embriologija. Ili: moj rođendan + ženin rođendan + datum vjenčanja, kodna riječ: Dubrovnik (svadbeno putovanje). Ili: početak II. svjetskog rata + napad Njemačke na SSSR + kapitulacija Njemačke; kodna riječ: Hauptmann. Još treba zapamtiti kodni znak i njegovo mjesto. No i to se lako, npr. "sedam dolara" (znak $ na 7. mjestu) ili "tri karte" (znak ? na 3. mjestu). Prva bi znak najbolje pripadao na drugi kod (troškovi vjenčanja i svadbenog putovanja), a drugi uz treći (neizvjesnost ratnog ishoda). Uz prvi bi kod najbolje pristajao kodni znak ! (rođenje kao iznenađenje!) na 1. mjestu. Dakako, moguće su i poželjne druge kombinacije i asocijacije. Recimo tri važna datuma u nečijem životu, njegovo ime + nadimak (kodna riječ) i broj brakova (tri braka = znak # na 3. mjestu). Mogu se dati datume triju diploma (tko ih ima) uz kodnu riječ "diplomirati" uz znak ! za 3. mjestu. Ima dakle mogućnosti na pretek, samo treba imati malo mašte. 

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju
Ja osobno sve lozinke za servise do kojih mi je stalo cuvam u KeePassu. Za forume i sl. sto posjecujem svake prijestupne obicno stavim jednu od svojih “glupih” lozinki i bmk ako netko provali taj account.

Lako to sto su ljudi neupuceni, po meni su lijeni developeri jednako krivi. Sto je problem staviti prvu provjeru da bude regex koji ce paziti da lozinka npr. min 8 znakova od kojih mora biti jedno veliko slovo, jedan specijalni znak i jedna brojka kod kreiranja accounta? Dosta stranica cak niti ovu najosnovniju provjeru nema.
Zatim zar je problem napraviti drugu provjeru koja ce baciti pogled je li lozinka koju je korisnik unio prilikom kreiranja racuna u bazi losih lozinki? NIST ima na githubu bazu losih lozinki tako da se ne treba zamarati oko unosenja.
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju
danen kaže...

Evo poboljšane verzije moje metode, generiranje šifre sa 12 znamenki.

Verzija jest poboljšana, ali je entropija i dalje niska.

 

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju odab

Moram priznat da su i moje neke lozinke poprilično jednostavne za pogoditi... za neke forume gdje koristim nebitan mail i gdje se potrebno ulogirati da bi nešto skinuo jednom i nikad više.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Neke stvari su vječne, ljudi i dalje ne znaju odab

Moja lozinka je jednostavna formula, u brojnik ide broj pi na tri decimale x 1000 x eulerov broj plus stričev datum rođenja u formatu d.m.yy, u nazivnik ide šifra za Fosfatizirani diškrobni fosfat E1413, kad se sve pokrati ostane mi 12345 i to ne moram uopće pamtiti, dovoljno je znati formulu.

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.11.2020 8:27 (ante_etna).
 
6 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice