Ne nasjedajte na nove "ucjenjivačke" e-mail poruke

poruka: 44
|
čitano: 15.323
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ne nasjedajte na nove "ucjenjivačke" e-mail poruke".
15 godina
offline
Re: Ne nasjedajte na nove "ucjenjivačke" e-mail po
Old Iggy kaže...
..

Ne mogu oni puno ozbiljnije stvari (npr. smanjiti krivotvorine u Kini), a kamoli ovo. Maksimum što mogu je blokiranje domena, što njima ništa ne znači.

 

Promjena lozinke je standardna procedura kod bilo kojeg security incidenta, nema tu ništa loše.

 -što fali blokiranju domene? ili kazni ako je u eu..? Najefikasniji način, tj operater.

- u čemu je incident tj gdje ti vidiš poveznicu s lozinkom ili bilo kojim sigurnosnim propustom od strane korisnika-osibe koj aprimi ucjenjivački (fejk) mail? Preporuka policije je blentava.. besmislena, što je posao policije? Svakako nije tumačenje zakona nego provođenje itd.

 

*** i dalje, ide ahtung-ahtung!! panična poruka možda pod utjecajem gripe i ostalih boleština ili požara.. ugl i dalje poruka mupa, mijenjajte lozinke i ne odgovarajte na ucjene..

-no i dalje nema npr tel/mail na koji se može nešto formalno prijaviti, a ovo je ucjena. Promjena lozinke baš nikakve veze s tim nema. Jedini koji nešto može je operater-sustav a oni to rade tek kad nadležni (sud-policija-agencije) to zatraže, tj zato treba prijaviti incident, tako će se jedino nešto napraviti (možda) ali ako se samo vodimo ovim naputkom tad se ništa neće ni započeti a tad ni napraviti. Zašto? Što treba biti pravi odgovor?

-pošto je kao pošiljatelj naveden primatelj maila (često) već zbog tog je preporučljivo barem svom operateru prijaviti incident, ako ništa drugo kao alibi (dok nije neobično da mali korisnik ostane uskraćen za usluge operatera kao mail... dok ne riješi problem.. a nema što korisnik riješiti).

 

-prijaviti nadležnima, dok nije posao policije tumačiti nego provoditi zakone.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.1.2020 15:25 (ihush).
16 godina
online
Re: Ne nasjedajte na nove "ucjenjivačke" e-mail po
ihush kaže...
Old Iggy kaže...
..

Ne mogu oni puno ozbiljnije stvari (npr. smanjiti krivotvorine u Kini), a kamoli ovo. Maksimum što mogu je blokiranje domena, što njima ništa ne znači.

 

Promjena lozinke je standardna procedura kod bilo kojeg security incidenta, nema tu ništa loše.

 -što fali blokiranju domene? ili kazni ako je u eu..? Najefikasniji način, tj operater.

- u čemu je incident tj gdje ti vidiš poveznicu s lozinkom ili bilo kojim sigurnosnim propustom od strane korisnika-osibe koj aprimi ucjenjivački (fejk) mail? Preporuka policije je blentava.. besmislena, što je posao policije? Svakako nije tumačenje zakona nego provođenje itd.

...

-prijaviti nadležnima, dok nije posao policije tumačiti nego provoditi zakone.

Policija provodi zakone na temelju jurisdikcije na terenu na kojem je odgovorna.

Obzirom da su ovi mailovi stigli najvećim dijelom sa dalekog istoka, nije ni EU ni RH u pitanju, eventualno preko Interpola, a tamo to ne funkcionira kako ljudi zamišljaju.

Najlakše blokirati domenu, ali od toga nikakve koristi.

15 godina
offline
Re: Ne nasjedajte na nove "ucjenjivačke" e-mail po
Old Iggy kaže...
ihush kaže...
Old Iggy kaže...
..

Ne mogu oni puno ozbiljnije stvari (npr. smanjiti krivotvorine u Kini), a kamoli ovo. Maksimum što mogu je blokiranje domena, što njima ništa ne znači.

 

Promjena lozinke je standardna procedura kod bilo kojeg security incidenta, nema tu ništa loše.

 -što fali blokiranju domene? ili kazni ako je u eu..? Najefikasniji način, tj operater.

- u čemu je incident tj gdje ti vidiš poveznicu s lozinkom ili bilo kojim sigurnosnim propustom od strane korisnika-osibe koj aprimi ucjenjivački (fejk) mail? Preporuka policije je blentava.. besmislena, što je posao policije? Svakako nije tumačenje zakona nego provođenje itd.

...

-prijaviti nadležnima, dok nije posao policije tumačiti nego provoditi zakone.

Policija provodi zakone na temelju jurisdikcije na terenu na kojem je odgovorna.

Obzirom da su ovi mailovi stigli najvećim dijelom sa dalekog istoka, nije ni EU ni RH u pitanju, eventualno preko Interpola, a tamo to ne funkcionira kako ljudi zamišljaju.

Najlakše blokirati domenu, ali od toga nikakve koristi.

 -ma da? .. nego što treba? Naravno da treba blokirati domenu.

-policija i jurisdikcija, prijetnja-ucjena je primljena tu, domaći građani i tad tu prijetnju mora zaprimiti nadležna PU.

-policija ima i odjel, koji postoji upravo zbog takvih prijetnji.. čemu služi ako im je odgovor promjena lozinke?

-gdje je izvor, domena... prejudiciraš, tj to će policija u suradnji s operaterima tek po obavljenom poslu reći.. to što nabacuješ može jednako biti s marsa, pa što? To nešto mijenja u pravilu prijve?

-ovo je ucjena, kazneno kriminalno djelo. Tu treba svako drugačije tumačenje stati i policija mora imati neki službeni stav osim promjene passa ili neodgovaranja na prijetnju što su tek bezvezarije koje trebaju prešutjeti čak i kad nemaju nikakve mogućnosti utjecati.. bar šutjeti o tome i ne spominjati lozinku u blentavom propćenju. Policja ne tumači nego provodi, ako to nekome nije jasno tad treba provjeriti trodiobu vlasti.. :)

 

edit: ili može ovako, pitanje.. hipotetsko :)

-sad ti netko pošalje prieteći mail, npr ja tebi, sadržaja koji to u naslovu navodi, prijeteće pismo, s ucjenom iznosom i uputom kako i koliko uplatiti ..

-hoćeš li tad to prijaviti policiji neovisno što je hipotetski ili ćeš mijenjati neku lozinku, npr na win-loginu ili na mailu ili na mikrovalnoj (koja s ničim veze nema.. no nema ni lozinka).. tj koji odgovor daje policija?

-ili zašto par dana vidimo upozorenje na tv-u.. upravo od MUPa? Zašto? -zato jer je to u njihovoj nadležnosti, da je u nadležnosti uprave vodovoda tad bi vodovod emitirao tu obavijest. Možemo li se barem tad složiti da je to njihova nadležnost? Ako je, što tad treba? Prijaviti.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.1.2020 17:06 (ihush).
15 godina
offline
Re: Ne nasjedajte na nove "ucjenjivačke" e-mail po
ihush kaže...

edit: ili može ovako, pitanje.. hipotetsko :)

-sad ti netko pošalje prieteći mail, npr ja tebi, sadržaja koji to u naslovu navodi, prijeteće pismo, s ucjenom iznosom i uputom kako i koliko uplatiti ..

-hoćeš li tad to prijaviti policiji neovisno što je hipotetski ili ćeš mijenjati neku lozinku, npr na win-loginu ili na mailu ili na mikrovalnoj (koja s ničim veze nema.. no nema ni lozinka).. tj koji odgovor daje policija?

-ili zašto par dana vidimo upozorenje na tv-u.. upravo od MUPa? Zašto? -zato jer je to u njihovoj nadležnosti, da je u nadležnosti uprave vodovoda tad bi vodovod emitirao tu obavijest. Možemo li se barem tad složiti da je to njihova nadležnost? Ako je, što tad treba? Prijaviti.

 

 ja sam ti voljan platiti ako u me (doma, bilo gdje, uključujući zajednicu općina "cucak", sve knjige medije ... bla) nađeš ama išta kompromitirajuće/vrijedno ikakve ucjene. mislim, ok, jebeš takav život u kojem nema niš za iskoristit ali jebga. taki mi ćoroskop. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
online
Re: Ne nasjedajte na nove "ucjenjivačke" e-mail po
ihush kaže...

edit: ili može ovako, pitanje.. hipotetsko :)

-sad ti netko pošalje prieteći mail, npr ja tebi, sadržaja koji to u naslovu navodi, prijeteće pismo, s ucjenom iznosom i uputom kako i koliko uplatiti ..

 

Jedna stvar je ako ti šalješ odavde, drugo netko iz Kine.

6 godina
offline
Re: Ne nasjedajte na nove "ucjenjivačke" e-mail po

Tragično je da je to dobar biznis sada kada postoje kriptovalute, iako su imali dobar cilj sa kriptovalutama, da se odmaknemo od banki i imamo anonimnost, dobiješ i drugu stranu medalje koja je na dušu pisana organiziranom kriminalu, bolje od ovoga za njih ne postoji.

Ovo može napravit doslovno svaki malo bolje podučeni kompjuteraš i dok guliš narod za male pare nitko te neće ni pogledat a kamoli slat interpola na tebe zbog par tisuća ojra.

15 godina
offline
Re: Ne nasjedajte na nove "ucjenjivačke" e-mail po
nikonja kaže...

Tragično je da je to dobar biznis sada kada postoje kriptovalute, iako su imali dobar cilj sa kriptovalutama..

 -zašto misliš da je u startu cilj bio dobar? Obično je obrnuto, dok se 'dobrota' reklamira u svakoj navlakuši, tj to je osnova svake muljaže ili mađioničarskog trika.

-svaka app radi upravo (isključivo) onako kako je dev zamislio, ne +1 ili -1 ne promašuje za milimetar, nego isključivo za što je namjenjeno a svaki programer ima prvi kriterij if-then.. i svatko se može upitati, što ako. .. bankari stoje iza tog, dok hypsteri misle da tako izbjegavaju mrske-kapitalističke bankarske svinje.. ili unclesama ili kog već, dok nose maske Vija.. :)

-bitcoin je upravo zamišljen s tim rzalogom da ne ostavlja trag, dok sve ostalo materijalno ipak nešto ostavi + ni novac u milijardama-trilijardama nije lako ukrasti-prenjeti, trebaš šlepere dok ovako sve može jedan klik..

odnosno, da nije tako kreiran-zamišljen, tad ne bi tako bilo, ali je. Praksa-teorija, jasno je što se odbacuje u slučaju neslaganja itd itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Ne nasjedajte na nove "ucjenjivačke" e-mail poruke

Ja sam u bezvrijednoj pošti našao, prije oko dva mjeseca, dva takva emaila. Stigla su iz Turske. Ignorirao sam ih, promijenio lozinku za Gmail, skenirao kompjutor sa Kaspersky Internet Security (retail) i sve do sada je u redu. 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Ne nasjedajte na nove "ucjenjivačke" e-mail po
mifi kaže...

Ja sam u bezvrijednoj pošti našao, prije oko dva mjeseca, dva takva emaila. Stigla su iz Turske. Ignorirao sam ih, promijenio lozinku za Gmail, skenirao kompjutor sa Kaspersky Internet Security (retail) i sve do sada je u redu. 

 Što je u redu i kako znaš da je u redu?

15 godina
offline
Re: Ne nasjedajte na nove "ucjenjivačke" e-mail po

-zna, jer je promjenio lozinku.. i skenirao (retailom) .. mada ne vidim vezu s viruosm i sl, mogao je jednako defragmentirati ili formatirati.. tj to na pošiljatelja ucjenjivačkog mejla djeluje zastrašujuće i tad on pobjegne.. ili tako nešto :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Ne nasjedajte na nove "ucjenjivačke" e-mail po
Eyekool kaže...

950€?! Pa da je (ili su) stavio da traži 50€ na brzinu bi se obogatio, pa tko će mu uplatiti 950€...

 ma da je tražio 5€ bi se obogatio, a niko ne bi od srama priznao da je platio....

if only you knew the power of the dark side
14 godina
offline
Re: Ne nasjedajte na nove "ucjenjivačke" e-mail po
Riot kaže...

Ja sam odslušao Kolindino pjevanje do kraja, može li me se s time ucjenjivati?

 Ovisi baviš li se glazbom ili ne. Ako se baviš, to je težak prekršaj, a ako ne onda si samo imao nesreću biti na krivom mjestu u krivo vrijeme. Ja, opet, ne bih smio ni primirisati Kolindinom pjevanju, jer bi me optužili da ne kužim glazbu i da sam totalno bez sluha, a pjevam u zboru 31 godinu, čak sam bio i 13 godina u zboru HNK. Dakle, možeš se pohvaliti da si ju slušao ako time ne ugrožavaš svoju društvenu poziciju, inače bolje jezik za zube. Ja bih s druge strane morao uplatiti tih 950€ da me snimi kako ju slušam, pa da to ne objavi. Usput, i ja sam dobio navedeni ucjenjivački mail, pročitao, nasmijao se i obrisao, a posljedica nikakvih, dakle tip je 100% lažnjak. Osim toga, pravilo mi je da mi je kamera fizički isključena iz sustava, osim kada ju stvarno trebam, za svaki slučaj, ne mora svatko znati što ja i moji radimo kod kuće.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put sub 29.2.2020 12:32 (učo).
15 godina
offline
Re: Ne nasjedajte na nove "ucjenjivačke" e-mail po
učo kaže...

 Ovisi baviš li se glazbom ili ne. Ako se baviš, to je težak prekršaj, a ako ne onda si samo imao nesreću biti na krivom mjestu u krivo vrijeme. Ja, opet, ne bih smio ni primirisati Kolindinom pjevanju, jer bi me optužili da ne kužim glazbu i da sam totalno bez sluha, a pjevam u zboru 31 godinu, čak sam bio i 13 godina u zboru HNK.

 e moj učo, tebe treba na goli otok...
kak se uopće usudiš ne biti "ushićen" čokolindinm pjevanjem 

if only you knew the power of the dark side
14 godina
offline
Re: Ne nasjedajte na nove "ucjenjivačke" e-mail po
Darky kaže...
 e moj učo, tebe treba na goli otok...

kak se uopće usudiš ne biti "ushićen" čokolindinm pjevanjem 

 Ma "ushićen" sam ja, samo na krivi način...

dolazim odmah - Godot
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice