Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju

poruka: 47
|
čitano: 12.959
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju ".
15 godina
online
Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju

Prošlo zlatno doba zapošljvanja programera, nerealno visoke plaće su im ugušile poslodavce, a i AI je postao dovoljno pametan za bar bazično programiranje. Malo po malo programeri postaju manualci 21. stoljeća

 
2 30 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
Ges kaže...

Prošlo zlatno doba zapošljvanja programera, nerealno visoke plaće su im ugušile poslodavce, a i AI je postao dovoljno pametan za bar bazično programiranje. Malo po malo programeri postaju manualci 21. stoljeća

 Nema što ti nije krivo u postu.

12 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt

Nemaju programeri nerealno visoke plaće, nego ostali imaju nerealno niske, no to je drugi par opanaka. Što se sada događa je posljedica nekontroliranog rasta na krilima jeftinog novca iz doba korone. Tada su sve te kompanije zapošljavale kao da nema sutra, sad kad je novac poskupio vrijeme je za selekciju. Čak i unatoč tome, broje otpuštenih je u pravilu manji od trećine novo zaposlenih u periodu 2020-2022. Što će reći, kvalitetnih radnika uvijek fali, kao i u svakoj industriji, a pomoćnih zidara će se uvijek naći.

Živim luksuzno! Jedem luk i lijem suze... :)
9 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
Ges kaže...

Prošlo zlatno doba zapošljvanja programera, nerealno visoke plaće su im ugušile poslodavce, a i AI je postao dovoljno pametan za bar bazično programiranje. Malo po malo programeri postaju manualci 21. stoljeća

Joj nemoj biti jalan, nego upiši tečaj programiranja i zaradi lovu (dok još ima vremena!)

13 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
Ges kaže...

Prošlo zlatno doba zapošljvanja programera, nerealno visoke plaće su im ugušile poslodavce, a i AI je postao dovoljno pametan za bar bazično programiranje. Malo po malo programeri postaju manualci 21. stoljeća

 Kaj ti laprdaš majko mila, kakvo programiranje s AI-em?

 

Programera će uvijek trebati i biti će plaćeni više nego ostali (isto kako i wanabe manager u HEP-u i Holdingu ima plaću i benefite veće nego 90% programera).

 

Kako ti je ekipa i rekla, probaj i ti programirat pa zaradi neku lovu dokle ide.

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
Čime se ti baviš?
10 godina
offline
Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju

 

EDIT: jedno pitanje od Silvija, nije bilo upućeno meni, al bi volio odgovoriti.

Ja sakupljam boce.

 

-------------------------------------

Da,da,....došo AI, sve ode neželjenom smjeru.

 

Kaj buš se džaba mučio sa učenjem, stjecanjem novih vještina, gubio oči buljeći u monitor, kosa otpada, koža žuta, kile rastu, doduše rasturaš u GTA, nemaš svoj život, bla, bla,...

Tu je AI, te intelektaulci opće prakse, da ti kažu kako stoje stvari. 

 

---

A, sad za ozbač...hm, pa sve je to tržište, plac, tržnica,.....ako netko treba tvoj usluge(znanje), imaš posao, a ak' ne treba, eh onda žibe.

Apple je polako se razvijao, a i drugačija se SW tehnologija tamo koristi. 

 

Zato, bi bila preporuka da se specijalizirate za neku usku nišu. Neku tehnologiju koja nije tako razvikana. Ovo je samo uvjetno napisano.

 

A vezano za ono gore, te predrasude, evo kaj velikan IT veli o tome, naš Byarne Stroustrup:

 

 

Hollywood and similar “popular culture” sources of disinformation have assignedlargely negative images to programmers. For example, we have all seen the solitary, fat, ugly nerd with no social skills who is obsessed with video games and breaking into other people’s computers. He (almost always a male) is as likely to want to destroy the world as he is to want to save it. Obviously, milder versions of such caricatures exist in real life, but in our experience they are no more frequent among software developers than they are among lawyers, police officers, car salesmen, journalists, artists, or politicians.

dzg
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.1.2023 10:58 (PzKpfw).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
hudibitek kaže...
Ges kaže...

Prošlo zlatno doba zapošljvanja programera, nerealno visoke plaće su im ugušile poslodavce, a i AI je postao dovoljno pametan za bar bazično programiranje. Malo po malo programeri postaju manualci 21. stoljeća

Joj nemoj biti jalan, nego upiši tečaj programiranja i zaradi lovu (dok još ima vremena!)

Nije prvi koji ovako razmislja. Nekako u svojoj okolini imao sam priliku pricati s ljudima kod kojih osjetis te frustracije i nekakvu ljubomoru prema programerima (uzimaju ogromnu lovu, a nesto bezze kuckaju), te sad posebno se osjeti zluradost otkako se pojavio ChatGPT. :)

Mislim, niko ne zna sta ce na kraju biti i kako ce se sve odvijati, koga i kako ce "zamijeniti" AI, ali cak i razvijatelji AI-a, vodeci strucnjaci iz te oblasti, ne prognoziraju bas da ce se takvo nesto desiti u skorije vrijeme za razvijatelje softvera.

 

Najjaci su mi likovi koji ove otkaze, ocigledno nastale zbog neracionalnog zaposljavanja i nadolazece recesije, povezuju s tim da eto AI vec sada mijenja programere. 

Posebna sorta su nekakvi manageri i vlasnici firmi koji jedva cekaju da otpuste sve programere koje moraju preskupo placati, "zaposle" ChatGPT i uzimaju lovu od klijenata. 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.1.2023 11:07 (knight).
15 godina
online
Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju

Samo se tješite i odbijajte i dalje vidjet neizbježno. Rekao sam da je prošlo zlatno doba, sada kreće racionalizacija i to je ovo što gledamo, pitanje je samo tko će preživjeti.

I pričam na temelju iskustva senior developera i pravnika za radno pravo s velikim iskustvom u IT industriji.

Manualci 21. stoljeća ;)

 
3 3 hvala 0
16 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
Ges kaže...

Samo se tješite i odbijajte i dalje vidjet neizbježno. Rekao sam da je prošlo zlatno doba, sada kreće racionalizacija i to je ovo što gledamo, pitanje je samo tko će preživjeti.

I pričam na temelju iskustva senior developera i pravnika za radno pravo s velikim iskustvom u IT industriji.

Manualci 21. stoljeća ;)

Senior developer i pravnik za radno pravo? 

13 godina
neaktivan
offline
Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju

Hoćete možda reći da čovjek koji 8-12 sati sjedi za računalom gdje mu strada kičma, oči, karpalni, dobije hemiće i kile, NIJE BLUE COLLAR?

Nije, ako ima svoju firmu/obrt.

 

Ne salažem se s ovim da neće biti posla za one koji znaju, ali ova o manualcima mu stoji.

 

Inače, 90% otpuštenih iz google-a i FB-a kmeče po youtbeu i tiktoku kako su iznenada dobili otkaz, a u videima prije toga su snimali svoje dane na radnom mjestu - ispijali mokaćino, igrali igre, radili umjetničke instalacije i influencali - NO REAL WORK DONE

 

Mahom HR osoblje i nepotrebni uhljebi tipa BigHead iz Silikona :)

 

Core osoblje koje pridonosi je ostalo sve na broju.

Zašto su ovi drugi bili zaposleni? Jer se tada moglo, zapošljavalo se šakom i kapom svakakve lezileboviće, zijaroše, itd.

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.1.2023 11:26 (Damok).
Moj PC  
14 0 hvala 0
5 godina
offline
Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju

Trol :)

 
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
Ges kaže...

Samo se tješite i odbijajte i dalje vidjet neizbježno. Rekao sam da je prošlo zlatno doba, sada kreće racionalizacija i to je ovo što gledamo, pitanje je samo tko će preživjeti.

I pričam na temelju iskustva senior developera i pravnika za radno pravo s velikim iskustvom u IT industriji.

Manualci 21. stoljeća ;)

 Je, je, prošlo je zlatno doba, a software ulazi u sve živo i neživo. Više ni vešmašinu ne možeš napraviti bez software-a. Nemamo se mi što "tješiti". Pošteno radimo i zarađujemo nasuprot hrpetine ljudi koji prodaju maglu (kad će takvima doći kraj?). Mene uopće nije strah - strah je jebivjetre i neradnike. A plaće programera su vani daleko veće od naših tak da nije problem nama u lijepoj našoj jer ako naše firme neće moći plaćati programere moći će strane jer ćemo njima i dalje biti jeftini.

Iz svojeg iskustva očito ne govoriš jer senior developer i pravnik sugurno nisi istovremeno. Pa čime se ti frende baviš da si toliko siguran za svoj posao, a žališ manulace 21. stoljeća?

 

EDIT: programiranje je oduvijek bio manualan posao tak da ne znam što se mijenja. Tipkat će se uvijek.

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.1.2023 11:30 (hudibitek).
10 godina
offline
Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju

 

Profesor sa FER-a, B.Jeren, veli da su inžinjeri radnička klasa 21.stoljeća.

 

Dikatura proleterijata?

Može!

 

 

dzg
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
PzKpfw kaže...

 

Profesor sa FER-a, B.Jeren, veli da su inžinjeri radnička klasa 21.stoljeća.

 

Dikatura proleterijata?

Može!

 

 

 Obuva li čizme kad ide na gradilište? Obuva :)

To je to

16 godina
offline
Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju

Nitko ne "otpušta" ništa, već samo rade regulaciju novozaposlenih ljudi koje su zaposlili karajem 2020 i 2021, po debilnim planovima nerealnog rasta prometa i usluga.
Iako bi te IT kompanije trebale prvo otkaze podijeliti managerima koji su očekivali takav neralan rast i time potrebom za velike količine novozaposlenih, pa tek onda nove ljude...
Apple sad kao ne odpušta, ali zato što nisu niti zapošljavali kao muhe bez glave 2020 i 2021...

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.1.2023 23:58 (gkelekov).
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju

Ma mislim i da nama u hrvatistanu ta brojka od 10k otpuštenih je wooooooooooooooooow, al kad se sagleda da te tvrtke imaju po 200k-300k zaposlenih onda je to minorna brojka i doslovno ju ostali zaposlenici niti ne osjete.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
Damok kaže...

Hoćete možda reći da čovjek koji 8-12 sati sjedi za računalom gdje mu strada kičma, oči, karpalni, dobije hemiće i kile, NIJE BLUE COLLAR?

Nije, ako ima svoju firmu/obrt.

 

Ne salažem se s ovim da neće biti posla za one koji znaju, ali ova o manualcima mu stoji.

 

Inače, 90% otpuštenih iz google-a i FB-a kmeče po youtbeu i tiktoku kako su iznenada dobili otkaz, a u videima prije toga su snimali svoje dane na radnom mjestu - ispijali mokaćino, igrali igre, radili umjetničke instalacije i influencali - NO REAL WORK DONE

 

Mahom HR osoblje i nepotrebni uhljebi tipa BigHead iz Silikona :)

 

Core osoblje koje pridonosi je ostalo sve na broju.

Zašto su ovi drugi bili zaposleni? Jer se tada moglo, zapošljavalo se šakom i kapom svakakve lezileboviće, zijaroše, itd.

 Ja sam čitao da su likovi dobivali otkaze bez nekog jasnog pravila, random. Tipa lik je bio 16god u gugletu, team security lead nešto i samo otkaz mailom. Sumnjam da je on bio manualac.

 

Sve ove velike kompanije (izuzev Jabuke, za sada) su zadnje 2-3 godine zapošljavale puno previše i to je razlog zašto sada daju otkaz, pokazalo se da ipak ne treba toliko ljudi. Tipa, gugl je u zadnje 3 godine zaposlio 20 000 ljudi, a sada će 12k dobiti otkaz. Dok je inače u tom razdoblju od 3 god prije korone zapošljavao recimo 10k ljudi, karikiram, jer ne znam napamet točne brojke.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
16 godina
moderator
offline
Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju

Meni je u ovoj diskusiji najzanimljiviji kognitivni skok koji ide od "val otkaza u IT gigantima" do toga da se otpuštaju programeri (kojima je odzvonilo, navodno...).

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.1.2023 14:39 (Drago).
 
10 1 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju

ja se kao dugogodisnji programer slazem sa njim
zlatno doba je proslo, svaka šuša u hrv zarađuje nerealne pare u odnosu na ostale struke, a realno su bezveznjaci

isto mislim da ce taj balon puknut . Strucnjaka ce uvijek biti i dobro ce bit placeni, ali pogledajte u svojoj firmi koliko je zapravo strucnjaka (5%) a koliko ovih bezveznjaka.

 

 

 
4 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
Drago kaže...

Meni je u ovoj diskusiji najzanimljiviji kognitivni skog koji ide od "val otkaza u IT gigantima" do toga da se otpuštaju programeri (kojima je odzvonilo, navodno...).

 Tako nekako. Nije bitno tko je dobio otkaze, nego da je programerima odzvonilo. U dobu digitalne revolucije. Sve će zamjeniti chatGPT 

Nadglednik dina
16 godina
moderator
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt

Ovo je kao moja pokojna susjeda koja je doživjela 97 i kojoj je svak tko je sjedio za kompjuterom - programer.

 

This space for rent!
16 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt

Ne radi se 12 nego 8 sati, i stvari koje si naveo su jednako zastupljene medju svim uredskim poslovima. Malo imas zastarjele stereotipe spram programera, koji su u danasnje vrijeme vecinom fizicki aktivni, planinari, aktivno se bave trcanjem, sportom itd...

A znas li uopce koliko i kako radi npr. jedan ljekar? Smjene, dezurstva, pregledi (raznih vrsta)...

 

Inace iako mi se j* za podjelu WHITE/BLUE COLLAR, ona nema nikakve veze sa stvarima koje si naveo.

Volim ovaj posao, kreativan je, zanimljiv i dobro placen, pa zovi ga blue ili white collar job i budi zavidan i dalje. :)

 

15 mjeseci
offline
Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju

Bitno da mi rvati znamo kak se to radi

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
Pero Dinamit kaže...
Damok kaže...

Hoćete možda reći da čovjek koji 8-12 sati sjedi za računalom gdje mu strada kičma, oči, karpalni, dobije hemiće i kile, NIJE BLUE COLLAR?

Nije, ako ima svoju firmu/obrt.

 

Ne salažem se s ovim da neće biti posla za one koji znaju, ali ova o manualcima mu stoji.

 

Inače, 90% otpuštenih iz google-a i FB-a kmeče po youtbeu i tiktoku kako su iznenada dobili otkaz, a u videima prije toga su snimali svoje dane na radnom mjestu - ispijali mokaćino, igrali igre, radili umjetničke instalacije i influencali - NO REAL WORK DONE

 

Mahom HR osoblje i nepotrebni uhljebi tipa BigHead iz Silikona :)

 

Core osoblje koje pridonosi je ostalo sve na broju.

Zašto su ovi drugi bili zaposleni? Jer se tada moglo, zapošljavalo se šakom i kapom svakakve lezileboviće, zijaroše, itd.

 Ja sam čitao da su likovi dobivali otkaze bez nekog jasnog pravila, random. Tipa lik je bio 16god u gugletu, team security lead nešto i samo otkaz mailom. Sumnjam da je on bio manualac.

 

Sve ove velike kompanije (izuzev Jabuke, za sada) su zadnje 2-3 godine zapošljavale puno previše i to je razlog zašto sada daju otkaz, pokazalo se da ipak ne treba toliko ljudi. Tipa, gugl je u zadnje 3 godine zaposlio 20 000 ljudi, a sada će 12k dobiti otkaz. Dok je inače u tom razdoblju od 3 god prije korone zapošljavao recimo 10k ljudi, karikiram, jer ne znam napamet točne brojke.

Ne da mi se provjeravati ima li istine i u ovome, no svakako zvuči interesantno...
 https://twitter.com/search?q=berkubernetus


14 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
Ges kaže...

Prošlo zlatno doba zapošljvanja programera, nerealno visoke plaće su im ugušile poslodavce, a i AI je postao dovoljno pametan za bar bazično programiranje. Malo po malo programeri postaju manualci 21. stoljeća

 Krenimo od ovoga: na čemu je AI treniran? Na stackoverflowu i githubu. Tko je stvorio sadržaje koji su tamo? Ljudi. 
Kad izađu novi APIji ili framework tko ih je napravio? Na čemu će se AI trenirati ako ih netko prvo ne napravi, dokumentira, upotrijebi? Tko će upravljat AI-om?
Ako se oslonimo na AI kao temelj ovog posla čeka nas dekadencija u maksimalnom iskorištenju ograničenih mogućnosti starih tehnologija i platformi. Nećemo imati nove ideje, primjene, napredak? Samo laganu evoluciju postojećeg koja će bit sve sporija kako nailazimo na tehnička ograničenja postojećeg?
Na kraju za shvatit (prepoznati potrebe) klijenta cijeli tim stručnjaka nekad nije dovoljan jer uglavnom niti klijent ne zna što hoće/treba/želi/misli. Kako će se AI samostalno nositi s time kad znamo da su mu za dobar rezultat iz čak i najjednostavnijeg upita potrebne precizne i kvalitetne instrukcije?
Jesu li programeri "manualci 21. stoljeća"? Da, jesu, bar većina. No to ne eliminira postojanje potrebe za njima.

Firme otpuštaju 200 radnika jer su ranije zaposlile 300. Za vrijeme društvostaja (eng. 'lockdown') je bilo potrebe za većim brojem IT usluga (rad od kuće), sad su se potrebe tržišta smanjile i velik dio tih ljudi se trenutno nemaju na čemu angažirati. No treba primijetiti da neće svi dobiti otkaz, dakle broj zaposlenih se povećao u odnosu na pred-korona vrijeme tj. rast postoji (unatoč AIu koji sve zna i može!).

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.1.2023 19:59 (jozef).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
Još nam nisi rekao što ti radiš?
11 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
jozef kaže...

...Kako će se AI samostalno nositi s time kad znamo da su mu za dobar rezultat iz čak i najjednostavnijeg upita potrebne precizne i kvalitetne instrukcije?
Jesu li programeri "manualci 21. stoljeća"? Da, jesu, bar većina. No to ne eliminira postojanje potrebe za njima....

 možda je mislio ponajviše na te 'manualce' koji sada 'štrikaju' kod, a koje bi ai mogao zamijeniti

naravno da neće zamijeniti onaj dio planera i kreativaca, isto kao što roboti u niti jednoj tvornici nisu zamijenili inžinjere i menadžere, ali jesu 'manualce' kojih je najviše

14 godina
offline
Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju

Mene samo zanima kako se "štrika kod" i kako će to konkretno AI zamijeniti moje "štrikanje koda". Ako netko zna, neka mi javi. rado bih da se neki dijelovi "naštrikaju sami".

 
5 0 hvala 0
6 godina
offline
Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju

Ovo je strašno. Kakvi manualci, kakve nerealno visoke plaće? Programiranje u industriji je delikatan i skup posao. Zamisli si samo običan G kod, cnc obradni centar 5 osi koji košta 350000 eura. Sam stroj i njegovo računalo je toliko sofisticirano, stroj radi u preciznosti do 3 mikrona milimetra. Kad je sve novo, to su mogućnosti stroja u idealnim uvjetima. Ljudi, pojma nemate što je programiranje. Srećom ne znam ni ja, ali to malo sa čime se moram bavit, daje mi do znanja da nema tih novaca koji bi bili dovoljni da budem odgovoran za takav neki projekt. Sad si zamislite još preciznije stvari, medicinsku opremu koja spašava živote... Aute, tramvaje, vlakove, razne sustave nadzora... Daj me nemoj jeb... Kolega, što se tiče komentara o pomoćnom zidaru, malo smanji ego. Ako smatraš da ih ima toliko, da je to samo isključi mozak i hrmbaj, probaj sebi nešto napravit. Koliko sam plačljivaca vidio kad sam sa ocem radio po gradilištima, kao pomoćni zidar, mali od mješalice, većinom vam je sve bilo skupo i "zašto taj profil mreže, dovoljno je...". Mili, nije dovoljno, nikad nije moj otac preplatio posao niti ukrao vaš materijal. Dovoljno je ono što on kaže da je dovoljno jer on odgovara za živote ako se sranje dogodi. Živio ti meni.

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Moj PC  
2 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice