NASA najavila povratak na Mjesec, a neki već gleda

poruka: 16
|
čitano: 4.682
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "NASA najavila povratak na Mjesec, a neki već gleda".
4 godine
protjeran
offline
NASA najavila povratak na Mjesec, a neki već gleda

Tamo jedino mogu rudariti bitcoin za sada.

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.11.2019 13:26 (bugovac222).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
NASA najavila povratak na Mjesec, a neki već gleda

znači, bit će nafte i ćumura. mogli bi na mjesecu izgraditi toplane a cijevi do dolje pa ... već se vidim u mjesečevim toplicama na rehabilitaciji 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: NASA najavila povratak na Mjesec, a neki već g

Takvi kao ti će ići na rehabilitaciju na UrAnus.

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.11.2019 14:47 (crozoki).
8 godina
offline
NASA najavila povratak na Mjesec, a neki već gleda
Kada se govori o rudarenju na Mjesecu, treba znati da mjesečeve stijene trebaju osigurati život na Mjesecu. Mineral anortit, CaAl2Si2O8, koji je glavni sastojak stijene anortozita, a ovaj pak izgrađuje mjesečeve planine, sadrži 19 % aluminija i 46 % kisika. To znači da na Mjesec neće trebati nositi vodu nego samo vodik; reakcijom vodika s anoritom (i drugim mjesečevim stijenama) dobiva se aluminij, i ono - najavažnije - voda. Voda sadrži naime samo 11 % vodika (ostalo je, jasno, kisik), pa bi umjesto vode trebalo na Mjesec transportirati samo vodik - uz deseterostruko smanjenje mase tereta. Zanimljivo je da je NASA još sedamdesetih godina osmislila čitav postupak za dobivanje vode i metala (aluminija, ali i titanija) iz mjesečevih stijena.
 
18 0 hvala 20
14 godina
offline
NASA najavila povratak na Mjesec, a neki već gleda

Zašto na spomen rudarenja izvanzemaljskoga područja postajem konsterniran? Mislim da je zato što ljudska rasa nije spremna, ne tehnološki, nego civilizacijski iskoračiti s ove planete. Zamislite kapitalizam u svojoj potpunoj slobodi na Mjesecu gdje nema nikakvih ograničenja zbog okoliša ili sličnoga i koji eksploatira resurse da što prije povrati uložena sredstva. Jamčim vam da će takav Mjesec izgledati neprepoznatljivo i trajno onečišćeno u svega nekoliko desetljeća. Pogledajte osim toga Zemljinu orbitu s pola milijuna komada otpada koji okolo kruže. 

Zaključak: dok Ujedinjeni narodi ne postaju sjedište Star Fleeta s pripadajućim etičkim i civilizacijakim normama, ne bih ljude slao na Mjesec.

 
3 5 hvala 0
10 godina
online
Re: NASA najavila povratak na Mjesec, a neki već g

@BarbaVeli

 

Zvučiš mi poput one histerične teen superstar koja vrišti po svjetskim konferecnijama, da smo ovo, da smo ono....

ili pak poput one "nevine" dječice koja svako malo javljaju katastrofu apokalipse iz Međugorja.

I zato primaju dobre pare. 

 

 

Osobno na ovo gledam kao na civilizacijsku vrednotu Zapadne sfere, gdje je konstatni progres uvijek dobrodošao i poželjan.

Volim kad čovjek i čovječanstvo konstatnu napreduju, žele biti bolji, nego što su bili jučer. To je život.

Danas Mjesec, sutra Mars. I svemir je naš.

 

A, raznorazni katastrofičari, apokaliptičari, diler zagrobno života itd., mi dođu kao šum u komunikaciji ka boljem svijetu.

 

Panzerkampfwagen.d-ZG.Hard work, pays off.
7 godina
offline
NASA najavila povratak na Mjesec, a neki već gleda

đasmin i hamuš u najnovijoj epizodi TLN

 

...novo radno mesto, vasionski rudar, rudarsko preduzeće privatnog karaktera, saso mange ima, bušilice, bageri, sve...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
NASA najavila povratak na Mjesec, a neki već gleda

1. @barba veli: apsolutno se slažem da bi u slučaju kolonizacije Mjeseca glavnu riječ trebao imati UN, a ne nijedna od velikih sila, kako ne bi prisvojili Mjesec samo za sebe. 2. Rudarenje na Mjesecu će biti neophodno ako se na Mjesecu žele napraviti trajne baze i velike tvornice, pošto je jedna od glavnih ideja da se Mjesec koristi kao mjesto odakle bi se lansirali veliki svemirski brodovi prema drugim ciljevima Sunčevog sustava, iz jednostavnog razloga što je na Mjesecu gravitacija šestina Zemljine gravitacije, pa je puno lakše lansiranje puno većih tereta sa puno manjim raketama nosačima. Na mjesecu su otkrivene velike spilje i tuneli koji bi bili idealni za izgradnju baza na Mjesecu, zato što bi bili dobro zaštićeni od loših uvjeta - zračenje, vrućina, hladnoća, vakuum.. za razliku od površine. Što se tiče Helija3, on bi mogao poslužiti kao gorivo za fuzijske brodove - onda kada uspijemo napraviti kontroliranu fuziju. Sjetite se filma Iron Sky. Pošto na Mjesecu ima vode, a stijene su pune kisika, kako je Danen prije mene napomenuo, a ima i drugih resursa, s vremenom bi baze na Mjesecu mogle postati samoodržive - i evo ti problema kada se Mjesečari budu htjeli jednog dana odvojiti od majčice Zemlje..Osvajanje Mjeseca, a kasnije i Marsa i.t.d. spada u progres, kako reče PzKpfw i ja ga kao takvg podržavam. Nadam se da ću za svog života to i dočekati, ponovo slanje ljudi na Mjesec i osnivanje trajnih baza, te slanje ljudi na Mars.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.11.2019 21:51 (učo).
Moj PC  
5 0 hvala 1
4 godine
protjeran
offline
Re: NASA najavila povratak na Mjesec, a neki već g
Ekologija na Mjesecu je najmanji problem, mislim da tehnološki nismo ni blizu i da nema od toga ništa barem dok smo mi živi. Zagađenje Mjeseca me uopće ne brine! Pitanje je jel će slanje ljudi na Mjesec, Mars i sl. uopće imati smisla s tehnologijom koja nam je sada i u skorijoj budućnosti dostupna. Svaki napredak je naravno pozitivan, ali mislim da smo još daleko od toga.
14 godina
offline
Re: NASA najavila povratak na Mjesec, a neki već g
ludizao kaže...

Kako to misle povratak? 

 Pa postoji neka teorija zavjere koja kaže da su ljudi još 1969. stupili na Mjesec, ali eto, nikako da se to potvrdi. I zamisli čuda: tvrde da je Zemlja okrugla a ne ravna ploča. ccccc.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.11.2019 21:54 (učo).
Moj PC  
6 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: NASA najavila povratak na Mjesec, a neki već g

Ma đava ti sriću uodnija, jes' ti uonaj Duspara ?!

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: NASA najavila povratak na Mjesec, a neki već g
Pa u tom slucaju bi ta sacica ljudi na mjesecu imala pravo na samoopredjeljenje? :)
6 godina
offline
Re: NASA najavila povratak na Mjesec, a neki već g
idem otvoriti agenciju za prodaju zemljišta na Mjesecu
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: NASA najavila povratak na Mjesec, a neki već g
Umbel kaže...
Pa u tom slucaju bi ta sacica ljudi na mjesecu imala pravo na samoopredjeljenje? :)

 Pa vrlo vjerovatno u početku ne, ali kako bi se kolonija razvijala, rasla ekonomoski i po broju ljudi, to bi se i moglo dogoditi u nekoj budućnosti, rekli bi da im je dosta da oni 'rmbaju, a Zemljani beru profit. Imaš i neke Sci-Fi serije na tu temu - počeo gledati pa zapustio, a bila je dobra.

dolazim odmah - Godot
14 godina
offline
Re: NASA najavila povratak na Mjesec, a neki već g
HCMAA kaže...
idem otvoriti agenciju za prodaju zemljišta na Mjesecu

 Mislim da si zakasnio, negdje sam čitao da se već mogu kupiti i zemljišta na Marsu, ne samo na Mjesecu. Samo me zanima tko to može prodavati, ako to nije ničija zakonita imovina. Osim toga, neka je Španjolka kupila Sunce (kažu, potpuno legalno, ali od koga? Tko može prodavati cijelu jednu zvijezdu?), pa ako se sunčate na plaži, može vam narediti da ne koristite toplinu njezinog Sunca. A u nekom mjestu u Španjolskoj (ako se dobro sjećam) ne žele graditi solarne elektrane kako ne bi potrošili Sunce. Tako će se na Mjesecu prodavati rudnici vode, aluminija i drugih minerala. Sve za lovu, eto divne prilike da se oko nečega zarati.

dolazim odmah - Godot
13 godina
protjeran
offline
NASA najavila povratak na Mjesec, a neki već gleda

http://www.soundstream.com/
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.11.2019 13:21 (soundstream).
 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice