NASA financira ludu ideju: radioteleskop unutar Mj

poruka: 6
|
čitano: 3.035
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "NASA financira ludu ideju: radioteleskop unutar Mj".
14 godina
offline
NASA financira ludu ideju: radioteleskop unutar Mj

Stradao je Arecibo, ali ovo će biti više nego dostojna zamjena. Pa i princip izgradnje i rada je isti kao na Arecibu, jedino tanjur nije napravljen od punih ploča nego guste metalne mreže. Sila gravitacije će joj dati paraboličan oblik i na taj način ćemo dobiti kvalitetan prijemnik. Nadam se da će se to dogoditi unutar 10-20 godina, kako bih još i to (nadam se) doživio, kao i povratak ljudi na Mjesec i odlazak na Mars.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.5.2021 9:23 (učo).
Moj PC  
8 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
NASA financira ludu ideju: radioteleskop unutar Mj

Ne vidim što je u toj priči futurističko, ovo je vrlo logična ideja koja intenziviranjem svemirskog programa postaje ostvariva. Za razliku od svemirskog turizma i uzgajanja krumpira iz dreka, istraživanje dubokog svemira daje velike koristi za razumijevanje svijeta u kojem živimo, a promatranja sa Zemlje su odavno došla do svojih limita u nekim segmentima.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: NASA financira ludu ideju: radioteleskop unuta
učo kaže...

Stradao je Arecibo, ali ovo će biti više nego dostojna zamjena. Pa i princip izgradnje i rada je isti kao na Arecibu, jedino tanjur nije napravljen od punih ploča nego guste metalne mreže. Sila gravitacije će joj dati paraboličan oblik i na taj način ćemo dobiti kvalitetan prijemnik. Nadam se da će se to dogoditi unutar 10-20 godina, kako bih još i to (nadam se) doživio, kao i povratak ljudi na Mjesec i odlazak na Mars.

Sila gravitacije joj neće dati paraboličan oblik. Naime kada se uže (li lanac) objesi na svojim krajevima ono poprimi oblik lančanice, formula je: y = a cosh (x/a), a ne parabole. Ako je parabola jako važana, onda će trebati dodati još neku silu pored gravitacije.

42
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.5.2021 13:45 (markoBT).
14 godina
offline
Re: NASA financira ludu ideju: radioteleskop unuta
markoBT kaže...
učo kaže...

Stradao je Arecibo, ali ovo će biti više nego dostojna zamjena. Pa i princip izgradnje i rada je isti kao na Arecibu, jedino tanjur nije napravljen od punih ploča nego guste metalne mreže. Sila gravitacije će joj dati paraboličan oblik i na taj način ćemo dobiti kvalitetan prijemnik. Nadam se da će se to dogoditi unutar 10-20 godina, kako bih još i to (nadam se) doživio, kao i povratak ljudi na Mjesec i odlazak na Mars.

Sila gravitacije joj neće dati paraboličan oblik. Naime kada se uže (li lanac) objesi na svojim krajevima ono poprimi oblik lančanice, formula je: y = a cosh (x/a), a ne parabole. Ako je parabola jako važana, onda će trebati dodati još neku silu pored gravitacije.

 Mene su nekada davno u školi  učili da je lančanica drugo ime za parabolu. Sorry ako griješim, matematika baš nije nešto u čemu sam naročito dobar, ali mislim da sam tu u pravu. Ako nisam, nađi mi gdje je to objašnjeno, da vidim.

A Hrvatska enciklopedija kaže: ". U matematici, transcendentna ravninska krivulja oblika kakav pod opterećenjem poprima idealno savitljivo uže ovješeno na svojim krajevima. U pravokutnom Kartezijevu koordinatnom sustavu određena je jednadžbom y = a cosh (x/a), gdje je a odsječak na y osi. Jednadžbu je otkrio Jakob Bernoulli. Njezin oblik ovisi o opterećenju, o sili kojom je uže zategnuto te o udaljenosti između mjesta ovješenja. Kada je uže opterećeno jednoliko duž svoje horizontalne projekcije, a vlastita je težina užeta pritom zanemariva (kao što je to približno kod visećih mostova ili skijaških žičara), uže poprima oblik parabole (parabolička lančanica). Ako je opterećenje jednoliko raspodijeljeno duž užeta (npr. vlastita težina, led i vjetar kod električnih i telefonskih zračnih vodova), uže poprima oblik grafičkoga prikaza hiperbolne funkcije, pa se takav oblik naziva običnom ili hiperbolnom lančanicom.". 

Koliko ja iz ovoga kužim, može biti parabola, a može i hiperbola. Koja god da je krivulja, koristi se kod oblikovanja zrcala teleskopa, što optičkih što radio teleskopa, jer imaju vrlo točno žarište. Najbolji teleskopi (Ritchey  - Chretien) koriste hiperbolu, obični teleskopi imaju parabolu (bolji) ili sferu (lošiji -  ako nemaju korekciju kao Schmidt Cassegrain i slični).

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.5.2021 11:30 (učo).
11 godina
offline
Re: NASA financira ludu ideju: radioteleskop unuta
učo kaže...
...

Koliko ja iz ovoga kužim, može biti parabola, a može i hiperbola. Koja god da je krivulja, koristi se kod oblikovanja zrcala teleskopa, što optičkih što radio teleskopa, jer imaju vrlo točno žarište. Najbolji teleskopi (Ritchey  - Chretien) koriste hiperbolu, obični teleskopi imaju parabolu (bolji) ili sferu (lošiji -  ako nemaju korekciju kao Schmidt Cassegrain i slični).

Parabola i hiperbola su čunjosječnice, krivulje koje nastaju kada se stožac presječe ravninom koja ne prolazi kroz vrh stošca. Ako je ravnina okomita na bazu stošca nastaje hiperbola, a ako je paralelna s nekom izvedenicom onda se dobije parabola. Lančanica pak nije čunjosječnica, ona je hiperbolna funkcija*.

 

Citat iz wikipedije:

The catenary curve has a U-like shape, superficially similar in appearance to a parabolic arch, but it is not a parabola.

 

Sve one izgledaju slično, ali nisu iste. Koja najbolje odgovara zrcalu teleskopa ne bih znao reći.

 

 

* Ono što su trigonometrijske funkcije za kružnicu to su hiperbolne funkcije za hiperbolu.

Definicja im je:

sinus hiperbolni - sinh(x) = 1/2 (ex – ex),

kosinus hiperbolni - cosh(x) =1/2 (ex + ex),

tanges hiperbolni - tanh(x) = sinh(x)/cosh(x)

itd.

42
14 godina
offline
Re: NASA financira ludu ideju: radioteleskop unuta

Dečki, kao što rekoh, matematika nije moja najjača strana, ali bitno je da smo se razumjeli i da stvar šljaka. Da li liči na parabolu ili je parabola, svejedno mi je sve dok može fokusirati radiovalove u jednu točku - fokus.

dolazim odmah - Godot
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice