Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

poruka: 119
|
čitano: 23.756
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M".
10 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
dalibor kaže...

Turska se strateški ponaša identično kao Rusija, u smislu, da nemaju neku izrazitu "ideologiju", nego ih pogoni pragmatizam. Definitivno još nisu središte središte islamskog ekstremizma (kao npr. Katar, Bahrein i Saudova Arabija), ali su na dobrom putu (po istom principu kao što je Trump uspio zasijati sjeme građanskog rata u SAD).

 

Što se avijona tiče, ako baš mora, onda bi najracionalnije bilo uzeti trenažera M-346 ili neki slični. Borbena avijacija, naročito sa datalinkom, jurišnim naouržanjem i sličnim, namjenjena je NATO akcijama izvan NATO pakta (Afganistan, Irak i sl.), a ne domačoj upotrjebi. Za air policing treba ti avijon, koji dostiže visoke dozvučne brzine (Master to može) i dostiže bar FL430 (i to Master može). Sve je ostalo military-industrial-complex čorba.

 Za presresti avion treba ti dupla brzina od istoga.

 

Airbus A320 pobjegne od subsoničnog borbenog "lovca".

16 godina
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

Najbrži putnički avijon je Citation X koji ćera nekh 0.92 M u cruizu (vidio na svoje oči). Za presretanje ne treba ti dupla brzina, odakle ti to? :)  A za supersonični let, bar kod nas, treba odobrenje Vlade, misim da je tako i u HR (provjeri u AIP)

Prije par godina u coni usred Slovenije bila su dva Typhoona italijanskih zračnih snaga na visini 18.000 stopa. Imali smo putnički avijon, koji se nije več neko vrijeme javljao kontrolama, pa smo molili da jih presretnu. Avijon za presretanje bio je na duplo večoj visini od one, na kojoj su bili Typhooni. Nisu ga uspjeli uhvatiti, ni blizu nisu bili. Što se tiče presretanja, treba ti samo dobar ROC ili dugačka zemlja. Hrvatsk to je. Ako je presretanje treba obaviti na liniji Metlika-Karlovac, ne pomaže ni 3x brzina zvuka....kratka je razdaljina.

 

Što se tiče presretača, Italijani su došli do toga, da jim je reakcijsko vrijeme u QRA od vremena F-104 do Typhoona naraslo za 300%. U tom pogledu Hrvatska je sa Mig-21 u boljem položaju od Italijana :) Mig-21 prije če presresti avijon od Typhoona.

 

 

Plamene zore bude me iz snaFabrička jutra, dim iz dimnjakaPesma se ori, mladi radniciČelicna jutra, hitam fabrici.
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.12.2020 15:31 (dalibor).
 
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
dalibor kaže...
 

Što se tiče presretača, Italijani su došli do toga, da jim je reakcijsko vrijeme u QRA od vremena F-104 do Typhoona naraslo za 300%. U tom pogledu Hrvatska je sa Mig-21 u boljem položaju od Italijana :) Mig-21 prije če presresti avijon od Typhoona.

 

 

Presretanje je nešto što u pravilu ide s nalogom iz Torrejona, zato je dobro imati nešto ravnomjerno po NATO zamljama. Rupe kao Slovenija su nezgodne.

 

S druge strane, Mig21 je ipak i nešto brži.

10 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus

Avion je kod Hvara, malo prije hvara, ide prema Crnoj Gori, odnosno prema Albaniji. Pun je rozih dildača za koje mi nikako ne želimo da stignu do Albanije. Počeo je prije par min ignorirati ATC.

M346 upravo poljeće sa Plesa. Kolko mu treba da stigne avion koji ide Mach 0.8? I gdje će biti točka presretanja?

 

Čak i da poleti iz Zemunika, pitanje bi li ga stigao do Dubrovnika.

11 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
filter160 kaže...

Avion je kod Hvara, malo prije hvara, ide prema Crnoj Gori, odnosno prema Albaniji. Pun je rozih dildača za koje mi nikako ne želimo da stignu do Albanije. Počeo je prije par min ignorirati ATC.

M346 upravo poljeće sa Plesa. Kolko mu treba da stigne avion koji ide Mach 0.8? I gdje će biti točka presretanja?

 

Čak i da poleti iz Zemunika, pitanje bi li ga stigao do Dubrovnika.

A kad bi poletio iz Dubrovnika? 

42
15 godina
neaktivan
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
markoBT kaže...
Visak kaže...
U kući nemam ništa proizvedeno u Švicarskoj. Znači li to da proizvode loše satove?

Zato jer nemaš love za švicarski sat (nemaj se ljutit, ni ja nemam love za švicarski sat). A što imaš iz Rusije? 

 

 Swatch satovi nisu skupi. Imam ruski fotoaparat, dalekozor, a imao sam i sat. Sadašnji sat koristi ruski GLONASS.

 

Vrijede li S300 i S400? Ruski avioni nisu 'najbolji', ali za naše potrebe to i nije nužno. Nama treba Pevex avion, da leti, a bude što jeftinijji.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus

markoBT 

 

pa ja nikad nisam tvrdio da bi trebali, osobito uz njihovu "glupu" prodaju...

 

što se tiče ne štimanja, ja sam x-puta napisao - problem je kad je Sovjetska Akademija znanosti dekretom zabranila (!) 1960-ih, razvoj elektronike na siliciju - znači partijski dekret je bio - drž'te se germanija...

 

uz to nisu imali povjerenja u svoje ljude, nego su forsirali da se kopira zapadna rješenja, a koja su, upravo rečenim dekretom, bila nemoguća proizvesti...

 

provjeri si Vladimira Pentkovskog i njegov doprinos Intelu (Pentiumu)...

 

ali više nema SSSR s gerontokratskim Politbiroom.... to svi zaboravljate...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.12.2020 18:01 (Stric_Jura).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

 

 

Ma, ljudi vi stalno oko tih MIG-ova, simte-tamte

Pa, tebra mi sada imamo MIG-ove i kaj im fali, osim kaj su im resursi malo u banani?

 

Na tržištu polovnih aviona možemo naći nekaj povoljno, kaj će trajati neko vrijeme, a neće koštati puno.

 

U ovo vrijeme kada nam zdrastveni sistem u jako lošem stanju, opće siromaštvo svih slojeva, te će biti još teže, trošiti puste milijarde za avione nije baš pametno.

Kaj mi moramo stalno biti produžetak neke politike i topovsko meso nekih tamo velesila?

 

Stalno smo nečije sluge od 1990. godine. Ajmo jednom biti država i svoji.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Moj PC  
1 1 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M
Ajar kaže...

a propos naših kupnji, ako nam štogod ostane nakon "pomoći proganjanim katolicima", popravaka oltara, žičara i spomenika domovini, očito je najjeftija varijanta i tu naprihvatljivija ("inteligentna rješenja iz švedske"). najveći smo neprijatelji jedino sami sebi, a vanjski su tek izmišljeni "eh, kad bi bar netko ...". pilotčadi je svejedno: vozit će što im se servira, sviđalo im se ili ne. nikade neću zaboraviti poučak majora stojanovića ("pomoćnik komandira za dp obrazovanje" u pirotu), zatucanog i glupog k'o panj (imam mnoštvo anegdota), za kojega sam se otpočetka uvijek bio spreman kladiti da nema pojma što je izgovorio: "gde prestaje logika, počinje vojska". 

 

Nije stvar samo u zrakoplovima, nego i pilotima i tehnicarima, kojih vec sada fali, slobodno povuci analogiju s filmom - Ima li pilota u avionu?

 

Majna kaže...

Stvarno odličan članak i nakon svega pročitanog pala mi je na pamet jedna stvar- a da netko od naših pita Iračane bi li prodali svoje "neispravne" F16. 

 

Nigerija prodaje svoje MiG-21.

 

https://www.thedrive.com/the-war-zone/38059/nigerias-mig-21-fighter-jet-force-is-up-for-sale

 

Dapace, Plenkovicevim pouckom:

 

Plenković o iseljavanju: 'U Africi bi vapili da imaju standard kakav je u Hrvatskoj'

 

https://www.vecernji.hr/vijesti/plenkovic-o-iseljavanju-u-africi-bi-vapili-da-imaju-standard-kakav-je-u-hrvatskoj-1254289

 

Te pouckom Sim Shagayae:

 

Prvi dojam poduzetnika o Splitu: 'Ovo je kao Afrika, samo sa strujom'Bio je i na Forbesovoj listi 10 najmoćnijih ljudi u Africi, a proteklih je dana, kako je objavio na Twitteru, bio u Splitu

 

https://www.vecernji.hr/vijesti/prvi-dojam-poduzetnika-o-splitu-ovo-je-kao-afrika-samo-sa-strujom-1198261

 

Na nase paradno zrakoplovstvo koje odavno leti na "nuklearnim resursima", ovo je idealna prilika za opstanak istog do predvidjene 2052. godine, te da pokazemo Africi kakav standard imamo tako da otkupimo zrakoplove koje oni prodaju.

 

Festus kaže...

Ne pratin baš pitanje nabave aviona, ali ću ostavit laičko mišljenje jer mi ta naša nabava baš i nema smisla. Šta smatran problemom? 12 aviona. Šta se, u slučaju potrebe, može postić sa tako sitnom količinom? Pa to čak nije ni skromna brojka, doima se beskorisno.

 

Ukratko, zbog potpisanih ugovora sa EU i NATO-om, obvezali smo se izmedju ostaloga cuvati strana veleposlanstva, sto zahtijeva nadzvucni dezurni borbeni dvojac, a ako ga nemas, onda potpisujes ugovor o air policingu (npr. Slovenija to ima i unatoc pokusaju plasiranih lazi, ne placa taj air policing).

 

mGT kaže...
Po svim ovim analizama avion za dog fight nam ne treba, nabavit 10 etak "boljih" aviona, ostalo uložiti u kvalitetnu protuzračnu obranu,UAV ,elektronsko ratovanje i mornaricu.Naš je zračni prostor malen ,dok se avion podigne na operativnu visinu već je u drugoj državi 😀.

 

Hrvatskoj vojsci treba sve, ali i ostatak je u rasulu, doduse ne jos takvom kao HRZ, no postepeno i suvereno idemo k tome.

 

Drago kaže...

Ja sam inače skoro 100% siguran da nikakav avion s bilo koje strane nećemo stvarno kupiti i to čak smatram okej, tako da bih htio da molio da se ovi moji tekstovi ne shvate kao navijanje za kupnju bilo čega.

 

Gotovo 30 godisnja nabavka novih zrakoplova ukazuje na to da ste 100% tocni u svojoj procjeni.

 

nkdz kaže...
Ono sto je realno obzirom na nase skromne financijske okvire je nabavka nekoliko rabljenih lakih borbenih aviona koji bez problema mogu obaviti air policing i osale zadace koje su nama potrebne. Na primjer, Aermacchi M-346, FA-50, F-5... Navodno su nam prije par godina nudjeni rabljeni M-346 po vrlo povoljnoj cijeni, medjutim, mi smo tu ponudu odbili.

 

Imali smo priliku sa FA-50 (pretrazite moje starije postove), no kako se kaze, prosao voz, dosao kolovoz...

 

blackalbum kaže...

vojska bez aviona nije vojska ,država bez vojske nije država,svi trube kako nam avioni pa ni vojska nisu potrebni jer smo tobož u nato savezu,zar vi stvarno mislite da bi nas amerika branila da nam netko želi preoteti baranju,istru ,dalmaciju,slavoniju

 

Pouceni povijescu, isto kao kad su nam sadasnji navodni saveznici i strateski partneri prijetili bombardiranjem kad je Hrvatska vojska u operaciji Juzni potez htjela zauzeti Banja Luku.

 

cvaja997 kaže...

Ako se trendovi iseljavanja nastave, a nastavit će se, kome će što uzet kada nikoga ne bude? Barem ne onih koji će svojatat uzeto. Pritom ne mislim na "poduzetnike" koji sada jeftino kupuju zemlju po Slavoniji, Baranji... Što se mene tiče neka se oni bore za to novo "svoje". Dok će bit debelih neobrazovanih čobana u saborskim klupama, koji ni ne dolaze na posao, ne bude bolje! 

 

Pouceni 30 godisnjom povijescu, dosli smo do cilja, krkansko-ustasko-bosanska klerodzamahirija sa 200 odabranih.

 

 

Visak kaže...

Jugoslavija je postojala 45 godina i u to vrijeme je praktički od nule izgradila industriju, radnička odmarališta, škole, fakultete, bolnice i vojsku, ne samo zgrade, nego i kadrove. Hrvatska postoji 30 godina i u to vrijeme uspjela je sagraditi samo puno crkava, vojnih ordinarijata i spomenika domovini i Franji Tuđmanu.

 

Ja sam bio presretan kad smo se razdružili s tom jugo bagrom, no ispalo je da mi nismo toliko bolji od njih kao što smo voljeli misliti.

 

 

 
 

T700 kaže...

Turci su odlučili kupiti S400 i Ameri im kasnije nudili Patriot po nižoj cijeni ili nešto. Zašto nebi i mi malo koketirali sa Rusijom pa kasnije od Amera dobili nižu cijenu za F16. Možda bi nam odobrili Barake kakve smo htjeli prije po istoj cijeni po kojoj nam se nudi prije. 

 

 

Da, jer mi smo bitni i vazni kao Turska, mozda cak i vise.

 

filter160 kaže...

Jedna je stvar kutija sastrena, druga je stvar kompletna integracija datalinka u svu avioniku.

Istina je da se tih kutija može naslagati, ali nije baš ista stvar.

 

Kada proucis sto je Link 16 i kako izgleda kutija, moci ces povuci analogiju sa ugradnjom npr. hard diska u racunalo, gdje ces isti kompletno integrirati.

 

Azmo kaže...

Svaki ljubitelj i zainteresirani u vojne zrakoplove bi ovaj članak trebao isprintati i pročitati povremeno da se podsjeti! Onaj tko pročita ovaj članak sada zna o avionima više nego 99% kafanskih analitičara i općenite populacije.

 

Drago opet rastura! Svaka Čast!!!

 

A avioni se kupuju, za to nema nikakve dileme i u to ne treba sumnjati. Dapače zna se i koje al jet to jelte još tajno.

 

Zaboravlja se da je RH jednom avione već kupila samo nas je Uncle Sam zeznuo i stopirao. Inače bi avioni već bili tu. Tako da sumnji o kupnji tu nema mjesta.

 

Kad smo vec kod kafanskih analiticara i opcenite populacije, besramna je laz da nas je uncle Sam stopirao.

 

Jos 2008. kod prvog pravog natjecaja za nabavu VBA, Izrael nije mogao dobiti TPT od USA.


Valja se prisjetiti i da je u emisiji Otvoreno na HRT-u, SDP-ov zastupnik u Hrvatskom saboru i član saborskog Odbora za obranu, Franko Vidović rekao je kako je od samog početka upozoravao na moguće komplikacije s američkom administracijom i Lockheed Martinom:

“Na moje konkretno pitanje postavljeno 28. ožujka ove godine u emisiji “Otvoreno” na HRT-u – posjedujemo li privolu Lockheed Martina za nabavu F-16 od Izraela – ministar Krstičević je rekao da ima sve dokumente o tome i da čak mogu doći k njemu u ured vidjeti ih.

 

Da bi kasnije ljudi koji su nabavljali zrakoplove izjavljivali:

 

"Ja vjerujem u Boga, u papire ne vjerujem":

 

Ovaj čovjek je odlučivao o izraelskim F-16: “Ja vjerujem u Boga, u papire ne vjerujem”

 

Zakljucno, cijeli natjecaj je bio tek namjestaljka za uvoz smeca iz Izraela, a da su judeokrsevi stvarno kupljeni i dostavljeni u RH, to bi bio jedan prekrasan vatromet katastrofe, daleko ljepsi i spektakularniji od ovog crkavanja na rate.

 

Internaliziranje shvacanja da se voljena Republika Hrvatska ponasa poput brdsko-planinske kriminalne organizacije bi vam izazvalo veliku emotivnu patnju. Od toga se branite: namjernim neshvacanjem, bujnom mastom, vjerovanjem da je cijeli svijet u krivu te da vas svi mrze.

 

Za kraj, evo i kratki rezime dosadasnjih pokusaja nabava:

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.12.2020 20:03 (Monachus monachus).
 
3 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

 

PzKpfw kaže...

 

Šta će nama Bredli frende, koji će juriti preko slavonskih neobrađenih Ravnica

 

Umjesto da zavrse na otpadu, ovako uvale staru kramu i jos naplate obuku, odrzavanje, te ti prodaju naoruzanje, win-win za Amerikance.

 

PzKpfw kaže...

 

pak kaj će nam borbreni helikopteri koji će juriti divlje životinje po Velebitu, kao Rambo onoga Rusa u nekoe svojem film

 

Hrvatska vojska to vec odavno radi i u praksi, postoji i snimka (naravno sve je pokusano zatasati).  Disclaimer, u snimci zivotinje nisu nastradale, naime, nisu ih uspjeli pogoditi:

 

https://www.vecernji.hr/vijesti/blamaza-hrvatskih-vojnika-krivolovaca-lovili-vepra-po-dinari-i-sve-snimali-1284393

 

PzKpfw kaže...

 

Okay, ne kužim se u ratnu ili bilo kakvu avijaciju, ali ako povućemo analogiju sa kratim i dugim naoružanjem, ne vidim neke prevelike razlike zašto naša vojska, murja i zaštitarstvo nije ostalo na tetejcu i rumunskim inačicama AK-47, nego imamo te famozne produkte HS, gdje jedan HS gun dođe u startu više, nego jedan tetejac. Tetejac manje dođe, a može se nositi sa HS gunom koji je po svojoj prilici peta evropska liga pištolja.

 

Kada već kupujemo avione, kaj ne pređemo kod osobnog naoružanja vojnika-murjaka na zapadnu stranu, nego glumimo neku neovisnost?
Našim dečkima nove ćeze, a neka momci sa Srednjeg istoka duže HS.

 

Ne vidim razloga zasto ne bi koristili vlastite pistolje i puske.

 

HS Produkt je Hrvatska firma, pistolj HS2000 je dobra kopija/dorada Glocka, a rebrandiran pod imenom Springfield Armory se izvozi u USA gdje ga izmedju ostalih koristi FBI.

 

VHS1 i VHS2 su kopija/dorada Famasa, ona nije toliko dobra, na puske se zale cak i vojnici iz Hrvatske vojske.

 

O nastanku firme, aferi Daimler, satnici od 11 kuna i ostalome, to je za neku drugu temu...

 

Polux kaže...
I da, ne bi nam pomogli u sukobu sa Italijom, ali (ne dao dragi Bog) sa Slovenijom Srbijom, Bosnom, Crnom Gorom ..? Čak i protiv Mađarskih Gripena?

 

Buduci da nasi MiG-ovi lete iskljucivo po danu i iskljucivo u savrsenim vremenskim uvjetima, te da piloti osim sa cementnim bombama nisu vjezbali preko desetljeca, vec sada Madjari i Talijani cuvaju nas zracni prostor, a u vrlo izglednoj buducnosti, malo tko će primjetiti podjelu Hrvatskog Neba (©) izmedju Aeronautice Militare i Magyar Légiera.

 

filter160 kaže...

Avion je kod Hvara, malo prije hvara, ide prema Crnoj Gori, odnosno prema Albaniji. Pun je rozih dildača za koje mi nikako ne želimo da stignu do Albanije.

 

Zasto bi tu mi bili bitni? Takav zrakoplov mogu presresti i Talijani i Grci.

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.12.2020 20:15 (Monachus monachus).
 
1 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
Predator003 kaže...

Ako se stvarno kupe avioni, pa bude sigurno da se u sljedecih 30ak godina vise nece kupovati, tj da nece biti sanse da te SAAB opet zaposli... ajde ziv bio javi mi koliko si bio placen da propagiras taj leteci bojler. Stvarno me zanima kako to sve funkcionira. Npr, je li imate nekoga tko vam salje materijale na mail ili sami to pisete, imate li fiksnu placu ili ide po postu, ima li ikakav bonus ako drzava gdje propagirate na kraju kupi taj avion itd.

 

Mali savjet. Ako imas slobodu, nemoj tolike zidove teksta pisat, ljudi onda ne citaju

 

Sve si fulao.

 

Ne komentiram u svim temama sve stvari, kao ostatak forumasa koji se razumije u sve.

 

Komentiram vojnu tehniku, buduci da pratim vojnu tehniku.

 

Moj favorit za Hrvatsko paradno zrakoplovstvo je FA-50, a od "punokrvnih" zrakoplova F-15X.

 
2 1 hvala 0
16 godina
online
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

Ukrako,Rusko oružje i tehniku ne kupujemo jer nam nije dozvoljeno=okvirno nismo svoji gazde.Nakon završetka domovinskog rata, eto "isluženi ili ofucani Mi-24" i dalje trune na nekoj livadi uz određeni aerodrom".Letio ili letili bi i danas, ali ne to je po naredbi sa zapada ciljano otpisano=nema održavanja i tu je priči kraj.

 

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/f-16-falcon-block-70-sad-kad-ti-dode-uncle/278236.aspx?page=1&jumpto=6219822&sort=asc&view=flat

 

Po logici kao i sve drugo(ak si sam svoj gazda), oružje ili letala kupuješ po principu najbolje uloženo-dobiveno.Za Hrvašku to ne šljaka, "mi kupimo ili nam kak ti poklone(nije badave malo morgen) ono kaj moramo kupit".Eto sad uživamo u Kiowa Warior heličima, a uskoro navodno stižu nekakvi Američki Bradley(malo su kak ti zahrđali) oklopnjaci=opet nam doniraju.

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

No to bi bilo krasno: NATO jednoga dana zarati s Rusijom - a mi imamo rusku vojnu tehniku... pa ti sad za goruće bojište nabavljaj sofisticirane rezerne dijelove i obučavaj servisere, pilote, tenkiste, artiljerce, radariste... što možeš dobiti jedino iz... Rusije ili guzice?  
Nikad čuli za STANAG, ha?

Mi smo ionako čak i regionalno miniskularna vojna sila na koju NATO stratezi računaju eventualno kao političku podršku i možda neku sitnu materijalno-logističku u slučaju nedajbože, dobro popunjavamo brojke u mirovnim (ili "mirovnim") misijama, definitivno nismo ni spearhead attack niti blunt-backed defence u bilo kojem vojnom scenariju, jer daleko je ono doba kad je Titova Juga bila stvarna barijera izlazu SSSRa na toplo more, kad je imala vlastitu vojnu industriju, samostalnu politiku, i globalni međunarodni utjecaj -  političke granice pomaknute su s ovog nesretnog Balkana bliže Rusiji tako da smo geostrateški postali poprilično nezanimljivi, sva sreća, jer se s ratovima nitko ovdje a i šire nije pomogao.
I šta će nam uopće turboskupa vojna tehnika, bolje da pokrpamo rupe po cestama i bolničkim i školskim krovovima, kupimo defibrilatore hitnim ekipama, pružimo adekvatno liječenje umjesto dobrotvornih akcija teško bolesnima, omogućimo obrazovanje na modernim računalima učenicima, podijelimo dostojne plaćice i penzijice zaslužnima, itd.., a Veliki Braco će da bije svakoga tko nas napadne jer takav vam je, eto, sporazum između svih NATO članica.
Za sve ostalo, tu su video-igre 

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.12.2020 0:36 (Al Crane).
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
Al Crane kaže...

No to bi bilo krasno: NATO jednoga dana zarati s Rusijom - a mi imamo rusku vojnu tehniku... pa ti sad za goruće bojište nabavljaj sofisticirane rezerne dijelove i obučavaj servisere, pilote, tenkiste, artiljerce, radariste... što možeš dobiti jedino iz... Rusije ili guzice?  
Nikad čuli za STANAG, ha?

Mi smo ionako čak i regionalno miniskularna vojna sila na koju NATO stratezi računaju eventualno kao političku podršku i možda neku sitnu materijalno-logističku u slučaju nedajbože, dobro popunjavamo brojke u mirovnim (ili "mirovnim") misijama, definitivno nismo ni spearhead attack niti blunt-backed defence u bilo kojem vojnom scenariju, jer daleko je ono doba kad je Titova Juga bila stvarna barijera izlazu SSSRa na toplo more, kad je imala vlastitu vojnu industriju, samostalnu politiku, i globalni međunarodni utjecaj -  političke granice pomaknute su s ovog nesretnog Balkana bliže Rusiji tako da smo geostrateški postali poprilično nezanimljivi, sva sreća, jer se s ratovima nitko ovdje a i šire nije pomogao.
I šta će nam uopće turboskupa vojna tehnika, bolje da pokrpamo rupe po cestama i bolničkim i školskim krovovima, kupimo defibrilatore hitnim ekipama, pružimo adekvatno liječenje umjesto dobrotvornih akcija teško bolesnima, omogućimo obrazovanje na modernim računalima učenicima, podijelimo dostojne plaćice i penzijice zaslužnima, itd.., a Veliki Braco će da bije svakoga tko nas napadne jer takav vam je, eto, sporazum između svih NATO članica.
Za sve ostalo, tu su video-igre 

 Strogo tehnicki, ne postoji razlog zasto se ne bi mogla kupiti Ruska vojna tehnika, ukoliko bi bila uskladjena s NATO standarima (tipa Link16), ali kao sto navodis, postoje politicke implikacije, a i moguce katastrofalne posljedice po kupca iste, ukoliko se dogodi kakav vojni sukob u kojemu interes Rusa i inters kupca nisu uskladjeni. Ono sto je Drago u tekstu takodjer zaboravio napomenuti jest da, iako nacelno Ruska vojna tehnika (ovdje pricamo o avionima) moze u startu biti jeftinija, obnavljanje njenog resursa jest u fiksnim vremenskim intervalima, a ne po koristenju, pa te na kraju kroz cijeli zivotni vijek ispadne skuplja nego Zapadni ekvivalent.

 

Ne mozemo se usporedjivati sa populacijski brojnijim zemljama, tu nikada necemo moci parirati po kvantiteti vec samo po kvaliteti, dakle relativno mala ali dobro obucena, opremljena i motivirana vojska itekako moze razbiti zube brojcano nadmocnijem neprijatelju. Samo pogledaj bitke iz Domovinskog rata za ilustraciju, pogotovo period 1991., kada smo zaustavili napredak velikosrpske agresije, a bili smo razoruzani, brojcano inferiorniji i bez vanjske pomoci, ali zato iznimno motivirani, organizirani i s prednosti domaceg terena.

 

Za Velikog Brata i famozni clanak 5 pogledaj npr. https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_110496.htm iz kojeg je vidljivo da ne postoji obveza kada i kako ce biti pruzena pomoc napadnutim clanicama NATO saveza.

Sto se ostaloga tice, garantiram ti da imamo i previse defibrilatora/respiratora/umjetnih pluca/MR uredjaja itd. A nase Zdravstvo ulaze u projekte (tesko bolesni, govorimo o iznimno rijetkim bolestima; transplantacije itd) koje si ni puno bogatije drzave ne mogu priustiti (niti pokusavaju). Trebamo mijenjati mentalitet i ulagati u prevenciju.

3 godine
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

Nabavka novih aviona bi se možda i realizirala da nije izbila koronakriza, ovako je to jedva nešto više od priželjkivanja. Air policing će raditi USAF eskadrile iz Aviana koje su ionako svaki dan u našem zračnom prostoru (poligon Slunj) ili u neposrednoj blizini (zona u međunarodnim vodama južno od Pule)

 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
FinX kaže...
Al Crane kaže...

No to bi bilo krasno: NATO jednoga dana zarati s Rusijom - a mi imamo rusku vojnu tehniku... pa ti sad za goruće bojište nabavljaj sofisticirane rezerne dijelove i obučavaj servisere, pilote, tenkiste, artiljerce, radariste... što možeš dobiti jedino iz... Rusije ili guzice?  
Nikad čuli za STANAG, ha?

Mi smo ionako čak i regionalno miniskularna vojna sila na koju NATO stratezi računaju eventualno kao političku podršku i možda neku sitnu materijalno-logističku u slučaju nedajbože, dobro popunjavamo brojke u mirovnim (ili "mirovnim") misijama, definitivno nismo ni spearhead attack niti blunt-backed defence u bilo kojem vojnom scenariju, jer daleko je ono doba kad je Titova Juga bila stvarna barijera izlazu SSSRa na toplo more, kad je imala vlastitu vojnu industriju, samostalnu politiku, i globalni međunarodni utjecaj -  političke granice pomaknute su s ovog nesretnog Balkana bliže Rusiji tako da smo geostrateški postali poprilično nezanimljivi, sva sreća, jer se s ratovima nitko ovdje a i šire nije pomogao.
I šta će nam uopće turboskupa vojna tehnika, bolje da pokrpamo rupe po cestama i bolničkim i školskim krovovima, kupimo defibrilatore hitnim ekipama, pružimo adekvatno liječenje umjesto dobrotvornih akcija teško bolesnima, omogućimo obrazovanje na modernim računalima učenicima, podijelimo dostojne plaćice i penzijice zaslužnima, itd.., a Veliki Braco će da bije svakoga tko nas napadne jer takav vam je, eto, sporazum između svih NATO članica.
Za sve ostalo, tu su video-igre 

 Strogo tehnicki, ne postoji razlog zasto se ne bi mogla kupiti Ruska vojna tehnika, ukoliko bi bila uskladjena s NATO standarima (tipa Link16), ali kao sto navodis, postoje politicke implikacije, a i moguce katastrofalne posljedice po kupca iste, ukoliko se dogodi kakav vojni sukob u kojemu interes Rusa i inters kupca nisu uskladjeni. Ono sto je Drago u tekstu takodjer zaboravio napomenuti jest da, iako nacelno Ruska vojna tehnika (ovdje pricamo o avionima) moze u startu biti jeftinija, obnavljanje njenog resursa jest u fiksnim vremenskim intervalima, a ne po koristenju, pa te na kraju kroz cijeli zivotni vijek ispadne skuplja nego Zapadni ekvivalent.

 

Ne mozemo se usporedjivati sa populacijski brojnijim zemljama, tu nikada necemo moci parirati po kvantiteti vec samo po kvaliteti, dakle relativno mala ali dobro obucena, opremljena i motivirana vojska itekako moze razbiti zube brojcano nadmocnijem neprijatelju. Samo pogledaj bitke iz Domovinskog rata za ilustraciju, pogotovo period 1991., kada smo zaustavili napredak velikosrpske agresije, a bili smo razoruzani, brojcano inferiorniji i bez vanjske pomoci, ali zato iznimno motivirani, organizirani i s prednosti domaceg terena.

 

Za Velikog Brata i famozni clanak 5 pogledaj npr. https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_110496.htm iz kojeg je vidljivo da ne postoji obveza kada i kako ce biti pruzena pomoc napadnutim clanicama NATO saveza.

Sto se ostaloga tice, garantiram ti da imamo i previse defibrilatora/respiratora/umjetnih pluca/MR uredjaja itd. A nase Zdravstvo ulaze u projekte (tesko bolesni, govorimo o iznimno rijetkim bolestima; transplantacije itd) koje si ni puno bogatije drzave ne mogu priustiti (niti pokusavaju). Trebamo mijenjati mentalitet i ulagati u prevenciju.

 

Što se tiče bitaka iz 1991., Srbija je tada stala jer je ostvarila sve svoje strateške ciljeve (zauzimanje teritorija sa većinski srpskim stanovništvom) - da su htjeli mogli su doći i u Zagreb i bez totalnog rata s njihove strane, koliko su tada bili jaki, osim po cijenu teških sankcija i međunarodne izolacije zbog velikih civilnih žrtava.
No slažem se da je brojčano relativno mala ali visoko profesionalna i moderno opremljena i obučena vojska značila prevladavajući faktor na bojištu, pogotovo protiv neregularnih postrojbi i "vikend-ratnika" s nikakvom obukom, disciplinom, i vodstvom, i kada je od rujna 1994. angažirana američka konzultantska kuća Military Professional Resources Inc. i ukinut nam je embargo na oružje (još se s prve crte jugoistočno od Osijeka '91. sjećam 3 muzejska Šermana(!), nekoliko ZIS-3ica, istočnonjemačkih kaciga i rumunjskih AK s nabrzinu pokupljenim iz pozadine šarolikim regrutima i poluludim lokalcima u mojoj brigadi - nasuprot M-84 tenkovima i svakojakim artiljerijskim baterijama u operativnom sektoru) (aviona nakon onog "obadva" incidenta nad Zadrom više nije bilo u borbenim djelovanjima, bar koliko sam ja primijetio), i ta profesionalizacija plus motivacija i sposobno zapovjedništvo definitivno je bio ključan faktor za naš finalni vojni uspjeh. I ta dobra tradicija nastavljena je još neko vrijeme kroz programe Croatian Army Readiness Training (CARTS) i Long Range Management Program (LRMP) koji su uspješno imitirali suvremene američke trenažne centre. Danas nemam pojma kakvo je stanje u našoj vojsci... katastrofalno, po svemu sudeći.

Ali gledajući iz današnje perspektive, ovdje je riječ o najskupljoj vojnoj tehnici koja je u biti nepotrebna jednoj maloj zemlji u sklopu NATO, jer eto kao što je kolega prije primijetio i u neposrednoj blizini (Italija) postoje avio-baze iz kojih se može u vrlo kratkom roku intervenirati i u našem zračnom prostoru, dok s druge strane naš najizgledniji i najmoćniji regionalni protivnik, Srbija, ima dvostruko više tenkova (koji za razliku od naših vjerojatno čak i voze) pa već ako ćemo ulupavati novce, a ne mislimo ići u neki ofanzivni sukob (nadam se), možda bi bolje bilo ulupati ih u protuoklopna sredstva (i protuzračna). Ne slažem se da u recimo zdravstvu nema ogromnih financijskih rupetina za popuniti, kao i u svim drugim javnim sektorima.
A sigurno je da širenje ruskog utjecaja kroz širenje Srbije NATO ne bi gledao prekriženih ruku, niti bio kakvo novo otvaranje balkanskih sukoba, niti stvaranje odskočne daske recimo za muslimanski ekstremizam na europskom tlu.
Eto, to bi bio moj laički pogled na čitavu ovu priču oko nabavke najmodernijih borbenih aviona: preskupo i totalno nepotrebno, s koje god strane dolazili.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
15 godina
neaktivan
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
Al Crane kaže...

 Nedavno nabavili 1703 protuoklopne rakete. Srbija na papiru ima daleko vise tenkova, ali vrlo slabo odrzavanih i bez dovoljno posada. Avion kao avion (popis specifikacija itd) je potpuno nebitan, to je sve sci-fi u usporedbi s onime sto trenutno imamo. Ali definitivno otvara vrata nekim drugim suradnjama, mislim da nema smisla apriori tvrditi da nam je to nebitno, ali dakako to sve ovisi o nama. Ja osobno ne vidim smisla u ulaganju sredstava u tudje ratno zrakoplovstvo (a ulozit cemo ih na ovaj ili onaj nacin, ako odustanemo od vlastitog).

 

10 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
Monachus monachus kaže...

 

PzKpfw kaže...

 

Šta će nama Bredli frende, koji će juriti preko slavonskih neobrađenih Ravnica

 

Umjesto da zavrse na otpadu, ovako uvale staru kramu i jos naplate obuku, odrzavanje, te ti prodaju naoruzanje, win-win za Amerikance.

 

PzKpfw kaže...

 

pak kaj će nam borbreni helikopteri koji će juriti divlje životinje po Velebitu, kao Rambo onoga Rusa u nekoe svojem film

 

Hrvatska vojska to vec odavno radi i u praksi, postoji i snimka (naravno sve je pokusano zatasati).  Disclaimer, u snimci zivotinje nisu nastradale, naime, nisu ih uspjeli pogoditi:

 

https://www.vecernji.hr/vijesti/blamaza-hrvatskih-vojnika-krivolovaca-lovili-vepra-po-dinari-i-sve-snimali-1284393

 

PzKpfw kaže...

 

Okay, ne kužim se u ratnu ili bilo kakvu avijaciju, ali ako povućemo analogiju sa kratim i dugim naoružanjem, ne vidim neke prevelike razlike zašto naša vojska, murja i zaštitarstvo nije ostalo na tetejcu i rumunskim inačicama AK-47, nego imamo te famozne produkte HS, gdje jedan HS gun dođe u startu više, nego jedan tetejac. Tetejac manje dođe, a može se nositi sa HS gunom koji je po svojoj prilici peta evropska liga pištolja.

 

Kada već kupujemo avione, kaj ne pređemo kod osobnog naoružanja vojnika-murjaka na zapadnu stranu, nego glumimo neku neovisnost?
Našim dečkima nove ćeze, a neka momci sa Srednjeg istoka duže HS.

 

Ne vidim razloga zasto ne bi koristili vlastite pistolje i puske.

 

HS Produkt je Hrvatska firma, pistolj HS2000 je dobra kopija/dorada Glocka, a rebrandiran pod imenom Springfield Armory se izvozi u USA gdje ga izmedju ostalih koristi FBI.

 

VHS1 i VHS2 su kopija/dorada Famasa, ona nije toliko dobra, na puske se zale cak i vojnici iz Hrvatske vojske.

 

O nastanku firme, aferi Daimler, satnici od 11 kuna i ostalome, to je za neku drugu temu...

 

Polux kaže...
I da, ne bi nam pomogli u sukobu sa Italijom, ali (ne dao dragi Bog) sa Slovenijom Srbijom, Bosnom, Crnom Gorom ..? Čak i protiv Mađarskih Gripena?

 

Buduci da nasi MiG-ovi lete iskljucivo po danu i iskljucivo u savrsenim vremenskim uvjetima, te da piloti osim sa cementnim bombama nisu vjezbali preko desetljeca, vec sada Madjari i Talijani cuvaju nas zracni prostor, a u vrlo izglednoj buducnosti, malo tko će primjetiti podjelu Hrvatskog Neba (©) izmedju Aeronautice Militare i Magyar Légiera.

 

filter160 kaže...

Avion je kod Hvara, malo prije hvara, ide prema Crnoj Gori, odnosno prema Albaniji. Pun je rozih dildača za koje mi nikako ne želimo da stignu do Albanije.

 

Zasto bi tu mi bili bitni? Takav zrakoplov mogu presresti i Talijani i Grci.

 

@Monachus monachus 

 

Ma imaš pravo za gunove, ali eto subjektivan sam. Tetejac je majka, ćeza bog. Samo zato samo predložio za gunove.

Za automate vele ovi kaj su koristili iste dilejm kugle Zemaljske da AK-47 i njegovi derivati majka prema svima ostalim rješenjima.

Evo jedan zanimljiv članak.

 

HS privatno ne volim, te se eto krade od naroda da bi se punili privatni džepovi.  Ne govorim ovdje sada o izvozu, nego o tome kako je uopće došlo do izvoza.

Zašto naša službe nisu provele ispitivanje mogućeg osobnog naoružanja, nego su svima eto dale automatizmom HS-ove.

 

BTW, Glock je solidno oružej, ali je davanje ispod cijene službenim organizacijama, te jaki marketing i Hollywood, učinil svoje.

Kasnije su to povratili na civilnom tržištu, jer kada Joe iz Arizone vidi da se to koristi netko na TV, to i on mora imati.

Zanimljiv članak o Glockovoj američkoj priči.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Nama treba moderno oružje kako bi izigravali regionali silu u ime zapadnih velesila, jer smo mi tobože uvijek bili srednja Evropa.

Umjesto da se gledaju interesi naroda, narodni neprijatelji služe stranim interesima.

 

Samo čekam kada čemu ići kupiti nosač zrakoplova kako bi mogli braniti otok Palagružu od invazije sa Istoka.

 

Bojim se da će nabava borbenih letjelica biti pljačka velika, neka vrsta pljačke stoljeća.

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
5 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
Monachus monachus kaže...

 

Ne vidim razloga zasto ne bi koristili vlastite pistolje i puske.

 

HS Produkt je Hrvatska firma, pistolj HS2000 je dobra kopija/dorada Glocka, a rebrandiran pod imenom Springfield Armory se izvozi u USA gdje ga izmedju ostalih koristi FBI.

 

VHS1 i VHS2 su kopija/dorada Famasa, ona nije toliko dobra, na puske se zale cak i vojnici iz Hrvatske vojske.

 

O nastanku firme, aferi Daimler, satnici od 11 kuna i ostalome, to je za neku drugu temu...

 

 HS2000 je vrhunski pištolj, cijenjen u cijelom svijetu, sigurno puno bolji od prastarih tetejaca.

 

VHS1 je sranje od puške, prenosim riječi vojnika koji ju je dužio. Plastični djelovi koji lako puknu, a kritični su za koristit pušku, kao na primjer kopča za remen na vrhu cijevi, koja kad pukne ne može se zamijenit, a puška je neupotrebljiva, jer se ne može više objesit o rame.

 

Za VHS2 sam čuo same pohvale, svi naši vojnici bi bili presretni da ih mogu koristit, ali se to izvozi vanka, a nama se ostavljaju sranja kao VHS1. Navodno su svi (ili bar većina) nedostatci s VHS1 uklonjeni u VHS2. 

 

Priča od vojnika iz Četvrte.

Live long and prosper.
5 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
PzKpfw kaže...

 

@Monachus monachus 

 

Ma imaš pravo za gunove, ali eto subjektivan sam. Tetejac je majka, ćeza bog. Samo zato samo predložio za gunove.

Za automate vele ovi kaj su koristili iste dilejm kugle Zemaljske da AK-47 i njegovi derivati majka prema svima ostalim rješenjima.

Evo jedan zanimljiv članak.

 

HS privatno ne volim, te se eto krade od naroda da bi se punili privatni džepovi.  Ne govorim ovdje sada o izvozu, nego o tome kako je uopće došlo do izvoza.

Zašto naša službe nisu provele ispitivanje mogućeg osobnog naoružanja, nego su svima eto dale automatizmom HS-ove.

 

BTW, Glock je solidno oružej, ali je davanje ispod cijene službenim organizacijama, te jaki marketing i Hollywood, učinil svoje.

Kasnije su to povratili na civilnom tržištu, jer kada Joe iz Arizone vidi da se to koristi netko na TV, to i on mora imati.

Zanimljiv članak o Glockovoj američkoj priči.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Nama treba moderno oružje kako bi izigravali regionali silu u ime zapadnih velesila, jer smo mi tobože uvijek bili srednja Evropa.

Umjesto da se gledaju interesi naroda, narodni neprijatelji služe stranim interesima.

 

Samo čekam kada čemu ići kupiti nosač zrakoplova kako bi mogli braniti otok Palagružu od invazije sa Istoka.

 

Bojim se da će nabava borbenih letjelica biti pljačka velika, neka vrsta pljačke stoljeća.

 

 

HS2000 je moderno oružje. Tetejac je prastaro govno. Neusporedivi su. HS2000 je bolji i od Glocka, kad su ga američke službe počele koristit. Sami hvalospjevi. Tetejac je iz pretprošlog stoljeća.

 

VHS2 je vrhunska uška koja se izvozi vanka, a ne bi je baš kupovali da je neko sranje.

 

Danas više nije AK-47 tata i mama svih pušaka, jer ima masu modela koji koriste iste principe jednostavnosti i povratnih plinova, ali su moderne puške. Pa i Rusi imaju moderne verzije, super je AK, ali je i to prastaro već.

Live long and prosper.
10 godina
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

 

@Filox

 

Eh, sad...! 

 

Tetka je latinski jezik za sve ostale gunove. HS su plastična polimerska rješenja za veliku djecu koja su odrasla na popularnoj kulturi kao što su kompjuterske igre i filmovi Hollywooda. HS i Glock su na istu shemu napravljeni.

 

Nisu to loša rješenja, ali moji stvarni junaci su nosili to oružje (tetejac i njegov original, AK-ove) u mnogim realni sukobima, gdje je bio recimo AK-47 kontra M-16, te AK-47 proalzi puno bolje kaj se tiče pozudanosti, dok je M-16, puškica za streljanu.

 

Sramota me je koristiti HS. Rađe tetejac. Kao i staru ćezu 75-icu.

 

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
PzKpfw kaže...

Sramota me je koristiti HS. Rađe tetejac. Kao i staru ćezu 75-icu.

to su samo tvoje osobne frustracije, veze to nema s vojnom tehnologijom i pitanjem koji je bolji 

10 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus

@picjalzla0707

 

Pa, domaće ne valja. Strana rješenja su bolja. Da se PHP koristio u ratu iliti HS bilo bi još više mrtvih.

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
11 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
FinX kaže...
Al Crane kaže...

 Nedavno nabavili 1703 protuoklopne rakete. Srbija na papiru ima daleko vise tenkova, ali vrlo slabo odrzavanih i bez dovoljno posada. Avion kao avion (popis specifikacija itd) je potpuno nebitan, to je sve sci-fi u usporedbi s onime sto trenutno imamo. Ali definitivno otvara vrata nekim drugim suradnjama, mislim da nema smisla apriori tvrditi da nam je to nebitno, ali dakako to sve ovisi o nama. Ja osobno ne vidim smisla u ulaganju sredstava u tudje ratno zrakoplovstvo (a ulozit cemo ih na ovaj ili onaj nacin, ako odustanemo od vlastitog).

 

 

Nije baš tako.

Nismo nabavili nego nam je State department otvorio mogućnost da kupimo DO 1700 protuoklopnih raketa TOW. Konačna brojka i kupovina/isporuka će se odrediti direktnim pregovorima s tvrtkom Raytheon. No nebitno, čak i ako se nabavi pola od te hrpe, to praktički postavlja HV na vrh regionalne liste za protuoklopnu borbu (ne računajući dodatne nabavke Spike LR iz Izraela za Patrie, te već isporučene Hellfire II R3 za OH-58D). Tolika količina PO municije koja se nabavlja za 3 platforme je respektabilna do te mjere da navodi na plan razvoja četvrte platforme - BPL-ova, a sve to u konačnici ukazuje na način kako se HV misli nositi s deficitom svog vlastitog oklopa u odnosu na regionalne takmace. Mi se definitivno ne trebamo mjeriti sa Srbijom u odnosu 1:1, ali je neophodno prioritizirati modernizaciju onih oruđa koja mogu biti esencijalna u potencijalnom sukobu u BiH.  

 

Slažem se da trebamo zadržati vlastito zrakoplovstvo a ne voditi se proklamiranim floskulama tipa 'NATO štiti' ili 'neće nas napast'. Nije paranoja nego samo dobro učenje povijesti.

Zato se ove nabavke trebaju planirati za izvršenje u periodu ne manje od 10 godina, ali kad se krene, nema odustajanja. 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.12.2020 18:31 (Workbench).
14 godina
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

ali uz sve sranje u svijetu, nadrkavanje i razbacivanje milijardama $ ili €, uz ekipu koja je već nabrusila zube za "usluge", a nitko ne zna TCO za 15-20 g. koliko bi trebali biti u uporabi, sva ova halabuka je bijedno podizanje perja...

 

i sve više se pokazuje da ispada da je sve iznad TA-50 (ili kako se već zove Južni Korejčanin) preskupo i nerentabilno (dam se kladiti da unutar 4 g. od  nabavke punog broja zrakoplova niti trećina neće biti spremna)...

 

dakle kao čovjek koji vjeruje u republiku i zna da vojsku moraš imati, ove "nabavke" su mi jadna predstava...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.12.2020 11:19 (Stric_Jura).
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
Workbench kaže...
Slažem se da trebamo zadržati vlastito zrakoplovstvo a ne voditi se proklamiranim floskulama tipa 'NATO štiti' ili 'neće nas napast'. Nije paranoja nego samo dobro učenje povijesti.

 

 
Nije niti floskula da NATO/SAD ne može dozvoliti širenje ruskog utjecaja na Balkanu ili bilo gdje u Europi. Ili bi se toliko trudili i trošili da pridobiju jednu Ukrajinu, ali bi gledali kako gube jednu Hrvatsku nakon što su ju pridobili u NATO (a onda pada i BiH, i Kosovo, i još svašta dalje...)? Sve i da pokorno dignemo ruke a Srbi bez ispaljenog metka ušetaju u Zagreb, izašli bi brže nego što su ušli.
Kakvo moderno hrvatsko zrakoplovstvo, dajte se saberite, to je za zemlje čije ekonomije ne ovise o broju posranih zahoda u turističkoj sezoni, a tehnologija im je naprednija od svinjokolja po provinciji radi mizerne proizvodnje lokalnih pršuta i kobasica, i to je svima u NATO-u jasno. Ali uvijek dobro dođe uvaliti malo vojnih viškova i zastarjele opreme sakerima.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.12.2020 3:41 (Al Crane).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
Al Crane kaže...
Workbench kaže...
Slažem se da trebamo zadržati vlastito zrakoplovstvo a ne voditi se proklamiranim floskulama tipa 'NATO štiti' ili 'neće nas napast'. Nije paranoja nego samo dobro učenje povijesti.

 

 
Nije niti floskula da NATO/SAD ne može dozvoliti širenje ruskog utjecaja na Balkanu ili bilo gdje u Europi. Ili bi se toliko trudili i trošili da pridobiju jednu Ukrajinu, ali bi gledali kako gube jednu Hrvatsku nakon što su ju pridobili u NATO (a onda pada i BiH, i Kosovo, i još svašta dalje...)? Sve i da pokorno dignemo ruke a Srbi bez ispaljenog metka ušetaju u Zagreb, izašli bi brže nego što su ušli.
Kakvo moderno hrvatsko zrakoplovstvo, dajte se saberite, to je za zemlje čije ekonomije ne ovise o broju posranih zahoda u turističkoj sezoni, a tehnologija im je naprednija od svinjokolja po provinciji radi mizerne proizvodnje lokalnih pršuta i kobasica, i to je svima u NATO-u jasno. Ali uvijek dobro dođe uvaliti malo vojnih viškova i zastarjele opreme sakerima.

 Ha! Jesi bio na satovima povijesti, kada se tumacilo da smo gotovo 1000 godina bili pod drugima i ovisili o drugima, jer sami nismo bili dovoljno jaki? Zasto nas nisu zastitili '91. iako je bilo sasvim jasno da dolazi do strateskih geopolitickih promjena i da se sprema krvoprolice (i to od pro-Ruski orjentirane zemlje)? Zasto se nedavno nisu umijesali u situaciju u CG gdje je pobijedila pro-srpska opcija, koja otvoreno podrzava Ruske interese? Zasto nisu reagirali na nedavnu situaciju u BiH, gdje se par opancara nije htjelo sastati sa Lavrovom, a dan nakon isporuka plina od strane Gazproma je pala 50% (sto je udar na stabilnost i opstojnost zemlje)? Nema saveznika niti prijatelja u visokoj politici, samo interesi. A ocuvanje drzave nije nesto sto ostavljas slucaju ("drugi ce pomoci"). Zamisli, nadjes se u drz'-nedaj situaciji, i onda lijepo prekrizis noge, odmahnes rukom i nadas se da ce netko naici i rijesiti tvoj problem ??

Odlazimo u off-topic, pa ako nema nista vezano za Rusku vojnu tehniku/avione, to je to od mene.

Poruka je uređivana zadnji put pet 18.12.2020 12:45 (FinX).
16 godina
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

zanimljivo čitanje - National Commission on Military Aviation Safety report - u 6 godina u SAD srušilo se 186 zrakoplova u nebojnim dejstvima, znači u mirnodobskim uvjetima. U izvješču su i cjene sata letenja za neke tipove zrakoplova i cjena sata trenaže na simulatoru,

 



AIRCRAFT COST OF
FLYING HOUR1/SIMULATOR HOUR1

F-16 $14,000–$16,000 / $900
F/A-18 (A-F) $11,000–$22,000 / $875
AH-64 $5,000–$7,000 / $300
KC-135 $13,000 / $650
C-130 $5,000–$14,000 / $650
C-17 $15,000 / $650
F-35 $17,000–$23,000 / $340–$600

 

to je vrlo otvoreno izvješče, govori o velikim problemima koje imaju zračne snage u vezi trenaže, načina izvođenja mirnodobskih zadataka itd....

Plamene zore bude me iz snaFabrička jutra, dim iz dimnjakaPesma se ori, mladi radniciČelicna jutra, hitam fabrici.
 
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
FinX kaže...
Al Crane kaže...
Workbench kaže...
Slažem se da trebamo zadržati vlastito zrakoplovstvo a ne voditi se proklamiranim floskulama tipa 'NATO štiti' ili 'neće nas napast'. Nije paranoja nego samo dobro učenje povijesti.

 

 
Nije niti floskula da NATO/SAD ne može dozvoliti širenje ruskog utjecaja na Balkanu ili bilo gdje u Europi. Ili bi se toliko trudili i trošili da pridobiju jednu Ukrajinu, ali bi gledali kako gube jednu Hrvatsku nakon što su ju pridobili u NATO (a onda pada i BiH, i Kosovo, i još svašta dalje...)? Sve i da pokorno dignemo ruke a Srbi bez ispaljenog metka ušetaju u Zagreb, izašli bi brže nego što su ušli.
Kakvo moderno hrvatsko zrakoplovstvo, dajte se saberite, to je za zemlje čije ekonomije ne ovise o broju posranih zahoda u turističkoj sezoni, a tehnologija im je naprednija od svinjokolja po provinciji radi mizerne proizvodnje lokalnih pršuta i kobasica, i to je svima u NATO-u jasno. Ali uvijek dobro dođe uvaliti malo vojnih viškova i zastarjele opreme sakerima.

 Ha! Jesi bio na satovima povijesti, kada se tumacilo da smo gotovo 1000 godina bili pod drugima i ovisili o drugima, jer sami nismo bili dovoljno jaki? Zasto nas nisu zastitili '91. iako je bilo sasvim jasno da dolazi do strateskih geopolitickih promjena i da se sprema krvoprolice (i to od pro-Ruski orjentirane zemlje)? Zasto se nedavno nisu umijesali u situaciju u CG gdje je pobijedila pro-srpska opcija, koja otvoreno podrzava Ruske interese? Zasto nisu reagirali na nedavnu situaciju u BiH, gdje se par opancara nije htjelo sastati sa Lavrovom, a dan nakon isporuka plina od strane Gazproma je pala 50% (sto je udar na stabilnost i opstojnost zemlje)? Nema saveznika niti prijatelja u visokoj politici, samo interesi. A ocuvanje drzave nije nesto sto ostavljas slucaju ("drugi ce pomoci"). Zamisli, nadjes se u drz'-nedaj situaciji, i onda lijepo prekrizis noge, odmahnes rukom i nadas se da ce netko naici i rijesiti tvoj problem ??

Odlazimo u off-topic, pa ako nema nista vezano za Rusku vojnu tehniku/avione, to je to od mene.

'90/'91 su JNA generali dobili odbijenicu od Rusa za podršku "sređivanja" stvari, jer su isto takvi govnari htjeli raditi u Rusiji raditi reda..

 

ali je zato CIA i dobar dio Amera bio za očuvanje Jugoslavije jer "obaviješteni" kakvi jesu nisu vidjeli da CCCP odlazi u ropotarnicu povijesti...

 

Ameri su nas podržali kad je već bilo gotovo '95-te..

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.12.2020 14:06 (Stric_Jura).
11 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
Al Crane kaže...
Workbench kaže...
Slažem se da trebamo zadržati vlastito zrakoplovstvo a ne voditi se proklamiranim floskulama tipa 'NATO štiti' ili 'neće nas napast'. Nije paranoja nego samo dobro učenje povijesti.

 

 
Nije niti floskula da NATO/SAD ne može dozvoliti širenje ruskog utjecaja na Balkanu ili bilo gdje u Europi. Ili bi se toliko trudili i trošili da pridobiju jednu Ukrajinu, ali bi gledali kako gube jednu Hrvatsku nakon što su ju pridobili u NATO (a onda pada i BiH, i Kosovo, i još svašta dalje...)? Sve i da pokorno dignemo ruke a Srbi bez ispaljenog metka ušetaju u Zagreb, izašli bi brže nego što su ušli.
Kakvo moderno hrvatsko zrakoplovstvo, dajte se saberite, to je za zemlje čije ekonomije ne ovise o broju posranih zahoda u turističkoj sezoni, a tehnologija im je naprednija od svinjokolja po provinciji radi mizerne proizvodnje lokalnih pršuta i kobasica, i to je svima u NATO-u jasno. Ali uvijek dobro dođe uvaliti malo vojnih viškova i zastarjele opreme sakerima.

Pa nisu (NATO) baš uspješni. Rusima nije prošlo u Makedoniji, ali su uspjeli u Crnoj Gori, ide im po planu u Turskoj. U BiH su aktivniji kao nikad i samo gledaju kako se dodatno utaborit. 

Da skratim, HR ima jedan jedini strateški izazov - BiH. Nije nam svejedno da li će Zapad tako olako preći preko želje Srbije i Rusa da po prvi put u povijesti srpska država pređe Drinu ili da ostvari kontakt s otvorenim morem. U tom smislu smatram da NATO nije pouzdan da će tako nešto spriječiti, da su spremni porad tog cilja izvesti sve ono što su demonstrirali u vojim intervencijama 90-tih. Taj savez je premrežen individualnim interesima većih članica koje vrlo lako mogu promjeniti svoje saveznike odnosno pulene. Ovo ostalo se slažem, propali smo do te mjere da je krajnje upitno imamo li ljudi i volje, pored izazova financija, da koriste ono što se planira nabaviti. Hvala, iskreni pozdrav.

Poruka je uređivana zadnji put pet 18.12.2020 17:06 (Workbench).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice