Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

poruka: 119
|
čitano: 23.757
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M".
8 godina
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

Koliko je održavanje važan faktor u avijaciji, neka nam kaže podatak da je Njemačka u II. svjetskom ratu gubila 1/2 aviona i 1/4 pilota uslijed tehničkih kvarova, a ne borbernih djelovanja. Nije sa su Nijemci loši majstori, to ne (nikako), nego im je nedostajalo rezervnih dijelova budući da su od njih sklapali nove avione. 

 
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

šta reći.. ohladila mi se nedjeljno-jutarnja  kafa zbog članka.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
45 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
To se zove članak.
 
30 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

Ovakve prezentacije bi se posramili i Lockheed Martinu 

Istaknute su mane svih istočnjaka a F-16 ispada gotovo bez mane.

 
15 0 hvala 0
15 godina
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

napokon sam na osobnom iskustvu shvatio što znači ostati "paf!": pročitah u jednom i pol dahu (nemam baš ronilačka pluća), iako mi i dalje pribl. 80% nije jasno. ćutim tek da je bug-u Drago "asset" (uz još neku stručnu manjinu), dok je većina ostalih "liability". uživah k'o prase u cekeru. 

 

a propos naših kupnji, ako nam štogod ostane nakon "pomoći proganjanim katolicima", popravaka oltara, žičara i spomenika domovini, očito je najjeftija varijanta i tu naprihvatljivija ("inteligentna rješenja iz švedske"). najveći smo neprijatelji jedino sami sebi, a vanjski su tek izmišljeni "eh, kad bi bar netko ...". pilotčadi je svejedno: vozit će što im se servira, sviđalo im se ili ne. nikade neću zaboraviti poučak majora stojanovića ("pomoćnik komandira za dp obrazovanje" u pirotu), zatucanog i glupog k'o panj (imam mnoštvo anegdota), za kojega sam se otpočetka uvijek bio spreman kladiti da nema pojma što je izgovorio: "gde prestaje logika, počinje vojska". 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.12.2020 9:26 (Ajar).
Moj PC  
12 4 hvala 1
15 godina
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

Drago....CARE!!!

There is no system but GNU, and Linux is one of its kernels. (Church of Emacs)
 
6 0 hvala 1
10 godina
neaktivan
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

Drago to sigurno zna, ali svjedeno bih spomenuo:

U vezi IQAF rekao bih da je tu problem ipak do Iracana, jer npr Iran svoje F-14 odrzava kako zna i umije (iako su kupljeni 70-tih).
A radi se o daleko skupljem i slozenijem avionu - jednostavno nemaju adekvatnu zamjenu.

Kinezi su im nesto nudili, te nakon demonstracije sta njihov avion sve moze..., ovi se samo okrenuli i otisli.

sve ti znas, ali nista ne kontas
 
3 0 hvala 0
7 godina
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

Stvarno odličan članak i nakon svega pročitanog pala mi je na pamet jedna stvar- a da netko od naših pita Iračane bi li prodali svoje "neispravne" F16. 

Moj PC  
8 0 hvala 0
15 godina
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

Ja bi lijepo poslao da nam Drago ode kupiti avion. Mislim da bi išao onako sretno ko što žene idu u šoping, i vratio se sa par vrećica dodatne opreme haha

Moj PC  
22 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

Ne pratin baš pitanje nabave aviona, ali ću ostavit laičko mišljenje jer mi ta naša nabava baš i nema smisla. Šta smatran problemom? 12 aviona. Šta se, u slučaju potrebe, može postić sa tako sitnom količinom? Pa to čak nije ni skromna brojka, doima se beskorisno. Zemlje poput naše, ograničene budžetom i mogućnostima, trebale bi ciljat na kvantitetu naspram kvalitete. Prilično san siguran da bi 60 starih i lošijih aviona bilo znatno korisnije od 12 novijih i puno boljih. Za primjer bi mogle poslužit strateške igre u kojima su jeftinije i lošije jedinice najčešće korisnije ili isplativije od skupljih i boljih, a ako je budžet vrlo dobar (ali ne i neograničen), tada je najbolje kombinirat lošije i bolje u nekom omjeru, primjerice 60%-40% u korist lošijeg. Ponekad je kvaliteta u kvantiteti. 

 
5 2 hvala 0
12 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
Po svim ovim analizama avion za dog fight nam ne treba, nabavit 10 etak "boljih" aviona, ostalo uložiti u kvalitetnu protuzračnu obranu,UAV ,elektronsko ratovanje i mornaricu.Naš je zračni prostor malen ,dok se avion podigne na operativnu visinu već je u drugoj državi 😀.
 
8 0 hvala 1
12 godina
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

 
5 2 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
Postavljeno pitanje u vezi nabave vojnih zrakoplova ili aviona treba biti usko vezano s nasim clanstvom u NATO savezu. Pripadamo zapadnim asocijacijama i mogle bi doci jedino ponude nasih saveznika. Ja mislim da bi bili najbolji F - 16 Block, a isto da bude povezano i s nasim skolovanjem pilota i servisiranjem .
 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
Seneca kaže...
Postavljeno pitanje u vezi nabave vojnih zrakoplova ili aviona treba biti usko vezano s nasim clanstvom u NATO savezu. Pripadamo zapadnim asocijacijama i mogle bi doci jedino ponude nasih saveznika. Ja mislim da bi bili najbolji F - 16 Block, a isto da bude povezano i s nasim skolovanjem pilota i servisiranjem .

 

Formalno nema nikakve obveze da se kupuje oprema NATO članica (Švedska koja nudi Gripen ionako nije službeno članica NATO-a), a u ovom članku se upravo govori o tome zašto ono što je teoretski dopušteno u stvarnosti vjerojatno ne bi funkcioniralo.

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.12.2020 13:14 (Drago).
5 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
Dragu za ministra obrane

To što se čeka kod tumora prostate...koga briga (znam iz druge ruke:(
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus

Ja sam inače skoro 100% siguran da nikakav avion s bilo koje strane nećemo stvarno kupiti i to čak smatram okej, tako da bih htio da molio da se ovi moji tekstovi ne shvate kao navijanje za kupnju bilo čega.

This space for rent!
15 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
Svaka Vam cast na ovoj seriji clanaka o borbenim avionima, vidi se autorov veliki entuzijazam i znanje o ovoj temi.

Takodjer smatram kako se nece uzeti niti jedan od ponudjenih aviona, jednostavno nemamo mi ni financ. sredstava, ljudstva ni iskustva za kupnju, odrzavanje i voznju visenamjenskog borbenog aviona pete ili cetvrte generacije.

Ono sto je realno obzirom na nase skromne financijske okvire je nabavka nekoliko rabljenih lakih borbenih aviona koji bez problema mogu obaviti air policing i osale zadace koje su nama potrebne. Na primjer, Aermacchi M-346, FA-50, F-5... Navodno su nam prije par godina nudjeni rabljeni M-346 po vrlo povoljnoj cijeni, medjutim, mi smo tu ponudu odbili.
Moj PC  
5 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
nkdz kaže...
Svaka Vam cast na ovoj seriji clanaka o borbenim avionima, vidi se autorov veliki entuzijazam i znanje o ovoj temi.

Takodjer smatram kako se nece uzeti niti jedan od ponudjenih aviona, jednostavno nemamo mi ni financ. sredstava, ljudstva ni iskustva za kupnju, odrzavanje i voznju visenamjenskog borbenog aviona pete ili cetvrte generacije.

Ono sto je realno obzirom na nase skromne financijske okvireje nabavka nekoliko rabljenih lakih borbenih aviona koji bez problema mogu obaviti air policing i osale zadace koje su nama potrebne. Na primjer, Aermacchi M-346, FA-50, F-5... Navodno su nam prije par godina nudjeni rabljeni M-346 po vrlo povoljnoj cijeni, medjutim, mi smo tu ponudu odbili.

je nabavka nekoliko dronova 

14 godina
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

vojska bez aviona nije vojska ,država bez vojske nije država,svi trube kako nam avioni pa ni vojska nisu potrebni jer smo tobož u nato savezu,zar vi stvarno mislite da bi nas amerika branila da nam netko želi preoteti baranju,istru ,dalmaciju,slavoniju

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.12.2020 13:52 (blackalbum).
Moj PC  
4 5 hvala 1
16 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
Drago kaže...

Ja sam inače skoro 100% siguran da nikakav avion s bilo koje strane nećemo stvarno kupiti i to čak smatram okej, tako da bih htio da molio da se ovi moji tekstovi ne shvate kao navijanje za kupnju bilo čega.

 Znamo! Ali stras' kojom se valjas u materiji siri jako dobru vibru - volis vijone vise nego leba da jedes.

pasija koja se rijetko susrece u bilo kojem poslu danas i valja joj se nakloniti - puno vise nego -

kad smo kod hljeba, uhljeba i podobnih - kojekakvim drugim zasluznicima koji mahom samo veselo masu

repom i vezat/kupit ce konja kako im gazde kazu - mada "mada vide sprijeda ko i straga" - kad si vec kod zmajeva :-)

 

6 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus

Ako se trendovi iseljavanja nastave, a nastavit će se, kome će što uzet kada nikoga ne bude? Barem ne onih koji će svojatat uzeto. Pritom ne mislim na "poduzetnike" koji sada jeftino kupuju zemlju po Slavoniji, Baranji... Što se mene tiče neka se oni bore za to novo "svoje". Dok će bit debelih neobrazovanih čobana u saborskim klupama, koji ni ne dolaze na posao, ne bude bolje! 

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
10 godina
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

 

Vrlo dobar stručan tekst koji najbolje žike ljudi koji imaju znanje, kolege sa Aeronautike. Toliko kratica, toliko pojmova da možemo uz tekst staviti i kazalo pojmova.

 

Tekst priča o tome što se svatko od nas pitao. Naime, ako već zapadne zemlje nude svoje rješenja, što je onda sa ove druge strane moguće nabaviti. Okay, po dostupnim podacima ispada da na Istoku ipak nije jeftino i dobro. Međutim, brijem da sa pravom Rusi ne daju prave podatke,da ih Zapad ne bi kopirao.

 

Ruska Fedracija je več nudila RH da nastavimo borbenu avijaciju sa MIG-ovima, ali naši vrli sluge to nisu htjeli, jer sanjaju spoj postotak od profita. Zapadno je skuplje pa će domaći politički kriminalnci dobiti više para narodnog novca, nego kaj bi dobili naroda da se kupuje od RF. HR kupuje avione kao da se sprema za atomsko ratovanje. Kaj će nama ti famozni zapadni strojevi, kaj će nam njihova moć?

Pa svi balkanski građanski ratovi i sukobi su riješeni sa ruskim oružjem i tehnologijom.U pricipu kada se bolje pogleda to je su bile klanske borbe unutar JNA po nacionalisitičkom ključu. Pa, Hrvati nisu mogli ni Oluju izvršiti bez vanjske stručne pomoći.


Šta će nama Bredli frende, koji će juriti preko slavonskih neobrađenih Ravnica ili pak kaj će nam borbreni helikopteri koji će juriti divlje životinje po Velebitu, kao Rambo onoga Rusa u nekoe svojem filmu?

Od eventualne nabavke očekujem samo još jednu pljačku radničke klase, ako ne i najveću pljačku stoljeća hrvatskog narod od političkih kriminalaca.

 

Okay, ne kužim se u ratnu ili bilo kakvu avijaciju, ali ako povućemo analogiju sa kratim i dugim naoružanjem, ne vidim neke prevelike razlike zašto naša vojska, murja i zaštitarstvo nije ostalo na tetejcu i rumunskim inačicama AK-47, nego imamo te famozne produkte HS, gdje jedan HS gun dođe u startu više, nego jedan tetejac. Tetejac manje dođe, a može se nositi sa HS gunom koji je po svojoj prilici peta evropska liga pištolja.

 

Kada već kupujemo avione, kaj ne pređemo kod osobnog naoružanja vojnika-murjaka na zapadnu stranu, nego glumimo neku neovisnost?
Našim dečkima nove ćeze, a neka momci sa Srednjeg istoka duže HS.

 

Fakat se treba moliti da HR odustane od sluganske politike i pljačke vlastitog naroda, jer svi jurimo u provaliju. Sirotinje sve više, zdrastveni sistem puca po šavovima, a narod se zabavlja sa nabavkom vojne zračne eskradile koja preveć košta.

Kaj se te pare ne ulože u civilni sektor da svaki otok dobije svoj helikopter prve pomoći i da zadržimo škole u manjim mjestima? Recimo?

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.12.2020 15:35 (PzKpfw).
Moj PC  
3 13 hvala 2
6 godina
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

HS produkt je domaća firma iz Karlovca. Pruža posao pola Karlovca i okolice. Malo preuveličano, al ne daleko od istine. Taj novac kola dalje po Konzumu i našim bankama. Nije bas isto.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Moj PC  
5 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

Drago piše ove članke najviše zato da može ženi gurnuti Bugovu isplatnu listu pod nos i reći 'evo vidiš da su se stotine tisuće sati igranja Sturmovika i DCSa ipak isplatile'.

 

Zanimljivo da je Juga imala 260 Migova 21 (+ ostala leteća krama), dok ih Hrvatska ima 2.6, a daleko je više zadužena. Nije li ono kapitalizam trebao biti ekonomski uspješniji od socijalizma?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
21 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
Festus kaže...

Ne pratin baš pitanje nabave aviona, ali ću ostavit laičko mišljenje jer mi ta naša nabava baš i nema smisla. Šta smatran problemom? 12 aviona. Šta se, u slučaju potrebe, može postić sa tako sitnom količinom? Pa to čak nije ni skromna brojka, doima se beskorisno. Zemlje poput naše, ograničene budžetom i mogućnostima, trebale bi ciljat na kvantitetu naspram kvalitete. Prilično san siguran da bi 60 starih i lošijih aviona bilo znatno korisnije od 12 novijih i puno boljih. Za primjer bi mogle poslužit strateške igre u kojima su jeftinije i lošije jedinice najčešće korisnije ili isplativije od skupljih i boljih, a ako je budžet vrlo dobar (ali ne i neograničen), tada je najbolje kombinirat lošije i bolje u nekom omjeru, primjerice 60%-40% u korist lošijeg. Ponekad je kvaliteta u kvantiteti. 

 60 starih aviona je skuplje od 12 novih aviona. 12 starih aviona je možda nešto jeftinije ali je i puno neučinkovitije. U biti ova kupovina je vrlo blizu tvog zaključka. Nismo jedan F-35, ni tri F-22, nego ćemo kupiti 12 F-16.

10 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus

 

@cvaja997

 

Jel' da? A, Điuro Đaković?

Znači novac iz HS se ne slijeva u privatne džepove, nego kroz porez u narod?

Okay, po toj logici onda neka ta ekonomija kupi avione bez zaduživanja.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
6 godina
offline
Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo ruske M

Situacija je takva kakva je. Bolje je i ovo nego ništa. Zar je bolje kupit rusko od domaceg?

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
Hrvatska će avione platiti. Tim se novcem plaća pripadnost, a zlobnici bi rekli reket, svojim moćnijim saveznicima. U slučaju hrvatske geo-političke opredijeljenosti, kupit će se od SAD-a ili Francuske. Pa makar nam isporučili papirnate avione. Ma kakva Rusija, Švedska, Kina i ostali bakrači...
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.12.2020 16:08 (Did12).
 
12 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus
Previse odugovlacenja , vrijeme prolazi. Koliko se o tome raspravljalo mogli smo kupiti svemirski brod ili unajmiti od Elion Musk-a.
 
1 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Naš „istočni grijeh“ ili zašto ne kupujemo rus

Pa sad...

Nisam baš neki stručnjak, ali moglo bi se istaknuti da je samo prisustvo 4 Turskih F-16 u Azerbejdžanu prizemljilo Su-30 i Su-24, a nije da im ne bi bili korisni ...

I da, ne bi nam pomogli u sukobu sa Italijom, ali (ne dao dragi Bog) sa Slovenijom Srbijom, Bosnom, Crnom Gorom ..? Čak i protiv Mađarskih Gripena?

Hoću reći da dobro obučena i objektivno"jača" avijacija može "prizemljiti" protivničku avijaciju i "bez ispaljenog metka", a slabija ili "tu negdje" avijacija može iskrvariti do zadnjeg, možda bez konačnog pobjednika ...

 

Što 12, i 8 bi ih bilo dosta :-) Uzimajući u obzir "raspoloživost", vjerojatno će nam od tih 12 zapravo 4-6 biti spremno u svakom trenutku, ostalo će biti "na servisu" :-)

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice