Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se mož

poruka: 35
|
čitano: 25.446
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se mož".
7 godina
protjeran
offline
Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se mož

samo cu ovo ostaviti ovdje

 

"

Međunarodni institut za primijenjenu analizu sustava

"

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.1.2023 15:07 (Tvpronlem).
 
2 1 hvala 0
16 godina
offline
Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se mož

Jesu li to oni prevaranti s dizalicama upscaleali sustav, ili je ovo netko malo bolje osmislio?

Moj PC  
4 0 hvala 0
11 godina
offline
Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se mož

Nisu: stotine metara duboka okna okomito ukopana u utrobu zemlje, nego: stotine metara duboka okna vertikalno ukopana u utrobu zemlje. Nešto može biti okomito, a da nije vertikalno, a okna za ovu namjenu moraju biti strogo vertikalna. 

 

 
6 1 hvala 1
15 godina
offline
Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se mož

kad promisliš, čitav svemir je velika, prostrana, tusta, skoro-pa-održiva baterijetina na koju se samo valja prištekati. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se mož

Prosta racunica kaze da za 1 tonu dignutu stotinu metar u zrak ulozimo 272,5 Wh energije.

 

E=mgh=1000 kg * 9.81 m/s^2 * 100 m = 981 000 Ws = 981 000 / 1000 / 3600 kWh =0.275 kWh

 

Znaci, da bi pohranili 1 MWh, treba 100 m podignuti objekat od ca 3 670 tona (52 tenka od 70 tona).

 

 

 
12 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se mož

The international Institute for Applied Systems Analysis (IIASA) - Medjunarodni institut za analizu primijenjenih sustava

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.1.2023 16:21 (kirat).
 
4 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se
Pancho2012 kaže...

Nisu: stotine metara duboka okna okomito ukopana u utrobu zemlje, nego: stotine metara duboka okna vertikalno ukopana u utrobu zemlje. Nešto može biti okomito, a da nije vertikalno, a okna za ovu namjenu moraju biti strogo vertikalna. 

 

 

Volim doci na Bugov forum radi kritickih pristupa i sagledavanja cinjenica iz raznih kuteva.

14 godina
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se
Ajar kaže...

kad promisliš, čitav svemir je velika, prostrana, tusta, skoro-pa-održiva baterijetina na koju se samo valja prištekati. 

 Jedini problem je tip utičnice koji trebamo koristiti

dolazim odmah - Godot
8 godina
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se
Kirat:

Dobro zboriš. Netko bi trebao tu ogromnu tonažu negdje smjesti u dubini te imati automatiziran sustav utovara tisuća tona tereta u kratkom roku a potom istovara na drugoj koti. 10 dolara po vatu je skuplje od nuklearki.
Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se
učo kaže...

 Jedini problem je tip utičnice koji trebamo koristiti

 ma standardizirat će to europska komisija za koju godinu ognjem, mačem, bičem, uredbom i frit-frit kaznama. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se
Jučer sam rigao zbog krivina Sljemenskih, danas ću zbog ovog članka
 
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se
Kakvo pretenciozno smeće od članka.
Zamisli: "Izračunali su da korištenje tehnologije gravitacijskih baterija u ovim rudnicima može pomoći u pohranjivanju procijenjenog potencijala do 70 teravatsati (TWh)".
One milion dollars 😂

Da mi je vidit koji stručljak je ovo računao i iz kojih podataka.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se mož

Doc izgubio prihod od promidzbe cijepiva pa se sad prebacio na znanstvena/inzenjerska izvjestavanja... :)

Truth in engineering.
 
7 4 hvala 0
14 godina
offline
Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se mož

Ne kuzim zakaj ne prodube rudnike do druge strane zemlje pa kad stigne teret do druge strane, opet se baci u istu rupu i stigne otkud je dosao. 

 

Ehh znam zasto, zemlja je ravna ploca. 

 

Ima tolko jednostavih dobivanja energije, vec odavno izmisljenih ali ovi znanstvenici idu ipak izmisljat kako bi u narodu rekli, toplu vodu.

mihi
Moj PC  
0 1 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se
mihi999 kaže...

Ne kuzim zakaj ne prodube rudnike do druge strane zemlje pa kad stigne teret do druge strane, opet se baci u istu rupu i stigne otkud je dosao. 

 

Ehh znam zasto, zemlja je ravna ploca. 

 

Ima tolko jednostavih dobivanja energije, vec odavno izmisljenih ali ovi znanstvenici idu ipak izmisljat kako bi u narodu rekli, toplu vodu.

Ništa ti prijatelju nisi razumio....

Kakvo "dobivanje" energije, ovdje se govori o skladištenju.

 

To je i cijeli problem energetskog sustava, kako višak energije pohraniti na duži period.

 

Uzmi naš HEP, ovisno o sezoni mogu imati ogromne viškove ili katastorfalnu sezonu i manjak, pa se mora plaćati skuplje i uvoziti dodatno.

14 godina
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se
kirat kaže...

Prosta racunica kaze da za 1 tonu dignutu stotinu metar u zrak ulozimo 272,5 Wh energije.

 

E=mgh=1000 kg * 9.81 m/s^2 * 100 m = 981 000 Ws = 981 000 / 1000 / 3600 kWh =0.275 kWh

 

Znaci, da bi pohranili 1 MWh, treba 100 m podignuti objekat od ca 3 670 tona (52 tenka od 70 tona).

 

 

 Ili mozes napravit vise takvih boxova napunjena kamenjem, vodom... sa tezinom jedan iznad drugoga u istoj vertikalnoj cijevi... u svakom slucaju zanimljiva ideja

14 godina
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se
Feudalac kaže...
Kirat:

Dobro zboriš. Netko bi trebao tu ogromnu tonažu negdje smjesti u dubini te imati automatiziran sustav utovara tisuća tona tereta u kratkom roku a potom istovara na drugoj koti. 10 dolara po vatu je skuplje od nuklearki.

 Ne kuzim, zasto bi utovara ili istovarao taj teret. Pa bitno ga je samo podignuti na vrh kad imas viska energije, kad ti fali pokupis nazad energiju tako sto spustas teret dolje do dna.. i tako vise tih boxova jedan iznad drugog u istoj tunelskoj vertikali...

14 godina
offline
Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se mož

Ma nisam fulao samo se smijem na kakve gluposti ljudi dodu a mi kao korisnici energije cemo to placati i predstavit ce nam kao nesto novo i super uber isplativo. Ti rudnici su obicno bogu iza nogu tako da su beskorisni.

mihi
Moj PC  
1 1 hvala 0
2 godine
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se
Batista kaže...

Doc izgubio prihod od promidzbe cijepiva pa se sad prebacio na znanstvena/inzenjerska izvjestavanja... :)

Nisi pismen da bi uopće komentirao nešto o dr. Igoru B. čija sposobnost razmišljanja, art kreacija, nadilazi male mozgove, koji to ne mogu shvatiti.

On je za tebe i večinu ljudi na forumu Nikola Tesla, ali tvoj mali ljubomorni um to ne može dokučiti, je li ?

 

Članak mi je izvrstan, ohrabrujući.

Kako će to sve implementirati s pohranom energije, je svakako pitanje za ultra mozgove koji će taj mogući problem vjerojatno riješiti, ako već ne postoje rješenja, s kojima mi nismo upoznati.

 

Autor ilustracije Doc...

Ti si ovaj s lijeve strane.

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano.
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.1.2023 6:26 (Zaporožac).
8 godina
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se
Bus:

Pa ne moraš. Samo napraviš konstrukciju koja može držati 3500 tona tereta sa jedno 35 paralelnih kolotura i isto toliko kvačila/generatora.
Ja rekoh
3 godine
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se
Feudalac kaže...
Bus:

Pa ne moraš. Samo napraviš konstrukciju koja može držati 3500 tona tereta sa jedno 35 paralelnih kolotura i isto toliko kvačila/generatora.

 

može i sa više manjih utega...

8 godina
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se
Zaporožac kaže...
Batista kaže...

Doc izgubio prihod od promidzbe cijepiva pa se sad prebacio na znanstvena/inzenjerska izvjestavanja... :)

Nisi pismen da bi uopće komentirao nešto o dr. Igoru B. čija sposobnost razmišljanja, art kreacija, nadilazi male mozgove, koji to ne mogu shvatiti.

On je za tebe i večinu ljudi na forumu Nikola Tesla, ali tvoj mali ljubomorni um to ne može dokučiti, je li ?

 

Članak mi je izvrstan, ohrabrujući.

Kako će to sve implementirati s pohranom energije, je svakako pitanje za ultra mozgove koji će taj mogući problem vjerojatno riješiti, ako već ne postoje rješenja, s kojima mi nismo upoznati.

 

Autor ilustracije Doc...
Ti si ovaj s lijeve strane.

 ono kad želiš od drugog napraviti budalu...

13 godina
offline
Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se mož

Što će im rudnici? Pa na padini bilo koje planine postaviš šine, i podižeš neki teret proizvoljne težine gore dolje. Nek imaš 1km šine sa teretom od 30 tona, i takvih šina jedna do druge recimo 10 traka. Staviš na vrh vagona zemlju i posadiš drveće, da se ekolozi ne bi bunili :)

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se
guslac kaže...

Što će im rudnici? Pa na padini bilo koje planine postaviš šine, i podižeš neki teret proizvoljne težine gore dolje. Nek imaš 1km šine sa teretom od 30 tona, i takvih šina jedna do druge recimo 10 traka. Staviš na vrh vagona zemlju i posadiš drveće, da se ekolozi ne bi bunili :)

 

poanta je valjda iskoristiti nešto što postoji...

16 godina
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se
Zaporožac kaže...
Batista kaže...

Doc izgubio prihod od promidzbe cijepiva pa se sad prebacio na znanstvena/inzenjerska izvjestavanja... :)

Nisi pismen da bi uopće komentirao nešto o dr. Igoru B. čija sposobnost razmišljanja, art kreacija, nadilazi male mozgove, koji to ne mogu shvatiti.

On je za tebe i večinu ljudi na forumu Nikola Tesla, ali tvoj mali ljubomorni um to ne može dokučiti, je li ?

 

Članak mi je izvrstan, ohrabrujući.

Kako će to sve implementirati s pohranom energije, je svakako pitanje za ultra mozgove koji će taj mogući problem vjerojatno riješiti, ako već ne postoje rješenja, s kojima mi nismo upoznati.

 

Autor ilustracije Doc...
Ti si ovaj s lijeve strane.

 Razlika izmedu tvog i mog posta je da moj sadrzi istinit sadrzaj dok tvoj ima vecinom "liquid shit" elemente.

 Vrlo je nesmisleno debatirat s pacijentom kakav si sam stoga necu dalje vec cu sam kliknut onaj dole simbol X - ignore : )

Truth in engineering.
14 godina
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se
Volos kaže...
Kakvo pretenciozno smeće od članka.
Zamisli: "Izračunali su da korištenje tehnologije gravitacijskih baterija u ovim rudnicima može pomoći u pohranjivanju procijenjenog potencijala do 70 teravatsati (TWh)".
One milion dollars 😂

Da mi je vidit koji stručljak je ovo računao i iz kojih podataka.

 ma bit svega je da će mali Kongoanci iskopati okno i dublje  od one mega ruske rupe na 12+ km, te onda svojim ručicama okretati koloture (gravitacijska baterija) da se modno i ekološko svjesni te rodno diversificirani Evropljani mogu voziti u svoji "CO2" neutralnim tutačima...

 

 

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.1.2023 11:51 (Stric_Jura).
7 godina
protjeran
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se
bruno1026 kaže...
Zaporožac kaže...
Batista kaže...

Doc izgubio prihod od promidzbe cijepiva pa se sad prebacio na znanstvena/inzenjerska izvjestavanja... :)

Nisi pismen da bi uopće komentirao nešto o dr. Igoru B. čija sposobnost razmišljanja, art kreacija, nadilazi male mozgove, koji to ne mogu shvatiti.

On je za tebe i večinu ljudi na forumu Nikola Tesla, ali tvoj mali ljubomorni um to ne može dokučiti, je li ?

 

Članak mi je izvrstan, ohrabrujući.

Kako će to sve implementirati s pohranom energije, je svakako pitanje za ultra mozgove koji će taj mogući problem vjerojatno riješiti, ako već ne postoje rješenja, s kojima mi nismo upoznati.

 

Autor ilustracije Doc...
Ti si ovaj s lijeve strane.

 ono kad želiš od drugog napraviti budalu...

 HAHAHAHAHAHA BAM! 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se

Besposlen pop i jariće krsti

Try to look unimportant - the enemy may be low on ammo.
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.1.2023 13:48 (Supermano).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se
guslac kaže...

Što će im rudnici? Pa na padini bilo koje planine postaviš šine, i podižeš neki teret proizvoljne težine gore dolje. Nek imaš 1km šine sa teretom od 30 tona, i takvih šina jedna do druge recimo 10 traka. Staviš na vrh vagona zemlju i posadiš drveće, da se ekolozi ne bi bunili :)

Onako prvo što mi pada na pamet:

- rudnike već imamo, to što ti pišeš treba napraviti

- tlocrtno zauzeće rudnika/okna je neusporedivo manje od tvog prijedloga

- razne fizikalne vrijednosti su drugačije u korist rudnika, sila trenja, brzina i ubrzanje, kinetička energija...

- troškovi održavanja i potrošni materijal su daleko povoljniji kod korištenja rudnika

- kroz rudnik je lakše kontrolirati i preciznije odrediti mnoge bitne detalje

...

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.1.2023 14:45 (mzopg).
8 godina
offline
Re: Napušteni rudnici postaju 'baterije' u koje se
Stric_jura:

To sa Kongom je podvala. U ime skrivenih ciljeva. Imamo i kod nas istu situaciju. Ljudi prekapaju kante za smeće tražeći boce. Romi prebiraju po smeću. Sirotinja koristi bilo kakvu priliku da preživi, nema izbora. Pa tako 10% tamošnjeg kobalta dolazi s površinskih kopova gdje ljudi dragovoljno dolaze zaraditi. I to je sve, kraj priče.
Ja rekoh
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice