Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrvatsk

poruka: 66
|
čitano: 16.108
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrvatsk".
11 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv
Jebodiah kaže...

Znaci.... da sam osoba zenskog spola.. Narucila sam dildo iz Kine.

 ma što se snebivaš, možeš ti naručit dildo i bez glumatanja ženske 

13 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrvatsk

Ovo što govore u članku jednostavno nije točno. Pakete iz Kine mi ostavljau obavijesti, iz EU dostavljau doma. Rade razliku.

Možda kad i ako ovo zaživi s tim naplatama pdv-a i carine, da se ljudi udruže i naruče svi par paketa za 0.99$ s besplatnom poštarinom, i da ih onda ne podignemo na pošti pa nek oni šalju natrag. Pa da vidimo koliko im se to sve isplati.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv
Ja neki dan dobio ceduljicu za paket iz Eu. Zadnji put za isti paket su mi na vrata dostavili.

Najjaca stvar je sto sam vec godinu dana remote doma, a u postu moram po svaki 3 paket jer mi ostave papiric.
Well... if you dont know me you cant trust me, and if you cant trust me, odds are low youll leap in front of a flying arrow to save my life.
15 godina
online
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv
10alex kaže...

Ja i dalje u cijelom tom tekstu ne vidim odgovor na kljucni problem, koliko ce Posta/carina naplacivati urucenje obavijesti od carine kojim se trazi potvrda o racunu tj. cijeni tog proizvoda. Ne razumijem da li autor nije pitao Postu konkretno pitanje (ovo koje sam ja naveo) ili je neki pravnik/odvjetnik odgovorio tako da nije nista konkretno rekao.

Eventualno ovo upucuje na odgovor: "Trenutno razmatramo model naplate o kojem ćemo pravovremeno obavijestiti naše korisnike." A to mi "smrdi" na poskupljenje njihove usluge. :(

 

 Prema svemu što je do sada rečeno, postupak Carine kod uvoza paleta, neovisno o njihovoj vrijdnosti, ostaje isti kao i do sada.

 

Zato je i osmišljen IOSS sustav, koji olakšava i ubrzava dio toga postupka vezan za pakete manje vrijdnosti (koji ne podliježu plaćanju carine, ali podliježu plaćanju PDV-a) jer bi standardni postupka drastično povećao njihovu vrijednost, i usporio isporuku

 

Ovo na kraju ne odnosi se na standardni postupak carinjenja, nego na naplatu dodatnih toškova za pakete koji dolaze preko IOSS sustava.

 

R3nchi kaže...

Da vas odmah umirim.. Kinezi su lumeni za ove nase kloasre i glodare..

Necete nista placati..VEc ce lijepo ko moj ekran za mob..Prvo poslat u neko EU wareHouse , tamo prepakirati

i onda poslat iz Europe..

 

Nisu Klosari z Hrvatske vlade dorasli kinezima..

 

 

 

Dakle, ti misliš da su "klošari iz Hrvatske" osmisli ovaj sutstav?!

 

Naravno da će se sve plaćati, jer sve što iz inozemstva dolazi u EU ide preko Carine, a ako malo bolje podgledaš cijene u EU Warehouse-ima i usporediš ih sa CN cijenama, vidjeti ćeš da su značajno više.

Takva skladišta su većinom u bescarinskim zonama unutar EU, i sva roba koja iz njih ode na područje EU morab bit i ocarinjena i naplaćen PDV (s tim da naplaćuju PDV zemlje u koju se paket dostavlja).

 

Visak kaže...

Ništa nisu objasnili, a opet su se izblamirali:

Podsjećamo kako se do sada put većine pošiljaka iz trećih zemalja nije mogao pratiti obzirom da je poštarina za njih bila besplatna ili simboličnog iznosa.

 

Poštarina se ne mijenja, pa nije jasno kako ih sada odjednom mogu pratiti za iste novce.

 

Poštarina se očito mjenja (pročitaj zadnji odlomak u tekstu), samo ne još ni Pošta ne zna kolika će biti.

Pretpostavljam ne prevelika, jer bi to bilo destimulirajuće za pakete jako male vrijednosti.

 

A sada će se svi paketi (unutar IOSS sustava) pratiti (bez obzira na vrijednost), je mora postojati mogućnost sljedivosti paketa i odgovarajućeg iznosa PDV-a koji je za njega uplaćen.

 

guslac kaže...

Ovo što govore u članku jednostavno nije točno. Pakete iz Kine mi ostavljau obavijesti, iz EU dostavljau doma. Rade razliku.

Možda kad i ako ovo zaživi s tim naplatama pdv-a i carine, da se ljudi udruže i naruče svi par paketa za 0.99$ s besplatnom poštarinom, i da ih onda ne podignemo na pošti pa nek oni šalju natrag. Pa da vidimo koliko im se to sve isplati.

 

Meni su sve pakete iz Kine do sada isporučivali doma.

Doduše, uvijek sam birao dostavu sa trackingom, a svi paketi su bili dovoljno mali da mogu stati u sandučić.

A po neke pakete koji su dolazili iz EU, morao sam ići na Poštu.

 

McFly333 kaže...

Ja bih stavio na svu robu iz Kine 100% PDV u cijeloj EU.Možda bi onda kompanije poput TSMC-a,Samsunga i sl. razmotrili otvaranje tvornica u EU.Ako ne onda 200%.Ipak 450 milona ljudi je tržište.Onaj ko bi prvi napravio tvornicu bi najviše profitirao.

 

Nije baš najjasnije što si htio reći, ali na svu robu koja se uvozi u EU (bez obzira bila to Kina ili neka druga država) naplaćuje se 100% PDV-a (osim na pakete male vrijednosti, ali sada se i to mijenja).

Ako si mislio na to da stopa PDV-a na uvoznu robu bude 100%, to se ne riješava PDV-om (katergorije PDV-a idu po vrsti robe, ne po njenom podrijetlu), nego carinom, i doslovno je besmilseno za robu koja se proizvodi isključivo na par lokacija u svijetu, ili samo u jednoj državi.

 

Postoji razlog zašto se sva elektronika prozivodi baš tamo gdje se porizvodi (niska cijena rada, blizina resursa, "elastična" radna prava...) i premještanjem takve proizvodnje u one zemlje u kojima je radna snaga višestruko skuplja, sa daleko većim radnim pravima, i gdje resurse treba dovoziti iz velike daljine, bi dovelo do znatnog povećanja cijene, što bi dovelo do smanjenja potencijalnog tržišta, što bi se opet odrazilo na cijenu...

Nešto slično je pokušao Trump u Americi, ali nije mu baš nešto uspjelo.

 

 

10 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrvatsk

evo bio vam je prilog o ovome u zadnjem Potrošačkom kodu pa si prevrtite emisiju...

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv

Pa to uopće nema smisla

"Straight roads are for fast cars, turns are for fast drivers." - Colin McRae
15 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrvatsk

Prekrasno, cekam 3 paketa pa kad mi sad uvale carinske postupke za svaki...

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv
Kako god, postar mi je uvijek donjeo paket na adresu, pricam o tim kina paketima, nikada nije ostavljao ceduljice ili slicno.

Doduse to su uvijek bili manji paketici ili koverte, mozda je u tome fora. A za pakete iz eu - dhl, opet dostava na adresu.

No da,.cini mi se da ce mi nedostajati 0.99$ paketi iz prijateljske zemlje kine....
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrvatsk

Umjesto da EU ponudi sličnu uslugu, najjednostavnije je ubiti konkurenciju i natjerati te da kupuješ kod njih po ultra skupim cijenama. Kad pomisliš da ne može biti gora 2021 godina, ona smisli način....

Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv

Iz kojega si ti kraja Hrvatske. Ili iz kojega sam ja. Što to zboriš? Mi smo u našemu kraju svi svojevremeno dobivali ceduljice o prispijeću Kina poketića. Onda po paketić u poštu i na Sunce 4,5 Kn za izdavanje spomenute ceduljice.  Odnosilo se i na paketiće i na pisamca, bez razlike. O tome je lipo i tisak i WEB pisao.

15 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrvatsk

Meni isto sve postar normalno doma nosi...okolica Zg.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv
maxym kaže...

Poštarina se očito mjenja (pročitaj zadnji odlomak u tekstu), samo ne još ni Pošta ne zna kolika će biti.

Pretpostavljam ne prevelika, jer bi to bilo destimulirajuće za pakete jako male vrijednosti.

 

 Poštarinu plaća pošiljatelj, osim za pošiljke koje su eksplicitno definirane drugačije. Znači pošta ne može svojevoljno dodatno naplatiti poštarinu, što se pokazalo i s famoznim haračom od 4.5 kn, koji je na kraju pao.

 

No sad kad se uvodi PDV oni će se očito pokušati nekako ugraditi u tu priču i napuhati te troškove, što im s obzirom na dosadašnju naklonost HAKOMa vjerojatno neće biti problem izvesti.

 

Stvar je u tome da za sve pošiljke koje dođu s unaprijed plaćenim PDVom (koje će vjerojatno činiti većinu) ne mogu opet ništa naplatiti, a sad ih još moraju sve obavezno pratiti, što im dodatno povećava troškove, pa će taj ceh platiti ona manjina koja će biti toliko nesretna da im paket ide na carinjenje, jer to je jedino gdje pošta ima osnovu za naplatu.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.5.2021 1:18 (Visak).
15 godina
online
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv

Ovdje ne govorimo o klasičnom slanju pošiljaka između fizikih osoba, nego u kupnji prozivoda na web-trgovini.

 

U ovom slučaju, poštarinu plaća primatelj (nakon kupnje, ti kao kupac odabireš vrstu isporuke i plaćaš je zajedno sa plaćanjem paketa, a pošiljatelj samo proslijedi pošti (ili kurirskoj službi) iznos koji je naplatio od tebe.

 

Ta priča da Pošta neće moći naplatiti ništa dodatno na pošiljke sa unaprijed naplaćenim PDV-om ti ne drži vodu, jer nigdje u svijetu nitko ne radi nešto besplatno (osim volontera i dobrotvornih udruga, a pošta ne spada u tu kategoriju),  i svakako će naplatiti dodatni rad svojih djelatnika. Uostalom, tako je i sada, kad ti dođe paket koji je Carina zaustavila i tražila račun, platiti ćeš i troškove carine, i dodatnu uslugu Pošte (prosljeđivanje novaca Carini), prema tome, tu je cijena usluge Pošte već utvrđena i uredno se naplaćuje, pa nema potrebe za povećanjem.

 

U tekstu je jasno rečeno:

 

"Nova pravila utjecat će i na prilagodbe u lancu dostave, od pripreme i razrade pošiljaka do njihove isporuke u poštanskim uredima i na adresi. Trenutno razmatramo model naplate o kojem ćemo pravovremeno obavijestiti naše korisnike."

 

Iz ovoga se da isčitati da će poštarina za IOSS pakete biti veća od poštarine za obične pakete (što je i razumljivo), samo još nije jasno da li će trošak Pošte biti "ugrađen" u cijenu poštarine koju ćemo plaćat prilikom kupnje, ili će se dodatno naplaćivati prilikom preuzimanja paketa.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv
maxym kaže...

Ovdje ne govorimo o klasičnom slanju pošiljaka između fizikih osoba, nego u kupnji prozivoda na web-trgovini.

 

U ovom slučaju, poštarinu plaća primatelj (nakon kupnje, ti kao kupac odabireš vrstu isporuke i plaćaš je zajedno sa plaćanjem paketa, a pošiljatelj samo proslijedi pošti (ili kurirskoj službi) iznos koji je naplatio od tebe.

 

Ta priča da Pošta neće moći naplatiti ništa dodatno na pošiljke sa unaprijed naplaćenim PDV-om ti ne drži vodu, jer nigdje u svijetu nitko ne radi nešto besplatno (osim volontera i dobrotvornih udruga, a pošta ne spada u tu kategoriju),  i svakako će naplatiti dodatni rad svojih djelatnika. Uostalom, tako je i sada, kad ti dođe paket koji je Carina zaustavila i tražila račun, platiti ćeš i troškove carine, i dodatnu uslugu Pošte (prosljeđivanje novaca Carini), prema tome, tu je cijena usluge Pošte već utvrđena i uredno se naplaćuje, pa nema potrebe za povećanjem.

 

U tekstu je jasno rečeno:

 

"Nova pravila utjecat će i na prilagodbe u lancu dostave, od pripreme i razrade pošiljaka do njihove isporuke u poštanskim uredima i na adresi. Trenutno razmatramo model naplate o kojem ćemo pravovremeno obavijestiti naše korisnike."

 

Iz ovoga se da isčitati da će poštarina za IOSS pakete biti veća od poštarine za obične pakete (što je i razumljivo), samo još nije jasno da li će trošak Pošte biti "ugrađen" u cijenu poštarine koju ćemo plaćat prilikom kupnje, ili će se dodatno naplaćivati prilikom preuzimanja paketa.

 Rekao bih da pričaš na temelju nekog vlastitog shvaćanja kako svijet funkcionira, a ne na temelju informacija kako to stvarno jest.

Pošta ima potpisane međunarodne sporazume o proslijeđivanju pošiljki, koji između ostaloga reguliraju i naplatu. U njima izričito piše da se ne smije dodatno naplaćivati uručivanje pošiljke, već se cijena koju je pošiljatelj platio dijeli na sve sudionike u lancu.

 

Pošti je nebitan razlog slanja, tj. ne radi razliku između privatnih i komercijalnih pošiljki, a ti način slanja ugovaraš s prodavateljem, koji onda plaća pošti uslugu za koju si se odlučio. Pošta dalje postupa prema uvjetima koji vrijede za taj tip usluge.

 

Carinjenje je dodatan posao, nevezan uz samu poštansku uslugu i njega pošta može dodatno naplatiti, ali uručenje necarinjenih pošiljaka ne može. Naša pošta ne može određivati cijene slanja u Kini (što je problem za sebe), znači poštarine, i morat će živjeti s time do daljnjega.

 

To što oni razmatraju neki model naplate je njihova stvar, ali postoje propisi koji reguliraju što stvarno smiju napraviti. Svojedobno su tako razmatrali i uveli 4.5 kn, pa im je to (nakon par godina) ukinuto. Znači njihovo razmatranje nije gotova stvar. Razumljivo je da se bore da to nekako naplate, ali nemaju puno manevarskog prostora, a ako nešto i uvedu ne znači da je to stvarno dozvoljeno i da će opstati.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
online
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv

Sve to što si rekao stoji, ali mi nije jasno zašto si citrao baš taj dio moga odgovora, jer on nema nikakve veze sa tim što si napisao.

 

Naime, taj dio moga odogovora se odnosi na dio tvog odgovora u kojem kažeš:

 

"Poštarinu plaća pošiljatelj"

 

A smisao moga odgovora (kojeg si citirao) je slijedeći:

 

- kada ja šaljem privatno pismo tebi, ja kao pošiljatelj plaćam poštarinu

 

- kada kineski web-shop šalje paket tebi, ti kao primatelj plaćaš poštarinu, a kineski web-shop taj iznos prosljeđuje pošti/kurirskoj službi koju si odabrao

 

Dakle, da rezimiram, kod komercijalnih pošiljki (slanje paketa iz web-shopova) poštarinu samo formalno plaća pošiljatelj (jer samo prosljeđuje novce koje je dobio od primatelja).

 

Koliko će iznositi poštarina za IOSS pakete, to očito ne znaju ni ovi iz naše Pošte, ali sigurno je da ća dio toga iznosa dobiti Pošta za svoj dio posla, i isto tako je jasno da će ta iznos te poštarine bit veći od iznosa poštarine za isti takav paket koji se šalje na dosadašnji način (izvan sustava IOSS).

16 godina
neaktivan
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv
maxym kaže...
 

Koliko će iznositi poštarina za IOSS pakete, to očito ne znaju ni ovi iz naše Pošte, ali sigurno je da ća dio toga iznosa dobiti Pošta za svoj dio posla, i isto tako je jasno da će ta iznos te poštarine bit veći od iznosa poštarine za isti takav paket koji se šalje na dosadašnji način (izvan sustava IOSS).

 Poštarinu određuje polazišna pošta. Da, ja ju plaćam Kinezu, a Kinez svojoj pošti, ali HP s time nema ništa i HP ne može povisiti poštarinu koju Kinez (tj. ja) plaća. Prema sporazumu Kineska pošta daje dio HP-u, a taj dio se neće promijeniti zato što je Kinez na pošiljku nalijepio barkod s plaćenim PDVom. Kako HP ne smije (a nije da nisu pokušali) naplatiti dostavu ostaje pitanje što će izvesti da kompenziraju taj trošak, a kako smiju naplatiti posao vezan uz carinski postupak, ja vidim mogućnost da ga tu ugrade, jer im je manevarski prostor prilično sužen.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.5.2021 16:53 (Visak).
12 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv
Visak kaže...
maxym kaže...
 

Koliko će iznositi poštarina za IOSS pakete, to očito ne znaju ni ovi iz naše Pošte, ali sigurno je da ća dio toga iznosa dobiti Pošta za svoj dio posla, i isto tako je jasno da će ta iznos te poštarine bit veći od iznosa poštarine za isti takav paket koji se šalje na dosadašnji način (izvan sustava IOSS).

 Poštarinu određuje polazišna pošta. Da, ja ju plaćam Kinezu, a Kinez svojoj pošti, ali HP s time nema ništa i HP ne može povisiti poštarinu koju Kinez (tj. ja) plaća. Prema sporazumu Kineska pošta daje dio HP-u, a taj dio se neće promijeniti zato što je Kinez na pošiljku nalijepio barkod s plaćenim PDVom. Kako HP ne smije (a nije da nisu pokušali) naplatiti dostavu ostaje pitanje što će izvesti da kompenziraju taj trošak, a kako smiju naplatiti posao vezan uz carinski postupak, ja vidim mogućnost da ga tu ugrade, jer im je manevarski prostor prilično sužen.

Nek slobodno krenu naplaćivati carinski postupak, ja ću preuzeti ravno 0 takvih paketa. 

Pa nek onda troše resurse na vraćanje tih paketa natrag.

15 godina
online
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv
Visak kaže...
maxym kaže...
 

Koliko će iznositi poštarina za IOSS pakete, to očito ne znaju ni ovi iz naše Pošte, ali sigurno je da ća dio toga iznosa dobiti Pošta za svoj dio posla, i isto tako je jasno da će ta iznos te poštarine bit veći od iznosa poštarine za isti takav paket koji se šalje na dosadašnji način (izvan sustava IOSS).

 Poštarinu određuje polazišna pošta. Da, ja ju plaćam Kinezu, a Kinez svojoj pošti, ali HP s time nema ništa i HP ne može povisiti poštarinu koju Kinez (tj. ja) plaća. Prema sporazumu Kineska pošta daje dio HP-u, a taj dio se neće promijeniti zato što je Kinez na pošiljku nalijepio barkod s plaćenim PDVom. Kako HP ne smije (a nije da nisu pokušali) naplatiti dostavu ostaje pitanje što će izvesti da kompenziraju taj trošak, a kako smiju naplatiti posao vezan uz carinski postupak, ja vidim mogućnost da ga tu ugrade, jer im je manevarski prostor prilično sužen.

 
Ponavljam, sve to stoji, ali ne zaboravi da će troškovi IOSS paketa biti veći od troškova slanja običnih paketa, a tu razliku sigurno neće plaćati Kinez iz svog džepa.

To je nevezano za želje naše Pošte ili bilo koje druge pošte u EU.

 

assassin.st kaže...
Visak kaže...
maxym kaže...
 

Koliko će iznositi poštarina za IOSS pakete, to očito ne znaju ni ovi iz naše Pošte, ali sigurno je da ća dio toga iznosa dobiti Pošta za svoj dio posla, i isto tako je jasno da će ta iznos te poštarine bit veći od iznosa poštarine za isti takav paket koji se šalje na dosadašnji način (izvan sustava IOSS).

 Poštarinu određuje polazišna pošta. Da, ja ju plaćam Kinezu, a Kinez svojoj pošti, ali HP s time nema ništa i HP ne može povisiti poštarinu koju Kinez (tj. ja) plaća. Prema sporazumu Kineska pošta daje dio HP-u, a taj dio se neće promijeniti zato što je Kinez na pošiljku nalijepio barkod s plaćenim PDVom. Kako HP ne smije (a nije da nisu pokušali) naplatiti dostavu ostaje pitanje što će izvesti da kompenziraju taj trošak, a kako smiju naplatiti posao vezan uz carinski postupak, ja vidim mogućnost da ga tu ugrade, jer im je manevarski prostor prilično sužen.

Nek slobodno krenu naplaćivati carinski postupak, ja ću preuzeti ravno 0 takvih paketa. 

Pa nek onda troše resurse na vraćanje tih paketa natrag.

 

Naravno da nitiko neće naplaćivati carinski postupak na IOSS pakete (to je i smisao cijelog sustava, da se smanje troškovi i ubrza dostava paketa). Ali će cijena dostave takvog paketa biti veća od cijene dostave paketa koji ide na dosadašnji način.

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv
maxym kaže...

 
Ponavljam, sve to stoji, ali ne zaboravi da će troškovi IOSS paketa biti veći od troškova slanja običnih paketa, a tu razliku sigurno neće plaćati Kinez iz svog džepa.

To je nevezano za želje naše Pošte ili bilo koje druge pošte u EU.

 A zašto bi Kineska pošta, za identičnu pošiljku kao do sada, kojoj je samo dodan bar kod, naplaćivala više nego prije?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
online
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv

Zato što to nije "samo dodan bar kod", nego postoji čitava infrastruktura u pozadini i pripadajući troškovi Kineskog web-trgovca, da bi taj bar kod imao smisla, a to je:

 

- osnivanje i redovno poslovanje firme posrednika IOSS na području EU

- izmjene u IT sustavu web-trgovine koje su potrebne za obračun PDV-a i označavanje paketa, te izmjene u knjigovodstvu potrebne za obračun PDV-a odredišnih država

- formiranje kanala za prosljeđivanje prikupljnih novaca od PDV-a i prosljeđivanje istih odredišnim državama članicama EU

- slanje redovitih izješća o svim prodanim paketima i prikupljenom PDV-u, poreznim upravama odredišnih zemalja članica EU (kako bi ove mogle imati mogućnost provjere da je za svaki paket koji je ušao u državu, a ima IOSS bar kod, stvarno plaćen PDV

 

Osim toga, i sve zemlje članice EU trebaju napraviti prilagodbu sustva na svojoj strani, na način da uvedu sustav skeniranja paketa kojim bi se utvrdilo da je za svaki zaprimljeni paket primljen odgovorajući iznos PDV-a od stranog trgovca.

 

Možda je ostalo i još nešto što sam zaboravio napomenuti, ali ugrubo to je to.

Kada se ti troškovi podjele na veliki broj paketa, konačni iznos nije tako velik, ali troškovi su svakako tu, i netko ih mora platiti.

 

To je ipak malo složenije od pukog printanja bar koda na paket.

14 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv
gmit kaže...
R3nchi kaže...

Da vas odmah umirim.. Kinezi su lumeni za ove nase kloasre i glodare..

Necete nista placati..VEc ce lijepo ko moj ekran za mob..Prvo poslat u neko EU wareHouse , tamo prepakirati

i onda poslat iz Europe..

 

 

 I pri tome ces platiti hr PDV, na cijenu koja je uvecana za carinu i troskove EU warehousea. Dumbass...

 Smart ass..Na posljke iz EU se ne placa carina.. 

 

@maxym Di sam ja reko da su oni osmislili sustav? samo sam napisao da su KLOSARI I GLODARI !

ja samo znam da mi nedavno doso ekran za novu 5t s ali expressa poslan iz kine sa NL sufixom..

Znaci stigo iz nizozemske..

Sta i kako kemijaju nije me briga..

 

 

 

R33mba#2892
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.5.2021 13:55 (R3nchi).
15 godina
online
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv

Rekao si:

 

"Nisu Klosari z Hrvatske vlade dorasli kinezima.."

 

A tema ovog članka su izmjene u vezi sa uvozom tzv. "paketa male vrijednosti" koje važe za sve zemlje ćlanice EU, a sam IOSS sustav osmilila je EU, a ne "klošari iz Hrvatske".

 

To što si ti naručio paket iz Kine, a on ti je došo NL Post-om ne znači da nije išao preko Carine, niti da su hrvatski carinici tako navini da pomisle da se radi o kupnji unutar EU.

Isto tako, ako misiš da roba koja dolazi u EU skladišta kineskih trgovaca, ne ide preko Carine, također se varaš.

 

Kao što sam već napisao:

 

- svi porizvodi na EU skladištu, skuplji su od istih proizvoda na CN skladištu

- roba koja dolazi u EU skladišta koja se nalaza na teritoriju EU u bescarinskim zonama, nije ocarinjena, ali će nakon narudžbe i slanja kupcu unutar EU svakako biti ocarinjena

- roba koja se nalazi u EU skladištu na teritoriju EU, a nije u bescarinskoj zoni, carini se već kod dopreme robe u skladište iz Kine

 

Dakle, kako god okreneš, na sve pakete koji od 01.07. ulaze u EU iz inozemstva, biti će plaćen PDV (i carina, ovisno o vrijednosti), i Kinezi tu neće moći ništa iskemijati.

14 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv

Ne znam eu zakone pa necu nista tvrdit..Al sta ako ostale drzave clanice imaju zakon ko mi dosada da se manji paketi il neki paketi do xy vrijednosti ne naplacuju?

I onda oni lijepo to sve salju na neku adresu U NL recimo? Znaci ne u skladiste u bescarinskoj zoni, vec na norm adresu ? 

Tamo mali Cang li ili neki nativni Dutchman radi na prepakiravanju paketa i salje ih preko NL poste??

P.:S jesi ti isti onaj lik sto je zagovornik placanja jutarnji 24.hr bug on line sadrzaja?? 

 

Necu se dalje o ovom , jer nisam u nista siguran..

Samo cu reci .. Vidjet cemo..

1.7 je 

blizu..

R33mba#2892
11 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv
Meni samo nije jasno zašto se čeka 1.07 da se sustav pokrene, zašto to nije već od recimo 6. mjeseca? Znači ja sada ne smijem više ništa kupiti u kini jer postoji šansa da paket neće stići do početka 7. mjeseca, a ako stigne poslije moram platiti tko zna koliko troškova. Po meni je to glupo da ne postoji iznimka za pakete naručene prije stupanja ove odluke na snagu (pitanje dali se to uopće smije tako napraviti, dali se koji pravnik to zapitao?)
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.5.2021 16:21 (Doktor-X).
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv
maxym kaže...

Zato što to nije "samo dodan bar kod", nego postoji čitava infrastruktura u pozadini i pripadajući troškovi Kineskog web-trgovca, da bi taj bar kod imao smisla, a to je:

 Za Kinesku poštu nema nikakve razlike, a oni su ti koji određuju cijenu slanja. Znači jučer su neki tip pošiljke naplatili 5 Juana, a sutra će isti takav, samo s naljepljenim bar kodom naplatiti također 5 Juana. Njih, koji određuju cijenu, se cijela priča uopće ne tiče niti imaju ikakvih dodatnih troškova. A ako je poštarina fiksna, onda i HP dobiva isti iznos kao i prije naplate PDVa.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
online
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv
R3nchi kaže...

Ne znam eu zakone pa necu nista tvrdit..Al sta ako ostale drzave clanice imaju zakon ko mi dosada da se manji paketi il neki paketi do xy vrijednosti ne naplacuju?

I onda oni lijepo to sve salju na neku adresu U NL recimo? Znaci ne u skladiste u bescarinskoj zoni, vec na norm adresu ? 

Tamo mali Cang li ili neki nativni Dutchman radi na prepakiravanju paketa i salje ih preko NL poste??

P.:S jesi ti isti onaj lik sto je zagovornik placanja jutarnji 24.hr bug on line sadrzaja?? 

 

Necu se dalje o ovom , jer nisam u nista siguran..

Samo cu reci .. Vidjet cemo..

1.7 je 

blizu..

 

Sve zemlje EU imaju istu li sličnu regulativu, a osim toga IOSS je skraćenica na engleskom jeziku, i sve zemlje EU imaju isti problem, koji se na ovaj način elegantno riješava.

Osim toga, kada bi različite zemlje EU imale različitu regulativu, onda ovakav sustav ne bi ni imao smisla.

 

Što se tiče naplate on-line sadržaja, ne sjećam se da sam komentirao takvu temu, ali ako netko želi naplaćivati sadržaj, zašto ne, samo naprijed, mada ne vidim koliko to ima smisla u situaciji kada je većina čitatelja navikla da informacije budu besplatne, i kada je većina dosutupnih informacija - besplatna.

 

Doktor-X kaže...
Meni samo nije jasno zašto se čeka 1.07 da se sustav pokrene, zašto to nije već od recimo 6. mjeseca? Znači ja sada ne smijem više ništa kupiti u kini jer postoji šansa da paket neće stići do početka 7. mjeseca, a ako stigne poslije moram platiti tko zna koliko troškova. Po meni je to glupo da ne postoji iznimka za pakete naručene prije stupanja ove odluke na snagu (pitanje dali se to uopće smije tako napraviti, dali se koji pravnik to zapitao?)

 

Pa morali su odrediti neki datum kada nastupa promjena.

Datum primtika je odabran isljučivo radi operativnih razloga, jer bi inače (da su odredili datum slanja kao granicu) morali neke pakete propuštati, neke stavljati u carinski postupak, a to "prijelazno razdoblje" bi potrojalo, jer neki paketi dolaze i sa mjesec-dva zakašnjenja.

 

Visak kaže...
maxym kaže...

Zato što to nije "samo dodan bar kod", nego postoji čitava infrastruktura u pozadini i pripadajući troškovi Kineskog web-trgovca, da bi taj bar kod imao smisla, a to je:

 Za Kinesku poštu nema nikakve razlike, a oni su ti koji određuju cijenu slanja. Znači jučer su neki tip pošiljke naplatili 5 Juana, a sutra će isti takav, samo s naljepljenim bar kodom naplatiti također 5 Juana. Njih, koji određuju cijenu, se cijela priča uopće ne tiče niti imaju ikakvih dodatnih troškova. A ako je poštarina fiksna, onda i HP dobiva isti iznos kao i prije naplate PDVa.

 

Čisto sumnjam da Kineska (ili bilo koja druga pošta) samostalno određuje cijenu međunarodnih pošiljaka.

A čak i da cijena poštarine ostane ista (npr. u rangu pošiljke sa trackingom), kineski prodavač će svakako sve svoje dodatne troškove (koje sam opisao u prethodnom odgovoru) uključiti u cijenu proizvoda.

Ako HP (i sve ostale pošte zemlja EU) budu imale dodatne trokškove, iste će i naplatiti od kineske pošte, koja će se opet naplatiti iz cijene za kineskog web trgovca.

11 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrvatsk

Apropo HP-a, pričaju li i dalje kako mali paketi iz Kine kasne zbog Nizozemske pošte?
Od veljače do sada paketi prolaze NL rekordnom brzinom, ako usporedim koliko im je trebalo vremena za obradu prethodne godine.
Ne, nisam u RH.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv
maxym kaže...

Čisto sumnjam da Kineska (ili bilo koja druga pošta) samostalno određuje cijenu međunarodnih pošiljaka.

A čak i da cijena poštarine ostane ista (npr. u rangu pošiljke sa trackingom), kineski prodavač će svakako sve svoje dodatne troškove (koje sam opisao u prethodnom odgovoru) uključiti u cijenu proizvoda.

Ako HP (i sve ostale pošte zemlja EU) budu imale dodatne trokškove, iste će i naplatiti od kineske pošte, koja će se opet naplatiti iz cijene za kineskog web trgovca.

 Sad se vraćamo na ono da ne znaš uopće kako poštanski sustav funkcionira, ali imaš neku svoju ideju od koje ne odustaješ. Ne određuje HP Kineskoj pošti koliko će im ovi platiti, nego Kinezi sami određuju svoje cijene i daju postotak svima u lancu.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
online
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv

A gdje sam ja to rekao da HP određuje Kineskoj pošti koliko će ovi platiti?

3 godine
protjeran
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete: evo što kaže Hrv
R3nchi kaže...
gmit kaže...
R3nchi kaže...

Da vas odmah umirim.. Kinezi su lumeni za ove nase kloasre i glodare..

Necete nista placati..VEc ce lijepo ko moj ekran za mob..Prvo poslat u neko EU wareHouse , tamo prepakirati

i onda poslat iz Europe..

 

 

 I pri tome ces platiti hr PDV, na cijenu koja je uvecana za carinu i troskove EU warehousea. Dumbass...

 Smart ass..Na posljke iz EU se ne placa carina.. 

 

@maxym Di sam ja reko da su oni osmislili sustav? samo sam napisao da su KLOSARI I GLODARI !

ja samo znam da mi nedavno doso ekran za novu 5t s ali expressa poslan iz kine sa NL sufixom..

Znaci stigo iz nizozemske..

Sta i kako kemijaju nije me briga..

 

 

 

 Provjeri si tracking na aliexpressu pa ćeš vidjeti odakle zapravo kreće paket. I onda to usporedi sa trackingom na post.nl ili na našoj pošti pa ćeš vidjeti da dio informacija fali.

 

U svakom slučaju paket ide iz Kine, a ne iz Nizozemske

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice