Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima rezolu

poruka: 28
|
čitano: 6.345
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima rezolu".
11 godina
offline
Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima rezolu

za 450 godina i na mobitelima

 
0 0 hvala 0
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re
Znaš što, prije 15 godina imao sam 1MP na mobitelu, prije 10 godina 3MP, prije 5 godina 12MP(A5) te sad imam 64MP (a71).

Ne bi me čudilo da za 10 godina vidim par stotina MP kao standard, pogotovo na pravim fotoaparatima.

EDIT: Smijem li znati čemu doljeglas @Alien? Primijetio sam da sam ga dobio tek nakon što sam dao doljeglas na tvoj komentar koji niječe covid-19. Nisi valjda toliko tašt.
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.9.2020 18:19 (imsonotgonnatellyoumyname).
16 godina
offline
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re
Što bi Strikoman dao za ovo da opali jednu “milenijsku”
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2020 21:44 (zdgrunf).
 
5 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re
Koliko zauzima na disku takva fotka?
Bilo bi zanimljivo staviti jednu takvu u PS da vidimo kako bi se program ponašao.
 
2 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re
Danasnje lece(posebno na tel) nisu dovoljno kvalitetne ni za ovako zbijene pixele, tako da povećanje rezolucije nece dovesti do povecanja detalja na forografiji
14 godina
offline
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re

Čini mi se da je nekoliko stotina Mpx na mobitelu ipak previše. I najjači čip današnjice daje 108 Mp ali se pikseli povezuju pa je to efektivno puno manje. Malo me začudilo kada sam vidio  da svaki senzor daje 16 Mp, čini mi se da su dosta veći od full frame senzora. Očito se išlo na veću osjetljivost, pošto će ekspozicije biti kratke od svega 30 sekundi. Takav senzor (te veličine) na mobitelu bi imao barem 1Gp.(kada bi ga nekako ugurao u mobitel).

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.9.2020 8:48 (učo).
14 godina
offline
Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima rezolu

Na najnovijim DSLR-ovima je situacija nešto bolja nego na mom Nikon D5100, ali i dalje nije moguće sa kratkom ekspozicijom dobiti mliječnu stazu bez hrpe šuma. Tako da je bitno da ovaj senzor ima što veće piksele...

A što se mobitela tiče, kvalitetnih 12MP bi bilo dovoljno za sve obiteljske fotografije. Možda će ubuduće profići slikavat vjenčanja i eventove sa mobitelom niske cijene, ali tada bi im cijena mogla pasti na niske grane. Ako bi mobitel odradio dobru obradu i imao kvalitetnih 30MP onda mogu samo svoje iskustvo naplatiti, nikakav dodatan rad i opremu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re

Ne treba ti fotka za to, najveća "grafika" BMP što imam i što sam otvaro. bila je oko 450MB. Večina programa se sruši. bilo je to prije 7-8 godina.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
15 godina
offline
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re
andrijam kaže...

Ne treba ti fotka za to, najveća "grafika" BMP što imam i što sam otvaro. bila je oko 450MB. Večina programa se sruši. bilo je to prije 7-8 godina.

 

Ovisi koliko RAM-a imas u kompu i dodijeljenog mjesta na scratch disku za photoshop... a nekad i file moze biti ostecen pa isto "onesvijesti" photoshop.

Uglavnom prije 7-8 godina se na masinama sa dovoljno RAM-a (i SSD-om) u photoshopu moglo fino raditi sa tim velicinama fileova (naravno ako je komp optimiziran za takvo sto) a danas pogotovo ne bi trebalo biti problem...

 

No interesatno bi bilo vidjeti koliko takva fotka (sa tog teleskopa jel´) zauzima prostora u raw formatu ;-) i koja "konjica" je potrebna za pregledavanje/obradu iste.

15 godina
offline
Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima rezolu

za snimanje zvijezda već imamo paparazze. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re
Pa nije neka mudrost iz broj piksela izračunati veličinu RAW datoteke.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re
Radim s 3d modelima te često koristim iznimno velike teksture, ponekad to zna biti 1-2GB koji onda moram prebaciti u Photoshop na doradu, ili u Blender za primjenu na objekt. Ok, prije 7-8 godina se možda program rušio, no moj sustav trenutno ima 16gb RAM i 6gb vram pa nemam problema. Često file u blenderu zna imati 5-6GB dok a njim baratam, prije no što odbacim višak i komprimiram sadržaj.

Što se tiče stotina megapiksela na uređaju, mobiteli s 12mp izgledaju bolje nego oni sa 100+. Ne znam da sam vidio neko poboljšanje nakon pixel 1 i 2 serije te Samsung s8. Sve mobilne slike mi isto izgledaju, sad je samo software bitan. Po meni pixel mobiteli su vrhunac. Naravno, najbolja je slika koja je snimana Raw te ručno uređena.

Imam DSLR od 24mp, no koristio sam i one s 40+. Ih, Hasselblad Divota je, pogotovo ako slikaš nešto brzo, pa nemaš vremena kompozirati sliku. No kad koristim svoju kameru, često radim "hyperresolution" slike; sam povežem nekoliko fotografija u jednu koja ima više detalja. To mi je pogotovo bitno kad slikam teksturu za neki model, a nemam volje pisati proceduralni shader (kôd koji sâm stvara teksturu s nasumičnim detaljima).
6 godina
offline
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re
Pa i nije nešto...kad bi stavili 254px/inch...ispalo bi oko 280cm X 190cm fotografija na papiru...i da koriste CCD s ne CMOS...inače što se tiče mobitela...idealno bi bilo 12Mpx...odnosno 3x12Mpx istih karakteristika osim različitih žarišnih duljina...25mm...75mm i 150mm...ustvari 4x...ta četvrta bude macro...takva kombinacija bi bila za prste polizati
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re
Neki dan mi govori djevojka da joj picnem fotku u Lightroomu. Prebacio sliku, kad je vidila kak izgleda, rekla je da slike bolje na mobu izgledaju 😅
6 godina
offline
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re
Što je nisi obradio po njenom guštu...kad jednom probaš raw i lightroom...nema više nazad...samo što raw od mobilne fotografije i nije nešto...kad mobilni raw obradiš i nema neke razlike u odnosu na jpeg
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
13 godina
offline
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re
Šteta što će Musk i Bezos pokvariti nebo
Old pirate
 
1 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re
Mislio sam na original fotku. Većina govori kako fotke izgledaju super, na mobilnom OLED ekranu. Otvoriš na PCu i vidiš sve što ne vidiš na mobitelu.
To govorim za one koji ne znaju baš u fotke i sl.
GCam nema RAW koliko znam. Valjda će uskoro doć kakav DSLR 😅
6 godina
offline
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re

Veći ekran je smrt za mobilnu fotografiju...jedino eto ako staviš fit to screen može ovisno o situaciji proći...ali ako staviš 1:1...Ajme...ali hebiga mobitel je svakodnevno u djepu...A ozbiljni foto baš nije

Tako da ima ono pravilo bolje bilo kakva fotografija nego nikakva...A opet davati 1000€ i više za mobitele... rađe neki mobitel od 3000kn i ostatak love za RX100 seriju od Sony

Ovo čudo na slici pojede bilo koji mobitel kojeg ovog trenutka pare mogu kupiti u pogledu fotografij...to će tako biti i 2021...2022...2023...2024:)

 

Ja imam APSC Sony A6000:)

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.9.2020 12:32 (HCMAA).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re
Probao RAW(bez kompresije) u GCamu, ima 25MB slika, a pikselizirana je kad se poveća
5 godina
offline
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re
HCMAA kaže...

Veći ekran je smrt za mobilnu fotografiju...jedino eto ako staviš fit to screen može ovisno o situaciji proći...ali ako staviš 1:1...Ajme...ali hebiga mobitel je svakodnevno u djepu...A ozbiljni foto baš nije

Tako da ima ono pravilo bolje bilo kakva fotografija nego nikakva...A opet davati 1000€ i više za mobitele... rađe neki mobitel od 3000kn i ostatak love za RX100 seriju od Sony

Ovo čudo na slici pojede bilo koji mobitel kojeg ovog trenutka pare mogu kupiti u pogledu fotografij...to će tako biti i 2021...2022...2023...2024:)

 

Ja imam APSC Sony A6000:)

 I ja ;)

6 godina
online
Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima rezolu

Najveća prednost kamera kod mobitela je da je uvjek sa tobom, kako je gore napisano, a što se tiće same kvalitete slike pa iskreno nemožeš očekivat čuda sa tako minijaturneg senzora, ali za veliku večinu je to više nego dovoljno zato i kompaktni razred kamera odumire jer iskreno nema smisla.

Po meni, radije imam odličan mobi senzor sa 16-20Mpix nego to izdrkavanje sa 40-100...Mpix koji daju očitno slabiju sliku sa manjim dinamičnim rasponom i više šuma. A za šeranje po bespućima interneta ionako se sve komprimira tako da je i 2Mpix više nego dosta.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re
imsonotgonnatellyoumyname kaže...
Znaš što, prije 15 godina imao sam 1MP na mobitelu, prije 10 godina 3MP, prije 5 godina 12MP(A5) te sad imam 64MP (a71).

 

Prije 8 godina 41Mpix

https://www.gsmarena.com/nokia_808_pureview-4577.php

 

Prije 10 godina 12Mpix

https://www.gsmarena.com/nokia_n8-3252.php

 

Prije 13 godina 5Mpix

https://www.gsmarena.com/nokia_n82-2177.php

 

Xenon flash je samo slag na tortu, kao i Zeiss lece.

 

Da ste kupovali Nokiu a ne ajfon, sad bi vec imali prave shootere sa 200Mpix, a ne ove drljine od Samsunga i Xiaomia,

koji sa 100Mpix izgledaju kao da je radjeno sa 2Mpix Nokiom iz 2005.

 

 

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
8 godina
offline
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re
Čitatelj kaže...
imsonotgonnatellyoumyname kaže...
Znaš što, prije 15 godina imao sam 1MP na mobitelu, prije 10 godina 3MP, prije 5 godina 12MP(A5) te sad imam 64MP (a71).

 

Prije 8 godina 41Mpix

https://www.gsmarena.com/nokia_808_pureview-4577.php

 

Prije 10 godina 12Mpix

https://www.gsmarena.com/nokia_n8-3252.php

 

Prije 13 godina 5Mpix

https://www.gsmarena.com/nokia_n82-2177.php

 

Xenon flash je samo slag na tortu, kao i Zeiss lece.

 

Da ste kupovali Nokiu a ne ajfon, sad bi vec imali prave shootere sa 200Mpix, a ne ove drljine od Samsunga i Xiaomia,

koji sa 100Mpix izgledaju kao da je radjeno sa 2Mpix Nokiom iz 2005.

 

 

 i kaj bi sa 200mpix ? Isto kao i sa ovih 100...

Prednost ove 808 je to kaj ima veci senzor cak i od danasnjih top modela zato ima i veliku grbu jer za veci senzor treba i veca optika

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
7 godina
protjeran
offline
Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima rezolu

Tko kaze da i danas nebi imali grbu sa velikim senzorom, ali zato i fotografiju

koja izgleda dobro i na monitoru, ne samo na malom zaslonu, pa kad otvoris na racunalu,

vidis da je to samo hrpa zdrobljenih pixela koji stvaraju artefacte.

 

Plus dodatni bonus DNG-ovi, za one koji zele korekciju odraditi sami.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re
Čitatelj kaže...

Tko kaze da i danas nebi imali grbu sa velikim senzorom, ali zato i fotografiju

koja izgleda dobro i na monitoru, ne samo na malom zaslonu, pa kad otvoris na racunalu,

vidis da je to samo hrpa zdrobljenih pixela koji stvaraju artefacte.

 

Plus dodatni bonus DNG-ovi, za one koji zele korekciju odraditi sami.

 Pa di sam ja reko da nebi ?

Velim da ima grbu zbog veceg senzora. To je i razlog zasto mobiteli nemaju vece senzore jer ljudi ne zele grbu.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
7 godina
protjeran
offline
Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima rezolu

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note20_ultra_5g-pictures-10261.php

https://www.gsmarena.com/nokia_lumia_1020-pictures-5506.php

 

Usporedi grbe. Mijenjao bi radije stari 41Mpix 1/1.5" sa Xenon i Dual-LED, nego ovo trojstvo optika bez Xenona.

 

I da, "grba" je manja, centralno smjestena - to je Nokia uvjek imala - kamera u centru, u fokusu uredjaja,

radi simetrije.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima re
Čitatelj kaže...

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note20_ultra_5g-pictures-10261.php

https://www.gsmarena.com/nokia_lumia_1020-pictures-5506.php

 

Usporedi grbe. Mijenjao bi radije stari 41Mpix 1/1.5" sa Xenon i Dual-LED, nego ovo trojstvo optika bez Xenona.

 

I da, "grba" je manja, centralno smjestena - to je Nokia uvjek imala - kamera u centru, u fokusu uredjaja,

radi simetrije.

 Samo ti imaj grbu, ja ju ne zelim. Kamera mi je zadnji kriterij kod biranja mobitela, tj. nije mi kriterij uopce. Sve je to sranje :P

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.9.2020 9:58 (Santana).
7 godina
protjeran
offline
Najveći digitalni fotoaparat na svijetu ima rezolu

Samo kazem - danasnji mobovi imaju grbe - prije su to bili ukrasi na poledjini mobitela,

centralno na sredini, i mobovi nisu "klackali" po stolu. Krenuli su svi korak unatrag.

 

 

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice