Najskuplja TV serija u povijesti: Gospodar prsteno

poruka: 159
|
čitano: 80.800
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Najskuplja TV serija u povijesti: Gospodar prsteno".
5 godina
offline
Najskuplja TV serija u povijesti: Gospodar prsteno

Previše se zahuktala tema, a nema razloga. Većina hoće isto. Ja ne želim da Bladea glumi Zac Efron (iskreno nitko osim Snipesa mi ne paše), ne želim vidjeti bijelce u Wakandi (no niti ne želim vidjeti "manjine" u Valhalli). Ne želim gledati Matta Damona kako junaka kineskih fantasy mitova. Ne želim Keanu Reevesa gledati kao samuraja. Kod star treka nije bitno jer se radi o sf-u (jedna od dražih serija mi je firefly di svi pričaju kineski - zakon) pa može Whoopie Goldberg glumit sve likove u seriji.

 
3 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Najskuplja TV serija u povijesti: Gospodar prs
sexytoiletpaper kaže...

 Imperij je vec izbacio klonove te isti nisu bili ni stvar tokom originalne trilogije. Ali je odredena ekipa i dalje ludila zato sto je stormtrooper crnac! I glavnog lika tumaci Zena! #notmystarwars jel? Mozda je trebalo promisliti da i zene mogu biti Jedai, sto je onda bilo ok kada je film krenuo? 

Nije? Ha, mozda je do necega drugoga onda...

Na kraju krajeva "Promjenom Irca u Morgana nije se pretjerano izgubilo na bitnim karakteristikama lika. Promjenom Missandei u bjelkinju (na primjer) se gubi njena nacionalnost i pripadnost Naath otoku. Promjenom Aragorna u Arapa, on prestaje bit Numenorianac i Dunedain, a postaje Easterling, jer su fino opisani tko kako izgleda i odakle je. Ja ne razumijem koji je vaš problem?"

Dakle, hoces reci da je kriticna stvar kod ovih likova boja koze a ne njihova djela? Ali isto to ne vrijedi za Morgana Freemana?

"Odlično si rekao. Priča je najbitnija, razvoj likova, kvaliteta scenarija... Ako je tako, čemu onda guranje kvota, zašto mora bit određeni broj žena, pedera, crnaca, indijaca, azijata?"

Tko je rekao da mora biti kvota? Rekli smo da najbolji glumac dobija ulogu. Ako je najbitnija prica, razvoj likova, kvaliteta scenarija, kvaliteta glumaca (moj dodatak), zasto je onda bitno koje je rase/spola/seksualnosti glumac? Jer iz nekog razloga, cim se pojavi takva situacija, jedna strana politickog opredjeljenja pocne kmecati.

 

 

Notmystarwars je meni radi očajne priče, zanemarivanje 30+ godina povijesti po stripovima i knjigama i općenito očajan film (filmovi). Čitao sam više Star Wars stripova gdje su žene bili glavni Jedii i to mi nikad nije smetalo, zašto bi, pa ne mrzim ja žene. Samo očajnu radnju i loše likove.

 

OK, promjenom Irca u MOrgan Freemana se isto izgubila njegova karakteristika i sam nadimak koji ima, to sam loše napisao gore. Ali nisam čitao tu knjigu, nisam ni znao da je MF trebao bit Irac, pa mi to nije nikad moglo smetat. Što ne znaš, to te ne boli. Ostatak za Misandei i Aragorna stoji i dalje. Promjenom rase (da se tako izrazim) se mijenja geografski položaj odakle dolaze ti likovi, a to itekako utječe na radnju. Aragor ako nije iz loze Dunedaina onda nije ni nasljednik kraljevske loze, pa tako ne može bit kralj na kraju. A Dunedaini su opisani, njihov fizički izgled i nisu crnci. Zato mi je glupo da se takav lik promijeni u crnca.

 

Missandei mora bit tamnoputa, jer su takvi ljudi na Naath otoku, ako nije, onda nije s tog otoka i njena priča je drugačija. Da nije s Naatha, ne bi ni postala rob, jer se na drugim mjestima ljudi bore protiv robovlasnika, dok na Naathu samo puste da ih odvedu i ne bore se protiv toga, jer su premiroljubivi. Dakle, baš je bitno kakva glumica je glumi.

 

Sve ovisi koliko detaljno je pisac opisao svijet, ljude koji žive ut om svijetu i kako ih je rasporedio. GOT to ima jako detaljno napisano i zna se tko (većinski) gdje živi. Mislim da i LOTR ima dovoljno dobro opisano gdje je tko. U raznim filmovima/serijama se može mijenjat glumce, jer nije toliko bitno koje su rase, kako izgledaju, odakle su. Tamo gdje je svijet dobro razrađen je malo teže mijenjati takve stvari, jer iako nekima izgleda kao sitnica, nije uvijek tako. 

 

Što se kvota tiče, najbolji glumac neka dobije ulogu slažem se. Ali ako je lik u filmu žena, zašto bi itko uopće gledao muškarca za tu ulogu? Ako je lik u filmu albino bijelac, gdje je logika da takvog lika glumi crnac? Ako je lik u filmu Indijanac iz južne amerike, koja je svrha da njega glumi bijelac? Pri odabiru glumaca, mora se vodit računa o tome kakvog lika se glumi, pa niti ne uzimat u obzir glumce koji drastično odskaću od uloge koju trebaju glumit. Ne može košarkaša glumit Peter Dinklage, ma koliko god on meni bio drag glumac, ne izglda ko Kobe Bryant, jebiga. Ono što mi svi gledamo na TV su ljudi, njihov izgled, a ne kvaliteta njihove duše.

 

P.S.

Na ništa od ovoga se ne odnosi Robert Downy Jr i njegov Tropical Thunder. On može glumit šta god i gdje god to hoće.   

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2021 14:21 (Filox).
15 godina
offline
Re: Najskuplja TV serija u povijesti: Gospodar prs
Veliki Brat kaže...
Ja bi osobno prije riječ "problem" stavio u navodnike.

 

No, da se vratimo natrag na rasizam. Ne možeš pisati epsko djelo o borbi dobra i zla na način da je jedna strana 51% dobra, a 49% zla, a druga 49% dobra i 51% zla. To tako ne ide, stvari moraju biti crno-bijele inače nema tog efekta.

 Prvo, namjerno samo skrenuo temu u akademsko proučavanje djela, nadajući se da ćemo se odvojiti od "guranja šaka u anus jer je stormtruper crnac".

 

Pa hvala na odgovoru, ali zalud nam, eto opet Rocky nije transeksualac.

 

No, baš i u članku piše da Tolkienova namjera nikako nije intencija rasizma, dapače, da je dokazano bio liberalniji od ogromne većine svojih suvremenika (slažem se da je i apsurd da se postavi neko pitanje, pa da netko tko nije nešto mora dokazivati da nije to nešto.)

Ali piše se o jednom kolektivnom dojmu u kojem zbilja jest dominiralo okruženje u kojem se drugoga demoniziralo ako se doimao kao opasnost - pa je zbog tog demoniziranja buknuo i otvoreni animozitet i nasilje.

 

No da se vratimo na djelo :D.

Upravo i u članku piše da je i Tolkienova frustracija bila kako dati duh Orcima, jer je davanje tijela u bili lako.

Pogotovo ako se slijedi taj motiv da su inherentno i irevrzibilno zli. Ima i natuknica da je razmišljao o opisu Orka kao bezdušne, potrošne mašine. Što je čak i u duhu alegorije koja mu se pripisuje (iako ju je on odbijao potvrditi) da je Shire idilično selo srednje Engleske koje je u njegovo vrijeme nepovratno bivano uništeno od strane industrije (tornjevi su po tome dimnjaci okolne industrije). Pa čak i Scouring of Shire baš priliči toj tezi da su Saruman i Orci u biti industrijalizacija i politika.

 

Veliki Brat kaže...
No, da se vratimo natrag na rasizam. Ne možeš pisati epsko djelo o borbi dobra i zla na način da je jedna strana 51% dobra, a 49% zla, a druga 49% dobra i 51% zla. To tako ne ide, stvari moraju biti crno-bijele inače nema tog efekta.

Uzeo bih SW kao primjer.

 

Mislim da se slažeš da su scene u kojima QuiGon/ObiWan i Anakin razbijaju horde droida u Phantom Menaceu ipak nemaju nikakvog dojma suspensea i neke realne opasnosti. Stormtrooperi su tek malo iznad, no npr. Clone Wars animirani serijal daje više "duha i mesa" nego većina scena u kojima su trooperi u filmovima (osim onih par scena sa Vaderom, uvodna scena kada upadaju u Lein brod i ona scena kad su postrojeni pa Vader hoda izmedju bataljuna.)

Grievous je mnogo zanimljiviji lik jer je upravo sam odlučio postati to što je postao - kibrog nakaza koja se doslovno hropčući hvata za svaki mučni dah kojeg mu daje jedino što je biološko ostalo od njega.

 

Zadnji SW film - Last Jedi je upravo pretjerao, koliko god su dali (malo) nijanse u Force Awekens i nedavno u Mandalorianu to su opet poništili time da je za zlo zaslužan tek jedan lik koji onda manipulacijom stvara nepregledne horde vojnika. Tolkien je stao na Urucima, ovi iz Lucas Artsa su Death - That's no moon - Star zamjenili sa - jebenim planetom.

Slijedeće je sunce - What if the Star in Death Star was an actual STAR!? - neki staffer koji će zaraditi milijune, dok ne naprave Death Solar System.

Ne treba biti 49/51, ali je isto apsurd kada se umjetno "up the antes", kada se zlikavac vrati sa nekim McGuffinom koji je eto opet doveo junaka u Opasnost3000GTi.

 

Netko je napisao tvit - je li ovo "nađi orb" fantasy film ili "zatvori portal" fantasy film. Jebiga - kako računamo na i9 10954K procesoru, shvatili smo i neke patterne u literaturi koje je teško ne primjetiti.

 

Imaš trenutno na Netflixu - The Stand - Kingov vlastroperni pokušaj da napravi Amrički fantasy po uzoru na LoTR - ne bih rekao da je uspio hahhaa.

 

Mislim da je Witcher recimo nešto bolji u prikazu fantasy nijansi. Možda nije toliko epski, ali je i zanimljivo. Ne bolje ili lošije u apsolutnom smislu, da se razumijemo, jer se od LoTRa i traži i dobiva drugačiji osjećaj.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
9 godina
online
Re: Najskuplja TV serija u povijesti: Gospodar prs
Filox kaže...
sexytoiletpaper kaže...

 Imperij je vec izbacio klonove te isti nisu bili ni stvar tokom originalne trilogije. Ali je odredena ekipa i dalje ludila zato sto je stormtrooper crnac! I glavnog lika tumaci Zena! #notmystarwars jel? Mozda je trebalo promisliti da i zene mogu biti Jedai, sto je onda bilo ok kada je film krenuo? 

Nije? Ha, mozda je do necega drugoga onda...

Na kraju krajeva "Promjenom Irca u Morgana nije se pretjerano izgubilo na bitnim karakteristikama lika. Promjenom Missandei u bjelkinju (na primjer) se gubi njena nacionalnost i pripadnost Naath otoku. Promjenom Aragorna u Arapa, on prestaje bit Numenorianac i Dunedain, a postaje Easterling, jer su fino opisani tko kako izgleda i odakle je. Ja ne razumijem koji je vaš problem?"

Dakle, hoces reci da je kriticna stvar kod ovih likova boja koze a ne njihova djela? Ali isto to ne vrijedi za Morgana Freemana?

"Odlično si rekao. Priča je najbitnija, razvoj likova, kvaliteta scenarija... Ako je tako, čemu onda guranje kvota, zašto mora bit određeni broj žena, pedera, crnaca, indijaca, azijata?"

Tko je rekao da mora biti kvota? Rekli smo da najbolji glumac dobija ulogu. Ako je najbitnija prica, razvoj likova, kvaliteta scenarija, kvaliteta glumaca (moj dodatak), zasto je onda bitno koje je rase/spola/seksualnosti glumac? Jer iz nekog razloga, cim se pojavi takva situacija, jedna strana politickog opredjeljenja pocne kmecati.

 

 

Notmystarwars je meni radi očajne priče, zanemarivanje 30+ godina povijesti po stripovima i knjigama i općenito očajan film (filmovi). Čitao sam više Star Wars stripova gdje su žene bili glavni Jedii i to mi nikad nije smetalo, zašto bi, pa ne mrzim ja žene. Samo očajnu radnju i loše likove.

 

 

slažem se sa svime što si napisao za star wars, samo bi još dodao da je nova trilogija dozlaboga dosadna, mene kao dugogodišnjeg fana star warsa boli kita šta će se dogoditi, ogadili su mi i likove koje sam volio, jednostavno je došlo do toga da me više ne zanima. neka rade šta hoće. A ono govno od rise of skywalker sam uspio pogledati trećinu, jednostavno nisam mogao nastaviti. Palo mi je napamet milijun kvalitetnijih načina za iskoristiti to vrijeme, uključujući i sjedenje u zamračenoj sobi i buljenje u zid u tišini

 

5 godina
offline
Re: Najskuplja TV serija u povijesti: Gospodar prs
Cansee kaže...

 

slažem se sa svime što si napisao za star wars, samo bi još dodao da je nova trilogija dozlaboga dosadna, mene kao dugogodišnjeg fana star warsa boli kita šta će se dogoditi, ogadili su mi i likove koje sam volio, jednostavno je došlo do toga da me više ne zanima. neka rade šta hoće. A ono govno od rise of skywalker sam uspio pogledati trećinu, jednostavno nisam mogao nastaviti. Palo mi je napamet milijun kvalitetnijih načina za iskoristiti to vrijeme, uključujući i sjedenje u zamračenoj sobi i buljenje u zid u tišini

 

 Je, u novim SW nema nikakve veze tko je glavni lik, muško ili žensko ili alien, nema veze tko je crn, bijel, žut, bez ruke, s 3 ruke, jer su sva 3 filma smeće epskih razmjera. Aj, Force Awakens je malo, ali samo malo bolji od ova druga 2, ali sve skupa je žali bože potrošenih para. Moj savjet je ignorirat sva 3 filma, kao da se nikad nisu dogodili. Ako dobro čujem, i Disney će krenut tim smjerom, te će se novi materijali bazirat na starim pričama, a neće se više proširivat priča od ova 3 govna.

 

Pitanje, jel kome smetalo da je Ford Prefect u filmu bio crnac? Mene je tu zeznula BBC serija u kojoj je bio prikazan kao tipični Britanac (bijelac), pa mi je bilo teško za naviknut se, ali ako se ne varam, u knjigama nije nikad opisan detaljno, pa je u biti Forda mogao glumit bilo tko i na kraju je skroz dobro ispao film. Ovdje je bila stvar u tome što sam prvo gledao i kako mi je neki lik ostao zabilježen u glavi. Nije se problem naviknuti na drugačijeg lika, ako to ne mijenja neku njegovu suštinu, nešto bitno za priču. Kod Ford Prefekta boja kože nije bila bitna za priču. Hitchhikers guide to galaxy...

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2021 14:39 (Filox).
12 godina
offline
Re: Najskuplja TV serija u povijesti: Gospodar prs
Filox kaže...

 

 

Osobno smatram da su LOTR filmovi napravljeni savršeno i nedaj bože da ikome padne napamet mijenjat to remek djelo, samo zato da bi mijenjao. Jebiga, možda sam zato malo previše kritičan, ali što je tu je, bar sam svjestan toga.

 

 Evo srž problema. Dakle nimalo ti ne smeta što su likovi, kronologija i općenito radnja filmova strahovito promijenjeni u odnosu na knjige, a smetao bi ti crni vilenjak?

 

Evo, konkretno, kad družina bježi od Nazgula prema Rivendellu s ranjenim Frodom tebi bi više smetalo da ih je spasio crni vilenjak imena Glorfindel nego lijepa vilenjakinja Arwen? Što je veće odstupanje od originala? To što jedan lik izgleda nelogično ili drukčije nego ga zamišljaš ili to što bitan lik iz knjige uopće ne postoji u filmu i drugi likovi rade ono što je u knjigama on radio?

 

 

 

 

5 godina
offline
Re: Najskuplja TV serija u povijesti: Gospodar prs
BlueMax kaže...

 Evo srž problema. Dakle nimalo ti ne smeta što su likovi, kronologija i općenito radnja filmova strahovito promijenjeni u odnosu na knjige, a smetao bi ti crni vilenjak?

 

Evo, konkretno, kad družina bježi od Nazgula prema Rivendellu s ranjenim Frodom tebi bi više smetalo da ih je spasio crni vilenjak imena Glorfindel nego lijepa vilenjakinja Arwen? Što je veće odstupanje od originala? To što jedan lik izgleda nelogično ili drukčije nego ga zamišljaš ili to što bitan lik iz knjige uopće ne postoji u filmu i drugi likovi rade ono što je u knjigama on radio?

 

 

 

 

 Ali... Crni vilenjaci ne postoje. 

 

Osim ako misliš na Drow-ove, iz Dungeons i Dragonsa, a oni ne bi spašavali Froda, nego bi ga lovili i ubili, jer su chatic evil.

Live long and prosper.
12 godina
offline
Re: Najskuplja TV serija u povijesti: Gospodar prs
Filox kaže...

 

  

 

 Ali... Crni vilenjaci ne postoje.  

 

 Ovo ne mogu osporiti.

14 godina
offline
Re: Najskuplja TV serija u povijesti: Gospodar prs
BlueMax kaže...
Filox kaže...

 

 

Osobno smatram da su LOTR filmovi napravljeni savršeno i nedaj bože da ikome padne napamet mijenjat to remek djelo, samo zato da bi mijenjao. Jebiga, možda sam zato malo previše kritičan, ali što je tu je, bar sam svjestan toga.

 

 Evo srž problema. Dakle nimalo ti ne smeta što su likovi, kronologija i općenito radnja filmova strahovito promijenjeni u odnosu na knjige, a smetao bi ti crni vilenjak?

 

Evo, konkretno, kad družina bježi od Nazgula prema Rivendellu s ranjenim Frodom tebi bi više smetalo da ih je spasio crni vilenjak imena Glorfindel nego lijepa vilenjakinja Arwen? Što je veće odstupanje od originala? To što jedan lik izgleda nelogično ili drukčije nego ga zamišljaš ili to što bitan lik iz knjige uopće ne postoji u filmu i drugi likovi rade ono što je u knjigama on radio? 

 Poanta je dakle u kvaliteti. Arwen se relativno dobro uklopila u ekranizaciju djela i sve nedostatke iste jer bi bilo glupavo da u svakom filmu imamo 10 novih likova. Izbacili su Bombadila što je daleko veći "grijeh" pa nekome tko gleda film uopće ne nedostaje jer je film ispao vrhunski. No Arwen nije glumila Bara iz babine grede.

 

Treba dakle razumjet okolnosti u kojima je film nastajao, budžet kojeg ne bi dobili da se New Line nije uključio, tehničko-vremenske okolnost itd. LOTR je dobio malo manje od 300M$, Hobbit čak 655M, serija dobiva milijardu! Ali da LOTR investitori nisu riskirali svoje pare - što ih je i natjeralo na kvalitetu, a ne prazne papazjanije - imali bi sranje od filma pa ni od Hobbita ni od serije ne bi bilo ništa jer nitko normalan ne bi opet ulupao tolike pare u smeće. Neka svatko ovdje uzme svojih 300M i neka snima što hoće - pa da vidimo koji će vam kriteriji bit. Svi su puni praznih izjava na tuđi račun.

 

Ali ne morate snimati filmove od 300M, napravite IT firmu za pranje radnih strojeva pa zapošljavajte po vlastitim kriterijima. 

 

Kao što autor članka navodi "no pritom će morati pripaziti da osmišljeni sadržaj nije u kontradikciji s opisima i granicama koje je Tolkien postavio u svom opusu." - ne zbog "rasa" nego zbog kvalitete. Hoće li netko biti crnac ili gay.. koga boli qrac.. ali ako im kriterij broj 1. bude broj LGB, svih mogućih rasa (?!) ili svih 70-100 rodnih skupina (isprika ako sam neke izostavio) - platit će političko ideološku kampanju punih milijardu dolara, no njihove pare i neka rade što hoće.

 

Ako se sve svede na "diversity, inclusivity i equity" i ostale idiotarije NA ŠTETU kvalitete- serija će biti najveći fejl u povijesti, i sa umjetničkog i sa investicijskog stajališta.

 

Ali čisto statistički - ako zhe non binary two spirit Feminine-of-center osoba ima 10 na svijetu, kolike su šanse da je jedna od ith 10 osoba dovoljno dobro glumi za projekt od milijardu dolara?

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice