Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudarenje

poruka: 34
|
čitano: 9.865
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudarenje".
16 godina
offline
Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudarenje

Satoshi što to uradi....

 
5 0 hvala 0
13 godina
offline
Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudarenje

Mislim da sve to pomalo ide u krivom smjeru...  Dakle te rigove treba spojiti na radijatore i zimi se grijati + dizalica topline za toplu vodu, ljeti samo dizalice topline za toplu vodu i višak na vanjske jedinice...

Rasporediš ih susjedima u zgradi ili ulici i čak obečaš udio u plačanju struje recimo 50% , tako da je konkurentno grijanju klimom, a plin je ionako poskupio...

 
5 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudarenje

Uređaji za hvatanje i prodaju magle.

 
21 1 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudarenje

...

 
0 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudarenje

Ja sam vise tuzan kad vidim do cega dovede ljudska glupost i pohlepa

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar
Što bi se za****** majnanjem da imam 4 mije USD viška😂
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudarenje

Bitkojn ce pomoći samohranoj majci da zaradi koji denar da kupi žigice i plati struju.

 

Kažu forumaški stručnjaci.

 

Isto tako pomoći će malome ćovijeku da se otarasi tiranizacike tiraniteljske vlasti.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Moj PC  
12 2 hvala 0
12 godina
offline
Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudarenje

Još da je napisano o kojem se hardweru radi članak bi imao smisla.

 
0 0 hvala 0
2 godine
online
Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudarenje

piše li gdje; koliko u postotku, svi majneri na svijetu potroše godišnje struje ?

 
0 0 hvala 0
9 godina
online
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar

Ma svu stuju potroše... ne ostane woke warriorima ni za puniti rgb e-romobile

15 godina
offline
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar
mGT kaže...

Još da je napisano o kojem se hardweru radi članak bi imao smisla.

 - Antminer S19 XP Hyd.. ili misliš da je to soft-sladoled nešto deseto? asic=hw, kutijica=hw koji ide do gabarita kontejnera tj sve što vidiš na sličkama je HW.

 

Zaporožac kaže...

piše li gdje; koliko u postotku, svi majneri na svijetu potroše godišnje struje ?

 - cca 138% po posljednjim računicama (istina, naši ekonomisti-statističari ponekad dobiju neobične rezultate.. no 'pravi znanstvenik' prihvaća rezultate ne stvara neke svoje..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar
miki_the_pirat kaže...

Ma svu stuju potroše... ne ostane woke warriorima ni za puniti rgb e-romobile

 ja sa romobilom i minerom.....

 

 

NULL!=NULL
2 godine
online
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar
miki_the_pirat kaže...

Ma svu stuju potroše... ne ostane woke warriorima ni za puniti rgb e-romobile

 

ihush kaže...
 - cca 138% po posljednjim računicama (istina, naši ekonomisti-statističari ponekad dobiju neobične rezultate.. no 'pravi znanstvenik' prihvaća rezultate ne stvara neke svoje..) :)

 dečki !

pitam ozbiljno, nije mi do vašeg trolanja. 

3 godine
offline
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar
Zaporožac kaže...
miki_the_pirat kaže...

Ma svu stuju potroše... ne ostane woke warriorima ni za puniti rgb e-romobile

 

ihush kaže...
 - cca 138% po posljednjim računicama (istina, naši ekonomisti-statističari ponekad dobiju neobične rezultate.. no 'pravi znanstvenik' prihvaća rezultate ne stvara neke svoje..) :)

 dečki !

pitam ozbiljno, nije mi do vašeg trolanja. 

 

Oko 350TWh. Nije postotak ali ako ti se da zezat s prikupljanjem podataka, lako ćeš izračunati.

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.3.2022 11:44 (Gallu).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar
Zaporožac kaže...
miki_the_pirat kaže...

Ma svu stuju potroše... ne ostane woke warriorima ni za puniti rgb e-romobile

 

ihush kaže...
 - cca 138% po posljednjim računicama (istina, naši ekonomisti-statističari ponekad dobiju neobične rezultate.. no 'pravi znanstvenik' prihvaća rezultate ne stvara neke svoje..) :)

 dečki !

pitam ozbiljno, nije mi do vašeg trolanja. 

Nemam vremena zbrajati sve skupa, ali evo za BTC koji je i dalje daleko najveći potrošač kad su u pitanju PoW kriptovalute.

 

Trenutni godišnji prosjek je 137 TWh.

https://ccaf.io/cbeci/index

 

To je otprilike 0.3% proizvedene struje, ali precizniji podaci ovise o izvoru energije i načinu dobivanja struje.

 

Uporedbe radi:

- rudarenje zlata troši oko 131 TWh godišnje

- gubici struje samo u SAD su 206 TWh godišnje

- godišnje spalimo (bacimo) oko 688 THw plina, ovo je neiskorišteni plin, da ne bi bilo zabune

 

https://ccaf.io/cbeci/index/comparisons

 

Ne znam kako je kolega došao do brojke 350 TWh, ali sve je moguće. Ethereum troši oko 70 TWh, što je s BTCom = oko 210 TWh, ostale kriptovalute imaju vjerojatno jako mali postotak potrošnje.

 

https://ethereum.org/en/energy-consumption/

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.3.2022 13:08 (mzopg).
14 godina
offline
Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudarenje

ako sam dobro shvatio proces ide ovako:
22.3.2022. izračunaš da je majner profitabilan i da se isplati već nakon 3 mjeseca.
23.3.2022. kupiš ga, ali isporuka nije baš odmah...
26.5.2023. nakon što si više od godinu dana beskamatno kreditirao dobavljača majner ti je napokon isporučen. Izgleda kao da su čekali pad cijene čipova kako bi ga sklopili sad kad ih košta 80% manje nego u vrijeme naručivanja.
27.5.2023. pustio si majner u pogon, ali i mnogi drugi pa sad ROI nije 3 mjeseca nego 8.
15.3.2024. sretan si jer si uspio povratiti ulog, da nisi krao struju još uvijek bi bio u minusu.
15.4.2024. majner još uvijek donosi malu zaradu ali bolje ti je ići na novi model koji se isplati već nakon 2 mjeseca i isporučiv je već krajem 2025. 
20.5.2024. majner više uopće nije profitabilan ali nađeš neku budalu kojoj prikažeš lažne brojke i uvališ mu ga "u pola cijene".

Moj PC  
10 0 hvala 0
9 godina
online
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar

paaa ne baš:

22.3.2022. izračunaš da je majner profitabilan i da se isplati već nakon 3 mjeseca.... i onda shvatiš da ti "pobjegao" zarez... ili ne shvatiš

12 godina
offline
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar
ihush kaže...
mGT kaže...

Još da je napisano o kojem se hardweru radi članak bi imao smisla.

 - Antminer S19 XP Hyd.. ili misliš da je to soft-sladoled nešto deseto? asic=hw, kutijica=hw koji ide do gabarita kontejnera tj sve što vidiš na sličkama je HW.

 

Zaporožac kaže...

piše li gdje; koliko u postotku, svi majneri na svijetu potroše godišnje struje ?

 - cca 138% po posljednjim računicama (istina, naši ekonomisti-statističari ponekad dobiju neobične rezultate.. no 'pravi znanstvenik' prihvaća rezultate ne stvara neke svoje..) :)

Ne mislim, ne znam, zato sam kliknuo na članak u zabludi da budem nešto saznao/naučio, očito mi je bolje otvarati Toms, Anand, neg Bug.hr, neka njima pare od mojih klikova, bar nešto konkretno napišu.

Ovdje više nemreš niš konkretnog saznat, yeš takav Tech/informatički portal, sami neki click bait-ovi 

 

 

15 godina
offline
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar
mGT kaže...

Ne mislim, ne znam, zato sam kliknuo na članak u zabludi da budem nešto saznao/naučio, očito mi je bolje otvarati Toms, Anand, neg Bug.hr, neka njima pare od mojih klikova, bar nešto konkretno napišu.

Ovdje više nemreš niš konkretnog saznat, yeš takav Tech/informatički portal, sami neki click bait-ovi 

 

 

 "umirovljenica kupnjom naprave za rudarenje pokušala uvećati (svoja) primanja, a onda se dogodilo ovo. evo i zašto." 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
offline
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar
mzopg kaže...

 

To je otprilike 0.3% proizvedene struje, ali precizniji podaci ovise o izvoru energije i načinu dobivanja struje.

 

Uporedbe radi:

- rudarenje zlata troši oko 131 TWh godišnje

- gubici struje samo u SAD su 206 TWh godišnje

- godišnje spalimo (bacimo) oko 688 THw plina, ovo je neiskorišteni plin, da ne bi bilo zabune

 Dečki učite elementarnu logiku.

 

Kad želite da društvo prirhvati nešto i kad se trudite to promovirati u nedogled (eto i trolovima poput mene) onda je najbolji način za to da:

 

1. Zlato - nešto umjetno čemu smo dali izmišljenu vrijednost i cijeli svijet razumije da se besmisleno koljemo oko toga

2. Gubici - Usporedite sa nečime što je fizički i po zakonima svemira nemoguće izbjeći (Tak možete staviti brodski dizel motor u dvorište da tutnja - eto gubici struje su u amerci visok' ko kuća, pa imam i ja brodski motor visok ko kuća!)

3. Plin - Usporedite sa nečime što je OPĆEPRIHVAĆENOLOŠE i pokažete da je isto kao i to OPĆEPRIHVAĆENOLOŠE, ali je zbog nuklearki i geopolitike neizbježno

 

Pa tko nakon ove argumentacije ne bi prihvatio Bitcoin!

 

(Za malo šale, recimo da birate novu ženu pa vas prijatelji savjetuju:

1. Ma dobra je Marica, šta sad što puši kurčeve po birtiji, pa i Štefa popuši samo 10 kuraca tjedno u birtiji

2. Ma dobra je Marica, šta sad što pegla kartice do besvjesti, pa i Đurđica troši direktorsku platu na torbice i cipele

3. Ma dobra je Marica, šta sad pa kolko je auta Biserka razbila

 

Jelda - odmah ženit Maricu dat joj ključeve od walleta i napravit NFT od bračnog certifikata.

 

Ispričavam se WOKE organizacijama i Sorošu i Hilari na mizoginom i seksističkom rječniku.)

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
3 godine
offline
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar
mzopg kaže...
Zaporožac kaže...
miki_the_pirat kaže...

Ma svu stuju potroše... ne ostane woke warriorima ni za puniti rgb e-romobile

 

ihush kaže...
 - cca 138% po posljednjim računicama (istina, naši ekonomisti-statističari ponekad dobiju neobične rezultate.. no 'pravi znanstvenik' prihvaća rezultate ne stvara neke svoje..) :)

 dečki !

pitam ozbiljno, nije mi do vašeg trolanja. 

Nemam vremena zbrajati sve skupa, ali evo za BTC koji je i dalje daleko najveći potrošač kad su u pitanju PoW kriptovalute.

 

Trenutni godišnji prosjek je 137 TWh.

https://ccaf.io/cbeci/index

 

To je otprilike 0.3% proizvedene struje, ali precizniji podaci ovise o izvoru energije i načinu dobivanja struje.

 

Uporedbe radi:

- rudarenje zlata troši oko 131 TWh godišnje

- gubici struje samo u SAD su 206 TWh godišnje

- godišnje spalimo (bacimo) oko 688 THw plina, ovo je neiskorišteni plin, da ne bi bilo zabune

 

https://ccaf.io/cbeci/index/comparisons

 

Ne znam kako je kolega došao do brojke 350 TWh, ali sve je moguće. Ethereum troši oko 70 TWh, što je s BTCom = oko 210 TWh, ostale kriptovalute imaju vjerojatno jako mali postotak potrošnje.

 

https://ethereum.org/en/energy-consumption/

 

Bitcoin Energy Consumption Index - Digiconomist

 

Bitcoin 204,5TWh

Ethereum 113TWH

Dogecoin 6,5TWH

Pomnožio s 1,05 za ostale PoW (odokativno, nije mi se dalo toliko zbrajati)

12 godina
neaktivan
offline
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar
Gallu kaže..

 

Bitcoin Energy Consumption Index - Digiconomist

 

Bitcoin 204,5TWh

Ethereum 113TWH

Dogecoin 6,5TWH

Pomnožio s 1,05 za ostale PoW (odokativno, nije mi se dalo toliko zbrajati)

 To nije godišnji prosjek već predviđanja i procjena prema trenutnoj potrošnji. Isto tako si mogao uzeti 22.03.2021. i reći da je potrošnja 87 TWh ili si mogao pogledati liniju minimum pa napisati da je to 69TWh. Ovo je samo slobodna procjena i predviđanje na određeni dan.

Dovoljno je pogledati da je procjenjena potrošnja identična od 01.01.2022. do danas, za što su šanse jako male.

 

Ovdje nemaš ni podatak koliko te energije dolazi iz obnovljivih izvora ili energije koju inače "bacamo u vjetar" poput onih koje sam ranije spomenuo. Što čovječanstvu mijenja u životu ako recimo umjesto spaljenih 688THw plina sada 100THw ode na BTC? Je li ti bolje ili lošije zbog toga u životu?

 

Da skratim, treba li smanjiti nepotrebno bacanje i silne gubitke energije koje imamo na svakom koraku, kao što smo do nedavno imali sa klasičnim žaruljama? TREBA

Treba li inzistirati na tome da kriptovalute budu što ekonomičnije i zelenije? TREBA

 

Jedno ne mora isključivati drugo, ali ne treba ni praviti spektakle i napumpavati stvari do besvijesti jer nekome nešto nema smisla i ide mu na živce. 

3 godine
offline
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar
mzopg kaže...

 

Ovdje nemaš ni podatak koliko te energije dolazi iz obnovljivih izvora ili energije koju inače "bacamo u vjetar" poput onih koje sam ranije spomenuo. 

 

 

Sve ok, ali s ovim gore citiranim se ne slažem. Nebitno je koliko te energije dolazi iz obnoviljivih jer to je je svejedno ako je npr bitcoin 100% pokretan iz obnovljivih, a automobili zbog toga moraju biti pokretani 100% iz fosilnih izvora.

Sva ta energija koja se baca u vjetar se može iskoristiti i za nešto drugo. Ne treba biti za minanje.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar
Gallu kaže...
mzopg kaže...

 

Ovdje nemaš ni podatak koliko te energije dolazi iz obnovljivih izvora ili energije koju inače "bacamo u vjetar" poput onih koje sam ranije spomenuo. 

 

 

Sve ok, ali s ovim gore citiranim se ne slažem. Nebitno je koliko te energije dolazi iz obnoviljivih jer to je je svejedno ako je npr bitcoin 100% pokretan iz obnovljivih, a automobili zbog toga moraju biti pokretani 100% iz fosilnih izvora.

Sva ta energija koja se baca u vjetar se može iskoristiti i za nešto drugo. Ne treba biti za minanje.

Bitno je iz više razloga.

 

Energiju koju "bacamo" nažalost nije isplativo koristiti na druge načine i za druge potrebe jer da je moguće ne bi se bacala i već bi je netko nekako iskoristio. O ovome sam već pisao u nekoj od sličnih tema. Trošak skladištenja i/ili prijenosa takve energije je skuplji od potencijalne dobiti. Prednost kripta je što firma može uzeti 20 kontejnera, smjestiti ih na samu lokaciju i direktno sa izvora koristiti tu "otpadnu" energiju. Postoji li još nekakva "djelatnost" koja bi na isti način iskoristila to što bacamo? Ne znam. Ali do sada nisam nigdje pročitao da se netko javio i uspješno je iskoristio. Znači i dalje je alternativa toj energiji spaljivanje. Po čemu je to bolje od rudarenja? Firma koja je iskoristi će kupiti opremu, znači netko će nešto zaraditi, netko će održavati tu opremu, platiti će poreze. I dalje misliš da je spaljivanje bolja opcija?

 

Energija iz obnovljivih izvora je također bitna, jer ako firma kupi zemljište, uloži milijune u solarne ili vjetroelektrane valjda ima pravo tu energiju koristiti na što god želi. Zašto bi im netko imao pravo određivati što je pametno, a što nije? Rade li nekome štetu? Planeti Zemlji? Uredno zapošljavaju ljude, plaćaju poreze, drugi od njih imaju prihode.

 

Ove dvije stavke su jako bitne, jer kad se kaže da BTC troši struje kao Nizozemska onda je to navođenje čitatelja na krivi zaključak jer mu se daje samo djelomična informacija. Da se kaže BTC iz en. mreže troši 50TWh, iz izvora koje inače nismo u mogućnosti koristiti za nešto drugo 40TWh i iz obnovljivih izvora koje su sami izgradili 50TWh onda to zvuči drugačije nego kad se kaže BTC troši 140TWh struje, jednako kao Nizozemska. Meni je to čisti misleading. Neka se informacije iznose kompletne i precizne pa se onda mogu izvući i kvalitetni zaključci.

 

Ti ako smisliš kako drugačije iskoristiti energiju koju inače "bacamo", slobodno se javi onima koji to rade, siguran sam da će biti oduševljeni, a ti ćeš preko noći postati milijarder.

 

Za kraj, mislim da imamo debelo previše istih tema i rasprava i bug kao IT časopis bi se trebao više posvetiti kripto projektima, neka pišu o prevarama i lažnim projektima, ali neka pišu i o pravim kvalitetnim projektima kojih ima jako puno u kripto svijetu. Kada se ljudi bolje informiraju onda će možda i shvatiti koje su prednosti, mane i nedostaci kripta, ovako se sve svodi na je li BTC pao ili narastao 30% i koliko se struje potroši u ništa.

3 godine
offline
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar
mzopg kaže...
Gallu kaže...
mzopg kaže...

 

Ovdje nemaš ni podatak koliko te energije dolazi iz obnovljivih izvora ili energije koju inače "bacamo u vjetar" poput onih koje sam ranije spomenuo. 

 

 

Sve ok, ali s ovim gore citiranim se ne slažem. Nebitno je koliko te energije dolazi iz obnoviljivih jer to je je svejedno ako je npr bitcoin 100% pokretan iz obnovljivih, a automobili zbog toga moraju biti pokretani 100% iz fosilnih izvora.

Sva ta energija koja se baca u vjetar se može iskoristiti i za nešto drugo. Ne treba biti za minanje.

Bitno je iz više razloga.

 

Energiju koju "bacamo" nažalost nije isplativo koristiti na druge načine i za druge potrebe jer da je moguće ne bi se bacala i već bi je netko nekako iskoristio. O ovome sam već pisao u nekoj od sličnih tema. Trošak skladištenja i/ili prijenosa takve energije je skuplji od potencijalne dobiti. Prednost kripta je što firma može uzeti 20 kontejnera, smjestiti ih na samu lokaciju i direktno sa izvora koristiti tu "otpadnu" energiju. Postoji li još nekakva "djelatnost" koja bi na isti način iskoristila to što bacamo? Ne znam. Ali do sada nisam nigdje pročitao da se netko javio i uspješno je iskoristio. Znači i dalje je alternativa toj energiji spaljivanje. Po čemu je to bolje od rudarenja? Firma koja je iskoristi će kupiti opremu, znači netko će nešto zaraditi, netko će održavati tu opremu, platiti će poreze. I dalje misliš da je spaljivanje bolja opcija?

 

Energija iz obnovljivih izvora je također bitna, jer ako firma kupi zemljište, uloži milijune u solarne ili vjetroelektrane valjda ima pravo tu energiju koristiti na što god želi. Zašto bi im netko imao pravo određivati što je pametno, a što nije? Rade li nekome štetu? Planeti Zemlji? Uredno zapošljavaju ljude, plaćaju poreze, drugi od njih imaju prihode.

 

Ove dvije stavke su jako bitne, jer kad se kaže da BTC troši struje kao Nizozemska onda je to navođenje čitatelja na krivi zaključak jer mu se daje samo djelomična informacija. Da se kaže BTC iz en. mreže troši 50TWh, iz izvora koje inače nismo u mogućnosti koristiti za nešto drugo 40TWh i iz obnovljivih izvora koje su sami izgradili 50TWh onda to zvuči drugačije nego kad se kaže BTC troši 140TWh struje, jednako kao Nizozemska. Meni je to čisti misleading. Neka se informacije iznose kompletne i precizne pa se onda mogu izvući i kvalitetni zaključci.

 

Ti ako smisliš kako drugačije iskoristiti energiju koju inače "bacamo", slobodno se javi onima koji to rade, siguran sam da će biti oduševljeni, a ti ćeš preko noći postati milijarder.

 

Za kraj, mislim da imamo debelo previše istih tema i rasprava i bug kao IT časopis bi se trebao više posvetiti kripto projektima, neka pišu o prevarama i lažnim projektima, ali neka pišu i o pravim kvalitetnim projektima kojih ima jako puno u kripto svijetu. Kada se ljudi bolje informiraju onda će možda i shvatiti koje su prednosti, mane i nedostaci kripta, ovako se sve svodi na je li BTC pao ili narastao 30% i koliko se struje potroši u ništa.

 

Moguće je tu energiju koristiti na mnogo načina (proizvodnja vodika, amonijaka, mikrogeneratori električne energije itd.), ali u svakom slučaju - ako nema drugih zainteresiranih, bolje da se koristi ikako nego nikako.

 

Svako ima svoju energiju koristiti kako to želi. Ali i svako energetsko postrojenje je devastacija okoliša. Bilo ono obnovljivo ili ne. Još ako se događa kao što se to inače dogodi da investitor dobije državne poticaje za proizvodnju obnovljivih izvora pa onda na to nakači BTC minere, e to nikako ne valja.

12 godina
neaktivan
offline
Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudarenje

Bilo bi lijepo i ovakve članke pročitati na bugu, da malo odemo dublje sa tom crypto tematikom.

Iznimno zanimljiv momak, specifičan, ali nisu li se i drugi genijalci isticali svojom ekscentričnošću? Ne kažem da je on genijalac, još je rano, ali ima potencijala biti zabilježen u povijesti.

 

“The peril is you have these $3 million monkeys and it becomes a different kind of gambling,” he says, referring to the Bored Ape Yacht Club, an überpopular NFT collection of garish primate cartoons

Buterin hopes Ethereum will become the launchpad for all sorts of sociopolitical experimentation: fairer voting systems, urban planning, universal basic income, public-works projects. Above all, he wants the platform to be a counterweight to authoritarian governments and to upend Silicon Valley’s stranglehold over our digital lives. But he acknowledges that his vision for the transformative power of Ethereum is at risk of being overtaken by greed. And so he has reluctantly begun to take on a bigger public role in shaping its future. “If we don’t exercise our voice, the only things that get built are the things that are immediately profitable,”

“One silver lining of the situation in the last three weeks is that it has reminded a lot of people in the crypto space that ultimately the goal of crypto is not to play games with million-dollar pictures of monkeys, it’s to do things that accomplish meaningful effects in the real world,”

 

https://time.com/6158182/vitalik-buterin-ethereum-profile/

 

https://time.com/6157862/vitalik-buterin-interview-transcript/

 

Ujedno je ovo i prvo NFT izdanje Time časopisa

 

https://time.com/6158525/time-releases-first-ever-nft-magazine-issue/

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar
Gallu kaže...
mzopg kaže...
Gallu kaže...
mzopg kaže...

 

Ovdje nemaš ni podatak koliko te energije dolazi iz obnovljivih izvora ili energije koju inače "bacamo u vjetar" poput onih koje sam ranije spomenuo. 

 

 

Sve ok, ali s ovim gore citiranim se ne slažem. Nebitno je koliko te energije dolazi iz obnoviljivih jer to je je svejedno ako je npr bitcoin 100% pokretan iz obnovljivih, a automobili zbog toga moraju biti pokretani 100% iz fosilnih izvora.

Sva ta energija koja se baca u vjetar se može iskoristiti i za nešto drugo. Ne treba biti za minanje.

Bitno je iz više razloga.

 

Energiju koju "bacamo" nažalost nije isplativo koristiti na druge načine i za druge potrebe jer da je moguće ne bi se bacala i već bi je netko nekako iskoristio. O ovome sam već pisao u nekoj od sličnih tema. Trošak skladištenja i/ili prijenosa takve energije je skuplji od potencijalne dobiti. Prednost kripta je što firma može uzeti 20 kontejnera, smjestiti ih na samu lokaciju i direktno sa izvora koristiti tu "otpadnu" energiju. Postoji li još nekakva "djelatnost" koja bi na isti način iskoristila to što bacamo? Ne znam. Ali do sada nisam nigdje pročitao da se netko javio i uspješno je iskoristio. Znači i dalje je alternativa toj energiji spaljivanje. Po čemu je to bolje od rudarenja? Firma koja je iskoristi će kupiti opremu, znači netko će nešto zaraditi, netko će održavati tu opremu, platiti će poreze. I dalje misliš da je spaljivanje bolja opcija?

 

Energija iz obnovljivih izvora je također bitna, jer ako firma kupi zemljište, uloži milijune u solarne ili vjetroelektrane valjda ima pravo tu energiju koristiti na što god želi. Zašto bi im netko imao pravo određivati što je pametno, a što nije? Rade li nekome štetu? Planeti Zemlji? Uredno zapošljavaju ljude, plaćaju poreze, drugi od njih imaju prihode.

 

Ove dvije stavke su jako bitne, jer kad se kaže da BTC troši struje kao Nizozemska onda je to navođenje čitatelja na krivi zaključak jer mu se daje samo djelomična informacija. Da se kaže BTC iz en. mreže troši 50TWh, iz izvora koje inače nismo u mogućnosti koristiti za nešto drugo 40TWh i iz obnovljivih izvora koje su sami izgradili 50TWh onda to zvuči drugačije nego kad se kaže BTC troši 140TWh struje, jednako kao Nizozemska. Meni je to čisti misleading. Neka se informacije iznose kompletne i precizne pa se onda mogu izvući i kvalitetni zaključci.

 

Ti ako smisliš kako drugačije iskoristiti energiju koju inače "bacamo", slobodno se javi onima koji to rade, siguran sam da će biti oduševljeni, a ti ćeš preko noći postati milijarder.

 

Za kraj, mislim da imamo debelo previše istih tema i rasprava i bug kao IT časopis bi se trebao više posvetiti kripto projektima, neka pišu o prevarama i lažnim projektima, ali neka pišu i o pravim kvalitetnim projektima kojih ima jako puno u kripto svijetu. Kada se ljudi bolje informiraju onda će možda i shvatiti koje su prednosti, mane i nedostaci kripta, ovako se sve svodi na je li BTC pao ili narastao 30% i koliko se struje potroši u ništa.

 

Moguće je tu energiju koristiti na mnogo načina (proizvodnja vodika, amonijaka, mikrogeneratori električne energije itd.), ali u svakom slučaju - ako nema drugih zainteresiranih, bolje da se koristi ikako nego nikako.

 

Svako ima svoju energiju koristiti kako to želi. Ali i svako energetsko postrojenje je devastacija okoliša. Bilo ono obnovljivo ili ne. Još ako se događa kao što se to inače dogodi da investitor dobije državne poticaje za proizvodnju obnovljivih izvora pa onda na to nakači BTC minere, e to nikako ne valja.

Vezano za ovu raspravu, dva teksta koja idu u prilog onome što sam pisao, a čak čine i BTC zelenim i korisnim. 

 

Russia flares more associated gas from oil production than any other country on the planet. But Russian major Gazprom Neft may have found an ecofriendly alternative: turning flare gas in West Siberia into electricity to fuel the mining of cryptocurrency.

Flaring leads to the release of a significant amount of greenhouse gas into the atmosphere, but from an industrial perspective to do anything else makes no commercial sense. The advent of cryptocurrency mining may change things however.

https://jpt.spe.org/gazprom-neft-mines-bitcoin-as-an-alternative-to-flaring-unwanted-gas

 

 

Flaring is the burning of greenhouse gases.associates with oil extraction. Turning gas into electricity to fuel cryptocurrency mining is the best environment friendly alternative that can be practiced in the times of growing digital assets.

https://timesofindia.indiatimes.com/business/cryptocurrency/blockchain/russian-oil-companies-propose-using-excess-gas-in-oil-extraction-for-crypto-mining/articleshow/87264243.cms

3 godine
offline
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar
Btc nikad neće biti "zelen" dok postoje dok postoje energetski efikasnije alternative...
Zaboravio sam napomenuti - taj flare gas se sve više koristi kao izvor energije. Skladišti ga se. Transportira i koristi u druge svrhe. Taj trend sve više o više raste i danas je iskorišten oko 85%
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.3.2022 21:57 (Gallu).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar
Gallu kaže...
Btc nikad neće biti "zelen" dok postoje dok postoje energetski efikasnije alternative...

BTC je ovdje indirektno zelen jer koristi energiju koja je inače štetna za okoliš jer se spaljuje. Tu nikakav PoS nema prednost niti korist od te energije. Znači BTC je indirektno postao koristan za planetu. 

3 godine
offline
Re: Najefikasniji profesionalni rig za kriptorudar
Aha... Na to misliš. To je ok. Već sam i rekao da je bolje ikako koristiti tu otpadnu energiju nego je samo palit.
A možda i pokažu drugima da se ta energija može iskoristiti.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice