Najbliža nam crna rupa otkrivena je u trojnom zvje

poruka: 73
|
čitano: 19.451
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Najbliža nam crna rupa otkrivena je u trojnom zvje".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Najbliža nam crna rupa otkrivena je u trojnom
Louis Pluto kaže...
Visak kaže...
Što je to u vezi crnih rupa čudovišno i neobjašnjivo?

 singularitet u njihovom središtu

 Singularitet nije u središtu crne rupe, ona sama je singuilaritet. Opet, što je tu čudovišno i neobjašnjivo?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 13:42 (Visak).
7 godina
offline
Re: Najbliža nam crna rupa otkrivena je u trojnom
markoBT kaže...

Nisam ja propitivao gdje ide č, a gdje ide ć. Ja sam samo pisao o antiznanstvenoj revoluciji i imali tu što novog ili je tako odvajkada. Istina nisu crne rupe, ali je jako blizu. Naime, da nema znanstvenika ne bi bilo ni crnih rupa.

 daj prestani drkati s glupostima, pliz, ukoliko smajli iza te opaske nisi shvatio kao zajebanciju kojom se uopće ne obraćam tebi nego dušebrižnicima koji pravopisnim glupostima upropaštavaju (meni) zanimljivu temu onda... ja ne znam

 

edit: sorry za drkati s glupostima, preagresivan izraz kad bolje razmislim, mislio sam da je namjera sa smajlijem očita, kad bolje pogledam i nije baš, očekujem da mi ljudi čitaju misli, nadam se da te ova drskost nije uvrijedila

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 19:42 (Louis Pluto).
7 godina
offline
Re: Najbliža nam crna rupa otkrivena je u trojnom
Visak kaže...

 Singularitet nije u središtu crne rupe, ona sama je singuilaritet. Opet, što je tu čudovišno i neobjašnjivo?

hvala vam na tom pitanju...

 

shvaćaš li uopće što je to singularnost, što ona znači u fizici... crna rupa nije samo singularitet (po OTRu), ona počinje horizontom događaja, ona je granica nakon koje bespovratno gubimo informaciju, dakle ona je cijeli taj odsječak u prostorvremenu... čudovište je u svakom smislu, njezin singularitet je masa zvijezde u točki (OTR) - stelarna crna rupa, još gore je sa supermasivnim crnim rupama mase milijuna zvijezda, kako u bezdimenzionalnu točku nagurati masu milijuna zvijezda, kolika je ta gustoća, čega uopće i gdje i što je tu uopće ikome jasno?

 

dakle singularitet crne rupe je točka, masa kolabirana u točku po OTRu, između te točke i horizonta događaja nije singularitet već područje nenadjebive gravitacije koju taj singularitet prouzrokuje...

 

u biti mjesto bekonačne gustoće ne postoji, to je nonsens, dešava se nešto drugo, nešto što fizika još ne može objasniti, barem ne općom teorijom relativnosti koja se raspada upravo u toj točki singulariteta

 

...i pliz molim da me se ispravi ukoliko sam negdje pogriješio ili krivo shvatio cijeli koncept oko crne rupe

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 15:23 (Louis Pluto).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Najbliža nam crna rupa otkrivena je u trojnom
Louis Pluto kaže...
Visak kaže...

 Singularitet nije u središtu crne rupe, ona sama je singuilaritet. Opet, što je tu čudovišno i neobjašnjivo?

hvala vam na tom pitanju...

 

shvaćaš li uopće što je to singularitet, što to znači u fizici... crna rupa nije samo singularitet (po OTRu), ona počinje horizontom događaja, ona je granica nakon koje bespovratno gubimo informaciju, dakle ona je cijeli taj odsječak u prostorvremenu... čudovište je u svakom smislu, njezin singularitet je masa zvijezde u točki (OTR) - stelarna crna rupa, još gore je sa supermasivnim crnim rupama mase milijuna zvijezda, kako u bezdimenzionalnu točku nagurati masu milijuna zvijezda, kolika je ta gustoća, čega uopće i gdje i što je tu uopće ikome jasno?

 

dakle singularitet crne rupe je točka, masa kolabirana u točku po OTRu, između te točke i horizonta događaja nije singularitet već područje nenadjebive gravitacije koju taj singularitet prouzrokuje...

 

u biti mjesto bekonačne gustoće ne postoji, to je nonsens, dešava se nešto drugo, nešto što fizika još ne može objasniti, barem ne općom teorijom relativnosti koja se raspada upravo u toj točki singulariteta

 Znači govorimo o nepoznatom, a ne neobjašnjivom, još manje čudovišnom?

I gromovi su nekoć bili 'čudovišni i neobjašnjivi'. U međuvremnu smo shvatili kako čudovišta ne postoje, a da se za objašnjenja treba pomučiti i strpiti.

 

Postao sam alergičan na sve lirske opise prirodnih pojava, jer ti i ja znamo što si htio reći, ali onda dođu Cetinski, Mišak i ekipa i počnu raspredat o 'čudovišnosti' i 'neobjašnjivosti' prirode, a za koje oni, gle slučajnosti, zapravo imaju objašnjenje u Vedama, teorijama zavjere ili nečem sličnom.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
6 godina
offline
Re: Najbliža nam crna rupa otkrivena je u trojnom
Svemir prije VP-a je bio crna rupa(kugla).
Kad u našem svemiru ostanu samo crne rupe i kad se svemir počne skupljati.Sve te crne rupe postat će jedna ona koja je bila prije VP-a.Gravitacija će biti u određenom trenutku beskonačna u tom trenutku ni sam prostor to neće moći podnijeti i tada imamo VP.

Eto to je moja hipoteza
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 15:59 (HCMAA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Najbliža nam crna rupa otkrivena je u trojnom
Visak kaže...
 Znači govorimo o nepoznatom, a ne neobjašnjivom, još manje čudovišnom?

I gromovi su nekoć bili 'čudovišni i neobjašnjivi'. U međuvremnu smo shvatili kako čudovišta ne postoje, a da se za objašnjenja treba pomučiti i strpiti.

 

Postao sam alergičan na sve lirske opise prirodnih pojava, jer ti i ja znamo što si htio reći, ali onda dođu Cetinski, Mišak i ekipa i počnu raspredat o 'čudovišnosti' i 'neobjašnjivosti' prirode, a za koje oni, gle slučajnosti, zapravo imaju objašnjenje u Vedama, teorijama zavjere ili nečem sličnom.

 moja čudovišta su obilježena italicom, barem tamo gdje ih ne pokušavam objasniti, tamo gdje ih objašnjavam nisu... ah, sjetio sam se*

 

pa nepoznato je upravo zato jer je neobjašnjivo, kad bih znao objasniti mehanizme ne bi mi bilo nepoznato, to dvoje su u ovom slučaju gotovo sinonimi...

 

*jest, u pravu si i skoro sam zaboravio našu raspravu oko tog pitanja... s tim da ja nisam znanstvenik već fascinirani laik pa ću si ovog puta oprostiti liriku i pokušati se sjetiti da je ne upotrebljavam drugi put kad krenem brljati po takvim temama

 

inače ovakva tema je idealna da si ljudi puste mašti na volju, samim time što je na rubu znanosti, rijetko mjesto gdje čudovišta još postoje (ne ljuti se), oko kojih si i znanstvenici dozvoljavaju naizgled sulude teorije, koherentne s ostatkom znanosti naravno, pa se pitam zašto i obični smrtnik ne bi mogao maštati i samim zanimanjem za temu ponešto i naučiti o prirodi, ako igdje možeš brljati i postavljati blesava pitanja koja nemaju veze s mozgom onda je to na ovakvim temama, imo

HCMAA kaže...
Svemir prije VP-a je bio crna rupa(kugla).
Kad u našem svemiru ostanu samo crne rupe i kad se svemir počne skupljati.Sve te crne rupe postat će jedna ona koja je bila prije VP-a.Gravitacija će biti u određenom trenutku beskonačna u tom trenutku ni sam prostor to neće moći podnijeti i tada imamo VP.

Eto to je moja hipoteza

 ali svemir ne pokazuje nikakve znake usporenja u svom širenju, dapače on se ubrzano širi, ne znamo kojim mehanizmom, tamna energija... sva masa svemira već je u svemiru, zašto misliš da će ta ista masa u crnoj rupi prouzročiti njegovo sakupljanje

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 16:22 (Louis Pluto).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Najbliža nam crna rupa otkrivena je u trojnom
Louis Pluto kaže...
 

inače ovakva tema je idealna da si ljudi puste mašti na volju, samim time što je na rubu znanosti, rijetko mjesto gdje čudovišta još postoje (ne ljuti se), oko kojih si i znanstvenici dozvoljavaju naizgled sulude teorije, koherentne s ostatkom znanosti naravno, pa se pitam zašto i obični smrtnik ne bi mogao maštati i samim zanimanjem za temu ponešto i naučiti o prirodi, ako igdje možeš brljati i postavljati blesava pitanja koja nemaju veze s mozgom onda je to na ovakvim temama, imo

 To bi tako bilo u idealnom svijetu gdje bi svi znali granicu mašte i zbilje (a preostali pojedinci bi bili institucionalizirani). Nažalost, u zadnje vrijeme su oni koji to dvoje brkaju postali toliko glasni, utjecajni i opasni, da se čini kako se kotač povijesti polako okreće unazad.

 

Najveća greška je misliti da je nešto stečeno zauvijek. Imali smo relativno naprednu Staru Grčku i Rim, pa je nako njih došlo tisuću godina srednjevjekovnog mraka. Čini mi se da većina znanstvenika toga nije svjesna i da žive u svojim kulama od slonovače gdje su oni neprikosnoveni prirodoslovni autoriteti, a ne vide da ih dolje sve manje ljudi uzima ozbiljno. Rekao bih da je dr. Hrupec upravo među onima koji su toga svjesni i pokušavaju nešto učiniti, što svesrdno podržavam.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Najbliža nam crna rupa otkrivena je u trojnom
Visak kaže...

 To bi tako bilo u idealnom svijetu gdje bi svi znali granicu mašte i zbilje (a preostali pojedinci bi bili institucionalizirani). Nažalost, u zadnje vrijeme su oni koji to dvoje brkaju postali toliko glasni, utjecajni i opasni, da se čini kako se kotač povijesti polako okreće unazad.

 

Najveća greška je misliti da je nešto stečeno zauvijek. Imali smo relativno naprednu Staru Grčku i Rim, pa je nako njih došlo tisuću godina srednjevjekovnog mraka. Čini mi se da većina znanstvenika toga nije svjesna i da žive u svojim kulama od slonovače gdje su oni neprikosnoveni prirodoslovni autoriteti, a ne vide da ih dolje sve manje ljudi uzima ozbiljno. Rekao bih da je dr. Hrupec upravo među onima koji su toga svjesni i pokušavaju nešto učiniti, što svesrdno podržavam.

 slažem se djelimično

 

šteta što nema više vremena posvetiti se popularizaciji znanosti, u tome je izvrstan, imo

 

uopće nemam odgovore na sunovrat civilizacije čijem procesu bojim se nazočimo, preglup sam doći do zaključka sam... a moje ponašanje na forumu i životu neće utjecati ni na što, mogu isfilozofirati što mislim ali nije mjesto... nadam se da pretjerujem, sklon sam pretjerivanju

 

ukoliko želiš raspravljati otvori novu temu na kojoj ćemo proanalizirati i promišljati o tome na kome je da bude branitelj civilizacije, što bi trebalo učiniti i postoje li već sada mehanizmi kojima ćemo se oduprijeti navali antiznanstvene gluposti

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 19:23 (Louis Pluto).
15 godina
offline
Re: Najbliža nam crna rupa otkrivena je u trojnom
Louis Pluto kaže...
uopće nemam odgovore na sunovrat civilizacije čijem procesu bojim se nazočimo, preglup sam doći do zaključka sam... a moje ponašanje na forumu i životu neće utjecati ni na što, mogu isfilozofirati što mislim ali nije mjesto... nadam se da pretjerujem, sklon sam pretjerivanju

 Pomoci cu ti ja :D

 

Primjeti razliku:

 

- 2001. - Bush Did 9/11 na 54k internetu i opskurnim forumima

- 2020. - Trump je u pravu sa svime - QAnon, Ben Shapiro, Dave Rubin (na YTu sa 4-10 milijuna subscribera)

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: Najbliža nam crna rupa otkrivena je u trojnom
Louis Pluto kaže...
Visak kaže...
Što je to u vezi crnih rupa čudovišno i neobjašnjivo?

 singularitet u njihovom središtu

Ja sad gledao Interstellar, imam neku svoju teoriju o Crnim Rupama.
Šta ako u sredini nije singularitet nego i da o crvotočinama nemamo predstavu kao savijen list od Tačke A do tačke B.

Evo teorije a volio bih da i autor ovo prokomentariše.
Uvod: Sjećam se profesora Fizike na Fakultetu Elektrotehnike koji kaže da svakim danom naučnici otkrivaju sve veća otkrića o česticama koje su sve manje. Tako da će jednog dana otkriti ogromno otkriće o skoro ničemu (ničemu od toga da su otkrili nepojmljivo malu česticu). Bio je to uvod da nas malo nasmije o održi koncetraciju studentima.

Teorija: Šta ako u središtu crne rupe nije baš singularitet, gustoća jeste ogromna a isto tako i mala (ali ne beskonačno velika i beskonačno mala) nego se ponaša kao nit (recimo kao konac) gdje čestice raspadnu (od naravno prevelike grafitacije) na nama nepoznato male česice (ne mislim na ove poznate) i onda takva crvotročina izbije negdje iz crne rupe (poput kada se + i - u utičnici spoje: ne zna se baš tačno gdje da mala iskra i u kojem smjeru završiti) i taj konac se protegne do druge strane galaksije ili u nekom drugom grozdu galaksija i  tad valjda kada izgubi neka svoja svojstv tog konca raspe materiju koju je crna rupa usisala. Ne zvuči loše a?

BTW: Jesmo li to mi sad kao dobri kolega?

15 godina
offline
Re: Najbliža nam crna rupa otkrivena je u trojnom

Vratimo se mi na crne rupe, a ja ti posaljem PP.

 

Isprike autoru i kolegama na glupostima u ovoj temi!

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Najbliža nam crna rupa otkrivena je u trojnom
Envy kaže...

Ja sad gledao Interstellar, imam neku svoju teoriju o Crnim Rupama.
Šta ako u sredini nije singularitet nego i da o crvotočinama nemamo predstavu kao savijen list od Tačke A do tačke B.

Evo teorije a volio bih da i autor ovo prokomentariše.
Uvod: Sjećam se profesora Fizike na Fakultetu Elektrotehnike koji kaže da svakim danom naučnici otkrivaju sve veća otkrića o česticama koje su sve manje. Tako da će jednog dana otkriti ogromno otkriće o skoro ničemu (ničemu od toga da su otkrili nepojmljivo malu česticu). Bio je to uvod da nas malo nasmije o održi koncetraciju studentima.

Teorija: Šta ako u središtu crne rupe nije baš singularitet, gustoća jeste ogromna a isto tako i mala (ali ne beskonačno velika i beskonačno mala) nego se ponaša kao nit (recimo kao konac) gdje čestice raspadnu (od naravno prevelike grafitacije) na nama nepoznato male česice (ne mislim na ove poznate) i onda takva crvotročina izbije negdje iz crne rupe (poput kada se + i - u utičnici spoje: ne zna se baš tačno gdje da mala iskra i u kojem smjeru završiti) i taj konac se protegne do druge strane galaksije ili u nekom drugom grozdu galaksija i  tad valjda kada izgubi neka svoja svojstv tog konca raspe materiju koju je crna rupa usisala. Ne zvuči loše a?

BTW: Jesmo li to mi sad kao dobri kolega?

u ovom svemiru može svašta, čak se i neke elementarne čestice raspadaju ali na druge isto elementarne, link na koje si postavio u svom postu... može svašta ali uvjetno svašta, po strogo određenim pravilima i nikako manje od planckove duljine ispod koje više ništa nema smisla, ne može se više mjeriti, poznate čestice su puno veće od te duljine a u taj realm bi spadale strune iz hipotetske teorije struna, imo

 

kad govoriš o koncima vjerojatno misliš na špagetifikaciju... nije mi poznato u kojim bi uslovima mogla postojati crvotočina, teoretski je moguća, čak da bi kroz nju prošao ne moraš biti veličine subatomskih čestica, mogu i veći objekti teoretski, za sada u svemiru nije primjećena bijela rupa, ona na koju se referiraš kada govoriš o izbijanju materije iz neke druge rupe, primjećeni su kvazari i aktivne crne rupe ali je mehanizam kojim odašilju energiju poznat i ne radi se o izboju materije iz neke druge crne rupe koja je do njih došla crvotočinom...

 

za razumijevanje crne rupe trebat će nam nova fizika koja će proširiti postojeću, imo

 

dobri smo dok god nisi fanboj, to ti je ekstraglupo, do neke granice smiješno a nakon nje iritirajuće, za ignore listu, ukratko valjanje po blatu

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.5.2020 1:23 (Louis Pluto).
12 godina
offline
Re: Najbliža nam crna rupa otkrivena je u trojnom
Pozdrav Miro!

"Ajde @viciousone pročitaj tekst još jednom, "otprilike" si pobrkao glavu i rep konja! I na krivog si se povijesnog junaka referencirao..."

Tekst sam pročitao čim je objavljen (moj komentar je prvi), a dio koji nisam razumio i koji sam komentirao sam pročitao više puta. Sada vidim da se u njemu spominje kralj Tomislav, a toga se ne sjećam.

Ne znam da li je u međuvremenu nakon mog komentara tekst ažuriran ili je moja pogreška.

Uglavnom nešto novo smo naučili. Ugodan dan ti želim!

Lp
vicious
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice