Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?

poruka: 32
|
čitano: 7.947
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?".
7 godina
offline
Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?

Jedna zanimljivost na temu predvidjanja potresa. Kao sto je u tekstu napisano u Japanu postoje senzori za ranu detekciju potresa. Ti senzori detektiraju prvi val koji je malog inteziteta i na racun njega sustav moze utvrditi kakav ce taj potres biti. I u tom slucaju potres se moze predvidjeti max nekih 30ak sekundi. Ako je potres koji dolazi snaznog inteziteta tada se vise odvojenih sustava aktivira. Evo par njih:

- Emergency broadcast koji salje poruku na mobilne uredjaje da se ljudi pripreme. 
- Japanci koriste ISDB-T sustav za TV odasiljanje koji ima u specifikacijama predvidjen dio za slucaj opasnosti. Ukoliko se detektira potres na TV-u ce se odmah ispisati da dolazi potres, tsunami i sl. Te poruke nisu dio enkodiranog video signala, vec su neovisne o programu koji se trenutno gleda i nema kasnjenja koje bi bilo da TV kuce "urezu" tekst u video i onda isti enkodiraju i posalju. 
- Brzi vlakovi ce odmah po primitku signala aktivirati kocnice i zaustaviti se unutar 10-15s. Svi brzi vlakovi od pocetka programa brze zeljeznice prije skoro 60g imaju ovaj sustav i najgore sto se do sada dogodilo za vrijeme potresa je da je zaustavljeni brzi vlak iskocio iz tracnica jer je stao na mostu. To iskakanje je samo bilo pomaklo kotace cca 15ak cm van tracnica. 

 
21 0 hvala 12
12 godina
offline
Re: Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?
Uspješno predviđam potrese i pravim mušku djecu. U slučaju greške vraćam lovu.
 
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?

Scientist was told to remove internet prediction of Italy earthquake


Researcher forecast L'Aquila tragedy on emissions of radon gas coming from the ground

 

"The tremors being felt by the population are part of a typical sequence [which is] absolutely normal in a seismic area like the one around L'Aquila," the civil protection agency said in a statement that evening.

 

The statement added that it was impossible to predict an earthquake, but was nonetheless monitoring the situation.

 

 

https://www.theguardian.com/world/2009/apr/06/italy-earthquake-predicted

 

Par dana kasnije:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/2009_L'Aquila_earthquake

 

The man who predicted an earthquake

 

For several days, Giuliani had been watching with mounting anxiety as his four radometer stations, placed in and around L'Aquila, showed very high and rising levels of radon gas emissions from the ground. By Sunday 5 April, he was convinced that within 24 hours there would be a quake – but he could not raise a public alarm. He was under an injunction, served a week earlier, that forbade him to do so on the grounds that his predictions would spread unfounded panic.

 

Privately, that fateful evening, Giuliani phoned urgent warnings to relatives, friends and colleagues. Finally, he lay down fully clothed with his wife and two daughters, leaving the windows and doors wide open for a quick exit. A couple of hours later, they fled outside as the quake hit.

 

https://www.theguardian.com/world/2010/apr/05/laquila-earthquake-prediction-giampaolo-giuliani

 

I malo novije:

 

Hoće li se potrese moći predvidjeti promatrajući nebo? Nešto se neobično događa prije kataklizmi. Evo objašnjenja fizičara sa splitskog FESB-a

Analizirajući podatke koje je svojedobno prikupio satelit „Interkozmos“ došlo se do zaključka da se u slojevima jonosfere iznad teritorija na kojemu se dogodio potres ponekad mjesecima, a ponekad tek danima ranije bilježila neuobičajena ionizacija, povećana toplina, dodatna koncentracija elektrona i druge negativne promjene. Riječ je o dijelu zemljine atmosfere u kojoj se i inače javljaju jonosferne magnetske bure i polarna svjetlost.

 

Istraživač sa moskovskog Instituta za svemirska istraživanja i član Ruske akademije Sergej Pulinec, jedan od najupućenijih u ovu problematiku, lani je objavio kako automatizirana tehnologija za identifikaciju nepravilnosti u atmosferi koje prethode potresu već postoji, no da je za analizu tih podataka neophodno ustrojiti i posebne službe kojih još nema ni u jednoj zemlji na svijetu.

 

Dakako da precizna prognoza na temelju ovih otkrića još nije moguća, premda znanstvenici mehanizam ovog procesa dosta detaljno razumiju. Stres u zemljinoj kori doseže maksimum nekoliko dana prije jakog potresa: nastaju male pukotine koje se pune podzemnom vodom. Kroz njih iz utrobe izlazi i radioaktivni plin radon emitirajući alfa zrake koje snažno ioniziraju molekule zraka, stvarajući u dijelovima atmosfere nenormalno elektromagnetsko polje.

 

I znanstvenici iz NASA-e došli su također do zaključaka kako put predviđanja potresa ide preko promjena električne aktivnosti u atmosferi, jer između promjena u tlu i signala u atmosferi postoji itekako jasna veza. Senzore na deset kilometara dubine u utrobu zemlje nije moguće postaviti, no namjenske satelite u atmosferu i na površinu tla jest.

 

Prof. Nikola Godinović, fizičar sa splitskog FESB-a, potvrđuje nam mogućnost da se monitoringom ionizacije, radijacije i oslobađanja plinova može pretpostaviti da slijedi snažan pomak u zemljinoj utrobi. Za takvo što bi, međutim, trebalo uspostaviti na terenu širok spektar senzora koji bi trebali prikupljati podatke kroz dulje vrijeme. U Hrvatskoj bi takva obveza spadala u domenu Zavoda za zaštitu zdravlja, no, upozorava prof. Godinović, naša zemlja oskudijeva i u elementarnoj opremi poput modernih seizmografa, pa za takvo što realno nije spremna, niti će biti kroz dulje vrijeme.

 

Sveti gral seizmologije – pouzdana prognoza potresa – morati će uključiti i neke druge prirodne fenomene, poput porasta temperature tla koja prethodi udaru. Šest dana prije potresa u Gudžaratu u Indiji koji je ubio više od 20 tisuća ljudi sateliti su zabilježili porast topline zemlje za 4 stupnja Celzijusa. Termalna anomalija je uočena i na nekim drugim potresnim lokacijama duž glavne crte rasjeda. Ukrajinski astrofizičar Vasilij Ivčenko uočio je na primjeru 234 svjetska potresa iz devedesetih kako temperatura prije potresa raste i u visini, na čak stotinu kilometara od površine Zemlje. Pretpostavka je da plinovi koji izlaze iz zemljine utrobe stvaraju lokalni efekt staklenika i vrtlože se u gornjim slojevima atmosfere.

 

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/hrvatska/hoce-li-se-potrese-moci-predvidjeti-promatrajuci-nebo-nesto-se-neobicno-dogada-prije-kataklizmi-evo-sto-je-objasnio-fizicar-sa-splitskog-fesb-a-1068336

 
5 1 hvala 1
8 godina
offline
Re: Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?
tokyu kaže...
...

 a u Hrvatskoj nadležne službe nisu u stanju organizirati niti prehranu stradalima u roku od tjedan dana... di smo mi od normalne države.

12 godina
offline
Re: Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?

Ma katastrofa.

14 godina
offline
Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?

zasto bi ih predvidjali? i ovako dobe pare za svako 'mozda' i 'ne znamo'. najbolji posao nakon epidemiologije i prosvjete...

 
2 2 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?

policija uhitila "zbog počinjenja prekršaja iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira – izmišljanje ili širenje lažnih vijesti kojima se remeti mir i spokojstvo građana".

 

Vidim nitko se ne sekira što država hapsi građane zbog nečega što su rekli ili napisali, a krokodilske suze se rone jer je Twitter banao najvećeg lažova u galaksiji nakon pogibije petero ljudi.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
10 1 hvala 0
8 godina
offline
Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?

Mjerenje emisije radona nije teško, za to postoje jednostavni i lako prenosivi komercijalni uređaji. (Za cijenu me ne pitajte, ali su sigurno jeftiniji od seizmografa.) Plemeniti plin radon (Rn) pripada uranijevom nizu raspada, pa je njegovo nakupljanje u tlu očekivano, a kako je kemijski inetran - to je plemeniti plin! - ne može se vezati za neki mineral. Problem je međutim gdje mjeriti i što njegova aktivnost (koncentracija) dosta varira. Malo vjetra može potpuno promijeniti rezultat. Zato se radom mjeri u zatvorenim prostorima (poglavito podrumima i prizemnim prostorijama jer se tamo, zbog velike gustoće, lako zadržava.) Inače, radom može dolaziti i iz betona, a ne samo iz tla.  

 
6 0 hvala 6
16 godina
offline
Re: Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?

Dobro je imat internet doma, nikad ne znaš kad ćeš naletit na skrivenog Nobelovca koji u dva copy pejst linka ugura više znanja o potresima nego Japan i Kalifornija zajedno. Bravo!

15 godina
offline
Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?

prošlog proljeća, na jarunskom otoku, tijekom bacanja loptice subjektu, uspio sam predvidjeti potres samo na osnovi (čudesne) tutnjave iz tla čak pola sekunde prije nego što se zaljuljalo. slabo, znam, ali odnekud se mora početi. prektis mejkz prfekt. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 3 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?

Aplikacija Earthquake Network na temelju dojava mobitela koji su bliže epicentru obavještava ostale. Meni su poruke stizale par sekundi prije udara.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?

Ovdje je prava tema jedino hapšenje tog sirotog alternativca.

 

Svima je izgleda to normalno, što je tužno samo po sebi.

 

Ali, eto, čovjeka može razvedriti najgluplji naslov koji sam na Bugu vidio.

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?
90% teksta o nekakvim yebenim prorocima s fejsa? Jel može gore bug?😤🥱🤮
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?
uuY kaže...

Ovdje je prava tema jedino hapšenje tog sirotog alternativca.

 

 Kad je izašao iz bukse rekao je "eppur si muove".

16 godina
offline
Re: Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?
Ajar kaže...

prošlog proljeća, na jarunskom otoku, tijekom bacanja loptice subjektu, uspio sam predvidjeti potres samo na osnovi (čudesne) tutnjave iz tla čak pola sekunde prije nego što se zaljuljalo. slabo, znam, ali odnekud se mora početi. prektis mejkz prfekt. 

meni to tvoje ima vise smisla od mjerenja radona, neradona i zemljine precesije

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.1.2021 15:33 (nixass).
4 godine
offline
Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?

Jel itko prati ovaj youtube kanal duže vrijeme? (postoji i na Twitchu)

Ne vjerujem slijepo svemu što kaže, ali ima zanimljivu teoriju i korektan pristup.

 

U zadnja dva tjedna koliko ga pratim, predvidio je veći potres u Turskoj i još par njih.

 
0 2 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?
vranisimo kaže...

Jel itko prati ovaj youtube kanal duže vrijeme? (postoji i na Twitchu)

Ne vjerujem slijepo svemu što kaže, ali ima zanimljivu teoriju i korektan pristup.

 

U zadnja dva tjedna koliko ga pratim, predvidio je veći potres u Turskoj i još par njih.

 baš zbog takvih kao ti i postoje takvi likovi. čovječe, daj uključi malo mozak i počni razmišljati

4 godine
offline
Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?

Ne mislim da išta krivo radim, samo tražim mišljenja šire skupine ljudi, kao i na ovom forumu

 

Daleko od toga da naivno vjerujem svemu što kaže i nisam ravnozemljaš 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?
nixass kaže...

meni to tvoje ima vise smisla od mjerenja radona, neradona i zemljine precesije

 a meni najviše smisla ima zidati preventivno, jer neke se stvari ne mogu* predvidjeti (da mogu, rijetki bi se ženili) i imati sustavan i dobro organiziran "damage control". i parola: "rvacka nikad neće biti japanska". 

 

*odn. mogle bi ali uz toliko besmisleno ogromne troškove (materijalne, ljudske, bla) da je svaka post-šteta manja. bar tu, di su takve prirodne sile relativno rijetke.

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
13 godina
offline
Re: Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?
tokyu kaže...

Jedna zanimljivost na temu predvidjanja potresa. Kao sto je u tekstu napisano u Japanu postoje senzori za ranu detekciju potresa. Ti senzori detektiraju prvi val koji je malog inteziteta i na racun njega sustav moze utvrditi kakav ce taj potres biti. I u tom slucaju potres se moze predvidjeti max nekih 30ak sekundi. Ako je potres koji dolazi snaznog inteziteta tada se vise odvojenih sustava aktivira. Evo par njih:

- Emergency broadcast koji salje poruku na mobilne uredjaje da se ljudi pripreme. 
- Japanci koriste ISDB-T sustav za TV odasiljanje koji ima u specifikacijama predvidjen dio za slucaj opasnosti. Ukoliko se detektira potres na TV-u ce se odmah ispisati da dolazi potres, tsunami i sl. Te poruke nisu dio enkodiranog video signala, vec su neovisne o programu koji se trenutno gleda i nema kasnjenja koje bi bilo da TV kuce "urezu" tekst u video i onda isti enkodiraju i posalju. 
- Brzi vlakovi ce odmah po primitku signala aktivirati kocnice i zaustaviti se unutar 10-15s. Svi brzi vlakovi od pocetka programa brze zeljeznice prije skoro 60g imaju ovaj sustav i najgore sto se do sada dogodilo za vrijeme potresa je da je zaustavljeni brzi vlak iskocio iz tracnica jer je stao na mostu. To iskakanje je samo bilo pomaklo kotace cca 15ak cm van tracnica. 

Ni Japan ne može predvidjeti potres, ali mogu upozoriti na već postojeći dok još nije došao do kopna i dati ljudima nekoliko sekundi da se pripreme. Dakle, većina potresa tamo događa se u moru, pa tamo imaju postavljenu gustu mrežu seizmografa. Kada je epicentar potresa daleko od kopna, valu treba neko vrijeme da dođe do istog i to je ta predikcija potresa o kojoj se priča. Nisu oni predvidjeli potres da će se dogoditi; oni su samo upozorili da stiže potresni val na kopno, potresa koji se već dogodio u moru.

 

I jedan fun fact za kraj poruke. ISDB-T standard ima jednu zanimljivu opciju. Recimo, u slučaju neposredne opasnosti; televizori će se uključiti sami i namjestiti na kanal japanske nacionalne televizije. (1:50 u videu)

 

11 godina
neaktivan
offline
Re: Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?
Marko :D kaže...

I jedan fun fact za kraj poruke. ISDB-T standard ima jednu zanimljivu opciju. Recimo, u slučaju neposredne opasnosti; televizori će se uključiti sami i namjestiti na kanal japanske nacionalne televizije. (1:50 u videu)

 

 Japanci su stvarno fascinantni. Nadam se da ce nova americka administracija osloboditi sjevernu koreju pa makar rijesiti Japance te muke

8 godina
offline
Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?

Halo - spoiler alert, anyone?

 

Mozemo li predvidjeti potrese, i zasto NE....

 

Malo nam odate odmah kraj, vec u samom naslovu....

Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?
gmit kaže...

zasto bi ih predvidjali? i ovako dobe pare za svako 'mozda' i 'ne znamo'. najbolji posao nakon epidemiologije i prosvjete...

 A što imaš protiv prosvjete? Ako nisi nikad bio učitelj u razredu, onda ne znaš da učitelj pošteno zaradi svoju plaću. Učitelji nisu političari, oni koji bi trebali biti prvi na tvom popisu.

dolazim odmah - Godot
8 godina
offline
Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?

Gmit zaboravio si meteorologe.... mozda ce biti a mozda i nece....

 

No, i to je posten posao. 

Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?

 

Dobar tekst. Dok neki vjeruju u bajke, drugi koriste znanost.

 

Više para znanosti manje šamanima i mitovima.

Ne trebaju nam velebne bogomljke, skupi avioni, prevelike dvorane, šugavi kipovi nikome i ničemu, nego nam trebaju novci za raju.

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?

U slučaju predviđanja potresa,mislim da bi se ipak trebalo malo više okrenuti životinjama.Poznato je da se životinje uznemire prije prirodnih kataklizmi,osjećajući njuhom,sluhom ili nečim trećim,to još nije dovoljno detaljno istraženo.Već sam ovdje pisao da sam u FB grupi gdje je sve puno zaljubljenika u peradarstvo,jako puno njih je potvrdilo da je primijetilo sat vremena neobično uplašeno ponašanje peradi sat vremena prije Petrinjskoga potresa.Moje ukrasne kokice(inače,za ljudske pojmove,poprilično glupe životinje),sat vremena prije svakoga od 3 jaka potresa,pobjegle u spavaonicu,kokodakale glasno i nisu izlazile van.
Vjerovano nisu njuhom osjetile,ali ja "stavljam adut" na zvuk,tj. infrazvuk iz dubine.
...inače,za ljudske pojmove imam psa koji je iznimno pametan i mačka,koji je...mačak...oni su prespavali i prije i za i poslije potresa!

Tek kada ti komarac sleti na jaja,shvatiš da se problemi ne riješavaju nasiljem!
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.1.2021 21:44 (Milka30).
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?
Kako na temelju dojave? Ti u mob javis da je bio potres pa ostali dobiju info? Ili kako?
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
15 godina
neaktivan
offline
Re: Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?
Pero Dinamit kaže...
Kako na temelju dojave? Ti u mob javis da je bio potres pa ostali dobiju info? Ili kako?

 Mobiteli imaju senzore kojima detektiraju vibracije. Ako više mobitela u istom području istovremeno javi podrhtavanje server zaključi da je potres, pa javi ostalima.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
offline
Re: Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?
Milka30 kaže...

U slučaju predviđanja potresa,mislim da bi se ipak trebalo malo više okrenuti životinjama.Poznato je da se životinje uznemire prije prirodnih kataklizmi,osjećajući njuhom,sluhom ili nečim trećim,to još nije dovoljno detaljno istraženo....

 Kako to da se toga još nitko nije dosjetio?

Njušim IgNobela.

10 godina
offline
Re: Možemo li predvidjeti potrese i zašto ne?
Marko :D kaže...

Ni Japan ne može predvidjeti potres, ali mogu upozoriti na već postojeći dok još nije došao do kopna i dati ljudima nekoliko sekundi da se pripreme. Dakle, većina potresa tamo događa se u moru, pa tamo imaju postavljenu gustu mrežu seizmografa. Kada je epicentar potresa daleko od kopna, valu treba neko vrijeme da dođe do istog i to je ta predikcija potresa o kojoj ...

 Isti sistem koriste i meksikanci za Mexico city, Tolucu i Oaxacu. Šalju poruke na mobitele, TV i radio, gasi se plin i pale se sirene. Naravno vrijeme između dojave i potresa ovisi o udaljenosti epicentra.  U lipnju su imali upozorenje minutu i pol prije samog potresa. 

 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice