Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

poruka: 52
|
čitano: 15.702
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl".
16 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

E ovo je jedan dobar članak - Sistemi i programi gutaju sve više prostora, a ako čovjek nije oprezan i promišljen u korištenju, vrlo je lako doći do 90% popunjenosti, pogotovo kod ovih uobičajenih 120GB SSD-ova. Ljudi pritom nisu svjesni da se disk u takvom stanju, eto, osjetno brže troši. Ne samo to, čak i da je sve super - degradacija brzine rada je neminovna. Iz mojeg iskustva, ljudima je najčešće gutač resursa pored onog što sami potrpaju i zaborave - automatski Windows paging file size i restore pointovi. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
9 0 hvala 0
16 godina
online
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Praktično je i preusmjeriti većinu "user" foldera na neku drugu particiju, odnosno hard disk kad je danas već ionako česta kombinacija SSD (120-250GB) za OS i hard diskova za podatke.

Šteta trošit SSD na download, torrent i slične foldere za koje je brzina nebitna, a nije loše imati odvojeno i kad se reinstalira OS.

 

 

Moj PC  
14 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Odlican i informativan tekst kakvih Bug-u prilicno nedostaje . Igrom slucaja upravo prekjucer ( nedjelja ) desilo mi se upravo to da sam dosao na zadnjih 10% 120 GB SSD-a i uletio u ''crveno'' a kako nemam sta obrisati ni mjesta za optimizaciju narucio sam 275GB koji stice sutra . Mogao sam i 525 GB ali je ovaj uletio kao Deal of the Day ...za samo 55£ . Bit ce ok za neko vrijeme :)

People who boast about their IQ are losers - Stephen Hawking
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Isto tako i fajl za hibernaciju zna biti poprilične veličine nakon nekog vremena. Tako da nju obično isključim jer mi nije potrebna. Možda, ovako problem znaju biti i određeni softver za defregmentaciju, koji po defaultu ima uključenu automatsku defregmentaciju, u slučaju SSDa optimizaciju na nekom većinom tjednom rasporedu.

 

Moj SSD je na 96% već, imam ga mslm 4 ili 5 godina. Baš ću pogledati kako stoji s ostalim stvarima. Iako ako mi se desi da rikne, nije mi baš bitno jer imam redovnu kopiju svega na vanjskom HDD, a sustav lako reinstaliram. Odnosno vratim img. 

...................................... funny facts
Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino

File za hibernanciju ne raste s vremenom, već je proporcionalan količini RAM-a.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
neaktivan
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Noviji SSDovi koji imaju 120, 480 ili 500GB kapacitete obično već imaju extra slobodnog skrivenog prostora koji koriste za wear levelling (u odnosu na 128 i 512GB kapacitete).

Drugo, bitno je da PC koristi Windows 7 ili noviji, koji podržava TRIM komandu za SSDove, to uvelike povećava životni vijek SSDa.

Treće, jednostavan način za osigurati da se SSD nikad ne napuni je smanjiti osnovnu particiju u disk managementu (ili napraviti jednu malu praznu na kraju, cca 10% kapaciteta). To je praktički obavezno za PC-e sa Windows XP koji nemaju TRIM.

Ali nedavno sam citao neki clanak gdje su testirali kontinuirano zapisivanje na novije SSDove i pokazalo se da možete biti mirni bar 10 godina. Čini mi se da su na Samsung 850 PRO (256GB) zapisali 5 petabajta podataka prije nego je crko - to je "mrvicu" više nego autor članka! ☺
 
6 0 hvala 6
16 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

hibernacija je prakticki nepotrebna u eri SSDova.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino

Hibernacija i ponovno dizanje Windowsa, koliko god brzo bilo, nisu baš isto ... netko tko radi sa više aplikacija i hrpom otvorenih dokumenata vjerojatno i koristi hibernaciju baš da mu sve ostane otvoreno.

 

9 godina
neaktivan
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Koliko bi trajao teoretski ssd od 256gb sa windowzima i jednom igrom,znaci zazuzet 150gb?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Mislim da je još uvijek najpametnije koristiti klasični HD, jeftiniji je, a veći je i pouzdaniji. SSD je mali skupi disk za kojeg nikad ne znaš kad će crknuti. 

 
0 25 hvala 0
8 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
rjakopec kaže...

Mislim da je još uvijek najpametnije koristiti klasični HD, jeftiniji je, a veći je i pouzdaniji. SSD je mali skupi disk za kojeg nikad ne znaš kad će crknuti. 

 Nebi se vrnul na kaslican HD nit da me deda sa bicem tera...

16 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
rjakopec kaže...

Mislim da je još uvijek najpametnije koristiti klasični HD, jeftiniji je, a veći je i pouzdaniji. SSD je mali skupi disk za kojeg nikad ne znaš kad će crknuti. 

 Gle, da imaš klasični disk od 120Gb i da je na 90% kapaciteta, crkavao bi još 10 puta više. Kad bi on jadan krenuo defragmentirati, nebi mogao mrdnuti ništa barem 3 sata. No naravno, kao što ljudi kažu, kllasičan disk ima svoje mjesto u spremanju svih onih fajlova kojima netreba ni brzi upis ni čitanje. Backup, slike, filmovi, pa i poneka igra ili prog- sve ovisi o načinu na koji netko koristi komp. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
16 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
tocno to. ali ono kaj buja ko govno poslije kise je windows folder, tocnije WinSxS folder. kod mene je smece na 70gb, a ssd mi je 223GB, ne da mi se reinstalirati, pa je uskoro vrijeme za reinkarnaciju win10 na drugi veci ssd disk.
16 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Mladen kaže...

Hibernacija i ponovno dizanje Windowsa, koliko god brzo bilo, nisu baš isto ... netko tko radi sa više aplikacija i hrpom otvorenih dokumenata vjerojatno i koristi hibernaciju baš da mu sve ostane otvoreno.

 

 netko tko radi sa hrpom otvorenih i bitnih aplikacija sigurno nece "riskirat" sa hibernacijom, nece n gasiti komp

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
14 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

eto, drago mi je da ste skopčali da je SSD za Windoze,a Users mapa ide na drugi disk (tamo su tempovi i cacheovi za surfanje, dakle, bolje da nisu na SSDu).....

 

 

Upute_seljenje_users_mape

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
3 1 hvala 1
15 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Ja sam skopčao da Windows 10 meni puni moj jadan 120GB u laptopu sa svim apdejtima i ne briše ih. To su deseci GB potpuno nepotrebni, ali windowsi se bune kao ne bi trebao to brisati. Strašno. DEseci gigabajta za ništa. Svejedno sam obrisao i sve ok, ali ono, stvaaarnooo je li to jedini način na koji su to mogli napraviti. Pa čak i da nije SSD zar nije nenormalno da ti OS zauzima gotovo 100 gb???

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
haiku...

hardver jako jak
softver kilavi jad
pred očima mi mrak
15 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
MrBlc kaže...

File za hibernanciju ne raste s vremenom, već je proporcionalan količini RAM-a.

 -ne, to je vrijedilo (pravilo) do w7, nakon tog hyb+swap nisu direktno povezani s količinom RAMa (jer je besmisleno, pogotovo na zvjerskim-topmodelima).. i veličina sad ovisi o korištenju (aktivnim appsima koji su u memoriji, koje se kao slika prebacuju u hyber, ni bite više-manje).

 

@.. stric jura, :)

-raspored os/apps/podaci to je stvar svakog juzera, potreba/želja, ako se želi brzi boot OSa i recimo responzivnost, tad je OS na ssdu, ako se želi app, nešto kao video+photo.. tad je to ili igra. To ovisi o 'želji' juzera (i fizičkim ograničenjima ako se želi ostaviti cca 50% free spacea..). Može sve biti na ssd-u/ima.. ovisi koliko ih imamo, kao najbrže rješenje nasuprot kompromisa između želja i realnosti (cijene).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.1.2018 12:08 (ihush).
15 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Mladen kaže...

Hibernacija i ponovno dizanje Windowsa, koliko god brzo bilo, nisu baš isto ... netko tko radi sa više aplikacija i hrpom otvorenih dokumenata vjerojatno i koristi hibernaciju baš da mu sve ostane otvoreno.

 

U takvom slučaju postoji STR, a za to nije potreban hiberfil.sys

 

Naravno, ovo je opet manje pouzdano od hibernacije, ukoliko imate problem sa nestancima struje s vremena na vrijeme.

K
14 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

@ihush...

opet ti...

 

naravski, komp je vlasništvo i nek si svako radi kako hoće..

 

ali:

 

SSD je brz, mali i smeta mu intenzivno pisanje/brisanje

HDD je velik, jeftin ali spor..

 

stoga:

Instalacija Windowza i programa na SSD, Users mapa na HDD - tamo ide korisnički podaci i svi temp fileovi, cachevi itd...

opet, ako imaš neki program (Adobe Photoshop - scratch disk) koji treba keširati puno podataka, stavi ga na SSD (tu mapu)

 

gle ja ovako radim već 10-ak godina, i nema problema jer bez toga ne bi mogao raditi (npr. korisnici drmaju u SolidWorksu, ima projekata po 25+ GB - samo staviš vault na C: (SSD) i peri, da su mi i Users na C: ne bi bilo fizički mjesta)..

i tu ne uzimam blagotvornost za trajnost SSDa koja je ovdje tema

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Stric_Jura kaže...

@ihush...

opet ti...

 

naravski, komp je vlasništvo i nek si svako radi kako hoće..

 

ali:

 

SSD je brz, mali i smeta mu intenzivno pisanje/brisanje

HDD je velik, jeftin ali spor..

 

stoga:

Instalacija Windowza i programa na SSD, Users mapa na HDD - tamo ide korisnički podaci i svi temp fileovi, cachevi itd...

opet, ako imaš neki program (Adobe Photoshop - scratch disk) koji treba keširati puno podataka, stavi ga na SSD (tu mapu)

 

gle ja ovako radim već 10-ak godina, i nema problema jer bez toga ne bi mogao raditi (npr. korisnici drmaju u SolidWorksu, ima projekata po 25+ GB - samo staviš vault na C: (SSD) i peri, da su mi i Users na C: ne bi bilo fizički mjesta)..

i tu ne uzimam blagotvornost za trajnost SSDa koja je ovdje tema

 

 
Umjesto HDD, preporucam jos jedan SSD, jer ja sam radio isto sto i ti, tj. Users mapu (documents etc.), kupis SSD jos jedan, osjetit ces preporod.
A HDD, ostavis za backup i ostale podatke, tako meni trenutno funkcionira PC.
Steam Library i ostale igre, sam stavio na Kingston 120GB SSD(kupio sam ga na akciji prije god dana 340kn), nevjerojatno kakav preporod kad je otisao sa HDD na SSD.
Na HDD drzim Glazbu i kako se bavim glazbom puno .wav fileova, pjesama, projekata etc.
Load time etc.
edit:
Zaboravio sam napomenuti da mi je primary 240GB SSD.

everyday i'm shuffling...
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.1.2018 13:23 (Luka123).
14 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

gle, slažem se (2 Samsunga 850 su mi u stroju + 2 TB WD) ali govorimo i samo češću kombinaciju SSD / HDD koja je najčešća za laptope (prije M.2 utora)

 

one moje upute savršeno rade (pročitati upute i obratiti pažnju na napomene)

 

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 1 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

O joj..Što reći? Mogu samo dodati koliko para toliko muzike. Uvijek je za sve vrijedilo a i kod SSD-ova vrijedi. Ne možeš kupit SSD iz Kine za 10 dolara i očekivati da ti se Gospa ukaže kad ga ugradiš i još da ga naslijede unuci i da još uvijek SSD Radi kao prvi dan. Evo jedna mala slikica bez puno riječi.

 
0 4 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Mandor kaže...

Ja sam skopčao da Windows 10 meni puni moj jadan 120GB u laptopu sa svim apdejtima i ne briše ih. To su deseci GB potpuno nepotrebni, ali windowsi se bune kao ne bi trebao to brisati. Strašno. DEseci gigabajta za ništa. Svejedno sam obrisao i sve ok, ali ono, stvaaarnooo je li to jedini način na koji su to mogli napraviti. Pa čak i da nije SSD zar nije nenormalno da ti OS zauzima gotovo 100 gb???

 I mene muči ova muka... Nije toliko strašno (cca 30GB imam slobodno) al svejedno me bode u oči to "nepotrebno" gomilanje tih apdejtova. Imam 2 SSD-a, intelov od 120GB samo za windowse i programe i terabajtni samsung za steam i ostale pizdarije (skup ko kurac ali isplatilo se).

steam: skank666 origin:IhrvojeI
15 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Znači, samo rokaj.

 

Kako ide, prije će SATA priključci izumrijeti nego što će ovaj SSD riknuti.

K
Moj PC  
2 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Korky kaže...

Znači, samo rokaj.

 

Kako ide, prije će SATA priključci izumrijeti nego što će ovaj SSD riknuti.

Dobronamjerna napomena (nije savjet): ja ne bih baš vjerovao u to da će ovaj SSD raditi još 9 godina. Tek toliko.

15 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
ridealong kaže...

Dobronamjerna napomena (nije savjet): ja ne bih baš vjerovao u to da će ovaj SSD raditi još 9 godina. Tek toliko.

Do tada ću ga vjerojatno koristiti toliko često koliko i ovaj 40GB IDE Seagate koji se lagano krčka u kanti još od 2002.

 

K
6 godina
protjeran
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Tema kao da je prepisana s tutoriala samih početaka tvrdih diskova.

Za mene je amater svatko tko nije sam skopčao da nije zdravo napuniti bilo kakav store uređaj na 90% i s njim aktivno raditi, kao što nije zdravo voziti automobil non stop u "crvenim okretajima motora".

Druga je stvar napuniti ga 90% i ostaviti sa strane da se ne koristi.

Tada mu neće biti ništa. 

Što se tiče pouzdanosti, vjerojatno se sjećate da su početni komercijalni odn dostupni SSD-i običnim smrtnicima imali duplo veću garanciju nego danas.

 

I proizvođaći SSD su shvatili da ne ide baš sve kako su zamislili i da predviđeno trajanje diska ovisi o načinu njegova korištenja i da nje isto vozi li ga neko stalno u crvenom ili ga koristi "normalno" ne opterećujući pretjerano dijelove samog diska.

 

 

Da, JA osobno JA !
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Što više koristim SSD sve duže traje

 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Anđeo bez falinge kaže...

Tema kao da je prepisana s tutoriala samih početaka tvrdih diskova.

Za mene je amater svatko tko nije sam skopčao da nije zdravo napuniti bilo kakav store uređaj na 90% i s njim aktivno raditi


 

 

 Nekada nemaš izbora. Doslovno. To može biti situacija u kojoj ti iznenada zatreba dodatan prostor, pa dođeš do 90% i to traje neko kraće vrijeme, a može biti i malo trajnije stanje jer nemaš novca za uređaj većeg kapaciteta. Moj prvi SSD je imao kapacitet 120GB. Već tada sam izbjegao upola manje SSD-ove, ali mi je tih 120GB postalo pretijesno, pa sam sada na 240GB. I miran sam. Kad popunjavanje krene prema max kapacitetu diska, idem na 512GB ili 1TB.

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.1.2018 19:42 (ridealong).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice