Morse Code - sve što je potrebno za lako prevođenj

poruka: 12
|
čitano: 4.753
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Morse Code - sve što je potrebno za lako prevođenj".
15 godina
offline
Morse Code - sve što je potrebno za lako prevođenj

Bolje je učiti na uho nego na oko. Ne treba učiti točkice i crtice nego ritam. Inače sve postane teže kad si prevodiš u glavi.

 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Morse Code - sve što je potrebno za lako prevo
Nekad davno, u vojsci bivše države, bio sam radio telegrafist. I znao sam TI-TI-TA-TI :)
Tada smo koristili stare RUP-12, RUP-15, RTU-100 i RTU-400 uređaje. A imali smo i radioamaterski FT (ne sjećam se modela, bio je neki YAESU). Zanimljivo je da su nam dopuštali da komuniciramo na radioamaterskim frekvencijama (neki vjerojatno znaju ono CQ, CQ on 80).
Toliko je davno bilo da sam gotovo sve zaboravio.
Ova aplikacija mi je neka vrsta nostalgije ;)
Life is jazz. Play it cool.
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2022 13:08 (Macumba).
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Morse Code - sve što je potrebno za lako prevo
Macumba kaže...
Nekad davno, u vojsci bivše države, bio sam radio telegrafist. I znao sam TI-TI-TA-TI :)
Tada smo koristili stare RUP-12, RUP-15, RTU-100 i RTU-400 uređaje. A imali smo i radioamaterski FT (ne sjećam se modela, bio je neki YAESU). Zanimljivo je da su nam dopuštali da komuniciramo na radioamaterskim frekvencijama (neki vjerojatno znaju ono CQ, CQ on 80).
Toliko je davno bilo da sam gotovo sve zaboravio.
Ova aplikacija mi je neka vrsta nostalgije ;)

 Ja sam bio telefonist, naša vještina je bila u nošenju koluta sa žicom na leđima - za spojiti poljski telefon s centralom u kampanjoli...

...
15 godina
offline
Morse Code - sve što je potrebno za lako prevođenj

Radio Amater sam A klase sa licencom T9LHC sada E7LHC.

Fu*k yeaaaaaah! 

Because anything Korea does, Japan does it better.
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Morse Code - sve što je potrebno za lako prevo
"Rodila majka propalicu da nosi motalicu." 😀🎶
Life is jazz. Play it cool.
16 godina
moderator
offline
Re: Morse Code - sve što je potrebno za lako prevo
Macumba kaže...
"Rodila majka propalicu da nosi motalicu." 😀🎶

 Ha, ha - točno!

 

Potpuno sam već zaboravio te "šale"!

...
15 godina
offline
Re: Morse Code - sve što je potrebno za lako prevo
Miro kaže...
Macumba kaže...
"Rodila majka propalicu da nosi motalicu." 😀🎶

 Ha, ha - točno!

 

Potpuno sam već zaboravio te "šale"!

Ma kakve šale? Meni su stizale razglednice golih žemskih!
Ili žemskih, na "Opšti poziv svima" Točno ču ga opisati" taaa ti taaa ti taaaa, ta  ti taaaa ti taaaaa"

Javi se f*ucing tip iz Japana..

PS: Odo sutra u radio klubi svu opremu sebi uzeti. Jer ionako taj radio klubu BiH služi da "opere" neke pare.

Because anything Korea does, Japan does it better.
14 godina
offline
Re: Morse Code - sve što je potrebno za lako prevo
Macumba kaže...
CQ, CQ on 80

CQ CQ YU2-CHY, Bio neko vrijeme (Krk) radioamater, a klupski smo se najecali i u amaterskoj radiogoniometriji - prvenstvo u traženju "lisice", na nivou cijele Juge.
U ruci DIY goniometar (prijemnik) u sivoj plastičnoj cijevi sa štapićastom antenom, spojen na slušalice i trči u smijeru najtišeg signala tražiti "lisicu" - skriveni valjkasti zeleni predajnik sa visokom antenom koji je otkucavao odabrano slovo morzeove abecede, a bio bi vrlo dobro skriven u nekom gmlju. Bome bi se fino natrčali jer se trebalo tražiti više lisica na terenu od dosta kvadratnih kilometara.
Poslije takmičenja umorni i gladni na žderilo i druženje po radio klubovima i hvaljenje razglednicama s takmičenja tko će u određenom roku ostvariti čim više radio veza s drugim radio amaterima ili klubovima.
Baš nostalgija :')

8 godina
offline
Re: Morse Code - sve što je potrebno za lako prevo

E, sad sam se sjetio: imali smo u kasarni i amaterski radio klub: YU 7 AKA (Yankee Uniform Seven Alpha Kilo Alpha, a po "naški" Ju sedam Avala Kosovo Avala)  To je bilo "službeni" registrirani klub i nas nekoliko znalo je visjeti noću. Imali smo dobar uređaj i veliku dipol antenu (ako se dobro sjećam bila je duga 40 metara). Jedan je kolega bio pravi majstor radio amater, pa sam i od njega ponešto naučio. Nakon vojske nisam se više time bavio (počeo faks, druge stvari došle u fokus).

 

 

Life is jazz. Play it cool.
5 godina
offline
Morse Code - sve što je potrebno za lako prevođenj

Radioamaterizam je i dalje u punom jeku, bez obzira na sve blagodati danasnjih tehnologija. Ima nekih cari u tome. Da ne govorimo o podrucju samogradnje - tu je pravi gust. 
Pored amaterskih bandova, aktivan sam i na CB-u i primjetio sam da posljednjih godina ima sve vise i vise prometa po tim kanalima (zna se desit da su kanali potpuno popunjeni kad su propagacije otvorene).
Samo tako dalje. 

73 svim radioamaterima


73 DE 9A3BGG
Moj PC  
3 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Morse Code - sve što je potrebno za lako prevo
JTAG kaže...

Radioamaterizam je i dalje u punom jeku, bez obzira na sve blagodati danasnjih tehnologija. Ima nekih cari u tome. Da ne govorimo o podrucju samogradnje - tu je pravi gust. 
Pored amaterskih bandova, aktivan sam i na CB-u i primjetio sam da posljednjih godina ima sve vise i vise prometa po tim kanalima (zna se desit da su kanali potpuno popunjeni kad su propagacije otvorene).
Samo tako dalje. 

73 svim radioamaterima


Mnogi ne znaju da radio frekfentni spektar je podjeljen na Vojni, Komercijalni i Amaterski pa zbog zoga "amaterski", mnogi misle da ti "amateri ne znaju ni šta" ali zapravo je samo riječ o frekfentnom spektru.
BTW: oprema koju radio amateri mogu da kupe tipa Yaesu je tako skupa da se za kusur može kupiti RTX3090.

PS: Imao sam cijevno pojačalo od 400W kada ga tasnem svi mi u pola Istočne Njemačke i dijela Rusije psuju mater :-D

Because anything Korea does, Japan does it better.
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.1.2022 18:11 (Envy).
8 godina
offline
Re: Morse Code - sve što je potrebno za lako prevo
Envy kaže...
PS: Imao sam cijevno pojačalo od 400W kada ga tasnem svi mi u pola Istočne Njemačke i dijela Rusije psuju mater :-D

 

A joj, 400 W je puno previše za amatera 

Mogu samo zamislit kako su drugi to doživjeli na svojim prijemnicima.

 

BTW, Yaesu ima gomilu uređaja različitih klasa i može se naći po oglasima i dosta povoljnih. Novi, moćni HAM uređaji su stvarno skupi.

Life is jazz. Play it cool.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice