Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m

poruka: 76
|
čitano: 20.608
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m".
14 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
ZaliazniMacan kaže...

Točno ali opet ako voliš nešto šarafit po garaži imat ćeš uvik nekakvi alat...  Ne treba to bit makita i bosch professional nego može i parkside...  Istina to kosta ali na nekim stvarima sam naučio da ja sam uz metodu pokušaja i promašaja napravim posao sebi bolje od majstora koji dođe fusa i ode...  Ne kažem ja ako je netko pouzdan i dobar svaka čast ali danas majstori pogode 90 poslova u 30 dana pa kad stignu koliko stignu i kako stignu i obično je to onako ne budeš 100% bez zamjerki... 

Ali problem eto je što mladi danas samo vide it kao opciju ili konobar kuhar ... Ne znam valjda ova država se stvarno raspada po šavovima ali čini mi se da nikad više ljudi nije fakultete završilo...  Danas svako mjesto od 2000 ljudi ima neki smjer nekog učilišta veleučilišta sveučilišta uz privatne fakultete online tečajeve svi su znalci za sve a nitko ništa ne zna... 

Koliko programera treba da se promjeni žarulja?
Nijedan - to je čisto hardverski posao...

 

 Ma sve to stoji samo ako imaš vremena za takve stvari. A s druge strane ne možeš sve imat sve alate i sve sam odradit. Za mlade je to više primjer nekog kućnog odgoja i usmjerenja iako je istina da su mladi sve manje zainteresirani za takve stvari jer danas postoji facebook, instagram, tiktok i sl. Zašto bi gubio vrijme na žarulju i kuhinju kad mu to nitko neće lajkat niti će ga to učitnit popularnim u društvu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.10.2021 0:27 (Memphis).
16 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
Inovator kaže...
fer-de-lance kaže...
Entry Point kaže...

Ja bi da mladi žele biti i obrtnici, da za 10-15 godina se ne nađemo u situaciji da ne znamo promijeniti pipu u kupaoni ili postaviti struju u kući. U ovom trenutku nam to više treba nego inženjeri i tipkala. Njih će uvijek biti dovoljno.

Teško, obrtnička zanimanja su loše plaćena, zato mladi i žele samo u IT (a dio ih sanjari da budu profesionalni gameri, kriptolikovi ili "influenceri").

 

 

 

 

 

Ovo više ne stoji...

 Mladi žele u IT? hahahahah

 

jbt kolegica se zaposlila kao junior java programer, placa 4500kn.

 

Frend keramičar ili knaufer to zaradi za par dana ( u fušu ).

 

S time da kolegica posao izvan radnog vremena mora učiti, i učit ce cijeli život.

 

IT je zlo...da sam znao nikad se nebi upuštao u to. Previše vremena izuskuje a premalo daje.

6 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
amd freak kaže...
Inovator kaže...
fer-de-lance kaže...
Entry Point kaže...

Ja bi da mladi žele biti i obrtnici, da za 10-15 godina se ne nađemo u situaciji da ne znamo promijeniti pipu u kupaoni ili postaviti struju u kući. U ovom trenutku nam to više treba nego inženjeri i tipkala. Njih će uvijek biti dovoljno.

Teško, obrtnička zanimanja su loše plaćena, zato mladi i žele samo u IT (a dio ih sanjari da budu profesionalni gameri, kriptolikovi ili "influenceri").

 

 

 

 

 

Ovo više ne stoji...

 Mladi žele u IT? hahahahah

 

jbt kolegica se zaposlila kao junior java programer, placa 4500kn.

 

Frend keramičar ili knaufer to zaradi za par dana ( u fušu ).

 

S time da kolegica posao izvan radnog vremena mora učiti, i učit ce cijeli život.

 

IT je zlo...da sam znao nikad se nebi upuštao u to. Previše vremena izuskuje a premalo daje.

I ja sam počeo sa 5 kao junior. Nakon 3 ipo godine došao sam do 10. Bez prekovremenih, bez učenja u slobodno vrijeme i bez promjene posla.

Jbg mogla mi se potrefiti lošija firma i pišat krv na poslu i nakon posla pa nikako na zelenu granu.

 

Kao i u svemu treba imati i sreće. Glupo je generalizirati.

2 godine
neaktivan
offline
Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m

Možemo tako pričat o naših par kapetana koji imaju mjesečnu plaću sa bonusima skoro preko 30 tisuća eura... A na tim brodovima možda ima hvata mehaničara koji zarađuju 1000 dolara...  Sve je nažalost danas kako se snađes ali da it je jako krvav posao sto ljudi vide tek kad ih prođe mladenački entuzijazam i zanesenost...  Ok tučeš neke pare ali danas bome i konobari u dobrom kafiću imaju sa mancom placu ko neki senior a radi 8 sati i prst u uho a ovaj na iglama od 0 do 24 plus što moraš bit u toku sa svime sto izlazi novo... 

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.10.2021 10:57 (ZaliazniMacan).
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
ZaliazniMacan kaže...

Možemo tako pričat o naših par kapetana koji imaju mjesečnu plaću sa bonusima skoro preko 30 tisuća eura... A na tim brodovima možda ima hvata mehaničara koji zarađuju 1000 dolara...  Sve je nažalost danas kako se snađes ali da it je jako krvav posao sto ljudi vide tek kad ih prođe mladenački entuzijazam i zanesenost...  Ok tučeš neke pare ali danas bome i konobari u dobrom kafiću imaju sa mancom placu ko neki senior a radi 8 sati i prst u uho a ovaj na iglama od 0 do 24 plus što moraš bit u toku sa svime sto izlazi novo... 

 

Što to točno tebi znači na iglama od 0 do 24. Zar stvarno misliš da u deficitarnoj struci poslodavci mogu očekivati programere s iskustvom će im biti "na iglama" od 0 do 24. Kako da ne, naravno da ima ljudi koji pristaju na loše uvjete i ne znaju se makniti iz loše firme. Samo to onda ide zaposlenicima na dušu.

 

Druga stvar, bitno je s čim se netko konkretno bavi.

Netko tko se uvatio reacta i angulara u vrijeme kad su se tek pojavili, danas možda čuva ovce na velebitu jer su u takvim jezicima promjene bile nenormalno ubrzane. Takav način rada je definitivno frustrirajući, ali ne možeš tako nešto govoriti za javu recimo.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.10.2021 11:10 (duke3d).
12 godina
offline
Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m

Meni je u cijeloj ovoj temi najtužnije što nitko niti ne govori o računalnim znanstvenicima. Priča se o CRUD štrikanju kao da je vrhunac informatike. Znači, situacija je puno gora nego što ljudi misle i kladim se da većina niti na zna koja (i kolika) je razlika između računalnog  znanstvenika i softverskog inženjera.

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
ikolic kaže...

Meni je u cijeloj ovoj temi najtužnije što nitko niti ne govori o računalnim znanstvenicima. Priča se o CRUD štrikanju kao da je vrhunac informatike. Znači, situacija je puno gora nego što ljudi misle i kladim se da većina niti na zna koja (i kolika) je razlika između računalnog  znanstvenika i softverskog inženjera.

 Na kaj misliš pod "znanstvenik"? Netko tko ima doktorat iz informatike i predaje na fakeltetu a nema dan radnog staža u privatnoj IT firmi? lol 

 

 

13 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
amd freak kaže...
ikolic kaže...

Meni je u cijeloj ovoj temi najtužnije što nitko niti ne govori o računalnim znanstvenicima. Priča se o CRUD štrikanju kao da je vrhunac informatike. Znači, situacija je puno gora nego što ljudi misle i kladim se da većina niti na zna koja (i kolika) je razlika između računalnog  znanstvenika i softverskog inženjera.

 Na kaj misliš pod "znanstvenik"? Netko tko ima doktorat iz informatike i predaje na fakeltetu a nema dan radnog staža u privatnoj IT firmi? lol 

 

 

 Misli se na osobu koja je zavrsila Computer Science

 

Osim toga, kakve veze ima sto netko nema "dan radnog staza u privatnoj IT firmi"? Strikanje glupih aplikacija kod privatnika je nekakvo vrijedno iskustvo? Ne impliciram da se u privatnom sektoru samo takve stvari rade, nego da je moguce i tako proci.

You have to be odd to be number one
12 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
amd freak kaže...
ikolic kaže...

Meni je u cijeloj ovoj temi najtužnije što nitko niti ne govori o računalnim znanstvenicima. Priča se o CRUD štrikanju kao da je vrhunac informatike. Znači, situacija je puno gora nego što ljudi misle i kladim se da većina niti na zna koja (i kolika) je razlika između računalnog  znanstvenika i softverskog inženjera.

 Na kaj misliš pod "znanstvenik"? Netko tko ima doktorat iz informatike i predaje na fakeltetu a nema dan radnog staža u privatnoj IT firmi? lol 

 

 

Evo već potvrđuješ moju tvrdnju :) Pod znanstvenikom mislim na konkretne ljude koji rješavaju neriješene probleme i guraju civilizaciju naprijed. Ne, ne mislim na fake doktore informatike koji predaju na faksu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.10.2021 11:46 (ikolic).
16 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
ikolic kaže...
amd freak kaže...
ikolic kaže...

Meni je u cijeloj ovoj temi najtužnije što nitko niti ne govori o računalnim znanstvenicima. Priča se o CRUD štrikanju kao da je vrhunac informatike. Znači, situacija je puno gora nego što ljudi misle i kladim se da većina niti na zna koja (i kolika) je razlika između računalnog  znanstvenika i softverskog inženjera.

 Na kaj misliš pod "znanstvenik"? Netko tko ima doktorat iz informatike i predaje na fakeltetu a nema dan radnog staža u privatnoj IT firmi? lol 

 

 

Evo već potvrđuješ moju tvrdnju :) Pod znanstvenikom mislim na konkretne ljude koji rješavaju neriješene probleme i guraju civilizaciju naprijed. Ne, ne mislim na fake doktore informatike koji predaju na faksu.

 Zadnjih 20 godina sve kaj u IT-u donosi zaradu i tjera stvari naprijed je kreirano iz privatnog sektora.

 

Više manje sve kaj valja i je u privatnom sektoru, barem kod nas. Čast iznimkama ali znamo svi kako to kod nas funkcionira.

2 godine
neaktivan
offline
Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m

U 95% slučajeva ako si neki team lead ili si voditelj nečega od tebe se očekuje da si dostupan od 0 do 24... Vikendom božic nova godina to ništa ne igra ulogu koliko igra ulogu klijentova sreća... 

A to onda znači da je firma loša? Pa ne znam, gdje to u americi zapadnoj europi  Japan obično vrijedi što si više plaćen to si u odgovorniji. Nitko neće doc bacit ispred tebe crveni tepih 20k eura mjesečno fleksibilno radno vrijeme od 8 sati dnevno ili kako je sad moderno parafrizirat koliko treba pa može bit sat može bit 15 a da ti vrtiš zvaku oko malog prsta...  To možda postoji za neke genijalce ali ako što znam da nitko nije nezamjenjiv i ako nećeš ti doći će netko drugi... 

Zašto se ne priča o informatičkim znanstvenicima...  Zato što u nas fakulteti izbacuju "strucnjake" koji znaju osnove pytona jave c++ html css javascripta a zapravo ne znaju ništa posebno pa kad dođu na razgovor sve znaju daj mi projekt i plaću od 20k kn a ono bolji posao odradi Rajesh Singh freelancer iz Mumbaija kojem je to prvi susret sa nečim jer nadi sve znaju i većinom ne daje im se investirat u svoje znanje... 

I kod većine naših "agencija" dočeka te stol za stolni tenis pet frendly uredi razne gluposti...  Ako ja nisam tu došao draskati mačku ili pasa nego odraditi svoj posao ako ćemo popit kavu zapalit cigaru ok a ove gluposti su kao jako "bitne" modernim uredima jer eto zamisli imaš svježe voće na poslu kavu ping pong i to poboljšava kvalitetu što 8 sati kucas nešto pogrbljen ko zvonar crkve notre dame pa u 35 lagano već krene priča o toplicama hemoroidi ubijaju oči svako malo upaljene ali eto plaća je brutalna ostane za burek i jogurt na kraju mjeseca...  Imao sam prijatelja sa faksa radio baze nakon 8 godina otišao radi sa čovjekom bazene po dalmaciji jer kaže da je ostao to radit da bi pukao i fizički i mentalno nebitno o firmi...  Jer sve su to varijacije na temu negdi su kolege malo bolje negdi malo gore negdi je vako negdi je onako a u biti to je iznimno stresno i nimalo lako ali zato imaš plaću koja je mala kad se sje**s... 

A da ne govorim kad imaš neki projekt pa dođeš u neke agencije naplaćuju ko astronauta šalju u svemir a netko kaže kvaliteta ma to danas imaš i u  bugarskoj za duplo manje novaca... 

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.10.2021 13:06 (ZaliazniMacan).
 
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
ZaliazniMacan kaže...

U 95% slučajeva ako si neki team lead ili si voditelj nečega od tebe se očekuje da si dostupan od 0 do 24... Vikendom božic nova godina to ništa ne igra ulogu koliko igra ulogu klijentova sreća... 

A to onda znači da je firma loša? 

 Pa dobro jel mi pričamo o poslu programera ili team leada (voditelja biločega)? Odluči se već jednom. To su različiti poslovi. Teško je ovako voditi raspravu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.10.2021 13:44 (duke3d).
2 godine
neaktivan
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
duke3d kaže...
ZaliazniMacan kaže...

U 95% slučajeva ako si neki team lead ili si voditelj nečega od tebe se očekuje da si dostupan od 0 do 24... Vikendom božic nova godina to ništa ne igra ulogu koliko igra ulogu klijentova sreća... 

A to onda znači da je firma loša? 

 Pa dobro jel mi pričamo o poslu programera ili team leada (voditelja biločega)? Odluči se već jednom. To su različiti poslovi. Teško je ovako voditi raspravu.

 Nije bitno jer što programeri nemaju vremenski rok? Ili oni žive u u svome alternativnom svemiru laganog posla velikog novca i prsta u nosu... 

14 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
ZaliazniMacan kaže...

 

  Imao sam prijatelja sa faksa radio baze nakon 8 godina otišao radi sa čovjekom bazene po dalmaciji jer kaže da je ostao to radit da bi pukao i fizički i mentalno nebitno o firmi...  

 Ma nema to veze s bazama, jednostavno se zasitiš, ja radim 7 godina na cnc-u, posao odrađujem automatski bez mozga, znači u teoriji prst u uho nema stresa, nema učenja kući, ali opet pucam jer mi je to dopizdilo. 

14 godina
offline
Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m

pa to je takav posao. treba ti više vremena dok sve nariktaš podesiš nego kaj taj haas dela

 
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m

Ma svaki dan posao postane monoton...  Monoton ne znači los ili što ja znam...  Ali kad imaš monoton i stresa posao e to je zeznuto...  Uz sve to ako je plaća onako da nisi bas zadovoljan bez veze... 

 
3 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice