Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m

poruka: 76
|
čitano: 20.671
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m".
12 godina
offline
Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m

Moj oće bit jutjuber. Nadam se da će nas do tada Talibani pokoriti i zabraniti internet.

 
40 5 hvala 5
16 godina
offline
Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m

Ja svoju djecu ucim da budu influenceri. Ne zelim da se zajebu kao ja.

Moj PC  
21 1 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri

Ova je dobra!

3 godine
offline
Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m

Autic na baterije od prakticki 200€? letim to kupiti svom djetetu, pa gdje vi živite?

Moj PC  
1 11 hvala 0
8 godina
offline
Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m

premalo emžinjera, svi bi u gejmere...

Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m

Lijepo je biti dio kompjuteraštva. Albert je divan mladić. Uporan, junak, inspiritivan.

 

Može preobratiti! Ne, samo mlade, nego i nešto starije mlade, da nastave rokati po svojim znanjima u informatici.

Da bi radio nekaj u IT, to moraš voljeti. Bio ti novinar, hardveraš ili konzultant.


Ovo je prava emisija, ovo je pravi mladić, ovo je pravi novinar, ovo je pravi medij. BUG roka na najjače.

Vrlo lijepa emisija za ZGB kišno poslijepodne. Hvala svima.


Batman u Hrvatskoj!

 

Jako volim sve što pod BUG spada i cijeli opus od Alberta i T.Cara!!

Samo pozitiva, uporan rad, maksimalni trud, uvijek biti maksimalno marljiv. Reza nikada ne izostane!!

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Moj PC  
1 11 hvala 0
13 godina
offline
Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m

Ide mi na zivce forsiranje ljudi od strane politike i medija da budu developeri/inzenjeri. Dva usko vezana razloga su ta sto postoji jos hrpa drugih lijepih (ili caki ljepsih) zanimanja koja postaju zapostavljena, a druga ta sto nisu svi ljudi namijenjeni biti developeri i inzenjeri.

 

Jebo te koliko znam developera koji su za k****, a bili bi odlicni novinari (zbog sposobnosti zapazanja i objasnjavanja situacije npr.). Ovako jedva cekaju pobjeci s posla.

You have to be odd to be number one
Moj PC  
19 2 hvala 0
11 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri

I sad su političari i mediji krivi jer su oni devaloperi/inženjeri, a ne novinari?

 

Osim toga teško je biti devaloper/inženjer od kurca, jer će ti gazda brzo dati otkaz. Puno je lakše biti novinar od kurca. U stvari, to je danas poželjnije nego biti samo novinar.

42
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.10.2021 16:01 (markoBT).
9 godina
protjeran
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
ovo nije samo autić na baterije od 200 eura, neuki i zavidni internet pljuvaču. Ovaj proizvod uključenje i brandove kao što su Lego i Batman i najnovije trendove u IT- ju kao što su računalni vid, autonomna vožnja i NLP i baš je kul . volio bih da ovaj lik uspije jer baš ima dobru ideju i potencijal.
14 godina
offline
Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m

naravno da neće ... hoće biti ono kaj ih zanima a ne dobro plaćeni geekovi

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m

Ja bi da mladi žele biti i obrtnici, da za 10-15 godina se ne nađemo u situaciji da ne znamo promijeniti pipu u kupaoni ili postaviti struju u kući. U ovom trenutku nam to više treba nego inženjeri i tipkala. Njih će uvijek biti dovoljno.

Nadglednik dina
Moj PC  
23 1 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
Pa to bi trebalo biti stvar kućnog odgoja. Mene je moj stari naučio koristit alat, znam sam promjenit pipu, a i mnoge druge stvari. Čak i stvari koje me nije naučio, osnova je tu, ostalo je malo gledati majstora, malo jutub, probati, pogriješiti, ispraviti, napraviti.
MPLAB C18
11 godina
offline
Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m

 Kada sam ja isao u srednju skolu baviti se racunalima/programiranjem bilo je posprdno i obiljezeno kao negativno.

Problem je sto je ocito i ova vukojebina (zvana RH) to isto tako vidjala i nije stimulirala mlade na takvo obrazovanje a danas bi oni digitalne nomade dovodili i omogucavali extraprofit pojedincima bez da placaju poreze. Mislim da je to uzasno i pogresno, ne toliko zbog nomada nego nas samih.

 

Programiranje(i sve sto uz to ide) je poput matematike, nesto sto bi se trebalo uciti od malena i mnogo toga drugoga cega se sada ne zelim doticati a nije u sustavu obrazovanja pod obveznom nastavom.

Ni danas nije, mozda, kasno da se obrazovanje u tom smjeru ostro usmijerava, za 20 godina ce biti drugacija zanimanja koja ce biti in i dobro placena ali informaticka pismenost ce biti nuzna...

 

Jednostavna obrtnika zanimanja jesu bitna, ali bez obrazovane radne snage koja omogucuje i dolazak investicija, nece biti za njih kruha... otisli svi u njemacku sa razlogom.

 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
Ovo se ne propušta, definitivno uzimam malome za rođendan. Albert, samo nastavi dalje sa sjajnim stvarima, sretno ti bilo.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
Entry Point kaže...

Ja bi da mladi žele biti i obrtnici, da za 10-15 godina se ne nađemo u situaciji da ne znamo promijeniti pipu u kupaoni ili postaviti struju u kući. U ovom trenutku nam to više treba nego inženjeri i tipkala. Njih će uvijek biti dovoljno.

Teško, obrtnička zanimanja su loše plaćena, zato mladi i žele samo u IT (a dio ih sanjari da budu profesionalni gameri, kriptolikovi ili "influenceri").

 

P.S. molim bez onih fora da keramičar dnevno zgrne 1000€ - zgrne, ali gazda, šegrti dobe po 5000 kuna mjesečno, a i takvi koji "cepaju" dnevno te cifre su u debeloj manjini, a većina kaj vrijedi ode van gdje se od takvog posla može živjeti.

A u ostalim stručnim zanimanjima je još i gore, promatram to svaki dan, i mogu reći da je jedina sreća kaj bar sad uvozimo bliskoistočnjake, kosovare i nepalce, inače bi neki od ključnih proizvodnih procesa nestali, i makar ti uvozni radnici nemaju pojma apsolutno ni o čemu (ovo nije uvreda, život u njihovom svijetu je bio skroz drugačiji, i neke osnovne koncepte nisu u stanju ni pohvatati, premda ni naša današnja mladež nije puno bolja).

 

Uglavnom, nisu naši klinci blesavi, nek se prime IT-a, imali budu para ko dreka, a ostala zanimanja budu ionak kroz par desetljeća u potpunosti nestala.

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.10.2021 21:46 (fer-de-lance).
14 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
LudaRajcica kaže...

 Kada sam ja isao u srednju skolu baviti se racunalima/programiranjem bilo je posprdno i obiljezeno kao negativno.

Problem je sto je ocito i ova vukojebina (zvana RH) to isto tako vidjala i nije stimulirala mlade na takvo obrazovanje a danas bi oni digitalne nomade dovodili i omogucavali extraprofit pojedincima bez da placaju poreze. Mislim da je to uzasno i pogresno, ne toliko zbog nomada nego nas samih.

 

Programiranje(i sve sto uz to ide) je poput matematike, nesto sto bi se trebalo uciti od malena i mnogo toga drugoga cega se sada ne zelim doticati a nije u sustavu obrazovanja pod obveznom nastavom.

Ni danas nije, mozda, kasno da se obrazovanje u tom smjeru ostro usmijerava, za 20 godina ce biti drugacija zanimanja koja ce biti in i dobro placena ali informaticka pismenost ce biti nuzna...

 

Jednostavna obrtnika zanimanja jesu bitna, ali bez obrazovane radne snage koja omogucuje i dolazak investicija, nece biti za njih kruha... otisli svi u njemacku sa razlogom.

 Glupost. Koga je to zanimalo on se time bavio kao i u svemu ostalom. Krivit nekoga za nešto što ti nisi bio sposoban ili nis imao zanimaciju i pojam što bi htio radit nije stvar društva oko tebe nego samog tebe. Što se tiče programiranja ono će u budućnosti postat "prošlost" vjerovao ili ne. Ono što je po tebi tada bilo posprdo danas je dobar biznis, prodavat tečajeve o programiranju i slično kao diplome faksa. Al opet zapostavlja se ono drugo kaj je nekad bilo "bitno" cjenjenije i slično. Samo pogledaj kako je proša izrada weba nekad/sad. Tko danas više uči izradu weba kad već imaš gotove besplatne cms alate. S druge strane koliko danas imaš npr. školovanih mesara? Ove godine je ih upisalo u zg 6, svi će dobit stipendije i svi koji završe čekat će ih posao i biti će dobro plaćeni više nego neki ekonomistii slično.

10 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri

@fer-de-lance 

 

Nisu svi za sve. Nestvarno je očekviati da će više od 10% radnog sposobnog stanovištva raditi u IT.

 

Neko mora raditi i manualno, majstorska zanimanja. Jedan majstor isto tako vrijedi kao dobar  inžinjer.

To kaj se uvozi, boji se da nikada neće bit naša razina znanja i spospbnosti. Tako je i u IT-u. Ovi na Zapadu drugačije gledaju na nas iz Evrope, bijelce, nego recimo ove sa Bliskog, Srednjeg ili Dalekog istoka.

 

Opet treba čuti kako neki informatičari, za neka druga područja života su jednostanvo nezreli, pričaju priče za malu djecu. Skupo im je recio dati 500 kuna za nekoga majstora. Okay, onda si ti to napravi sam. 

Kada čujem isto tako neke priče sa životne strane, vidim da su luzeri na nekim poljima.

 

 

U IT se ne ulazi radi para, ako želiš pare bavi se nogometom, politikom ili kriminalom.

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
11 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
Memphis kaže...
LudaRajcica kaže...

 Kada sam ja isao u srednju skolu baviti se racunalima/programiranjem bilo je posprdno i obiljezeno kao negativno.

Problem je sto je ocito i ova vukojebina (zvana RH) to isto tako vidjala i nije stimulirala mlade na takvo obrazovanje a danas bi oni digitalne nomade dovodili i omogucavali extraprofit pojedincima bez da placaju poreze. Mislim da je to uzasno i pogresno, ne toliko zbog nomada nego nas samih.

 

Programiranje(i sve sto uz to ide) je poput matematike, nesto sto bi se trebalo uciti od malena i mnogo toga drugoga cega se sada ne zelim doticati a nije u sustavu obrazovanja pod obveznom nastavom.

Ni danas nije, mozda, kasno da se obrazovanje u tom smjeru ostro usmijerava, za 20 godina ce biti drugacija zanimanja koja ce biti in i dobro placena ali informaticka pismenost ce biti nuzna...

 

Jednostavna obrtnika zanimanja jesu bitna, ali bez obrazovane radne snage koja omogucuje i dolazak investicija, nece biti za njih kruha... otisli svi u njemacku sa razlogom.

 Glupost. Koga je to zanimalo on se time bavio kao i u svemu ostalom. Krivit nekoga za nešto što ti nisi bio sposoban ili nis imao zanimaciju i pojam što bi htio radit nije stvar društva oko tebe nego samog tebe. Što se tiče programiranja ono će u budućnosti postat "prošlost" vjerovao ili ne. Ono što je po tebi tada bilo posprdo danas je dobar biznis, prodavat tečajeve o programiranju i slično kao diplome faksa. Al opet zapostavlja se ono drugo kaj je nekad bilo "bitno" cjenjenije i slično. Samo pogledaj kako je proša izrada weba nekad/sad. Tko danas više uči izradu weba kad već imaš gotove besplatne cms alate. S druge strane koliko danas imaš npr. školovanih mesara? Ove godine je ih upisalo u zg 6, svi će dobit stipendije i svi koji završe čekat će ih posao i biti će dobro plaćeni više nego neki ekonomistii slično.

 

Glupost ti je medju ocima, stari moj :P. (vracam i dizem za jednu razinu)

 

Ako imamo drzavu i ako ju trebamo onda je to zbog obrazovanja, zdravstva i infrastrukture i jos par sitnica. Nicime se nasa drzava ne bavi osim nepotrebnim stvarima poput povijesti i drustva (kako bi manipulirama tvojim malenim sivim stanicama).

Drzava treba usmijeravati obrazovanje tako da se prate svijetski trendovi. Ako sam ja ko klinac znao da je lova u ITu, znala je i drzava.... zasto nije stimulirala takvu vrstu obrazovanja kada je bilo vrijeme?

 

Vracas se na zanate... mesar, stolar, vodoinstalater, elektroinstalater, konobar, kuhar..... to su sve zanimanja koja se savladaju u roku do godinu dana, nema tu kompleksnosti a samim time niti neke potraznje, neke karijere, nekakve love za normalan i ugodan zivot.

Tvoj je stav ko stav seljaka koji su propali i nestali i danas ni penzije nemaju... Mesara ce uvijek biti, kada se isele u njemacku, obrazovati ce se novi, sreca je sto je za to potreno samo 3 godine u skolskom sustavu ili vjerovatno manje ako se nekakav maser odluci preobrazovati...

Obrazovanje je srz uspijesnosti drustva a posto smo tu na IT forumu ja pricam o ITu. Ali to vrijedi za sve ostale kljucne grane.

 

Programiranje nece nikada biti proslost, samo ce evolvirati, svaki proizvod koji moze zamjeniti beskoristan rad je uvijek dobrodosao, ali nema kraja, nema finisha, uvijek stvari idu dalje, obrazuj se, prilagodi ili otpadni :)

Izrada web stranica? Pa eto, prodaja nekakvog wordpressa se i dalje naplacuje od 1k eura pa na dalje... nelose za jednog obrtnika koji nije u stanju napisati liniju koda kojom bi si olaksao posao i tjednima ga cekas na neku promjenu ;P

 

Ali posto ocito nisi u stanju shvatiti.

Cemu sluzi matematika? Istome onome cemu bi sluzilo obvezno programiranje, razvijanju vijuga, mašte, skilova, oplemenjivanju mozga onoj djeci koja ga zele i znaju koristiti.

Danasnji maturanti ne znaju koristiti excel tablice, nisu u stanju napisati vlastitu formulu, zasto bi takvu osobu nekakav knjigovodstveni servis zaposlio?

Ljudima treba usaditi skilove koji ih razvijaju, omoguciti im da nauce i da kada odrastu bez predrasuda donose odluke o tome sto ce biti!

 

je*ote mesar da te *ebo :)

11 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
PzKpfw kaže...

@fer-de-lance 

 

Nisu svi za sve. Nestvarno je očekviati da će više od 10% radnog sposobnog stanovištva raditi u IT.

 

Neko mora raditi i manualno, majstorska zanimanja. Jedan majstor isto tako vrijedi kao dobar  inžinjer.

To kaj se uvozi, boji se da nikada neće bit naša razina znanja i spospbnosti. Tako je i u IT-u. Ovi na Zapadu drugačije gledaju na nas iz Evrope, bijelce, nego recimo ove sa Bliskog, Srednjeg ili Dalekog istoka.

 

Opet treba čuti kako neki informatičari, za neka druga područja života su jednostanvo nezreli, pričaju priče za malu djecu. Skupo im je recio dati 500 kuna za nekoga majstora. Okay, onda si ti to napravi sam. 

Kada čujem isto tako neke priče sa životne strane, vidim da su luzeri na nekim poljima.

 

 

U IT se ne ulazi radi para, ako želiš pare bavi se nogometom, politikom ili kriminalom.

 

 To je onih 500kn za 30min posla? :D


Ne mora biti IT, ali moze biti bilo koje zanimanje viseg obrazovanja... nece nam se HR oporaviti od skladistara, konobarenja i klanja janjca.... a poglavito ne od dinama i nomogetaša(balerina) ;)

Ovo oko mafije nije lova nego bogatstvo... ITevac ide na ljetovanje, zimovanje, vozi novi auto i nema kredite koje nije u stanju lako servisirati, nisam siguran da je isto u zanatima ;P

 

6 godina
neaktivan
offline
Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m

Lik koji ne želi ići na fakultet će svojim preskupim proizvodom potaknuti klince da upisuju fakultete? How yes no...

 
0 1 hvala 0
5 godina
offline
Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri - m

Kada sam ja isao u srednju skolu baviti se racunalima/programiranjem bilo je posprdno i obiljezeno kao negativno.

Problem je sto je ocito i ova vukojebina (zvana RH) to isto tako vidjala i nije stimulirala mlade na takvo obrazovanje a danas bi oni digitalne nomade dovodili i omogucavali extraprofit pojedincima bez da placaju poreze. Mislim da je to uzasno i pogresno, ne toliko zbog nomada nego nas samih.

 

Ima u tome nešto istine. Prije ne tako davnih 10ak godina informatika nije bila obvezna u školama (ne znam je li danas) nego je ovisilo o ravnatelju/školi hoće li uopće biti u ponudi, valjda ako nađu nekoga tko će podučavati informatiku, jer profesori informatike imaju pametnijeg (profitabilnijeg) posla nego trpiti glupe klince i bahate roditelje. 

 

A ono malo informatike što smo slušali kao izborni predmet bilo je.... Excel, Word i dijelovi računala. Tamo sam naučio da se kućište piše sa Ć i kako napraviti tablicu sadržaja u Wordu. Nikakvo programiranje, za to se trebalo ići u V/MIOC ili sl. prirodoslovne gimnazije/tehničara za računarstvo. 

 

Ovi što su uspjeli, uspjeli su jer ih je to jebački zanimalo, pa su unatoč državi naučili sve što znaju u svoje slobodno vrijeme ili na faksu (koji se plaća, iako je nominalno besplatan), tako da država ne samo da nije "dala" nego je otežala i podapinjala nogu, a sad bi sve naravno gurala u to. 

 

Procvjet IT-a nam se događa, isto kao i turizam. To nije posljedica (plodovi rada) nego faktor koji je bio neizbježan (kao korov koji strši između pukotina u betonu, iako se ti trudiš da ga suzbiješ). Ili kako je netko rekao u Bug radaru ili nečem sličnom: IT je uspio samo zato jer je bio brži od HR birokracije, a ne zbog nje

 

Dečku svaka čast i nek nastavi i dalje. Kamo sreće da bude još takvih

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
PzKpfw kaže...

@fer-de-lance 

 

1) Nisu svi za sve. Nestvarno je očekviati da će više od 10% radnog sposobnog stanovištva raditi u IT.

 

2) Neko mora raditi i manualno, majstorska zanimanja. Jedan majstor isto tako vrijedi kao dobar  inžinjer.

3) To kaj se uvozi, boji se da nikada neće bit naša razina znanja i spospbnosti. Tako je i u IT-u. Ovi na Zapadu drugačije gledaju na nas iz Evrope, bijelce, nego recimo ove sa Bliskog, Srednjeg ili Dalekog istoka.

 

4) Opet treba čuti kako neki informatičari, za neka druga područja života su jednostanvo nezreli, pričaju priče za malu djecu. Skupo im je recio dati 500 kuna za nekoga majstora. Okay, onda si ti to napravi sam. 

Kada čujem isto tako neke priče sa životne strane, vidim da su luzeri na nekim poljima.

 

 

5) U IT se ne ulazi radi para, ako želiš pare bavi se nogometom, politikom ili kriminalom.

 

 Načelno se slažem s tvojim postom, uz par opaski:

1) zapravo već i sad ti je više od 10% svjetskog stanovništva u IT-u (odnosno tu negdje) - već sad imaš prek 30 milijuna developera u svijetu + sistemci + mrežari + grafičari/modelari + ostala zanimanja u IT-u, čak sam možda i malo rekao, jer sve procjene govore da do 2030. bude barem duplo više developera u svijetu, a onda i ostatak automatizmom raste, a tek mrežari i ostali...

Neki općeniti plan i je da se unutar par desetljeća prebaci cca. 20% radno sposobnog stanovništva u IT, a ostatak onda može na UBI financiran isključivo doprinosima IT-a, što je, naravno, propali plan jer se IT kompanije budu počele odvajati od država i postale nezavisni entiteti, ali to je već sad filozofija...

2) vrijediš koliko naplatiš svoj posao. A majstor vrijedi po tome jako malo, svakim danom sve manje, pogotovo kad uračunaš u odnosu na koliko sve ostalo raste, a "majstorstvo" stagnira i pada.

3) da, neće nikad biti naša razina, ali i nebitno, bar kaj se ovih običnih poslova tiče, ali neke bazične stvari odrade sasvim ok ako ih nadzireš 0-24 u poslu, zapravo je veći problem s albancima, kosovarima i ostatkom ekipe, ovi iz azije su zapravo neobično ok, i poprilično vrijedni ljudi, za osnovnu radnu snagu čak ni nema boljeg izbora.

Problem je sad kaj ovi naši kaj su razina iznad i znaju nekaj masovno odlaze kad vide da su ovi jednako plaćeni kao oni, a znaju da vrijede više od njih. Ali ok, to je zapravo ispravno, i bolje da odu na zapad, nego kaj ovdje životare. Oduvijek je naš problem kmetovsko razmišljanje, smatramo da ništa ne vrijedimo, i onda kad vidimo da zapravo odlično kotiramo u svijetu, odmah nam se mentalitet promijeni, i konačno se trgnemo, a sustav i dalje ne trza - ali trza u njemačkoj i ostatku europe...

4) da, zanimanje ne čini čovjeka, karakter se stekne tek kad je prekasno, a IT-evci su baš zato često snobovi itd. (čast iznimkama) čim se malo opare, ali je to tak općenito kod nas, neovisno čime se čovjek bavi. Opet - kmetovski mentalitet, prosječni hrvat == teža patologija (bez uvrede ikome).

5) nekoć bilo, više ne. U svijetu imaš prek 100 000 profesionalnih nogometaša - prosječna plaća im je manja od prosječne plaće IT-evca, a Messi i ekipa su nekaj drugo, takvih je manje od 0,001% od tih 100k, to ti ništa ne govori.

Političar - isto prosječno manje plaćen od IT-evca, osim ako je i kriminalac (obično to dolazi u paketu ), tak da isto ne stoji, legalno političar manje zaradi.

Kriminalac - malo preširoka kategorija, najviše ih je kokošara koji su zapravo teži klošari bez kune u džepu. Džabe ti onda kriminal, a ona prava krema kriminala je isto manje od 0,0001%, pa si ti računaj. Kriminal ti se u prosjeku ni malo ne isplati u odnosu na IT, osim ako si baš dobar u tome, ali takvih je jako malo (članstvo u stranci samo drastično pomogne, ali i dalje treba znat kaj radiš)...

 

Ukratko, ako želiš uspjeti u RH: IT, apartmani, uguzivanje u stranci i krađe, Onlyfans, rad s državom prek "javne nabave", i rijetko kaj drugo (osim ak si baš maher i poslože ti se karte da pošteno nekaj napraviš i zaradiš, ali nećeš zadugo kad te skuže ).

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.10.2021 9:19 (fer-de-lance).
14 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
LudaRajcica kaže...
Memphis kaže...
LudaRajcica kaže...

 Kada sam ja isao u srednju skolu baviti se racunalima/programiranjem bilo je posprdno i obiljezeno kao negativno.

Problem je sto je ocito i ova vukojebina (zvana RH) to isto tako vidjala i nije stimulirala mlade na takvo obrazovanje a danas bi oni digitalne nomade dovodili i omogucavali extraprofit pojedincima bez da placaju poreze. Mislim da je to uzasno i pogresno, ne toliko zbog nomada nego nas samih.

 

Programiranje(i sve sto uz to ide) je poput matematike, nesto sto bi se trebalo uciti od malena i mnogo toga drugoga cega se sada ne zelim doticati a nije u sustavu obrazovanja pod obveznom nastavom.

Ni danas nije, mozda, kasno da se obrazovanje u tom smjeru ostro usmijerava, za 20 godina ce biti drugacija zanimanja koja ce biti in i dobro placena ali informaticka pismenost ce biti nuzna...

 

Jednostavna obrtnika zanimanja jesu bitna, ali bez obrazovane radne snage koja omogucuje i dolazak investicija, nece biti za njih kruha... otisli svi u njemacku sa razlogom.

 Glupost. Koga je to zanimalo on se time bavio kao i u svemu ostalom. Krivit nekoga za nešto što ti nisi bio sposoban ili nis imao zanimaciju i pojam što bi htio radit nije stvar društva oko tebe nego samog tebe. Što se tiče programiranja ono će u budućnosti postat "prošlost" vjerovao ili ne. Ono što je po tebi tada bilo posprdo danas je dobar biznis, prodavat tečajeve o programiranju i slično kao diplome faksa. Al opet zapostavlja se ono drugo kaj je nekad bilo "bitno" cjenjenije i slično. Samo pogledaj kako je proša izrada weba nekad/sad. Tko danas više uči izradu weba kad već imaš gotove besplatne cms alate. S druge strane koliko danas imaš npr. školovanih mesara? Ove godine je ih upisalo u zg 6, svi će dobit stipendije i svi koji završe čekat će ih posao i biti će dobro plaćeni više nego neki ekonomistii slično.

 

Glupost ti je medju ocima, stari moj :P. (vracam i dizem za jednu razinu)

 

Ako imamo drzavu i ako ju trebamo onda je to zbog obrazovanja, zdravstva i infrastrukture i jos par sitnica. Nicime se nasa drzava ne bavi osim nepotrebnim stvarima poput povijesti i drustva (kako bi manipulirama tvojim malenim sivim stanicama).

Drzava treba usmijeravati obrazovanje tako da se prate svijetski trendovi. Ako sam ja ko klinac znao da je lova u ITu, znala je i drzava.... zasto nije stimulirala takvu vrstu obrazovanja kada je bilo vrijeme?

 

Vracas se na zanate... mesar, stolar, vodoinstalater, elektroinstalater, konobar, kuhar..... to su sve zanimanja koja se savladaju u roku do godinu dana, nema tu kompleksnosti a samim time niti neke potraznje, neke karijere, nekakve love za normalan i ugodan zivot.

Tvoj je stav ko stav seljaka koji su propali i nestali i danas ni penzije nemaju... Mesara ce uvijek biti, kada se isele u njemacku, obrazovati ce se novi, sreca je sto je za to potreno samo 3 godine u skolskom sustavu ili vjerovatno manje ako se nekakav maser odluci preobrazovati...

Obrazovanje je srz uspijesnosti drustva a posto smo tu na IT forumu ja pricam o ITu. Ali to vrijedi za sve ostale kljucne grane.

 

Programiranje nece nikada biti proslost, samo ce evolvirati, svaki proizvod koji moze zamjeniti beskoristan rad je uvijek dobrodosao, ali nema kraja, nema finisha, uvijek stvari idu dalje, obrazuj se, prilagodi ili otpadni :)

Izrada web stranica? Pa eto, prodaja nekakvog wordpressa se i dalje naplacuje od 1k eura pa na dalje... nelose za jednog obrtnika koji nije u stanju napisati liniju koda kojom bi si olaksao posao i tjednima ga cekas na neku promjenu ;P

 

Ali posto ocito nisi u stanju shvatiti.

Cemu sluzi matematika? Istome onome cemu bi sluzilo obvezno programiranje, razvijanju vijuga, mašte, skilova, oplemenjivanju mozga onoj djeci koja ga zele i znaju koristiti.

Danasnji maturanti ne znaju koristiti excel tablice, nisu u stanju napisati vlastitu formulu, zasto bi takvu osobu nekakav knjigovodstveni servis zaposlio?

Ljudima treba usaditi skilove koji ih razvijaju, omoguciti im da nauce i da kada odrastu bez predrasuda donose odluke o tome sto ce biti!

 

je*ote mesar da te *ebo :)

 A šta reć? To ti je tako kad krkan dođe u civilizaciju ...

3 godine
odjavljen
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
Memphis kaže...
LudaRajcica kaže...
Memphis kaže...
LudaRajcica kaže...

 Kada sam ja isao u srednju skolu baviti se racunalima/programiranjem bilo je posprdno i obiljezeno kao negativno.

Problem je sto je ocito i ova vukojebina (zvana RH) to isto tako vidjala i nije stimulirala mlade na takvo obrazovanje a danas bi oni digitalne nomade dovodili i omogucavali extraprofit pojedincima bez da placaju poreze. Mislim da je to uzasno i pogresno, ne toliko zbog nomada nego nas samih.

 

Programiranje(i sve sto uz to ide) je poput matematike, nesto sto bi se trebalo uciti od malena i mnogo toga drugoga cega se sada ne zelim doticati a nije u sustavu obrazovanja pod obveznom nastavom.

Ni danas nije, mozda, kasno da se obrazovanje u tom smjeru ostro usmijerava, za 20 godina ce biti drugacija zanimanja koja ce biti in i dobro placena ali informaticka pismenost ce biti nuzna...

 

Jednostavna obrtnika zanimanja jesu bitna, ali bez obrazovane radne snage koja omogucuje i dolazak investicija, nece biti za njih kruha... otisli svi u njemacku sa razlogom.

 Glupost. Koga je to zanimalo on se time bavio kao i u svemu ostalom. Krivit nekoga za nešto što ti nisi bio sposoban ili nis imao zanimaciju i pojam što bi htio radit nije stvar društva oko tebe nego samog tebe. Što se tiče programiranja ono će u budućnosti postat "prošlost" vjerovao ili ne. Ono što je po tebi tada bilo posprdo danas je dobar biznis, prodavat tečajeve o programiranju i slično kao diplome faksa. Al opet zapostavlja se ono drugo kaj je nekad bilo "bitno" cjenjenije i slično. Samo pogledaj kako je proša izrada weba nekad/sad. Tko danas više uči izradu weba kad već imaš gotove besplatne cms alate. S druge strane koliko danas imaš npr. školovanih mesara? Ove godine je ih upisalo u zg 6, svi će dobit stipendije i svi koji završe čekat će ih posao i biti će dobro plaćeni više nego neki ekonomistii slično.

 

Glupost ti je medju ocima, stari moj :P. (vracam i dizem za jednu razinu)

 

Ako imamo drzavu i ako ju trebamo onda je to zbog obrazovanja, zdravstva i infrastrukture i jos par sitnica. Nicime se nasa drzava ne bavi osim nepotrebnim stvarima poput povijesti i drustva (kako bi manipulirama tvojim malenim sivim stanicama).

Drzava treba usmijeravati obrazovanje tako da se prate svijetski trendovi. Ako sam ja ko klinac znao da je lova u ITu, znala je i drzava.... zasto nije stimulirala takvu vrstu obrazovanja kada je bilo vrijeme?

 

Vracas se na zanate... mesar, stolar, vodoinstalater, elektroinstalater, konobar, kuhar..... to su sve zanimanja koja se savladaju u roku do godinu dana, nema tu kompleksnosti a samim time niti neke potraznje, neke karijere, nekakve love za normalan i ugodan zivot.

Tvoj je stav ko stav seljaka koji su propali i nestali i danas ni penzije nemaju... Mesara ce uvijek biti, kada se isele u njemacku, obrazovati ce se novi, sreca je sto je za to potreno samo 3 godine u skolskom sustavu ili vjerovatno manje ako se nekakav maser odluci preobrazovati...

Obrazovanje je srz uspijesnosti drustva a posto smo tu na IT forumu ja pricam o ITu. Ali to vrijedi za sve ostale kljucne grane.

 

Programiranje nece nikada biti proslost, samo ce evolvirati, svaki proizvod koji moze zamjeniti beskoristan rad je uvijek dobrodosao, ali nema kraja, nema finisha, uvijek stvari idu dalje, obrazuj se, prilagodi ili otpadni :)

Izrada web stranica? Pa eto, prodaja nekakvog wordpressa se i dalje naplacuje od 1k eura pa na dalje... nelose za jednog obrtnika koji nije u stanju napisati liniju koda kojom bi si olaksao posao i tjednima ga cekas na neku promjenu ;P

 

Ali posto ocito nisi u stanju shvatiti.

Cemu sluzi matematika? Istome onome cemu bi sluzilo obvezno programiranje, razvijanju vijuga, mašte, skilova, oplemenjivanju mozga onoj djeci koja ga zele i znaju koristiti.

Danasnji maturanti ne znaju koristiti excel tablice, nisu u stanju napisati vlastitu formulu, zasto bi takvu osobu nekakav knjigovodstveni servis zaposlio?

Ljudima treba usaditi skilove koji ih razvijaju, omoguciti im da nauce i da kada odrastu bez predrasuda donose odluke o tome sto ce biti!

 

je*ote mesar da te *ebo :)

 A šta reć? To ti je tako kad krkan dođe u civilizaciju ...

 Pa sto si dosao u civilizaciju krkane, ostavi barem internet na miru.

2 godine
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
LudaRajcica kaže...

 Vracas se na zanate... mesar, stolar, vodoinstalater, elektroinstalater, konobar, kuhar..... to su sve zanimanja koja se savladaju u roku do godinu dana, nema tu kompleksnosti a samim time niti neke potraznje, neke karijere, nekakve love za normalan i ugodan zivot.

 

Ma je li ?

Kvalitetan keramičar, vodoinstalater, kuhar ne možeš postati za godinu dana...

 

I web dizajner možeš postati za godinu dana, nikakav problem..

 

Što se tiče mlaćenja love na crno, tu je najveći naš problem.

Nedavno smo renovirali kuću...

Ni keramičari, ni vodoinstalateri, ni majstori za prozore (sve registrirane firme) nisu ispostavili račun, nisu platili PDV, a skupi su kao sam đavo.

 

Jedino je firma koja je promijenila dva radijatora ponudila "hoćete li s PDv ili bez PDV" ?

 

Zamjena jednog radijatora s doštiklavanjem 10 cm bakrene cijevi 1500kn bez PDV-a, a novi radijator košta 900kn.

Je li to normalno ?

 

Postoji li radni normativ, kao nekada ?

Ne !!!

 

Hoćeš, nećeš, a teško je naći druge majstore.

 

Država je ogrezla u kriminalu, a svaki pojedinac čini državu.

Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna ! MININGOM PROTIV DROGE !
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.10.2021 10:44 (Zaporožac).
12 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
Zaporožac kaže...

Ni keramičari, ni vodoinstalateri, ni majstori za prozore (sve registrirane firme) nisu ispostavili račun, nisu platili PDV, a skupi su kao sam đavo.

 

Jedino je firma koja je promijenila dva radijatora ponudila "hoćete li s PDv ili bez PDV" ?

 

Zamjena jednog radijatora s doštiklavanjem 10 cm bakrene cijevi 1500kn bez PDV-a, a novi radijator košta 900kn.

Je li to normalno ?

 

Postoji li radni normativ, kao nekada ?

Ne !!!

 

Hoćeš, nećeš, a teško je naći druge majstore.

 

Država je ogrezla u kriminalu, a svaki pojedinac čini državu.

 Ne pada ti na pamet da si u ovom slučaju i ti jedan od tih pojedinaca?

Je li cijena normalna? Pa je, ona je rezultat ponude i potražnje, kao i kod svega drugoga. U Njemačkoj bi te sam radijator došao 10-20% jeftinije a usluga 200-300% više. I nema tu mjesta razmišljanju "kolike su plaće u Njemačkoj a kolike kod nas" jer je razlika u plaći Njemačkog vodoinstalatera i našeg vodoinstalatera upravo u razlici cijene usluge. Meni je ovo ljeto serviser klima uređaja naplatio 500kn po jedinici samo za čišćenje. Posao je obavio u 5-6 sati (dvojica radnika) i naplatio 5000kn. Naravno, bez PDV-a jer i ja spadam u one koji vole platiti manje nego više, njemu svejedno. Da sam htio račun dobio bi 25% viši iznos tako da neizdavanjem računa on više pomaže meni nego sebi. Da ne zaboravim napomenuti kako sam do njega došao preko veze jer imaju toliko posla da bi inače čekao 2-3 mjeseca tj. došli bi onda kad mi klime više ni ne trebaju. Očito potražnja diktira cijenu. 

 

11 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
Zaporožac kaže...
LudaRajcica kaže...

 Vracas se na zanate... mesar, stolar, vodoinstalater, elektroinstalater, konobar, kuhar..... to su sve zanimanja koja se savladaju u roku do godinu dana, nema tu kompleksnosti a samim time niti neke potraznje, neke karijere, nekakve love za normalan i ugodan zivot.

 

Ma je li ?

Kvalitetan keramičar, vodoinstalater, kuhar ne možeš postati za godinu dana...

 

I web dizajner možeš postati za godinu dana, nikakav problem..

 

Što se tiče mlaćenja love na crno, tu je najveći naš problem.

Nedavno smo renovirali kuću...

Ni keramičari, ni vodoinstalateri, ni majstori za prozore (sve registrirane firme) nisu ispostavili račun, nisu platili PDV, a skupi su kao sam đavo.

 

Jedino je firma koja je promijenila dva radijatora ponudila "hoćete li s PDv ili bez PDV" ?

 

Zamjena jednog radijatora s doštiklavanjem 10 cm bakrene cijevi 1500kn bez PDV-a, a novi radijator košta 900kn.

Je li to normalno ?

 

Postoji li radni normativ, kao nekada ?

Ne !!!

 

Hoćeš, nećeš, a teško je naći druge majstore.

 

Država je ogrezla u kriminalu, a svaki pojedinac čini državu.

 Pitanje je da li čovjek koji se bavi tim poslom može od tog posla zaraditi mjesečnu plaću. Ako ne može seli u drugu branšu ili drugu državu.

Radijatori se ne mijenjaju svaki dan, i pitanje je koliko posla on ima mjesečno - to formira cijenu ugradnje. Zbog ekonomskog osiromašivanja najširih slojeva, manje je posla, pa pojedinačna cijena raste. Ne iz kaprica ili ucjene, nego čisto da obrtnik koji se time bavi preživi iz mjeseca u mjesec radeći to (a ne nešto drugo).

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
LudaRajcica kaže...
 

Ako imamo drzavu i ako ju trebamo onda je to zbog obrazovanja, zdravstva i infrastrukture i jos par sitnica. Nicime se nasa drzava ne bavi osim nepotrebnim stvarima poput povijesti i drustva (kako bi manipulirama tvojim malenim sivim stanicama).

Drzava treba usmijeravati obrazovanje tako da se prate svijetski trendovi. Ako sam ja ko klinac znao da je lova u ITu, znala je i drzava.... zasto nije stimulirala takvu vrstu obrazovanja kada je bilo vrijeme?

 

Vracas se na zanate... mesar, stolar, vodoinstalater, elektroinstalater, konobar, kuhar..... to su sve zanimanja koja se savladaju u roku do godinu dana, nema tu kompleksnosti a samim time niti neke potraznje, neke karijere, nekakve love za normalan i ugodan zivot.

Tvoj je stav ko stav seljaka koji su propali i nestali i danas ni penzije nemaju... Mesara ce uvijek biti, kada se isele u njemacku, obrazovati ce se novi, sreca je sto je za to potreno samo 3 godine u skolskom sustavu ili vjerovatno manje ako se nekakav maser odluci preobrazovati...

Obrazovanje je srz uspijesnosti drustva a posto smo tu na IT forumu ja pricam o ITu. Ali to vrijedi za sve ostale kljucne grane.

 

Programiranje nece nikada biti proslost, samo ce evolvirati, svaki proizvod koji moze zamjeniti beskoristan rad je uvijek dobrodosao, ali nema kraja, nema finisha, uvijek stvari idu dalje, obrazuj se, prilagodi ili otpadni :)

Izrada web stranica? Pa eto, prodaja nekakvog wordpressa se i dalje naplacuje od 1k eura pa na dalje... nelose za jednog obrtnika koji nije u stanju napisati liniju koda kojom bi si olaksao posao i tjednima ga cekas na neku promjenu ;P

 

Ali posto ocito nisi u stanju shvatiti.

Cemu sluzi matematika? Istome onome cemu bi sluzilo obvezno programiranje, razvijanju vijuga, mašte, skilova, oplemenjivanju mozga onoj djeci koja ga zele i znaju koristiti.

Danasnji maturanti ne znaju koristiti excel tablice, nisu u stanju napisati vlastitu formulu, zasto bi takvu osobu nekakav knjigovodstveni servis zaposlio?

Ljudima treba usaditi skilove koji ih razvijaju, omoguciti im da nauce i da kada odrastu bez predrasuda donose odluke o tome sto ce biti!

 

Nije stvar da u tome nema kompleksnosti, a još manje potražnje nego je problem da je potrebno fizički raditi da se zaradi, a većina djece kod nas je šopana floskulama kako je Hrvatska "društvo znanja", svi očekuju da će se samo okolo naslikavati i da će im novci samo padati sa neba. Na kraju krajeva nije ni problem u tome za što se netko odluči da radi, s takvim pristupom imamo problem i u IT-u gdje se radi želje za instant zaradom sve više njih ubacuje u branšu, a zapravo samo muče sebe i sve oko njih. Biti dobar vodoinstalater nije nešto što se postaje preko noći, a veći je problem da vjerojatno 2/3 kad se usavrše samo čekaju da odu negdje van. Na kraju završimo na tome da nam priučeni "majstori" koji su u tome manje od godinu dana deru kožu sa visokim cijenama i nikakvom kvalitetom pa onda ti koji su tako visokoobrazovan ispadaš magarac kraj njih.

 

Dio stvari o kojima pišeš su zapravo pitanje opće informatičke pismenosti ljudi, ali poticati sve da budu programeri jer će toga uvijek trebati je totalna glupost. Jesi kad vodio tim gdje su ti došli takvi ljudi? Jesi kad sudjelovao u procesu recruitinga developera da vidiš tko se sve javlja?

 

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
14 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
Memphis kaže...

  Tko danas više uči izradu weba kad već imaš gotove besplatne cms alate. 

 a jesi ubo primjer, većina programera i je u domeni weba, onako odokativno 99%, baš će ti cms alati pomoći u izradi custom rješenja, uostalom većina IT firmi u Hr. su agencije koja se bave izradom stranica/shopova itd.

12 godina
offline
Re: Mladi ne žele postati developeri ili inženjeri
telefon 2 kaže...

 Pitanje je da li čovjek koji se bavi tim poslom može od tog posla zaraditi mjesečnu plaću. Ako ne može seli u drugu branšu ili drugu državu.

Radijatori se ne mijenjaju svaki dan, i pitanje je koliko posla on ima mjesečno - to formira cijenu ugradnje. Zbog ekonomskog osiromašivanja najširih slojeva, manje je posla, pa pojedinačna cijena raste. Ne iz kaprica ili ucjene, nego čisto da obrtnik koji se time bavi preživi iz mjeseca u mjesec radeći to (a ne nešto drugo).

 

 Ne bih se s ovim složio. Kod nas u Dalmaciji posla ima preko glave cijelu godinu a u sezoni je skoro pa nemoguće naći električara, vodoinstalatera, servisera... i cijene idu u nebo. Sam dolazak vodoinstalatera je 200kn pa onda na to dodaj cijenu rada. Čistačice apartmana uzimaju 100-150 kn po satu. Cijena skače kad je posla puno a ne kad ga je malo. Berač maslina je 50€ + hrana. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice