MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv propus

poruka: 20
|
čitano: 9.753
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv propus".
15 godina
offline
MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv propus

Napad je moguće izvesti na daljinu, bez fizičkog pristupa računalu, a budući da mu je osnova hardverski propust, nije ga moguće spriječiti softverski.

 

Dalje u tekstu;

 

Treba li biti zabrinut? Autori rada s MIT-a kažu da ne, sve dok na vrijeme aplicirate softverske zakrpe.

 

Onda ga je valjda moguće softverski zakrpati i time onemogučiti pristup? Nisam neki haker

 
21 0 hvala 0
10 godina
offline
MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv propus

Nije ni meni bas sasma jasno, nepopravljivi hw problem se rjesava softverom? Ko da su izjavu pisali politicari a ne inzenjeri.

 
5 0 hvala 0
15 godina
offline
MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv propus

-vrlo jednostavno, nije propust nego fičer.. tj nikad (pa ni tad) neće slučajno neki tranzistor-wafer-čip napraviti nešto što dev-ing nije zamislio-smislio i litografijom urezao .. nema takve slučajnosti tj nije to igranje lota-kocka nego konkretna fizika i logika uključno i soft (znanje).. i zapravo 'ne postoji propust-rupa-fičer..' dok nitko (ostali) za njega ne znaju.. a kad se otkrije, tad izađe patch kojeg opet napravi isti dev-ing tj proizvođač fičera.. i igra se nastavlja beskonačno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
15 1 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv propus

Nije propust nego je to napravljeno s tom namjerom, da se svakom njihovom proizvodu može pristupiti daljinski...

O tome tko je do sada imao/ima tu mogučnost, možemo samo nagađati...

 

 

scientia est potentia
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.6.2022 18:54 (alien).
 
6 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv pr
Nije ži jasno kako može HW propust omogućit napad na daljinu.
Za konekciju na daljinu je potrebna SW tako da je on prva vrata il kapijca kako bi se reklo.
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv propus

Propust je u tome sto se feature otkrio :D

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.6.2022 21:49 (LudaRajcica).
 
16 0 hvala 0
15 godina
offline
MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv propus

epl je ovime zaokružio svoju religijsku misiju. dosad su griješili samo mišlju, rječju i djelom a eto sad i propustom. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
6 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv pr
hrastro kaže...

Napad je moguće izvesti na daljinu, bez fizičkog pristupa računalu, a budući da mu je osnova hardverski propust, nije ga moguće spriječiti softverski.

 

Dalje u tekstu;

 

Treba li biti zabrinut? Autori rada s MIT-a kažu da ne, sve dok na vrijeme aplicirate softverske zakrpe.

 

Onda ga je valjda moguće softverski zakrpati i time onemogučiti pristup? Nisam neki haker

Propust nije moguće zakrpati, ali ga je moguće zaštititi softwareom.

 

Gledaj na to ovako, kupio si kuću za koju si otkrio da nema jedan prozor i stalno je otvoren i može bilo tko ući kroz njega, ali ti ne možeš staviti novi prozor, za tako nešto bi trebao izgraditi kuću iznova. Ono što ti preostaje je postaviti nekakvu dodatnu zaštitu ispred prozora (zid, ograda...) to bi bio software koji će štititi ulaz kroz prozor.

 

Ukoliko netko probije tu softwaresku zaštitu prozor je i dalje otvoren i ima nesmetan ulazak, zato je bitno redovito nadograđivati software i stavljati zakrpe.

 

Ono što je zanimljivo je tajming ovog pronalaska, taman na izlazak 50% skupljeg Macbooka Air M2. Ne treba ni spominjati previše M2 MBP koji je tu čisto marketinški. Skužio je Apple da su malo pretjerali sa Air M1 i preniskom cijenom. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.6.2022 20:52 (mzopg).
15 godina
offline
Re: MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv pr
Lako će to mac juzeri riješit, kupiti će m2 i to je to 😅

P.S.
Jel ima tko da je prešao sa linuxa na mac da podijeli iskustva? Ja evo već "prelazim" godinu dana pa nikako.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv pr

-postoji izreka s konja na magarca, u ovom kontekstu bi 'pravilnije' bilo reći s mazge na mulu :) ..

-jer, linux je derivat unixa, koji je temelj oba osa, lin-bsd.. tj mac (kao i sony-plejka i sl...), što će reć, nema neke razlike što se tiče osa, načina-filozofije rada.. osim appsa, tj imaš photoshop i sl. i pravi komercijalni support, ne hobistički.. maca upališ-radi, kad ne radi kupiš novi ..

-zato juzeri nikad ne koriste (pa ni ne prelaze) mac+lin, nego win+lin ili win+mac kao i multiboot ili bootkamp..

-razlike, osim u ponudi appsa (najviše-najvažnije adobe/sony koji ne dozvoljavaju licencama ili ms-office ili acad.. kao i gaming) su npr izbor distri kojih je bezbroj, kao i guija-x-a npr kde.. izbor, dok na macu dobiješ ono što dobiješ.. sličnije win, npr browser ili filemanager.. a realno ne trebaš više od jednog koji radi tj izbor-ponuda je privid tj ovisi što ti je primarno važno na računalu, kako radi ili kako izgleda-izbor appsa i sl.

 

-do izlaska m1-m2.. desetljeće, mac je bio isti intel-cpu-hw, ista mbo, ista gpu (uz naravno dodatni firmware dok za hekintoš-zdelanca moraš korisiti kextove..) no to je isti hw na realtivno istom softu, tj osevi se zapravo vrlo malo razlikuju, rade isto, na istom.. 'hoda ko patka' .. to je patka i možeš na svima koristiti recimo chrome browser koji će raditi zapravo jednako, tj teoretski je moguća razlika za recimo kvalitetniji driver, no to je bilo u davna vremena, sad je već i to praktički isto tj os zanemarivo utječe na performanse više dodatno smeće kao antivirus i appsi koje juzeri natrpaju, ram je isti, disk je isti.. iste performanse, dok je za gpu video-gaming samo stvar u postojanju recimo directx-a ili opengla na kojem su sve igre, za usporedbu nvidia i cuda .. do sad nije bilo pod lin, sad nvidia i to širi (ili najavljuje..) itd. tj juzer koji nešto radi je upravo tim izborom birao os, appsima ili igrama.. ne po 'kvaliteti' osa jer us svi savršeni-slični, rade isto tj nude mogućnosit hw-a appsima.

-naravno stvar je i licenci, cijene.. linux je većinom free, mac je komercijala, win je odvojen hw+sw, tj nije mac i po tome je sličnije linuxu tj mac je kao sonyplejka ili xbox konzole koje upališ i radi.. kao i mobiteli itd. Što je od tog bolje.. pa teoretski može biti jednako ili prednost ima računalo kojeg su složili profesionalci što uključuje hw+sw, ne odvojeno kao win-lin.. tad svako brand računalo ima prednost u odnosu na ostala, no ovo je it forum i 'svi' smo kompjuteraši pa nam nije problem složiti 'profesionalno' .. itd.

 

-mac, ne podnosim filozofiju, ergonomiju, to što netko treći zna što je meni bolje, s koje strane prozora mora biti close button (lijeve-pogrešne) :) itd.. kao i miš.. no kad se navikneš tad je to normalno, kao što je kinezima kineski normalan jezik.. tako nešto :)) ali je zapravo odličan sustav, sve.. ne samo os nego i specificiran hw, tj kao što gamer mora složiti adekvatno računalo da bi gejmao tako je s macom.. adekvatan, no to ima cijenu, koja je ekšli ista kad uzmeš jače računalo kao workstation ili gaming pc.. pa do tog ako želiš najjače dostupno računalo na tržištu (intel) tad je to upravo mac, s recimo max 1,5TB rama što ne nude ni jače server mbo.. no to spada pod perverzije, samo kao primjer .. i nije mac zato bolji, jer je u osnovi isti hw a soft je samo soft kao što će svaki tetris jednako izgledati, po istim pravilima.. tad je to 'patka'.

-tri osa, isti hw, do ovog m1.. nadalje usporedbe nisu objektivne, kao što se u istom autotestu ne uspoređuju različita vozila-klase, šleper-bus-traktor.. jer nema smisla tj uspoređuju se auti iste klase-namjene čak sličnih dimenzija-volumena-cijene.. ostalo bi bilo besmisleno.

-bolji? prelaz? .. moraš koristiti, tek tad znaš i to opet ne znači ništa za ostale korisnike, jer jedan treba soft-x, drugi y.. tj nije linux loš nego nema acad i tad juzer mora biti na win no da proizvođač želi napravio bi lin verziju i tad bi tek postojala mogućnost izbora-usporedbe.. do tad nema. Sad su već sve platforme gijevski ispeglane, slične.. više će ti smetati stara navika nego što je drugi os dobar-loš.. naravno lin-mac je manja razlika nego win-mac.. pa ti je za recimo 5% lakše i to je to.. odnosno, pitaj se za što ti do sad koristi računalo, os, apps, .. biraš li os ili to uvjetuje apps koju koristiš za posao ili zabavu.. npr gaming. Steam za gaming nudi svašta, no većina proizvođača ipak radi za win, dobar dio za mac najmanje za lin.. itd itd. po tom kriteriju ćeš biti zadovoljniji no to je stvar biznisa-komercijale, ne kvalitea samog osa-računala, isto je..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv pr
Uh, hvala na opširnom odgovoru. I sam sam sličnog mišljenja, a najveći razlog zašto bi uopće prelazio je trajanje baterije. Šta se tiče softwarea, još nisam naišao na app koji koristim, a da isti nije postojao za linux, ili alternativa. Uglavnom, 95% vremena računalo koristim za posao (web dev), a kako sam nedavno promijenio posao, a nova firma preporuča mac jer kao svi u firmi ih koriste ( a ne bi ga dali, hmm... ), tako sam i ja počeo intenzivnije razmišljati o macu. Zadnjih godinu i pol sam na stolnom računalu koje sam sam složio, a prije toga sam više od 15 godina koristio laptope. Okolnosti su se promijenile i sad bi mi pasalo prijenosno računalo s odličnom autonomijom - šta novi macovi definitivno jesu. A ako mi mac os bude išao na živce, lako ga proslijedim.

15 godina
offline
Re: MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv pr
Laca kaže...
Uh, hvala na opširnom odgovoru. I sam sam sličnog mišljenja, a najveći razlog zašto bi uopće prelazio je trajanje baterije. Šta se tiče softwarea, još nisam naišao na app koji koristim, a da isti nije postojao za linux, ili alternativa. Uglavnom, 95% vremena računalo koristim za posao (web dev), a kako sam nedavno promijenio posao, a nova firma preporuča mac jer kao svi u firmi ih koriste ( a ne bi ga dali, hmm... ), tako sam i ja počeo intenzivnije razmišljati o macu. Zadnjih godinu i pol sam na stolnom računalu koje sam sam složio, a prije toga sam više od 15 godina koristio laptope. Okolnosti su se promijenile i sad bi mi pasalo prijenosno računalo s odličnom autonomijom - šta novi macovi definitivno jesu. A ako mi mac os bude išao na živce, lako ga proslijedim.

 -gle.. zašto svi grafičari ili video branša koriste mac.. zbog apple-adobe-sonyja koji drže 99% tog tržišta, licence.. tad nije stvar postoji li alternativni soft nego moraš koristiti ono za što imaš licence, tj ako si filmaš tad poštuješ zamp-autorske zakone jer od tog živiš.. i tad nemaš hekintoša jer bi time kršio licencu, dok ti pod linuxom proizvođač ne daje kodek.. možeš ali.. bezbroj puta smo poželjeli-pomislili složiti bolji-jači (i jeftiniji) pc.. win-lin, no na kraju ostane mac, ne zato jer je bolji (isti-hw..) nego zbog pravnih stvari kao licence, najmanje stvar izbora dok appsi postoje npr resolvo-davinci-blackmagicov.. problem je kodek, ne soft-apps-driver, nema izbora i zaboravi što si do sad koristio, ulaskom u branšu radiš po tim pravilima (i ne pljuješ u tanjur iz kojeg jedeš, zamp..).

-naprosto par bitnih-velikih kompanija to tako drži.. licence-copyright-vlasništvo, ne izbor, os ko os, svaki je savršen-dobar.. svaki radi ono za što je namjenjen a appsi su stvar treće strane i opet isto-radi kao resolvo, no linux spuši iz sasvim drugih stvari, primarno interesa-odluke velikih, ne tvoj-moj izbor (juzerski)..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv pr
ihush kaže...
 -gle.. zašto svi grafičari ili video branša koriste mac.. 

Znaš zašto kolega? Pretežno zbog preseravanja. 

 

To je čisti psihološki efekt koji Apple ostavlja na klijente neke firme.

 

U jednom uredu svi imaju iMacove i Apple opremu u drugom su svi na Dellovima, nema tu razlike u radu između jednih i drugih, isti se software koristi i isto on radi.

 

Bitna razlika je u tome što se u jednom od ta dva ureda primaju klijenti, poslovni klijenti, lovaši, velike i male ribe. Svi oni tu firmu procjenjuju prema dojmu koji ostaviš na njih, a Apple ostavlja dojam, još uvijek. Kada vide da koristiš poprilično skupu opremu koja mnogima nije dostupna onda si im odmah napetiji i žele raditi s tobom.

 

Drugi mali studiji funkcioniraju po principu "kud svi Turci tud i mali Mujo"... copy-paste, bez obzira što svoj posao mogu odraditi i na 2-3 puta jeftinijoj opremi.

Zato i kažu da je Apple prvenstveno marketinška kompanija. Apple je Tuxedo u poslovnom svijetu.

 

Koliko poduzetnika ima doma iMac, Mac Mini...?

15 godina
offline
Re: MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv pr
mzopg kaže...
hrastro kaže...

Napad je moguće izvesti na daljinu, bez fizičkog pristupa računalu, a budući da mu je osnova hardverski propust, nije ga moguće spriječiti softverski.

 

Dalje u tekstu;

 

Treba li biti zabrinut? Autori rada s MIT-a kažu da ne, sve dok na vrijeme aplicirate softverske zakrpe.

 

Onda ga je valjda moguće softverski zakrpati i time onemogučiti pristup? Nisam neki haker

Propust nije moguće zakrpati, ali ga je moguće zaštititi softwareom.

 

Gledaj na to ovako, kupio si kuću za koju si otkrio da nema jedan prozor i stalno je otvoren i može bilo tko ući kroz njega, ali ti ne možeš staviti novi prozor, za tako nešto bi trebao izgraditi kuću iznova. Ono što ti preostaje je postaviti nekakvu dodatnu zaštitu ispred prozora (zid, ograda...) to bi bio software koji će štititi ulaz kroz prozor.

 

Ukoliko netko probije tu softwaresku zaštitu prozor je i dalje otvoren i ima nesmetan ulazak, zato je bitno redovito nadograđivati software i stavljati zakrpe.

 

Ono što je zanimljivo je tajming ovog pronalaska, taman na izlazak 50% skupljeg Macbooka Air M2. Ne treba ni spominjati previše M2 MBP koji je tu čisto marketinški. Skužio je Apple da su malo pretjerali sa Air M1 i preniskom cijenom. 

 

Ja kako to čitam, u prvoj rečenici piše da "Napad nije moguće spriječiti softverski". A ako si instalirao nadogradnju, onda si spriječio napad softverski.

Sve 5 kako si objasnio, rečenice iz članka i dalje ne štimaju. Jel tu problem Hrvatskog jezika (možda nedostatka prave riječi), nespretnog prijevoda, nespretne konstrukcije rečenice ili nešto četvrto. 

 

15 godina
offline
Re: MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv pr
mzopg kaže...
ihush kaže...
 -gle.. zašto svi grafičari ili video branša koriste mac.. 

Znaš zašto kolega? Pretežno zbog preseravanja. 

 

..

 

Koliko poduzetnika ima doma iMac, Mac Mini...?

 .. -poduzetnci? ne govorim o njima nego ekipi koja radi npr na tv-u.. oni 'nemaju' izbora, stvar licenci, najmanje je važno cijena-logo tj pokušavali smo kemijati, nije moguće (pravno..).

-ostatak.. da, kao za sve ostalo, simbol-status, rolex na ruci.. ima i tog, no to nisu 'branša' nego direktor-klasa i šminkeri :) ..

 

edit... pokušaj 'odgovora' na post iznad, soft-rupa-zakrpa.. jel problem u hw-u ili sw-u.. :)

-sve na računalu što nešto radi je software, hw je samo fizički sloj žica-plastika i čip-tranzistor, no sve što čip radi je opet soft, algoritam, neovisno jel urezan u silicij ili se učita kao os-driver-ostalo.. tj razlika između soft-hw je u tome što kad nešto imaš u hw-u tad to recimo radi brže, kao videodekoder h265 u gpu-vga.. ako ga nema tad cpu emulira i to.. pa do tog da možeš virtualizirati čitavo računalo, os-hw.. tako da je sve to na kraju soft, algoritam .. a patch je soft zakrpa neovisno na hw ili sw rupi, ista stvar, ista uloga. .. i da problem terminologije, ne samo prijevoda nego ponekih nejasnoća što koji termin u kojoj branši znači, pravno-ekonomski ili it-softwareaški..

-sve je soft.. hw je samo prijelazni oblik, kruta tvar-stvar, soft je vječan, ostalo (materijalno) nije i postat će prah.. :) .. malo patetike na kraju..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.6.2022 17:31 (ihush).
12 godina
neaktivan
offline
Re: MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv pr
ihush kaže...
mzopg kaže...
ihush kaže...
 -gle.. zašto svi grafičari ili video branša koriste mac.. 

Znaš zašto kolega? Pretežno zbog preseravanja. 

 

..

 

Koliko poduzetnika ima doma iMac, Mac Mini...?

 .. -poduzetnci? ne govorim o njima nego ekipi koja radi npr na tv-u.. oni 'nemaju' izbora, stvar licenci, najmanje je važno cijena-logo tj pokušavali smo kemijati, nije moguće (pravno..).

-ostatak.. da, kao za sve ostalo, simbol-status, rolex na ruci.. ima i tog, no to nisu 'branša' nego direktor-klasa i šminkeri :) ..

 

edit... pokušaj 'odgovora' na post iznad, soft-rupa-zakrpa.. jel problem u hw-u ili sw-u.. :)

-sve na računalu što nešto radi je software, hw je samo fizički sloj žica-plastika i čip-tranzistor, no sve što čip radi je opet soft, algoritam, neovisno jel urezan u silicij ili se učita kao os-driver-ostalo.. tj razlika između soft-hw je u tome što kad nešto imaš u hw-u tad to recimo radi brže, kao videodekoder h265 u gpu-vga.. ako ga nema tad cpu emulira i to.. pa do tog da možeš virtualizirati čitavo računalo, os-hw.. tako da je sve to na kraju soft, algoritam .. a patch je soft zakrpa neovisno na hw ili sw rupi, ista stvar, ista uloga. .. i da problem terminologije, ne samo prijevoda nego ponekih nejasnoća što koji termin u kojoj branši znači, pravno-ekonomski ili it-softwareaški..

-sve je soft.. hw je samo prijelazni oblik, kruta tvar-stvar, soft je vječan, ostalo (materijalno) nije i postat će prah.. :) .. malo patetike na kraju..

 Ta ekipa ni ne bira, tu su u pitanju razni ugovori sa podobnima itd...

 

Ovo drugo, očito je stvar u hardwareu (sa ugrađenim algoritmom) kad se ne može softwareski pokrpati, nešto što je trebalo biti zaštita je postalo sigurnosni propust.  Ali da, u pravu si sve se svodi na software, a ovdje je u pitanju hardwareski mehanizam koji je ugrađen u sam čip i nije moguće utjecati na njega vanjskim softwareom.

15 godina
offline
Re: MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv pr
Laca kaže...
Lako će to mac juzeri riješit, kupiti će m2 i to je to 😅

P.S.
Jel ima tko da je prešao sa linuxa na mac da podijeli iskustva? Ja evo već "prelazim" godinu dana pa nikako.

 sa Linuxa nisam siguran koliko će ti vremena trebati da pređeš no reći ću svoj slučaj prelaska privatno sa linuxa na maca i poslovno s win na maca. Ne igram se pa to nije faktor ni u jednom slučaju, a za Linux na maca reći ću da se može potvikati čisto pristojno iako ti fali uvijek još nešto što si tamo mogao posložiti no zato na macu za to trošim zaista manje vremena za konfiguraciju. Za win na maca je iskustvo puno bolje jer većinom koristim web-based SW pa nisam ovisan o sustavu (osim Photoshop/Final cut), a jedino što se trebalo prilagoditi je puno drugačijih tipkovničkih shortcuta što se savlada kroz par tjedana rada. Tu je stabilnost izuzetno bitna stavka i M1 čip odrađuje fenomenalan posao što god bacim pred njega u zadatak, a opet u odnosu na lenovo što sam koristio prije baterija je znatno bolja. Tu je i efekt USB-C jer sam time dobio popriličnu jednostavnost u kablovima i povećao brzine u svemu što uštekavam u komp, a s druge strane ne znam kako no mac jednostavno guta sve spojene uređaje kao da je rođen s njima, nema zezancije do sada nikakve sa driverima i slično.

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
15 godina
offline
Re: MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv pr
genije_čudo_prirode kaže...

Tu je i efekt USB-C jer sam time dobio popriličnu jednostavnost u kablovima i povećao brzine u svemu što uštekavam u komp, a s druge strane ne znam kako no mac jednostavno guta sve spojene uređaje kao da je rođen s njima, nema zezancije do sada nikakve sa driverima i slično.

 

Vremena se mijenjaju, tako je danas situacija i na Linuxima, jednostavno sve radi šta god uštekaš. Da li ima mjesta za napredak? Da, ima, ali ovo danas je nemjerljivo s onim kako je bilo prije 5 godina.

12 godina
offline
Re: MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv pr
mzopg kaže...
ihush kaže...
 -gle.. zašto svi grafičari ili video branša koriste mac.. 

Znaš zašto kolega? Pretežno zbog preseravanja. 

 

To je čisti psihološki efekt koji Apple ostavlja na klijente neke firme.

 

U jednom uredu svi imaju iMacove i Apple opremu u drugom su svi na Dellovima, nema tu razlike u radu između jednih i drugih, isti se software koristi i isto on radi.

 

Bitna razlika je u tome što se u jednom od ta dva ureda primaju klijenti, poslovni klijenti, lovaši, velike i male ribe. Svi oni tu firmu procjenjuju prema dojmu koji ostaviš na njih, a Apple ostavlja dojam, još uvijek. Kada vide da koristiš poprilično skupu opremu koja mnogima nije dostupna onda si im odmah napetiji i žele raditi s tobom.

 

Drugi mali studiji funkcioniraju po principu "kud svi Turci tud i mali Mujo"... copy-paste, bez obzira što svoj posao mogu odraditi i na 2-3 puta jeftinijoj opremi.

Zato i kažu da je Apple prvenstveno marketinška kompanija. Apple je Tuxedo u poslovnom svijetu.

 

Koliko poduzetnika ima doma iMac, Mac Mini...?

Nije to baš tako. Tamo negdje do 2007-2008 radio sam na Mac-u zato što je iskustvo rada, stabilnost i brzina OS-a i korisničkih aplikacija bila debelo na strani Applea. Prelaskom Applea na Intel sve je to došlo "tu negdje" ali ostala je navika rada na Appleu i OSX-u.

Nakon dosta razočarenja Appleovim x86 softwareom, a pogotovo hardwareom prešao sam na Windowse. Pošto sam stvari nevezane uz profesiju i onako vrtio na Windowsima prelazak je bio lagan. U tom periodu Windowsi su bili brži (jedna te ista aplikacija se brže izvodila na Windowsima nego na Mac-u s identičnim hardwareom, provjereno u praksi puno puta ma što vam drugi govorili o tome). Sada Apple opet radi hardverski zaokret i koliko čujem od kolega prelazak na Mac opet ima smisla, ALI samo na laptopu. Pošto su datoteke danas kompatibilne s oba sustava tj. file snimljen u Wordu, photoshopu, Autocadu... možeš otvoriti i na Macu i na Windowsima čini mi se da je Windows desktop i Apple laptop trenutno najbolja opcija. Naravno, ako se snalazite u oba OS-a.

12 godina
neaktivan
offline
Re: MIT u Appleovom čipu M1 otkrio nepopravljiv pr
BlueMax kaže...
mzopg kaže...
ihush kaže...
 -gle.. zašto svi grafičari ili video branša koriste mac.. 

Znaš zašto kolega? Pretežno zbog preseravanja. 

 

To je čisti psihološki efekt koji Apple ostavlja na klijente neke firme.

 

U jednom uredu svi imaju iMacove i Apple opremu u drugom su svi na Dellovima, nema tu razlike u radu između jednih i drugih, isti se software koristi i isto on radi.

 

Bitna razlika je u tome što se u jednom od ta dva ureda primaju klijenti, poslovni klijenti, lovaši, velike i male ribe. Svi oni tu firmu procjenjuju prema dojmu koji ostaviš na njih, a Apple ostavlja dojam, još uvijek. Kada vide da koristiš poprilično skupu opremu koja mnogima nije dostupna onda si im odmah napetiji i žele raditi s tobom.

 

Drugi mali studiji funkcioniraju po principu "kud svi Turci tud i mali Mujo"... copy-paste, bez obzira što svoj posao mogu odraditi i na 2-3 puta jeftinijoj opremi.

Zato i kažu da je Apple prvenstveno marketinška kompanija. Apple je Tuxedo u poslovnom svijetu.

 

Koliko poduzetnika ima doma iMac, Mac Mini...?

Nije to baš tako. Tamo negdje do 2007-2008 radio sam na Mac-u zato što je iskustvo rada, stabilnost i brzina OS-a i korisničkih aplikacija bila debelo na strani Applea. Prelaskom Applea na Intel sve je to došlo "tu negdje" ali ostala je navika rada na Appleu i OSX-u.

Nakon dosta razočarenja Appleovim x86 softwareom, a pogotovo hardwareom prešao sam na Windowse. Pošto sam stvari nevezane uz profesiju i onako vrtio na Windowsima prelazak je bio lagan. U tom periodu Windowsi su bili brži (jedna te ista aplikacija se brže izvodila na Windowsima nego na Mac-u s identičnim hardwareom, provjereno u praksi puno puta ma što vam drugi govorili o tome). Sada Apple opet radi hardverski zaokret i koliko čujem od kolega prelazak na Mac opet ima smisla, ALI samo na laptopu. Pošto su datoteke danas kompatibilne s oba sustava tj. file snimljen u Wordu, photoshopu, Autocadu... možeš otvoriti i na Macu i na Windowsima čini mi se da je Windows desktop i Apple laptop trenutno najbolja opcija. Naravno, ako se snalazite u oba OS-a.

 Ukoliko pričamo o grafičkoj pripremi, nekakav DTP, prijelom i slično uvijek je to bilo tu negdje, naravno ovisi o mašini, ali za cijenu maca si uvijek mogao kupiti zvijer od PCa koji bi posao odradio podjednako dobro. Razlika je bila što je taj PC uglavnom izgledao ajme meni dok je Mac uvijek imao fokus na dizajnu, pa je nekako bilo i logično da grafičari idu za onim što izgleda ljepše, naravno to što je dobro i pouzdano radio je bio samo plus. Ukoliko gledamo laptope onda tu Apple ima prednost, gledajući cijeli paket, a ne samo sirovu snagu.

 

Ne znam što si ti radio kad si se toliko razočarao u x86, ja tu nisam vidio nekakav problem, konstantno već cca 20 godina radim paralelno na macu i windows mašinama i meni je to sve jako slično, razlika je prvenstveno u izgledu. Naravno možda netko koristi nekakve specijalizirane programe koji osjetno bolje rade na jednom ili na drugom.

 

Osobno poznajem veliki broj ljudi koji overkillaju svoje potrebe i koriste Apple uređaje prvenstveno radi dojma i prestiža koji imaju.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice