Microsoftov podvodni podatkovni centar prošao prvi

poruka: 13
|
čitano: 4.736
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Microsoftov podvodni podatkovni centar prošao prvi".
15 godina
online
Microsoftov podvodni podatkovni centar prošao prvi

već su prošle dvije godine otad?! đizus ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
15 0 hvala 0
14 godina
offline
Microsoftov podvodni podatkovni centar prošao prvi

Zabilježeno otkazivanje komponenti u ovakvom sustavu, u kontroliranim uvjetima i pri relativno stabilnoj temperaturi, je na razini jedne osmine onoga što bi se očekivalo u sličnom podatkovnom centru na "suhom"

 

Sve OK, ali me zanima koja je procedura KAD nešto otkaže što je stvarno krucijalno ? Da li trošak dizanja i otvaranja kapsule nadilazi možebitne koristi ?

Nisam upućen u detalje, znam da se kapsula nalazila na relativno malim dubinama ali ne znam detalje glede ekstrakcije.

sig
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.9.2020 13:46 (Matty).
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Microsoftov podvodni podatkovni centar prošao

The researchers think this hardware will help them understand why the servers in the underwater datacenter are eight times more reliable than those on land.

 

ne znam na kaj se ovo tocno odnosio, al ovako, odoka, rekao bih da je stvar u tome sto je ovaj podvodni over engineered do visokoh granica, cisto da se projekt pokaze sto boljim mogucim proof of concept.

ne pisu nikakvi detalji o komponentama, a komponente u datacentrima uglavnom krepavaju kad se server/mreza kod paljenja/gasenja/rebootanja.

sam HVAC je isto relativno lako na suhom napraviti da bude konstantan tako da ne znam na koju tocno razliku misle kad pricaju o tom dijelu.

inace sam prosao desetke datacentara od sjeverne europe (kisa, vjetar, vlaga), juga europe (suho, toplo), bliskog istoka (suho, vruce), sjeverne amerike (svi moguci uvjeti + uragan/tornado/3m snijega) i ako negdje i postoji razlika u failure rate, to je doslo od vrste hladjenja, ili ako bas nemas srece onda je batch RAM-a takav da moras zamijeniti par desetaka tisuca modula.. opet, to je problem i trosak vendora a ne mene.

 

ako bas trebaju manji datacentri, tu su kolokacije, kojih ima u skoro svakom bitnijem gradu u svijetu i mjesto su gdje DC provideri, telekomi i korisnici ukrstuju maceve, ovo podvodno moooozda ima primjenu u nekim sporadicnim slucajevima, no vise su egzibicija.

centar pod morem je logisticka, servisna i jos kojekakva nocna mora.

 

 

vise mi se cini da je sve ovo zbog PR-a:

For example, the Project Natick team selected the Orkney Islands for the Northern Isles deployment in part because the grid there is supplied 100% by wind and solar as well as experimental green energy technologies under development at the European Marine Energy Centre.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.9.2020 14:58 (nixass).
15 godina
offline
Re: Microsoftov podvodni podatkovni centar prošao
Matty kaže...

Zabilježeno otkazivanje komponenti u ovakvom sustavu, u kontroliranim uvjetima i pri relativno stabilnoj temperaturi, je na razini jedne osmine onoga što bi se očekivalo u sličnom podatkovnom centru na "suhom"

 

Sve OK, ali me zanima koja je procedura KAD nešto otkaže što je stvarno krucijalno ? Da li trošak dizanja i otvaranja kapsule nadilazi možebitne koristi ?

Nisam upućen u detalje, znam da se kapsula nalazila na relativno malim dubinama ali ne znam detalje glede ekstrakcije.

 Mislim da je napravljen s dovoljno redundancije tako da i kad pocnu crkavat stvari, nije te briga, samo se prebaci na dijelove koji rade, s obzirom da planiraju napravit puno takvih kapsula.

A onda kad dode vrijeme za remont ili update hardwarea, onda ih vade i sreduju.

A bas zbog stabilnih uvjeta onda i komponente mogu bit jeftinije, a pouzdanije.

15 godina
offline
Re: Microsoftov podvodni podatkovni centar prošao
Vidim ja u zadnje vrijeme mi slike pohranjene na Onedriveu nekako wet
morrisoN
 
4 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Microsoftov podvodni podatkovni centar prošao
nixass kaže...

 

 

vise mi se cini da je sve ovo zbog PR-a:

For example, the Project Natick team selected the Orkney Islands for the Northern Isles deployment in part because the grid there is supplied 100% by wind and solar as well as experimental green energy technologies under development at the European Marine Energy Centre.

 Zlocesti zeleni opet rovare protiv nuklearki.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Microsoftov podvodni podatkovni centar prošao
A kao da je jučer bilo 😅
16 godina
offline
Re: Microsoftov podvodni podatkovni centar prošao
pravi_covijek kaže...
nixass kaže...

 

 

vise mi se cini da je sve ovo zbog PR-a:

For example, the Project Natick team selected the Orkney Islands for the Northern Isles deployment in part because the grid there is supplied 100% by wind and solar as well as experimental green energy technologies under development at the European Marine Energy Centre.

 Zlocesti zeleni opet rovare protiv nuklearki.

znas kaj.. jako me zivcira offset CO2 i opcenito kupnja sadnica za stabla dok se vozim avionom preko pola svijeta.

da, svjestan sam zagadjenja, ali offset u drugu drzavu, ili placanje da ti se pokaze ime uz sadnju drveca je jedan ogroman PR.

o napajanju datacentara da ne pricam, obnovljivi izvori energije nisu dovoljno pouzdani kao base load ni za puno jednostavnije industrije od datacentara, a tu nam prodaju maglu (da, iako i sam radim za jednog takvog, svjestan sam da je to bullshit).

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
offline
Re: Microsoftov podvodni podatkovni centar prošao
Dobar im je ovaj visokotlačni perač kako skida priljepke. Ovo bi dušu dalo za brod očistiti nakon lita :)
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Microsoftov podvodni podatkovni centar prošao prvi

Moraju nešto napravit jer ovo nije održivo. 1 mail sa atacmentom potroši isto struje kao jaka klasična žarulja u sat vremena. Internet je 5 država u svijetu po potrošnji struje, ako ćemo ga gledat kao državu. U americi su sve datacentre nabili u zapadnu virginiju tamo di je najviše temoelektrana. Skidaju vrhove planina i vade ugljen kao u 19 stoljeću za hranjenje datacentara povoljnom strujom.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Microsoftov podvodni podatkovni centar prošao
KIKI3ooo kaže...

Moraju nešto napravit jer ovo nije održivo. 1 mail sa atacmentom potroši isto struje kao jaka klasična žarulja u sat vremena. Internet je 5 država u svijetu po potrošnji struje, ako ćemo ga gledat kao državu. U americi su sve datacentre nabili u zapadnu virginiju tamo di je najviše temoelektrana. Skidaju vrhove planina i vade ugljen kao u 19 stoljeću za hranjenje datacentara povoljnom strujom.

datacentri u west virginiji, uz jeftinu struju, imaju i jos jedan zgodan benefit (hint: three letter agencies), kad ti 70% svjetskog interneta ide kraj vladinih agencija, znas da tu nije samo struja u pitanju :)

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
offline
Re: Microsoftov podvodni podatkovni centar prošao
nixass kaže...

The researchers think this hardware will help them understand why the servers in the underwater datacenter are eight times more reliable than those on land.

 

ne znam na kaj se ovo tocno odnosio, al ovako, odoka, rekao bih da je stvar u tome sto je ovaj podvodni over engineered do visokoh granica, cisto da se projekt pokaze sto boljim mogucim proof of concept.

ne pisu nikakvi detalji o komponentama, a komponente u datacentrima uglavnom krepavaju kad se server/mreza kod paljenja/gasenja/rebootanja.

sam HVAC je isto relativno lako na suhom napraviti da bude konstantan tako da ne znam na koju tocno razliku misle kad pricaju o tom dijelu.

inace sam prosao desetke datacentara od sjeverne europe (kisa, vjetar, vlaga), juga europe (suho, toplo), bliskog istoka (suho, vruce), sjeverne amerike (svi moguci uvjeti + uragan/tornado/3m snijega) i ako negdje i postoji razlika u failure rate, to je doslo od vrste hladjenja, ili ako bas nemas srece onda je batch RAM-a takav da moras zamijeniti par desetaka tisuca modula.. opet, to je problem i trosak vendora a ne mene.

 

ako bas trebaju manji datacentri, tu su kolokacije, kojih ima u skoro svakom bitnijem gradu u svijetu i mjesto su gdje DC provideri, telekomi i korisnici ukrstuju maceve, ovo podvodno moooozda ima primjenu u nekim sporadicnim slucajevima, no vise su egzibicija.

centar pod morem je logisticka, servisna i jos kojekakva nocna mora.

 

 

vise mi se cini da je sve ovo zbog PR-a:

For example, the Project Natick team selected the Orkney Islands for the Northern Isles deployment in part because the grid there is supplied 100% by wind and solar as well as experimental green energy technologies under development at the European Marine Energy Centre.

Na nekom drugom američkom / engleskom siteu sam čitao o tome i pišu da misle da se komponente manje kvare zbog par stvari. Prvo cijela kapsula je napunjena dušikom, pa nema oksidacije. Drugo je da nitko ne ulazi u sobu, pa nema ljudskog faktora da netko nešto udari, pomakne i sjebe. Zato su komponente dugotrajnije u takvom cilindru pod vodom.

King in the castle, king in the castle ...
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.9.2020 13:08 (tjodalv).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoftov podvodni podatkovni centar prošao
Simbioza sistemaša samca i moruzgve.

Postavlja se i pitanje lokacija. Može li svaka firma u New Yorku baciti u Hudson ili East River ovakav kontejner? Hoće li se raditi podvodni GUP? Tko će to čuvati da netko ne odnese? Koliko je pouzdanost veza do njega, bilo na prekid ili prisluškivanje?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice