Micronovi čipovi predstavljaju veliki sigurnosni r

poruka: 14
|
čitano: 10.267
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Micronovi čipovi predstavljaju veliki sigurnosni r".
19 mjeseci
protjeran
offline
Micronovi čipovi predstavljaju veliki sigurnosni r

 

A mislili su zajebavati Kinu.

Hik, štuc ... PRC 

 
2 3 hvala 0
2 godine
offline
Micronovi čipovi predstavljaju veliki sigurnosni r

Možda padnu cijene nanda/meme, crucial je njihov brend ako se ne varam.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Micronovi čipovi predstavljaju veliki sigurnosni r

.. inače tad padnu cijene dionica, ove rastu :) .. novo-normalno ... 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
3 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Micronovi čipovi predstavljaju veliki sigurnos
ihush kaže...

.. inače tad padnu cijene dionica, ove rastu :) .. novo-normalno ... 

 Odmah nakon objave CAC-ove odluka, vrijednost dionica Micronovih konkurenata kao što su južnokorejski Samsung i SK Hynix porasla je za 0,5 do 1 posto.

 

Ni Samsung ni Xynix nisu američki proizvođači već južnokorejski.

Udar je, odn.rat sa U.S.A. proizvođačima...

Strašan udar na donice Microna.... nova cijena dionice: 66,01 USD −0,22 (−0,33 %)

 

Kinezi se jako dobro razumiju sa svojom kosookom braćom. 

合氣道 Paradoxically, the ability to be alone is the condition for the ability to love.
2 godine
offline
Re: Micronovi čipovi predstavljaju veliki sigurnos
ZViZ kaže...

 

A mislili su zajebavati Kinu.

Hik, štuc ... PRC 

Da zapadanjaci nisu toliko pohlepni za profitom, da su svoju proizvodnju ostavili u zapadnim zemljama nakon 1990 god. pametni Kinezi bi danas živjeli ekološki.

Bile bi i danas pune ulice biciklista, koje bi ponekad prekidale "kolone" eksluzivnih ruskih novih modernih LADa, PZ-aca i ostalih vrhunskih automobila ruske proizvodnje.

合氣道 Paradoxically, the ability to be alone is the condition for the ability to love.
16 godina
offline
Micronovi čipovi predstavljaju veliki sigurnosni r

Mene bi zanimalo kako memorijski čip može biti sigurnosni rizik? 
Osim ako se tu nije nešto promijenilo u odnosu na memorijske čipove od prije 20ak godina sa kojima sam slagao sklopove oni ne rade ništa sami, samo ono što mi CPU/MCU/GPU kaže. Tj. operacije pisanja i čitanja dolaze od "mozga" operacije 🤔


I tipfeler je u članku "...da diversificiraju svoje opskrbne lance kako bi smanjili svoju neovisnost od azijske supersile." Valjda treba "smanjili svoju ovisnost", ne neovisnost. 

Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Micronovi čipovi predstavljaju veliki sigurnos
Solo761 kaže...

Mene bi zanimalo kako memorijski čip može biti sigurnosni rizik? 
...

 -svaki čip je sigurnosni rizik, tj zatvorena kutija koja nešto radi, nešto sadrži.. a juzer treba vjerovati da radi samo ono što je deklarirano.. (spectre&melt, omiljeno u svakom mrežnom čipu, dok je memorija zanimljiva kao rasadnik backdoora upravo zato jer se ugrađuje u sve...).

-svaki storage, recimo ssd ili nvme disk.. je nakupina čipova, i recimo juzer koristi enkrpiciju tj zavisi s koje strane kontroler-interfejsa se gleda, ovo je tad interno, ima pristup svemu, tj zamisli da u tom čipu imaš dio koji radi nešto za potrebe ujkesema, .. može sve, a problem mikročipova je što shema, rad, nije lako provjeriti + dio koji vlasnik ne želi dati kao zaštita-patent-tajna..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Micronovi čipovi predstavljaju veliki sigurnosni r

Čisto politička odluka. Memorijski čip sam po sebi ne može biti sigurnosni rizik. Može postojati rizik da će netko (proizvođač ili netko drugi) nadodati nekakav sklop za špijunažu ili nešto slično ali isto možemo reći i za čarape. 

Ovo je jednostavni kineski odgovor na američka sranja protiv Kine, ništa drugo.

Amenoum
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Micronovi čipovi predstavljaju veliki sigurnos

-da, teoretski mogu i čarape.. no razlika u vjerojatnosti-teorijama je to da čarapa neće biti ugrađena u mobitel-računalo-nešto.. ili online, pa iz tog razloga u spygamsima ne guraju čip u čarapu.

-izuzetak može biti the-čarapa, neka posebna, papinska-precjednička, neka unikat serija koja ide konkretnoj osobi pa bi to bio jamesbondovski scenarij ili 'moguć'..

-backdoor postoji u svemu, mreža-uređaji.. razlika je što onaj tko ga napravi za to zna i ima pristup, ostali ne.. ovo s mem.čipovima je fora da ameri kao baypas imaju pristup i onome što rade kinezi-ostali, jednako kao što mafijaški bosevi kupuju neprovavljive-neprative mobače no nakon par mjeseci (jer takve akcije traju..) ih vidimo u zatvoru, praćen mobitelom.. itd.

 

-prije desetak godina je tcom (eu-dojč) imao problem s par milijuna uređaja-modema, firmware-čip .. i problem što neovisno tko je bio iza, tog su se dokopali 'oni zločesti' (a možda im je ujko to dao..) i nakon tog je ddosanje-zombijanje običnih juzera postalo rutina. .. rekao bi da je to bilo povezano s ujkom i prvom rundom rusi-ukr rata dok se cia igrala i sl. ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Micronovi čipovi predstavljaju veliki sigurnosni r

svi su čipovi sumnjivi. kad vidiš katatoničnog žohara s toliko nogu, znaš kako je vrag odnio šalu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Micronovi čipovi predstavljaju veliki sigurnos
ihush kaže...
Solo761 kaže...

Mene bi zanimalo kako memorijski čip može biti sigurnosni rizik? 
...

 -svaki čip je sigurnosni rizik, tj zatvorena kutija koja nešto radi, nešto sadrži.. a juzer treba vjerovati da radi samo ono što je deklarirano.. (spectre&melt, omiljeno u svakom mrežnom čipu, dok je memorija zanimljiva kao rasadnik backdoora upravo zato jer se ugrađuje u sve...).

-svaki storage, recimo ssd ili nvme disk.. je nakupina čipova, i recimo juzer koristi enkrpiciju tj zavisi s koje strane kontroler-interfejsa se gleda, ovo je tad interno, ima pristup svemu, tj zamisli da u tom čipu imaš dio koji radi nešto za potrebe ujkesema, .. može sve, a problem mikročipova je što shema, rad, nije lako provjeriti + dio koji vlasnik ne želi dati kao zaštita-patent-tajna..

 Sve to stoji, ali memorija je pasivna, ne radi nikakvo procesiranje ili obradu. Oni "iznad" joj daju da nešto pohrani ili da im nešto vrati, koliko znam ona ne inicira komunikaciju. Ili da bi se njoj moglo pristupiti mimo memorijskog kontrolera i/ili procesora.

Ako je to omogućeno to je više propust u dizajnu uređaja nego da je mem. čip kriv. Barem je to moje dosadašnje iskustvo sa memorijm, što su kako sam rekao stariji SRAM i/ili flash čipovi pa se možda tu nešto promijenilo. Ali sumnjam, ako procesor nešto spremi u memoriju i netko treći može utjecati na sadržaj memorije bez "znanja" procesora imam feeling da bi to bio jedan lijepi exception error...

14 godina
offline
Micronovi čipovi predstavljaju veliki sigurnosni r

Koliko mene pamcenje ne vara cipove je moguce strojnim jezikom programirati da nesto rade, da i oni jesu memorija te mogu zbog toga izvrsavati odredjene radnje a te radnje ovise o upisanim naredbama. Te koliko se ne varam potice jos iz doba spectruma gdje se u cip moglo u strojnim jezikom upisati odredjene naredbe koje ce biti izvrsavane kada isti bude implementiran u nesto (stroj, racunalo, modem bogtepitajsto) te uz sve ostalo u tom komadu opreme sto ce mu sluziti za komunikaciju i ino.

 

Primjerice bios racunala koristi cip, znamo kakav je bio prije a naravno znamo kakav je danas uefi koji osim primanja naredbi o promjenama koje sprema preko podignutih prozora moze zapisivati i mjenjati svoje podatke putem azuriranja dok se boot-a jer zna gdje se nalazi mrezna kartica te da li je ista online dok adresa kojoj treba pristupiti se vec nalazi u samom cipu upisana.

veni vidi didici
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.5.2023 13:24 (dagoberhr).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Micronovi čipovi predstavljaju veliki sigurnos
dagoberhr kaže...

Koliko mene pamcenje ne vara cipove je moguce strojnim jezikom programirati da nesto rade, da i oni jesu memorija te mogu zbog toga izvrsavati odredjene radnje a te radnje ovise o upisanim naredbama. Te koliko se ne varam potice jos iz doba spectruma gdje se u cip moglo u strojnim jezikom upisati odredjene naredbe koje ce biti izvrsavane kada isti bude implementiran u nesto (stroj, racunalo, modem bogtepitajsto) te uz sve ostalo u tom komadu opreme sto ce mu sluziti za komunikaciju i ino.

 

Primjerice bios racunala koristi cip, znamo kakav je bio prije a naravno znamo kakav je danas uefi koji osim primanja naredbi o promjenama koje sprema preko podignutih prozora moze zapisivati i mjenjati svoje podatke putem azuriranja dok se boot-a jer zna gdje se nalazi mrezna kartica te da li je ista online dok adresa kojoj treba pristupiti se vec nalazi u samom cipu upisana.

 No tu se ne govori o čipovima per se, nego o memorijskim čipovima (DRAM i NAND). Da, to se zapisivalo u ROM čip koji je sadržavao ono što se onda smatralo operativnim sustavom, uglavnom neku varijantu BASIC-a. No taj ROM čip nije ništa izvršavao nego je to izvršavao procesor jer su to bile naredbe za njega.

Gdje se koriste micronovi memorijski čipovi? U mobitelima, grafičkim karticama, memorijama, routerima, konzolama... tj. u bilo kojim uređajima koji trebaju memoriju. E sada... upravo to što ne znaš gdje će ti memorija završiti je ideja neučinkovita. Strojni jezik nije "jedan", svaka arhitektura ima svoju varijatnu, x86, arm, gpu... ono što bi značilo nešto jednom, drugome ne znači. Dodatni problem je što DRAM ne pamti ako je ugašen, NAND pamti. Moglo bi se tehnički dodati neki "skriveni" buffer NAND-a sa backdoorom i u DRAM, ali prvi problem je upravo to, koje arhitekture će biti procesor koji to izvršava? A drugi je RAM ne šalje podatke procesoru za inicijalizaciju, RAM je sluga. Procesor neće ići u RAM po inicijalizacijski vektor nego u BIOS/UEFI. Ako bi procesor poslao zahtjev za nešto u RAM, a ovaj vratio neki random strojni kod mislim da bi rezultat bio kršenje sustava... A mislim da je slično i sa NAND memorijom, nije baš trivijalno presresti legitmni read/write, odraditi nešto ispod haube i onda još uspješno vratiti flow na ono što je procesor zapravo i tražio pa da sve prođe nezapaženo. 
A i ovo za UEFI, to zapravo opet nije do memorije nego do samog UEFI-a, ne znam kako bi memorija mogla "oteti" UEFI i odraditi tako nešto. 

Tehnički je naravno izvedivo, uz puno jebade jer ima puno nepoznatih varijabli koje mogu biti u lancu...

Sve u svemu, backdoor iz memorije mi izgleda kao najkompliciranija moguća varijanta...

15 godina
offline
Re: Micronovi čipovi predstavljaju veliki sigurnos
Solo761 kaže...
..

Sve u svemu, backdoor iz memorije mi izgleda kao najkompliciranija moguća varijanta...

 -da.. po klasičnom jamesbond scenariju se uvjek smišljaju prekomplicirani planovi.. no s druge strane upravo tako rade tajne službe, smišljaju planove, pri čemu osoba koja nešto smišlja nije programer nego samo neki šef.. a u folmovima zvuči kul kao bezbrojne gluposti koje nabacaju kad glume hakere i sl. ..

-ako je izvedivo tad takvim backdoorom imaju sve.. a njima je to izvedivo, jer to je intel+ujko.. tj ako oni ne mogu ne može nitko drugi dok obrnuto ne vrijedi tj ono što je nama teško nije njima jednako teško jer imaju sve i mogu, pa ostane samo pitanje dali je to scenarij ili mašta .. a po kinezima je..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice