Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

poruka: 96
|
čitano: 18.683
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i".
3 godine
neaktivan
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

@Dex.pawn

 

Mislim da se ti ne možeš pomirit sa time da ljude briga što ti misliš.

Ok, rekao si da se nećeš cijepit, da ne vjeruješ nikome, da je sve zavjera, jasno nam je. Nema potrebe da to ponavljaš stalno, ako se nećeš cijepit i ova te tematika ne zanima, zašto čitaš temu i stalno se ponavljaš, idi na index ili na neki drugi žuti site i tamo pričaj protiv cijepiva. Meni osobno je ovaj tekst vrhunkso štivo, ne samo iz razloga opisa djelovanja cijepiva nego također iz razloga jer je opisana kompleksnost rada imunološkog sustava, dakle prema ovome ispada da zapravo sav zahtjevni posao radi imunološki sustav a cijepivo je samo ''informacija''.

 

Oba članka su vrhunska i treba ih linkat i shareat na što više mjesta da se rulja barem malo obrazuje.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2021 13:45 (sniperxtt).
 
27 2 hvala 2
12 godina
odjavljen
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
sniperxtt kaže...

@Dex.pawn

 

Mislim da se ti ne možeš pomirit sa time da ljude briga što ti misliš.

Ok, rekao si da se nećeš cijepit, da ne vjeruješ nikome, da je sve zavjera, jasno nam je. Nema potrebe da to ponavljaš stalno, ako se nećeš cijepit i ova te tematika ne zanima, zašto čitaš temu i stalno se ponavljaš, idi na index ili na neki drugi žuti site i tamo pričaj protiv cijepiva. Meni osobno je ovaj tekst vrhunkso štivo, ne samo iz razloga opisa djelovanja cijepiva nego također iz razloga jer je opisana kompleksnost rada imunološkog sustava, dakle prema ovome ispada da zapravo sav zahtjevni posao radi imunološki sustav a cijepivo je samo ''informacija''.

 

Oba članka su vrhunska i treba ih linkat i shareat na što više mjesta da se rulja barem malo obrazuje.

 

 

Bug je odavno postao žutilo.

Ali da, u pravu si. Snajperski si pogodio.

Osim ovog dijela da ljude nije briga. Izgleda da neke ljude je briga.

 

Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
16 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Dex.pwn kaže...

Zanimljivo mi je da smo kao društvo došli do toga da čim imaš svoj stav(stav manjine, valjda, u ovom slučaju) koji se kosi s stavom ostatka, odmah te kamenuju s raznim etiketama, ovim onim.

Zar se ostatak ne može pomiriti da jedan dio društva ne djeli isto mišljenje? To tako teško?!

A sve mahom obrazovani ljudi. Pih.

 Em si na "krivom mjestu", em si "glasan" ! 
I onda se čudiš "k'o pura dreku" kad ti se vrati ustvari samo ono što zaslužuješ i to dosad, pristojno od ostalih forumaša.

 

16 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Yuda kaže...
Aldo kaže...

totalni sam laik, no koja je vjerojarnost da ti prioni (šiljci) zavrse u mozgi i za 10 godina izazovu nekaj tipa Creutzfeldt-Jakobovu bolest?

 

Šansa je otprilike ista kao i da to isto izazove virus SARS-CoV-2 koji te inficira.

 Mislim da nije isto... šiljci su bitno manji od virusa... Kako dugo oni ostanu u tijelu? Koji. su mehanizmi njihovog uklanjanja? 

8 godina
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Kako se "šiljci" uklanjaju? Pa upravo tako što se vežu za anititijela. To je signal fagocitima da ih unište, tj. hidroliziraju svojim proteazama. Ili, drugim riječima, tijelo uklanja "šiljke" istim mehanizmom kojim uklanja i viruse.  

 
9 0 hvala 4
16 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
danen kaže...

Kako se "šiljci" uklanjaju? Pa upravo tako što se vežu za anititijela. To je signal fagocitima da ih unište, tj. hidroliziraju svojim proteazama. Ili, drugim riječima, tijelo uklanja "šiljke" istim mehanizmom kojim uklanja i viruse.  

 a što s onih 10% ljudi koji ne razviju antitijela... kako oni uklone šiljke?

11 godina
neaktivan
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Zašto nitko ne spominje ono što govore stručnjaci, a to je da se ne zna da li cjepljena osoba može prenositi virus na druge osobe ili ne? Ako može, onda je glupo tvrditi da cjepljenjem štitimo druge i stvaramo kolektivni imunitet. U tom slučaju štitimo samo sebe pod uvjetom da je cjepivo učinkovito u mjeri kojoj se tvrdi.

 
10 2 hvala 3
14 godina
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

U članku Doc kaže sljedeće:

Sada „cijepljena“ stanica u sebi ima spike-proteine koje je sâma izgradila po uputi upisanoj na (već raspadnutoj) mRNA iz cjepiva. Jedan dio tih spike-proteina se uzajamno spaja u „šiljke“ koji iz unutrašnjosti migriraju na površinu stanice i tamo strše iz stanične membrane baš kao što inače strše iz SARS-CoV-2 virusa. Kažemo da stanica „prezentira“šiljke. Osim stvaranja kompletnih šiljaka, „cijepljene“ stanice razgrade dio spike-proteina u manje fragmente koje također „prezentiraju“ na svojoj površini.

 

 

Ako je to tako, onda me izrazito brine upozorenje dr.sc. Michael Yeadon, bivšeg direktora istraživanja respiratornih bolesti u tvrtci Pfizer, i dr. Wolfgang Wodarg, liječnika pulmologa i bivšeg direktora Službe za javno zdravstvo koji upozoravaju (copy pasteam dijelove članka):

 

- Očekuje se da će cijepljenje proizvesti antitijela protiv tzv. spike proteina (proteina vrška) SARS-CoV-2. Međutim, spike proteini sadrže i sincitin-homologne proteine, koji su neophodni za stvaranje posteljice kod sisavaca, dakle i ljudi. Apsolutno se mora isključiti mogućnost da cjepivo protiv SARS-CoV-2 pokrene imunološku reakciju protiv sincitina-1, jer bi u protivnom u cijepljenih žena ona mogla izazvati neplodnost neodređenog trajanja.

 

Izrazito nezgodna stvar ako je istinita, pa ako netko ima ikakvih saznanja o tome, bilo bi dobro da napiše.


Oni također upozoravaju na sljedeće:


- Cjepiva s mRNA proizvedena od strane kompanija BioNTech / Pfizer sadrže polietilen glikol (PEG). 70% ljudi razvija antitijela protiv ove tvari – to znači da mnogi ljudi mogu razviti alergijske, potencijalno kobne reakcije na cijepljenje.

 
7 2 hvala 6
12 godina
odjavljen
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz

 Sve je to super ,ali gdje su dokazi da su umrli baš zbog cijepljenja? Ako mi daš dokaze, sigurno ću promijeniti mišljenje. Ali nisam budala da ću vjerovati "babskim pričama" bez dokaza. 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
msalai kaže...

 

Ukoliko je prva tvrdnja točna sve žene koje prebole COVID-19 će biti sterilne jer na isti taj protein se stvaraju antitijela nakon što se preboli bolest...što je već dokazano da nije istina. 

 

Polietilenglikoli kojh ima više vrsta koriste se više od 30 godina u raznim industrijama, a i u intravenoznim lijekovima. Da je veliki postotak ljudi alergično na njih već bi to bilo dokumentirao. Mogu izazvati alergijske reakcije u osjetljivih ljudi, ali mnogi lijekovi to mogu. Općenito kod svake parenteralne primjene lijekova treba biti u blizini anti šok terapija da se zaustavi moguća anafilaktička reakcija koja je po život opasna alergijska reakcija. 

8 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Formula1live:

A gdje su dokazi da nisu? Mlad i zdrav čovjek ne umire iz čista mira.

Međutim, sve to skupa nije razlog za paniku. Ako je do sada dano 20 milijuna doza a umrlo je 20-tak ljudi ili možda trideset, to je 1 na milijun dok je smrt od covida rizik 1 na tisuću trenutno kod nas a ako se zaraziš 1/50. (Sve za opću populaciju, u stvarnosti je većina tog rizika koncentrirana na starije i otprije bolesne ljude. Od Onih iznad 65 umro je svaki 250-ti, svi ostali su 1/4000. Ajmo odokativno ekstrapolirati da mlađi od 30 imaju rizik od 1 na milijun pa bi za njih cjepivo/bolest bilo 50/50 u omjeru ali u apsolutnom iznosu svejedno vrlo malo, bolje je paziti kako ulaziš u kadu) Matematika može pokazati nevjerojatne stvari ali treba imati dobre podatke i volju za istražiti ih.

Takva rijetka nuspojava si ne može otkriti u studiji na 40 tisuća ljudi jer je uzorak premali za red veličine.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2021 17:25 (Feudalac).
16 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz

Hvala Vam na odlicnom tekstu.

 

 

Kopka me jedan stvar i ne mogu naci nigdje odgovor pa ako moze Vas komentar. Ovim cjepivom smo zapravo stvorili da nas imuno sustav reagira na S Protein tj. ne dopusta nicem sto ima taj protein ulaz u stanice.

Postoji li nesto sto je zapravo potrebno nasim stanicama, a da ce sad zbog ovog biti odbaceno tj. smatrano prijetnjom?

6 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
nesto222 kaže...

Hvala Vam na odlicnom tekstu.

 

 

Kopka me jedan stvar i ne mogu naci nigdje odgovor pa ako moze Vas komentar. Ovim cjepivom smo zapravo stvorili da nas imuno sustav reagira na S Protein tj. ne dopusta nicem sto ima taj protein ulaz u stanice.

Postoji li nesto sto je zapravo potrebno nasim stanicama, a da ce sad zbog ovog biti odbaceno tj. smatrano prijetnjom?

 

Ne. Spike-protein je jedinstven samo za SARS-CoV-2 virus i nije dio građe nijednog drugog organizma ili mikroorganizma.

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
11 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
crocop1 kaže...

Koliko sam ja shvatio, ova cjepiva te ne mogu inficirati virusom SARS-CoV-2, jer ona u sebi samo sadrže uputu za sintezu spike-proteina i šiljaka koji su sami po sebi bezopasni za naš organizam. Dakle ne sadrže "opasne" infektivne molekule iz unutrašnjosti virusa SARS-CoV-2. 

 

No, moje pitanje je kako ja mogu svemu tome vjerovati? Lijepo je to objašnjeno i skicirano kao u slikovnici nekoj, no uz dužno poštovanje autoru, je li on osobno sudjelovao u izradi tog cjepiva ili samo prenosi informacije? Tko meni garantira, npr. da se u tom cjepivu ne nalazi ništa drugo? Takoder, volio bi znati malo više o ovome kliničkom ispitivanju i tzv. 95% učinkovitosti. Koliki su sample size i period ispitivanja itd.? Statistikom je lako manipulirati. Puno pitanja, ali ne previše odgovora. Obzirom kako je hendlana situacija oko cjelokupne ove pandemije, po prirodi veoma čudnovate, od mene jedno veliko "Ne, hvala" ovome cjepivu.

A tko ti garantira da u kavi koju si jutros popio Gates nije ugradio čip za manipuliranjem tvojom, hmm..., glavom. Iako ne znam čemu bi mu to služilo. 

42
15 godina
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

doc, još jednom pitanje sa stranice prije: zašto neka cjepiva moraju u debeli minus a neka ne? i kako se cijepi kad se izvadi iz tog minusa - onak smrznuto ili se malo pdgrije na šparetu? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Iz teksta:

 

Kliničko ispitivanje pokazalo je...

treće faze dvostruko-slijepih kliničkih testiranja...

 

Bilo bi lijepo da je doc tu stavio linkove na istraživanja. Ali čemu zamarat stoku sitnog zuba, jeli tako?

 

Dalje u tekstu:

 

Očekuje se da će cijepljenje proizvesti antitijela...

 

Očekuje se, smatra se, vjeruje seNISU pojmovi koji i trebali postojati kod jednog gotovog farmaceutskog proizvoda kao što je ovaj.

 

I ja očekujem da dobijem na lotu jer vjeruem u sudbinu i smatram da bi mi lova dobro došla

 

A što se ostalog tiče, nema šta nadodati osim onoga što je već poznato i što sam napisao u komentaru prethodnog članka a to je da se VEĆINA njegovih kolega neće cijepiti jer ZNAJU da je ovo cjepivo sklepano zbrda-zdola i da NE UDOVOLJAVA sigurnosnim standardima što su svi (pa i doc) učili na medicini a odnose se na to kako je potrebno dugotrajanjo ispitivanje da bi se otktile moguće jake nuspojave recimo godinu dana nakon primjene cjepiva tako i ostale stvari - raznovrsnost populacije, interakciju sa ostalimoboljenjima, raznim lijekovima i sl.

Jednostavno rečeno, MORA proći godina dana pa i dvije od cijepljenja u  kliničkom pokusu kako bi se vidjelo da li je štetno ili ne. Toga nema. Dakle, svi trebamo sagnuti glavu i pristati biti pokusni kunići.

 

Zbog toga i ide ova bjesomučna propaganda za cijepljenje koja je eto zahvatila i BUG

 

Ali ne brinite ljudi, pri EU je osnovana zaklada za pomoć onnim zamorcima kod kojih nakon nekog vremena dođe do nuspojava. Najsretniji korisnici će dobiti elekzrična kolica koja ne zagađuju okolinu i koja sa samo jednim punjenjem mogu preći i do 30 kilometara!

Ali to nije sve! Tu će vam na raspologanju biti i posebno oblikvane ergonomske štake napravljene baš za vas.

Uz to dobijete i gratis komplet toževa (da si skratite muke)

 

 

 
1 9 hvala 0
6 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Ajar kaže...

doc, još jednom pitanje sa stranice prije: zašto neka cjepiva moraju u debeli minus a neka ne? i kako se cijepi kad se izvadi iz tog minusa - onak smrznuto ili se malo pdgrije na šparetu? 

 

Mislim da je naznačeno i negdje u tekstu -- mRNA je vrlo nestabilna molekula kada se nalazi na temperaturi tijela ili sobnoj temperaturi: u stanicama našeg tijela se razgradi za otprilike 5 minuta.
Od razgradnje je mRNA tek donekle zaštićena lipidnom ovojnicom u koju ga proizvođač "umota" tijekom procesa proizvodnje cjepiva, ali i tada mu je rok trajanja tek nekoliko sati -- taman dovoljno da se injicira u mišić, uđe u stanice, dođe do ribosoma, "izdiktira" mu instrukciju za "štancanje" spike-proteina -- i onda se razgradi.
Od trenutka kada ga se "zamota" u lipide u tvornici cjepiva, pa sve do dolaska u ambulantu gdje će se cijepljenje obaviti, mRNA je "smrznut" baš onako kako u SF-filmovima zamrzavaju astronaute da mogu "trajati" 300 godina dok putuju do Proxima Centauri.
Ne cijepi se cjepivom ohlađenim na -70°C, jer - em je na toj temperaturi mRNA nefunkcionalan, em je cjepivo u krutom obliku, pa ga se ne može uštrcati u rameni mišić u formi u agregatnom stanju kockice leda. Zato se cjepivo otopi na sobnu temperaturu neposredno prije cijepljenja. Ako se iz nekog razloga cjepivo ne iskoristi za 5-6 sati nakon otapanja -- beskorisno je i baca se.

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
6 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
ivanv000 kaže...
"yaba-yaba-yaba-yaba -- neargumentirane gluposti iz standardnog repertoara teorije zavjere -- yaba-yaba-yaba -- blatantna neistina -- yaby-yaba-yaba-yaba -- bazično nepoznavanje osnova biologije -- yaba-yaba-yaba-yaba -- isprazno lupetanje --- yaba-yaba-yaba-yaba ... (ad infinitum)

 

:zijev:

:uzdah:

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
12 godina
odjavljen
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Iz prva dva naslova možeš pročitati da se radi o istrazi, jer kako je netko napisao - do sada zdravi ljudi ne umiru samo tako.
Ne pravi se grbav i ne piši da se radi o optužbama bez dokaza.
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
11 godina
neaktivan
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Zamisli vjerovati da svijet vode ljudi-gusteri sa toliko razvijenom medicinom da mogu zivom covjeku modificirati dnk svake pojedinacne stanice i na taj nacin ugraditi svojevrstan backdoor koji omogucuje potpunu kontrolu uma. Zamisli istovremeno vjerovati da se tako pametni ljudi-gusteri nisu sjetili taj otrov distribuirati preko aspirina, vode, zraka...

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.1.2021 6:14 (Predator003).
 
12 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Predator003:

Amater.

Pa da ga mi otkrijemo u zraku? Ne, zato su angažirali liječnike. Ako se nešto otkrije, kriv je povampireni doc. /s
Ja rekoh
14 godina
protjeran
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Dex.pwn kaže...
Jer imam jedan život, barem koliko znam.
Uz to, to cjepivo može meni naškoditi pa umrem "pokušavajući spasiti druge". Nikad se ne zna.
Uz to, ako netko ima slab imunitet, na njemu je da se štiti, a ne da cijeli svijet stane zbog toga.
Ak otegnem papke zato što sam pokupio X bolest zbog mog slabog imuniteta, za to sam ja kriv jer se nisam pazio, a ne drugi.

Zamisli tragedije... Meni se cini da ti vise skodi bit ziv 

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.1.2021 9:40 (ansha).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Feudalac kaže...
Formula1live:

A gdje su dokazi da nisu? Mlad i zdrav čovjek ne umire iz čista mira.


 

Dex.pwn kaže...
Iz prva dva naslova možeš pročitati da se radi o istrazi, jer kako je netko napisao - do sada zdravi ljudi ne umiru samo tako.
Ne pravi se grbav i ne piši da se radi o optužbama bez dokaza.

 Ooo umiru umiru... Mozete se vi tjesit da nisu ako ti je lakse tako zivit ali ja znam 3 slucaja mladih ljudi bez ikakvog problema koji su isli lec a nisu se probudili... Dvoje aneurizma, treće nezz... A imas i po novinama sportasa i sportasa sto su umrli od "Sudden death"... 

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.1.2021 13:35 (Vule).
6 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Vule kaže...

 "Sudden death"... 

 :)

NULL!=NULL
3 godine
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Ja osobno nisam protiv znanosti i načelno protiv cijepljenja. Po struci sam programer pa mi nadrilječništvo nije u krvi.

No, ja sam za cijepljenje protiv bolesti koju smatram ozbiljnom prijetnjom. (Znam, znam postavljanje granice između subjektivnog i objektivnog smatranja ozbiljosti prijetnje je također subjektivno .) 

 

Ono što sada znamo o ovoj bolesti jest da postaje prijetnja u kasnijoj dobnoj skupini koja ima popratne značajne bolesti pa je to ciljana populacija koja bi trebala primiti cjepivo (opet dobrovoljno).

 

I sam sam "svjedok" nekoliko otegotnih okolnosti i zato sumnjam (ne toliko znanost, nego "poslovni plan" koji neminovno prati sam R&D i cashflow) u sigunost ovog cjepiva.

Otegotne okolnosti:

- prijateljici koja se bavi farmakovigilancijom nadređeni su sugerirali da kad ima dvojak zaključak o nuspojavi lijeka "daje prednost pozitivnom zaključku" ukoliko kompletan zaključak ne stane u predviđeni službeni format.

- kolega u pripremi podataka za medije je dobio "preporuku" da ne piše laž, ali da ti podaci idu u prilog naručitelju analize. 

 

Znate nismo mi koji ćemo odbiti cjepljenje antivaxeri (ravnozemljaši, reptili) nego jednostavno ne vjerujemo u to da smo toliko ugroženi da bi prihvatili taj (kratkim rokom testiranja) upitan rizik.

Niti branimo onima koji ga žele prihvatiti da se cijepe.

 

 

 

 

 

 

 
1 1 hvala 0
9 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz

msalai kaže...

Zašto nitko ne spominje ono što govore stručnjaci, a to je da se ne zna da li cjepljena osoba može prenositi virus na druge osobe ili ne? Ako može, onda je glupo tvrditi da cjepljenjem štitimo druge i stvaramo kolektivni imunitet. U tom slučaju štitimo samo sebe pod uvjetom da je cjepivo učinkovito u mjeri kojoj se tvrdi.

 

Mislim da se radi o tome da cjepljena osoba moze zarazit druge na nacin da samo prenese virus s jedne povrsine na drugu s kojom ce necjepljena osoba biti u kontaktu.

 

Znaci cjepljeni covijek moze prenositi virus s jedne povrsine na drugu, ali ga nece proizvoditi. To ce dovest do postepenog nestajanja virsusa jer virus ima svoj vijek trajanja.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.1.2021 13:29 (Barab4).
12 godina
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Evo kako Indeks direktno hrani antiwaxere, jerbo ti trumpoidi samo traže potvrde za svoja sranja.

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/sefica-splitskog-zavoda-zeljka-karin-pozitivna-na-koronu-nakon-sto-se-cijepila/2245368.aspx

 

 

Dakle, ženska je primila cijepivo u periodu inkubacije koje naravno - ne djeluje, ali kreteni vide samo naslov koji populistički privuče takve ljude i hrani im strahove.

 

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
DarthMarkus:

To je posve moguće i ide uz ono da je potrebno primiti dvije doze kako bi se postigla zaštita. Zašto bi se to skrivalo? Moraš biti prilično glup da iz toga stvoriš neki drugi zaključak. Ja se tješim da je takvih malo i da će, kad su već glupi, na kraju poći za većinom
Ja rekoh
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice