Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

poruka: 166
|
čitano: 32.171
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i".
8 godina
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Konačno jedan  jasan, kompletan i kompetentan članak o Pfizerovom cjepivu. Za svaku pohvalu. I lijepo je objašnjeno u analogiji s kompjutorom. (Inače, mnogo se radi na tome da se baš u nukleinske kiseline zapišu informacije. Mnogo ih stane, ali su nukleinske kiseline nažalost nestabilne.). No opet sam malo skeptičan jer prema Machiaveliju postoje tri vrste ljudi:

1.) oni koji razumiju sami po sebi, kojima ne treba ništa govoriti,

2.) oni koji razumiju kada im se kaže,

3.) oni koji ne razumiju ni na koji način. 

Nadam se da ovih iz klase 3 ima manje od 30 % u Hrvatskoj kako bismo mogli (konačno!) steći kolektivni imunitet i riješiti se te napasti. 

 
45 2 hvala 3
12 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Fantastičan opis! Vidi se da je uložen enormni trud da se kompleksna tema prikaze na razumljiv nacin. Skepticizam sam po sebi nije loš (čuva glavu) u novim i nepoznatim situacijama, ali ovakvi članci rasvjetljavaju problematiku i uklanjaju potrebu za njim. S nestrpljenjem iščekujem druga dva nastavka ove priče u nadi da će biti jednako informativni i pitki kao i ovaj.

Može li samo pojašnjenje zašto se direktno ne printa mRNA umjesto opisanog postupka printanja DNA spike-proteina te naknadne enzimske obrade u mRNA?
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.1.2021 7:25 (kerum).
Moj PC  
10 0 hvala 0
8 godina
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Ovo je pitanje upućeno Docu, ali mogu Vam i ja na njega odgovoriti. Razlika između DNA i mRNA je što se DNA može replicirati, dakle umnožavati, a mRNA ne može. Iz jedne molekule mRNA ne može nastati druga, dok jedna molekula DNA može sama sebe umnožiti (replikacija) i još prema sebi sintetizirati nebrojne molekule mRNA (transkripcija). 

 
15 0 hvala 9
15 godina
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Doc, želim se zahvaliti na članku. Svijetu stvarno treba više znanstvenika, ali u ovom modernom svijetu gdje svatko ima pristup internetu i gomili lažnih informacija, još više im treba znanstvenika koji su popularizatori znanosti poput vas. Čitam bug otkad sam dijete (sada imam 27 godina i prema većini čitatelja sam i dalje mlad) i mogu to zahvaliti svojem ocu zbog kojega sam se zainteresirao za tehnologiju i znanost. Bug više ne čitam zbog svoga oca, naravno, niti zbog novosti o nekom novom gadgetu nego zbog ovakvih članaka koje pišete vi i Nenad Raos. Pošto nam obrazovni sustav nije kvalitetan i stvarno većinu svojih znanja o doslovno svemu sam morao naučiti sam (osim svoje struke koju sam većim dijelom naučio u prostorijama fakulteta), mladim ljudima u hrvatskoj su potrebni ljudi koji će im na što jednostavniji način predstaviti sažvakanu materiju koja im je potrebna da donose osnovne zaključke o svijetu u kojem žive. Kao što je Nenad rekao, postoji i tih 30% ljudi kojima se ništa ne može objasniti i to je nije ok. Znanost i inovacije nas jedino mogu spasiti, kako od nas samih, tako i od svemira koji nas na razne načine pokušava istrijebiti. Bio to virus, asteroid ili kakav potres. Svatko sa osnovnim znanjem iz biologije i kemije je mogao ovo razumjeti i nadam se da će ovakvih članaka biti još u budućnosti i drago mi je da je bug.hr preuzeo dio svoje odgovornosti kao medija. Živili 

There are no stupid questions, just stupid people!
 
21 0 hvala 6
7 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Ali, ali, sto je sa Bil Gejcovim cipom?

Salu na stranu, ovo je sjajno napisan clanak i trebalo bi ga objaviti u svim dnevnim novinama na prvoj stranici da se mene pita. Iako, postoji jedan puno veci problem, a to je sto ce vise ljudi procitati post nekog velikog “prim. Dr. Sc. Fejzbuk znanosti” na Facebuku i inim drustvenim mrezama gdje se spominju razne gluposti i vjerovati tim izjavama nego strucnjacima.
 
8 0 hvala 2
12 godina
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Bude i koji dio o nuspojavama?

Ako se tako precizno može napraviti cjepivo i njegov način djelovanja u organizmu, dal to znači da nema nuspojava? Ili ako ima, kako i zašto, i koje su to i koliko su česte?

 

Koliko vidim, pitanje o nuspojavama se često spominje, ali još nisam čitao nekakav stručni tekst o tome.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
8 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz

Zanimljiv i poučan članak. No ako je to sve tako sigurno, koji je razlog da oko 50% doktora odbija cijepljenje? Nije samo kod nas. https://www.nbcnews.com/news/us-news/many-frontline-workers-refuse-covid-19-vaccines-distribution-rollout-struggles-n1252617

 

Jako lošu poruku time šalju u svijet! 

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.1.2021 10:04 (Aldo).
14 godina
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Super članak naravno.

 

Prijedlog da se mozda u buducnosti napise slican clanak i o Oxford/AstraZeneca cjepivu kojeg ce vjerojatno i vecina prosjecnih Hrvata i primiti s obzirom na broj narucenih doza i cijenu.

 

Vjerujem da vecini prosjecnih ljudi nije bas jasno kako proizvodnja takvog cjepiva funkcionira u stvarnosti i koje je zapravo uloga stanicnih linija i procesu.

 

 

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
'dokazi su dostupni i razumljivi svakoj pismenoj osobi s temeljnim predznanjem biologije i genetike'...na zalost netocna tvrdnja, vise puta sam od osoba koje zadovoljavaju gornje kriterije cuo:

ok to je jedna strana, ajmo sad poslusat drugu stranu, koja tvrdi da su nutra abortusi,kile aluminija,cipovi,otrovi i zvjedasti anis. znaci istina je negdje u sredini ima cipova nema abortusa ili ima abortusa nema zvjezastog anisa...

a ovi ostali tvrde da su biden,bill gates i sotona u kabalistickom obredu stvorili cjepivo...

u centru zagreba znam 3 primjera di su ljudi (normalni kojo se zele cijepit) zvali svoje doktore da se prijave za cijepljenje, a sestra im je rekla da se nikako ne cijepe !?!?!?

na zalost slijedi veliki fijasko s cijepljenjem i godine borbe protiv covida...

osobno krivim xfilese,matrix,fight club i slicne uratke 90ih...pa danas u doba opce histerije prosjecan joe radi alternativnu licnost u obliku muldera ili nea jer mu je tako lakse prebrodit krizu...
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.1.2021 14:29 (zlosobno).
 
2 2 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Hoće li se mRNA cjepiva "potrošiti", odnosno je li količina mRNA ograničena dozom samog cjepiva?

 

Kontekst pitanja je proizvodnja tog spike proteina - hoće li ga tijelo nastaviti producirati beskonačno ili samo jedno vrijeme, dok se cjepivo ne "potroši", a tijelo zapamti kako reagirati na taj protein?

 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Ovakav negativan odnos prema cjepivu, pa i nekih liječnika, je donekle razumljiv ako malo analiziramo mentalitet današnjeg čovjeka. Ljudi donose odluke ne na temelju raumišljanja i promišljanja, nego na temelju glasina i trenutne mode. Ako je danas u modi cjepljenje, svi ćemo se cijepiti, ako nije - cijepiti se nećemo. Nije šik. I tu nikakvi argumenti ne pomažu. Zbog mode i običaja Kineskinje su podvezivale stopala, baš kao što danas mladi buše obraze, nepce, nosnu hrskavicu, jezik, prepucium ili lablia maior. Da nije moda, tko bi to radio? A kad čuješ argument antivaksera dođe ti da se smiješ i plačeš. Je li bolje cijepiti se i prihvatiti rizik 1:100.000 da dobiješ jaku alergijsku reakciju (i ne umreš) ili se ne cijepiti uz rizik 1:200 da umreš? Da, ali u modi je završiti na respiratoru od covida-19, ali nije u modi dobiti alergijsku reakciju. Što će ljudi reći! 

 
22 5 hvala 7
15 godina
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Odličan (promo) članak!

 

Međutim, autor teksta je "taboravio" napomenuti još jedan značajan izum koji su znanstvenici koristili prilikom izrade cjepiva - VREMEPLOV!

 

Naime, da bi se utvrdila sigurnost cjepiva, moguće nuspojave (kratkoročne i dugoročne), interakcija s ostalim lijekovima, utjecaj cjepiva na razne skupine pacijenata i slične stvari potrebno je 10-godišnje istraživanje i praćenje cijepljenih osoba.

 

Dakle, očito su skočili u budućnost, vidjeli da nakon 10 godina nema nuspojava i nema interakcije sa dtugim lijekovima, vratili se nazad i utvrdili kako je cjepivo sigurno.

 

A ko je kriv našim ljudima što ne vjeruju u vremeplov. Stvarno su neki ljudi zatucani

 
7 13 hvala 0
15 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Aldo kaže...

Zanimljiv i poučan članak. No ako je to sve tako sigurno, koji je razlog da oko 50% doktora odbija cijepljenje? Nije samo kod nas. https://www.nbcnews.com/news/us-news/many-frontline-workers-refuse-covid-19-vaccines-distribution-rollout-struggles-n1252617

 

Jako lošu poruku time šalju u svijet! 

 Ne mogu pričati za svih 50%, ali poznam neke doktore / sestre koji "odbijaju" cjepivo. Razlog zašto to rade nije jer ne vjeruju cjepivu ili jer su anti-vaxxeri, već jer su prebolili Covid-19 i u ovome trenutku kada se cjepivo dobiva na kapaljku prepuštaju ga drugima koji nisu imunost stekli prreboljavanjem bolesti. 

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
8 godina
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Da odgovorim squaziju. Kad molekula mRNA uđe u stanicu na njoj se sintetizira veći broj molekula proteina (u ovom slučaju spike-proteina), a zatim je stanica razgradi. Kako se mRNA ne može umnažati (to može samo DNA) broj proizvedenih molekula proteina proporcionalan je broju molekula mRNA koje su sintetizirane u staničnoj jezgri ili, u slučaju Pfizerova cjepiva, koje su izvana ušle u stanicu. Molekule mRNA treba shvatiti kao kopije za trenutnu upotrebu. Zahvaljujući činjenici da one u stanici žive desetak minuta (dok ih enzimi ne razgrade) omogućeno je funkcioniranje metabolizma. Da nije tako, da molekule mRNA žive satima ili danima, u stanicama bi se nakupljali proteini koji stanici više ne trebaju.  

 
6 0 hvala 6
11 godina
neaktivan
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

"Pažljiviji čitatelj će opaziti kako nijedan od navedenih načina laboratorijske proizvodnje cjepiva ne koristi nikakav oblik uzgajanja DNA i RNA na (u medijima i društvenim mrežama često spominjanim) kokošjim jajima, stanicama mrtvih ili živih fetusa, šišmiševim testisima ili prahu žabljih rogova. Upravo suprotno, cepivo je po svojem sastavu vrlo jednostavna i čista otopina samo nekoliko vrhunski pročišćenih kemikalija, i u tom smislu je praktički "digitalno", da još jednom iskoristimo taj izraz."

 

Postoje na desetke različitih vrsta cjepiva koje se razvijaju i ne koriste svi mRNA tehnologiju. Stoga je komentar o širenju takvih informacija u medijima i društvenim mrežama nepotreban, a moguće i zlonamjeran, jer možda su neka od cjepiva upravo razvijana na kokošjim jajima. Koliko je meni poznato, većina cjepiva protiv gripe se razvija upravo na kokošjim jajima - zar ne?

 

Također, nema spomena o nuspojavama, a neki dan su dionice Moderne pale upravo zbog toga. Mene zanima zašto ljudi razvijaju nuspojave ako je cjepivo laserski precizno i neškodljivo?

 

Isto tako me zanima zašto cjepivo od 10 eura (koliko kažu da košta) moraju čuvati policajci kao da je najvrijednija stvar u zemlji i zašto se političari redom izvlače od tog istog cjepiva?

 

 

 
3 3 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Aldo kaže...

Zanimljiv i poučan članak. No ako je to sve tako sigurno, koji je razlog da oko 50% doktora odbija cijepljenje? Nije samo kod nas. https://www.nbcnews.com/news/us-news/many-frontline-workers-refuse-covid-19-vaccines-distribution-rollout-struggles-n1252617

 

Jako lošu poruku time šalju u svijet! 

Ne radi se o 50% doktora, nego o procjeni o 50% tzv. frontline workera u jednom okrugu - Riverside Countyu. U L. A. Countyju, taj je broj procijenjen na 20-40%.

 

Frontline workers include, but are not limited to, healthcare workers, protective service workers (police and EMTs), cashiers in grocery and general merchandise stores, production and food processing workers, janitors and maintenance workers, agricultural workers, and truck drivers. (...) They are on average less well educated than all workers, with a higher share of high school dropouts and a lower share having at least a four-year college degree.

 

Healthcare workers represent 20 percent of all frontline workers. This includes the relatively high-paying, highly educated group comprised of healthcare practitioners and those in technical occupations (e.g. doctors, registered nurses and pharmacists – about three quarters of all healthcare workers) as well as health-support workers (e.g nursing assistants and home health aides – about one-quarter of this group). Health-support workers are a relatively less well-educated, relatively low-wage group.

 

 

Što se tiče razloga - iz L.A. Timesa:

 

a 31-year-old nurse at Providence Holy Cross Medical Center, said she refused to take the vaccine because she was not convinced it was safe for pregnant women. She is six months pregnant. - cjepivo nije testirano na trudnicama, pa je to razumljivo

 

some of her co-workers have also declined to take the vaccine because they’ve gone months without contracting the virus and believe they have a good chance of surviving it - odnosno, osjećaju da će imati sreće

 

hey worried about side effects - razumljivo; za sada se pokazalo da su minorne

 

they lacked trust in the government to ensure the vaccines were safe, they had concerns about the role of politics in the development of the vaccines

 

they believed the dangers of COVID-19 had been exaggerated - ovaj razlog zasigurno nisu dali oni koji rade u bolnicama

 

an office assistant at Natividad Medical Center in Salinas, Calif., said healthcare workers wrestled with the same doubts, fears and misinformation about the disease as the public. (...) “I feel like the perception of the public with healthcare workers is incorrect. They might think we’re all informed of all of this. They might think that because we work in this environment,” he said. “But I know there’s a lot of people that have the same mentality as the public where they’re still afraid of getting it.”

 

an intensive care nurse who cares for coronavirus patients, said he had co-workers who had “lost faith in big pharma and even the CDC.”

 

“They’re scared of the side effects, they don’t know what is going to happen or if it will really protect them,” said a licensed vocational nurse at a Los Angeles nursing home who asked that her name not be used because she was not authorized to speak to the media. “It has become so political.”

It doesnt matter how beautiful your theory is, it doesnt matter how smart you are. If it doesnt agree with experiment, its wrong. - Richard P. Feynman
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.1.2021 11:08 (hrx).
15 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Aldo kaže...

Zanimljiv i poučan članak. No ako je to sve tako sigurno, koji je razlog da oko 50% doktora odbija cijepljenje? Nije samo kod nas. https://www.nbcnews.com/news/us-news/many-frontline-workers-refuse-covid-19-vaccines-distribution-rollout-struggles-n1252617

Zamisli da radis na nekm projektu i hitno ti treba 10 TB najbrzih NVMe diskova preko PCI-E 4.

 

I kooperant obeca trazenu kolicinu komponenti za pohranu podataka isporuciti u najkracem roku.

 

Dolazi paket, a ono u paketu CD, Floppy, DVD, SD, Kazete, VHS, IDE HDD, SATA HDD, SATA SSD, i eto 5TB NVMe PCI-4 SSDova.

 

Glupo jelda? Bio bi ljut? Psovao majke i bogove?

 

Pa kako onda procitas clanak i ne saznas da je frontline worker i blagajnica?

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
msalai kaže...

 

Isto tako me zanima zašto cjepivo od 10 eura (koliko kažu da košta) moraju čuvati policajci kao da je najvrijednija stvar u zemlji i zašto se političari redom izvlače od tog istog cjepiva?

1. zato jer jest, arguably, najvrijednija stvar u zemlji

2. zamisli scenarij da se politicari cijepe prvi - ZaSTo sE OnI CiJePE pRVi? oni nisu esencijalni radnici.

ovako se ne cijepe, jer realno nisu ni bitni da budu prvi cijepljeni, i progutaju govno pitanja "zasto izbjegavaju biti prvi".

kao sto vidis, nijedan scenarij im nejde u prilog, sumnje ce biti u oba slucaja

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.1.2021 11:27 (nixass).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz

1. tu se totalno ne slažem, ali to je samo moj stav protiv tog stava - nemamo činjenica pa rasprava nema smisla

2. po meni bi političari trebali dati primjer ako žele potaknuti ljude na cjepljenje. U pravu si da su oba slučaja loša za njihov rejting, ali što pokazuju javnosti ako izbjegavaju, a što pokazuju javnosti ako se cijepe?

15 godina
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

iskreno, boli me dupe kak cjepivo radi, ako/dok radi svoje, odn. služi svrsi. poštujem tuđi profesionalan trud, kao što očekujem i da se poštuje moj. napis mi se dopada iz čisto "općekulturnih" pobuda. volim naučiti (i Drago me uči o avionima, za koje nikad prije nisam pokazivao zanimanje, a prof. Raos kemiji) a i posao koji radim tjera me svakodnevno učenje do crknuća (nema pen/mzije), a voljeti to naučili me/izdresirali još u osnovnoj.

 

 

else: imam nešto protiv fajzera kao kompanije no to je drugi par kobasa (kao što imam i protiv procter&gamble, nestle, nike, apple, fox i nalikujućih, iznimno "etičnih" kapitalinjara) - sjećam se kad im je pliva prodala azitromicin za čitav svijet (u smislu prava) budzašto (neakvih 10 milja usd - q od ovce za takvo što; kriva je i pliva, jasno) a oni su zauzvrat i zatvorili tržište i sad će si "investiciju" vratiti sa neusporedivim kamatama + još nekih "nestašlooka" - tako da sam čisto principijelno skloniji cjepivu (ičemu) bilo koje firme osim njih.

 

uvijek se sjetim one: "kupnjom proizvoda lopovske firme potpomažem i podupirem njihovo - upravo takvo - ponašanje", odn. "ne maži vrat debeloj guski". mislim da je rvacka kupila i od ostalih pa ću pronaći put do nekoga od njih. ono što želim je pravo odabira (= tržište). će i da pljatim, gazda, ako trijeba. 

 

ne radi sebe; nisam se razbolio (zbog načina života te rada te asocijalnosti) dosad i neću ni u nastavku no radi tzv. "okoliša" - ne želimo da nam se razbole egoistični kreteni koji odlučuju u ovoj državi (na svim političkim razinama) ili općenito budale ("simple minds") kojima si masovno okružen čim izađeš iz kuće ili popovi ili takvi. jebiga, zato i npr. dajem krv. sva sreća (za takve) da je anonimno. nek se oni samo razmnnažaju u općoj idiokraciji. moje vrijeme sve brže istječe, što sam stariji a "kad mi grobar preko riti zadnju grudu zemlje hiti ...". kao što znamo, živom se čovjeku dogodi svašta a mrtvome ništa.

 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.1.2021 12:55 (Ajar).
Moj PC  
8 1 hvala 2
15 godina
neaktivan
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
nixass kaže...
msalai kaže...

 

Isto tako me zanima zašto cjepivo od 10 eura (koliko kažu da košta) moraju čuvati policajci kao da je najvrijednija stvar u zemlji i zašto se političari redom izvlače od tog istog cjepiva?

1. zato jer jest, arguably, najvrijednija stvar u zemlji

(...)

 

“High demand combined with a limited supply will make COVID-19 vaccines the equivalent of liquid gold to organized crime networks as soon as one is available.”
Jürgen Stock, INTERPOL Secretary General
 
P.S. Iz smjernica (pdf) INTERPOL-a:
 
3.1.4 SECURING THE DELIVERY OF EMERGENCY SUPPLIES
In a crisis context, emergency supplies (medical equipment, PPE, etc.) must be securely delivered to healthcare centers, storage facilities and distribution centres.
Recommendation:
Consider using either private security, military or law enforcement escorts in order to secure these deliveries and prevent thefts or attacks.
It doesnt matter how beautiful your theory is, it doesnt matter how smart you are. If it doesnt agree with experiment, its wrong. - Richard P. Feynman
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.1.2021 11:58 (hrx).
12 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Od sad se cijepim samo digitalno!
Zanima me kako cjepivo koje je do te mjere pročišćeno da nema ni tragova nekih bioloških supstanci koje su korištene pri nastajanju ipak kod nekih izaziva alergijske reakcije.
Hvala na ovom članku!
Bilo bi dobro raščlaniti i cjepivo (Astrazeneca) koje je naš vrli stožer naručio u velikim količinama a polako dobiva odobrenja u nekim državama. Razlike, prednosti, mane...
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Za skepticne.. Neki dan je objavljeno u novinama da je u nekoliko dana cijepljeno 100.000 ljudi u USA, ta da je 8 (osam) ljdi imalo nuspojave od toga 2 teze, koji su od peije teski alergicari. Umro nije niko. U isto vrijeme je UMRLO 18.000 ljudi. Nije pisalo koliko je bilo zarazenih u tom periodu, ali ipak umro nije niko.
 
6 1 hvala 1
6 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Dead kaže...

Mene jako zanimaju nuspojave jer će mi možda i posao ovisiti o tome da li sam cijepljen ili nisam. Osobno bih se cijepio ovu sekundu, ali brinu me vijesti o nuspojavama vezanima uz alergije, a ja ne podnosim penicilin, ibuprofen, apaurin...

 

Kako je iz teksta čitljivo, u procesu proizvodnje cjepiva se ni u jednoj fazi ne koristi penicilin, ibuprofen niti apaurin.
Cjepivo se sastoji samo, jedino, isključivo i ni od čega drugoga, nego od tvari navedenih u tekstu članka.

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
 
9 0 hvala 2
15 godina
online
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Samo par pitanja na koja nisam pronasao odgovor do sada (mozda se nisam dovoljno ni potrudio da ih pronadjem, pa je ovo prilika mozda da dobijem odgovor iz prve ruke i od stručnih osoba) :)

Postoji li razlika izmedju imuniteta stečenog prebolijevanjem COVID-a i imuniteta stečenog cijepljenjem, te ako postoji moze li se "laicki" pojasniti?
Trebaju li se sada cijepiti i osobe koje su preboljele COVID, ili ako ne trebaju sada hoce li trebati u dogledno vrijeme?
Koliko dugo traje imunitet nakon cijepljenja, a koliko nakon preboljevanja infekcije?

P.S. prebolio sam infekciju, pa otuda i ova pitanja...
Be the change you wish to see in the world!
 
8 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
nixass kaže...
msalai kaže...

 

Isto tako me zanima zašto cjepivo od 10 eura (koliko kažu da košta) moraju čuvati policajci kao da je najvrijednija stvar u zemlji i zašto se političari redom izvlače od tog istog cjepiva?

1. zato jer jest, arguably, najvrijednija stvar u zemlji

2. zamisli scenarij da se politicari cijepe prvi - ZaSTo sE OnI CiJePE pRVi? oni nisu esencijalni radnici.

ovako se ne cijepe, jer realno nisu ni bitni da budu prvi cijepljeni, i progutaju govno pitanja "zasto izbjegavaju biti prvi".

kao sto vidis, nijedan scenarij im nejde u prilog, sumnje ce biti u oba slucaja

 Evo, primjer Poljske: https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/svijet/u-poljskoj-izbio-skandal-nakon-sto-se-proculo-tko-je-prvi-na-redu-za-cjepivo-umjesto-rizicne-skupine-i-medicinskog-osoblja-cijepile-se-poznate-osobe-1068219

Iz teksta:

Pokušaj Medicinskog sveučilišta u Varšavi da podigne svijest o važnosti cijepljenja protiv covida-19 mogla bi se toj ustanovi obiti o glavu jer se postavlja pitanje zašto su poznate osobe dobile cjepivo prije rizičnih skupina. 

Skandal je počeo u čevrtak kada je Medicinsko sveučilište iz Varšave objavilo da je primilo dodatnih 450 doza cjepiva kojima valjanost istječe u ponoć na Novu godinu.

Sveučilište je odlučilo brzo iskoristiti cjepivo, a istodobno povećati svjesnost o važnosti cijepljenja tako što će inokulirati 300 zaposlenika.

Drugih 150 doza raspoređeno je na članove obitelji zaposlenika, na neke pacijente te na 18 "poznatih osoba iz svijeta umjetnosti i kulture". 

Poznate osobe redom su prihvatile prijedlog da budu ambasadori cijepljenja.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.1.2021 12:15 (telefon 2).
12 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Gh0sT kaže...
Samo par pitanja na koja nisam pronasao odgovor do sada (mozda se nisam dovoljno ni potrudio da ih pronadjem, pa je ovo prilika mozda da dobijem odgovor iz prve ruke i od stručnih osoba) :)

Postoji li razlika izmedju imuniteta stečenog prebolijevanjem COVID-a i imuniteta stečenog cijepljenjem, te ako postoji moze li se "laicki" pojasniti?
Trebaju li se sada cijepiti i osobe koje su preboljele COVID, ili ako ne trebaju sada hoce li trebati u dogledno vrijeme?
Koliko dugo traje imunitet nakon cijepljenja, a koliko nakon preboljevanja infekcije?

P.S. prebolio sam infekciju, pa otuda i ova pitanja...

 Ovo je jedno od najbitnijih pitanja. Pfizerovo cjepivo se već dugo testira i već bismo trebali imati jedan odgovor a nemamo ga. Koliko traje imunost?

Jer ako je imunost trajna, onda ima logike da se svi trebamo cijepiti.

 

No ako nije, koji je smisao cijepljenja osobe koja već ima antitijela? Da li cjepivo u takvom scenariju produljuje imunitet? Ako da, opet se trebamo cijepiti ali prioritet trebaju biti ljudi koji nisu preboljeli zarazu.

 

Zašto se paralelno s cijepljenjem ne provodi serološki test na antitijela (s obzirom na količinu i dinamiku dolaska cjepiva to nije problem) pa se cjepivo pravilnije raspoređuje? Ako Slovačka u jednom danu može testirati pola građanstva stvarno ne vidim razlog zašto se kod nas ne može raditi testiranje prije cijepljenja. Mislim da je ovo najjednostavnija logika i da je samo interesi mogu osporavati.

 

Zašto se u strategiji cijepljenja uporno ignorira to da se do broja od 70% (po najoptimističnijim procjenama) i 90% (Fauci i još neki epidemiolozi) sigurno neće doći? Ako se u javnosti pojavljuju ankete prema kojima većina nije sklona cijepljenju onda, koliko god te ankete imale mana, zar nije jasno da o tih 70% nema govora? Ima u tim anketama false negativa no bojim se da je još više false pozitiva jer je društveno prihvatljivo reći "hoću" a onda se ne cijepiti (prepustiti svoje cjepivo drugima :))

 

Po svim mjerilima cijeli svijet je već u izvanrednom stanju. Zašto se kod svih izvanrednih stanja (rat, požari, poplave...) države postavljaju prema građanima s "moraš" dog se ovdje pita "hoćeš li"?

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.1.2021 12:41 (BlueMax).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
telefon 2 kaže...
nixass kaže...
msalai kaže...

 

Isto tako me zanima zašto cjepivo od 10 eura (koliko kažu da košta) moraju čuvati policajci kao da je najvrijednija stvar u zemlji i zašto se političari redom izvlače od tog istog cjepiva?

1. zato jer jest, arguably, najvrijednija stvar u zemlji

2. zamisli scenarij da se politicari cijepe prvi - ZaSTo sE OnI CiJePE pRVi? oni nisu esencijalni radnici.

ovako se ne cijepe, jer realno nisu ni bitni da budu prvi cijepljeni, i progutaju govno pitanja "zasto izbjegavaju biti prvi".

kao sto vidis, nijedan scenarij im nejde u prilog, sumnje ce biti u oba slucaja

 Evo, primjer Poljske: https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/svijet/u-poljskoj-izbio-skandal-nakon-sto-se-proculo-tko-je-prvi-na-redu-za-cjepivo-umjesto-rizicne-skupine-i-medicinskog-osoblja-cijepile-se-poznate-osobe-1068219

Iz teksta:

Pokušaj Medicinskog sveučilišta u Varšavi da podigne svijest o važnosti cijepljenja protiv covida-19 mogla bi se toj ustanovi obiti o glavu jer se postavlja pitanje zašto su poznate osobe dobile cjepivo prije rizičnih skupina. 

Skandal je počeo u čevrtak kada je Medicinsko sveučilište iz Varšave objavilo da je primilo dodatnih 450 doza cjepiva kojima valjanost istječe u ponoć na Novu godinu.

Sveučilište je odlučilo brzo iskoristiti cjepivo, a istodobno povećati svjesnost o važnosti cijepljenja tako što će inokulirati 300 zaposlenika.

Drugih 150 doza raspoređeno je na članove obitelji zaposlenika, na neke pacijente te na 18 "poznatih osoba iz svijeta umjetnosti i kulture". 

Poznate osobe redom su prihvatile prijedlog da budu ambasadori cijepljenja.

 

 Mediji opet rade pompu gdje je nema. Zamisli, 18 ljudi se cijepilo koji nisu rizicne skupine.

samo nešto struže..
3 godine
neaktivan
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Moj naklon za tekst koji bi mogao ući u gradivo srednjih škola.
Što se tiče ovih koji govore da je ovo *promo članak samo bih rekao da je sad dokazano da znanost radi ubrzano te da više nije potrebno da se radi 10 godina na razvoju vakcine.
Do početka Industrijske revolucije ljudi su 3000 godina živjeli sličnim životom, sličnim znanjem itd.
Pogledajte samo promjene zadnjih 150 god pa će svakoj budali biti jasno da nije potreban vremeplov a u članku je objašnjeno zašto.
Mislim da se čak miševi i majmuni slažu sa mnom da je danas previše 10 god maltretiranja neki ljudi koji mogu pozavidjeti majmunima na IQ se ne slažu.
 
11 3 hvala 1
15 godina
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Izvrstan članak!

 

Slažem se sa komentarom da bi ga trebalo objaviti na naslovnicama svih dnevnih novina.

 

Sve pohvale za trud!

 
6 0 hvala 2
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice