Matematički aspekt krize komentira Toni Milun: eks

poruka: 28
|
čitano: 7.509
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Matematički aspekt krize komentira Toni Milun: eks".
12 godina
offline
Matematički aspekt krize komentira Toni Milun: eks

Super, Toni mi je bio najdraži profesor na Splitskom koji mi je puno pomogao, mislim da bi mogao pisati kolumnu kao Doc. 

vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Matematički aspekt krize komentira Toni Milun: eks

Evo vam nekoliko zadataka s temom eksponencijalnog rasta, da se malo zavavite dok doma samujete . 

1. Koliko je debeo 100 puta presavijen list papira? (Uzmite da je debljina lista 0,1 mm). 

2. Koliko treba da koraka da se u lančanoj reakciji raspadnu svi atomi u kilogramu fisibilnog uranija (U-235)? Računajte da svaki atom u lančanoj reaciji daje dva neutrona, koji pogađaju sljedeće dvije jezgre. 

 

Prvi me je zadatak fascinirao u djetinjstvu, a ono što me fasciniralo kao odraslog čovjeka je prebrojavanje izomera. Sa svakim novim ugljikovim atomom u molekuli alkana broj izomera raste za 2 do 3 puta. Pentan, C5H12, ima 3 izomera, dekan, C10H22 ima ih 75, a alkan formule C80H162 ima točno

 

10.564.476.906.946.675.106.953.415.600.016   izomera.

(Na toliko načina možete povezati 80 ugljikovih i 162 vodikova atoma, uz uvjet da se ne stvaraju cikličke strukture ni dvostruke veze. Ugljik je dakako četverovalentan, a vodik jednovalentan.)

 

 
12 0 hvala 1
14 godina
offline
Matematički aspekt krize komentira Toni Milun: eks

Opa, Petric prešao s piva na smoothije.

Mora da mu je netko rekao da ga njegova jeftina kamera čini debljim nego što jest.

 

 
5 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Matematički aspekt krize komentira Toni Milun:
danen kaže...

Evo vam nekoliko zadataka s temom eksponencijalnog rasta, da se malo zavavite dok doma samujete . 

1. Koliko je debeo 100 puta presavijen list papira? (Uzmite da je debljina lista 0,1 mm). 

2. Koliko treba da koraka da se u lančanoj reakciji raspadnu svi atomi u kilogramu fisibilnog uranija (U-235)? Računajte da svaki atom u lančanoj reaciji daje dva neutrona, koji pogađaju sljedeće dvije jezgre. 

 

Prvi me je zadatak fascinirao u djetinjstvu, a ono što me fasciniralo kao odraslog čovjeka je prebrojavanje izomera. Sa svakim novim ugljikovim atomom u molekuli alkana broj izomera raste za 2 do 3 puta. Pentan, C5H12, ima 3 izomera, dekan, C10H22 ima ih 75, a alkan formule C80H162 ima točno

 

10.564.476.906.946.675.106.953.415.600.016   izomera.

(Na toliko načina možete povezati 80 ugljikovih i 162 vodikova atoma, uz uvjet da se ne stvaraju cikličke strukture ni dvostruke veze. Ugljik je dakako četverovalentan, a vodik jednovalentan.)

 

Joj profesore, vi isto da ste đak!!! Svi znaju da se list papira ne može presaviti više od 7 puta

16 godina
offline
Re: Matematički aspekt krize komentira Toni Milun:
danen kaže...

Evo vam nekoliko zadataka s temom eksponencijalnog rasta, da se malo zavavite dok doma samujete . 

1. Koliko je debeo 100 puta presavijen list papira? (Uzmite da je debljina lista 0,1 mm). 

 

 

Toni Milun... 

 

edit: video 1:30

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.4.2020 10:23 (BDS).
14 godina
offline
Matematički aspekt krize komentira Toni Milun: eks

Toni je kapacitet da bi mu oni iz ministarstva obrazovanja trebali češće zaželjeti dobrojutro i pitati ga može li im kako pomoći. 

 

Nadam se samo da nije preveliki oportunist – trebao se usuditi kritizirati ove na vlasti, a ne izbjeći dati svoje mišljenje.

 
2 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Matematički aspekt krize komentira Toni Milun: eks

Šahovska ploča ima 64 polja.

Ako je na prvom polju šahovske ploce 1 zrno zita, a na svakom slijedecem polju dvostruki broj (na  drugom polju su 2 zrna, na trecem su 4 zrna itd.) koliko je zrna žita na 64. polju?

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Matematički aspekt krize komentira Toni Milun:
danen kaže...

Evo vam nekoliko zadataka s temom eksponencijalnog rasta, da se malo zavavite dok doma samujete . 

1. Koliko je debeo 100 puta presavijen list papira? (Uzmite da je debljina lista 0,1 mm). 

2. Koliko treba da koraka da se u lančanoj reakciji raspadnu svi atomi u kilogramu fisibilnog uranija (U-235)? Računajte da svaki atom u lančanoj reaciji daje dva neutrona, koji pogađaju sljedeće dvije jezgre. 

 to su trik pitanja:
1. nema toliko papira/sirovina za papir na svijetu.
2. 1kg je manje od kritične mase U-235 pa ne bi došlo do lančane reakcije.

BarbaVeli kaže...

Opa, Petric prešao s piva na smoothije.

Mora da mu je netko rekao da ga njegova jeftina kamera čini debljim nego što jest. 

 Izgleda da i meni treba skuplja kamera.

16 godina
offline
Matematički aspekt krize komentira Toni Milun: eks

pa dobro dragane, zar se nisi '68 zakleo da neces o human malware-u?

 

 

pa kad ti ovaj simpaticni lik realno baci brojke, onda je uf-uf!

hoces da te optuze za sirenje panike?

 

 

objektivno, 99.9% forumasa zna napamet duplat do najmanje 16384 mozda i do $FFFF.

 

pozdrav toniju - covjek s toliko herca radi ono sto voli i siri znanje, da ti se vrati neka nada u humanity,

al osobno bi mi bilo draze da je vise pricao o HIT workoutu, smootacima, ribi, glaebalernju, djacima i naviganju.

dosta nam je bodycounta:

 

 

 

 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Matematički aspekt krize komentira Toni Milun:
texas.bug kaže...

Šahovska ploča ima 64 polja.

Ako je na prvom polju šahovske ploce 1 zrno zita, a na svakom slijedecem polju dvostruki broj (na  drugom polju su 2 zrna, na trecem su 4 zrna itd.) koliko je zrna žita na 64. polju?

 2^63 , priča čovjeka koji je smislio šah, odlična

Trust nobody, become the best !
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.4.2020 12:10 (Mr.ddevil).
15 godina
offline
Matematički aspekt krize komentira Toni Milun: eks

No dobro, nije li najlakse objasniti eksponencijalni rast sa onom legendom o izumutelju saha i nagradi koju je trazio od kralja?

Za sve nas, matematicki polupismene.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Matematički aspekt krize komentira Toni Milun:
Mr.ddevil kaže...
texas.bug kaže...

Šahovska ploča ima 64 polja.

Ako je na prvom polju šahovske ploce 1 zrno zita, a na svakom slijedecem polju dvostruki broj (na  drugom polju su 2 zrna, na trecem su 4 zrna itd.) koliko je zrna žita na 64. polju?

 2^63 , priča čovjeka koji je smislio šah, odlična

 ajjjjj pretekao si me za 5 minuta

 

Pripisati cu tome da sam ja trazio link

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
6 godina
offline
Re: Matematički aspekt krize komentira Toni Milun:

Prvo sam mislio da pita koliko ima ukupno zrna, to bi bila suma geometrijskog niza, a onda sam tek vidio sto me pita, a legenda o šahu je maestralna

Trust nobody, become the best !
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.4.2020 17:45 (Mr.ddevil).
15 godina
offline
Re: Matematički aspekt krize komentira Toni Milun:
Mr.ddevil kaže...

Prvo sam mislio da pita koliko ima ukupno zrna, to bi bila suma eksponencijalnog niza, a onda sam tek vidio sto me pita, a legenda o šahu je maestralna

 ufff, ja sam tek sad vidio da je i texas.bug spomenuo isto to!

 

Elem, okasnio sam ono totalno!

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
14 godina
offline
Re: Matematički aspekt krize komentira Toni Milun:
Mr.ddevil kaže...

Prvo sam mislio da pita koliko ima ukupno zrna, to bi bila suma eksponencijalnog niza, a onda sam tek vidio sto me pita, a legenda o šahu je maestralna

tak svejedno jer je na zadnjem polju 2^63, a zbroj je 2^64-1

5 godina
offline
Matematički aspekt krize komentira Toni Milun: eks

Komadom papira se ne može dokazati u praksi eksponencijalni rast,komad papira recimo A4 format se sastoji od konačne količine atoma.Koliko god mi presavijali taj komad papira ukupna količina atoma će biti ista.

 

Eksponencijalni rast zahtjeva da se na ulazu,u slučaju papira stvaraju novi atomi iz ničega...to je dokaz da matematika u mnogim stvarima je apstraktna znanost.

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Matematički aspekt krize komentira Toni Milun:
HCMAA kaže...

Komadom papira se ne može dokazati u praksi eksponencijalni rast,komad papira recimo A4 format se sastoji od konačne količine atoma.Koliko god mi presavijali taj komad papira ukupna količina atoma će biti ista.

 

Eksponencijalni rast zahtjeva da se na ulazu,u slučaju papira stvaraju novi atomi iz ničega...to je dokaz da matematika u mnogim stvarima je apstraktna znanost.

I to je moguće: https://en.wikipedia.org/wiki/Casimir_effect

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Hawking_radiation

15 godina
odjavljen
offline
Re: Matematički aspekt krize komentira Toni Milun:

Ajmo reći da visina tog papira predstavlja broj zaraženih. I eksponencijalni rast zaraženih je ograničen konačnom količinom ljudi.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Matematički aspekt krize komentira Toni Milun:
Kod zaraze se rast uspori puno prije nego dođe do ukupnog broja ljudi.
Analogija nije baš dobra, ali primjer s papirom samo treba ilustrirati brzinu rasta, koju oni koji pričaju o 'samo x zaraženih' ne razumiju. A nije da će razumjeti ni nakon ovog s papirom.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Matematički aspekt krize komentira Toni Milun:

Da si ikad probao savijati papir, znao bi koliko se pri kraju uspori, iako može još ići 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Re: Matematički aspekt krize komentira Toni Milun:
MrBlc kaže...

Da si ikad probao savijati papir, znao bi koliko se pri kraju uspori, iako može još ići 

Da!

16 godina
offline
Matematički aspekt krize komentira Toni Milun: eks

Ima tu nekih stvari koje su prešućene ili zaboravljene, a neke stvari Toni očito i ne zna.

 

Eto Toni vam je zaboravi reć da nakon eksponencijalnog rasta ide eksponencijalni pad i on se događa vrlo brzo i nepredvidljivo. To već gledate uživo po medijima, ali niste svjesni toga. Osim toga nemoš' izračunavat buduće događaje, ako nemaš neke vrlo važne podatke. Npr. nemamo pojma koliki je broj zaraženih i koliki je broj oporavljenih. Kad god vam netko spomene eksponencijalni rast u isto je rečenici sa predviđanjem budućih događaja, onda morate znati da je mogućnost greške vroooooloooo veeeeliiikaaa i bolje vam je bacat grah ili gatat iz šalice kave.

 

Također ljudska populacija više ne raste eksponencijalno i zapravo usporavamo ima već skoro 60 godina. Na početku 22. stoljeća ćemo se usporiti skroz i započet će pad populacije. Uporedo sa populacijskim usporavanjem ide i usporavanje u znanosti i općenito civilizacijskim napretkom. Ako nam se do kraja ovog stoljeća ne dogodi nekakva civilizacijska renesansa, započet će naš eksponencijalni pad.

 

Ima još jedna poteškoća koja nas čeka i koja će možda pospješiti taj pad/urušavanje moderne civilizacije. Već milenijima padamo prema novom glacijalu i taj strmi put će bit sve strmiji i nestabilniji.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.4.2020 22:06 (memulica).
Moj PC  
0 4 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Matematički aspekt krize komentira Toni Milun:
BarbaVeli kaže...

Opa, Petric prešao s piva na smoothije.

Mora da mu je netko rekao da ga njegova jeftina kamera čini debljim nego što jest. 

Nije stvar u kameri nego u tome što su okviri s "talking headovima" malo zakrenuti u 3D-u pa zato izgleda deblji nego što stvarno jest (primijetite distorziju kad se ljudi malo približe ili udalje od kamere). Ak vas to tolko muči, eventualno ga mogu malo "smršaviti" u montaži pa da onda dođe bliže onome kako je u stvarnosti.  Al mislim, već znate da kamera dodaje pet kila, ne? E, u terapiji dodaje 10-15 kila. 

15 godina
offline
Matematički aspekt krize komentira Toni Milun: eks

začudija bi se, Tonči, ča se sve more pojmit i zamislit (ali ne uvik i ostvarit). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Matematički aspekt krize komentira Toni Milun:
MrBlc kaže...

Ajmo reći da visina tog papira predstavlja broj zaraženih. I eksponencijalni rast zaraženih je ograničen konačnom količinom ljudi.

 da prisnažimo:

 

ubiješ jednog čovjek - onda si ubojica...

 

ubiješ par milijuna ljudi - onda si veliki vojskovođa...

 

ubiješ SVE ljude - onda si BOG !!!

Ju je je? Je ju je!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Matematički aspekt krize komentira Toni Milun:
ludizao kaže...

Zašto se gleda kroz tri dana kad se priča o eksponencijalnom rastu? Zašto se kao mjera ne uzima jedan dan?

 Zato jer imaš fluktuacije, pa imaš situaciju da čim jedan dan malo padne broj svi skoče kako je epidemija pri kraju iako je sutra opet po starom, a kada naglo skoči vrište o pomoru, no ako gledaš uprosječeno kroz par dana imaš puno realniju sliku, jer si eliminirao ekstreme.

 

Edit: izgleda da sam omašio ceo fudbal

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.4.2020 0:01 (Visak).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Matematički aspekt krize komentira Toni Milun:
ludizao kaže...

Zašto se gleda kroz tri dana kad se priča o eksponencijalnom rastu? Zašto se kao mjera ne uzima jedan dan?

Ako se ne varam, ispočetka je kod mnogih zemalja svakog dana bilo oko 30% više slučajeva zaraze od prethodnog dana, što znači da se broj oboljelih udvostručavao otprilike svaka tri dana. Dakle, ako je jedan dan bilo 100 oboljelih, drugi dan je bilo 130, treći dan 169, a četvrti dan 219,7 iliti otprilike duplo više nego prvog dana. To je potencijal zaraze.

 

Trenutne brojke su u prosjeku dosta niže od 30% jer je cijeli svijet poduzeo određene mjere pa tako do udvostručenja dolazi svakih otprilike 10 dana na svjetskoj razini (ovdje imaš statistiku).

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Matematički aspekt krize komentira Toni Milun:

Točnije, dnevni rast od 26% daje udvostručenje za tri dana (1,26^3  = 2,000376)

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice