Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n

poruka: 45
|
čitano: 10.132
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n".
15 godina
offline
Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n

Wow. Ovo zvuči odlično!

Idi i radi nešto korisno!
 
4 0 hvala 0
16 godina
online
Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n

Ok, volio bih ovo vidjeti implementirano u e- biciklima. Drago mi je da to brzo napreduje.

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
dakle, napravili su alternator koji radi kao motor...
za razliku od permanentnih magneta u rotoru, postoji jedan fizikalni problem svih motora koji koriste elektromagnete - samoindukcija i medjuindukcija namota. da, motor radi, nisu izmislili toplu vodu (iako stalno ispada tako) ali me zanima izmjerena efikasnost istog u odnosu na 3f motor s permanentnim magnetima...
 
4 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n

Ako sam nešto naučio u industriji je to da svi proizvođači opisuju svoje izume epohalnim i daju im epohalna imena a kad ono malo bolje pogledaš u shemi isti kufer kao nešto prije 50 godina... 

Moj PC  
9 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n

Koliko sam shvatio ključ je u bezkontaktnom upravljanju pobude rotora, bez četkica. To je jedino revolucionarno.

Moj PC  
4 0 hvala 0
11 godina
offline
Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n

ne znam zašto bi uopće trebalo biti revolucionarno ili nešto što prije nije postojalo

dovoljno je da radi bolje od postojećih ili barem približno jednako, da je usavršeno do upotrebljivosti, uz prednosti koje su navedene

Moj PC  
7 0 hvala 0
10 godina
offline
Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n

I eto, kako se razvijao motor sa unutarnjim izgaranjem, tako će sad električni motori dobiti na zamahu u razvoju i naravno pojeftiniti.

Nadglednik dina
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n

a tek kad mu dodaju baterije bez kovina i pitajbogačegasvene - čisto organske (špinat-mrkva) ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
Entry Point kaže...

I eto, kako se razvijao motor sa unutarnjim izgaranjem, tako će sad električni motori dobiti na zamahu u razvoju i naravno pojeftiniti.

 -misliš? rekao bi da, jer to je logično.. dok se ne sjetiš biznisa, patenata, .. ili zašto su dosadašnji el.motori 'jeftini' (jer je tesla podrapao ugovor..).

-zašto se sad 'topla voda' prikazuje kao izum-novo.. upravo zato, jer je u masovnom bizu vlasništvo upravo najvažniji izvor zarade, beskonačno, sveti gral, ne proizvodnja nego vlasništvo-patenta..

-smisao-cilj biznisa nije pojeftiniti, nego profitirati. Sasvim suprotno od interesa kupca-potrošača-korisnika, kojem ovakve reklame služe kao vazelin ili distrakcija.

-za eu, ili fra-njem-ostali.. kao zajednicu nalik državi, kao protuteže ostalim velesilama, usa+uk, cccp, kina.. to je važno, no ponekad je važnije tko ima toljagu jer je bez tog patent samo komad papira, pa možda sutra umjesto dojč firme isto to ali s drugačije dizajniranim cagerima patentira npr apple (a cagere spominjem za tip fonta švicarske željeznice...).

-zato se nešto mora prikazati kao revolucionarno, tj tad postoji pravna osnova za patent.. a meni to zvuči kao razlog, time i logičnije očekivati poskupljenje istog motora nego bez patenta ... tako kaže elementarna matematika, no točno, u bizu ili kreiranju konačne cijene nije samo matematika bitna pa cijena može biti proizvoljna, viša-niža, 'tržišna' ili monopolističko-visoka, dumpersko-snižena.. neovisno o stvarnoj vrijednosti neke robe-usluge.

-da, sve što se jednom izmisli, kad krene u masovno, logično, pojeftini.. no to je u običnom-materijalnom-robnom kapitalizmu (povijesti) bilo tako, sad je novo doba, 21st, patent + toljaga je ono što je važno, npr vidi pod huaweijem za andorid kad ujko kaže ne..

-ako isti patent patentira npr ford ili detoritska industrija.. što misliš, hoće li nama biti e.motori jeftiniji? mada smo saveznici, to nam je ujko... plaćat ćemo, kao što plaćamo članstvo-zaštitu natoa (jednako kao reket mafiji) ili najnoviji račun za obranu od asteroida.. što im sve neće pasti napamet naplatiti? .. možda kišu?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n

Stvar je super, samo se pitam što fali starom dobrom trofaznom asinhronom motoru. Koliko ja znam i on može imati debelo preko 90% efikasnosti a ne treba rijetke zemlje i slične stvari, relativno jeftin i vrlo pouzdan i jednostavan motor. Naravno da je bolje da ima preko 95%, ali da li tih par postotaka baš toliko vrijede?

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
učo kaže...

Stvar je super, samo se pitam što fali starom dobrom trofaznom asinhronom motoru. Koliko ja znam i on može imati debelo preko 90% efikasnosti a ne treba rijetke zemlje i slične stvari, relativno jeftin i vrlo pouzdan i jednostavan motor. Naravno da je bolje da ima preko 95%, ali da li tih par postotaka baš toliko vrijede?

 Iznenadio bi se koliko znači 5% učinkovitosti i koliko se istraživanja provede da neki mototr poboljšaju za 5% efikasnosti... Naravno da to znači masu, pogotovo danas kad se svaki gram gleda, svaki wat, svaka kap goriva...

Live long and prosper.
15 godina
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
Filox kaže...
učo kaže...

Stvar je super, samo se pitam što fali starom dobrom trofaznom asinhronom motoru. Koliko ja znam i on može imati debelo preko 90% efikasnosti a ne treba rijetke zemlje i slične stvari, relativno jeftin i vrlo pouzdan i jednostavan motor. Naravno da je bolje da ima preko 95%, ali da li tih par postotaka baš toliko vrijede?

 Iznenadio bi se koliko znači 5% učinkovitosti i koliko se istraživanja provede da neki mototr poboljšaju za 5% efikasnosti... Naravno da to znači masu, pogotovo danas kad se svaki gram gleda, svaki wat, svaka kap goriva...

 da. .. ''ali'' u usporedbi s benzin-dizel? bilo čime drugim? .. sve je relativno, tj nabacati možemo 90-92%.. što je bitno? 2%? kao u benču cpua..?

-ako je neki motor 2% ili max 5% efikasniji od 'glupog' motora.. koliko je to ekšli recimo novca? na rezervaru 5-10kn? Toliko mi oscilira cijena ovisno o tjednoj cijeni koja ide desetak lipa gore-dolje.. neovisno o vožnji.

-efikasnost čak ima više smisla u eko-zelenim stvarima, jer time jednostavno manje potroši energije u bilo kojem obliku za isti posao, auto-frižider.. bilo što, a to se globalno tad nakupi u terawatima... tad postane važno.

-naravno, opet ovisi iz kojeg rakursa gledamo, kupac-potrošač.. koji recimo manjom potrošnjom štedi na računu goriva-struje.. no istovremeno distributer manje zarađuje jer prodaje tu struju-gorivo + država porez.. a svi porezima punimo fondove iz kojeg se sve financira i opet zatvoren krug unutar društva. Ispadne samo pitanje kako se neki kolač dijeli u postotcima, tko dobije postotak ili manje-više a to je svakom sudioniku podjele drugačiji interes suprotan ostalim sudionicima, dok se sve to mora riješiti i globalno kao klima ili benzinske-stanice..

 

-važnje, iz članka.. ne toliko sam postotak npr 90-92-95%.. nego KISSovski, kao i originalni teslin izum, izbačen višak-četkice-komutatori.. time pouzdanije-trajnije. Kao što su tranzistori minijaturizacijom jači-pouzdaniji-trajniji. Ako radi bez četkica, nema habanja-trošenja četkica, nema iskrenja itd.. tj upravo time se dobije trajnost-pouzdanost, osnova kissa, jednostavniji mehanizam je uvijek u istim uviejtima u prednosti pred kompliciranijim-složenijim, samo dok ga se smisli (što je već napravljeno). Ako u getribi može biti jedan šaraf manje, tad je to bolja getriba nego sa šarafom više (osim osiguračem koji je sam po sebi višak-rezerva..).

-bežičnim-beskontakntim četkicama su dobili upravo to, savršene četkice (kojih nema..) tj isto ono što je tesla izbacio iz istosmjernog kao komutatora.. samo je ono sinusno-matematička stvar s recimo 120o dok je ovo bazirano na bežičnim punjačima. Teslino jaje ili rudimentarni el.motror (žica u živi).. se vrte i mogu tako beskonačno, dok se samo jaje ne dezintegrira a umjesto osovine-prijenosa mehanički to radi elektromagnetizam-bežično, savršeno u odnosu na bilo koji materijal jer uvijek postoji otpor-trenje-habanje ili lošiji spoj.. time i gubitak-efikasnost itd. (može se laički zaključiti da upravo zato ima višu efikasnost ako je ostatak motora jednak..) itd itd. :)

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.5.2021 12:27 (ihush).
16 godina
offline
Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n

Švabo je to

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
Moj PC  
5 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
učo kaže...

Stvar je super, samo se pitam što fali starom dobrom trofaznom asinhronom motoru. Koliko ja znam i on može imati debelo preko 90% efikasnosti a ne treba rijetke zemlje i slične stvari, relativno jeftin i vrlo pouzdan i jednostavan motor. Naravno da je bolje da ima preko 95%, ali da li tih par postotaka baš toliko vrijede?

 

Evo ti jedna priča iz stvarnog života, priča je iz sredine 80-tih godina. Jedan je inženjer složio sistem namatanja zavojnica elektromotora koji je donosio 5% nižu potrošnju el. energije uz istu učinkovitost od do tada poznatih sistema namatanja. Ponudio je Končaru da taj sistem otkupi. Končar je svojedobno u bivšoj Jugi bio svjetski poznat proizvođač elektromotora koji se javljao na različite natječaje širom svijeta za opremanje tvornica i raznih pogona i smatrao je da će Končaru to biti interesantno. Međutim, u Končaru su ga glatko otkantali pa je tip otišao Japancima. Japancima je prezentirao svoj sistem i njima su se okice odmah zasuzile kada su shvatili da će na natječajnoj dokumentaciji imati 5% nižu potrošnju el. energije za istu učinkovitost. Iskeširali su, kako su mi Končarevci (inženjeri koji su shvaćali koja je vrijednost toga) tada rekli - 1 milijun dolara ponosnom vlasniku tog otkrića. Japancima je to itekako bilo interesantno jer se uz elektromotore na natječaju uvijek još nešto dodatno tražilo, zarada nije samo u elektromotorima nego u kompletnom opremanju tvornica ili pojedinih pogona. A sad zamisli kolika je pak tvornici koja vrti elektromotore 24 h dnevno ušteda na godišnjoj razini za el. energiju s tih 5%.

Malo je offtopic ali sam naveo da 5% možda zvuči malo ali na primjeru koji sam ti naveo za tvornicu automatski znači 5% niži proizvodni trošak ili u prijevodu - veću zaradu.

6 godina
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne

5% na 100 W je malo. 5% na 10 MEGAwatta koji odoše većinom u toplinu (Jouleovi gubitci) je maaalo više.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
14 godina
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
Thinker kaže...
učo kaže...

Stvar je super, samo se pitam što fali starom dobrom trofaznom asinhronom motoru. Koliko ja znam i on može imati debelo preko 90% efikasnosti a ne treba rijetke zemlje i slične stvari, relativno jeftin i vrlo pouzdan i jednostavan motor. Naravno da je bolje da ima preko 95%, ali da li tih par postotaka baš toliko vrijede?

 

Evo ti jedna priča iz stvarnog života, priča je iz sredine 80-tih godina. Jedan je inženjer složio sistem namatanja zavojnica elektromotora koji je donosio 5% nižu potrošnju el. energije uz istu učinkovitost od do tada poznatih sistema namatanja. Ponudio je Končaru da taj sistem otkupi. Končar je svojedobno u bivšoj Jugi bio svjetski poznat proizvođač elektromotora koji se javljao na različite natječaje širom svijeta za opremanje tvornica i raznih pogona i smatrao je da će Končaru to biti interesantno. Međutim, u Končaru su ga glatko otkantali pa je tip otišao Japancima. Japancima je prezentirao svoj sistem i njima su se okice odmah zasuzile kada su shvatili da će na natječajnoj dokumentaciji imati 5% nižu potrošnju el. energije za istu učinkovitost. Iskeširali su, kako su mi Končarevci (inženjeri koji su shvaćali koja je vrijednost toga) tada rekli - 1 milijun dolara ponosnom vlasniku tog otkrića. Japancima je to itekako bilo interesantno jer se uz elektromotore na natječaju uvijek još nešto dodatno tražilo, zarada nije samo u elektromotorima nego u kompletnom opremanju tvornica ili pojedinih pogona. A sad zamisli kolika je pak tvornici koja vrti elektromotore 24 h dnevno ušteda na godišnjoj razini za el. energiju s tih 5%.

Malo je offtopic ali sam naveo da 5% možda zvuči malo ali na primjeru koji sam ti naveo za tvornicu automatski znači 5% niži proizvodni trošak ili u prijevodu - veću zaradu.

 Slazem se generalno da je efikasnije == bolje, a pogotovo dugorocno. Ali ipak, u tvom primjeru, ne radi tvornica samo i iskljucivo sa tim elektromotorima takve vrste, struja se trosi na sto drugih mjesta, tako da je udio struje koje trose ti elektromotori pao za 5%, a ne ukupni iznos za struju, pa je usteda ipak manja

The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
16 godina
neaktivan
offline
Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n

90%->95% je samo 5% više efikasnosti, ali 50% manje grijanja, a to u nekim primjenama nije mala stvar.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
10 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n

Švabo se prilagođava trendovima bez obzira što se smatra da su konzervativni i oprezni po pitanju električnih automobila i tehnologija kojima srž nije motor s unutrašnjim izgaranjem. Njihova škola inženjerstva je svjetski vrh i siguran sam da će kad tad postati glavni i u segmentu elektromobilnosti.

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
učo kaže...

Stvar je super, samo se pitam što fali starom dobrom trofaznom asinhronom motoru. Koliko ja znam i on može imati debelo preko 90% efikasnosti a ne treba rijetke zemlje i slične stvari, relativno jeftin i vrlo pouzdan i jednostavan motor. Naravno da je bolje da ima preko 95%, ali da li tih par postotaka baš toliko vrijede?

 

Vrijedi, kako ne. Pogotovo ako se daljnjim istraživanjem može doći i do većih postotaka. Mada nije ni 5% za bacit. Npr, nećeš preć 500, nego 525km s istom baterijom.

11 godina
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
ihush kaže...
Entry Point kaže...

I eto, kako se razvijao motor sa unutarnjim izgaranjem, tako će sad električni motori dobiti na zamahu u razvoju i naravno pojeftiniti.

 -misliš? rekao bi da, jer to je logično.. dok se ne sjetiš biznisa, patenata, .. ili zašto su dosadašnji el.motori 'jeftini' (jer je tesla podrapao ugovor..).

-zašto se sad 'topla voda' prikazuje kao izum-novo.. upravo zato, jer je u masovnom bizu vlasništvo upravo najvažniji izvor zarade, beskonačno, sveti gral, ne proizvodnja nego vlasništvo-patenta..

-smisao-cilj biznisa nije pojeftiniti, nego profitirati. Sasvim suprotno od interesa kupca-potrošača-korisnika, kojem ovakve reklame služe kao vazelin ili distrakcija.

-za eu, ili fra-njem-ostali.. kao zajednicu nalik državi, kao protuteže ostalim velesilama, usa+uk, cccp, kina.. to je važno, no ponekad je važnije tko ima toljagu jer je bez tog patent samo komad papira, pa možda sutra umjesto dojč firme isto to ali s drugačije dizajniranim cagerima patentira npr apple (a cagere spominjem za tip fonta švicarske željeznice...).

-zato se nešto mora prikazati kao revolucionarno, tj tad postoji pravna osnova za patent.. a meni to zvuči kao razlog, time i logičnije očekivati poskupljenje istog motora nego bez patenta ... tako kaže elementarna matematika, no točno, u bizu ili kreiranju konačne cijene nije samo matematika bitna pa cijena može biti proizvoljna, viša-niža, 'tržišna' ili monopolističko-visoka, dumpersko-snižena.. neovisno o stvarnoj vrijednosti neke robe-usluge.

-da, sve što se jednom izmisli, kad krene u masovno, logično, pojeftini.. no to je u običnom-materijalnom-robnom kapitalizmu (povijesti) bilo tako, sad je novo doba, 21st, patent + toljaga je ono što je važno, npr vidi pod huaweijem za andorid kad ujko kaže ne..

-ako isti patent patentira npr ford ili detoritska industrija.. što misliš, hoće li nama biti e.motori jeftiniji? mada smo saveznici, to nam je ujko... plaćat ćemo, kao što plaćamo članstvo-zaštitu natoa (jednako kao reket mafiji) ili najnoviji račun za obranu od asteroida.. što im sve neće pasti napamet naplatiti? .. možda kišu?

Nije električni motor jeftin jer je Tesla poderao ugovor. Patentna prava vrijede 20 godina (u SAD, EU, a i u većini drugih zemalja) i Teslina prava su davno istekla. Tako će biti i s ovim motorom. Izumitelj ima 20 godina eskluzive, a nakon toga svatko ima pravo proizvodit uređaj bez ikakve nakade izumitelju.

 

EM je jeftin jer je to jednostavan stroj, za razliku od ICE motora, izrađen od običnih materijala. Jedini skuplji dio su permanentni magneti, koji ovim izumom prestaju biti tako važni. Stoga će EM još pojeftiniti, već sad, a pogotovo za 20 godina kada istekne pravo na patent.

42
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.5.2021 14:21 (markoBT).
8 godina
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
Ihush:

5% u el. automobilu znači da s 80kWh baterije mogu doći na 76 kWh, direktna ušteda od cca 600 dolara po vozilu. Obzirom da tih 4 kEh teži 20 kg, to je još uvijek 1% dobitka na performasama. Puta par milijuna ili desetaka milijuna dolazimo do popriličnih ušteda
Ja rekoh
9 godina
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
CalvinRi kaže...

 Slazem se generalno da je efikasnije == bolje, a pogotovo dugorocno. Ali ipak, u tvom primjeru, ne radi tvornica samo i iskljucivo sa tim elektromotorima takve vrste, struja se trosi na sto drugih mjesta, tako da je udio struje koje trose ti elektromotori pao za 5%, a ne ukupni iznos za struju, pa je usteda ipak manja

 

Kako god okrenuo, vlasniku tvornice je bitno ako ima 100 radnih mjesta s takvim elektromotorima da mu je barem taj dio isplativiji za tih 5%, za rasvjetu i ostalo siguno ne troši koliko se potroši u proizvodnji na radu elektromotora. Tako ako je na godišnjoj razini ušteda i 3-4%, opet mu je isplativo uzeti efikasniji elektromotor, pogotovo ako ga dobije po istoj cijeni od onog manje efikasnog.

A Japanci su dobili efikasniji elektromotor čiji proizvodni troškovi nisu ništa drugačiji od onog manje efikasnog.

5 godina
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
Feudalac kaže...
Ihush:

5% u el. automobilu znači da s 80kWh baterije mogu doći na 76 kWh, direktna ušteda od cca 600 dolara po vozilu. Obzirom da tih 4 kEh teži 20 kg, to je još uvijek 1% dobitka na performasama. Puta par milijuna ili desetaka milijuna dolazimo do popriličnih ušteda

 Mislim da je čak i ta ušteda od 5% manje bitna, pogotovo za pojedince i krajnje korisnike, ali je iznimno bitna kod dobijanja natječaja i pokušaja prodaje svog proizvoda velikim proizvođačima, tvornicama. Kao na primjeru s japancima, gore spomenutom, kad netko bude birao koji EM će pogonit sljedeću generaciju (na primjer Fiat Punta koji se proizvodi u milijunima primjeraka), onda će svaki postotak značit, a gledat će se u nekoliko decimala, a ne u punih 5%. To je OGROMNA prednost pred konkurencijom, za prodat svoj proizvod. Na kraju, tih nekoliko milijuna krajnjih korisnika će ukupno pridonijeti manjoj globalnoj potrošnji. Sve se to skalira na više i više razine, ne trebamo gledat samo nas kao pojedince i naših 3 kune uštede.

 

Jednostavno, da radite elektro auto, koji EM bi koristili, onaj s 94,5% efikasnosti ili onaj s 95% efikasnosti? Ne može jednostavnije...

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.5.2021 14:39 (Filox).
14 godina
offline
Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n

a sad pravo pitanje:

 

zašto elektrifikacija automobila podrazumijeva otkantavanje svega pametnog do sada implementiranog i guranje čim većih zaslona u unutrašnjost ?!?!?

 

Primjer:

 

204 KS EV Kona ima 7.6 do stotke i 167 kmh špicu

150 KS Octavia ima 8.2 do stotke i 230 špice

 

Kako to?  Pa Octavia ima 7 brzinski DSG...

 

Jedini pravi el. auto je onaj koji trenutno ima J1 platformu koju je proizveo Porsche - uz Taycane to je sad i Audi eTron GT...

 

Zašto? jer ima (samo) 2 brzine, i to mu daje performanse i njihovu ustrajnost... Zamislite tek kad stave više brzina, onda ćemo imati aute s manjom nominalnom snagom, ali bolje iskoristivosti (tj. smanjit će glavnu boljku el.automotiva - mali doseg)...

 

ne znam zašto elektrifikacija znači napuštanje strojarskog znanja ?!?

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.5.2021 14:42 (Stric_Jura).
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne

-super računica (točna) .. 'ali' ako s baterijom pređeš manje npr 300km tad je to +15km.. ne +25km i dalje isti postotak, točno ali manje, time manje osjetno tj nek efikasnost bude 100%, što tad?

tj nije stvar u efikasnosti-postotku, nego u riješenju koje eliminira stari problem četkica, koje bi bile problem trajnosti-održavanja time trošak + gubitak/neefikasnost koje sam dio stvara čak ako je sve ostalo na 100% kao supervodići i sl. Važno u ovom riješenju je uprvo to da umjesot fizičke stvari-kontakta-osovine i sl. imaš bežično, elektromagnetska sila-indukcija koja to radi bolje od materijala-fizičkih + nepoderivo, jednako na gancnovom kao i 100 godina starom motoru. To je važno u korištenju jer time je trošak i održavanje riješeno + eliminira se ovisnost o rijetkim metalima, dvije muhe jednim udarcem, važne tj održavanje još može biti u interesu biznisa jer na kraju sve plaća kupac-korisnik, dok proizvođač recimo zarađuje na servisu, no i njemu je čisti trošak-ovisnost o nekom metalu kao trajnom magnetu problem, npr kad brod zapne u suezu ili kad nečeg nema + cijene.. ovako je to eliminirano iz formule a KISS kaže da je to x-puta bolje.

-nije to nešto novo, kao ideja-znanje, možda već 100 godina.. no sad to industrija radi, sad će i primjena.. ne samo teorija ili znanost-znanje kao nešto što se može vs onog što se ekšli ono nas radi-proizvodi tj tržište-biz.

-u tom dijelu je čak važnije patent, vlasnik, nego sam resurs-minerali-metali tj po primjeru švicarske vidimo državu visokog standarda koja recimo proizvodi čokoladu, dok afričke države gdje čokolada raste nemaju posebnu koristi ili stnadard, tj čak ni fizičko posjedovanje nekog resursa ne znači da će to donjeti blagostanje-benefite, pa južnoafrikanci imaju dijamante no zarađuju nizozemci-trgovci, bliski istok ima naftu no ima ratove itd.. i ako imaš neki važan resurs, možeš očekivati da netko jači dođe i uzme-otme ga, dok s patentima, bar formalno postoji zakon, pravo.. (koje se istina ignorira, kao u slučaju cjepiva i sl. no formalno vrijedi i kad-tad će usa+uk isporučiti eu ugovoreno..).

 

da, tema nije o cjepivu, no ista osnovna stvar, vlasništvo, time pravo, cijena, dostupnost + vojna moć da zaštitiš svoje ili barem nešto što će one druge držati na udaljenosti da to ne otmu.

 

-šbb-kbb? .. što da se sad izmisli neki fuzijski reaktor koji je 100% čist, bezopasan, trajan, jeftin.. što bi se desilo s trenutnom geopolitičkom situacijom, naftnim i ratnim lobijem, burzama, elektroprivredom itd.? tj što da je to moguće kao što je tesla nekad želio, pa je biz jednostavno i samu ideju opstruirao-blokirao, tj tek kad smisle kako npr obračunati-naplatiti struju, tek tad kreće distribucija dok se tadašnjim teslinim idejama o dostupnoj-svima-free energiji biznisu iz tog razloga ne sviđa, tj 'a gdje sam tu ja' kaže svaki biznismen, s pravom, jer je njegovo legitimno pravo i pokretač u tržišno-kapitalističkoj privredi profit, tj nije još startrek-komunizam koji je realno nemoguć pa da je kao model moguć i takav način distribucije, čak i da se sutra pojavi takav neograničen-besplatan fuzijski generator koji bi opskrbio čitav svijet potrebnim količinama.. može i korak dalje, 'dođu neki svemirci'.. i jednostavno (bez da znamo kako) nam daju struju-žicu-energiju.. neograničeno. Problem koji tad imamo je što sustav kapitalizma i odnosa supersila to ne može dozvoliti, jer je jedna od osnova sustava kontrola resursa.. tad ako ništa drugo, ratovali bi za kontrolu utičnice-pipe kojom svi dobijamo istu struju i recimo porezom naplaćivali ostalima umjesto da to dijele jer nisu vlasnici ali su recimo jači s toljagom.. Tako svijet funkcionira milenijima i nema naznake da će se 'sutra' promijeniti, čak ni s covid-pandemijom koja opet potvrđuje upravo takav sebičan odnos velesila.

 

-ljudi-znanje može svašta-sve.. no to ne mora biti dovoljno, ponekad je važniji interes-sila, prečesto ekšli.. i vidjet ćemo što će od ovog na kraju biti, tj motor ko motor, pređe li 300 ili 500km platili ga puno ili malo sve su relativne brojke tj ne postoji cijena goriva ili po kilometru koja sutra ne bi mogla biti x2 viša ili niža i dalje jednako realna kao dan prije, pa čak i da imamo free izvore kao sunce i zamišljen fuzisjki reaktor i sl. ako ništa drugo tad bi nam naplaćivali transport energije, zaštitu prirode, nešto deseto.. jer osim mrava u društvu ima i cvrčaka, sportaša, političara, pjevača, umirovljenika itd. koji svi moraju živjeti od istog kolača, tj sredstava-zarade-poreza kako god ga nazvali dok pri tome bogatije države imaju viši standard tj prosječan građanin npr švice ima više nego prosječan građanin npr gane.. mada su kao ljudi 'jednaki', čak možda iste boje kose-kože-vjere, možda čak braća, samo žive na drugom mjestu, drugoj državi.. a taj standard osigurava moć, novac, vojsku-zaštitu i to da oni koji imaju žele imati i sutra, čak legitimno, braniti svoj interes, kao što lav ima legitimno pravo pojesti gazelu bez da mu se sudi za ubojstvo-kanibalizam jer je to naprosto njemu hrana.

 

-filozofiram :) .. no patenti i sila su ono bitno, tehnički je važno tek kad osiguraš vlast-silom, tek tad se kreće u ravnopravnu borbu na tržištu, kvalitetu itd.. tek tad je važno 500 ili 525km s istom baterijom tj tek tad je to i mjerljivo-usporedivo, kao kruške i jabuke itd.

 

-što da se sutra izmisli motor koji troši x10 puta manje? ili da je proizvodnja  x10 puta jeftinija-jednostavnija? .. što da se auto može proizvesti iste kvalitete-konfora itd za recimo desetinu današnje cijene nekim otrkićem, nekim materijalom kao plastika i sl. .. a ovo s eliminacijom rijetkih metala je više na tom tragu, tj tu je veća važnost upravo to, neovisnost o materijalu i time stepenica u evoluciji, korak. Nakon prvog, drugi je lakši jer već znamo kako...

istovremeno, ako je auto tad x-10-puta jeftiniji, to kao posljedicu rezultira uništenjem autoindustrije, jer ona očekuje zaradu u milijardama dok će posljedično jednostavno manje zaraditi, odnosno, ako ostane ista cijena, tad zaradu kao extraprofit strpa u džep no tad mi kao kupci nemamo od tog ništa.. pa onda koji smisao svega, osim povećanja zarade koja je prikrivena eko-potrošnjom i sl brigom..

-tako predstavnik autoindustrije kaže da proizvođač automobila nema stvarni razlog stvoriti motror koji troši manje, tj možda time štedi novac kupcu ali tad proizvođač nema interes + partnerindustrija kao gorivo mu pati manjom zaradom, odnosno nekad je dizel motor bio u startu skupji par tisuća eura koje si uštedio ako si radio kilometražu.. tj platiš više da bi štedio je zapravo oximoronizam, jer tad možeš uštedjeti trenutno + razliku investirati u npr loto-kocku i možda dobiti jackpot.. dok dugogodišnjim trošenjem tek trebaš uštedjeti plaćeno u startu a to znači i rizik samog prometa tj moraš voziti da bi bilo isplativo a ti implicitno vozača stavlja u promet, dok statistički netko mora stradati-poginuti i time nema šansu uštedjeti jer je mrtav a auto smrskan.. Sad su cijene slične, cijene goriva također i ostaje samo razlika efikasnoti motora koji više potroši ako imaš 'tenk' od par tona klase suv nego fićeka od par deci kubikaže.. i pri tome vlasnika ne dira puno neko tropsko drvo-ekologija ili ratovi pa ni rijetki metali, nego je to statusni simbol itd. tj ovaj dio filozofiranja se odnosi na to da je i do sad neovisno o elektro motoru ili nekom poboljšanju postojala mogućnost-opcija-izbor, veće-manje potrošnje pa ljudi ovisno o platežnoj moći biraju skuplje-veće-jače .. koje troši više! ne manje.. paradox? ne nego ljudsko ponašanje, normalno.. mada je matematički ili teoretski nelogično. Sve dok je tako nema ni šanse za komunističko-utopistički idealan svijet s energijom-dostupnosti svima.. tj dok je to stvar biznisa-zarade pa i kontrole-moć-država do tad nije primarni kriterij što se može (thenički-znanstveno), nego što se politički može-želi ili poslovno isplativo-profit, možda kratkoročni-dugoročni itd..

-auto ind tad proizvodi skupi-jaki-teški suv jer zarađuje, ne fičeka na kojem bi zarađivali manje ili nedovoljno za njihove želje tj dosadašnje profite mada bi i njima 5% i dalje matematički bilo točno 5%.. ali nije isto od stotice ili milijarde tj osnovice na koju se računa i koliko te mrvice na kraju stvarno vrijede, ne kao postotak nego ekšli iznos. Proizvođač će logično proizvoditi onaj auto na kojem (više) zarađuje, ne onaj koji bi bio bolji po nekom drugom kriteriju pri čemu će kupcu nudi izbor boje ili ručice mjenjača.. ali ne onaj drugi auto.

 

-struja? struja se proizvodi, kao što se peče kruh.. svakodnevno. Višak? baca se.. a to onaj tko baca ne želi, nego bi to želio prodati, ako pri tome još plaćaš resurse kao gorivo tad je dvostuko korisnije eliminirati ovisnost o npr nafti i zamijeniti energent strujom (eu-države..) + ako se već ne može skladištiti tad prodati što više, ako kupac ne troši, stvoriti potrebu trošenja.. npr povećati proizvodnju klimauređaja koji će tad rezultirati povećanom potrošnjom struje, povećati broj ev automobila na tržištu i time će jednostavno hep povećati zaradu-promet tj količinu isporučene struje, vs 'bačene'. Svi u tom lancu zapravo žele povećanje, ne smanjenje (potrošnje, jer je time direktno povezano s novcem-plaćanjem) osim korisnika koji to plaća, no tad se opet zatvori krug, pa ako ne troši na gorivo uzet će mu država recimo porezom i tad mali korisnik pragmatično zaključi da ono što ima bolje da potroši na svoje hobije-gušteve nego da mu to netko uzme-otme ili porezom naplati. Što da (izmišljavam) kupci-konzumenti-radnici, oni koji nisu vlasnici biza nego rade za plaću, sad odluče ne trošiti, štedjeti.. i sav ušteđen novac položiti u neki fond, banku ili u jastuk? Što biz, ostali-država ima od tog? Što susjed ima od tog? .. dok ako troši taj višak, tad svi imaju neku korist, kupi sladoled ili piće, time je profitirao taj trgovac, njegova obitelj, porez-država koja taj novac da u ceste-zdravstvo-škole.. tj svi time profitiramo indirektno. Time je štednja suprotna samoj potrebi kapitalističke ekonomije koja uz to ima i konstantno predviđen rast-+ povećanje kao doktrinu pa za iduću fiskalnu godinu moraš povećati +5% nečega.. zarade-prometa inače si loš manager, barem fiktivno.. no kad dođeš do ovakve potrošnje struje kao u eu, tad više nemaš što ili kamo dalje širiti, tj istočna eu je već prošla priključne faze, prodalo se što se moglo, dok afrikanci nisu tržište tj nemaju platežnu moć platiti, samo konzumirati ako ćeš im nešto pokloniti.. no to nije biz i zato nije zanimljivo kao tržište dok eu je.

 

-što da sad svi el. uređaji nekim dekretom ili čarobnim štapićem jednostavno troše manje sturje, npr 10% prijašnje potrošnje? Što bi se tad desilo, kupcu-platiši računa a što hepu-proizvođaču-trgovcu + državi/porezu? + pri tome ne zaboraviti da taj kupac-potrošač-platiša računa ipak živi u toj državi i time osjeća standard koji ide porezom upravo takvim računima za sve, pdv 25%..

-ok, to je recimo nemoguće, ali je moguće da dekretom struja promijeni cijenu, npr da pojeftini (teže) ili poskupi (lakše)... što tad? tj tad se ništa nije promijenilo osim iznosa na računu, no što veći račun to više ide za porez-standard pa se dijelom svaki veći račun vrati tom građanu i to je razlika za švicu vs afrika, pa bi tako radije živo u švici i plaćao režije-poreze nego u africi free.. bez ičega za nula kuna, osim što vidiš lavove.. koji ako su gladni može biti nezgodno :)

-jednim takvim dekretom, prije par godina je jedan ministar donio odluku da će građani plaćati +20kn više godišnje, porez.. energetika, .. tj to će nas u ako se ne varam 7god koštati cca 27 milijardi.. dobro-loše? Tim novcem se može svašta, nrp riješiti dug zdravstva, puno stvari.. no ovako će otići ugovornim partnerima u džep, koji su malverzacijama-korupcijom itd došli do takvih ugovora, suđenja itd. no tko će na kraju biti kriv a tko s novcem u džepu vidjet ćemo, do tad je to 'legitimna zarada'.. ili lopovluk ekipe.. što u tom kontektsu malog perice znači 5% efikasnosti elektro motora koji je već na cca 95% moguće efikasnosti tj unutar još moguće ganice je samo 5% mogućeg poboljšanja dok se 5000%.. troši negjde drugdje, bezveze.. pa i na trošak suđenja za malverzacije što je time samo dodatni trošak društva kojeg svi plaćamo odnosno plaćam nečiju odluku koja je koruptivno-lopovska već sad i time mi moguća ušteda na rezervoaru goriva ili ev zapravo nije bitna kao što mi nije bitno par lipa ostaviti na kasi trgovine kao sitniš..

 

-države, znanost, tehnološke mogućnosti .. bi trebale biti pozitivne, za koristi svima, civilizaciji.. no u bizu se prvo gledaju vlastiti džepovi + geopolitika + resursi + velesile... pa i kad si u pravu, dođe neandertalac s toljagom i jednostavno te 'jačim' argumetnom uvjeri u suprotno. Tad je 5% nevažno.

-važno je eliminirati ovisnost, no to nije samo stvar autoindustrije ili građana-znanja, nego i recimo vojne slie kao i pupčane vrpce s ujkosemom... a tad ovisi što drugi kažu, ne što je bolje, interesi (velikih).

 

edit:

Stric_Jura kaže...

..

 

ne znam zašto elektrifikacija znači napuštanje strojarskog znanja ?!?

 .. da, izgleda zato jer svaka branša je za sebe, nije više renesansno doba kad je čovac-jedan bio sve, pa i kovač-kuhar osim maršal :) .. tj kao da jedna uska branša nema pojma o drugoj, što je u znanosti zapravo bolno vidljivo tj neki super-uber znanstvenik može rasturati u svojoj grani no ne zna (ne mora znati) ništa o ostatku, npr kemiji-bilogiji-ili nešto deseto, što je često potrebno, jer znanost-ideje i izumi su takvi, multi-znanstveni i često neočekivana kombinacija da neko riješenje kao što su to japanci otkrili slučajno prolijevajući vino po chipovima za supravodljivost.. pa to sad rade rutinski, korak dalje porljevaju fantu-colu-ajvar.. itd. no to više ne spada pod znanost nego na ćoravo alkemiju itd.

-da, neke osnovne stvari ako ništa drugo pragmatičnost ili smisao ponekad druga branša jednostavno nema, odnosno kao da svi moraju proći put početnika mada je lakše učiti na tuđim greškama ...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.5.2021 15:30 (ihush).
14 godina
offline
Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n

Post od ihusha...

3 Pročitao sam do kraja
34 wtf nemam ja toliko vremena
 
14 0 hvala 2
15 godina
offline
Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n

na svojim stranicama hak i dalje uopće ne navodi mogućnost električnog motora (ima hibrid) pri izračunu za registraciju a harač se plaća prema snazi (nebitno iz kakvog pogona) + posebna davanja za okoliš (pogon jednako nebitan). dakle, i dalje (i u nas još duuuuuugo) tdi 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
Stric_Jura kaže...

a sad pravo pitanje:

 

zašto elektrifikacija automobila podrazumijeva otkantavanje svega pametnog do sada implementiranog i guranje čim većih zaslona u unutrašnjost ?!?!?

 

Primjer:

 

204 KS EV Kona ima 7.6 do stotke i 167 kmh špicu

150 KS Octavia ima 8.2 do stotke i 230 špice

 

Kako to?  Pa Octavia ima 7 brzinski DSG...

 

Jedini pravi el. auto je onaj koji trenutno ima J1 platformu koju je proizveo Porsche - uz Taycane to je sad i Audi eTron GT...

 

Zašto? jer ima (samo) 2 brzine, i to mu daje performanse i njihovu ustrajnost... Zamislite tek kad stave više brzina, onda ćemo imati aute s manjom nominalnom snagom, ali bolje iskoristivosti (tj. smanjit će glavnu boljku el.automotiva - mali doseg)...

 

ne znam zašto elektrifikacija znači napuštanje strojarskog znanja ?!?

 Ako se ne varam, Škoda koja ima 7 brzina i max brzinu od 230kmh na 150 konja nije limitirana brzinom jer troši benzin a ne struju iz baterija kao Kona, pa zato Kona ne postiže rezultate koje bi efektivno mogla zbog štednje energije.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.5.2021 16:22 (učo).
3 godine
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
Električnim motorima nisu potrebne brzine jer konstantno imaju maksimalni okretni moment.
8 godina
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
Gallu:

Donekle je tako, ali je praktično nemoguće napraviti motor koji ima istu efikasnost na 3000 i na 15000 rpm-a. Tu je onda pitanje pregrijavanja, ubrzanog trošenja ležajeva, zupčanika u reduktoru, vrlo neugodnog zvuka visoke frekvencije…
Ja rekoh
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice