MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicije (2

poruka: 58
|
čitano: 26.171
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicije (2".
15 godina
offline
MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicije (2

Eh ovaj drugi dio o M1 je već prava bomba od teksta. Palac gore za autora.

PS: Ima li neki Appleovac koji je kupio onaj Rende Sir od 50k USD, i da mi je znati kako Apple komuna reagira na to. Ono tipa danas iskeširaš 50k a sutra dobiješ na neki način "nogu". 

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicije (2

Čini mi se da je ovo neki noviji build Windows on ARM jer prema opisanome sve dosta dobro funkcionira? Želio sam isprobati nstalaciju koja je izašla početkom 12. mjeseca, no gledao sam malo iskustva korisnika pa je bilo dosta još problema. Kad riješim pitanje pokretanja Windowsa mislim da definitivno prelazim na M1 Air sa 16 GB i 1TB hard.

 

Vidim da Mario spominje korištenje iMaca kao vanjskog ekrana, no to nije bilo moguće sa verzijama Late 2014 i novijim. Da li se nešto promijenilo oko toga u Appleu ili koristi neki 3rd party alata? To mi je izrazito zanimljivo jer radi toga nisam još napravio upgrade sa Late 2013 iMaca, a neda mi se čačkati po tome kako da instaliram Big Sure jer službeno nije podržan (što je totalno nelogično).

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
southy kaže...

Čini mi se da je ovo neki noviji build Windows on ARM jer prema opisanome sve dosta dobro funkcionira? Želio sam isprobati nstalaciju koja je izašla početkom 12. mjeseca, no gledao sam malo iskustva korisnika pa je bilo dosta još problema. Kad riješim pitanje pokretanja Windowsa mislim da definitivno prelazim na M1 Air sa 16 GB i 1TB hard.

 

Vidim da Mario spominje korištenje iMaca kao vanjskog ekrana, no to nije bilo moguće sa verzijama Late 2014 i novijim. Da li se nešto promijenilo oko toga u Appleu ili koristi neki 3rd party alata? To mi je izrazito zanimljivo jer radi toga nisam još napravio upgrade sa Late 2013 iMaca, a neda mi se čačkati po tome kako da instaliram Big Sure jer službeno nije podržan (što je totalno nelogično).

Kod mene je trenutni Build 21292 ali regularni x86. I radi bez ikakvih problema kao i sasvim novi Windowsi. Osim naravno što imam neke nove funkcije.

Sa Insider verzijom ARM Windowsa možda bi i probao, ali ne znam na kojem ARM-u da ga pokrenem.

3 godine
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
southy kaže...

Čini mi se da je ovo neki noviji build Windows on ARM jer prema opisanome sve dosta dobro funkcionira? Želio sam isprobati nstalaciju koja je izašla početkom 12. mjeseca, no gledao sam malo iskustva korisnika pa je bilo dosta još problema. Kad riješim pitanje pokretanja Windowsa mislim da definitivno prelazim na M1 Air sa 16 GB i 1TB hard.

 

Vidim da Mario spominje korištenje iMaca kao vanjskog ekrana, no to nije bilo moguće sa verzijama Late 2014 i novijim. Da li se nešto promijenilo oko toga u Appleu ili koristi neki 3rd party alata? To mi je izrazito zanimljivo jer radi toga nisam još napravio upgrade sa Late 2013 iMaca, a neda mi se čačkati po tome kako da instaliram Big Sure jer službeno nije podržan (što je totalno nelogično).

 

Windows on ARM... recimo da radi solidno s obzirom na alfa/preview fazu svega toga skupa, nisam siguran da bih rekao "dosta dobro", ostanimo na solidnom... i ne bih zasad na tome bazirao odluku o kupnji bilo čega s M1, eventualni mali plus jer je obećavajuće. Dosta je to još eksperimentalno. Bilo je problema zbog rane prve verzije Parallelsa, koja je u međuvremenu dobila update pa su neki od tih problema riješeni (moguće je da si čitao o tim problemima, jedva su se i mogli dići Windows on ARM pod Parallelsima jer je bio neki problem sa sinkronizacijom vremena VM <> Mac, neki su imali problema s miševima i pointerima i svašta, no s tim konkretno nisam imao poteškoća, čak niti s tom prvom verzijom Parallelsa). Neke stvari su i dalje problematične, npr. Windows Store koji ne radi (vjerojatno jer je 32-bitni app ili postoji neki drugi problem) a povremeno se dogodi i pokoji čudni glitch pa moraš rebootati VM.

 

No, browseri koje sam probao - rade, Mailbird (mail klijent) - radi, većina random aplikacija za Windows (Intel) koje sam probao su bile OK. Nisam siguran da bi to što se Windows/Intel appsi za Windows daju dići na M1 trebao biti ključan argument prilikom kupovine M1 :) jer je stvarno sve skupa u eksperimentalnoj fazi ali ako ti baš treba za onaj jedan app koji nikako ne postoji na Macu i slično, djeluje obećavajuće ovo što zasad radi. Naravno, najsretnije rješenje bilo bi kad bi se pojavilo više ARM aplikacija za Windows, jer je ova x64 emulacija najveći gubitak performansi, no bojim se da ćemo to čekati još neko dulje vrijeme, footprint Windows on ARM baš i nije sjajan pa da developeri pohrle. Nije beznačajno ni to što službeno ne možeš imati licencu za Windows on ARM, pa otpada neka ozbiljna poslovna primjena dok se ne vidi hoće li Microsoft možda dopustiti da se ta licenca službeno kupi.

 

Re: iMac. Mogu provjeriti s Mariom. Target display mode ne radi na novijim iMacovima, kao što kažeš; ima drugih rješenja, no nisam ih imao prilike koristiti pa ne znam kakva su u praksi (latencija itd) i koliko dobro rade. To me smeta kod iMacova i šteta da su ukinuli, jer je obično 4K/5K monitor dugovječniji od samog stroja pa je šteta da se ne može koristiti kao displej bez puno petljanja.

16 godina
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
dsusanj kaže...

Windows on ARM... recimo da radi solidno s obzirom na alfa/preview fazu svega toga skupa, nisam siguran da bih rekao "dosta dobro", ostanimo na solidnom... i ne bih zasad na tome bazirao odluku o kupnji bilo čega s M1, eventualni mali plus jer je obećavajuće. Dosta je to još eksperimentalno. Bilo je problema zbog rane prve verzije Parallelsa, koja je u međuvremenu dobila update pa su neki od tih problema riješeni (moguće je da si čitao o tim problemima, jedva su se i mogli dići Windows on ARM pod Parallelsima jer je bio neki problem sa sinkronizacijom vremena VM <> Mac, neki su imali problema s miševima i pointerima i svašta, no s tim konkretno nisam imao poteškoća, čak niti s tom prvom verzijom Parallelsa). Neke stvari su i dalje problematične, npr. Windows Store koji ne radi (vjerojatno jer je 32-bitni app ili postoji neki drugi problem) a povremeno se dogodi i pokoji čudni glitch pa moraš rebootati VM.

 

No, browseri koje sam probao - rade, Mailbird (mail klijent) - radi, većina random aplikacija za Windows (Intel) koje sam probao su bile OK. Nisam siguran da bi to što se Windows/Intel appsi za Windows daju dići na M1 trebao biti ključan argument prilikom kupovine M1 :) jer je stvarno sve skupa u eksperimentalnoj fazi ali ako ti baš treba za onaj jedan app koji nikako ne postoji na Macu i slično, djeluje obećavajuće ovo što zasad radi. Naravno, najsretnije rješenje bilo bi kad bi se pojavilo više ARM aplikacija za Windows, jer je ova x64 emulacija najveći gubitak performansi, no bojim se da ćemo to čekati još neko dulje vrijeme, footprint Windows on ARM baš i nije sjajan pa da developeri pohrle. Nije beznačajno ni to što službeno ne možeš imati licencu za Windows on ARM, pa otpada neka ozbiljna poslovna primjena dok se ne vidi hoće li Microsoft možda dopustiti da se ta licenca službeno kupi.

 

Re: iMac. Mogu provjeriti s Mariom. Target display mode ne radi na novijim iMacovima, kao što kažeš; ima drugih rješenja, no nisam ih imao prilike koristiti pa ne znam kakva su u praksi (latencija itd) i koliko dobro rade. To me smeta kod iMacova i šteta da su ukinuli, jer je obično 4K/5K monitor dugovječniji od samog stroja pa je šteta da se ne može koristiti kao displej bez puno petljanja.

To što ne radi Windows store je samo plus Jasno mi je da problema ima i da i u finalnim verzijama ima čudnog ponašanja, no kolega koji je pokušavao je zapravo imao čudnih problema i npr. pokrenuo je jednom, dvaput aplikaciju i to tipa Chrome i onda treći put ništa dok ne restarta VM. M1 sam za početak uzeo entry model Aira, to mi je za osobnu upotrebu, a ako se riješi pokretanje Windowsa onda ga mogu i na poslu zatražiti. Da, ne volim emulacije i proći će neko vrijeme dok MS to ne ispegla, ali bitno da je krenuo u tom smjeru. A što se licence tiče iako nitko ne govori o tome mislim da će MS popustiti i uvrstiti ARM verziju čim bude dovoljno stabilna jer vjerujem da će bar nekoliko većih igrača izdati konkurentnije ARM procesore.

Target display je fantastična stvar, ukinuli su ga valjda jer su naišli na usko grlo sa 5K rezolucijom, no tehnički više nema prepreka da ga ne vrate.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Envy kaže...
southy kaže...

Čini mi se da je ovo neki noviji build Windows on ARM jer prema opisanome sve dosta dobro funkcionira? Želio sam isprobati nstalaciju koja je izašla početkom 12. mjeseca, no gledao sam malo iskustva korisnika pa je bilo dosta još problema. Kad riješim pitanje pokretanja Windowsa mislim da definitivno prelazim na M1 Air sa 16 GB i 1TB hard.

 

Vidim da Mario spominje korištenje iMaca kao vanjskog ekrana, no to nije bilo moguće sa verzijama Late 2014 i novijim. Da li se nešto promijenilo oko toga u Appleu ili koristi neki 3rd party alata? To mi je izrazito zanimljivo jer radi toga nisam još napravio upgrade sa Late 2013 iMaca, a neda mi se čačkati po tome kako da instaliram Big Sure jer službeno nije podržan (što je totalno nelogično).

Kod mene je trenutni Build 21292 ali regularni x86. I radi bez ikakvih problema kao i sasvim novi Windowsi. Osim naravno što imam neke nove funkcije.

Sa Insider verzijom ARM Windowsa možda bi i probao, ali ne znam na kojem ARM-u da ga pokrenem.

Da se nisam odlučio prebaciti na Air vjerojatno bih uzeo Mac Mini, cijena je 6700 pa ako uzimaš za firmu ispadne vrlo pristojna cijena za to što nudi.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
southy kaže...
Envy kaže...
southy kaže...

Čini mi se da je ovo neki noviji build Windows on ARM jer prema opisanome sve dosta dobro funkcionira? Želio sam isprobati nstalaciju koja je izašla početkom 12. mjeseca, no gledao sam malo iskustva korisnika pa je bilo dosta još problema. Kad riješim pitanje pokretanja Windowsa mislim da definitivno prelazim na M1 Air sa 16 GB i 1TB hard.

 

Vidim da Mario spominje korištenje iMaca kao vanjskog ekrana, no to nije bilo moguće sa verzijama Late 2014 i novijim. Da li se nešto promijenilo oko toga u Appleu ili koristi neki 3rd party alata? To mi je izrazito zanimljivo jer radi toga nisam još napravio upgrade sa Late 2013 iMaca, a neda mi se čačkati po tome kako da instaliram Big Sure jer službeno nije podržan (što je totalno nelogično).

Kod mene je trenutni Build 21292 ali regularni x86. I radi bez ikakvih problema kao i sasvim novi Windowsi. Osim naravno što imam neke nove funkcije.

Sa Insider verzijom ARM Windowsa možda bi i probao, ali ne znam na kojem ARM-u da ga pokrenem.

Da se nisam odlučio prebaciti na Air vjerojatno bih uzeo Mac Mini, cijena je 6700 pa ako uzimaš za firmu ispadne vrlo pristojna cijena za to što nudi.

Uvijek neka kvaka sa Appleovim računarima.. Kao što sam jednom rekao imao sam 1996. godine Machintosh od donacije iz Švedske. To su bili pusti snovi i za Šveski standard a da ne govorimo o bosanskom ili hrvatskom standardu tada. Pro Linkov modem koji je košta ne znam ili zvučna kartica 15 KM (maraka ne kuna) za Apple njihov šrot koštao je basnoslovnih 115 KM.

Pa onda poslije možda 2002, imao i gorak okus. Ok.. sada kupim taj M1, hoću li moći igrati Age of Empires II: Definitice Edition? I kako će se ponašati kao GNS3 Emulator.

Ali najzanimljivije bi mi bilo kako komuna Applova reagira na novi M1. Novi M1 je navodno već 7 godina projektiran. Možda im je i politika ajmo prvo u ono najjeftinije pa onda u Pro segment.

4 Iteracije procesora (Motorola, IBM, Intel i sada ARM) a udio Appla u desktop segmentu nije još uvijek dvocifren.. Pričali smo o tome na dugo i na široko.

Ja ću da pohvalim tekst ovaj i dalje da se ne uključujem (aktivno) u raspravu.

Pitanje? Ako je nekome toliko bitna baterija ne znam kako na 14" monitoru (koji je čak i Desktop Replacement) može provesti 10-tak sati rada. Ja bi se ubio nakon 7. sata.

PS: Pogledao sam Instagram profil od kolege iz Okvira. Iskreno profesionalac jeste, ali graduacija boja vidljiva iz aviona čak i u profi fotografija. Ali opet pohvaljujem njegovo iskustvo.

Because anything Korea does, Japan does it better.
8 godina
offline
MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicije (2

Unatoč što pozdravljam Appleov switch na ARM, odn mislim da je  to dobar potez dugoročno - a neke performanse već govore u prilog tome (+baterija, disipacija topline itd)...
...Ovo sa softverom zvuči kao PR labuđi pjev.

 

Jbt, koristim Win software na Linuxu cca već 10 godina, što kroz Wine što preko VirtualBox.

Sažeto: bolji rad, manje problema nego li ovo gore opisano.

Daj me najte, Windows@ARM "kao alternativa" za BootCamp i/ili Paralels? Windows RT, neslužbeni ? :D

Pa imate onda  onaj Lenovo Yoga all-in-one ili kak se već zove, kod nas ga prodavaju za cca 1000kn i ne mogu ga nikome uvaliti jer... gore je Windows10S..

Iliti: nema na ARMu skoro ništa dobrog u Win verziji, a da se to ne može bolje / drugačije odraditi.

 

"Pravi" Edge, Skype, Teams itd trenutno rade jednako (loše) ili lošije kao na Linuxu odn. Chromebooku.
OK, to će se srediti, ali ne Lažimo napaćeni narod :)

 

Glede Rossette  -  ma bit će ok, ali ovo za sad je kako i ja vrtim Win Photoshop ili illustrator na Lnuxu. Radi (i kroz Wine i VirtualBox), ali se malo oteliš dok sve ne namjestiš i - ne očekuj 100% stabilnost ili performanse.

Jbt, na Photoshopu na novom MacBooku npr ne možeš eksportirati svg, gif itd!

https://helpx.adobe.com/photoshop/kb/photoshop-and-macos-big-sur.html#Rosetta2emulationcompatibility

Acrobat ima na desetke glitcheva. itd

Takve glitcheve sigurno nemaš na Linuxu!
Makar: na Linuxu je PS, kao glavni alat, ionako uglavnom debilana uz super moćne GIMP i Kritu.
Potpuno jednako tome, drago mi je da za novi MacBook Pro već postoje odlični Affinity Photo, Designer i Publisher: sigurno pružaju bolje iskustvo.
Affinity Designer je alat 21. stoljeća i Adobe Illustrator je kao nabrijani Wartburg pored njega.
Nažalost, na Linuxu ga ne možemo očekivati (bez VirtualBoxa) iako imamo moćne Gravit Designer, Vectr i naravno Inkscape.

 

Ne znam kako je s cijenom, ali za jabukaše bi preporučio da šparaju novce - prije ili kasnije ovaj ARM MacBook Pro će biti *the standard* za foto/video i grafikalije. Dugoročno isplativa investicija, recimo.
Ne za mene, naravno ;) 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Windows 10 on ARM nije 10S niti RT, nego je sličnije switchu kad se prelazilo sa 32-bitnih na 64-bitne aplikacije (ne kažem da je isto nego sličnije). Ako će trendovi sa novim procesorima nastaviti u ovom smjeru MS će to jednostavno morati napraviti. A ti bi trebao biti sretan, Linux je moguće vrtjeti kroz virtualke već sad jer postoji ARM verzija koja radi sasvim normalno, a postoji i projekt koji nastoji omogućiti boot u Linux OS (zamjena za BootCamp) - pod budnim okom Linusa Torvaldsa
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Zechina kaže...

..

 

Daj me najte, Windows@ARM "kao alternativa" za BootCamp i/ili Paralels? Windows RT, neslužbeni ? :D

Pa imate onda  onaj Lenovo Yoga all-in-one ili kak se već zove, kod nas ga prodavaju za cca 1000kn i ne mogu ga nikome uvaliti jer... gore je Windows10S..

Iliti: nema na ARMu skoro ništa dobrog u Win verziji, a da se to ne može bolje / drugačije odraditi.

..

Ne za mene, naravno ;) 

 -tebe su 'prozori' lupili po prstima kao dijete... trauma? tužno.. :)) no time nisi postao 'stručnjak' (i bolje ne ulaziti dublje u (ne)znanje... mada bi to bilo minimum uvjeta za kvalitetnu kritiku).

 

no, tema je mac-m1.. odlična stvar, 'igračka' koja jede malu djecu i zvijeri od dosadašnjih računala za 'cgi' .. kad igračka zašamara dosadašnji top-mac model u normalnom radu, bar po recenzijama, .. možemo biti skeptični-sumnjičavi ali čemu bi svi lagali-izmišljali.. tj po viđenom, igračka je zvjer, radi i to za daleko manje novca nego što smo do sad naviknuli kad je nagrižena jabuka u pitanju (ili bilo koji brand te klase..).

-prije godinu me iznenadio balckmagic s novim ponudama, cijenama, klasom uređaja i cijenom koja je red veličine niža od dosadašnjih .. sad i apple? firma koja nikad nije rezala cijenu, naprotiv... (??) .. kamo to ide? No, sviđa mi se :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Zechina kaže...

Daj me najte, Windows@ARM "kao alternativa" za BootCamp i/ili Paralels? Windows RT, neslužbeni ? :D

Pa imate onda  onaj Lenovo Yoga all-in-one ili kak se već zove, kod nas ga prodavaju za cca 1000kn i ne mogu ga nikome uvaliti jer... gore je Windows10S..

 

Glede Rossette  -  ma bit će ok, ali ovo za sad je kako i ja vrtim Win Photoshop ili illustrator na Lnuxu. Radi (i kroz Wine i VirtualBox), ali se malo oteliš dok sve ne namjestiš i - ne očekuj 100% stabilnost ili performanse.

 

 

Windows on ARM ima smisla kao alternativa za Boot Camp jer je količina ljudi koji dižu Macove direktno u Windowse mala ali i ti ljudi će tražiti neko rješenje ako ne žele imati još i Windows stroj sa strane. Smisao virtualizacije Windowsa je ili a) testiranje/development ili b) da pokreneš taj jedan app koji ti treba a koji ne postoji za Mac. Netko tko koristi Mac za productivity i za kreativne aplikacije vjerojatno ne mora nikad na njemu dići nikakve Windowse, tako da je ovo testiranje Windows on ARM na Macu bilo više zbog toga da se i to proba i zato jer je jednostavno zanimljivo. Tim više što je jedini stroj na kojem si dosad uopće mogao probati Windows on ARM bio Surface Pro X.

 

Toliko malo ljudi uopće zna za Windows on ARM - koji nema veze s Windows RT (RT su bili 32-bitni ARM Windows 8) niti s Windows 10S - da je imalo smisla to probati.

 

Re: Rosetta. Molim te pročitaj kako Rosetta radi. Ne radi se o emulaciji. Aplikacija se jednom prevede u ARM kod i nakon toga radi kao native M1 app, što nije baš usporedivo s Wineom koji je emulator za Windows API pozive pod Linuxom (tj. mora prevoditi API pozive za jedan OS u API pozive za drugi OS). Rosetta to ne mora raditi pa ne postoji nikakav dramatičan performance hit.

 

Normalno da ima glitcheva u Adobeovim aplikacijama, popravit će ih. Zamjena kompletne CPU arhitekture nije mačji kašalj (povucimo paralelu - transplantacija mozga, nakon koje svi organi i dalje rade) a Adobeu su to glavni korisnici, pa mislim da će vrlo brzo cijeli Adobe CC dobiti bete za M1.

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.1.2021 20:56 (dsusanj).
8 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
southy kaže...
Windows 10 on ARM nije 10S niti RT

 

Naravno, samo sam bio sarkastičan. BTW, Wine 3.0 je portan na Android i - ljudi su uspjeli dići baš Windows RT apps. Čisto kao kuriozitet.

 

ihush kaže...
Zechina kaže...

..

 

Daj me najte, Windows@ARM "kao alternativa" za BootCamp i/ili Paralels? Windows RT, neslužbeni ? :D

Pa imate onda  onaj Lenovo Yoga all-in-one ili kak se već zove, kod nas ga prodavaju za cca 1000kn i ne mogu ga nikome uvaliti jer... gore je Windows10S..

Iliti: nema na ARMu skoro ništa dobrog u Win verziji, a da se to ne može bolje / drugačije odraditi.

..

Ne za mene, naravno ;) 

 -tebe su 'prozori' lupili po prstima kao dijete... trauma? tužno.. :)) no time nisi postao 'stručnjak' (i bolje ne ulaziti dublje u (ne)znanje... mada bi to bilo minimum uvjeta za kvalitetnu kritiku).

 

no, tema je mac-m1.. odlična stvar, 'igračka' koja jede malu djecu i zvijeri od dosadašnjih računala za 'cgi' .. kad igračka zašamara dosadašnji top-mac model u normalnom radu, bar po recenzijama, .. možemo biti skeptični-sumnjičavi ali čemu bi svi lagali-izmišljali.. tj po viđenom, igračka je zvjer, radi i to za daleko manje novca nego što smo do sad naviknuli kad je nagrižena jabuka u pitanju (ili bilo koji brand te klase..).

-prije godinu me iznenadio balckmagic s novim ponudama, cijenama, klasom uređaja i cijenom koja je red veličine niža od dosadašnjih .. sad i apple? firma koja nikad nije rezala cijenu, naprotiv... (??) .. kamo to ide? No, sviđa mi se :)

 
Znaš dobro kao i ja da su UWP propala stvar (a time i win apps on arm, nekmoli 32-bit win apps @arm). Frend mi radi sa Hololens itd pa mora koristiti ta shranja, realno - to je napušteno.
Ako znaš nekog da radi sa "WinCore" aplikacijama, odlično za tebe.
U međuvremenu, u toj desetljetnoj odiseji u potrazi za  standardnim  dev frameworkom koji radi, evo ti opet novi MS buzzword za kupovanje vremena:
Xamarin Forms 5.0 ! Koji radi "sve i svugdje"... osim što (opet) ne radi kako treba, osim što je mrtvorođenče koje je odmah po najavi slkužbeno (opet) proglašeno - privremenim riješenjem.
Dok se tamo negdje 2022-e ne porodi - (fanfare...) .NET MAUI!

Koji će, naravno, raditi "sve i svugdje", znači sve što su najavljivali i za Win 8.x apss, ...  UWP ....

... a dotle valjda treba koristiti Win32, WPF, i WinForms. Koje na ARMu - ne rade.

 

Last stop before MAUI: Xamarin Forms 5.0 released for cross-platform mobile, new features, new bugs

https://www.theregister.com/2021/01/11/xamarin_forms_5/

Ovo sa "Windows on ARM", pa još "Insider preview" je teža žvaka - to je razvijano GODINAMA za specijalno razvijeni Snadragon SOC (navodno je MS millijarde utukao u to - poklonio Qualcommu) i - opet nije radilo kako treba. I još uvijek ne radi (vidi niže).


M1 je toliko jak SOC da, preko npr Parallelsa može (u teoriji) vrtti čak i to - i opet će doći do istih, dugogodišnjih problema koje npr Surface PRO X ( i čitava serija uopće) ima godinama (i) zbog real-time emulacije - žestoko pregrijavanje, posljedično naglo padanje performansi, prebrzo degradirajuća baterija itd.
Nema smisla uništavati odlični MacBook Pro zbog toga.

 

dsusanj kaže...

> Tim više što je jedini stroj na kojem si dosad uopće mogao probati Windows on ARM bio Surface Pro X.

Nije točno, preko Wine 3.x za ARM možeš win apps imati već neko vrijeme... ako si daš dovoljno truda. O performansama, naravno, ne bih.

Ali radit će ti i na Raspberry Pi, Androidu i naravno Chromebooku.

https://gist.github.com/MIvanchev/14de59fa2552d315ac74c30cf1c0b01e

 

imalo smisla to probati.

S time se slažem. Uvijek treba testirati granice imho.

Ali evo ti odmah pravi, nadasve koristan i real-world quick test:

https://nikkhokkho.sourceforge.io/static.php?page=FileOptimizer

Probaj FileOptimizer u bilo kojem obliku (koji je isključivo, 100% Win app! Ima i 32-bit i 64-bit), na WIneu/, pa na blo kojem npr x86 Linuxu ili OS Xu  i - usporedi "performanse" na M1 preko Parallelsa

Operating System: Windows XP, 2003, Vista, 2008, 7, 8, 2012, 10 or 2016 (x86 and x64 compatible).
Radi i na Win8 Metro i MacOSu, ReactOSu, BSD Unixu i naravno bilo kojem Linuxu, bez greške.

BEZ OGRANIČENJA.

 

Ah da, ovdje spominješ "64-bitne Windows aplikacije kompilirane za ARM" - MOŽE SE, ALI UZ OGRANIČENJA.

Molio bih službeni popis tih 64-bit WOA apps (koje rade). (A tek o performansama ne bih) 

 

Kad več "guraš" WOA (pa još "insider preview"), mogao si napisati i ovu BITNU informaciju:

Microsoft updates Dev Channel Windows 10, breaks Arm x64 emulation

https://www.theregister.com/2021/01/18/microsoft_in_brief/

 

IMHO: WOA je drveno željezo, već desetljećima i do daljnjeg.


>  
Toliko malo ljudi uopće zna za Windows on ARM

S razlogom. Vlažni snovi Redmonda.

 

> Molim te pročitaj kako Rosetta radi. 

Znamo kako Rosetta radi, upravo kao što je i Rosetta 1 (2005!!!!) "prebacivala" Power PC apps na x86:

Power of *nix. Za razliku od winsa.

 

WIne je spomenut zato što se isto tako toliko malo ljudi uopće zna da Adobe  Photoshop 21 (CC2020) na Linuxu uopće radi (!) a uglavnom radi BOLJE nego li trenutno na M1 MacBook Pro.
Konkretno:

kroz Wine ne rade samo npr nepotrebni Photoshop help" i "Photoshop Tutorials" iz help menija (ali možeš iz "Learn" panela - a inako je to sve nebitno) -

- dok na  M1 ne možeš eksportirati fajlove u neke bitne formate (link sam već gore stavio).
Instalacija je komplicranija na npr Manjaru nego li konverzija kroz Rosettu, ali na Ubuntu - radi normalno.
https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=38516&iTestingId=108439

 

NHF

8 godina
offline
MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicije (2

Zaboravih bitnu stvar: jedna od "sitnica" koje trenutno ne rade na Photoshopu @M1 su praktički svi "content aware" filteri / alati.

Koji i inače ugl. rade lošije od istovrsnih GIMPovih "LiquidRescale", "Resynthesizer", GMIC itd filtera.

Content Aware alati su za mnoge glavni razlog zašto se drže Photoshopa.

Ne bi li možda onda bilo mudrije probati kroz Rosettu provući optimizirani ARM GIMP za  M1?

https://gitlab.gnome.org/Infrastructure/gimp-macos-build

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Zechina kaže...

Unatoč što pozdravljam Appleov switch na ARM, odn mislim da je  to dobar potez dugoročno - a neke performanse već govore u prilog tome (+baterija, disipacija topline itd)...
...Ovo sa softverom zvuči kao PR labuđi pjev.

 

Jbt, koristim Win software na Linuxu cca već 10 godina, što kroz Wine što preko VirtualBox.

Sažeto: bolji rad, manje problema nego li ovo gore opisano.

Daj me najte, Windows@ARM "kao alternativa" za BootCamp i/ili Paralels? Windows RT, neslužbeni ? :D

Pa imate onda  onaj Lenovo Yoga all-in-one ili kak se već zove, kod nas ga prodavaju za cca 1000kn i ne mogu ga nikome uvaliti jer... gore je Windows10S..

Iliti: nema na ARMu skoro ništa dobrog u Win verziji, a da se to ne može bolje / drugačije odraditi.

 

"Pravi" Edge, Skype, Teams itd trenutno rade jednako (loše) ili lošije kao na Linuxu odn. Chromebooku.
OK, to će se srediti, ali ne Lažimo napaćeni narod :)

 

Glede Rossette  -  ma bit će ok, ali ovo za sad je kako i ja vrtim Win Photoshop ili illustrator na Lnuxu. Radi (i kroz Wine i VirtualBox), ali se malo oteliš dok sve ne namjestiš i - ne očekuj 100% stabilnost ili performanse.

Jbt, na Photoshopu na novom MacBooku npr ne možeš eksportirati svg, gif itd!

https://helpx.adobe.com/photoshop/kb/photoshop-and-macos-big-sur.html#Rosetta2emulationcompatibility

Acrobat ima na desetke glitcheva. itd

Takve glitcheve sigurno nemaš na Linuxu!
Makar: na Linuxu je PS, kao glavni alat, ionako uglavnom debilana uz super moćne GIMP i Kritu.
Potpuno jednako tome, drago mi je da za novi MacBook Pro već postoje odlični Affinity Photo, Designer i Publisher: sigurno pružaju bolje iskustvo.
Affinity Designer je alat 21. stoljeća i Adobe Illustrator je kao nabrijani Wartburg pored njega.
Nažalost, na Linuxu ga ne možemo očekivati (bez VirtualBoxa) iako imamo moćne Gravit Designer, Vectr i naravno Inkscape.

 

Ne znam kako je s cijenom, ali za jabukaše bi preporučio da šparaju novce - prije ili kasnije ovaj ARM MacBook Pro će biti *the standard* za foto/video i grafikalije. Dugoročno isplativa investicija, recimo.
Ne za mene, naravno ;) 

Kolega iskreno pozdravljam post sa jednim velikim TU, trebaju nam ovakva kritička razmišljanja, i to mislim ozbiljno, ali kolega ihush je u pravu kada kaže da su te "prozori lupili po prstima dok si bio mladi", i nemoj mi govoriti da mi je MS zalijepio naljepnicu na čelo - MS mi donosi pare. Ne volim ni ja neke stvari kod MS-a :)

Pomno pratim lobiranje Chromebooka (kojeg još prošavši evropu uzduž i poprijeko isti nisam vidio). Za tebe: CHROMEBOOKS DO NOT MAKE SENSE, NOT ANYMORE.
Affinity (već si ga spominjao) je - top je alat, kao što kažeš za 21. stoljeće. Ali za bilo tko tko radi kao pijanist u Adobeovim DTP alatima jasno je da isti nema šta da traži da ne govorim da u samom PS-u ima alatki koji su vlasništvo firmi koji nemaju veze sa IT-em (Primjerice Mitshubitshi Electric i sl. sam našao u About). I InDesign je Adobeov ali Quark Xpress bolje radi sa PS-om nego sam alat iz kuće Adobea (navedeni InDesign).

Ajmo sada na temu o M1:
Je li možda Qualcomm SC8280 odgovor na Appleov M1?
Qualcomm je upravo potrošio 1,4 milijarde američkih dolara da bi postao konkurentan s Appleovim ARM procesorima. Izvor: ovdje.

 

Šta će se desiti u budućnosti? Pa na primjeri kada je Apple izmislio tablet u svom izdanju, a znamo da su i prije toga zableti postojali. Laptop kojeg otvoriš i ekran zarotiraš za 180°i onda ga zatvoriš, ali to je potaklo druge da naprave neke bolje, neke lošije od Appleovih iPad-ova, a neke i za raju tj. budžet korisnike. Isto će se desiti i sa Win/Lin na ARM-u.

I meni najveća zanimljivost: Iskrkali smo (primjer) u firmi za 2 komada Rende za Sir svaki po 50k USD i sada dolazi MacBook Pro M1 koji ga jede ne za doručak, nego onako kao jutarnji čajni kolačić prije doručka (parafraziram).

3 godine
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Zechina kaže...

Kad več "guraš" WOA (pa još "insider preview"), mogao si napisati i ovu BITNU informaciju:

Microsoft updates Dev Channel Windows 10, breaks Arm x64 emulation

 

I što onda ako su strgali to, popravit će, u tome je i smisao Insider preview buildova, things break. Dogodilo se nakon pisanja članka, nisam imao taj build (piše u tekstu s koja dva builda je testirano).

 

Nitko ne gura Windows on ARM. Na testu je bio ARM stroj pa smo probali ARM Windowse zato što je zanimljivo i zanimat će entuzijaste. Koje druge Windowse je trebalo dići na ARM stroju točno? Smisao testiranja je da se proba. That's all there is to it. Piše na više mjesta da nije za dnevnu produkciju, da je preview, da je alfa verzija, ne znam koje ograničenje je još trebalo staviti?

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.1.2021 8:46 (dsusanj).
15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
dsusanj kaže...
Zechina kaže...

Kad več "guraš" WOA (pa još "insider preview"), mogao si napisati i ovu BITNU informaciju:

Microsoft updates Dev Channel Windows 10, breaks Arm x64 emulation

 

I što onda ako su strgali to, popravit će, u tome je i smisao Insider preview buildova, things break. Dogodilo se nakon pisanja članka, nisam imao taj build (piše u tekstu s koja dva builda je testirano).

 

Nitko ne gura Windows on ARM. Na testu je bio ARM stroj pa smo probali ARM Windowse zato što je zanimljivo i zanimat će entuzijaste. Koje druge Windowse je trebalo dići na ARM stroju točno? Smisao testiranja je da se proba. That's all there is to it. Piše na više mjesta da nije za dnevnu produkciju, da je preview, da je alfa verzija, ne znam koje ograničenje je još trebalo staviti?

Ti si autor članka?
Zbunilo me jer piše. Da si tek 1 dan na forumu. Prvi dio je bio onako, ali ovaj drugi dio je top.

Inače x86 će progurati i 16K video ako je "navije" dobro ili bilo koji x86 CPU koji podržava SSE2 (Streaming SIMD Extensions 2) instrukcije. Za razliku od ARM SoC-a gdje odeš van HW Instrukcijskih setova dobiješ - Tetris Level 1.

Ono što bi posebno volio da vidim kako se M1 nosi sa sirovom snagom nečega sličnog kao gore što sam opisao.. Ali bojim se da će to sve biti u Eko sistemu M1 pa ili ima za Jabuku ili nema Age og Empires II.

Baš bi volio Steam da emuliram na M1 pa onda preko Steama da pustim igru. (Jedan od primjer).
 

3 godine
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Envy kaže...

Ti si autor članka?
Zbunilo me jer piše. Da si tek 1 dan na forumu. Prvi dio je bio onako, ali ovaj drugi dio je top.


 

 

Da. Registrirao sam se jučer jer inače nisam baš nešto puno ovdje, više čitam nego što postam... imam neki puno stariji login ali je vezan uz firmu i pretplatu pa sam se ponovno registrirao zbog nicka. Hvala ti na pohvalama (i kritikama).

 

Ono što bi posebno volio da vidim kako se M1 nosi sa sirovom snagom nečega sličnog kao gore što sam opisao.. Ali bojim se da će to sve biti u Eko sistemu M1 pa ili ima za Jabuku ili nema Age og Empires II.
Baš bi volio Steam da emuliram na M1 pa onda preko Steama da pustim igru. (Jedan od primjer).

 

Znam da bi trebalo odraditi još puno više testiranja. Prvi dio članka je bio - hajde da probamo neke relativno standardne stvari (koje svatko može izvrtiti i na svom računalu i usporediti, npr. Handbrake), prvi dojmovi. Slažem se da bi trebalo odraditi još niz specifičnih testova - npr. developerima je bitno vidjeti koliko traje build nekog većeg projekta u Xcodeu, nekome drugome koliko traje renderiranje i eksport videa, tebi Steam i je li to upotrebljivo... Možda će imati smisla da u nekom trenutku napravimo nastavak s još par usporedbi i mjerenja. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.1.2021 10:02 (dsusanj).
8 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Envy kaže...

 
> Windows

Ovo za Windowse ću objasniti u sl. postu (odgovor Dariu). Naime, u ovom trenutku ima gomila Windows desktop 32-bit sofvera koje možeš normalno vrtiti na M1 Macbooku. To nije spomenuto i to me smeta. S druge strane, ovo s WOA je zanimljivo ali nije nadomjestak za ovu nedostajuću inofrmaciju.

 

> Chromebooks

članak je bezz, krivi podaci. Chromebooks ionako već rade i na ARMu i x86 (Linux), vrte nativno i Chrome i Android i Linux desktop apps, a prije korone su najavili i - Windows apps!

Nije istina da Chromebooci prelaze na Intel procesore (kako se sugerira u članku), već se pumpaju performanse i polako diže cijena jer je to uvjetovao - Qualcomm (ARM SOCs!).
Naime, još 2018 je Qualcomm uvjetovao Alphabetu (Googletu) da će proizvoditi specijalizirane Snapdragon SOCove - ako se prosječna cijena Chromebooka digne bar na 500-600$.
Mind you: Snapdragon je ARM a ne x86. Paralelno, tu je igra sa Microsoftom, gdje Qualcomm razvija specijalne SOCove za WOA emulaciju (godnama).
Qualcomm očekuje da i jedni i drugi taj razvoj debelo sponzoriraju, i pojednostavljeno, MS i Google su se dogovorili da "udruže snage" i da se napravi "jedinstveni" SOC koji bi omogućio WOA ali i jaku grafiku na Chromebooku (to im je bolna točka).

Problem je da su to kruške i jabuke: Chromebook radi dobro na svakom CPU, i jeftinjari od Mediateka i nekom super Intelu (power of *nix/Linux) - ali ga muči "dedicated" GPU.
Windowsi s tim nemaju problema (jer nameću standard grafici), ali imaju problem sa emulacijom x86 na ARM.

 

Riješenje za WOA znači još skuplji SOC od ovog za Surface PRO X - 1000-15000$ u USA, i ne može  jeftinije već samo skuplje (a tržišta baš i nema). Govorimo o 1500-2500$!
S druge strane, za Chromebooke to znači dizanje cijene na 500-1200$, što jest puno, ali može i jeftinije (poput postojećih modela).
Ako bi se našli na nekih 1600-1800$ (dumping-subvencionirano), pa da imaš Chromebook&WOA SOC (SC8280?) koji "nativno" vrti i Windows desktop apps, Linux desktop apps, Android apps i Chrome native & web apps... to bi moglo biti "konačno riješenje".
Realno, mislim da se to neće desiti; Chromebooksi će se i dalje prodavati (u USA) i bit će ih i jefitinijih i skupljih. Surface PRO X 2 se neće prodavati kao ni ovaj, jer će biti preskup a performanse loše (kao i od postojećeg).
No možda ih "nevolja" (M1) zbliži. Apple ih je sve odreda fino šutnuo.

Kako god... Intel je dugoročno fasovao. :)

 


> @Affinity (Designer) vs Adobe Illustrator:

preuzeo je Appleu dobar dio tržišnog kolača, mislim da je baš u USA. Da se razumijemo, to je komercijalan, profesionalni alat, nikakav free/foss/gnu itd.
Dok je Photoshop i dalje "car" i tu je da ostane (analogija sa Zipom: 7-Zip, RAR itd su daleko kvalitetniji arhiveri, ali...), sa vektorskom grafikom nije baš tako jednoznačno.
Naime, vektorska grafika je porastom snage cpua, pojavom interneta i razvojem mobilnih OSeva (vector rescale) postala bitniji segment od  tradicionalne raster/bitmap grafike, odn. za "obične" ekrane i tisak (koji dugoročno izumire).

Povijest itd:
Odavno je Freehand "jeo za doručak" Illustrator, a pojednostavljeno, kad se Adobe više nije mogao boriti, naprosto je kupio Aldus i Macromediu (koja je pak kupila bivši Altsys).

Paralelnom propašću Corela (CorelDraw), Adobe je ostvario monopol na polju vektorske grafike i, posljedično, presporo (i loše) razvijao taj alat. Nije više imao konkurencije.
Fast forward unaprijed 30 godina:

Danas imamo vektor gfx aplikacije koje su ciljano rađene za web design, mobilne uređaje i sl., dok je Illustrator preživjeli dinosaur za DTP i font editiranje (to mu je bila prva namjena - postscript itd).

Illustrator još uvijek vuče monopol zbog nativne podrške za ps (eps), pa konverzije u npr pdf - ali danas ćeš u nekom osrednjem npr LibreDraw lakše i brže napraviti i/ili editirati pdf (grafiku). 

SVG je de facto postao standard za sve; npr svg je subset od OpenType, koji je pak subset od WOFF. Za webfonts alate se uopće ne podrazumijeva nikakav .ai, ili .ait, nativni Illustrator formati).
SVG je ujedno osnovni format od gro vektor alata.
Spominjem to zato jer je ovdje dugo svaki čoban koji se bavio grafikom, ako je bilo vektor-nešto, onda bi reknuo: "moraš mi to poslati u AI ili CDR" (od čega sam ja uredno dobivao proljev; kad bi mu onda namjerno spomenuo npr Xaru, Freehand, Calamus, Venturu ili AutoCAD - zazujao bi). Ajd još eps, ali su bili rijetki koji su znali razlike (i prednosti) između eps-ova.
Danas pak ne koriste ni .ai s ni .eps već traže "magični pdf" LOL.

> InDesign vs...
Nažalost, InDesign je postao standard jer je Quark Xpress sprčkao stvar do kraja. Quark je bio dominantan u odnosu na bilo-što Adobe upravo kao i npr Freehand vs Illustrator. Konkurencija je bio samo Aldus Pagemaker.

Vezano uz  temu, u Quark su se opirali prelasku sa PowerPC na x86 (famozna Rosetta 1) toliko da su na kraju napravili seriju sprčkanih poluproizvoda. Paralelno, Adobe je kupio Aldus (Freehand, Pagemaker) i prljavo se riješio konkurencije.
Dakle, upravo ono isto što bi se danas moglo desiti Adobeu ako će se zezati sa Rosettom 2. Nažalost ne za InDesign, Acrobat, Photoshop itd - ali da već za Illustrator.

Imam užasno loša iskustva sa InDesignom (bugovitost) i za bilo koji manje opsežan posao preporučam bilo što drugo. 
Sa Quarkom sam nažalost izgubio iskustvo, ali znam da npr radi sa HTML5, da možeš eksportirati za Android itd - znači ozbiljan, moderni alat sa dobrom tradicijom. Opet, za cca 300$ godišje  nije za svakog ali je odlična investicija za profesionalce.
Za manje DTP uratke preporučam Scribus, za epub Sigil.

 

> Šta će se desiti u budućnosti?

> Isto će se desiti i sa Win/Lin na ARM-u.
Distinkcija: Linux/*nix oduvijek nativno radi na ARMu, Win nikad.

 

> Renda vs  M1
Da smo normalno  društvo, netko bi dobio otkaz. U praksi, vjerojatno će biti unaprijeđen ;)

15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
dsusanj kaže...
* * * tebi Steam i je li to upotrebljivo... Možda će imati smisla da u nekom trenutku napravimo nastavak s još par usporedbi i mjerenja. 

A ne Steam meni, men itih 5-6 launčera ionako stoji, ponekad odigram staru Age of Empires II.

Uređivano: Da, više tekstova i mjerenja.. nešto što mi Bugovci želimo, ionako je sada gro toga na svih 9 miliona portala u galaksiji.
Sjetio sam se: GNS3 simulator. To je vražija bomba zbog koje imam 1TB Radne memorije (RAM-a). NE mora se simulirati cijeli koledž, možda 2 Routera i 1 Switcha i par Hostova.
IOS imam licenciran.. pa ako zatreba tu sam.

 

Zechina kaže...
* * *

Jer vjeruješ kolega da imam tako jak karakter da ako si u glavi kažem "nemoj ovo pročitati nikada u životu" onda to i mogu.
Ok, pročitat ću... ali ne sada i ne ovo ovaj mjesec... pozdravio sam tvoj prvi post ali dalje neće ići. Ne ovaj put Zechina, ne ovaj put.

PS: Svima: vrijeme je da otvorimo dvije teme i da se razvlače kao Ryzen na 800 stranica:
1. Procesorska kocka o kojoj svi ovdje maštamo.
2. ARM vs X86 i šta dalje.

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.1.2021 23:24 (Envy).
8 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
dsusanj kaže...

 

Dogodilo se nakon pisanja članka, nisam imao taj build (piše u tekstu s koja dva builda je testirano).

 

Članak je objavljen 18.1.2021.

Build 21292 je objavljen 13.1.2021.

15.1. je explicite objavljeno da x64 na ARMu više ne radi i da je jedino riješenje da se build deinstalira. 

https://blogs.windows.com/windows-insider/2021/01/13/announcing-windows-10-insider-preview-build-21292/

 

Btw, taj Brandon LeBlanc nije baš "čist": nakon provale euforije s tim nesretnim buildom ("this week are happy to announce a handful of fixes" itd),

mrtvo hladno nakon ovog shranja, nakon 3 dana doradi post (15.1.) i u zaglavlju kaže "This update does not include anything new and is designed to test our servicing pipeline." ???

Ili: "ma taj build je  u stvari bezz i  samo ga deinstalirajte". omfg.

 

 

dsusanj kaže...

Koje druge Windowse je trebalo dići na ARM stroju točno?

 

Sigurno NE ove koji službeno niti ne postoje. Uostalom, kao što si i napisao za originalan razlog, riječ je o "pojedinim aplikacijama koje ljudima fale" a ne Windowsima per se.

Evo, odradit ću tvoj posao ;)

Prethodno sam te pitao za listu WOA aplikacija uopće. 

Pronašao sam jednu listu aplikacija za WOA koje rade na Surface Pro X (ARM).

https://docs.google.com/spreadsheets/d/11iK3z_jXv0wdSCuJ1oFKGb0z9j__CzvZ7tMMH73xbG8/edit#gid=0
110 koje uopće rade, samo 90 koje rade potpuno normalno. OD toga je samo njih 30 64-bitnih (koje bi radile na M1 SOC).

 

Ad acta sad što taj Surface tablet košta cca 10000 kn, a što većina tih Windows aplikacija NE radi na MacBook Pro M1 jer su - 32-bitne.

AD acta i to što zanimljiv dio njih radi na običnom (ARM, Linux) Raspberry Pi preko Winebiana -
- a RPI 4 je cca 500 kn. Kao Rpi "laptop" tablet cca 2000kn (Pi-top).

 

Diablo II, StarCraft, Jazz Jackrabbit 2 npr odlično rade na malom RPi Winebianu (a rade i na Surface Pro X):

 

Već tu se može neka usporedba uraditi.

 

U stvari, izgleda da više Win 32-bit x86 appsa dobro radi na (ARM, Linux) RPi preko Box86 nego li na (ARM, WOA) Surface Pro X.

Lista:
https://github.com/ptitSeb/box86-compatibility-list/issues

 

I to se može usporediti. S time da Box86 nije predviđen samo za smiješni, mali RPi!


ONTOPIC:
Ako već želimo Windows desktop apps na MacBook Pro M1, bilo bi lijepo usporeditiCrossOver na M1 sa ovim WOA prek Parallelsa.

Prve su x86 32-bit, druge WOA 64-bit - ali prvih ima vjerojatno stotine koje će raditi, za razliku od ovih gore cca 50-tak.
CrossOver je 14-day trial free javno, za svakoga, tako da se ne mora ni muljati sa nekakvim "neslužbenim" (beta, hakiranim ili nepodržanim) "buildovima".

Tu je blog, screenshots i video od CrossOvera na MacBook Pro M1.
https://www.codeweavers.com/blog/jwhite/2020/11/18/okay-im-on-the-bandwagon-apple-silicon-is-officially-cool

"32-bit Windows Intel binary, running in a 32-to-64 bridge in Wine / CrossOver on top of macOS, on an ARM CPU that is emulating x86 through Rosetta 2."

Ne znam može li se kao WOA uopće pokrenuti Team Fortress 2, Quicken, Among Us, ili Witcher 3. Ali preko CrossOvera rade na M1 MacBooku!

Valjda ima neka od tih WOA appsa 32-bit x86 ekvivalent, pa usporedite dojmove!
Firefox, Audacity, 7-Zip, Epic Games Store, Windows Steam ... mi padaju na pamet za usporedbu (a sigurno OK rade preko CrossOvera).

 

Zaključak 1: Ako imate para za MacBook Pro M1, a fale vam neke Win desktop only apps, investirajte u CrossOver. M1 je dovoljno jak da to "zemulira".
Zaključak 2: Da je Microsoft uložio tek dio od tih para u Crossover softver (Wine on ARM *nix, Linux) umjesto u Qualcomm x86 emu hardver & Windows on ARM softver, bilo bi svima bolje.

 

M1 & ARM FTW!
...a RISC-V tek dolazi... ;)
https://www.theregister.com/2020/03/09/risc_v_intel_amd_arm/

Dario, sad očekujem 3. dio serijala, sa usporedbom Win 32-bit aplikacija na MacBook Pro M1.

LP

8 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Envy kaže...
dsusanj kaže...
* * * tebi Steam i je li to upotrebljivo... Možda će imati smisla da u nekom trenutku napravimo nastavak s još par usporedbi i mjerenja. 

A ne Steam meni, men itih 5-6 launčera ionako stoji, ponekad odigram staru Age of Empires II.

 

Windows Steam na MacBook Pro M1 je 3. video odLaXDragona u mom prethodnom postu.
RADI, normalno.

Ne kao WOA, naravno ;)

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.1.2021 23:35 (Zechina).
3 godine
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij

Zechina: Tekst je predan par dana ranije. Nije mi se raspao Windows on ARM u pogledu emulacije jer nisam instalirao taj update pa to nisam primijetio. I dalje ne mislim da je drama, Insider Preview služi tome da stvari umru, ne rade, raspadnu se, da se pronađu problemi... prvo kažeš da je to "nepostojeći OS" (?) a onda je drama što je pukla emulacija. Objasnio sam razlog zašto mi je bilo zanimljivo probati Windows on Arm, pa da ne idem ponovno u to. OS je služben koliko god može biti službeno nešto što je napravio Microsoft i zato što je očito da je njima bitno - nije li evidentno da žele napraviti istu tranziciju koju trenutačno radi Apple? S druge strane, Parallels, 90% biznisa im ovisi o dizanju Windowsa na Macu (OK dio ljudi koristi Parallels da digne Linux VM, no mislim da se radi o malom broju korisnika). Ako ne dogovore ništa s Microsoftom oko bundlanja Parallelsa i Windows on Arm, neće ih biti za par godina. Evo, zato mi je zanimljiva ta kombinacija, zanima me i malo šira priča kamo to službeno ide.

 

CrossOver radi i vjerojatno je zanimljiv baš za segment igara - zapravo mislim da je to jedina niša u kojoj nešto takvo ima smisla (ne vidim zašto bi se isprobavao Audacity ili Firefox kad postoje Mac verzije, doduše Audacity ne još kao M1 binary). Bilo tko drugi kome su potrebne Windows aplikacije a da se radi više od dvije ili tri mission-critical aplikacije vjerojatno niti ne razmatra kupovinu Maca kao glavnog stroja, niti je to radio dosad (podatak o tome da 2% Macova ima aktiviran Boot Camp govori dosta o tome). Vidim developere kao nišu, no ako ne mogu dići Windows/Intel virtualku niti Boot Camp, neće kupovati Maca s M1 ako razvijaju rješenja za Windows. Na Macovima sam gotovo isključivo zadnjih 13 godina - ne radim kreativu i development nego neke druge stvari i na popisu imam dvije aplikacije za koje "moram" povremeno u Windows. Jedna je smeće od internet bankarstva koje jedva radi i na PC-u kao takvom (Java, stickovi i ostali užas od softvera) a druga NodeXL koji mi je trebao zadnjih godinu dana (radi isključivo pod Excelom, ali samo u Windows verziji). Problem s tim specifičnim aplikacijama je gdje ih nabaviti za test i što idemo u segment zaista specifičnih aplikacija.

 

Thanks na linkovima, mislim da su zanimljivi onima koji traže više o Windows na Mac priči pa će ih zasad pronaći ovdje.

 

Rado bih testirao no nemam na raspolaganju tu količinu Windows igara (nisam baš gamer, eto... 🤷‍♂️) a i trebalo bi dobiti neko M1 računalo na long-term test. Ako mogu tu pomoći kolegama iz Buga i ako je to zanimljiva tema, pomoći ću.

8 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
dsusanj kaže...

 

Hvala na opširnom odgovoru, slažem  se sa svime. Jasno mi je da je Win @ M1 riješenje interesantno za developere. Nažalost ne vidim to isto za WOA, osim za ekipu koja se baš pali na to (ili je plaćena za razvoj toga), a to je vjeroajtno manji dio od ove manjine s BootCampom.


> "Nepostojeći" OS - zato jer ga ne možeš javno pronaći ni kupiti u npr OEM verziji, već tek kao prevew-build Windows insider laboratorija itd.

CrossOver radi i vjerojatno je zanimljiv baš za segment igara
Pa mislim da Appleov viši potpredsjednik za razvoj softvera nije mislio na igre  (vidi niže) 

 

Ma ne, nego su igre u pravilu toliko hw zahtjevne da se glitchevi i lagovi odmah primjete. Što npr znači da bi neki Notepad++ ili Visual Studio Code valjda trebali raditi bez problema.
U praksi doduše da, fokus je često baš na igrama, no to nije čudno - taj biznis je postao među najjačima na svijetu.

U konačnici, CodeWeavers (autori CrossOvera) je  partner sa Valveom (Steam) i glavni projekt im je "Proton" Wine - odn. način kako distribuirati Win desktop igre na druge platforme.

 

Što me opet dovodi do bitnog pitanja: Drugi partner im je Whitewater Foundry:

https://www.prnewswire.com/news-releases/whitewater-foundry-proudly-announces-partnership-with-codeweavers--makers-of-popular-windows-subsystem-for-linux-distribution-pengwin-to-work-in-tandem-with-wildly-successful-open-source-creators-of-crossover-301179813.html

W. Foundry su MIcrosoftov partner i zaslužni su za portanje "punokrvne" Linux desktop distribucije na Windows (WSL), Pengwin (koja se i dalje prodaje na MS  Storeu).
Nadalje, osnivač W. Foundry je  prešao u Canonical i sad je Developer Advocate for Ubuntu on WSL.
Jasno je da tog svega ne bi bilo bez izdašnog ulaganja Microsofta u te projekte / tvrtke.

 

Ono što meni nije jasno jest - zašto MS nije mogao (službeno, neslužbeno...) dio tih para uložiti u Crossover projekt, projekt koji empirijski dokazano funkcionira, nešto što im onda i iz Applea indirektno sugeriraju?
Zašto se ne može napraviti "Windows Rosetta" (naravno ne doslovce, već idejno) preko CrossOvera, kako bi se pokretale Windows legacy aplikacije, kako bi se "održala vatra" dok se konačno ne razvije prava WOA platforma za  M1 (ali i za Surface itd @ARM)?
Zašto se (umjesto toga) i dalje pare bacaju u npr Xamarin - a povijest će pokazati da je toksični Miguel de Icaza više štete nego koristi donio Microsftu sveukupno?
Mislim, meni je jasno da je MS strategija bila da se korisnike (a prvenstveno developere), praktički prisilno, makne od 32-bit "legacy" ekosustava.
Valjda je uopće jasno da ta strategija baš i nije upalila i da se svela na svojevrsni autokanibalizam (+tjeranje ljudi od Win 7, između ostalog), uz vrludanje prema naprijed.
Mislim, sad više nema Sinofskog, Ballmera itd;  Linux (Chrome OS, Android...) i/ili ARM nisu više "neprijateljske okoline" već je dobar dio fokusa upravo tu (ili bi trebao biti).
Ako se pokazalo da je dobar dio te strategije bio promašen, ako se sad može surađivati s Canonicalom, zašto onda ne i sa Codeweaverom?
Pa nije li ponižavajuće da im glavonje iz Applea moraju ukazivati na isto?

Za kraj, da ne ispadne da su to neke moje izmišljotine:

 

Craig Federighi
Apple's Senior Vice President of Software Engineering

https://arstechnica.com/gadgets/2020/11/we-are-giddy-interviewing-apple-about-its-mac-silicon-revolution/
20.11.2020.

Federighi pointed to Windows in the cloud as a possible solution and mentioned CrossOver, which is capable of "running both 32- and 64-bit x86 Windows binaries under a sort of WINE-like emulation layer on these systems."

As for Windows running natively on the machine, "that's really up to Microsoft," he said. "We have the core technologies for them to do that, to run their ARM version of Windows, which in turn of course supports x86 user mode applications. But that's a decision Microsoft has to make, to bring to license that technology for users to run on these Macs. But the Macs are certainly very capable of it."

p.s.

> Firefox, Audacity itd - naravno da postoje nativno itd, al poanta je da se usporede performanse - da li se CrossOver riješenje isplati, kako funkcioniraju WOA @M1 itd.
Naime, ljudi se sprdaju da WOA na M1 bolje rade nego na nativnom Surface PRO X. Meni je svejedno, ali bitno je da radi (ako radi). IMHO: Uporabljivi softver povećava vrijednost hardvera/plaforme ( a i ekosustava iz kojeg dolazi, makar i legacy - ono što bi MS trebao prihvatiti)

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.1.2021 16:04 (Zechina).
15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Zechina kaže...
...

- bla-bla.. bla, ... bla! :) tj, kako to prevesti u humanreadible text.. možda ovako, imaš pogrešan pristup-kriterij, ideju/želju, pitanja.

-npr devovi, grafičari, gameri, juzeri.. sve to zmiksaš i dobiješ 'sarmu'-čušpajz, tj postaviš sve kriterije kao ultimativne-kritične/bitne, pri čemu zaboraviš osnovno, tj to je os, mac, ekosustav, namjenu.

-tog maca će kupiti .. tko? ja-ti? baba s placa, klinac-gejmer? maca kupuje onaj tko treba maca. Ako trebaš win, tad ne koristiš maca, nego win, lin, sve-ostalo. Njurgaju o bootkampu, nativnim, .. tko?

-juzer koji koristi resolve je fasciniran, kupit će i to nema nikakve veze s tetrisom ili ilustratorom, makromedijom, gimpom, kuracpalčem.. :)

 

naravno, i dalje je nejasno što mislim (u kritici tvog mišljenja-kriterija..) .. pa idemo na čoban-klasu objašnjenje, npr traktor-šleper vs osobno 'auto' :))

-kad kupuješ osobni auto(mobil) što gledaš? cijenu, boju, broj vrata, gepek, potrošnju, sic, .. sve, klima, felge? .. popust, nešto deseto, cjena servisa, osiguranje-jamstvo?

-kad kupuješ traktor, seljo-čoban zna, koji plug, koji nagib, ide uz brijeg ili je prevelik.. jednako ko mile-šofer šlepera, man-iveco-fap.. nešto, za što će koristiti šleper-traktor? za put s obitelji na more? za skočiti svaki dan na posao-trgovinu? .. a upravo tako parafrazirano uspoređuješ maca-m1. Te mora kuhati, čuvati djecu.. što još? vrtiti win appse ili imati senzor za potres?

-ako trebaš win, koristi win, ako trebaš maca tad imaš konkretan task, ništa drugo te ne zanima, nikakav 'testris' ili nešto deseto, tj ekipa koja koristi maca koristi ga isključivo zbog licenci (prores..) tj nije stvar cijene i sl, jer hw je do sad bio isti, x86, nije ni cijena jer sve u toj klasi košta toliko.. i na kraju mada je to sve moglo na win-lin, kupe maca, jer radi, jer ima licencu itd. A sad uz to plate upola manje i dobiju performanse 'ribeža' :) .. zvjer! tj da mi je netko pričao priče prije godinu reko bi da sere kvake.. ovako samo mogu pohvaliti jabuku, osličan proizvod, radi. (ono što radi, čemu je namjenjen, ne čuva djecu, ne pere veš, ne vodi pesa u šetnju, nije šleper, nije traktor, .. i pri tome je manji, jeftiniji od dosadašnjih 'ribeža' ..) .. tj dok mi ne dopadne šaka nemam razloga osporavati dostupne rezultate, pa im recimo vjerujem.

-no meni ne treba m1, tj sviđa mi se i to je to.. to ne znači da će mi zamijeniti win-lin, naprotiv.. no to ne znači da trebam pljuckati one druge, tražit mane samo zato jer nije iz mojeg tabora dok je tebi win trn u oku, prečesto, bez argumenta.. besmisleno.

 

-nisam vidio (btw) ima li thunder 4? .. i nešto oko problema? .. + dostupnost i jel za th4 isti problem kao nekompatibilnost th2-3 + usb3-3.1-3.2? .. tj jel th4=usb4 i da radi backvards npr th3 uređaj po spec npr 40GB/s//20gbps?

tj jedino što u usporedbi s ostalim računalima vidim je to ograničenje u periferiji.. a ta periferija je recimo važna (ext diskovi, gpu i sl.) dok je s th-2-3 problem što nisu kompatibilni +adapter tj kako se to odnosi na th 3-4 i usb-c?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Zechina kaže...
* * *

Ne kao WOA, naravno ;)

Ne znam što je WOA Zechina, iskreno i ne planiram googlati WOA čak iako me ovaj post košta 10 puta više vremena nego to progooglam.
De malo se uzobilji. Skini tog svećenika sa vaignom sa slike... jer će ti postovi biti kontradiktorni.

 

Ja kada procjenim karatker ljudi.. ne znam šta da pišu vrlo mi je lako ih precrtati i do sudnjeg dana sa njima ulaziti u argumentaciju. U ovoj temi sa tobom mi se ne da.
Žao mi samo ihusha koji će do zore prepirati sa tobom da ti "nacrta nešto" što i dijete kao čiča glišu zna nacrtati.

Peace again 

15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij

.. čiča glišo .. 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
ihush kaže...

 

Majke mi, ja uopće ne razumijem što si htio reći. Vidim da si se jako uzrujao i puno pisao, ali ... recimo da kvantitetom ne možeš supsstituirati smisao. :D
Evo, probat ću nešto na suvisle dijelove odgovoriti.


> -tog maca će kupiti .. tko? ja-ti? baba s placa, klinac-gejmer? maca kupuje onaj tko treba maca. 

Maca kupuje onaj tko treba Maca??? LOL.

 

Zašto ja ne bih kupio M1 Maca? Ranije nisam ni gledao cijenu:

Mac Mini M1 je već od 6500 kn (700$). I dobiješ zvijer. Zašto to ne bi kupio?

Ovaj mobilni perolaki monstrum iz članka je dostupan ovdje već od 10000 Kn (1300$).

I u startu je funkcionalniji (a neusporedivo jači) od Surface PRO X, koji je slabiji i u najjačoj konfi - kojoj je cijena 1800$. 

 

Ja si mogu priuštiti 10k kuna i da nemam pametnijih stvari vrlo rado bi ga kupio.

 

 

> ako trebaš win, koristi win, ako trebaš maca tad imaš konkretan task, ništa drugo te ne zanima

OK, reci onda potpredsjedniku Applea da je idiot, šta taj čoban zna kad spominje CrossOver... 

 

Ali stvarno, zašto ne bi koristio neki dobar softver kojeg eto još nema za M1?

Pa ljudi su, kad su imali prve Pume (OS X 10), koristili Linux OpenOffice dok im MS Office nije proradio.

Zašto sad ne bi pokretao igre koje si već kupio preko Epic Storea ili Stema?
FYI: znam za tvoj fetiš, classic Win Solitaire ti radi preko CrossOver na Mac M1 ;)
https://www.codeweavers.com/compatibility/crossover/solitaire

 

 

> -no meni ne treba m1, tj sviđa mi se i to je to.. to ne znači da će mi zamijeniti win-lin, naprotiv.. no to ne znači da trebam pljuckati one druge, tražit mane samo zato jer nije iz mojeg tabora dok je tebi win trn u oku, prečesto, bez argumenta.. besmisleno.

1) tebi ne treba M1  - kaj se onda uzrujavaš? Meni treba ultra portabilni laptop koji radi, ne grije se, ima autonomiju preko 15h. I koji će mi raditi bar par godina a da ne brinem oko performansi.

Hoću li ja vrtiti Commodore 64, Mega 65 ili renderirati komplicirane CGI 3D scene... tak je svejedno, moje pare, moj ćeif.

2) zamijeniti win-lin
wtf? - mene zanimaju aplikacije a ne tabor / pleme.

3.) tebi win trn u oku, prečesto, bez argumenta.. besmisleno.
Nije mi Win trn u oku već idiotska politika Microsfta.

Konkretno, argumenti u prethodnom postu:

Plaćaju milijune ovim luzerima oko Xamarina za prodaju magle (desetljećima), plaćaju milijarde Qualcommu  "za drveno željezo",  plaćaju Canonicalu i Whitewater Foundry da im dovuku Linux na Winse... i istovremeno zapostavljaju desetke tisuća Win 32-bit legacy appsa (i isto toliko developera) jer... politika odavno otišlog Ballmera & co iz prošlog tisućljeća???
Dok im je riješenje pred nosom: isti taj "compatibility layer" (+ stotine pripadajućih već napisanh *nix librarya koje mijenjaju identične Windows dllove) koji vrti win x86 (x32) apps, može vrtiti i X64 pa i X64 on ARM - ako im se plati da to urade. Ne samo za M1 već i njihov snapdragon Surface.
Ili Federighi laže?
Hoće li se to zvati Wine, Windows Rosetta, RT rewamp ili ihush magic, tako je svejedno. Samo nek radi.


> Thunderbolt

8 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Envy kaže...

 

WOA je akronim od Windows On ARM.
https://www.techopedia.com/definition/29054/windows-on-arm-woa

 

Malo si me sad razočarao. Ajd, tebi ću nacrtati drugi put sve što te zanima. Pa i Čiču-Glišu. ;)

15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij

-ok, potprecjednijk applea je idiot.. i neće se zvati ihush magic.. :), čoban! (tako one to know one.. njemački!)

grep -ahcii .. :))

 

kažeš za surface.. jači-funkcionalniji itd, pri čemu promašiš da surface za većinu ne znači ništa, .. igračka-smeće-buzzword itd. Čemu usporedba? Nasuprot tome je macpro-ribež, radna stanica koju koriste 'profiči' kao video i sl.. a m1 to radi podjednako, za frakciju cijene, (mrtav)-hladan.. tj usporedba s macom i resolveom ima smisla za one koji koriste resolvo, kao što usporedba s adobe npr photoshopom ima smisla za grafičare koji koriste fotošop, itd. no nitko ne koristi surface. Igre? npr steam ili warcraft (nešto što ima za maca, kao i msoffice..) ima smisla uspoređivati ako računamo da neki gejmer želi računalo, no gejmer će kupiti ono što mu radi, pc, pleyka, nešto.. tj neće kupiti ribež za 50kkn da bi igrao cryzu nego na njemu nešto recimo radi, tj ne vidim da kod nas gejmeri kupuju macove (a nismo preko bare, pa ni cijene-ponuda maca nije nešto što bi bilo zanimljivo nama-tu).

 

-onak, imaš kriterij ko pile&sisa.. :)) nhf.

-gejmer za šaku kuna kupi plejku5 i igra fifu, ne kupi maca da bi igrao fifu tj ne brine ga kako će roseta rekompajlirati ili koliko fpsa će imati, pa ne vidim smisao-kriterij.. kao ni tvoju opsjednutost win-lin appsima ili wineom (koji nije emulator, mada ne znamo što je..) dok usput nabaciš kifle i c64-snes-što već od emulatora, što je istina, što me briga što će netko s nečim raditi.. no što tebe tad briga što ja o tome nečemu nešto pišem .. i tad dođemo do kvake22 ili pišemo-svađamo se ili uz kumbajla taktove svi idilično lajkamo druge.. radije svađa oko tog tko je jači (+ ćačini brkovi..) :)

 

-što reć o msovim balmeristima-bilmezima.. ili planovima (a da nije već x-puta rečeno..) .. no tema nije ms i drveno željezo nego mac-m1, malac ali pali-radi-zvjer u odnosu na ono što je do sad bila zvjer + cijena koja je 'mala' mada meni to nije iznos koji bi olako dao ako tebi je.. (rađe na kurve i piće..) :))) što s macovim mačkicama? .. puma? linux openoffice kao argumentom iz prošlog desetljeća? kakve to veze ima s m1? Kužim 15h autonomije, radi.. no ne kužim ostalo.. tj ono što kužim, slažemo se, .. a baš se lijepo svađamo, u slozi.. no na stranu (s nastranostima) s tim, uvjek te smeta win, nešto te bocka.. a tema je mac-m1, tj možeš ignorirati postojanje win, kao što bi pravi linuxaš i napravio, kao i pravi macovac, no stalno se vraćaš na ms .. prakički nema posta, pasusa, rečenice gdje ti ms ili nešto njihovo nije u fokusu, čak i kad pričamo o sadnji kupusa.. a to je zabrinjavajuće. :)

-jedino ne vidim po čemu je ms nešto kriv, windoze, pa i balmer-bilmez (već mi malo fali.. je glup ali je barem stari itejac kojem žilama teče bit-byte-nibl..). Apple je nešto sasvim suprotno od ms-a, čak u eri nexta kad je jobs ostao bez posla (novca) ili kad mu je gates donirao parsto milja za novi početak jabučarenja.. imao je pravu ideju, ajfon i to je prekretnica, biz.. tj i ms to želi, gura-forsira-siluje da ne spominjem opet startmeni, .. ili kad govriš o linuxu, prije će brdo muhamedu, tj ms na lin .. i da je to netko rekao prije recimo desetljeća rekli bi da je lud, no eto, tako je.. pa što? -ništa. win su i dalje win, lin je lin, nije win, dok wine nije emulator (ne znam postoji li belntaviji akronim od wine-a.. koji nije emulator, a što je, w-win?) :))))

 

-devovi? bootcamperi? .. ako trebaš win-pc imaš win pc, ako trebaš maca imaš maca, ako trebaš 5 računala imaš 5 računala + laptop + miša + osobu koja peče palačinke i nosi kavu.. tj u tim gabaritima prave firme koje zarađuju jednostavno imaju ono što im treba, kupe (skupo) no zarade par nula više pa su u plusu, tj bolje nego na ruci nositi rolex koji je ekšli običan sat samo skup i za razliku od računala (alata) ne služi ničemu osim prekenjavanju..

-woa ... arm, ne znam.. 'mislim' (a misliti je ..) da je tu više igra oko licenci-patenta, EMS, adresiranje, open-closed-vlasništvo koje je osnova IT industrije, svega, svakog bita, dijela koda, tj najmanje je problem 'nekompatibilnost' ili da se nešto ne može, nego interesi-kontrola, naplata. Wintel (kao par-partneri).. što počinje od prvih dana dosa i legendarnih 640kb .. (i izjave b.gatesa..) a to je osnova na kojoj sve adrese počivaju, tj to je ta kompatibilnost, kao što je npr boot sektor na h80 .. veliki igraći, ibm, temelji ITa i vlasnišva, dok je arm kao o andorid nešto open-free.. tj u tome je problem, tj da nije tog bilo bi kao s punajčima mobača u eu, jedna odluka brisela i svi su na istom punjaču, jer je ekšli isti, ista struja, ista žica.. i postoji binarna kompatibilnost, lako je, kad to interesi-patenti ne bi onemogućavali tj kontrola pa i primjer što se desi kad si npr kinez-hauwei itd.. desetljećima na lin stroju s gc-om kompajliramo za win-lin-mac.. 'isto je'.. ili pogledaj npr browsere ili npr igre.. pa reci zašto ne postoji npr linux photoshop? zato jer je nemoguće na linuxu ili zato jer adobe ne dozvoljava?.. pa zato mislim da je i ovo s arm-om ista stvar, kao i g5 i hrpe drugih stvari, cjepivo itd itd. .. interes-vlasništvo-kontrola a moguće je sve, kad oni koji time upravljaju to žele-dozvole. (ne kad se ja i ti dogovorimo ili što već..).

 

-do sad, arm, za mobače.. ugl je bilo do par gb rama, time nepotrebno više od 32bita... no posljednjih godina je to otišlo na više, rama ko u priči.. (nikad u povijesti kao sad, npr na jeftikaner mbo možeš ubosti više rama nego što možeš koristiti, više nego što trebaš.. recimo da je potreba stala na cca 16gb za večinu juzera.. dok je lako utrpati recimo 64-128-više..). SSD se izjednačio cijenom hddu i sad je u klasi 500gb-1tb već usporedivo-isplativo.. a chip ide dalje istim tempom po murphyju (dubliranje..) pa ćemo tako za par godina imati par terebayta za šaku kuna stikiće, diskiće, ramiće.. jer je to isti silicij-chip, samo drugo pakiranje. Tj danas mobač ima više gb rama nego prije 5-10god računalo i zato mu danas arm64 ima smisla, do sad ne, tj zato će ga tek sad napraviti, kao sad apple-m1.. tj da su to napravili prije desetljeća to bi tad bio promašaj jer je i vrijeme-timing bitan faktor + ostali resursi kao ram.

-zašto to kaska, zašto ms ništa ne napravi osim promašaja.. npr hyperv? novelovo, kupljeno, antivirus, kupljen, browser, .. ms nema ništa svojeg, jer i win je ukraden os-warp, dok su u tom periodu ipak bili glavni i postavljali standarde pa tako imaju i fontove, kodnu stranicu, .net, directx itd.. ili visual studio u kojem možeš raditi što već programeri rade..

-ms ima, ono što canonical nema zato ms-win umjesto ubuntua radi ono što po roadmapu prekopira od canocicala.. i zato u ovoj temi pričamo o jabučaru-m1, koji radi i koji je 'jeftin'-zvjer.. dok se nitko ne prisjeća teme o canocical laptopima i sl. koje rade negdje u španjolskoj.. i koji se bore s isplativosti, cijenom-tržištem.. u čemu čak ni google s trilijardama ne uspjeva (chromebook..) dok za ovaj m1 .. u usporedbi s svima ostalima nekako vidim potencijal, uspjeh, tj pogodak. Kao s ajfonom, ali jeftinije :)) kao da je canonical ispunio očekivanja-najave, ili tebi bolan surface... ispada da je svemu kočnica što, cpu? tad apple napravi svoj i problema nema, dok ovi drugi nikad nisu ništa napravili pa im to ni ne pada sad na pamet (tj canocical, google.. itd nikad ništa nisu napravili svojeg, čak ni font.. možda u tome griješe? jer imati nešto svoje, biti vlasnik, svoj na svome.. tad si slobodan, tad si free, ne kad si na tuđem, kad ovisiš o licenci-patentu-šefu kao huawei, kao ostali.. tj open-free po stallmanu, ispada da bi bio free moraš biti svoj na svome.. i izgleda da je to ono što je do sad falilo npr canoicalu, ne os-soft nego vlasništvo-kontrola..). .. no naravno da se varam, mišljenje i tak to..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Zechina kaže...
Envy kaže...

 

WOA je akronim od Windows On ARM.
https://www.techopedia.com/definition/29054/windows-on-arm-woa

 

Malo si me sad razočarao. Ajd, tebi ću nacrtati drugi put sve što te zanima. Pa i Čiču-Glišu. ;)

Googlam i dobijam sledeće:
 
World Olympians Association
Web-Oriented Architecture

Wacken Open Air

Ali ono što je najzanimljivije kada se uđe u Wiki: za WOA stoji... među ostalom:


WOA may refer to:

In computing
Web-oriented architecture, a computer systems architectural style
Windows RT, a computer operating system formerly known as Windows on ARM. Formerly kolega, Formerly.

Ispričavam se, jer nisam ti čitao postove, jer ja kada neku kraticu navodim (kao što sam i učio u školi) prvi put navedem značenje pa onda upotrebljavam karicu, osim ako ista nije generalno poznata. To za sve nas vrijedi, osim ihushovih postova koje smatram legendarnim, jer mi mozak radi kao jedan dio QoS (Quality of Servise) dok mu čitam postove pa malo napregnem mozak da to sve provučem kroz Firewall, jer da nema Firewallova internet bi se sam od sebe ugušio.

Nazad na temu:
Sve je to dobro.. i ARM i x86, i M1 i Apple i Microsoft... osim Googla.. Google smatram jako lošom kompanijom. A bio sam prvi koji je sa altaviste prešao 1997. na google i dizao ih u nebesa.
Sad u Insider programu Windowsa pišem im mail da mi onaj Xbox Game Bar uklone.. zatrokira mi PC totalno, samo galamim na njih, ali ne mogu da vjerujem da me slušaju.. mene u nekoj BiH za koju većina amerikanaca ne zna niti pronaći na mapi.

Ajde peace svima i piva naravno 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice