MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)

poruka: 90
|
čitano: 27.123
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)".
11 godina
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
KingNothing kaže...

Kako je to moj problem sto to ide preko Rosette? Da bilo koja druga tvrtka izbaci nesto sto ne moze normalno vrtiti sve aplikacije nazvali bi taj proizvod polu defektnim.

I kakve veze ima jel neki laptop ima 1kg ili 3kg ili kolko vec, ionako ce 99% vremena provest na stolu, a ko ne moze nositi 3-4kg preko ramena bi se trebao zapitati o neki drugim stvarima.

Takoder, sumnjam da ta baterija traje milijardu sati dok radis nesto ozbiljno. 20h na bateriji, iako je poprilicno impresivno, vecini ljudi apsolutno nista ne znaci.  

 

Sto bi Amerikanci rekli, pomicu se goalpostovi (stative) da bi se moglo bolje pohvaliti Apple na proizvodu koji je vec ionako vrhunski. Jel najbolji laptop na trzistu? Nije, "samo" je odlican, al se pretjerano izd*kava na njega.

 Uff kolga ti nisi promasio loptu vec cijeli fudbal...

 

Vjerovao ili ne, dosta ljudi uvijek nosi laptop sa sobom, a koliko cujem dobar broj njih ga koristi na krilu pa tezina i temperatura igra vaznu ulogu. Cuo sam za neku marginalnu skupinu koja ne voli punjace i kablove, ne znam koji je njihov problem, ja svoju Dellovu ciglu ponosno nosim oko vrata kao lancic

10 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
dkacunic kaže...

trajanje baterije i težina ti nisu bitni? Zašto kupuješ laptop, pogotovo 13/14 veličine ?

 Pa spomenuo sam autonomiju. Ali ima drugih stvari koje očekujem kod laptopa.

15 godina
offline
MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)

Uzeo sam m1 macbook Air i mogu reći da sam zbilja impresioniran. Na poslu imam dell XPS 13" 2 in 1, sa 10th gen i7, 16GB RAM, koji je koštao nekih 15k kuna (Air me došao 9500). Air jednostavno mete pod sa Dellom. Ono što se definitivno najviše primjeti je zagrijavanje, dell je grijalica koja u običnom radu (browser sa hrpom tabova, electron aplikacije) radi ventilator i onako, mlak/topal na dodir, dok je Air naravno nečujan i hladan. Međutim, čim bi na dellu upalio više programa i malo ga opteretio počeo bi zujat ko blesav i nekad je znao biti vruć na dodir da ga nemožeš dirati (držanje u krilu dulje od 5 minuta postalo bi jako neugodno) 

 

Druga ključna stvar - baterija. Nešto neopisivo. Evo sada je na 20% a prošlo je 93 sata od kad sam ga skinuo sa punjača i koristio ga nekad više nekad manje, cca oko 10ak+ sati sve skupa.

Za razliku od della koji, neznam jeli problem biosa, windowsa, loše optimizacije ili čega, nekad bi znao solidno izdržati 8 sati na bateriji, a par puta mi se znalo dogoditi da ga uzmem na sastanak i nakon 2 i pol sata mi javlja da je baterija na 5% i brzo traži punjač da se ne ugasi. Air je po ovom pitanju konzistentan za sada, i sviđa mi se što se lako može uočiti ako neki SW troši previše baterije (a da se ne koristi trenutno) pa se lako i spriječi potencijalni battery drain.

 

I treća stvar - performanse. Vidim ovdje rasprave o tome koliko je zapravo jak ili nije, usporedbe sa desktop procesorima, nije isti software bla bla. Ima puno faktora ali ako malo provjerite youtube, vidjeti ćete hrpu real life testova gdje se uspoređuju razni modeli i konfiguracije.

 

Ono što ja mogu reći kao real life test di sam ostao šokiran - video editing. Imam doma PC, Ryzen 5 1600AF 6/12, radeon rx580 4GB, 16GB ram. Nije najnoviji i najmoćniji, ali na papiru zvući impresivnije od 4 efikasnih i 4 perfomance jegri, 8GB dijeljene RAM i GPU memorije i integrirana 7-jezgri grafička (air ima jednu manje od pro). Rezultat: U da vinci resolve na pc-u nemogu raditi sa videom sniman u 4K 60fps napravljenog na samsung s10+, znači samo playback u edit modu je spor i trokira, moram pričetaki desetak sekundi i onda lupiti play, kako bi imao fluidnih 5 sekundi playbacka. Ovo pričamo bez ikakvih efekata, i playback nije u 1:1 nego je smanjen na najmanju opcjiu (quarter resolution ili kako se već zove).

Uglavnom, običan zadatak di moram izvući iz klipa scenu koja traje 2 sekunde i rezati, skoro pa nemoguća misija. Na kraju sam video convertirao u 1080p kako bi mogao normalno složiti klip i da pritom ne poludim

 

Na macbook airu - isti taj video u davinici resolve beta (arm verzija) video je višestruko puta bolje radio playback (nije bilo savršeno, imalo je malo trokiranja, tipa kad se stisne play na trenutak napravi trzaj i onda krene normalno dalje) a stvar je bila ok i kad sam pobacao efekte na video (color grading, tranzicije). Jednostavno sam ostao paf. I onda uzeti u obzir da je jedno pc kanta koji troši 200-300W, as drugo je laptop od kilo i pol i nema ventilator u sebi.

 

Ono što bi htio napraviti kao test je uzeti jedan video što sam složio i napraviti render speed test na macu, dellu i doma na pc-u pa da vidim rezultate koji bi najbrže odradio, i u slučaju laptopa, koliko bi koji uzeo baterije i koliko bi se zagrijao. Ali u svakom slučaju, apple je napravio veliki posao sa ovime, i na kraju air ispada i cijenovno prihvatljiv naspram konkurencije (kada pričamo o premium ultrabook-ovima) gdje za 5000kuna manje sam dobio brži, hladniji i duže baterije laptop naspram Dell XPS-a.

Stoja
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.1.2021 9:52 (Stoja).
Moj PC  
15 0 hvala 2
3 godine
offline
MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)

Planiram se prebacit sa mbp 2015 15" na m1 air, vi koji posjedujete m1 chip imate li problema sa wifi-jom i bluetoothom na njemu kao sto dosta ljudi na netu prijavljuje ?

 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
Predator003 kaže...
KingNothing kaže...

Kako je to moj problem sto to ide preko Rosette? Da bilo koja druga tvrtka izbaci nesto sto ne moze normalno vrtiti sve aplikacije nazvali bi taj proizvod polu defektnim.

I kakve veze ima jel neki laptop ima 1kg ili 3kg ili kolko vec, ionako ce 99% vremena provest na stolu, a ko ne moze nositi 3-4kg preko ramena bi se trebao zapitati o neki drugim stvarima.

Takoder, sumnjam da ta baterija traje milijardu sati dok radis nesto ozbiljno. 20h na bateriji, iako je poprilicno impresivno, vecini ljudi apsolutno nista ne znaci.  

 

Sto bi Amerikanci rekli, pomicu se goalpostovi (stative) da bi se moglo bolje pohvaliti Apple na proizvodu koji je vec ionako vrhunski. Jel najbolji laptop na trzistu? Nije, "samo" je odlican, al se pretjerano izd*kava na njega.

 Uff kolga ti nisi promasio loptu vec cijeli fudbal...

 

Vjerovao ili ne, dosta ljudi uvijek nosi laptop sa sobom, a koliko cujem dobar broj njih ga koristi na krilu pa tezina i temperatura igra vaznu ulogu. Cuo sam za neku marginalnu skupinu koja ne voli punjace i kablove, ne znam koji je njihov problem, ja svoju Dellovu ciglu ponosno nosim oko vrata kao lancic

MacBook je općenito poznat po tome koliko je "hladan" dok radi.. nakon tjedan mu se promijeni boja na kućištu gdje su ventilatori 

15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)

Bug preporuka i pod minus "nema smisla upgrade pored Air verzije". Zanimljivo...

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
3 godine
odjavljen
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
ministar kaže...
Predator003 kaže...
KingNothing kaže...

Kako je to moj problem sto to ide preko Rosette? Da bilo koja druga tvrtka izbaci nesto sto ne moze normalno vrtiti sve aplikacije nazvali bi taj proizvod polu defektnim.

I kakve veze ima jel neki laptop ima 1kg ili 3kg ili kolko vec, ionako ce 99% vremena provest na stolu, a ko ne moze nositi 3-4kg preko ramena bi se trebao zapitati o neki drugim stvarima.

Takoder, sumnjam da ta baterija traje milijardu sati dok radis nesto ozbiljno. 20h na bateriji, iako je poprilicno impresivno, vecini ljudi apsolutno nista ne znaci.  

 

Sto bi Amerikanci rekli, pomicu se goalpostovi (stative) da bi se moglo bolje pohvaliti Apple na proizvodu koji je vec ionako vrhunski. Jel najbolji laptop na trzistu? Nije, "samo" je odlican, al se pretjerano izd*kava na njega.

 Uff kolga ti nisi promasio loptu vec cijeli fudbal...

 

Vjerovao ili ne, dosta ljudi uvijek nosi laptop sa sobom, a koliko cujem dobar broj njih ga koristi na krilu pa tezina i temperatura igra vaznu ulogu. Cuo sam za neku marginalnu skupinu koja ne voli punjace i kablove, ne znam koji je njihov problem, ja svoju Dellovu ciglu ponosno nosim oko vrata kao lancic

MacBook je općenito poznat po tome koliko je "hladan" dok radi.. nakon tjedan mu se promijeni boja na kućištu gdje su ventilatori 

 To je logicno s obzirom da ventilator nije direktno kraj procesora nije je direktno povezan s njime.

16 godina
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
Bukva kaže...

Bug preporuka i pod minus "nema smisla upgrade pored Air verzije". Zanimljivo...

Mislim da je to točno za barem 80-90% korisnika jer za manje novaca dobiješ laganiji i podjednako moćan uređaj. No, ako ćeš ga "daviti" i baviš se intenzivno kreiranje sadržaja možda ti se može opravdati razlika u cijeni. Iz Pro-a ćeš izvući malo više "juicea" i ima jači punjač pa će se brže napuniti, no uz ove brojke koje imaju oba meni osobno je to zanemarivo. Drugi razlog radi koja bi možda želio uzeti Pro je TouchBar  (jel ima netko tko to koristi i spreman je platiti par 100 dolara više?).

 

Koristim Air negdje od kraja 2011., prvi je bio 11", onda sam prešao na 13" sa verzijom 2013 koju još i sad imam za osobne potrebe i novi M1 Air mi je definitivno logičan nasljednik. Vjerojatno ću upiknuti neki monitor sa USB-C hubom i kad se riješi pitanje Windowsa na ARM-u mijenjam produkcijski MBP 15 sa Airom sa malo većim SSD-om

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
3 godine
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
southy kaže...
Drugi razlog radi koja bi možda želio uzeti Pro je TouchBar  (jel ima netko tko to koristi i spreman je platiti par 100 dolara više?).

 

+1 

 

Iako će ga navodno ukinuti, touchbar mi je uz BetterTouchTool relativno upotrebljiv i da se složiti da nečemu služi individualno po aplikacijama, iako ga većinu vremena koristim kao status bar (da mi vrti prognozu, plejlistu, trajanje baterije, listu sljedećih sastanaka).

3 godine
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
Bukva kaže...

Bug preporuka i pod minus "nema smisla upgrade pored Air verzije". Zanimljivo...

 

Shvati preporuku kao preporuku generalno za sva tri stroja s M1 - Air, Pro i mini. Razlike u performansama su minimalne. Nema čak niti dramatičnih razlika u performansama onog početnog Aira koji ima "samo" 7-core GPU, barem koliko se može vidjeti po testovima okolo.

 

Nekom će bolji zvučnik, mikrofon, touchbar i trajanje baterije te aktivno hlađenje na MBP vrijediti razlike u cijeni, većini neće, odakle taj minus. Objektivno gledano trenutačno je najsmislenija odluka tj. best buy za veliku većinu vjerojatno MBA/8/512.

12 godina
offline
MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)

Fascinantno je kako dodatnih 256GB SSD prostora naplaćuju 3000kn :)

Gledam Pro 256/16 koji je znog malog harda patnja za bilo kakav rad s videom i renderingom i onda odlučim kupiti s 512GB (iako mi je i to debelo premalo) i na kraju odustanem od svega jer nisam toliki majmun.

 
0 1 hvala 0
13 godina
offline
MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
Imaš Thunderbolt 3 prijenosni SSD za više od upola manje novaca. Samsung X5 npr.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
dsusanj kaže...
Bukva kaže...

Bug preporuka i pod minus "nema smisla upgrade pored Air verzije". Zanimljivo...

 

Shvati preporuku kao preporuku generalno za sva tri stroja s M1 - Air, Pro i mini. Razlike u performansama su minimalne. Nema čak niti dramatičnih razlika u performansama onog početnog Aira koji ima "samo" 7-core GPU, barem koliko se može vidjeti po testovima okolo.

 

Nekom će bolji zvučnik, mikrofon, touchbar i trajanje baterije te aktivno hlađenje na MBP vrijediti razlike u cijeni, većini neće, odakle taj minus. Objektivno gledano trenutačno je najsmislenija odluka tj. best buy za veliku većinu vjerojatno MBA/8/512.

 Ako su razlike toliko minorne, preporuku bi trebao imati najjeftiniji stroj, što ne? Ovo mi više zvuči kao stroj koji će imati svoju nišu, što nikako ne umanjuje kvalitetu tog stroja, no mislim da se možda taj "sticker" malo brzopleto dao.

Meni osobno može biti jako važno kvaliteta kamere i mikrofona na zvučniku, ali stroj sa najboljom kamerom i mikrofonom nužno ne mora zavrijediti "thumbs up - Preporuka".

 

Osobno sam popriličan broj stvari kupio iz razloga što su pored sebe imali Bugov "Best Buy" (nekada su znali i neki shopovi isticati da je neki artikl dobio taj status) vjerujući da je to stvarno najbolji proizvod za taj novac. I ovdje bi me definitivno ta preporuka navela na krivu kupnju.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.1.2021 22:01 (Bukva).
3 godine
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
Bukva kaže...

 

Osobno sam popriličan broj stvari kupio iz razloga što su pored sebe imali Bugov "Best Buy" (nekada su znali i neki shopovi isticati da je neki artikl dobio taj status) vjerujući da je to stvarno najbolji proizvod za taj novac. I ovdje bi me definitivno ta preporuka navela na krivu kupnju.

 

Ne mislim da je kriva kupnja ako je to ono što tražiš, mislim da je u članku jasno rečeno ili barem naznačeno koje su prednosti MBP nad MBA, pa da rezimiram:

 

- touchbar

- bolji zvučnici

- bolji mikrofon

- dulja autonomija (17-20 sati vs 15-17 sati)

- aktivno hlađenje što za posljedicu ima to da će stroj raditi na intenzivnim zadacima s full snagom procesora, gdje će MBA vjerojatno throttlati (pitanje je imaš li takve taskove).

 

Razlika je nekih 2500 kn u odnosu na MBA s istom količinom SSD-a s tim da u slučaju modela s 256 GB na strani MBP stoji još i 8-core (vs. 7-core) GPU.

 

Ikonica kaže preporuka (= dobar stroj), ne best buy :) 

 

Best buy trenutačno je vjerojatno MBA 8/512 ili čak MBA 8/256 sa 7-core GPU-om jer će zadovoljiti potrebe 90% korisnika. Stvarno su vjerojatno malobrojni taskovi koje nećeš moći odraditi na tom stroju...

 

EDIT: Zaboravio sam 400/500 nita, ali spomenuto je u članku. Uglavnom, ovi MBA i MBP modeli (4 komada) su jako blizu po karakteristikama a i performansama. Nekom se možda isplati upgrade na MBP jer mu treba ili ga jednostavno veseli makar nije ekonomski isplativo ili opravdano (evo meni je touchbar fora iako ga ljudi većinom valjda mrze, no potrudio sam se podesiti ga tako da imam koristi od toga).

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.1.2021 22:51 (dsusanj).
12 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
zuper kaže...
Imaš Thunderbolt 3 prijenosni SSD za više od upola manje novaca. Samsung X5 npr.

 Ali ja ne želim eksterni SSD. Ovo je ko da slabu bateriju opravdavaš "pa možeš spojiti eksternu bateriju od 100 000 mAh", loš ekran mogučnošću spajanja 8K monitora itd.

Nezamisljivo mi je na laptopu imati storage ko na mobitelu.

 

10 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
Ali samo za 4-5 tisuća kuna više možeš dobiti 256 GB SSD-a više i još 8GB RAM-a 😀
Nadglednik dina
12 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
Entry Point kaže...
Ali samo za 4-5 tisuća kuna više možeš dobiti 256 GB SSD-a više i još 8GB RAM-a 😀

 Da, kad to vidiš da 256GB košta dodatnih 3000kn, a 4GB RAM-a 1500kn, onda shvatiš da 2500kn za dodatnu jezgru, aktivno hlađenje, više priključaka bolje zvučnike, veću bateriju i touchbar ne da nije puno nego je malo. Kad tako gledaš na stvari onda je Pro 8/256 za 11 200kn najisplatljivija kupnja.

Da toliko košta model sa 16/512 sad bi ga kupio. Ovako neću, barem dok malo ne prorade veze s USA.

10 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
BlueMax kaže...

 Da, kad to vidiš da 256GB košta dodatnih 3000kn, a 4GB RAM-a 1500kn, onda shvatiš da 2500kn za dodatnu jezgru, aktivno hlađenje, više priključaka bolje zvučnike, veću bateriju i touchbar ne da nije puno nego je malo. Kad tako gledaš na stvari onda je Pro 8/256 za 11 200kn najisplatljivija kupnja.

Da toliko košta model sa 16/512 sad bi ga kupio. Ovako neću, barem dok malo ne prorade veze s USA.

 Vidi ovo:

 

https://slimbook.es/en/store/titan/titan-comprar

 

 

Nadglednik dina
8 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
Meni je bez veze jer nema Bootcamp, a trebaju mi i Windowsi iz više razloga i virtualne tako da mi ne znači ništa što je brži.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
Što s tim? Macbook je uvijek imao paprenu cijenu a sad je za tu istu cijenu dobio ogroman skok u performansama i autonomiji. Slimbook? Nikad čuo. To kad imaš neki problem nosiš u automehaničara?
Svi renomirani proizvođači ultrabookova imaju sličnu cijenu. XPS, Thinkpad Carbon X1... do sad su davali nešto više za cijenu a to više nije slučaj. Jedini problem Macbooka je tranzicije Pro softwarea (obični user software je već riješen) a i to ide poprilično brzo.
13 godina
offline
MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)

vj najbolji omjer uloženo dobiveno na apple računalima ikad. Još kad uzmeš u obzir da je ovo samo prepakiran intel i da pravi, dizajniran za apple silicon macbook dolazi negdje sredinom godine ... razlika će se još povećati u korist apple-a. Vidim da ionako predviđaju udvostručenu prodaju mac računala i to je jedino logično. Kapa dole.

 
1 0 hvala 0
3 godine
offline
MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)

Ja bum si vjerovatno za obradu i surfanje uzeo ovaj Mac Mini, mogu ga dobiti za 700€, spojim ga na postojeci 4k i bacim Pc u smeće.

Moj PC  
2 0 hvala 0
5 godina
offline
MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)

Jel imamo kojeg vlasnika sa M1, a da koristi sa nekim 3rd party type c hub-om, da se javi sa iskustvom?  Navodno da neki imaju problema sa hubovima i PowerDelivery-em. Zbrikani macovi itd..  Ja vozim mjesec dana M1 Air sa starijim Apple USB-C Digital AV Multiport (A1621). Za sada nema problema al me zanima koji još hubovi rade bez problema, a da su dostupni kod nas?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
FrostyHR kaže...

Jel imamo kojeg vlasnika sa M1, a da koristi sa nekim 3rd party type c hub-om, da se javi sa iskustvom?  Navodno da neki imaju problema sa hubovima i PowerDelivery-em. Zbrikani macovi itd..  Ja vozim mjesec dana M1 Air sa starijim Apple USB-C Digital AV Multiport (A1621). Za sada nema problema al me zanima koji još hubovi rade bez problema, a da su dostupni kod nas?

Ja sam u postupku nabave baš, našao sam par na amazon.de, ali čekam da mi neke druge stvari sjednu jer idem preko forwarding warehousea. Koliko sam shvatio kad sam istraživao potrebno je obratiti pažnju na oznaku na proizvodu da je namijenjeno za M1 jer navodno neki osim potencijalnih problema koje navodiš ne daju dobre performanse. Naravno, to ne znači da ovih drugi sigurno neće raditi, ali iskreno ne riskira mi se sa hubom na računalu od 10k kn. 

Također obrati pažnju na to da koje sve ulaze imaju, neki imaju samo USB-C, a zapravo ti treba Thunderbolt. Kad sam gledao te hubove imam dojam ili da ja imam krive zahtjeve ili su proizvođači totalno izmiješali sve - pronaći Thunderbolt adapter sa Thunderbolt ulazom, dodatnim USB-C, bar 2 USB 3.0, HDMI (bar jedan) i ethernetom bez da ima dodatno VGA (!?!), DVI i slično, uz power delivery od 90W je dosta teško. Računam da bi mi moglo stići u roku do 2 tjedna pa mogu podijeliti svoja iskustva ako te bude još zanimalo.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
5 godina
offline
MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)

Sa poštenim thunderbolt dockovima nema problema. 300EUR i na više (CalDigit-TS3-Plus). Problem su navodno USB-C dockovi i power delivery.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
FrostyHR kaže...

Sa poštenim thunderbolt dockovima nema problema. 300EUR i na više (CalDigit-TS3-Plus). Problem su navodno USB-C dockovi i power delivery.

Ma ja ciljam na malo manje "pošteni" dock za cca 60-70 EUR. Sa prijašnjom generacijom sam koristio Elgato TB2 dock koji je dobar, ali platio sam ga 250 EUR i ne nudi ništa više nego što vidim da mi kolege imaju na TB3 sa manje renomiranim dockovima.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
5 godina
offline
MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)

Izašao fix za usb-c hubove/dockove. Release notes:

"macOS Big Sur 11.2.2 prevents MacBook Pro (2019 or later) and MacBook Air (2020 or later) models from incurring damage

 when they are connected to certain third-party, non-compliant powered USB-C hubs and docks."

Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)

Dobar je za rad na terenu, kada nema napajanja. I za šminku.

To je laptop sa mobitelskim čipom. Dakako da je brz u multimediji i svemu što je povezano sa specifičnim hardverskim akceleratorom ugrađenim u M1 (video, foto).

Same jezgre nisu brže od Intela, ma koliko teenageri ovdje govorili o uriniranju po Intelu.

Ne isplati se kupiti AIR, jer ono što Maca karakterizira je kvalitetan ekran, dobri mikrofoni i zvučnici. To ima samo Pro. Air ne.

Touchbar je meni prva stvar zašto bih kupila Maca, iako ga Macovci ne vole.

No da je brži od nekakvog punogrvnog gamerskog laptopa, nije ni u kom slučaju.

A i ima PREMALO i RAM-a (8 GB u 2021?) i HDD-a (256 u 2021?).  Dakle, dolazi u obzir samo konfa od 512 GB "diska" i 16 GB memorije.

Nema čitač kartica i ima premalo thunderbolt konektora. Kamera ne stane u tanki poklopac?
Pa danas i DJI dron Mini 2 ima 4K kameru. Huawei mobitel ima 50 megapixela kameru. Kako ne stane?

 

Dakle da ponovim: Apple se sada isfurao na mobitelski SoC, i zastarjelo sve ostalo.

 

Rajna
 
0 2 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)

Poslije ćeš kopati po smeću i tražiti ga.

Rajna
15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
SpikericaCK kaže...

* * *

 

 

SpikericaCK kaže...

* * *

 

Dobro došao na forum kolega!

Jesi li multić ili novi korisnik. Ako si novi korisnik - izjasni se da jesi.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice