MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr

poruka: 227
|
čitano: 52.645
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr".
13 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
janiq kaže...

Cekao godinu i pol... Naruceno..

 
Gdje si narucio? 

Ja cekam da nasi objave cijene no mozda narucim iz njemacke

13 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov

Na apple.com/at. U HR nema nigdje, a i da ima uvijek je dosta veca cijena.

Kill or be killed!
14 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
Dwyane Wade kaže...
bus kaže...
zuper kaže...
Ali realno, ovi Pro procesori su za one koji ih stvarno znaju iskoristiti.
Ja imam M1 Air i za moje potrebe (surfanje, yt, multimedija) je i on prejak. Da sam uzeo slabiji Windows Intel, ne bi vidio razliku u brzini.
Al ono što je uočljivo je baterija koja ide i do 3 dana vrlog korištenja. To nema šanse kod PC.

 

Za surfanje, yt, multimediju meni je i tablet sasvim dovoljan 

Tablet je meni osobno najbeskorisniji komad hardvera ikad. iPad Pro i ona olovčica su mi služili samo kada sam na WC-u da bzvz drketam po njemu. Mislim da mi je to bilo najgore potrošenih, a ne sjećam se više ali mislim da je bilo oko 5-6k kn ikad (što sam znao i kad sam ga kupovao ali sam baš bio u lovi pa me nije bilo briga). Ako mi treba nešto doma ili sjedim ispred Maca ili imam iPhone koji je ionako uvijek uz mene. Znao sam ga nositi i na sastanke umjesto notesa ali iskreno - apsolutno nepotrebno. Barem meni. S druge strane prijatelj je to uzeo u ruku i s pencilom nacrtao neki portret u 20ak min. Divio se Appleu i sam sebi. Osjećao sam se kao neandertalac kojem su dali vilicu i nož Na kraju ga je on odnio sa sobom.. 

 A vidis ima nas svakakvih, meni za surfanje, yt i slicne stvari obicni iPad najkorisniji i najisplatljivi komad opreme koji sam kupio, mobitel pogledam bas kad nemam nis uz sebe, odlican je za izgubiti vid i škiljit u to sitno

10 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
Znači u Austriji je 2249 EUR što je oko 16.5k kn. Nije loše, s obzirom da su mekbukovi bazirani na Intelu koštali više sa sličnim specifikacijama. Štoviše lošijim specifikacijama.
Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.10.2021 9:13 (Entry Point).
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr

Kome se baš ne žuri, nek pričeka 3-4 mjeseca. Onda će u Austriji već biti refurbished primjerci. Garancija je tvornička, a sigurno će biti 20ak % jeftiniji.

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr

M1 Pro GPU performanse u rangu 3050Ti mobile sa 70% manje potrosnje

 

M1 Max GPU performanse u rangu 3080 mobile, sa 40% manje potrosnje

 

isti nivo perfromansi bilo da su na bateriji ili ukljuceni u struju

 

na anandtechu imate u detalje

 

faking impresive shit

 

dodatno ProRes 422 dekoder i enkoder, u slucaju Max modela ima dupli 

 

sto vise citam o speckama, to sam sve vise impresioniran, stvaro brutalan inzenjerski pothvat

Moj PC  
9 0 hvala 0
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
janiq kaže...

Na apple.com/at. U HR nema nigdje, a i da ima uvijek je dosta veca cijena.

 

Hvala puno na ovaj info. Gledam sam prije samo istore.com.hr ali sad vidim da su ipak dosta skuplji nego "direktno" kad se kupuje. Gledam iMac 24, razlika u cijeni je cca 2500kn, što je dosta.

 

Budem još malo sačekao, problem je što imam i5 11th gen i 16 gb rama, te jako brzi SSD i MX450. Računalo mi je zvijer za moje potrebe. Teško mogu opravdati novu investiciju, ali radim na tome  

Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
Timo kaže...

M1 Pro GPU performanse u rangu 3050Ti mobile sa 70% manje potrosnje

 

M1 Max GPU performanse u rangu 3080 mobile, sa 40% manje potrosnje

 

isti nivo perfromansi bilo da su na bateriji ili ukljuceni u struju

 

na anandtechu imate u detalje

 

faking impresive shit

 

dodatno ProRes 422 dekoder i enkoder, u slucaju Max modela ima dupli 

 

sto vise citam o speckama, to sam sve vise impresioniran, stvaro brutalan inzenjerski pothvat

 

a ovo je tek druga generacija njihovih procesora/gpu-a , ostaje za vidjeti hoće li raditi refresh svake godine ili će se primiriti pa ići svakih 5 godina recimo s novim generacijama.

Ali slažem se da, i više nego impresivno.

 

 

Lp

13 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
Timo kaže...

M1 Pro GPU performanse u rangu 3050Ti mobile sa 70% manje potrosnje

 

M1 Max GPU performanse u rangu 3080 mobile, sa 40% manje potrosnje

 

isti nivo perfromansi bilo da su na bateriji ili ukljuceni u struju

 

na anandtechu imate u detalje

 

faking impresive shit

 

dodatno ProRes 422 dekoder i enkoder, u slucaju Max modela ima dupli 

 

sto vise citam o speckama, to sam sve vise impresioniran, stvaro brutalan inzenjerski pothvat

 

a ovo je tek druga generacija njihovih procesora/gpu-a , ostaje za vidjeti hoće li raditi refresh svake godine ili će se primiriti pa ići svakih 5 godina recimo s novim generacijama.

Ali slažem se da, i više nego impresivno.

 

 

Lp

 Već su otišli daleko šire nego sam zamišljao ... uz sve specijalizirane procesore koje dizajniraju, S, T, W, H, U od ovih većih dakle, A i M serije, sad se to grana dalje... dogodine očekujemo A16 za novi iP, desktop class processor za mac pro koji će vjerojatno biti baziran na M2 dizajnu koji bi trebao pogoniti redizajnirani air i macbook ako ga uopće ostave, po meni nepotreban. Obzirom su lani koristili stari dizajn koji je bio prilagođen intelovim procesorima, dogodine bi air mogao biti zaista super tanak i super lagan i još jednom redefinirati pojam ultra laganog prijenosnika..

Dakle M2 za novi air i "Workstation Class" proc za mac pro sigurno, a da li će biti i update M1pro i M1 max ... ne znam, mislim da će to ići svakih 18-24 mjeseci.

Pravo je pitanje hoće li i taj workstation proc koji treba zamijeniti xeone imati svoj GPU koji zapravo vidjeli smo zauzima 2/3 silicija na max-u ili će biti dizajniran da koristi dodatne third party grafičke kartice ... ili i jedno i drugo.

Pitanje je i što će ići u novi mini i u pro iMac...

 

U svakom slučaju ne gine im 4 - 5 ako ne i više varijacija M serije procesora usporedo, koji iako imaju osnovni dizajn zajednički imaju i puno specijaliziranih djelova, a to se odmiče od filozofije unificiranih djelova koja im je omogućavala maksimalnu uštedu u dizajnu i proizvodnji ... jedan procesor za sve.

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.10.2021 12:34 (grzzi).
13 godina
offline
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr

Kolega grzzi jedna mala opaska. 

Što se tiče iMac AIO računala verzija PRO više ne postoji, po onim informacijama kojima ja raspolažem. 

Ukoliko se ne varam, novi iMac dolazi idući mjesec, tako da nije teško za pričekati, u konačnu potvrdu jesam li bio u pravu. 

 

Obzirom na sve do sada viđeno, ovo će biti slatka teška muka, obzirom niti MBP 16' sa onim Mega specifikacijama niti iMac neće biti teško za poželjeti, stvarno će sve pasti na osobnim preferencijama. 

Meni osobno, nekakav prvi uvjet je "radna površina", dok su ostale specifikacije relativno nebitne, dok su recimo to u gornjem segmentu vrijednosti. 

Osobno smatram da interna memorija je dosta 1TB, RAM recimo 32GB, grafička kartica može jača, možda još neki dodatak koji se sada ne mogu sjetiti, ali za moje potrebe, uvrh glave isuviše! 

Obzirom MBP ima nazivno manji display od iMac računala, on je jači u faktoru mobilnosti, a niti to nije za zanemariti činjenica. 

ATJ Lučko
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr

da, vjerojatno neće bit pro iMac, al tako zovem onaj koji bi trebao biti 30 ili 32 inča uz ozbilniji hardware. Da, pretpostavljam da za taj iMac mogu koristiti ove pro i max procesore, nazivimo ih mobilnim.

 

 

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
pqweasdyxc kaže...

Što će mi specke ako ne može vrtiti linux, igre, windows i sl. Mac je samo za one koji koriste njihov softver za obradu videja ili glazbe. Ako već koristim PC hoću da na njemu mogu raditi što ja želim i kako ja želim, a ne što Apple želi. 

 

Eh da i notch je odvratan 

Da to je tipičan promašaj teške klase, kad se uspoređuju Windows-Kruške i Jabuke pa eto idemo uspoređivat CPU performanse.CPU performanse moš okvirno usporedit, ali to su potpuno različite platforme fučkaj ga sad.

 

Windowsi+X86 procesori

 

- imaš raznih opcija Windows ili Linux, pa eto nikad nije dosadno

 

- Windowsi/takvi kakvi jesu nikad nisu/niti neče bit maksimalno optimizirani za razne verzije X86 procesora

 

Jabučari+ARM procesori

 

- operativni sistem maksimalno optimiziran za korišteni hardver, nema tu mrdanja niti dodatnih opcija

Chico12 kaže...
Da li ce Intel i Amd imati odgovor na ove čipove??? Vrlo teško...

Kaj se tiče CPU performansi, nisu uopče daleko več i sad imaju približno usporedivu CPU snagu. Da ne pričam, kaj sve stiže na Mobile u 2022 godini dakle Intel i AMD.

 

Tu su i ostali novi ARM SoC-ovi za 2022 godinu, bazirani na najnovijoj ARM Cortex X2 CPU jezgri za drobljenje oraha i kuruze.

 

Jedina bitna razlika su CPU/GPU performanse po watu, i baš na tom području M1 ima veliku prednost.Da nema TSMC 5nm, Jabučari bi imali sasvim drugu priču ili ne bi imali ovo žuto.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/osvanuli-prvi-benchmark-rezultati-appleovog-proces/278825.aspx?page=2&jumpto=6248055&sort=asc&view=flat

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/osvanuli-prvi-benchmark-rezultati-appleovog-proces/278825.aspx?page=2&jumpto=6248815&sort=asc&view=flat

 

Dalje znamo sitne detalje, to su površinom prilično veliki monolitni ARM procesori=skupo u proizvodnji na TSMC 5nm.To je skupa ARM CPU roba bez kompromisa, a dalje nečemo u ovoj temi to bum ostavil za posebnu temu.

 

zuper kaže...
Ali realno, ovi Pro procesori su za one koji ih stvarno znaju iskoristiti.
Ja imam M1 Air i za moje potrebe (surfanje, yt, multimedija) je i on prejak. Da sam uzeo slabiji Windows Intel, ne bi vidio razliku u brzini.
Al ono što je uočljivo je baterija koja ide i do 3 dana vrlog korištenja. To nema šanse kod PC.

Fučkaj ga sad, za zelene potrebe na X86 procesorima kao primjer sasvim je dosta 2/4 Athlon 3000G.

 

Kaj se tiče Android/Tableti/Smartphone, realno za zelene potrebe dosta je čak i danas iznimno korišteni stari ARM Cortex A53 8 Core SoC.Proizvođač SoC-a je nebitan, Qualcomm ili Mediatek ako ARM SoC ima barem 8 Core A53 CPU tu realno neče bit problema.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/xiaomi-predstavio-mobitele-redmi-6-redmi-6a/259331.aspx?page=0&jumpto=5686940&sort=asc&view=flat

 

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.10.2021 18:25 (rambox).
12 godina
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
rambox kaže...
Jedina bitna razlika je performanse po watu, baš tu M1 ima veliku prednost.

Uz spomenuto tu je i još jedna bitna stavka, grijanje. Trenutni ekvivalent po snazi u izdanju AMDa ili INTELa će se pretvoriti u mlazni avion po pitanju buke u laptopu, a uz to će glumiti kalorifer. Sličan problem je bio i sa starijim verzijama MBP, na primjer ovaj moj koji kad se zapjeni pošteno zuji i grije.

 

M1 omogućuje dvije bitne stvari za laptop uređaje, malu potrošnju = duže trajanje baterije i/ili manju bateriju = lakši uređaj i tiši rad uz manje zagrijavanja. Uz to daje više nego dovoljno snage za rad. Konkurencija tu trenutno nema odgovora, po snazi još ajde ajde, ali po potrošnji i zagrijavanju čipa su daleko iza. 

 

10 godina
offline
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr
Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
Entry Point kaže...

 Za tu lovu vani uzmeš opciju sa boljim procom i GPU +1tb memorije..

Koja smo mi g*vna lihvarska..

Poruka je uređivana zadnji put sub 23.10.2021 22:55 (marushin).
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
Jednostavno, ne uzmeš kod nas nego vani preko Apple.com/at.

Lp.
10 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
Jednostavno, ne uzmeš kod nas nego vani preko Apple.com/at.

Lp.

 Ne vidim kako mogu tamo uzeti jer su ZIP kodovi samo austrijski.

Nadglednik dina
15 godina
offline
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr

Nisam nikad kupovao, ali znam da neki jesu na https://mcshark.at/

Kontinentalcima se možda isplati i provozati do Austrije.

 

Ja još čekam testove, još nisam siguran šta točno uzeti. M1 Max si ne mogu opravdati, tako da će biti jedan od M1 Pro 8 jezgri ili M1 Pro 10 jezgri, 512GB. Razlika između ova dva je 230€ s tim da se dobije 96W punjač za ovaj jači.

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.10.2021 9:02 (Laca).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
Entry Point kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
Jednostavno, ne uzmeš kod nas nego vani preko Apple.com/at.

Lp.

 Ne vidim kako mogu tamo uzeti jer su ZIP kodovi samo austrijski.

Moram priznati da prvi puta čujem za nešto kao ZIP kodovi?! 
Obzirom sam zaključio da mi uz iPad Pro bi savršeno odgovarala Logitechova Combo Case kućište sa tipkovnicom, razmišljao sam kako ću pisati Hrvatske znakove po tipkovnici u nekom tekstu?! 
Ispada da je sasvim jednostavno, neke tipke koje imaju funkciju sasvim drugu dok radim u EN modu, kada prebacim u HR mod jesu č, ć, ž š, i đ slova. 
Tako da nekako sumnjam da bi bez obzira na sve, uzet u Austriji ili Njemačkoj trebalo biti apasolutno no big deal, u bilo čemu. 
Pa na kraju krajeva, uzmeš iPhone u Ameriku, radi u cijeli svijet, bez pol muke. 

ATJ Lučko
14 godina
offline
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr

Geekbench score za M1-Max. Nije da je to presudno, ali brojke su impresivne. To je već u rangu pravih workstationa.

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/10496766

Moj PC  
2 0 hvala 0
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr

Jao, kad bi barem stavili taj M1 Pro i/ili Max u Mac mini.

Sve te performanse u malom, tihom i ponešto jeftinijem kučištu!

 

Prenosivost mi nije bitna, tako da jedan Mac mini sa 2-3 videoizlaza i snagom M1 Max-a bi mi bio idealan.

The planet broke before the Guard did!
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
jozef kaže...

Geekbench score za M1-Max. Nije da je to presudno, ali brojke su impresivne. To je već u rangu pravih workstationa.

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/10496766

Pa tko to piše, stavili su prekonekoliko puta 18.2 oznaku  !

ATJ Lučko
14 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
ATJLučko kaže...

Pa tko to piše, stavili su prekonekoliko puta 18.2 oznaku  !

 Možda je to zapravo tajni prototip. ;-)

9 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
Pitanje za one koji imaju macbooke....
Uzeo sam M1 MacBook pro u svibnju i jucer vidim da mi je baterija pala na 92% u samo 18 ciklusa punjenja. Uglavnom ga drzim spojenog na punjenje jer mi sluzi kao kompjuter za rad. Ne nosam ga uokolo.
Jel to normalno da se baterija tako troši, kakvo je stanje kod vas?
Moj PC  
0 0 hvala 0
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
Entry Point kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
Jednostavno, ne uzmeš kod nas nego vani preko Apple.com/at.

Lp.

 Ne vidim kako mogu tamo uzeti jer su ZIP kodovi samo austrijski.

 

izvini nisam znao, ali vidim da preporuča se naručivanje izvana. Budući da je razlika u cijeni prilično velika (cca 2500kn) isplatilo bi se i autobusom do tamo za vikend, kupiti laptop, kavica, turistički obilazak Beča i onda natrag.

 

A mislim da se možda može i preko onih servisa za tzv. parcel forwarding, recimo ova (ako se naručuje iz Njemačke, trošak bi bio mislim oko 50€)

 

Online Shipping Cost Calculator | Ship From Germany To Anywhere (mygermany.com)

 

 

Lp.

 

10 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
@Gogy7
Pokusaj ako mozes da laptop sto manje drzis na punjacu jer oni nisu namijenjeni da uvijek budu spojeni na punjac. Kad vec imas masinu koja bez problema moze raditi 15-20 sati na bateriji bez gubitka performansi, zasto bi riskirao pad zdravlja baterije…
Uzmi u obzir da te baterije mogu izdrzati i do 1000 ciklusa punjenja, pa to su ti čitave tri godine!
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
Gogy7 kaže...
Pitanje za one koji imaju macbooke....
Uzeo sam M1 MacBook pro u svibnju i jucer vidim da mi je baterija pala na 92% u samo 18 ciklusa punjenja. Uglavnom ga drzim spojenog na punjenje jer mi sluzi kao kompjuter za rad. Ne nosam ga uokolo.
Jel to normalno da se baterija tako troši, kakvo je stanje kod vas?

 

nemam Apple računalo, ali Windowsi tako nešto sami naprave - svojevrsni način uštede baterije, jer za bateriju nije dobro da bude uvijek na 100% napunjena. Tako gubi na autonomiji. Windowsi onda prepoznaju da je laptop većinom na punjaču te postave maksimalno punjenje na XY vrijednost. Prijašnji laptop napunio se do maksimalno 60%, dok ovaj sad vidim drži na 97%. Čemu takve brojke nisam siguran.

 

 

Lp.

 

10 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
Mislio je na zdravlje baterije a ne na procenat napunjenosti. Bar mi tako djeluje pitanje.
15 godina
offline
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr

Zna netko kakvo je stanje s Apple garancijom? Pise da je godinu dana, ali zar nebi u EU trebala sva elektronicka oprema imati min 2 godine?

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
Problem je u tome sto su mi svi preporucili da ga drzim na kabelu kako bi imao sto manje coklusa punjenja. U 5 mjeseci se sam napunio 18 puta bez da sam ga ja punio. Da sam ga punio svakih dan dva sigurno bi ga punio barem 50-100 puta. Radim obradu videa tako da mi nema smisla skidati ga s punjenja jer trosi vise nego gledanje videa ili slicno. 92% mi je zdravlje baterije
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice