MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr

poruka: 227
|
čitano: 52.682
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr".
10 godina
offline
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr

Moji prijatelji iz Amerike ih pokupovali ko vruće kifle. Čim je bilo dostupno na stranici. I to po ciframa od 3,5-5 tisuća dolara, kao da kupuju žvake 

Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
Sasoon kaže...
pqweasdyxc kaže...

Što će mi specke ako ne može vrtiti linux, igre, windows i sl. Mac je samo za one koji koriste njihov softver za obradu videja ili glazbe. Ako već koristim PC hoću da na njemu mogu raditi što ja želim i kako ja želim, a ne što Apple želi. 

 

Eh da i notch je odvratan 

ARM Linux će raditi nativno, ARM Windowsi će vjerojatno moći nativno, još prošle godine je Apple rekao da je to odluka Microsofta, a ne njih, a do tada može u Parallelsima.

A što se notcha tiče, bolje je on nego da je crna crta gore preko cijelog ekrana, bar se u prostor oko notcha sad uglavi menu bar i imaš ispod više prostora za aplikacije.

Isto tako nije problem za gledanje full screen videa, jer je ekran 16:10.3, a filmovi/serije su uglavnom 16:9, tako da nema notcha preko videa.

 Kad gornji bezel shvatis kao ogroman notch, onda bilo sto sto je manje od toga ispada super. 

12 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
Entry Point kaže...

Moji prijatelji iz Amerike ih pokupovali ko vruće kifle. Čim je bilo dostupno na stranici. I to po ciframa od 3,5-5 tisuća dolara, kao da kupuju žvake 

 Inflacija. Netko se tu zali da su skuplji nego 2017. To je sad vec prije 4 godine, stampa se lova, naravno da sve nominalno poskupljuje.

Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
zuper kaže...

Jadan Microsoft prošli tjedan predstavio svoj Studio Laptop. Čak skuplji od novog MB Pro 14. Morat će odmah na brutalnu akciju...

Apple je sa svojim laptopima postao value čak i u premium segmentu.

Fali im samo da naprave neki laptop za 500-600$ sa light verzijom M1 i svi Windows proizvođači mogu samo plakati.

 

 

Da, prema svemu sudeći Apple je s novim procesorima apsolutno napravio pravu revoluciju, i jako mi je drago zbog toga. Kad se gledaju specifikacije, doista niti jedan procesor ne može mu parirati, briše pod čak i s najjačim konzumerskim procesorima (XEON-e ne gledam, ne razumijem se u njih, to je za servere)

 

Znači sad je sve jasno, Apple ide izdaje liniju svojih proizvoda u stilu "proizvod" - "proizvod pro" - "proizvod (pro) max". Budući da je i u segmentu iPada i iPhonea krenuo u nekakvom donekle "budget" smjeru, osobno smatram da je moguće očekivati i jeftinije varijante ovih procesora, ili barem prošlogodišnje (recimo s refresom macbook air-a, stariji modeli biti će jeftiniji - ali i dalje uništavati po apsolutno svim performansama čak i daleko skuplje i7 laptope).

 

Vrlo uzbudljivo vrijeme, jako mi je drago vidjeti ovo što se dešava.

 

 

A što se tiče novih M1 Pro i Max modela, dobro specifikacijama jesu brutala ali ipak su izvan cjenovnog ranga laptopa kojima žele parirati, jer ovi će kod nas doći barem 18,000kn, dok se laptop s 3060 grafičkom nađe već za 8,000kn. No da, s daleko lošijim CPU performansama, a razlika u ekranu da ne pričam...   

 

Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
Entry Point kaže...

Moji prijatelji iz Amerike ih pokupovali ko vruće kifle. Čim je bilo dostupno na stranici. I to po ciframa od 3,5-5 tisuća dolara, kao da kupuju žvake 

 

 

"pro" i "max" modele kupuju praktički isključivo IT profesionalci (jer je drugima ta snaga beskorisna). A kada imaš neto plaću od minimalno 4,000 USD (a mnogi imaju i daleko više od toga, IT sektor, seniori zarađuju cca 100,000 USD bruto godišnje) tada ti cijena macbooka ne znači nešto puno. Kao u rangu ne znam, laptopa od 6,000 KN kod nas.

 

 

Lp.

12 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
zuper kaže...

Fali im samo da naprave neki laptop za 500-600$ sa light verzijom M1 i svi Windows proizvođači mogu samo plakati.

 

I ja bih volio da proizvođaći naftnih derivata naprave neku light verziju nafte i benzina, recimo po 3kn/L ......Al?!.......

*# @Frk #*/
16 godina
offline
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr

Mo'š mislit' inovacije! Tim Cook se još igrao u pijesku dok je moja baba imala notch na ekranu...

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
 
16 1 hvala 0
10 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

"pro" i "max" modele kupuju praktički isključivo IT profesionalci (jer je drugima ta snaga beskorisna). A kada imaš neto plaću od minimalno 4,000 USD (a mnogi imaju i daleko više od toga, IT sektor, seniori zarađuju cca 100,000 USD bruto godišnje) tada ti cijena macbooka ne znači nešto puno. Kao u rangu ne znam, laptopa od 6,000 KN kod nas.

 

 

Lp.

 Ne trebaš meni to objašnjavati.

Nadglednik dina
14 godina
offline
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr

Sve je to lijepo, ali može li majnat kriptovalute? :-)

Iz perspektive korisnika je problem što je politika proizvođača stvorila veliki switching cost, pitanje je koliko korisnika stvarno košta tranzicija s x64(x86) platforme na ARM.

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
odjavljen
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
zuper kaže...

Jadan Microsoft prošli tjedan predstavio svoj Studio Laptop. Čak skuplji od novog MB Pro 14. Morat će odmah na brutalnu akciju...

Apple je sa svojim laptopima postao value čak i u premium segmentu.

Fali im samo da naprave neki laptop za 500-600$ sa light verzijom M1 i svi Windows proizvođači mogu samo plakati.

 

 

Da, prema svemu sudeći Apple je s novim procesorima apsolutno napravio pravu revoluciju, i jako mi je drago zbog toga. Kad se gledaju specifikacije, doista niti jedan procesor ne može mu parirati, briše pod čak i s najjačim konzumerskim procesorima (XEON-e ne gledam, ne razumijem se u njih, to je za servere)

 

Znači sad je sve jasno, Apple ide izdaje liniju svojih proizvoda u stilu "proizvod" - "proizvod pro" - "proizvod (pro) max". Budući da je i u segmentu iPada i iPhonea krenuo u nekakvom donekle "budget" smjeru, osobno smatram da je moguće očekivati i jeftinije varijante ovih procesora, ili barem prošlogodišnje (recimo s refresom macbook air-a, stariji modeli biti će jeftiniji - ali i dalje uništavati po apsolutno svim performansama čak i daleko skuplje i7 laptope).

 

Vrlo uzbudljivo vrijeme, jako mi je drago vidjeti ovo što se dešava.

 

 

A što se tiče novih M1 Pro i Max modela, dobro specifikacijama jesu brutala ali ipak su izvan cjenovnog ranga laptopa kojima žele parirati, jer ovi će kod nas doći barem 18,000kn, dok se laptop s 3060 grafičkom nađe već za 8,000kn. No da, s daleko lošijim CPU performansama, a razlika u ekranu da ne pričam...   

 

 Lol. Mozes kupiti OLED ekran koje je puno bolji nego mini-led. Tko korisit Mac ovo je super stvar, za sve ostale nema puno smisla.

13 godina
offline
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr
Ali realno, ovi Pro procesori su za one koji ih stvarno znaju iskoristiti.
Ja imam M1 Air i za moje potrebe (surfanje, yt, multimedija) je i on prejak. Da sam uzeo slabiji Windows Intel, ne bi vidio razliku u brzini.
Al ono što je uočljivo je baterija koja ide i do 3 dana vrlog korištenja. To nema šanse kod PC.
Moj PC  
2 0 hvala 0
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
veliki pero kaže...

 

 Lol. Mozes kupiti OLED ekran koje je puno bolji nego mini-led. Tko korisit Mac ovo je super stvar, za sve ostale nema puno smisla.

 

osobno ne bih NIKAD stavio OLED ekran na laptop (odnosno kao eksterni monitor), osim ako ne misliš svake 3 godine mijenjati laptop (jer će ti se desiti burn-in to je 100% sigurno). OLED nije primjenjen za poslovnu primjenu gdje je većinom statički sadržaj koji se ne mijenja (npr. taskbar ili ikone).

Također treba znati da OLED zbog ograničenja tehnologije ima sustained brightness od možda 400 nitsa (i to najjači modeli), dok peak brightness ide možda do 800 (možda!). Na OLEDu postoji problem kada se iz primjerice tamnije scene prebaci u jako svjetlu, a to je da se osvjetljenje vidno smanji (s 400 na 200), ovo nije nikako dobro niti izgledom a niti kod profesionalnog rada (recimo obrada fotografija).

 

Kako kažem, osobno nikada OLED na ekran ne bih stavio, koliko god kao tehnologija bio napredan, ali za profesionalni rad nije.

Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
zuper kaže...
Ali realno, ovi Pro procesori su za one koji ih stvarno znaju iskoristiti.
Ja imam M1 Air i za moje potrebe (surfanje, yt, multimedija) je i on prejak. Da sam uzeo slabiji Windows Intel, ne bi vidio razliku u brzini.
Al ono što je uočljivo je baterija koja ide i do 3 dana vrlog korištenja. To nema šanse kod PC.

 

vjerujem da će M1 još više pojeftiniti, već se sada Air nađe za cca 8,000kn što je s obzirom na tehničke specifikacije vrlo dobra cijena. Pikiram si iMac 24 da malo pojeftini, pa bih si ga uzeo jer mi izgleda prekrasno.

 

 

Lp.

16 godina
offline
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr

Kao netko tko ni na koji način nije povezan s Appleovim eko sustavom, moram izraziti oduševljenje pravcem kojim je Apple krenuo s M1 generacijom uređaja.

 

Naravno, legtimno je pitanje cijene/isplativosti ulaganja u novi hardver dok god postojeći zadovoljava potrebe koje imam (potrebe koje su gotovo pa minimalne), ali svakako da naslutiti da bih i sam u dogledno vrijeme mogao potražiti nešto sa sebe iz tabora o kojemu uopće nisam razmišljao.

 

M1 je pokazao da je vrijeme x86/x64 arhitekture stvar prošlosti i postao je savršen putokaz u kojem bi se smijeru razvoj procesora trebao nastaviti... Samo još da konkurencija uhvati korak.

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
Moj PC  
3 0 hvala 0
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
cro_blue kaže...

Kao netko tko ni na koji način nije povezan s Appleovim eko sustavom, moram izraziti oduševljenje pravcem kojim je Apple krenuo s M1 generacijom uređaja.

 

Naravno, legtimno je pitanje cijene/isplativosti ulaganja u novi hardver dok god postojeći zadovoljava potrebe koje imam (potrebe koje su gotovo pa minimalne), ali svakako da naslutiti da bih i sam u dogledno vrijeme mogao potražiti nešto sa sebe iz tabora o kojemu uopće nisam razmišljao.

 

M1 je pokazao da je vrijeme x86/x64 arhitekture stvar prošlosti i postao je savršen putokaz u kojem bi se smijeru razvoj procesora trebao nastaviti... Samo još da konkurencija uhvati korak.

 

Iskreno sam zainteresiran što Intel/AMD imaju napraviti po pitanju njihove arhitekture jer kako je sada krenulo Apple ih uništava. Da ovaj procesor kojim slučajem može vrtiti Windowse (no kako je krenulo, čini se da će MacOS jako zaprijetiti Windowsima), ma tko bi normalan uzimao konkurenciju (koja to više nije) bilo iz plavog, bilo crvenog tima.

 

 

Lp.

13 godina
offline
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr

Koliko mi je poznato i google i MA, a i neki drugi igrači su krenuli u razvoj vlastitih arm based čipova za windows i za chromebook. Kroz par godina vj će većina consumer i creative content opreme biti na ARM-u. 

Apple je tu samo predvodnik trenda kao i obično.

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
grzzi kaže...

Koliko mi je poznato i google i MA, a i neki drugi igrači su krenuli u razvoj vlastitih arm based čipova za windows i za chromebook. Kroz par godina vj će većina consumer i creative content opreme biti na ARM-u. 

Apple je tu samo predvodnik trenda kao i obično.

 i onda ćemo opet komentirati kako nas je Apple vukao za nos sa 10+16 jezgrenim ARM čipovima jer ćemo shvatiti da je 64 jezgre trebao biti entry level :-)

13 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
Mitch kaže...
ivanoile kaže...

Au, cijene su bome herojske, skoro x2 od 2017 modela kada je izasao...

 Da, ali prve performanse M1 Max u 8K rendering su on-par sa desktop Mac Pro sa Afterburnerom...koji kosta bar x3 vise.

 Segmentirali su pametnije ponudu. Prije su se Air i Pro 13 malo clashali po pitanju cijene, sada je jasnija razlika za "rekreativce" i "profesionalce". Pametnije.

Di2 & EPS FTW!
12 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
Pitanje.
Kao netko tko nikada nije bio na MacOSu. Razmisljam o kupnji nekog od ovih modela.
Zanima me kakva je situacija s igrama. Igram samo povremeno igre od Paradoxa (Europa Universalis 4, Hearts of Iron 4, Stellaris...), i Civilization. Vidim da su sve na ponudi stranice MacGameStore, samo me zanima da li je moguće igrati na novim ARM based procesorima?
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr

"While testing Minecraft Java Edition at 1440 x 900 resolution on 'Fancy' (high) settings. The laptop could not handle Minecraft's 'Fabulous' (Ultra-High) settings" - Apple M1

PC laptop iz 2011: Hold my beer

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr

Ima kakvih informacija o datumu dolaska u HR?

 
0 0 hvala 0
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
Volos kaže...
Pitanje.
Kao netko tko nikada nije bio na MacOSu. Razmisljam o kupnji nekog od ovih modela.
Zanima me kakva je situacija s igrama. Igram samo povremeno igre od Paradoxa (Europa Universalis 4, Hearts of Iron 4, Stellaris...), i Civilization. Vidim da su sve na ponudi stranice MacGameStore, samo me zanima da li je moguće igrati na novim ARM based procesorima?

 

To su igre koje nisu toliko hardverski zahtjevne. Moguće je na najmanje 2 načina:

 

1. Virtualna Mašina s Windowsima

2. Pokretanje nenativnih aplikacija preko "Rosetta" rekompajlera:

 

How to run Intel apps on an M1 Mac | iMore

 

 

Nemam Mac, ali planiram uzeti vjerojatno iMac 24 M1. M1 Pro/Max mi nisu potrebni za moj rad.

 

Svakako javi utiske ako budeš uzimao, baš me zanima kakav je dojam osobi koja nikad nije radila na Macu, koliko su velike razlike.

 

 

Lp.

5 godina
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
Volos kaže...
Pitanje.
Kao netko tko nikada nije bio na MacOSu. Razmisljam o kupnji nekog od ovih modela.
Zanima me kakva je situacija s igrama. Igram samo povremeno igre od Paradoxa (Europa Universalis 4, Hearts of Iron 4, Stellaris...), i Civilization. Vidim da su sve na ponudi stranice MacGameStore, samo me zanima da li je moguće igrati na novim ARM based procesorima?

moguce je.

 

 

Diablo3 4k medium, World of Warcraft 4k na low/mid zavisno od postavki na Mac Mini

 

dok na Mac Air, WoW na low postavkama na 1440p 7 core GPU

 

Shadow of Tomb Raider 30 fps, ne igrivo, cisto da imas neku referencu.

 

Fortnite ide na 4k 60 fps bez problema recimo

 

racunaj da je Mac Mini GPU 8core, na razini rx 480 tu negdje, pa samim time 16/32 core GPU kod Pro i Mac systema su visestruko jaci graficki

 

pricekaj koji tjedan biti ce ti sigurno hrpa recenzija i o grafickim performansama

www.youtube.com/TerabitTV
13 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov

@veliki pero ... oled i mini led imaju svaki svoje prednosti i mane. burn in i manja svjetlina su mane oleda. prednost je precizniji local dimming i prava crna boja. Teoretski i kut gledanja, koji je bitan na tv ekranu, ne i na laptopu.

ovdje su vj važnije druge stvari, tipa vjernost boja, svjetlina, potrošnja, trajnost, brzina odaziva rezolucija itd. Apple tvrdi da se radi o najboljem ekranu na bilo kojem laptopu i vrlo vjerojatno su u pravu.

meni nije jasno cemu notch, ovoliki, ako u njemu nije face recognition sustav.

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.10.2021 15:49 (grzzi).
12 godina
neaktivan
offline
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr

Nisu mnogi još uvijek svjesni što je Apple napravio sa M1 čipovima.

 

Ovi modeli su zvjeri, meni osobno je i dosadašnji Macbook Air M1 više nego dovoljan, ali me isto žulja isprobati i ove modele. 

Karakteristike su glava boli, a cijena za tako nešto sasvim pristojna.

 

Do 20h autonomije uz sve ostalo je 

 

Došli smo do toga da u laptop temi kada netko pita za preporuku srednje ili više klase bestbuy pada na Apple. 

 
4 1 hvala 0
13 godina
offline
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.10.2021 16:45 (grzzi).
 
8 0 hvala 2
13 godina
offline
MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nove pr

Cekao godinu i pol... Naruceno..

Kill or be killed!
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
cro_blue kaže...

Kao netko tko ni na koji način nije povezan s Appleovim eko sustavom, moram izraziti oduševljenje pravcem kojim je Apple krenuo s M1 generacijom uređaja.

 

Naravno, legtimno je pitanje cijene/isplativosti ulaganja u novi hardver dok god postojeći zadovoljava potrebe koje imam (potrebe koje su gotovo pa minimalne), ali svakako da naslutiti da bih i sam u dogledno vrijeme mogao potražiti nešto sa sebe iz tabora o kojemu uopće nisam razmišljao.

 

M1 je pokazao da je vrijeme x86/x64 arhitekture stvar prošlosti i postao je savršen putokaz u kojem bi se smijeru razvoj procesora trebao nastaviti... Samo još da konkurencija uhvati korak.

 

Iskreno sam zainteresiran što Intel/AMD imaju napraviti po pitanju njihove arhitekture jer kako je sada krenulo Apple ih uništava. Da ovaj procesor kojim slučajem može vrtiti Windowse (no kako je krenulo, čini se da će MacOS jako zaprijetiti Windowsima), ma tko bi normalan uzimao konkurenciju (koja to više nije) bilo iz plavog, bilo crvenog tima.

 

 

Lp.

Staviš paralel desktop i vrtis sta hoces u paralelki, windows, linux... al sa konja na magarca, njah 

14 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
zuper kaže...
Ali realno, ovi Pro procesori su za one koji ih stvarno znaju iskoristiti.
Ja imam M1 Air i za moje potrebe (surfanje, yt, multimedija) je i on prejak. Da sam uzeo slabiji Windows Intel, ne bi vidio razliku u brzini.
Al ono što je uočljivo je baterija koja ide i do 3 dana vrlog korištenja. To nema šanse kod PC.

 

Za surfanje, yt, multimediju meni je i tablet sasvim dovoljan 

16 godina
offline
Re: MacBook Pro dobio notch na ekranu i snažne nov
bus kaže...
zuper kaže...
Ali realno, ovi Pro procesori su za one koji ih stvarno znaju iskoristiti.
Ja imam M1 Air i za moje potrebe (surfanje, yt, multimedija) je i on prejak. Da sam uzeo slabiji Windows Intel, ne bi vidio razliku u brzini.
Al ono što je uočljivo je baterija koja ide i do 3 dana vrlog korištenja. To nema šanse kod PC.

 

Za surfanje, yt, multimediju meni je i tablet sasvim dovoljan 

Tablet je meni osobno najbeskorisniji komad hardvera ikad. iPad Pro i ona olovčica su mi služili samo kada sam na WC-u da bzvz drketam po njemu. Mislim da mi je to bilo najgore potrošenih, a ne sjećam se više ali mislim da je bilo oko 5-6k kn ikad (što sam znao i kad sam ga kupovao ali sam baš bio u lovi pa me nije bilo briga). Ako mi treba nešto doma ili sjedim ispred Maca ili imam iPhone koji je ionako uvijek uz mene. Znao sam ga nositi i na sastanke umjesto notesa ali iskreno - apsolutno nepotrebno. Barem meni. S druge strane prijatelj je to uzeo u ruku i s pencilom nacrtao neki portret u 20ak min. Divio se Appleu i sam sebi. Osjećao sam se kao neandertalac kojem su dali vilicu i nož Na kraju ga je on odnio sa sobom.. 

He who is brave is free.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice