U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih karti

poruka: 49
|
čitano: 9.035
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih karti".
8 godina
offline
U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih karti

to sam primjetio prije 3 tjedna.

 

 
0 0 hvala 0
U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih karti

Radiiiiiiii!!! 

 

I sad se odjednom moja anksioznost zbog mogućnosti krađe mobitela pa tako i kompletnih podataka o kartici popela na rekordno visoku razinu.

 

Zato draga dječice uvijek sve (i što prije) potrošite kad plaću dobijete, što je sigurno je sigurno.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih karti

najbolja stvar su notifikacije za potrosnju po svim karticama na svim prodajnim mjestima, ukljucujuci internet shoping.. kad zena krene u peglanje kartica notifikacije stizu po 20 u komadu :D

strah me pogledat jel mi dosla neka poruka ili notifikacija o potrosnji

Moj PC  
10 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k
Jos kad bi i za uplate dolazile notifikacije.
Bar za onu jednu mjesecno.
12 godina
offline
U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih karti

Ja ne znam što čekaju s loginom putem biometrije, barem da ima fingerprint...

29.11.2010= Barcelona-Real Madrid 5:0
 
6 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k
5220 kaže...
Jos kad bi i za uplate dolazile notifikacije.
Bar za onu jednu mjesecno.

 to mi bas nema smisla al dobro, nekom valjda treba i to..

ovo mi je puno bitnije da na vrijeme vidim pegla li mi netko karticu a da ne znam 

15 godina
offline
U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih karti
Mobitel ne koristim za nikakve "ozbiljne" radnje,poput pristupanja svojem računu u banci i slično.
Na kompu imam samo karticu,koju koristim za Ebay kupnju.Odem u banku,stavim na karticu toliko love koliko mislim potrošit i to je to.
Računalna sigurnost mi je vrlo zanimljiva tema,i čim više to istražuješ tim više skužiš da ništa nije sigurno,pogotovo mobiteli.Mobiteli su teška sprdačina što se tiče sigurnosti.
Poštar mi još uvijek nosi sve račune doma,nema ništa online.Moraju i oni zaradit plaču. :)
 
0 16 hvala 0
7 godina
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k

@danko99

Tendencija je da se čim više toga odrađuje "daljinski", znači online. Bankama je to jeftinije, vremenom će se smanjivati broj poslovnica i broj zaposlenih.

Online kupovina je sve raširenija i možda je već po količini love prestigla fizičku kupnju u trgovini ( na globalnom nivou ).

Tako da u doglednoj budućnosti možda i nebu izbora nego ćeš sve novčane transakcije, uplate, isplate, kupovinu, obavljati isključivo pomoću kartica i kojekakvih smart uređaja ( mobitela, narukvica, smart kartica...). Već sada su naknade daleko manje ( ili ih čak i nema unutar nekih bankovnih paketa usluga ) nego da plaćanja obavljaš na pošti, fini, Konzumu...

I blagajnice u trgovinama bu zamijenili automatima...

Glede sigurnosti, mislim da je ipak sigurnije imati plaću na računu pa pomalo provlačiti karticu ( ili prislanjati mobitel ) nego 9000 kn nosati sa sobom, ili svako malo ići na bankomat.

Lova u bankama je osigurana, tako da u slučaju zlouporabe nisu teški za nadoknaditi štetu, a forenzička je dosta napredovala pa se brzo utvrdi da je tvoja lova završila u tajlandskom kockarnici bez tvoje namjere i dozvole. Sigurnosna higijene uređaja je stvar svakog pojedinca, isto kao što i nosanje gotovine može svakako završiti. U slučaju prometne nezgode, nesreća, smrti, oni koji prvo dođu ti uvjek prekopaju džepove ( hitna, policija, vatrogasci, prolaznici...) , ili zamisli ući sa gotovinom u neku lučku krčmu punu mornara ( Rusa, Filipinaca, Bugara...) koji su noćas tu a sutra u lamanšu ili Krimu..
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.2.2020 10:05 (bunker).
12 godina
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k
danko99 kaže...
Mobitel ne koristim za nikakve "ozbiljne" radnje,poput pristupanja svojem računu u banci i slično.
Na kompu imam samo karticu,koju koristim za Ebay kupnju.Odem u banku,stavim na karticu toliko love koliko mislim potrošit i to je to.
Računalna sigurnost mi je vrlo zanimljiva tema,i čim više to istražuješ tim više skužiš da ništa nije sigurno,pogotovo mobiteli.Mobiteli su teška sprdačina što se tiče sigurnosti.
Poštar mi još uvijek nosi sve račune doma,nema ništa online.Moraju i oni zaradit plaču. :)

 

Tako je, aluminijsku foliju omotat oko glave, neće tebi nitko uzet pare na tim internetima.

 

Netko ili nešto je ovdje teška sprdačina, ali rekao bih da to ipak nisu mobiteli.

Origin: klemp0, Steam: Klempo, Battle.net: Klempo, Uplay: klemp0
4 godine
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k
danko99 kaže...
Mobitel ne koristim za nikakve "ozbiljne" radnje,poput pristupanja svojem računu u banci i slično.
Na kompu imam samo karticu,koju koristim za Ebay kupnju.Odem u banku,stavim na karticu toliko love koliko mislim potrošit i to je to.
Računalna sigurnost mi je vrlo zanimljiva tema,i čim više to istražuješ tim više skužiš da ništa nije sigurno,pogotovo mobiteli.Mobiteli su teška sprdačina što se tiče sigurnosti.
Poštar mi još uvijek nosi sve račune doma,nema ništa online.Moraju i oni zaradit plaču. :)

 Ja sam tu negdje. U banci se uvijek čude kako to da nemam m-banking i još neke điđe. Također koristim karticu koju punim po potrebi. I za poštara se slažem. Najjači su mi oni koji raskinu ugovor s teleoperaterom, a primali su račune e-mailom. Pa ostanu dužni 1 račun koji "nikada ne prime". I onda dođe ovrha... Stari su me naučili da se bitne stvari čuvaju na papiru. To možda jest staromodno ali je i potrebno s obzirom gdje živimo...

4 godine
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k
bunker kaže...

@danko99

Tendencija je da se čim više toga odrađuje "daljinski", znači online. Bankama je to jeftinije, vremenom će se smanjivati broj poslovnica i broj zaposlenih.

Online kupovina je sve raširenija i možda je već po količini love prestigla fizičku kupnju u trgovini ( na globalnom nivou ).

Tako da u doglednoj budućnosti možda i nebu izbora nego ćeš sve novčane transakcije, uplate, isplate, kupovinu, obavljati isključivo pomoću kartica i kojekakvih smart uređaja ( mobitela, narukvica, smart kartica...). Već sada su naknade daleko manje ( ili ih čak i nema unutar nekih bankovnih paketa usluga ) nego da plaćanja obavljaš na pošti, fini, Konzumu...

I blagajnice u trgovinama bu zamijenili automatima...

Glede sigurnosti, mislim da je ipak sigurnije imati plaću na računu pa pomalo provlačiti karticu ( ili prislanjati mobitel ) nego 9000 kn nosati sa sobom, ili svako malo ići na bankomat.

Lova u bankama je osigurana, tako da u slučaju zlouporabe nisu teški za nadoknaditi štetu, a forenzička je dosta napredovala pa se brzo utvrdi da je tvoja lova završila u tajlandskom kockarnici bez tvoje namjere i dozvole. Sigurnosna higijene uređaja je stvar svakog pojedinca, isto kao što i nosanje gotovine može svakako završiti. U slučaju prometne nezgode, nesreća, smrti, oni koji prvo dođu ti uvjek prekopaju džepove ( hitna, policija, vatrogasci, prolaznici...) , ili zamisli ući sa gotovinom u neku lučku krčmu punu mornara ( Rusa, Filipinaca, Bugara...) koji su noćas tu a sutra u lamanšu ili Krimu..

 Ako to dopustimo, sve nas zamijenit će ovakav ili onakav stroj. Kada bismo imali od čega živjeti, to uopće ne bi bio problem. Međutim, kako Jeff Bez(vez)os zaradi u tri minute koliko radnik u godini dana, izvjesno je da će i dalje samo neki pobirati vrhnje, dok će većina grebati po dnu kace. Mobiteli su sve samo ne sigurni i svako malo bude objavljen popis aplikacija koje je hitno potrebno deinstalirati. Mali dio računa plaćam s naknadom, sve ostalo ide bez naknade na odgovarajućim mjestima (zg holding, fina, pošta). Negdje ne možeš platiti ništa karticom (birtije, izleti, spavanje u iznajmljenom apartmanu - pogodi zašto itd.), a može ti se dogoditi da jednostavno izgubiš karticu, da ju oštetiš, da ti ju kradu. Broj POS uređaja za bezkontaktno plaćanje se povećava, ali i dalje neki nemaju POS (pogotovo na moru). Neke firme ne žele nikakvu uplatu osim one na račun firme, pa ne igra ni gotovina ni kartica. Jako je puno različitih slučajeva. Evo, povremeno kupim dnevne novine, pa to obavim u jednom privatnom kiosku. Samo gotovinom. Ne primaju kartice.

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.2.2020 14:05 (zelenapaprika).
4 godine
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k
Q-Tip kaže...
danko99 kaže...
Mobitel ne koristim za nikakve "ozbiljne" radnje,poput pristupanja svojem računu u banci i slično.
Na kompu imam samo karticu,koju koristim za Ebay kupnju.Odem u banku,stavim na karticu toliko love koliko mislim potrošit i to je to.
Računalna sigurnost mi je vrlo zanimljiva tema,i čim više to istražuješ tim više skužiš da ništa nije sigurno,pogotovo mobiteli.Mobiteli su teška sprdačina što se tiče sigurnosti.
Poštar mi još uvijek nosi sve račune doma,nema ništa online.Moraju i oni zaradit plaču. :)

 

Tako je, aluminijsku foliju omotat oko glave, neće tebi nitko uzet pare na tim internetima.

 

Netko ili nešto je ovdje teška sprdačina, ali rekao bih da to ipak nisu mobiteli.

 Reci ti to ovome: https://www.index.hr/vijesti/clanak/oprez-siri-se-nova-online-prevara-muskarac-ostao-bez-25000-kuna/2154752.aspx

 

 

12 godina
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k
zelenapaprika kaže...
Q-Tip kaže...

Tako je, aluminijsku foliju omotat oko glave, neće tebi nitko uzet pare na tim internetima.

 

Netko ili nešto je ovdje teška sprdačina, ali rekao bih da to ipak nisu mobiteli.

 Reci ti to ovome: https://www.index.hr/vijesti/clanak/oprez-siri-se-nova-online-prevara-muskarac-ostao-bez-25000-kuna/2154752.aspx

 

 

Dogovara kupovinu preko Facebooka i potpunom strancu pošalje podatke kreditne kartice? Što bih ja imao njemu reći osim da je neizmjerno i kolosalno glup? Protiv ljudske gluposti nema lijeka, tu ne pomaže ni aluminijska folija oko glave.

Origin: klemp0, Steam: Klempo, Battle.net: Klempo, Uplay: klemp0
13 godina
offline
U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih karti
I gdje čuvaš novac? Jer hrpa gotovine negdje spremljena je puno riskantnija za izgubiti od "brojki" na tekućem računu u banci.
Moj PC  
4 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k
Q-Tip kaže...
zelenapaprika kaže...
Q-Tip kaže...

Tako je, aluminijsku foliju omotat oko glave, neće tebi nitko uzet pare na tim internetima.

 

Netko ili nešto je ovdje teška sprdačina, ali rekao bih da to ipak nisu mobiteli.

 Reci ti to ovome: https://www.index.hr/vijesti/clanak/oprez-siri-se-nova-online-prevara-muskarac-ostao-bez-25000-kuna/2154752.aspx

 

 

Dogovara kupovinu preko Facebooka i potpunom strancu pošalje podatke kreditne kartice? Što bih ja imao njemu reći osim da je neizmjerno i kolosalno glup? Protiv ljudske gluposti nema lijeka, tu ne pomaže ni aluminijska folija oko glave.

Prva tvoja reakcija je da je čovjek - glup. Možda čovjeku nitko nije objasnio što je to Facebook i koje i kakve vrste osobnih podataka ne treba dijeliti s drugima. I za tebe je odmah - glup?

Što bih ja tebi imao napisati osim - natrčat ćeš i ti nekome. Prevare su sve sofisticiranije.

 

7 godina
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k

@zelenapaprika

Nažalost, niti ti niti ja nebumo nikaj pitani glede kreiranja budućnosti.

Naravno da će 99% današnjih radnih mjesta vremenom preuzeti automati i roboti, što samo po sebi i nije loše. Blagajnice, vozači, šalterski službenici i sl je tek početak. Vojnik i policajac su isto skupi a zamjena je relativno jednostavna da ih se zamijeni naoružanim autonomnim vozilima i dronovima ...

Gotovina će isto izumrijeti vremenom, ne zato kaj bi to htjeli vlasnici apartmana i kioska nego zato kaj bu se tako drastično smanjila siva ekonomija i teže bu izbjegavati porez ako bu države imale uvid u svaku transakciju....

Kaj bu tada sa radnim mjestima ? Nemam pojma, ali očigledno će ljudski rod morati iznaći nove oblike gospodarskih i političkih uređenja shodno novim okolnostima.

Da li nas je previše ?? Da li je rješenje u smanjivanju broja stanovnika planete ili u naseljavanju drugih planeta...? Neznam. Ali ljudski rod je i dosada prolazio razne tranzicije tako da vjerujem da će naši praunuci iznaći odgovore na ta pitanja...

Glede opasnosti online transakcija, sve je danas opasno, od odlaska na tekmu, hoda mračnom uličicom, do učestvovanja u prometu, pa svejedno to svi delamo... Online zlouporabi je možda i lakše ući u trag nego trojici pankera kaj te pretuku i otmu lovu tam negde u mrakači Borongaja...

☺️

4 godine
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k
bunker kaže...

Gotovina će isto izumrijeti vremenom, ne zato kaj bi to htjeli vlasnici apartmana i kioska nego zato kaj bu se tako drastično smanjila siva ekonomija i teže bu izbjegavati porez ako bu države imale uvid u svaku transakciju....

Siva ekonomija će uvijek postojati. Oni koje imaju namjeru nešto zamračiti, uvijek će naći način. Na kraju, ne plaća se sve i samo u novcu.


 

12 godina
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k
zelenapaprika kaže...

 

Dogovara kupovinu preko Facebooka i potpunom strancu pošalje podatke kreditne kartice? Što bih ja imao njemu reći osim da je neizmjerno i kolosalno glup? Protiv ljudske gluposti nema lijeka, tu ne pomaže ni aluminijska folija oko glave.

Prva tvoja reakcija je da je čovjek - glup. Možda čovjeku nitko nije objasnio što je to Facebook i koje i kakve vrste osobnih podataka ne treba dijeliti s drugima. I za tebe je odmah - glup?

Što bih ja tebi imao napisati osim - natrčat ćeš i ti nekome. Prevare su sve sofisticiranije.

 

 

Pa je, glup je. Nažalost. Kakve veze ima što je to Facebook, pa ne dijeliš broj kreditne kartice ni s prijateljima na kavi, zar ti treba netko reći da nije poželjno podijeliti ga s potpunim strancem s interneta? 

 

Ja ću nekome natrčati? Bring it on. 

Origin: klemp0, Steam: Klempo, Battle.net: Klempo, Uplay: klemp0
7 godina
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k

@zelenapaprika

Nestankom gotovine bi siva ekonomija bila svedena na zanemarive količine.

Mogel buš nekome pokrečiti stan a on bi ti dao odojka, i sl. Ali auto ili mobitel nebuš dobio za tonu krumpira ( kojeg si npr sam uzgojio ) jer i mob i auto su papirnato ušli na stanje trgovine i papirnato moraju i otići...

Monopolističke usluge i robu ( struja, plin, benzin...) isto nebuš mogel dobiti razmjenom za tvoj rad ili tvoju robu jer hepu ili ini netreba tvoj krumpir niti odojak..
9 godina
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k
zelenapaprika kaže...
Q-Tip kaže...
zelenapaprika kaže...
Q-Tip kaže...

Tako je, aluminijsku foliju omotat oko glave, neće tebi nitko uzet pare na tim internetima.

 

Netko ili nešto je ovdje teška sprdačina, ali rekao bih da to ipak nisu mobiteli.

 Reci ti to ovome: https://www.index.hr/vijesti/clanak/oprez-siri-se-nova-online-prevara-muskarac-ostao-bez-25000-kuna/2154752.aspx

 

 

Dogovara kupovinu preko Facebooka i potpunom strancu pošalje podatke kreditne kartice? Što bih ja imao njemu reći osim da je neizmjerno i kolosalno glup? Protiv ljudske gluposti nema lijeka, tu ne pomaže ni aluminijska folija oko glave.

Prva tvoja reakcija je da je čovjek - glup. Možda čovjeku nitko nije objasnio što je to Facebook i koje i kakve vrste osobnih podataka ne treba dijeliti s drugima. I za tebe je odmah - glup?

Što bih ja tebi imao napisati osim - natrčat ćeš i ti nekome. Prevare su sve sofisticiranije.

 

 tocno, ako u danasnje vrijeme nekom tako lako das podatke kartice, onda si ili glup ko kurac tj. najgluplji covjek na svijetu i ne postoji gluplje zivo bice na ovom planetu, ili si apsolutno potpuno nepismen (informaticki, sto je u danasnje vrijeme 100 puta gore nego "obicno" nepismen)

tako da mi ga uopce nije zao, cak bi ga prebio da ga vidim, za primjer drugima

4 godine
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k
Q-Tip kaže...

 

Pa je, glup je. Nažalost. Kakve veze ima što je to Facebook, pa ne dijeliš broj kreditne kartice ni s prijateljima na kavi, zar ti treba netko reći da nije poželjno podijeliti ga s potpunim strancem s interneta? 

 

Ja ću nekome natrčati? Bring it on. 

 Nebitno je gdje se nešto prodaje. Prevaranti su domišljati.

4 godine
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k
bunker kaže...

@zelenapaprika

Nestankom gotovine bi siva ekonomija bila svedena na zanemarive količine.

Mogel buš nekome pokrečiti stan a on bi ti dao odojka, i sl. Ali auto ili mobitel nebuš dobio za tonu krumpira ( kojeg si npr sam uzgojio ) jer i mob i auto su papirnato ušli na stanje trgovine i papirnato moraju i otići...

Monopolističke usluge i robu ( struja, plin, benzin...) isto nebuš mogel dobiti razmjenom za tvoj rad ili tvoju robu jer hepu ili ini netreba tvoj krumpir niti odojak..

 Dovoljno je pogledati primjere korupcije svugdje po svijetu, pa shvatiš da je ovo što si ti napisao nažalost netočno.

 

Auto i mobitel? Bez toga se može. Pametni ljudi polako sele izvan gradova, ako ikako mogu. Imaju svoju vodu, svoju struju iz obnovljivih izvora, svoju hranu... 

4 godine
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k
digitall kaže...

 tocno, ako u danasnje vrijeme nekom tako lako das podatke kartice, onda si ili glup ko kurac tj. najgluplji covjek na svijetu i ne postoji gluplje zivo bice na ovom planetu, ili si apsolutno potpuno nepismen (informaticki, sto je u danasnje vrijeme 100 puta gore nego "obicno" nepismen)

tako da mi ga uopce nije zao, cak bi ga prebio da ga vidim, za primjer drugima

 Svašta.

9 godina
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k
zelenapaprika kaže...
digitall kaže...

 tocno, ako u danasnje vrijeme nekom tako lako das podatke kartice, onda si ili glup ko kurac tj. najgluplji covjek na svijetu i ne postoji gluplje zivo bice na ovom planetu, ili si apsolutno potpuno nepismen (informaticki, sto je u danasnje vrijeme 100 puta gore nego "obicno" nepismen)

tako da mi ga uopce nije zao, cak bi ga prebio da ga vidim, za primjer drugima

 Svašta.

nije to svasta, to je kao da prelazis cestu na crveno.. jednostavno nepismen, u tom slucaju bi bio prometno nepismen.

ako vec ides nesto koristiti onda prvo nauci to koristiti, bilo to bankovna kartica ili auto ili pistolj ili nesto deseto.. ako ne znas a upustas se u to onda nastradas na neki nacin.. 

7 godina
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k

@zelenapaprika

Odluka o mjestu života je mix niza silnica. Radno mjesto, vrtići, škole, kina, kazališta, bazeni, restorani, usluge ( ne više frizer za tvoju suprugu nego sad blizu mora biti i frizer za peseka..) su neki od faktora koji utiču na odluku o mjestu života. A da ne spominjem da ti u nekim poznijim godinama sve više postaje bitno blizina doktora, bolnica, labosa.... Mislim da su trendovi obrnuti od tvoje teze bježanja na selo.

Teoretski se možemo i vratiti na nivo lovca i sakupljača, bez struje, no koliko postotak stanovnika bi to poželio ?? Baš obrnuto, ljudi žele sve više komocije, luxuza, zabave, putovanja , novca....

Nisam siguran na koje primjere korupcije misliš, pa ako nije problem navedi par konkretnih primjera , pa da vidimo kako bi na njih uticalo nepostojanje gotovine... Svi znamo da će uvjek biti nekog vida nepotizma, favoriziranja i sl, no ukidanjem gotovine bi svaka transakcija bila vidljiva ...

13 godina
offline
U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih karti

Znači vijest je da je moguće provjeriti pin?Meni je više fascinantno da mogu mjenjati dnevne limite za podizanje keša na bankomatu ili limit za provlačenje kartice na pos uređajima, blokiranje rada kartice u inozemstvu itd..

 

Nisam ni skuzio kad su to dodali? 

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k
ivicask kaže...

Znači vijest je da je moguće provjeriti pin?Meni je više fascinantno da mogu mjenjati dnevne limite za podizanje keša na bankomatu ili limit za provlačenje kartice na pos uređajima, blokiranje rada kartice u inozemstvu itd..

 

Nisam ni skuzio kad su to dodali? 

 to postoji oduvijek, samo sto je bilo zakukuljeno u nekom glupom meniju, sad je samo vidljivije doci do toga 

4 godine
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k
digitall kaže...

nije to svasta, to je kao da prelazis cestu na crveno.. jednostavno nepismen, u tom slucaju bi bio prometno nepismen.

ako vec ides nesto koristiti onda prvo nauci to koristiti, bilo to bankovna kartica ili auto ili pistolj ili nesto deseto.. ako ne znas a upustas se u to onda nastradas na neki nacin.. 

Nedjelja je i ne da mi se trošiti vrijeme na opširno pisanje odgovora poput ihusha. Brkaš primjere. Za nešto je dovoljan kućni odgoj, koji u Hrvatskoj gotovo i ne postoji, a za nešto trebaš formalno obrazovanje da bi na kraju dobio neku dozvolu ili certifikat. Za korištenje interneta i online trgovinu te ne priprema nitko, pogotovo ako je tvoje školovanje već odavno završilo. Neki ljudi nemaju koga pitati kako se nešto radi. Dajte pojedinci, siđite s oblaka i spustite se na zemlju. To što vi baratate dijelom(!) znanja, ne znači da su svi oko vas takvi. I svatko svakoga može prevariti uz malo truda. Ne utvarajte si da ste vi izuzetak.

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.2.2020 12:23 (zelenapaprika).
4 godine
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k
bunker kaže...

@zelenapaprika

Odluka o mjestu života je mix niza silnica. Radno mjesto, vrtići, škole, kina, kazališta, bazeni, restorani, usluge ( ne više frizer za tvoju suprugu nego sad blizu mora biti i frizer za peseka..) su neki od faktora koji utiču na odluku o mjestu života. A da ne spominjem da ti u nekim poznijim godinama sve više postaje bitno blizina doktora, bolnica, labosa.... Mislim da su trendovi obrnuti od tvoje teze bježanja na selo.

Teoretski se možemo i vratiti na nivo lovca i sakupljača, bez struje, no koliko postotak stanovnika bi to poželio ?? Baš obrnuto, ljudi žele sve više komocije, luxuza, zabave, putovanja , novca....

Nisam siguran na koje primjere korupcije misliš, pa ako nije problem navedi par konkretnih primjera , pa da vidimo kako bi na njih uticalo nepostojanje gotovine... Svi znamo da će uvjek biti nekog vida nepotizma, favoriziranja i sl, no ukidanjem gotovine bi svaka transakcija bila vidljiva ...

 Tko je ovisan o svemu što grad nudi, taj će tamo živjeti ili barem povremeno dolaziti. To ne znači da smo svi takvi. Nekim ljudima je dosta života u gradu, pogotovo života u zgradi. Meni je pun kufer pojedinih ljudi u zgradi koji stalno pile, buše, slušaju glasno muziku, svađaju se oko pričuve i radova u zgradi, automobila koji mi smrde pod prozorom, pijanaca koji se nakon ponoći klate po kvartu i urlaju na sav glas... U nekim godinama života život van grada nije nikakav nedostatak, baš suprotno, prednost je. Kod mene u zgradi dosta penzića ima neki komad zemlje i oko Uskrsa počnu odlaziti intenzivnije tamo i borave izvan grada po par mjeseci u komadu. Život na selu ne znači da si na Marsu, barem ne u okolici Zagreba. Dovoljno si daleko od gužve i galame, a dovoljno blizu ako ti zatreba liječnik ili trgovina. Do grada dođeš brže nego oni koji u gradu pokušavaju doći s jednog na drugi kraj grada. Na zdravstvene preglede u Zagrebu čekaš mjesecima, dok u nekim manjim gradovima i mjestima dođeš na red puno prije. Ne vjeruješ? Probaj. To uopće nije povratak na nivo lovca i sakupljača. Život na selu (osim negdje baš jako daleko od gradova) nije uopće loš.

 

O oblicima korupcije proguglaj sam. Po tebi je korupcija samo davanje gotovine. Guglaj.

7 godina
offline
Re: U m-zabi moguće je provjeriti PIN-ove svojih k

@zelenapaprika

Trendovi i brojke te demantiraju. Sela su sve praznija a gradovi sve napučeniji, globalno gledano. I to nije trenutni trend, nego se već dulji povijesni period tako kreće. Grad pruža mnoštva sadržaja koji su traženi, od vrtića, škola stranih jezika ( već od predškolske dobi ), obrazovnih ustanova, većeg izbora radnih mjesta, kulturnih i sportskih sadržaja, javni prevoz...

Znam i ja dosta osoba koje žive na selu, i bez auta su banana, a kako stare tako više niti nemreju voziti pa ovise o tuđoj milosti. A onda isplivaju sitnice koje u gradu neprimjećuješ, da im je najbliži vulkanizer ili automehaničar udaljen 50 km , autobusna linija vozi dvaput na dan, trgovina neradi jer nema radne snage, i sl...

Korupcija nikad neće potpuno nestati, ali ja rekoh da bi se ukidanjem gotovine znatno smanjio prostor za sivu ekonomiju i korupciju jer bi svaka novčana transakcija ostala trajno zabilježena. Kako si i ti naveo vlasnike kioska i birtija, tako i ja mogu dodati bar još stotinjak djelatnosti koje vole gotovinu samo radi izbjegavanja poreza, prikrivanja zarade, puštanja u opticaj nelegalno stečenog novca i sl.... Kaj bi naši da su umjesto torbi sa lovom iz Fimi afere imali šleper pršuta...teško bi time platio stan i školovanje kćeri u Americi...

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice