Litij – strateški metal budućnosti

poruka: 27
|
čitano: 5.409
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Litij – strateški metal budućnosti".
16 godina
neaktivan
offline
Litij – strateški metal budućnosti

Znači u Srbiji ima između 2 milijarde i 400 milijardi dolara te rude. Nike loše 

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Litij – strateški metal budućnosti

Bakar prije bronce.

 

No evo jednog povijesnog kurioziteta https://phys.org/news/2018-05-earliest-evidence-pollution-balkans-bc.html .

 

 

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Litij – strateški metal budućnosti

nalazimo se mi u kupanje-racija dobu

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Litij – strateški metal budućnosti

ma sve ce to srpski politicari prokockati...bas kao sto bi i nasi... 

14 godina
online
Litij – strateški metal budućnosti

Pa nije džaba Cobain pjevao o njemu prije 25 godina..

Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Litij – strateški metal budućnosti
AFARON kaže...

Pa nije džaba Cobain pjevao o njemu prije 25 godina..

 I Amy Lee.

 

 

15 godina
offline
Litij – strateški metal budućnosti

i rvacka je puna strateških sirovina, odn. sirovina na koje vladajući strateški računaju na izborima. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
18 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Litij – strateški metal budućnosti

Dovoljno da jedna od budučih baterija bude na bazi drugog kemijskog elementa i sva ta potražnja za litijem drastično pada.

 

Treba čim prije počet rudarit.

scientia est potentia
 
0 1 hvala 0
7 godina
offline
Re: Litij – strateški metal budućnosti
alien kaže...

Dovoljno da jedna od budučih baterija bude na bazi drugog kemijskog elementa i sva ta potražnja za litijem drastično pada.

 

Treba čim prije počet rudarit.

 A u isto vrijeme broj psihičkih bolesnika opako raste (pogledaj npr. SJW i ravnozemljaše), a svi oni budu trebali litij u lijkovima u određenoj fazi liječenja (ako se države odluče zadužiti nadležne institucije da se pozabave njima), tak da svejedno potražnja bude rasla, neovisno o baterijama...

 

 

Kruha i igala...
6 godina
offline
Re: Litij – strateški metal budućnosti
Interesantno je to prva dva plinovita....vodik...helij...A nakon toga imaš nešto što možeš držati u ruci...litij

Baš gledam oglase u Srbiji...da kupim zemlju...tamo di ima litija...ulaganje za mirovinu
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Litij – strateški metal budućnosti
fer-de-lance kaže...
alien kaže...

Dovoljno da jedna od budučih baterija bude na bazi drugog kemijskog elementa i sva ta potražnja za litijem drastično pada.

 

Treba čim prije počet rudarit.

 A u isto vrijeme broj psihičkih bolesnika opako raste (pogledaj npr. SJW i ravnozemljaše), a svi oni budu trebali litij u lijkovima u određenoj fazi liječenja (ako se države odluče zadužiti nadležne institucije da se pozabave njima), tak da svejedno potražnja bude rasla, neovisno o baterijama...

 

 

 Eto još jednog potencijala za medicinski turizam na jadarsku rivijeru

15 godina
neaktivan
offline
Re: Litij – strateški metal budućnosti
fer-de-lance kaže...
alien kaže...

Dovoljno da jedna od budučih baterija bude na bazi drugog kemijskog elementa i sva ta potražnja za litijem drastično pada.

 

Treba čim prije počet rudarit.

 A u isto vrijeme broj psihičkih bolesnika opako raste (pogledaj npr. SJW i ravnozemljaše), a svi oni budu trebali litij u lijkovima u određenoj fazi liječenja (ako se države odluče zadužiti nadležne institucije da se pozabave njima), tak da svejedno potražnja bude rasla, neovisno o baterijama...

 

 

 Drugi lijekovi su potrebni za liječenje takvih oboljenja, neki na bazi Polonija, Arsena ili Olova...

scientia est potentia
7 godina
offline
Re: Litij – strateški metal budućnosti

Možda, ali ja i dalje smatram da su teoretičari zavjera, SJW i slični ljudi zapravo bipolarni ljudi, jer su u određenim trenucima skroz normalno,  a neke stvari su im trigger da puknu i onda postanu ovo drugo.

Ali dobro, sad sam offtopic, tak da neću više.

 

 

Kruha i igala...
7 godina
offline
Re: Litij – strateški metal budućnosti
fer-de-lance kaže...

Možda, ali ja i dalje smatram da su teoretičari zavjera, SJW i slični ljudi zapravo bipolarni ljudi, jer su u određenim trenucima skroz normalno,  a neke stvari su im trigger da puknu i onda postanu ovo drugo.

 mene toliko nažifciraju da će meni ubrzo trebati litij...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
7 godina
protjeran
offline
Re: Litij – strateški metal budućnosti
Ajar kaže...

i rvacka je puna strateških sirovina, odn. sirovina na koje vladajući strateški računaju na izborima. 

 A imamo i sireva.

7 godina
protjeran
offline
Re: Litij – strateški metal budućnosti
fer-de-lance kaže...

Možda, ali ja i dalje smatram da su teoretičari zavjera, SJW i slični ljudi zapravo bipolarni ljudi, jer su u određenim trenucima skroz normalno,  a neke stvari su im trigger da puknu i onda postanu ovo drugo.

Ali dobro, sad sam offtopic, tak da neću više.

 

 

 Dobro to, nego cak ni teorije zavjere o kojima pricaju nisu kompatibilne. 

8 godina
offline
Litij – strateški metal budućnosti
Što se tiče ulaganja u litij za to se ne treba bojati. Ni teoretski nijedan metal nije pogodniji za izradu električnih baterija od litija. Pokušava se i s drugim metalima, no samo zato što je litij rjedak i skup.
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Litij – strateški metal budućnosti
danen kaže...
Što se tiče ulaganja u litij za to se ne treba bojati. Ni teoretski nijedan metal nije pogodniji za izradu električnih baterija od litija. Pokušava se i s drugim metalima, no samo zato što je litij rjedak i skup.

 A grafenske baterije.

6 godina
offline
Re: Litij – strateški metal budućnosti
Litija ima za bacanje....samo je problem cijena rudarenja
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Litij – strateški metal budućnosti
Sa svima je metalima tako: u Zemljinoj kori ga ima mnogo, ali u premaloj koncentraciji da bi ga se isplatilo rudariti. Radi se o tome da se elementi, u obliku minerala, nalaze u magmatskim stijenama, no iz njih se trebaju osloboditi te stvoriti nove minerale koji će se potom koncentrirati u rudnim žilama. Uranija ima u granitu ili bazaltu, no ne isplati ga se iz tih stijena vaditi. Ili zlato, koje se pojavljuje samorodno. Ima ga u riječnom pijesku, ali taj je pijesak nastao trošenjem stijena. Aluminija ima u granitu (ortoklasu), no granit se treba pretvoriti u glinu, glina u vapnenac, a vapnenac u boksit da bi se aluminij isplatio izdvajati. Ima ideja da se aluminij vadi izravno iz gline, no postupak je skup, iako je riječ o dosta jednostavnoj tehnologiji.
 
2 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Litij – strateški metal budućnosti
Teški metali su dok je Zemlja bila rastaljena potonuli i na površinu izlazili uglavnom geološkom procesima, ali litij je koliko sam shvatio lakši od vode, pa bi trebao biti koncentriran na površini.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Litij – strateški metal budućnosti
O_O_O kaže...

 A grafenske baterije.

 Grafenske baterije nisu napravljene samo od grafena, već samo elektrode kako bi se povećala njihova izdržljivost. Litij se i dalje koristi kao baza baterije. Ne može baterija biti od jednog elementa, primjerice ugljika. Uvijek trebaš dva elementa, jedan kao oksidator i drugi za redukciju kemijske reakcije. Najpotentnija reakcija bi bila H-F, gdje bi napon ćelije dosezao 6 volti, no takva baterija ne može imati vodu kao sredstvo u kojem bi bio otopljen elektrolit jer iznad dva volta dolazi do disocijacije vode na vodik i kisik. 

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
7 godina
offline
Re: Litij – strateški metal budućnosti
Visak kaže...
Teški metali su dok je Zemlja bila rastaljena potonuli i na površinu izlazili uglavnom geološkom procesima, ali litij je koliko sam shvatio lakši od vode, pa bi trebao biti koncentriran na površini.

 mislim... slabo su izlazili geološkim procesima odnosno ono što govoriš o potonuću teških metala je istina imo a ono što geološkim procesima i iziđe na površinu ionako je došlo meteorima pa se geološkim procesima u stvari tek recikliraju po zemljinoj kori, originalni zemljini teški metali su zarobljeni u njenoj jezgri a ono od teških metala što imamo u zemljinoj kori je doslovce palo s neba u obliku meteora, zlatne žile primjerice su upravo nakupine zlata u zemlji nastale takvim događajima

 

ono što mi nije jasno je zbog čega su rijetke zemlje toliko razasute posvuda, zbog čega ih nema više na nekim mjestima a nema ništa na nekim drugim

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.9.2019 16:58 (Louis Pluto).
8 godina
offline
Litij – strateški metal budućnosti
Zašto ne postoji mineral koji bi baš bio ruda za rijetke zemlje? Možda je to najlakše protumačiti time što su rijetke zemlje međusobno slične, a slične su i drugim elementima, pa se s njima lako miješaju. Naime, u mineralogiji postoje krute otopine, smjese dva kemijska spoja u istom mineralu. Rijetke zemlje, lantanoidi, grade takve krute otopine. Svojstvo uzajamnog miješanja, koje proizlazi iz velike sličnosti, vidi se i po povijesti njihova otkrića. Mnogi je lantanoid dugo proglašavan zasebnim elementom dok se na kraju ne bi otkrilo da je riječ o smjesi. Otkriće lantanoida primjer je kemičarske strpljivosti, pokatkad je trebalo provesti i 10.000 uzastopnih kristalizacija da se razdvoje. Primjer? Mineral samarskit, čija je formula (Y,Fe,U)(Nb,Ta)O4. Zarezi u formuli znače da molarni udjeli metala unutar zagrade mogu varirati. No Y (itrij) može biti zamijenjen iterbijem (Yb), pa se govori o itrijskim i iterbijskim samarskitima. No uzorci minerala toliko su slični da je nemoguće po izgledu zaključiti koje lantanoide sadržavaju.
 
0 0 hvala 2
15 godina
offline
Litij – strateški metal budućnosti

neam niš (djelotvorno) protiv litija no više volim heavy metal. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Litij – strateški metal budućnosti
#danen

Kontrolirana nuklearna fuzija je ostvarena...ali nedovoljno dugo da bi došlo do lančane...gledao jedan noviji dokumentarac...eto još taj korak:)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Litij – strateški metal budućnosti
Da nas još 20-30 godina dijeli od kontrolirane fuzije čuje se još od 1950-tih godina. Ipak, optimističam sam glede nove procjene "20-30 godina". Razlog je dvojak: 1.) razvoj kompjutorske tehnologije koja omogućava bolje kontroliranje procesa, pa stoga i nukearne fuzije i 2.) razvoj novih, nanotehnoloških materijala. Stoga kao hoćete ulagati novac, ne kupujte zlato (Au) nego litij (Li)!
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice