Liječenje teškog oblika depresije personaliziranim

poruka: 33
|
čitano: 29.620
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Liječenje teškog oblika depresije personaliziranim".
10 godina
neaktivan
offline
Liječenje teškog oblika depresije personaliziranim

Doktore, sta dovodi do tezih oblika depresije? Da li je to tesko prozivljena trauma, ili rezultat dugotrajnog procesa - toksikacije drugih osoba ili lose samosugestije?

Sta najcesce dovodi da 'sinapse zadovoljstva' zarzljaju? 

sve ti znas, ali nista ne kontas
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Liječenje teškog oblika depresije personalizir
Sevdalija kaže...

(...) tesko prozivljena trauma, ili rezultat dugotrajnog procesa - toksikacije drugih osoba ili lose samosugestije?

Sta najcesce dovodi da 'sinapse zadovoljstva' zarzljaju? 

 Kao i dosta drugih bolesti iz područja neurološkog sustava i psihe, nije još sasvim precizno definirano. A vjerojatno i neće tako skoro biti, jer sve ukazuje da se u korijenu nastanka depresije nalazi individualna, svakoj osobi specifična kombinacija naslijeđa (tzv. genetička predispozicija) i "okidača" koji tu genetiku mogu potaknuti da "proradi".
Čak i ovo istraživanje koje opisujem u članku ukazuje na činjenicu da ovakvo pozicioniranje elektroda i primjena elektroimpulsa vjerojatno djeluje samo kod ove pacije tice, a kod svakog drugog bolesnika treba individualno otkriti kombinaciju koja će dati povoljne rezultate.

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.10.2021 9:29 (Doc Berecki).
11 godina
offline
Liječenje teškog oblika depresije personaliziranim

ovako nešto meni treba, ali samo kad uređaj prepozna moždani impuls koji uzrokuje vizualni ili zvučni doživljaj punice te ponekih većine političara na televiziji

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.10.2021 10:01 (picajzla0707).
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Liječenje teškog oblika depresije personaliziranim

Ja se borim sa teskom depresijom. To je stanje u kojem vrištis od muke, kao da nisi u svom tijelu, borba između dvije ličnosti u tebi, uglavnom pakao. cak je fizicka bol podnošljivija. Uzroci depresije mogu biti razni, kao gubitak voljene osobe, nemogucnost prihvacanja odgovornosti ili sebe kao osobe, prevelika inteligencija. Zato je dobro sa nekim pricat o tome a ne skrivat to jer kad se nakupi bude još i gore.  Ali svaki dan mi je sve bolje. Izvukao sam se uz pomoc psihologa, psihijatra, zolofta, rivotrila i lamictala. Prije nisam mogao ustat iz kreveta a sad idem u teretanu, trcim, družim se ljudima i funkcioniram puno bolje. Najbolji lijek je fizicka aktivnost, promjena načina razmisljanja i prehrana. A naravno pomogle su mi knjige tipa super učenje super pamčenje, moc sadasnjeg trenutka, stvorite novo ja, apsolutno zdravlje, krava koja je plakala i slične priče. sve je stvar perspektive i pogleda na svijet :)

 
16 0 hvala 1
7 godina
online
Re: Liječenje teškog oblika depresije personalizir
Sevdalija kaže...

Doktore, sta dovodi do tezih oblika depresije? Da li je to tesko prozivljena trauma, ili rezultat dugotrajnog procesa - toksikacije drugih osoba ili lose samosugestije?

Sta najcesce dovodi da 'sinapse zadovoljstva' zarzljaju? 

 Osobno, primjetio sam da nisam depresivan jedino kad bar tjedan dana ili duže izbjegavam kontakt s ljudima.

Tak da si dobro zaključio - korelacija između depresije i "društvenosti" je jasna, ako ne želiš biti depresivan kloni se ljudi koliko god možeš i nađi si neki zanimljiv hobi, meni je super kaj imam hrpu alata u podrumu pa radim raznorazne gluposti i to me zabavlja.

I u šumu brat gljive kad ih ima 

Život je ponekad zaista lijep...

 

P.S. i obavezno nabavi psa koji zna sjediti na guzici s prednjim šapama u zraku, to jako puno pomaže.

 

P.S. 2 ili ovo kaj je kolega iznad napisao, ali samo ako si taj tip osobe.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.10.2021 10:47 (fer-de-lance).
9 godina
offline
Re: Liječenje teškog oblika depresije personalizir
goran022 kaže...

Ja se borim sa teskom depresijom. To je stanje u kojem vrištis od muke, kao da nisi u svom tijelu, borba između dvije ličnosti u tebi, uglavnom pakao. cak je fizicka bol podnošljivija. Uzroci depresije mogu biti razni, kao gubitak voljene osobe, nemogucnost prihvacanja odgovornosti ili sebe kao osobe, prevelika inteligencija. Zato je dobro sa nekim pricat o tome a ne skrivat to jer kad se nakupi bude još i gore.  Ali svaki dan mi je sve bolje. Izvukao sam se uz pomoc psihologa, psihijatra, zolofta, rivotrila i lamictala. Prije nisam mogao ustat iz kreveta a sad idem u teretanu, trcim, družim se ljudima i funkcioniram puno bolje. Najbolji lijek je fizicka aktivnost, promjena načina razmisljanja i prehrana. A naravno pomogle su mi knjige tipa super učenje super pamčenje, moc sadasnjeg trenutka, stvorite novo ja, apsolutno zdravlje, krava koja je plakala i slične priče. sve je stvar perspektive i pogleda na svijet :)

 

bravo kolega 

 

osobno nisam nikad imao problema sa pravom depresijom, na svu sreću nisam imao nikakvih pravih traumatičnih događaja u životu. Povremeno me je nekad i znala uhvatiti nekakava lakša depra, ali to sam dosad vrlo uspješno rješavao sa kojim pivom sa dečkima, ili uz neku igru, knjigu ili slično

15 godina
online
Re: Liječenje teškog oblika depresije personalizir
Ne ne ne ne ne i NE!
Nismo li lobotomiju već davno odbacili kao "liječenje"? Uostalom depresija je simptom a ne fizičko oboljenje.
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.10.2021 12:01 (Ges).
 
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Liječenje teškog oblika depresije personaliziranim

nizozemska je u depresiji, tako da je to borba protiv vjetrenjača. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 1 hvala 0
12 godina
offline
Liječenje teškog oblika depresije personaliziranim

Nepopularno mišljenje. Vi koji ste riješili depre sa trčanjem, knjigama i kakvim terapijicama ne znate što je depresija.

 

Kad izgubite nekoga ili više njih i zaista sami osjetite što je ta BOLEST onda bi s drugim očima gledali na članak.

 

Btw kad vas fizički trajno sjebe, kao kockare kojima je trajno sjebano lučenje endorfina, onda seanse pozitiva i sport ne pomažu.

 

Danas na forumima ljudi se u sve kuže i imaju rješenje za sve, a zapravo kurca ne kuže.

 

Doc Berecki kaže...
Sevdalija kaže...

(...) tesko prozivljena trauma, ili rezultat dugotrajnog procesa - toksikacije drugih osoba ili lose samosugestije?

Sta najcesce dovodi da 'sinapse zadovoljstva' zarzljaju? 

 Kao i dosta drugih bolesti iz područja neurološkog sustava i psihe, nije još sasvim precizno definirano. A vjerojatno i neće tako skoro biti, jer sve ukazuje da se u korijenu nastanka depresije nalazi individualna, svakoj osobi specifična kombinacija naslijeđa (tzv. genetička predispozicija) i "okidača" koji tu genetiku mogu potaknuti da "proradi".
Čak i ovo istraživanje koje opisujem u članku ukazuje na činjenicu da ovakvo pozicioniranje elektroda i primjena elektroimpulsa vjerojatno djeluje samo kod ove pacije tice, a kod svakog drugog bolesnika treba individualno otkriti kombinaciju koja će dati povoljne rezultate.

 Ovo mogu potvrditi. Imam doslovno par primjera u obitelji gdje naizgled savršen život dođe do tragičnog završetka uslijed jednog događaja kojeg bi normalan čovjek zaboravio u 5 minuta. 

 

Hvala Vam na članku.

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.10.2021 0:48 (DarthMarkus).
Moj PC  
8 1 hvala 4
9 godina
offline
Re: Liječenje teškog oblika depresije personalizir
DarthMarkus kaže...

Nepopularno mišljenje. Vi koji ste riješili depre sa trčanjem, knjigama i kakvim terapijicama ne znate što je depresija.

 

Kad izgubite nekoga ili više njih i zaista sami osjetite što je ta BOLEST onda bi s drugim očima gledali na članak.

 

Btw kad vas fizički trajno sjebe, kao kockare kojima je trajno sjebano lučenje endorfina, onda seanse pozitiva i sport ne pomažu.

 

Danas na forumima ljudi sve u sve kuže i imaju rješenje za sve, a zapravo kurca ne kuže.

 

Doc Berecki kaže...
Sevdalija kaže...

(...) tesko prozivljena trauma, ili rezultat dugotrajnog procesa - toksikacije drugih osoba ili lose samosugestije?

Sta najcesce dovodi da 'sinapse zadovoljstva' zarzljaju? 

 Kao i dosta drugih bolesti iz područja neurološkog sustava i psihe, nije još sasvim precizno definirano. A vjerojatno i neće tako skoro biti, jer sve ukazuje da se u korijenu nastanka depresije nalazi individualna, svakoj osobi specifična kombinacija naslijeđa (tzv. genetička predispozicija) i "okidača" koji tu genetiku mogu potaknuti da "proradi".
Čak i ovo istraživanje koje opisujem u članku ukazuje na činjenicu da ovakvo pozicioniranje elektroda i primjena elektroimpulsa vjerojatno djeluje samo kod ove pacije tice, a kod svakog drugog bolesnika treba individualno otkriti kombinaciju koja će dati povoljne rezultate.

 Ovo mogu potvrditi. Imam doslovno par primjera u obitelji gdje naizgled savršen život dođe do tragičnog završetka uslijed jednog događaja kojeg bi normalan čovjek zaboravio u 5 minuta. 

 

Hvala Vam na članku.

 

to je istina, ja se slažem, to sam i napisao na kraju krajeva. Sretan sam što ne znam šta je prava depresija

16 godina
moderator
online
Re: Liječenje teškog oblika depresije personalizir
Sevdalija kaže...

Doktore, sta dovodi do tezih oblika depresije? Da li je to tesko prozivljena trauma, ili rezultat dugotrajnog procesa - toksikacije drugih osoba ili lose samosugestije?

Vjerojatno ima više puteva kako dolazi do depresije. Jedan od puteva koji je bio zapostavljen u prošlosti, a koji se u posljednje vrijeme sve češće pokazuje kao ozbiljan faktor je childhood trauma ili childhood emotional neglect, znači trauma u dječjoj dobi (najčešći izrok su roditelji) ili emocionalno zapostavljanje. Dugo godina roditelji "nisu" smjeli biti krivi za psihičko zdravlje svoje djece, kasnije odraslih ljudi. To je bilo nešto u što se jednostavno nije smjelo dirati. A u zadnje vrijeme, postaje očito da je dobar dio, ako ne i većina toga, proizrokovana toksičnim roditeljima (najčešće narcisoidnim i/ili borderline).

 

Narcisoidni roditelj unutar četiri zida doma psihički uništi dijete (narcisoide osobe s jedne strane ne dopuštaju djeci da postaju individue, a s druge strane unište im njihovo ja - djeca osjećaju dubok sram, nemaju samopouzdanja, osjećaju se bezvrijednima, nemaju vjere da će ikad išta od njih biti u životu, nemaju vjere da će uspjeti pobjeći iz ovake situacije...). Izvan četiri zida narcisoidni roditelj je ugledni roditelj, kojem je jako stalo do vlastita djeteta. To je nešto što uništava djecu - ona vide roditelje posve drugačije nego ih vidi ostatak svijeta. Ona vide roditelje onakvima kakvi stvarni jesu, a roditelji pred ostatkom svijeta nose masku dobrih osoba. I to dovodi do izrazitog razdora, jer dijete, da bi preživjelo, mora se držati roditelja, mora vjerovati da je roditelj ipak u nutrini dobar (a svojim očima vidi da nije), a ako se i proba nekome povjeriti, obično mu nitko neće povjerovati, jer svi drugi roditelja vide kao dobru, uglednu osobu. Znači, dijete radi vlastitog opstanka toksičnog roditelja mora doživljavati kao dobrog - roditelj je u potpunosti dobar. A ako je roditelj samo dobar, a nešto ne štima (roditelj posramljuje dijete, viče na dijete, zlostavlja dijete), onda to znači, iz djetetove perspektive, da je dijete samo loše (dolazi to tzv. splittinga - roditelj "postaje" ultimativno dobar, dijete postaje ultimativno loše). I tu onda dolazi do uništavanja djeteta.

 

U obitelji u kojoj su jedan ili oba roditelja patološki narcisoidni (a to ne znači nužno samo da misle da su bolji od svih - narcisoidnost pokriva puno toga čega prosječna osoba uopće nije svjesna - pokriva laganje, manipuliranje, neprihvaćanje vlastite odgovornosti, stavljanje krivnje na drugu osobu - tipično dijete, omalovažvanje, vikanje, utjerivanje straha, izluđivanje gaslightingom...), obično je jedno dijete zlatno dijete (štogod da napravi, ne može pogriješiti, nikad nije krivo za ništa, budući predstavnik obitelji), a jedno dijete žrtveno janje (krivo za sve loše što se dogodi unutar obitelji - nikad ne može ništa dobro napraviti, bezvrijedno je itd. - naravno, iz perspektive narcisoidnog roditelja, ne za stvarno!). Zlatna djeca nerijetko sami postanu narcisoidne osobe kad odrastu, nerijetko bullyji, a žrtvena janjad (ili crne ovce) nerijetko završe s CTPSD-om, depresijom, anksioznosti, learned helplessnessom, negativnim pogledom na život...

 

Djeca koja prolaze kroz to možda ni neće doživljavati situaciju kao da su bila zlostavljana, zanemarivana ili štoveć, no to će na njih ostaviti teške posljedice i znatno im otežati funkcioniranje. Depresija i tjeskoba (anksioznost) mogu biti posljedice toga - znači, na njih ne treba nužno uvijek gledati kao na bolesti, nego se na njih može gledati kao na simptome zlostavljanja i zanemarivanja. I normalno je onda da se ljudi toga ne mogu riješiti, kad se usmjeravaju na rješavanje simptoma, a ne onoga što je dovelo do toga.

 

Preporučio bih ti da kreneš u istraživanje pojmova CTPSD (complex PTSD, kompleksni PTSP) i CEN (childhood emotional neglect, emocionalno zanemarivanje djeteta). Možda se pronađeš u tome. Ako se pronađeš, postoje načini kako da se iz toga izvučeš, tj. kako da se u većoj mjeri riješiš posljedica. Ako je uzrok na biološkoj razini, onda pretpostavljam da će farmakoterapija biti preporučljiva, ako ne i nužna - to je onda pitanje za doktora psihijatra.

 

Sevdalija kaže...

Sta najcesce dovodi da 'sinapse zadovoljstva' zarzljaju? 

Mogu ti dati jednu mogućnost (siguran sam da ih ima više) - to je kad osoba stalno i stalno ne uspijeva postići uspjeh. Možda poslovni uspjeh, možda akademski uspjeh, uspjeh na ljubavnom planu. Ako ti stalno i stalno pokušavaš nešto postići, trudiš se, daješ sve od sebe, prilagođavaš se, i to u konačnice ne dovodi do ničeg, velika je vjerojatnost da ćeš razviti learned helplessness. To je stanje uma kod kojeg smatraš da išta što napraviš, da neće rezultirati uspjehom, pa zašto se uopće truditi? Zašto pokušavati? (čak i psi jednako reagiraju! znači, to je dio naše "životinjske" podloge, naše biologije)

 

Čim postavljaš takvo pitanje, pretpostavljam da se referiraš na dopamin. Dopamin nazivaju hormonom sreće (ili hormon zadovoljstva), no to zapravo nije baš tako - dopamin je hormon iščekivanja pozitivhog ishoda. Dopamin te "tjera" da radiš stvari koje će ti donijeti osjećaj zadovoljstva, ushita, veselja kad postigeš što si naumio. Međutim, ako stalno failaš, ako stalno ne uspijevaš postići svoj cilj, nema razloga da se dopamin luči, jer tijelo već očekuje da nećeš uspjeti, nema iščekivanja uspjeha. Nema dopamina, nema "hormona zadovoljstva", nema zadovoljstva! Nega ga, ili bar ne u značajnoj ili očekivanoj mjeri, ako si u takvome stanju, čak i ako postigneš ono što si naumio, jer je tijelo naučilo da ti ne ostvaruješ takve uspjehe pa da te ni ne treba "poticati" na to.

 

Dakle, tu bih te usmjerio na istraživanje learned helplessness. Potraži i kako se suočiti s hopelessness.

 

Važna napomena - learned helplessness je jedno od stanja unutar CPTSD-a - i tu se krug lijepo zatvara.

 

(PS nisam doktor, ove stvari sam počeo istraživati pred nekih tri i pol godine i uvidio koliko malo ljudi znaju o tome i koliko često posve pogrešno pripisuju neke od svojih tegoba, zbog čega ih se ni ne uspijevaju riješiti)

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.10.2021 19:10 (mbaksa).
16 godina
moderator
online
Re: Liječenje teškog oblika depresije personalizir
fer-de-lance kaže...
Sevdalija kaže...

Doktore, sta dovodi do tezih oblika depresije? Da li je to tesko prozivljena trauma, ili rezultat dugotrajnog procesa - toksikacije drugih osoba ili lose samosugestije?

Sta najcesce dovodi da 'sinapse zadovoljstva' zarzljaju? 

 Osobno, primjetio sam da nisam depresivan jedino kad bar tjedan dana ili duže izbjegavam kontakt s ljudima.

Tak da si dobro zaključio - korelacija između depresije i "društvenosti" je jasna, ako ne želiš biti depresivan kloni se ljudi koliko god možeš i nađi si neki zanimljiv hobi, meni je super kaj imam hrpu alata u podrumu pa radim raznorazne gluposti i to me zabavlja.

Po ovome što si napisao dalo bi se zaključiti da si introvert. Introverte druženje s ljudima iscrpljuje. Ekstroverti se pune druženjem s ljudima, to im diže energiju. Drugačije reakcije na iste situacije.

16 godina
neaktivan
offline
Liječenje teškog oblika depresije personaliziranim

jako dobar post mbakse.

suštinski je sve navedeno i to su glavni elementi koji kasnije usmjeravaju kreiranje osobnosti, općeg mentalnog stanja jedinke.

 

čak dok je dijete u trbuhu majke, već je poprilično odrađen osnovni razvoj ključnih režnjeva mozga. osim motoričkih radnji (skorog sisanja, plača, dodira), već se kuju temelji za sva buduća emotivna stanja.

zamislimo da je to jedan novi hard disk..i dobija prvi boot sektor.

čak samo ponašanje okoline oko trudnice, utiče na prve zapise unutar hard diska.  strahovito su bitni. svaki oblik negativnosti, stresa, projicirat će se "kroz" majku na dijete.

fragmentacija onog osnova tj temelja svih budućih etapnih "instalacija" tokom odrastanja, imati će probleme jer je sami start kreiranja temelja pretrpio traume.

 

ja se često zapitam, kako su naše starije generacije uopće polu-normalne danas, uzimajući u obzir, ne samo obiteljsko okruženje unutar 4 zida, već društveno prihvaćeno omalovažavanje i traumatizacija ubijanja samopouzdanja (kome si se mogao žalit, kada bi te kreten koji ti predaje matematiku, potegao za kosu ili opalio jednu za uši,a roditelj slegnuo ramenima i dodao kako ćeš još dobit paket kućnih ćuški radi matematike?)

 

nemam iskustva sa depresijom, no slušajući neke životne sudbine...zastrašujuća je.

no..anksioznost je kao neka "lajt" verzija tjeskobe. trenutno je u društvu masovna pojava.  puno ljudi i ne konta da su uletili u anksiozno stanje, premda se znaju mogući trenuci (okidači) nekih događaja.

 

uglavnom, jako lijep osvrt poviše na baksinom postu. djeca su čist HDD...sve drugo je stvar rukovanja nakon unboxinga iz mame .  

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
5 0 hvala 1
2 godine
neaktivan
offline
Liječenje teškog oblika depresije personaliziranim

Nešto slično se je radilo još 2010 godine.. https://net.hr/danas/znanost/mozdanim-pacemakerom-protiv-depresije-96eebaa4-b1d1-11eb-adb7-0242ac14001e

 

Ti implatanti će biti super stvar kad te zaustavi policija i pita; "da li ti nešto pobuđuje neurotransmitere a nije droga, alkohol, odn. vanjski stimulans" ?

Ne gospon policajac..

 

Ahhhaaaa....imaš implatante, zato si tako smiren, mrš u stanicu.... reče polismen.

 

To će biti super stvar, nego osvrnuo bih se na tešku depru starijeg kolege s posla moga oca. (negdje godina kao moj stari)..

 

*Prije nekih šest godina imao je pokušaj suicida...gutnuo je šaku nekakvih antipsihotika, antidepresiva, neuroleptika i jedva su ga spasili.

 

Nakon toga su ga klukali hrpom antipsihotika i stalno je bio na bolovanju,a kad bi došao raditi hodao je kao robot, bio usporen, ma čovjek biljka...

 

Htio sam se osvrnuti na taj strah od tzv. "elektrošokova" koji se uspješno provode u svim svjetskim klinikama pa tako i u Mayo clinic.

 

*Nakon nekoliko godina mučenja, čovjek je otišao kod psihića i rekao mu da će se isti dan ubiti jer ne može ništa pijući te lijekove.

Psihijatar reče: "Gospon Zdravko, imate samo još mogućnost elektrostimulacije, a ako to ne uspije, idete u Vrapčena godinu dana i bit ćete pod dugogodišnjim nadzorom"

 

*Zdravko reče, može doc...

 

Nakon nekoliko terapija tih "zlih"  u narodu omrzlih elektrošokova, taj čovjek se u roku tri mjeseca preporodio.

 

Nešto su mu navodno prodrmali "strujom" dopaminske, serotoninske receptore, koji sad rade 300 km/h

 

Lijekove više ne koristi, hiperaktivan je postao, uvijek raspoložen, čak je u okolici Zagreba kupio malo imanje (odselio iz grada, ali još radi u gradu) pa uzgaja kokice, patke, gice, ima kravu (i ženu), ovce, janjiće, i još stigne dolaziti na posao od 8 do 16 h...

Energije za poluditi.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Liječenje teškog oblika depresije personalizir
mbaksa kaže...

Čim postavljaš takvo pitanje, pretpostavljam da se referiraš na dopamin. Dopamin nazivaju hormonom sreće (ili hormon zadovoljstva), no to zapravo nije baš tako - dopamin je hormon iščekivanja pozitivhog ishoda. Dopamin te "tjera" da radiš stvari koje će ti donijeti osjećaj zadovoljstva, ushita, veselja kad postigeš što si naumio. Međutim, ako stalno failaš, ako stalno ne uspijevaš postići svoj cilj, nema razloga da se dopamin luči, jer tijelo već očekuje da nećeš uspjeti, nema iščekivanja uspjeha. Nema dopamina, nema "hormona zadovoljstva", nema zadovoljstva! Nega ga, ili bar ne u značajnoj ili očekivanoj mjeri, ako si u takvome stanju, čak i ako postigneš ono što si naumio, jer je tijelo naučilo da ti ne ostvaruješ takve uspjehe pa da te ni ne treba "poticati" na to.

 

 Ima li nekih razloga zasto se u takvim situacijama ne bi po potrebi natrpao umjetnim dopaminom?

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
16 godina
moderator
online
Re: Liječenje teškog oblika depresije personalizir
SupremeCommander kaže...
Ima li nekih razloga zasto se u takvim situacijama ne bi po potrebi natrpao umjetnim dopaminom?

Zbog ovog (nisam siguran da "umjetni dopamin" uopće postoji):

Although dopamine is also found in many types of food, it is incapable of crossing the blood–brain barrier that surrounds and protects the brain.[22] It must therefore be synthesized inside the brain to perform its neuronal activity.

Možeš eventualno preko dopaminova prekursora L-DOPA, samo ne znam može li se on kupiti u slobodnoj prodaji ili ide samo na recept - L-DOPA se daje kao lijek za Parkinsonovu bolest.

 

Osobno sam jedno vrijeme, kad sam intenzivnije vježbao, koristio tirozin, koji je pak prekursor L-DOPA-i i može se kupiti kao dodatak prehrani. Sad, jesam li se bolje osjećao (i) zbog njega, ne znam, naginjem tome da jesam, ali to je možda bio samo placebo. Mogu samo reći da sam se prilično dobro osjećao dižući utege uz konzumiranje proteinskih šejkova i tirozina.

 

A inače, dobar dio ljudi se doista svakodnevno "trpa dopaminom" (zapravo prirodnim dopaminom sintetiziranim u mozgu, kao reakcija na unos određenih tvari). Evo primjerice - koliko je pušača? Ako je vjerovati ovoj stranici, nikotin diže razinu dopamina u mozgu za 25-40%. Koliko je ljudi koji svakodnevno piju? Alkohol, barem testirano kod laboratorijskih životinja, diže razinu dopamina 40-360 %. A oni koji su spremni i na malo bijelog, heroin i kokain, također će dobit mnogo "hormona zadovoljstva". Također, kafein naš mozak čini osjetljivijim na dopamin pa ako i to uvrstimo u čitavu priču, ispada da si većina ljudi na neki način aktivno, svakodnevno pokušava povećati dopaminski efekt!

 

Primijetit ćeš još jednu stvar vezanu uz sve nabrojano - svaka, ali svaka od nabrojanih stvari može izazvati tešku ovisnost! I nikotin, i alkohol, i bijelo, i kofein.

 

Tako da... Bolje je odabrati redovitu tjelovježbu (koja također utječe na dopamin i receptore za dopamin), pokušati se riješiti što više stresa u životu, zadati si ciljeve koje možeš ispuniti...

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.10.2021 0:14 (mbaksa).
16 godina
moderator
online
Re: Liječenje teškog oblika depresije personalizir
torrente kaže...

djeca su čist HDD...

Ja to opisujem ovako: "Djeca daju ono što primaju". Djeca su ono što roditelji od njih naprave. Općenito gledano. Naravno, tu je i nešto genetike u pitanju, okoline, ali roditelji su u pravilu najvažniji utjecaj (osim možebitno u iznimnim slučajevima, kao što je oštećenje dijela mozga vezanog uz emocionalnu empatiju - možeš ti takvo dijete učiti što hoćeš, no to dijete će odrasti u osobu s antisocijalnim poremećajem osobnosti, iliti u psihopata - naravno, dobar roditelj će možda to dijete uspjeti naučiti da se ne ponaša psihopatski, da uvažava društvene norme, ali nema garancije - štogod da roditelj tu napravi, to dijete, ta osoba kad odraste, neće osjećati emocionalnu empatiju). A ako i nisu, to znači da roditelji nisu obavili svoju zadaću, svoju svrhu.

7 godina
online
Re: Liječenje teškog oblika depresije personalizir
mbaksa kaže...

Po ovome što si napisao dalo bi se zaključiti da si introvert. Introverte druženje s ljudima iscrpljuje. Ekstroverti se pune druženjem s ljudima, to im diže energiju. Drugačije reakcije na iste situacije.

I da i ne.

Nisam introvert, čak mi je drago družiti se s nekim ljudima i, kao što kažeš, to  mi "diže energiju", a možda sam i krivo opisao situaciju.

Kak bi se reklo, neki ljudi (više od 99%) su "toksični" do ekstremne razine, i zapravo me prvo u komunikaciji s njima obuzme očaj, i onda to preraste u depresiju, čak i sam sebe krivim za sve, i ne vidim izlaz iz toga.

Tak da nije to do introvertnosti, to je kao neka obrambena reakcija organizma, i onda instinktivno izbjegavam ljude jer znam da će mi samo patnje prouzrokovati.

A mogu zamisliti kak je tek drugima, ja bar imam sposobnost ignoriranja svega, mogu se zatvoriti u svoj mozak i ignorirati sve, ali rijetko tko to može, i to vjerovatno i objašnjava ovu težu psihozu koja se uvukla među ljude, doslovno više nitko nije normalan.

 

Znači, kratki rezime: osim ljudi koji su baš s predispozicijama za to (i obitelj im radila na tome da još dodatno potencira), većina ljudi je u banani i depresivna zato kaj je okružena hrpom imbecila.

A kaj je najgore, i takvi kaj to isto tvrde su opet još veći imbecili, samo na drugoj razini (da, ne sprdam se s ostalima, ja sam još i gori od njih).

 

Uglavnom, svak na svoju stranu i cijelo čovječanstvo bi bilo 99% sretnije i nedepresivno.

A to vjerovatno mogu potvrditi i ljudi koji rade od kuće ovih zadnjih godinu i pol, da ih ne jebu s online sastancima, postali bi ponovno normalni ljudi.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.10.2021 9:42 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Liječenje teškog oblika depresije personaliziranim

Biti cu malo vrazji advokat.

 

Porast depresivnih ljudi se sve vise moze pripisati i modernom nacinu zivota.

Dosli smo do stupnja nacina zivota gdje imamo priliku i mogucnost izbjeci dobar dio izvora stresa, a kojem su nase bake i djedovi bili redovito izlozeni, tipa nesigurnost, glad, smrtonost djece...(npr. moja prabaka je sahranila dvoje djece prije njihovog 5 rodjendanai svjedno imala jos djeda i njegovu sestru i umrla kao pribrana i vesela zena (umrla je kad sam ja imao 6 godina pa ovo prepricavam jer ju nisam poznavao kao osobu)).

 

Rekavsi to, izolirani od stresova egzistancijalne prirode, na koje smo mozda  i evolucijski prilagodjeni/otupili, pojavom bilo kakve neugode nesvjesno i ne svojom voljom reagiramo cesto puta pretjeranim odgovorom. Ovo govorim iz osobnog iskustva, jer i sam imam epizode depresije, koje na moju srecu, nakon nekog vremena se povuku, a kada naknadno razmisljam o njima ne mogu sam sebi vjerovati koliko je malo bilo  pa cak i beznacajno potrebno da me izbaci iz takta do cak nekoliko mjeseci.

 

Usuditi cu se ustvrditi i dopustiti sebi biti izlozen kritici ovdje, ali smatram da porast depresije u modernom drustvu je posljedica relativno lagodnog zivota u usporedbi sa svega dvije ili tri generacije unazad.

 

 

Prije par godina, naletio sam na video na tubi koji mi je pomogao shvatiti da depresija nije ogranicena samo na ljude i gurnuo me prema gore iznesenom zakljucku.

 

 

Pogledajte ga!

Poveznice sa humanim drustvom je nemoguce ne primjetiti.

 

Depresija je vrlo ozbiljan problem u drustvu i biti ce ga sve teze i teze rjesavati u buducnosti jer smatram da porast broja depresivnih ljudi je neminovan.

 

 

 

 

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
 
4 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Liječenje teškog oblika depresije personalizir
fer-de-lance kaže...
mbaksa kaže...

Po ovome što si napisao dalo bi se zaključiti da si introvert. Introverte druženje s ljudima iscrpljuje. Ekstroverti se pune druženjem s ljudima, to im diže energiju. Drugačije reakcije na iste situacije.

I da i ne.

Nisam introvert, čak mi je drago družiti se s nekim ljudima i, kao što kažeš, to  mi "diže energiju", a možda sam i krivo opisao situaciju.

Kak bi se reklo, neki ljudi (više od 99%) su "toksični" do ekstremne razine, i zapravo me prvo u komunikaciji s njima obuzme očaj, i onda to preraste u depresiju, čak i sam sebe krivim za sve, i ne vidim izlaz iz toga.

Tak da nije to do introvertnosti, to je kao neka obrambena reakcija organizma, i onda instinktivno izbjegavam ljude jer znam da će mi samo patnje prouzrokovati.

Ahaaaaaaa... Reakcija na nadaleko poznati hrvatski jad i čemer. Tu te u potpunosti razumijem. Nažalost, samo su dva rješenja toga problema - maknuti se od takvih ljudi ili si pronaći društvo s veselijim ljudima (obično su to mlađi ili dosta mlađi ljudi).

 

(Bljesnula mi je slika Gruntovčana kad sam čitao tvoju poruku - ono društvo, a pogotovo muzika u toj seriji - za žile rezati - treba se što dalje maknuti od toga radi zaštite vlastitog mentalnog zdravlja)

7 godina
online
Re: Liječenje teškog oblika depresije personalizir

Eh, u Gruntovčanima je još i super, da su bar takvi, lako s takvima, ovo danas je još par razina gore.

Ali da, kod mladih ljudi nije to toliko izraženo, premda se i to mijenja u zadnje vrijeme, jednostavno svi propucali.

A ništa, trpit koliko se može, i nadati se da će uskoro ove privatne svemirskoprijevozničke kompanije trebati dobrovoljca za probni jednosmjerni let na Mars, odmah bi pristao...

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.10.2021 16:06 (fer-de-lance).
14 godina
offline
Re: Liječenje teškog oblika depresije personalizir
mbaksa kaže...
fer-de-lance kaže...
mbaksa kaže...

Po ovome što si napisao dalo bi se zaključiti da si introvert. Introverte druženje s ljudima iscrpljuje. Ekstroverti se pune druženjem s ljudima, to im diže energiju. Drugačije reakcije na iste situacije.

I da i ne.

Nisam introvert, čak mi je drago družiti se s nekim ljudima i, kao što kažeš, to  mi "diže energiju", a možda sam i krivo opisao situaciju.

Kak bi se reklo, neki ljudi (više od 99%) su "toksični" do ekstremne razine, i zapravo me prvo u komunikaciji s njima obuzme očaj, i onda to preraste u depresiju, čak i sam sebe krivim za sve, i ne vidim izlaz iz toga.

Tak da nije to do introvertnosti, to je kao neka obrambena reakcija organizma, i onda instinktivno izbjegavam ljude jer znam da će mi samo patnje prouzrokovati.

Ahaaaaaaa... Reakcija na nadaleko poznati hrvatski jad i čemer. Tu te u potpunosti razumijem. Nažalost, samo su dva rješenja toga problema - maknuti se od takvih ljudi ili si pronaći društvo s veselijim ljudima (obično su to mlađi ili dosta mlađi ljudi).

 

(Bljesnula mi je slika Gruntovčana kad sam čitao tvoju poruku - ono društvo, a pogotovo muzika u toj seriji - za žile rezati - treba se što dalje maknuti od toga radi zaštite vlastitog mentalnog zdravlja)

 no kaj ti oćeš, kobila te za čubu vgrizla... kaj su Gruntovčani takšni tolvaji kaj bi se od njih blesavoče navčilo dete da ih odgleda?

 

Ti mi buš po Drašu Kateleniću - Dudeku i Regici pluval..... gledatelju "Ljubavi na selu" i "Bogu iza nogu" !!!

Ju je je? Je ju je!
12 godina
offline
Liječenje teškog oblika depresije personaliziranim

Mislim da životinje/ljubimci uvelike pomažu protiv depresije.Prijatelj mi je obolio od teškoga oblika depresije i to naglo(navodno ga je težak fizički rad na suncu doveo u to stanje???),u jednome trenutku je uzeo pušku i htio ubiti ženu i sina.Narokali su ga tabletama,hodao je godinama kao zombi,bio usporen i samo se smijao...

Nabavio si je golubove i totalno se zaljubio u golubarstvo,u početku je samo sjedio satima i gledao u njih.

Danas je on totalno funkcionalan čovjek,još drži golubove,ne pije nikakve lijekove i tvrdi da su ga golubovi izvukli iz pakla depresije.

Ako se ne varam i Mike Tyson isto se uz pomoć golubova izvukao iz depresije.

...Eto ljudi,držite golubove!

Tek kada ti komarac sleti na jaja,shvatiš da se problemi ne riješavaju nasiljem!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Liječenje teškog oblika depresije personalizir
Stric_Jura kaže...
mbaksa kaže...
fer-de-lance kaže...
mbaksa kaže...

Po ovome što si napisao dalo bi se zaključiti da si introvert. Introverte druženje s ljudima iscrpljuje. Ekstroverti se pune druženjem s ljudima, to im diže energiju. Drugačije reakcije na iste situacije.

I da i ne.

Nisam introvert, čak mi je drago družiti se s nekim ljudima i, kao što kažeš, to  mi "diže energiju", a možda sam i krivo opisao situaciju.

Kak bi se reklo, neki ljudi (više od 99%) su "toksični" do ekstremne razine, i zapravo me prvo u komunikaciji s njima obuzme očaj, i onda to preraste u depresiju, čak i sam sebe krivim za sve, i ne vidim izlaz iz toga.

Tak da nije to do introvertnosti, to je kao neka obrambena reakcija organizma, i onda instinktivno izbjegavam ljude jer znam da će mi samo patnje prouzrokovati.

Ahaaaaaaa... Reakcija na nadaleko poznati hrvatski jad i čemer. Tu te u potpunosti razumijem. Nažalost, samo su dva rješenja toga problema - maknuti se od takvih ljudi ili si pronaći društvo s veselijim ljudima (obično su to mlađi ili dosta mlađi ljudi).

 

(Bljesnula mi je slika Gruntovčana kad sam čitao tvoju poruku - ono društvo, a pogotovo muzika u toj seriji - za žile rezati - treba se što dalje maknuti od toga radi zaštite vlastitog mentalnog zdravlja)

 no kaj ti oćeš, kobila te za čubu vgrizla... kaj su Gruntovčani takšni tolvaji kaj bi se od njih blesavoče navčilo dete da ih odgleda?

 

Ti mi buš po Drašu Kateleniću - Dudeku i Regici pluval..... gledatelju "Ljubavi na selu" i "Bogu iza nogu" !!!

 

Eh, samo u centru svega je i dalje pošten mali Dudek i oko njega pokvareni svijet.

 

Od te serije ma koliko god se nasmijem uvijek imam gorak okus u ustima. Kao i s Malim Mistom, najboljom serijom u galaksiji. Moj dragi Cervantes. Nakon 2 epizode već sam u njemu vidio tragičnog lika.

 

Cervantes: "Vi ste SUROV i PRIMITIVAN narod, IDIOTI..." 
Bepina: "Ubili su ga Luiđi..."
Luigi: "Ti si luda Bepina, nitko nemože ubiti Don Quihota"...

 

Pustite ljudi analize na forumima. Nećete tu pronaći mudrosti, a bogami ni rješenje. Osim u Docovom članku koji doslovno veli "LIJEČENJE TEŠKOG OBLIKA DEPRESIJE PERSONALIZIRANIM MOŽDANIM IMPLANTATOM".

 

Dakle samo individualni pristup. Nema čudotvorne vodice ni općeg rješenja. Ako genetika proradi, pogotovo.

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.10.2021 22:18 (DarthMarkus).
5 godina
offline
Re: Liječenje teškog oblika depresije personalizir
Milka30 kaže...

Mislim da životinje/ljubimci uvelike pomažu protiv depresije.Prijatelj mi je obolio od teškoga oblika depresije i to naglo(navodno ga je težak fizički rad na suncu doveo u to stanje???),u jednome trenutku je uzeo pušku i htio ubiti ženu i sina.Narokali su ga tabletama,hodao je godinama kao zombi,bio usporen i samo se smijao...

Nabavio si je golubove i totalno se zaljubio u golubarstvo,u početku je samo sjedio satima i gledao u njih.

Danas je on totalno funkcionalan čovjek,još drži golubove,ne pije nikakve lijekove i tvrdi da su ga golubovi izvukli iz pakla depresije.

Ako se ne varam i Mike Tyson isto se uz pomoć golubova izvukao iz depresije.

...Eto ljudi,držite golubove!

 

Stari moj depresija je pakao i generalno sranje, al od nje ne pozelis ubijat okolo. Mozda u kombinaciji sa nekim psihopatskim osobinama, tipa manjak empatije i sl.

 

U svakom slucaju slazem se, kucni ljubimci pomazu. I sport, i forsiranje pozitivnog mindseta. A nekad treba i prihvatit da si sjeban trenutno, al da bude bolje. Uvijek bude. 

12 godina
offline
Re: Liječenje teškog oblika depresije personalizir
Chayy kaže...
Milka30 kaže...

Mislim da životinje/ljubimci uvelike pomažu protiv depresije.Prijatelj mi je obolio od teškoga oblika depresije i to naglo(navodno ga je težak fizički rad na suncu doveo u to stanje???),u jednome trenutku je uzeo pušku i htio ubiti ženu i sina.Narokali su ga tabletama,hodao je godinama kao zombi,bio usporen i samo se smijao...

Nabavio si je golubove i totalno se zaljubio u golubarstvo,u početku je samo sjedio satima i gledao u njih.

Danas je on totalno funkcionalan čovjek,još drži golubove,ne pije nikakve lijekove i tvrdi da su ga golubovi izvukli iz pakla depresije.

Ako se ne varam i Mike Tyson isto se uz pomoć golubova izvukao iz depresije.

...Eto ljudi,držite golubove!

 

Stari moj depresija je pakao i generalno sranje, al od nje ne pozelis ubijat okolo. Mozda u kombinaciji sa nekim psihopatskim osobinama, tipa manjak empatije i sl.

 

U svakom slucaju slazem se, kucni ljubimci pomazu. I sport, i forsiranje pozitivnog mindseta. A nekad treba i prihvatit da si sjeban trenutno, al da bude bolje. Uvijek bude. 

 Konačno pametan komentar.

 

Prvi korak je prihvatit da si sjeban. Onda tražit balans sa navedenim stvarima, ako te smiruju, ali opet, to je jedan oblik eskipizma. Ja sam ga našao baš u mojim mačorima i čitanju. Odagnaju misli, ali su one još tu.

 

Slažem se sa svime osim sa boldanim.  

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.10.2021 1:58 (DarthMarkus).
14 godina
offline
Liječenje teškog oblika depresije personaliziranim

ovo s sjebanošću je na tragu "Znam da ništa ne znam i samim time već puno znam"...

 

ili:

 

Sve u životu je sranje osim pišanja, a i pišanje je sranje, ako pišaš uz vjetar....

 

 

Riješeno, idemo dale,  slijedeći problem čovječanstva...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Liječenje teškog oblika depresije personaliziranim


Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
 
1 0 hvala 1
15 godina
online
Re: Liječenje teškog oblika depresije personalizir
DarthMarkus kaže...

 Konačno pametan komentar.

 

Prvi korak je prihvatit da si sjeban. Onda tražit balans sa navedenim stvarima, ako te smiruju, ali opet, to je jedan oblik eskipizma. Ja sam ga našao baš u mojim mačorima i čitanju. Odagnaju misli, ali su one još tu.

 

Slažem se sa svime osim sa boldanim.  

To što proživljavaš nešto ne znači da si automatski i autoritet u tome, dapače, način razmišljanja koji je stvorio problem ne može i riješiti  taj problem, već je za rješenje potrebno promijeniti načlin razmišljanja.

 

Prihvaćanje "da si sjeban" je u stvari mirenje s ciljem da si opravdaš ostajanje u sjebanosti jer ti je to u stvari komfort zona. Da: ljudi se nauče uživati u svojoj patnji jer se tu osjećaju poznato, znaju kako će im obrazac ponašanja izgledati i što mogu očeivati od njega - to je definicija komfort zone. Rješenje je upravo suprotno - izlazak iz komfort zone i suočavanje sa svojom sjebanošću, hvatanje sebe u svojim reakcijama u trenutku kada se one dešavaju, jasnom pitanju sebe što je to čega se plašis i pisanju toga na papir te onda suočavanju sebe sa tim strahom. Samo tako se izlazi iz tog kruga projekcije koju si sami stvaramo, iz te komfort zone kojom sabi sebe kočimo i mučimo. To je srž psihičkih problema koji nemaju uporište u fizičkom invaliditetu (rođenom ili fizičkom oštećenju) i to je srž depresije.

 

Te fore "sjeban sam jer mi je netko bolestan/umro" - tipična sebičnost stavljanja sebe u centar svijeta i proiciranja tuđe patnje kao svoje. Kao što reče moja pokojna baba "jao djeco moja, što ću ja kad mi svi odete (umrete)". Prihvatiti prolaznost života nije lako ali isto tako nije ni teško, no raditi sebe žrtvom jer te eto nekom slučajnošću zapalo da ćeš tu prolaznost morati uvidjeti kroz bolest ili smrt tebi bližnjih te ne čini na ikoji način posebnim. Skupiš prnje, obrišeš sline i kopaš dalje, zlato nađu samo uporni

5 godina
offline
Re: Liječenje teškog oblika depresije personalizir
syncmaster245b kaže...

Biti cu malo vrazji advokat.

 

Porast depresivnih ljudi se sve vise moze pripisati i modernom nacinu zivota.

Dosli smo do stupnja nacina zivota gdje imamo priliku i mogucnost izbjeci dobar dio izvora stresa, a kojem su nase bake i djedovi bili redovito izlozeni, tipa nesigurnost, glad, smrtonost djece...(npr. moja prabaka je sahranila dvoje djece prije njihovog 5 rodjendanai svjedno imala jos djeda i njegovu sestru i umrla kao pribrana i vesela zena (umrla je kad sam ja imao 6 godina pa ovo prepricavam jer ju nisam poznavao kao osobu)).

 

Rekavsi to, izolirani od stresova egzistancijalne prirode, na koje smo mozda  i evolucijski prilagodjeni/otupili, pojavom bilo kakve neugode nesvjesno i ne svojom voljom reagiramo cesto puta pretjeranim odgovorom. Ovo govorim iz osobnog iskustva, jer i sam imam epizode depresije, koje na moju srecu, nakon nekog vremena se povuku, a kada naknadno razmisljam o njima ne mogu sam sebi vjerovati koliko je malo bilo  pa cak i beznacajno potrebno da me izbaci iz takta do cak nekoliko mjeseci.

 

Usuditi cu se ustvrditi i dopustiti sebi biti izlozen kritici ovdje, ali smatram da porast depresije u modernom drustvu je posljedica relativno lagodnog zivota u usporedbi sa svega dvije ili tri generacije unazad.

 

 

Prije par godina, naletio sam na video na tubi koji mi je pomogao shvatiti da depresija nije ogranicena samo na ljude i gurnuo me prema gore iznesenom zakljucku.

 

 

Pogledajte ga!

Poveznice sa humanim drustvom je nemoguce ne primjetiti.

 

Depresija je vrlo ozbiljan problem u drustvu i biti ce ga sve teze i teze rjesavati u buducnosti jer smatram da porast broja depresivnih ljudi je neminovan.

 

 

 

 

 
Naravno da civilizirani okoliš na koji nismo psihološki adaptirani (a adaptacije su se stvarale u divljim uvjetima kroz milione godina biološke evolucije) često proizvodi psihičke dihotomije, ili kognitivne disonance.
Zašto žene često padaju na "zločeste momke", asocijalne psihoe često u kriminalnoj sferi kakve je bolje ne sresti u mraku (ili barem one koji tako djeluju), premda su svjesne da bi i same mogle loše proći u takvim vezama? Jer ih emotivno doživljavaju kao alfe u čoporu, najbolji genetski materijal koji treba preuzeti za potomstvo. I onda imamo to što imamo; zlostavljanja u vezama, brakove iz pakla, bježanje u sigurne kuće, rubrike u crnim kronikama i disfunkcionalne obitelji koje proizvode osobe s novim traumama.
I to je posljedica jedne takve konfrontacije između evolucijom davno stvorene psihološke adaptacije i modernih civiliziranih uvjeta.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.10.2021 10:32 (Al Crane).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice