Liječenje inzulin-ovisnog dijabetesa matičnim stan

poruka: 10
|
čitano: 3.691
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Liječenje inzulin-ovisnog dijabetesa matičnim stan".
14 godina
offline
Liječenje inzulin-ovisnog dijabetesa matičnim stan

Ovo bi bila fenomenalna stvar kada bi se mogle matične stanice pretvoriti u stanice koje proizvode inzulin. Jedino me zanima kako bi to primila farmaceutska industrija koja mlati goleme novce na raznim lijekovima za šećernu bolest, koji ju zapravo ne liječe nego samo drže pod kakvom - takvom kontrolom, a farmaceuti i dalje mogu prodavati svoje lijekove.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Liječenje inzulin-ovisnog dijabetesa matičnim
učo kaže...

Ovo bi bila fenomenalna stvar kada bi se mogle matične stanice pretvoriti u stanice koje proizvode inzulin. Jedino me zanima kako bi to primila farmaceutska industrija koja mlati goleme novce na raznim lijekovima za šećernu bolest, koji ju zapravo ne liječe nego samo drže pod kakvom - takvom kontrolom, a farmaceuti i dalje mogu prodavati svoje lijekove.

 ote mi iz tipkovnice. što bi tad eli lilly i novo nordisk? navijam za matične. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
14 godina
offline
Re: Liječenje inzulin-ovisnog dijabetesa matičnim
Ajar kaže...
učo kaže...

Ovo bi bila fenomenalna stvar kada bi se mogle matične stanice pretvoriti u stanice koje proizvode inzulin. Jedino me zanima kako bi to primila farmaceutska industrija koja mlati goleme novce na raznim lijekovima za šećernu bolest, koji ju zapravo ne liječe nego samo drže pod kakvom - takvom kontrolom, a farmaceuti i dalje mogu prodavati svoje lijekove.

 ote mi iz tipkovnice. što bi tad eli lilly i novo nordisk? navijam za matične. 

Je!

 

Sve ste dobor pomislili, napisali!

 

Govorim iz vlastitog iskustva jer naime, jedno dijete mi od nepune 4 god. ima diabetes mellitus type1, a sada ima skoro 15 god. te mogu reći da pored svih naprednih "gadgeta" koje koristimo ipak to je borba na dnevnoj bazi!

 

Jednostavno rečeno, ljudi smo tj. niti jedan dan nije isti, svaki je za sebe i u toj jednadžbi ima toliko varijabli da ih je vrlo, vrlo teško ispravno posložiti baš svaki dan.

 

I da, kao što rekoste , tu se vrti ogromna lova, čak i za jednu malu Hrvatsku tako da dobro, dobro "oni" paze na svoje interese jer isto tako vjerujem da masa toga što sada kao "niče" su zapravo blatantno pokradene stvari!

 

Da ne govorim napamet, najbolji primjer su pumpe kod kojih se u neku ruku emulira funkcija pancreasa, a gdje vanjski senzor nadzire razinu GUK te putem zatvorene petlje djeluje na bazalne doze inzulina putem pumpe, u realnom vremenu!

 

Naravno, govorim o APS-u tj. OpenAPS-u (The Open Artificial Pancreas System)!

 

Ja trenutno tražim kompatibilnu inzulinsku pumpu jer mi dijete ima ovu noviju, a koja je nokompatibilna zbog nemjerne enkripcije kom. protokola.

8 godina
offline
Liječenje inzulin-ovisnog dijabetesa matičnim stan
Ova usporedba u podnaslovu je dobra, ali ima još bolja, točnije rečeno riječ je o metafori iz 19. stoljeća: "Kroz staklo med lizati."
 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Liječenje inzulin-ovisnog dijabetesa matičnim stan

Izvrsna vijest! Drago mi je sto na svijetlo polako izlaze konkretne (uspjesne) primjene maticnih stanica, odnosno nije vise sve samo teorija.

 

Ono sto nisam znao i iznenaduje me je da su stanice koze uspjeli pretvoriti u maticne stanice!

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Liječenje inzulin-ovisnog dijabetesa matičnim stan
Za zaradu farmaceuta se ne trebate bojati. Nije svaka terapija za svakoga, pa tako ni umjetne beta-stanice neće posve istisnuti sve druge lijekove i sve terapije protiv dijabetesa. Sama činjenica da je dijabetes tipa 1 nasljedna bolest garantira im zaradu. Kako god da se uzme, dijabetes je nekoć bila 100 % smrtonosna bolest. Danas se s njime ipak može živjeti, naravno ako se sluša liječnika.
 
3 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Liječenje inzulin-ovisnog dijabetesa matičnim stan

čudan je taj naš imuni sistem ...

em nam pomaže em je problem... kak se usudi napadati tkivo, stanice koje mu je dragi bogo dao.  

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
1 0 hvala 0
8 godina
online
Liječenje inzulin-ovisnog dijabetesa matičnim stan

Ali ako sam dobro pročitao, da bi ove nove stanice  preživjele, mora se potisnuti imunosni sustav što opet nije najsretnije rješenje :-(

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Liječenje inzulin-ovisnog dijabetesa matičnim
EricCartman kaže...

Ali ako sam dobro pročitao, da bi ove nove stanice  preživjele, mora se potisnuti imunosni sustav što opet nije najsretnije rješenje :-(

 a kaj misliš kak se sprječavaju alergije? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
6 godina
offline
Re: Liječenje inzulin-ovisnog dijabetesa matičnim
EricCartman kaže...

Ali ako sam dobro pročitao, da bi ove nove stanice  preživjele, mora se potisnuti imunosni sustav što opet nije najsretnije rješenje :-(

Tko je dobro pročitao, taj je pročitao i zadnje rečenice, koje glase:


"Autori istraživanja nisu sigurni kada će novi pristup biti spreman za testiranje u kliničkim ispitivanjima na ljudima,

ali dali su osnovne ideje za barem dva pristupa kojima bi se takve matične stanice dozrele u beta-stanice mogle ispitivati na ljudima.

Prvi pristup predlaže da se novostvorene beta-stanice inkapsuliraju u nekoj vrsti gela prožetog malenim kanalićima (mikroporama),

dovoljno uskim da spriječe ulazak imunoloških stanica ali dovoljno širokim da ispuštaju inzulin.

Druga ideja bi bila upotreba nekih od dostupnih alata za uređivanje gena (npr. CRISPR/Cas9 tehnike)

kako bi se geni beta-stanica izmijenili na način koji bi im omogućio da se 'skrivaju' od imunološkog sustava nakon implantacije."

Nijedan od dva navedena pristupa nije imunosupresija (potiskivanje imunosnog sustava).

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.2.2019 10:22 (Doc Berecki).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice