Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C64?

poruka: 47
|
čitano: 14.066
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C64?".
15 godina
offline
Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C64?

6 tocnih.

Nije lose za pripadnika Spectrum klana. Jedini krivi odgovor koji si ne mogu oprostiti je 6. Kliknuh Werewolf. Magarac...

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C64?

9, a spektrumaš.

 

Amiga 500 - računalo s 256 kB RAM-a, grafičkim operativnim sustavom (Amiga OS) i grafičkim mogućnostima koje su je gurnule u filmsku i videoindustriju.

 

Amiga 500 je imala 512 kB RAM-a.

Prvi model Amige - 1000 je dolazio s 256 kB RAM-a.

Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C64?

8/10

 

najvise mi steta sto sma fulao disketu rekao sam 340kb a bilo je 170 :/

jos se sjecam super modula kojeg sam imao i sarafljenja sarafcigerom po kazetofonu da se ucita igra :)

Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C64?

Imam u podrumu commodore 64 D sa disketnom, 2 joysticka i hrpom igara (koje vjerojatno ne rade više). 

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
online
Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C64?

Ah, 7/10, to bila neka trojka. To je O.K., uvijek sam bio prosjek. U svemu.

Ostalo nadoknadim požrtvovnim radom.

 

To je bio prvi kompjuter u našem domu. Onaj kazetofon, dolazak u kuću ETFovcakoji bio za nas djecu bog, koji je sve znao o kompjuterima. Svaki problem on je rješavao....

Bila su to lijepa vremena tamo početkom 90-ih godina. Staviš kazetu, te se igraš...a ne kod danas Stema, Paypal, pa puniš account igrama, te se nikada ne igraš.....Ovaj kompjuter je nostalgija, te budi lijepa sjećanja.

 

Sjećam se jednog teksta u BUG u kojem je spomentuna nostalgija(ne mogu se sada sjetit jel' bio od Olega ili Drage), o tome kako je dolazio kamion u grad sa kazetama za Commmodore....tekst je bio na napisan na temu piratstva.

 

Mladost, odrastanje C64, kompjuteri, igre...sve je to dio nas, te sa ponosom sjećam tih vremena danas, kada svraćam pogled unazad....

 

Neka živi duh Commoderaca...Prva ljubav, zaborava nema...

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C6
Jameson kaže...

9, a spektrumaš.

 

Amiga 500 - računalo s 256 kB RAM-a, grafičkim operativnim sustavom (Amiga OS) i grafičkim mogućnostima koje su je gurnule u filmsku i videoindustriju.

 

Amiga 500 je imala 512 kB RAM-a.

Prvi model Amige - 1000 je dolazio s 256 kB RAM-a.

 Yup, tocno.

 

Moj maturalni rad je bio prosirenje za Amigu, ali ne onaj kupovni kit od dodatnih 512kB, nego pravi, hand made od 1.8MB (nakon modifikacije Gary-ja to je bio maksimum memorije sto je mogao adresirati)

Jos se i danas povremeno budim u hladnom znoju kad se sjetim muka pri izradi tiskane plocice. Jednostrana plocica sa iznimno tankim vodovima, mislim da mi je tek negdje oko 20. pokusaja uspjelo nagristi plocicu kako treba.

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.2.2018 9:17 (syncmaster245b).
9 godina
offline
Re: Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C6
8/10, nemam pojma koja je igra a broj prodanih lupio i fulao. Imam C64 negdje sa kasetofonom i modulom.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C6
7/10
Nije ni lose, jer nisam imao nikakav komp u to vrijeme. Bilo mi nedostupno.
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C6
Gumičar, 10/10 :-) I stvarno, onih 256kb chip ram-a za A500 bode oči;-)
 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C64?

Dosta sam vremena kao klinac izgubio uz ove igre:

international soccer, bubble bobble, pitstop, batman, Donald duck, power drift, barbarian, ghosts 'n goblins, commando...

(to su samo neke koje sam se uspijo sjetiti)

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.2.2018 11:44 (Frk).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C64?

Samo jedna riječ: Elite. Prva 3D simulacija, kriva za tisuće izgubljenih sati na svim kasnijim letačkim simulacijama. Ono, letiš di hoćeš kroz 8 galaksija sa stotinama planeta, trguješ, pucaš na sve što se miče, slušaš Na lijepom plavom Dunavu, sve na 1MHz i 64kB memorije. To su bili programeri.

 

A grafika pogonjena najboljim grafičkim čipom na svijetu

https://m.youtube.com/watch?v=X1COk2tp7dg

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.2.2018 12:01 (Visak).
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C64?

9 (pogriješih oko usporedbe brzine žohara s gumenjakom). nije loše. sjećam se te svoje kante, prilagodbe glave na kaziću šrafncigerom, peek, poke, klok-klok-klok, tenzije oko uporabe televizora ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.2.2018 12:07 (Ajar).
Moj PC  
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C6
Visak kaže...

Samo jedna riječ: Elite. ....

 A Mercenary?

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C6
syncmaster245b kaže...
Visak kaže...

Samo jedna riječ: Elite. ....

 A Mercenary?

 Nisam igrao, mislim da je čak i bila na jednoj kazeti, ali se nije dala učitati. No koliko vidim objekti su prozirni, a igra je izašla godinu dana kasnije.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C64?

6/10

A nisam bio vlasnik C64, nije loše.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C6
Entry Point kaže...

Imam u podrumu commodore 64 D sa disketnom, 2 joysticka i hrpom igara (koje vjerojatno ne rade više)

 Blasphemy spašavaj to :)

 

Mazit ću te, pazit ću te, i zvat ću te Darkić :) Mazit ću te, pazit ću te, i zvat ću te Darkić :)
 

 

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.2.2018 12:24 (Flying Dutchman).
15 godina
odjavljen
offline
Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C64?

9/10, a nisam niti imao commodore . Mada se kod frend dobrano mlatio po njemu.

Fulao broj prodanih primjeraka.

Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C64?

Nisam nikada imao komodorca. Moj bratić je iz Amerike donio VIC 20 - nešto slično Komodorcu, ali smo prvo morali preraditi njegov ispravljač (110V, 60Hz u SAD-u), pa smo se tek nakon toga mogli služiti njime. Meni je osobno uvijek bio draži Spectrum (imao sam jednoga sa 48k, bio je i 16 k verzija). U domu tehnike u Osijeku tih dana je uvijek bila gužva tko će uspjeti sjesti za Komodorca. Bili su tamo i neki drugi - Galeb sa (ako se dobro sjećam) 8KB memorije, 3-4 Spectruma i najjači među njima Apple 2 sa dvostrukom disketnom jedinicom što je u to vrijeme bilo živo čudo. Sada kada sam rješavao test o Komodorcu, nisam ni znao koliko se detalja sjećam. Skor 10/10  PS. Sa Isusom nisam išao na pivo, jer ga ne pijem, ali pili smo sokiće - limuniće.

dolazim odmah - Godo
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.2.2018 13:42 (učo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C6
syncmaster245b kaže...

6 tocnih.

Nije lose za pripadnika Spectrum klana. Jedini krivi odgovor koji si ne mogu oprostiti je 6. Kliknuh Werewolf. Magarac...

 

Pogodio sam koje je clickbait pitanje - ovo: Knight Lore nikad nije izašao za C64! To je Spectrum klasik.

Ultimate je sa Spectruma na C64 portao Sabre Wulf i Underwurlde, ali ne i Knight Lore & Pentagram ("Sabreman quadrology").

Postoji fan-based port od prije par godina, ali nisam siguran je li dovršen:
http://csdb.dk/release/?id=99722

 

toxic kaže...

8/10

 

najvise mi steta sto sma fulao disketu rekao sam 340kb a bilo je 170 :/

jos se sjecam super modula kojeg sam imao i sarafljenja sarafcigerom po kazetofonu da se ucita igra :)

 

Hehehe, ja sam isto fulao, a pored mene se nalazi C64 disk drive priključen na stari PC :-)

 

Entry Point kaže...

Imam u podrumu commodore 64 D sa disketnom, 2 joysticka i hrpom igara (koje vjerojatno ne rade više). 

 Prošle godine sam donio sa tavana 3 komada i disk drive (netko mi tko zna kad donirao lol): sve diskete rade!

 

syncmaster245b kaže...

Jos se i danas povremeno budim u hladnom znoju kad se sjetim muka pri izradi tiskane plocice. Jednostrana plocica sa iznimno tankim vodovima, mislim da mi je tek negdje oko 20. pokusaja uspjelo nagristi plocicu kako treba.

Imam tu u ladici pločicu (adapter) za spajanje 1571 i kazetofona na PC. Izgleda kao je to Giger crtao i spajao (Alien spaceship interijer). 

Nakon mjesec dana rada i 10 uništenih pločica, trebalo bi raditi ali se nikad nisam usudio spojiti, zahebi.

 

Visak kaže...

Samo jedna riječ: Elite. Prva 3D simulacija, kriva za tisuće izgubljenih sati na svim kasnijim letačkim simulacijama. Ono, letiš di hoćeš kroz 8 galaksija sa stotinama planeta, trguješ, pucaš na sve što se miče, slušaš Na lijepom plavom Dunavu, sve na 1MHz i 64kB memorije. To su bili programeri.

 

A grafika pogonjena najboljim grafičkim čipom na svijetu

https://m.youtube.com/watch?v=X1COk2tp7dg

 

Jesi li probao Oolite? Među ponajboljim remakeovima (a zadržao sve bitno od originala). Plus, ima gro add-ona  - možeš furati i Millenium Falcon, napucavati Tie Fightere, Enterprise, Tardis & Bendera (Red Dwarf Futurama, ali ima i Red Dwarf spaceship po želji) u isto vrijeme :-)

(a možeš si sam doraditi i Cobru MKIII ili brod po želji)

 

 

Ovdje možete odigrati Ecodeliu, odn. onu psihotičnu C64 "igricu" iz Mr. Robota (epizoda s02e11 ili "testiranje usrane štuke")

https://www.whoismrrobot.com/c64e/

 

probajte sami pokrenuti igricu (hint: ima disk-drive) ili ako ste luzeri pročitajte spoiler.

LOAD"$",8

LIST
LOAD"LAND OF ECODELIA",8
RUN

+ enter nakon svake komande, jelte. (na komodoru bi to bio "return")

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.2.2018 15:51 (Zechina).
16 godina
offline
Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C64?

Kao vlasnik C128 točno sam odgovorio na 5 pitanja. Nisam upoznat s svim statističkim podatcima, a kviz je na njima koncipiran.

Twitter: @191x7
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C6
Visak kaže...
syncmaster245b kaže...
Visak kaže...

Samo jedna riječ: Elite. ....

 A Mercenary?

 Nisam igrao, mislim da je čak i bila na jednoj kazeti, ali se nije dala učitati. No koliko vidim objekti su prozirni, a igra je izašla godinu dana kasnije.

 

"The Making of... Mercenary":

"Unlike contemporaries such as Elite, there was no attempt to remove ‘hidden’ lines behind the front surface. Being able to see completely through objects not only made the game significantly faster, but was exploited in in-game jokes such as the ‘Essential 12939 supply’

(hint: pročitaj unatrag)

 

http://mercenarysite.free.fr

^ Ovdje imate odličan free Mercenary PC (Windows, Linux, OS X) klon sa prozirnim / punim objektima po želji (16-bitne verzije sa Amige / Atari ST), plus neobjavljeni nastavci:

The latest version includes Mercenary 1: Escape From Targ, The Second City, Damocles, and Mercenary III: The Dion Crisis.

...plus upute -  Targ Survival Kit (official hints for Mercenary 1). 

 

Štivo:

U originalu je uz "TS kit" priložena i "Interlude On Targ" (spoiler) novela.

Uz "Frontier: Elite II" (FE) dolazi i "Dark Wheel", dok sam ja uz FFE dobio "Further Stories Of Life On The Frontier".

Mercenary je inspirirao klasik "The Rise and Fall of Shimmerism" (@Amazon) kao i nastavak: "Hemegohm’s Tendril" (@iTunes). Radnja je u MDD svijetu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.2.2018 15:45 (Zechina).
8 godina
offline
Re: Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C6
Flying Dutchman kaže...
Entry Point kaže...

Imam u podrumu commodore 64 D sa disketnom, 2 joysticka i hrpom igara (koje vjerojatno ne rade više)

 Blasphemy spašavaj to :)

 

 

 

probaj obrnuto: ;-)

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C6
Zechina kaže...

Jesi li probao Oolite? Među ponajboljim remakeovima (a zadržao sve bitno od originala). Plus, ima gro add-ona  - možeš furati i Millenium Falcon, napucavati Tie Fightere, Enterprise, Tardis & Bendera (Red Dwarf Futurama, ali ima i Red Dwarf spaceship po želji) u isto vrijeme :-)

(a možeš si sam doraditi i Cobru MKIII ili brod po želji)

 


Za ovo imaš od mene pivu! Zadnji put sam Elite igrao na Amigi500 i prospustio ispitni rok :-)  

14 godina
offline
Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C64?
9/10
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C64?

8/10

 

Živio turbo 250!

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C6
Samo 6/10. Malo razočaran.
Nisam nikad imao c64, moj prvi komp je bio spectrum. Bratić je imao c64 i bio sam malo ljubomoran na grafiku i zvuk.
Kasnije sam imao c128 (koji je imao i c64 mod) i Amigu 500 prije prvog PC-a.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C64?

5/10

 

Prvo racunalo mi je bilo Atari STF.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C64?

Imao ga. 6/10

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C6
syncmaster245b kaže...

6 tocnih.

Nije lose za pripadnika Spectrum klana. Jedini krivi odgovor koji si ne mogu oprostiti je 6. Kliknuh Werewolf. Magarac...

 A to si kao Spectrumovac morao znati... :)

16 godina
offline
Re: Kviz za odrasle - koliko znate o Commodoreu C6

9/10, fulah broj prodanih primjeraka :o.

 

Ako netko treba FastLoad cartridge/modul možemo se dogovoriti, imam nekoliko PCB-ova od nedavnog (uspješnog) pokušaja remake-a .

 

 

Entry Point kaže...

Imam u podrumu commodore 64 D sa disketnom, 2 joysticka i hrpom igara (koje vjerojatno ne rade više). 

 

Buržuj!!! Mi obični smrtnici smo imali kazetofone i vreću kazeta. Za divno čudo još uvijek rade .

Disketna jedinica je fora sa kolekcionarskog stajališta, i malo mi je žao što ju nemam u kolekciji. No danas je malo nepraktično jer gdje više naći prazne diskete? Srećom zato postoji SD2IEC pa se fino koriste SD kartice. Čitava D64 kolekcija TOSEC-a stane na 1 GB SD karticu :D.

 

Ako podrum nije vlažan vrlo lako da su OK. A ako je provjeri ih (, površinu, koliko možeš), da nema plijesni na disketama. Hrpa floppy-a na Amigama 500 je tako nastradala, ljudi bi tutnuli stare diskete koje su imale plijesan po sebi (i to ne debeli sloj, nego sitne točkice po površini) i to smrda glavu disketne jedinice u roku odmah.

 

syncmaster245b kaže...

 Yup, tocno.

 

Moj maturalni rad je bio prosirenje za Amigu, ali ne onaj kupovni kit od dodatnih 512kB, nego pravi, hand made od 1.8MB (nakon modifikacije Gary-ja to je bio maksimum memorije sto je mogao adresirati)

Jos se i danas povremeno budim u hladnom znoju kad se sjetim muka pri izradi tiskane plocice. Jednostrana plocica sa iznimno tankim vodovima, mislim da mi je tek negdje oko 20. pokusaja uspjelo nagristi plocicu kako treba.

 

 

Onda ja najveći problem bio gdje naći komponente. Danas uz ebay puno lakše :). Kinezi ti čak i PCB-ove naprave, samo pošalješ gerber datoteke. Imam 10ak PCB-ova upravo za takvo proširenje. Može biti standardno 0,5 MB, 1 MB za A500 +  ili 1.5 MB uz Gary adapter. Samo nikako da sjednem za lemilicu pa sastavim par komada .

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice