Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj

poruka: 87
|
čitano: 20.688
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj".
15 godina
offline
Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj

dvije stvari valja svakako istaknuti: svaki narod ima državu (vlast, poredak, bla) kakvu zaslužuje i možda najvažnije: tko posljednji ode, gasi svjetlo. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.7.2018 10:31 (Ajar).
Moj PC  
20 0 hvala 0
15 godina
offline
Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj

A kada te država opelješ sa svaku kunu brzo shvati ćovjek da ne radi za sebe nego za državu. Možeš imati najbolju ideju i investitora ali plati prostor, plati režije, plati plaće dio na raćun dio na ruke.

Naokon prvog Božića kada shvatiš nemaš za osnove stvari u životu shvatiš da nema smisla odustaneš, odeš van ili odeš u neku od par velikih firmi. 

 
10 0 hvala 0
12 godina
offline
Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj

Nije lako naći biznis u kojem možeš ostvariti potrebnu maržu.... ne maržu, kako se to danas zove, margina? I uvijek u množini, ne? Margine, jel? ..dakle, teško je naći posao s ostvarivim marginama koje pokrivaju poreze, doprinose, parafiskalne namete, troškove i da ostane za plaću. To i jeste ključ cijele priče. Da je lako, svi bismo imali svoje poslove. Svi postojeći biznisi funkcioniraju s takvim martinelama, osim onih koji dobivaju poticaje i subvencije. Zato ova druga, samostojeća trgovačka društva i obrti moraju imati i veće martinele kako bi pokrili povećane poreze. Čak i ako neki startup dobije sve moguće poticaje i subvencije, na duge pruge mora ili povećati cijene ili smanjiti sebi troškove (plaću) kako bi martinele mogle pokrivati sva potraživanja jer poanta priče je da biznis brzo postane samoodrživ, a ne da trajno ovisi o nekakvim poticajima.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Opet se proziva nekakva imaginarna država, kao da se radi o Borgu. Državu čine ljudi, oni zaposleni u državnoj upravi nisu ništa nepošteniji od zaposlenih u privatnom sektoru, (prijevremenih) penzionera i (lažno) nezaposlenih.
Hrvati varaju i kradu i kad su uhljebljeni i kad nisu i to je problem ove zemlje, a ne nekakva 'država'.

Svaki poticaj koji se uvede odmah iskoriste lopovi koji nađu kuma u agenciji koja ih dijeli i onda država dijeli poticaje od kojih nema efekta, jer umjesto krava ili neke poljoprivredne kulture na ledini za koju se plaća poticaj raste korov.

Dok se mentalitet ne promijeni nema tog poticaja koji država može dati, a da će napraviti efekt. Osnovna korist ulaska u EU je zapravo bila dobiti maćehu koja će paziti kako se novac troši i to smo dobili. Zato i povlačimo malo iz EU fondova, jer oni kontroliraju troškove, pa 'meštri' nisu motivirani, jer ne mogu zamračiti koliko misle da im pripada. Novca ima u EU fondovima, samo ga treba znati uzeti i pošteno potrošiti.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
22 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
IT zahtjeva stalno usavršavanje i praćenje trendova, a činjenicom da postaje sve kompleksniji zahtjeva usku specijalizaciju.

Pošto dosta usluga moze biti pruženo virtualno, IT na obali se generalno zasniva na servisiranju turističkog čudovišta kao i većina drugih djelatnosti, u Slavoniji i onako nema skoro nikog iako je Osijek još i dobar, a onda ostaje samo ZG.

Mladim ljudima puno je isplativije biti majstor zanata nego ITovac, puno manje muke oko školovanja i dobivanja posla, fizički teži posao ali se može puno bolje naplatiti i možeš biti sam svoj šef. Također počneš raditi 10g prije, većinu na crno možeš napraviti i nemaš ni 5% birokracije.

Sad mi je frend dobija posao u nekom startupu u Seattleu u koji su uložili Microsoft, Amazon i još par njih. To je takav bullshit kao i većina startupova (on će biti sales) da se u biti ne može definirati.

Tako funkcionira većina startupa. Giganti se boje da ne propuste "next big thing" i bacaju pare na svašta.

Mislim, čemu uopće i što bi to trebalo biti? Zašto je startup IT pojam? Pa što ne bi bilo logično da firme u realnom inženjerskom sektoru koji zahtijevaju skupe uređaje i strojeve budu startupi, a ne par hipster studenata sa Macovima i iPadima?

Hrvatska nema poštene fakultete i to je najveći problem. Naravno da poslovna klima nije dobra, ali nije ni hipercentralizacija jer u HR za svaki klinac triba ići u ZG dok je ostatak države pustinja.

Par prijatelja koji godinama nisu mogli naći posao su ga dobili samo u ZG. Ako mislite da je IT sektor u HR slab gledajući ZG, u ostatku HR je nepostojeći.



 
15 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Sto ocekujete od IT startupa u rupcagi u kojoj velika vecina populacije jedva da zna teletekst koristit.
------ Battlelog ~ UrbanFsk ------
Moj PC  
2 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Visak kaže...
Opet se proziva nekakva imaginarna država, kao da se radi o Borgu. Državu čine ljudi, oni zaposleni u državnoj upravi nisu ništa nepošteniji od zaposlenih u privatnom sektoru, (prijevremenih) penzionera i (lažno) nezaposlenih.
Hrvati varaju i kradu i kad su uhljebljeni i kad nisu i to je problem ove zemlje, a ne nekakva 'država'.

Svaki poticaj koji se uvede odmah iskoriste lopovi koji nađu kuma u agenciji koja ih dijeli i onda država dijeli poticaje od kojih nema efekta, jer umjesto krava ili neke poljoprivredne kulture na ledini za koju se plaća poticaj raste korov.

Dok se mentalitet ne promijeni nema tog poticaja koji država može dati, a da će napraviti efekt. Osnovna korist ulaska u EU je zapravo bila dobiti maćehu koja će paziti kako se novac troši i to smo dobili. Zato i povlačimo malo iz EU fondova, jer oni kontroliraju troškove, pa 'meštri' nisu motivirani, jer ne mogu zamračiti koliko misle da im pripada. Novca ima u EU fondovima, samo ga treba znati uzeti i pošteno potrošiti.

 

Nije li u tom slucaju loptica krivnje opet vracena drzavi i famoznim "institucijama koje ne rade svoj posao", odnosno ne kontrolira i adekvatno kaznjava zloupotrebu?

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
6 godina
protjeran
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Sale_ds kaže...
Sto ocekujete od IT startupa u rupcagi u kojoj velika vecina populacije jedva da zna teletekst koristit.

 Informatička nepismenost je jedan problem, a beskorisne ideje za aplikacije su drugi i puno veći problem. Stalno se piše o nedostatku podrške, porezima i još koječemu, a ne piše se o nedostatku dobrih ideja.

 

8 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Zasto bi drzava trebala poticati biznis? Drzava treba izgraditi plodno tlo, a najbolji neka opstanu na slobodnom trzistu.
6 godina
protjeran
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Mar kaže...
IT zahtjeva stalno usavršavanje i praćenje trendova, a činjenicom da postaje sve kompleksniji zahtjeva usku specijalizaciju.
(...)

Hrvatska nema poštene fakultete i to je najveći problem. Naravno da poslovna klima nije dobra, ali nije ni hipercentralizacija jer u HR za svaki klinac triba ići u ZG dok je ostatak države pustinja.



 Studiranje je samo jedna epizoda u životu i znanje stećeno na studiju ne može trajati unedogled. Dio teorije uvijek ćeš moći primijeniti ali se tehnologije i alati  mijenjaju. I zato je jedini dobar put cjeloživotno učenje, a na to ne nitko ne tjera, nego se moraš natjerati sam. Tako da naši fakulteti nisu loši nego pojedinci misle da će im studiranje donijeti znanje koje će im odmah donijeti plaću snova i koje će raubati cijeli život bez ikakve potrebe za dodatnim školovanjem.

 

15 godina
offline
Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj

Moja firma ima vise startupova u Izraelu. Jednostavno imaju previse gotovine, odlete tamo, pogledaju jedan "Knockout" show, kratko diskutiraju i kupe stogod mogu. Ili dobe uvid u novu tehnologiju, ili ju implementiraju, ili ju drze na oku pa sto bude. Previse je novaca vani i dosta je samo imati dobar koncept i MVP da dođes do love. 

Ja sam imao nekoliko dobrih ideja i bas kao sto i tema govori, ne mozes dobiti partnera da ti pomogne ni za zivu glavu. Imao sam i par pokusaja, ali sve je palo kod "dođem navecer doma s posla, imam i dijete, nemrem jos nakon toga raditi i ovo", a ima dobro placen posao. Tu pada sve u vodu. 

Ne samo da je izrazito tesko naci nesto novo, jer hubovi imaju tisuce startupova na istom tragu, pa se moras boriti s boljom verzijom ideje, pa s boljom idejom monetizacije, nego znas da tih pola godine ili godinu kad treba uloziti do neke alfa verzije proizvoda/aplikacije, nece ti nitko pomoci. I onda jos drzava "on top". Punica mi pokrenula posao i sad cijela freaking obitelj vidi sto drzava radi s nametima. Taj uvid je potencijalno otrovao cijelu obitelj da pokrene nesto svoje.

In vino veritas
Moj PC  
3 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Umbel kaže...
Zasto bi drzava trebala poticati biznis? Drzava treba izgraditi plodno tlo, a najbolji neka opstanu na slobodnom trzistu.

 A gdje si ti vidio slobodno tržište?

8 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Svugdje gdje pogledam
6 godina
protjeran
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Umbel kaže...
Svugdje gdje pogledam

 Super. Samo dalje sanjaj.

8 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Gdje ti vidis dirigiranu ekonomiju?
14 godina
offline
Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj

1. ovo je zemlja u kojoj je puno lakše odraditi posao nego ga naplatiti. To je apsurdno i zato sam davno prekinuo sve poslovne odnose s "našim ljudima".
2. startup scena je u velikoj mjeri trash, dovoljno je pogledati kakve se sve gluposti nađu na tržištu, >95% toga je besmislica koju nam guraju kao čudo a na kraju su svi iznenađeni što projekt čije su tržište, vrijednost usluge i investicija u potpunom raskoraku - propadnu!

3. čak i kad ima dobrih ideja realizacija najčešće bude loša. Ne možeš očekivati od jedne osobe ili random teama da istovremeno ima dobru ideju, tehnička i poslovna znanja i sposobnosti. To se sve nekad ne poklopi niti u velikim organizacijama.
4. vezano uz ovo pod 3, inkubatori startupova funkcioniraju pogrešno, startupovi su prepušteni sami sebi a inkubator je skupljalište "investitora", zapravo lešinara koji bi htjeli na 1 uloženi cent zaraditi 2 dolara. Prave podrške nema, samo posredovanje u investiranju. Naravno, zbog takvog pristupa sve propadne i onda nitko nema koristi, a "investitori" su prisiljeni tražiti puno jer su rijetki startupovi koji uspijevaju. Zatvoreni krug (propasti).
5. Pošto je stvoren hype svi misle da se mogu obogatiti i da je njihova glupost dobra ideja, da oni to mogu itd, tu pomažu i "anđeli" koji daju ohrabrenje a zapravo se samo nadaju tu glupost preprodati nekome naivcu i dobro zaraditi...
6. Startupovima treba stručna pomoć i obrazovanje, međusobno povezivanje onih koji se mogu nadopuniti. Problem je što to uglavnom nema tko odraditi. Kako učiti o finoj književnosti od nepismenog čovjeka?

Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj

ja sam htio otvoriti starup pa su mi rekli da moram imati tim, da moram imati još ljudi i onda sam odustao,

pa ni neki najpoznatiji startupi su počeli sami bez tima, tim su uzeli kad su dobili narudžbu za prodaju i proizvodnju 

*** nisam ovlašten da dajem potpis ***
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj

Čitava startup ideja je u stvari nekritički uvezen američki obrazac.

 

Nešto od onog zanosa i optimizma novog početka, "mladog" biznisa se uspjelo prenijeti do nas i to je ok.

 

Ali firme koje ovdje počinju nikako nemaju mogućnosti kao one američke, prevenstveno u pogledu tržišta i financiranja.

 

Samim time, njihov uspjeh je limitiran i, u tom okviru, relativno dosta domaćih firmi ga je i uspjelo ostvariti.

 

S obzirom na opće stanje u državi i gospodarstvu, mnogo se od tog trenda i izvuklo.

 

Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
@syncmaster
A institucije su što, zgrade, stolovi i stolice? Institucije ne rade svoj posao jer u njima sjede isti ljudi kakvi su i izvan njih, a koji misle da Modrić ne treba odgovarati za lažno svjedočenje, jer je 'heroj', i 'tko je pametan taj se snađe'.

Jesmo li zaboravili da je nakon dva korumpirana premijera ponovo ista stranka izabrana? Bio je prilog na Novoj gdje ljudi kažu 'nek su lopovi, ali su naši lopovi'. U takvom razmišljanju je početak i kraj svih naših problema. Državna uprava je samo manifestacija problema, a to je duboko usađen lopovluk u našem društvu.

Koji je glavni problem većine siromašnih zemalja - lopovluk, što je zajedničko većini bogatih zemalja - društvena odgovornost, tj. nelopovluk. Ali kao općedruštvena vrijednost, a ne nešto što očekuješ od države, a sebi i svom kumu toleriraš suprotno.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
offline
Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
""..Da nabrojite globalno uspješne hrvatske startupe unatrag nekoliko godina, prsti jedne ruke bit će vam previše..""

Netočno, nepotrebno, zlonamjerno.

istina je da mnogo napuhanih medijskih priča nije imalo sretan kraj, ali samo u zagrebu postoji desetak zdravih IT firmi koje šute i marljivo rade a čiji vlasnici su prije 10g bili srednjoškolci ili studenti
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj

Moj prvi startup sam napravio dok još nije postojala ta riječ. Uložio sam točno koliko sam imao - 0 kuna. Sa suprugom sam pokrenio biznis bookiranja privatnog smještaja dok još nije postojao booking.com ili airbnb. Web stranicu sa preko 400 smještajnih jedinica sam napravio sam, internet smo koristili na fakultetu jer su imali bolja računala i ultra brzi internet. Oglašavali smo se na stranim besplatnim oglasnicima, koji sami za sebe ne znače ništa, ali kad se skupi par tisuća takvih oglasnika, dobije se jedan marketing engine, koji je donosio po 20 upita i po nekoliko rezervacija dnevno. Bili smo prvi na google za jednu od najpopularnijih destinacija, prije turističke zajednice i svih agencija koje su se klale na 5 stranica sponzoriranih veza. Imao sam i mikro cake kako bi bio na početnim stranicama najposjećenijih oglasnika, gdje reklama košta. 10% oglasnika su prikazivali zadnje unesene oglase na početnoj stranici, tako kad se stavi oglas, onda se taj oglas prikaže na prvoj stranici u dijelu najnoviji oglasi - i svaki posjetitelj prisilno vidi tvoju reklamu, bez da traži po kategorijama ili ključnim riječima. Ali na tu se vrti recimo zadnjih 5 oglasa, i kako ekipa stavlja svoje oglase tvoj oglas pada dok ne nestane sa prve stranice a zabranjeno je bumpanje oglasa tako da se ne može spamat oglasnik. Ali ja bi ušao u svoj account, obrisao svoj oglas, i odmah stavio novi. Jedna mikro radnja bez kršenja pravila 1 oglas dnevno. Uz to bi imao i po nekoliko domena, mail adresa, identiteta...  I to bi radio na nekim stranicama i po 5-6 puta dnevno... jer se isplatilo to radit! Malo sam i eksperimentirao pa sam jednom napravio puno pogodak kad sam iznajmio reklamni pano u jednoj od najboljih diskoteka u Second Life-u. Ali i u mjestima u SL-u gdje se nije mogla stavit reklama ili je bila preskupa, bi šetao sa velikim reklamnim transparentom u rukama svog avatara :). Nekad bi me izbacili virtualni izbacivači a nekad bi mi manager tog mjesta ponudio suradnju. Napunili bi cijela mjesta na otocima ljeti, bookirali preko 200 apartmana. Ja bi dočekao svakog gosta na trajektu, odvezao ga do smeštaja i naplatio. Imao sam dakle razrađen kompletan funnel koji je uključivao online i offline fazu. To su bile nekad takve ture da bi se cijele obitelji slikavali ispred hrpetine gotovine na stolu. Navečer bi šepao od umora i nebi imao snage govorit, a novčanik nebi mogao zatvori... možda ga malo savit jedino. Pun eura. Sa svojih 24 godine sam došao u salon i kupio novo auto sa reklame gotovinom, kao neka crnčuga. Jedini posao zimi mi je bilo otići do bankomata i upisat iznos koji mi treba. I tako godinama dok nije došla recesija... Sve ove gore sheme više ne rade... zato ih i govorim, naravno. Ali sam se i onda snašao pa samo sporedni biznis koji mi je bio hoby preko zime pretvorio u primarni a ovu agenciju na crno pretvorio u property management koji vodi supruga. 

 

Uvijek postoji način za uspjeh, kao što uvijek postoji opravdanje za odustajanje. Uvijek postoje opcije, i u naizgled beizlaznoj a.k.a. banana situaciji.

 
11 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Upravo tako - priča je o LOPOVLUKU !
Nema to veze sa pravnom državno. Kad znaju da neće biti sankcija za lopovluk.... onda i kradu.

Kinezi su to riješili na najbolji način - sretan si ako ti samo ruku odsjeku inače ćeš se ljuljati na štriku
16 godina
protjeran
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Visak kaže...
Koji je glavni problem većine siromašnih zemalja - lopovluk, što je zajedničko većini bogatih zemalja - društvena odgovornost

"Društvena odgovornost" je skoro isto kao i "društveno vlasništvo" - nejasan i nedefiniran pojam koji se može rastezati kao žvaka, a glavni zagovaratelji istog su redovito prvi kad treba nešto maznuti, i to upravo pod okriljem države.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
16 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
dankodr kaže...
Upravo tako - priča je o LOPOVLUKU !
Nema to veze sa pravnom državno. Kad znaju da neće biti sankcija za lopovluk.... onda i kradu.

Kako se od države i financiranja startupa došlo do lopovluka?

I zašto se "idealiziraju" startupi? Globalno gledano, njihov "survival rate" je jako mali. A to je i realno.

13 godina
neaktivan
offline
Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj

Zašto ja kao obrtnik moram plaćati spomeničku rentu i harač turističkoj zajednici županije?
Kakve su to gluposti i gdje točno toga ima vani?


Moj PC  
5 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Umbel kaže...
Gdje ti vidis dirigiranu ekonomiju?

 

U politicki namjestenim natjecajima koji cine xy postotak lokalnog pa i nacionalnog hrvatskog gospodarstva. :)

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.7.2018 14:16 (DanijelX).
16 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Damok kaže...

Zašto ja kao obrtnik moram plaćati spomeničku rentu i harač turističkoj zajednici županije?
Kakve su to gluposti i gdje točno toga ima vani?


Pogni glavu i šuti, ti si protiv naših spomenika...

Nema nigdje. klasične RH izmišljotine, da je barem u pitanju samo to navedeno...

DanijelX kaže...
Umbel kaže...
Gdje ti vidis dirigiranu ekonomiju?

 

U politicki namjestenim natjecajima koji cine xy postotak lokalnog pa i nacionalnog hrvatskog gospodarstva.

 

 

To nije dirigirana ekonomija već kriminal.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
ridealong kaže...

 Informatička nepismenost je jedan problem, a beskorisne ideje za aplikacije su drugi i puno veći problem. Stalno se piše o nedostatku podrške, porezima i još koječemu, a ne piše se o nedostatku dobrih ideja.

 

 

Upravo ovo boldano, doslovno se osnivaju startupi jer je hipster "izmislio" 283. verziju nečega što već postoji. "There's an app for that" pošast.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Old Iggy kaže...

To nije dirigirana ekonomija već kriminal.

 

Kriminal je koliko je i "dirigirana" ekonomija. Dzapa je na papiru kriminal, kad je u stvarnosti opceprihvaceni nacin funckioniranja jednog drustva, de facto vs. de jure.

 

Kriminal postane tek kad se nekom stane na zulj, ili kad netko pretjera (mada je i to pretjerivanje jako relativna granica, pitam se sta bi tocno Bandic morao napraviti da ga se strpa u cuzu, barem za ovaj kriminal kojim se bavim po bijelom danu pred publikom, ako nista drugo )

8 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Cime bi se bavili kockastoglavi i reponja da nema startupova?
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice