Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in

poruka: 309
|
čitano: 37.261
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in".
16 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
syncmaster245b kaže...

Ajd malo da zaflejmam ovdje

 

 Ako neko ne pozna Carlina, "mislit če da se on samo šali ipak je to kak ti Stand Up komedija".Realno on se ne šali, sve kaj ispuca to je njegovom mišljenje ili iskustvom, i opet realno človek je 1000% u pravu.Dalje se nema kaj komentirat, osim eto dolnji link tam sam več konkretno komentiral.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-lanaka-bughr/intervju-prof-dr-sc-gordan-lauc-korona/274362.aspx?page=0&jumpto=6093697&sort=asc&view=flat

Visak kaže...
ansha kaže...

A kolega Visak je objasnjavao da ako dobijemo koronu trebamo racunat sa nekih 8% sansom za smrt... Sansa da zdrava mladja osoba umre je ravna nuli...

 U Hrvatskoj je trenutno 40 završenih slučajeva od kojih su tri smtrna,što daje 7.5%.

 

Vidjet ćemo vremenom na većem uzorku.

Super, i "usput treba u tu statistiku gurnut i dva onkološka pacijenta koje je ubila Korona".Ukratko ludnica na kvadrat, još malo pa če i recimo poginulog u prometnoj nesreči(recimo da je bio zaražen koronom) nagurat u tu statistiku.

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/treca-zrtva-koronavirusa-u-hrvatskoj-umrla-zena-u-slavonskom-brodu/2169430.aspx

 

Za par mjeseci ili koju godinu, kad se posloži sva statistika vidit če se kolko je ovo sve bilo ludo i napuhano preko svih granica. 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.3.2020 13:55 (rambox).
6 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Damir22 kaže...

Zesca debilana....

 

Place se ionako spustaju, ili podizu, bez pristanka radnika...

 

Dali je ijedan poslodavac ikada pitao radnika "smanjio bih ti placu, dali se ti slazes s time"? Na to radnik kaze "nema sanse,ne dolazi u obzir", pa poslodavac onda kaze "joj, izvini, samo sam pitao, necu ti smanjiti placu"....

 

Jedino sto radnik moze napraviti i s time izraziti svoje neslaganje - dati otkaz, i traziti srecu na drugom mjestu.

Ma znam, ali razmišljam kako u ugovoru imam broj koji tehnički poslodavac ne može dirati (osnovicu) pa ispada da bi s ovim mogao ići ispod toga.

16 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Damir22 kaže...
Jedino sto radnik moze napraviti i s time izraziti svoje neslaganje - dati otkaz, i traziti srecu na drugom mjestu.

Ili ga tužiti na sudu.

Gledam te!
7 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Visak kaže...

 U Hrvatskoj je trenutno 40 završenih slučajeva od kojih su tri smtrna, što daje 7.5%.

 

Vidjet ćemo vremenom na većem uzorku.

 i u kojem vremenskom roku su umrli ovi naši a koliko je potrebno za oporavak?

...što taj 7,5 čini bedastim brojem koji ne znači ništa

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
16 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Louis Pluto kaže...
Visak kaže...

 U Hrvatskoj je trenutno 40 završenih slučajeva od kojih su tri smtrna, što daje 7.5%.

 

Vidjet ćemo vremenom na većem uzorku.

 i u kojem vremenskom roku su umrli ovi naši a koliko je potrebno za oporavak?

...što taj 7,5 čini bedastim brojem koji ne znači ništa

Ili - do nedavno je bilo 5:0, pa 22:0 i tak... Pa niti taj broj nitko nije koristio za išta, jer niti tada nije imao smisla.

Gledam te!
14 godina
protjeran
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Veliki Brat kaže...
Pa niti taj broj nitko nije koristio za išta, jer niti tada nije imao smisla.

Ma Visak se kune u taj broj, pali se na visoku smrtnost valjda...

15 godina
neaktivan
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
@veliki brat
Uzorak od 5 je premalen. I 40 je malo, pa ćemo vidjeti dalje.

Reci koji broj onda nešto govori ako broj zatvorenih slučajeva ne govori ništa?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
protjeran
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Visak kaže...
@veliki brat
Uzorak od 5 je premalen. I 40 je malo, pa ćemo vidjeti dalje.

Taj tvoj broj varira od 4% do preko 50%, dakle nebuloza teska je iz njega izvlacit zakljucke. Omjer svih zarazenih i umrlih je puno blizi, al tocan podatak nikad neces imat jer procjene o broju zarazenih a neevidentiranih isto brutalno variraju.. Oni koji se bave time procjenjuju da je <1%. Sta opet moze biti oko 1% ali i 0.1%...

 

15 godina
online
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Visak kaže...
@veliki brat
Uzorak od 5 je premalen. I 40 je malo, pa ćemo vidjeti dalje.

Reci koji broj onda nešto govori ako broj zatvorenih slučajeva ne govori ništa?

 

Nijedan ali si ga svejedno iznio kao relevantnog

Siritelju panike.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
14 godina
protjeran
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Visak kaže...
Reci koji broj onda nešto govori ako broj zatvorenih slučajeva ne govori ništa?

Ako ces i racunat taj podatak, onda to ima smisla jedino s Kinezima gdje je velika vecina slucajeva zatvoreno.

Tamo je to oko 4%, onda uvedes jos i faktor neevidentiranih slucajeva, a za to kazu da je konzervativna procjena da ih ima bar 3-4 puta vise od evidentiranih i polako se spustamo do tih 1%...

7 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Visak kaže...
@veliki brat
Uzorak od 5 je premalen. I 40 je malo, pa ćemo vidjeti dalje.

Reci koji broj onda nešto govori ako broj zatvorenih slučajeva ne govori ništa?

zašto iznosiš broj od 7,5%? jer je uzorak premalen ili samo širiš paniku? ... zbog tvrdoglavosti? čemu služi taj broj? da vidimo koliko je besmislen?

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
16 godina
offline
Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in

Statistika je moćna stvar, no lako se i zlorabi.

Mene zanima slijedeće - ako su umrli bili onkološki pacijenti, u kojoj fazi su bili prije virusa i da li bi isti umrli i da su pobrali običnu gripu a ne COVID-19?

Nije svejedno da li bi bez virusa umrli sutra ili za 10 godina..

Ako bi ionako umrli sutra, onda o kakvoj uopće smrtnosti pričamo?

A što se tiče dosadašnje statistike umrlih od obične gripe - koga to zapravo obuhvaća, tj. što znači "umrijeti od gripe" - pretpostavljam da to podrazumijeva već postojeće bolesti pa je gripa samo uzrok komplikacije koja dovodi do smrti..

U tom slučaju, postoji li sklonost prema određenim tipovima bolesti i koje su razlike u tom kontekstu između obične gripe i ovoga?

Metodologija određivanja smrtnosti lako može napuhati statistiku ako se zanemare određeni parametri..

Svemir.
 
5 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln

Tocno to.

Hrpetina toga je nejasno.

 

Pogledaj moj zadnji link na youtube na prosloj stranici.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.3.2020 17:05 (syncmaster245b).
14 godina
protjeran
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Louis Pluto kaže...
Visak kaže...
@veliki brat
Uzorak od 5 je premalen. I 40 je malo, pa ćemo vidjeti dalje.

Reci koji broj onda nešto govori ako broj zatvorenih slučajeva ne govori ništa?

zašto iznosiš broj od 7,5%? jer je uzorak premalen ili samo širiš paniku? ... zbog tvrdoglavosti? čemu služi taj broj? da vidimo koliko je besmislen?

Evo po najnovijim podacima Viskov broj u nekim zemljama:

 

GER - 5%

ITA - 44%

UK - 85%

 

S vrlo visokom sigurnoscu znamo da je smrtnost negdje izmedju 1 i 90%....

16 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
syncmaster245b kaže...

Pogledaj moj zadnji link na youtube na prosloj stranici.

 

Jesam.

Postoji studija na uzorku od 44500 zaraženih u Kini, navodi se smrtnost 2.3% (svi smrtni slučajevi spadaju pod 5% pacijenata u kritičnom stanju):

https://www.uptodate.com/contents/coronavirus-disease-2019-covid-19

 

Novija studija za Wuhan na uzorku od 48557 zaraženih navodi smrtnost 1.4%:

https://doi.org/10.1038/s41591-020-0822-7

 

Navodi se i da je u ostatku Kine smrtnost puno manja te da ovisi i o opterećenošću sustava odnosno mogućnošću pružanja kvalitetne skrbi.

 

Po svemu zaključujem:

1. Uzorak je još premali za donošenje zaključka, no ako se smanjuje s povećanjem uzorka na istom mjestu, smrtnost bi morala biti još manja,

2. Smrtnost dosta ovisi o lokalitetu pa je vrlo podložna politiziranju i napuhavanju (ni smrtnost obične gripe sigurno nije ista svugdje, pa treba paziti kod uspoređivanja).

 

U svakom slučaju, iako je po sadašnjim podacima smrtnost veća od gripe, stvorena je prevelika panika i to od strane onih koji govore da ne treba paničariti - ne bi li se i smrtnost od obične gripe povećala ako se izazivanjem panike sustav nađe pod preopterećenjem ?

 

Svemir.
15 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
ansha kaže...

S vrlo visokom sigurnoscu znamo da je smrtnost negdje izmedju 1 i 90%....

Ljude inace zafrkava kad je uzorak broj na klizecoj skali.

 

Relevantan broj ce opet biti aproksimacija (iako tocnija), jer ce se nakon vrhunca epidmije moci reci koliki je tocan broj populacije bio zahvacen, tj. sa dodatkom i projekcije koliko je ljudi moglo biti zarazeno ali da nisu sluzbeno evidentirani.

 

I dalje je najsigurniji podatak da je smrt trenutnija od ozdravljenja, pa ako je vec masa ljudi u tijeku bolesti, onda treba pricekati ozdravljenje te mase - sto opet nece biti jako tocan podatak sve dok broj novozarazenih ne bude drasticno manji od broja na vrhuncu epidemije.

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Visak kaže...
@veliki brat
Uzorak od 5 je premalen. I 40 je malo, pa ćemo vidjeti dalje.

Reci koji broj onda nešto govori ako broj zatvorenih slučajeva ne govori ništa?

Pa ovisi što želiš od tog broja.

Ako ti je cilj procijeniti broj kritičnih slučajeva jer si ograničen kapacitetima sustava okej, ali to i dalje nije taj broj.

Čitao sam jutros, kaže Toni Milun da je 16000 zaraženih granica za nas jer imamo 800 respiratora. Dakle, po njemu je 5% nekakav broj. Ali čega? To nije postotak umrlih, nego kritičnih. 

Ako ti je cilj prikazati koronu kao strašnu bolest od koje svi umiru, onda ćeš pokazivati primjer Italije koja je apsurdno specifična - puno kineza, utakmica s 40000 ljudi (tako da im početna točka nije 1 zaraženi, kao nama, nego tisuće odmah u startu), katastrofalno neodgovorno ponašanje stanovnika i onda probijanje svih kapaciteta zdravstvenog sustava.

 

Želim reći da taj broj nema uopće što raditi na forumima (osim ako se baš želi proizvesti panika), jer je eventualno koristan epidemiolozima odgovornima za definiranje strategije. I onda ti 1% zvuči toliko bezazleno da ga smatraš omalovažavanjem (iako je to 10000 vrlo konkretnih ljudskih života na milijun stanovnika), pa se onda taj broj pumpa preko svake mjere. Meni to nema smisla.

 

EDIT: pri čemu je pitanje je li onaj naš prvi umrli iz Istre trebao uopće umrijeti. Koliko sam čitao, dva dana mu nitko nije došao, pa su naše službe (najvještije u prebacivanju odgovornosti) jednostavno rekle da je odbio ići u bolnicu. Znači ako nam je sustav koma, smrtnost može biti ogromna (odn. ne ovisi o bolesti, nego o sustavu). Pa se sad opet sjetiš Italije.

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.3.2020 19:07 (Veliki Brat).
16 godina
offline
Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in

Ako gledamo sirove brojke trenutnog stanja:

 

US - zaraženo 85000, umrlo 1200 (1%)

Španjoljska - 64000, 4858 (8%)

Italija - 80500, 8215 (10%)

 

Globalno - 550000, 24500 umrlo (4%), 127000 oporavljeno (broj umrlih 16% od ukupnog broja umrlih i oporavljenih).

 

Naravno, postotak ne odgovara točno smrtnosti - no koliko je daleko?

Ako uzmemo u obzir da broj zaraženih raste puno brže od broja umrlih a retencija nije velika, ovaj broj od 0.16% mi se čini relevantan, ali bi se trebao još i smanjiti.

U tom slučaju, dižemo paniku zbog obične gripe.

 

EDIT: Krivo sam postotke izračunao..

Svemir.
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.3.2020 14:43 (PaleRider).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Veliki Brat kaže...
Visak kaže...

Reci koji broj onda nešto govori ako broj zatvorenih slučajeva ne govori ništa?

Pa ovisi što želiš od tog broja.

Ako ti je cilj procijeniti broj kritičnih slučajeva jer si ograničen kapacitetima sustava okej, ali to i dalje nije taj broj.

 Želim bilo kakav smislen broj koji će nešto pokazivati dok epidemija traje. Svi računaju mrtvi/oboljeli, ali to je totalno pogrešno i ne govori baš ništa. Ako imaš dovoljno velik prirast novih slučajeva (što uopće nije dobra vijest) poput Amerike, imat ćeš nizak postotak.

 

Broj umrlih/izliječenih ti daje nekakvu sliku što se događa, gdje je broj veći situacija je lošija. Mada se čini da neki podaci o izliječenima nisu baš ažurni, Njemačka je 4000 od 5600 ozdravljenih evidentirala u dva dana i to ne uzastopna. I za Britaniju su čudni podaci. Nemreš od govna pitu napraviti.

 

Da, na kraju ćemo znati točne brojeve, ali bitno je i sada imati nekakvu sliku. Ove postotke ne treba gledati u apsolutnom iznosu.

 

Veliki Brat kaže...

Čitao sam jutros, kaže Toni Milun da je 16000 zaraženih granica za nas jer imamo 800 respiratora. Dakle, po njemu je 5% nekakav broj. Ali čega? To nije postotak umrlih, nego kritičnih. 

 A odakle on vadi tih 5%? Svi se nabacuju postocima, ali to je sve proizvoljno. Milun se već jednom ispričao da je podcijenio situaciju, ali nitko mu nije zamjerio jer eto, ne stvara paniku. Dakle nije bitna točnost, nego smirujući efekt. 

 

Veliki Brat kaže...

Ako ti je cilj prikazati koronu kao strašnu bolest od koje svi umiru

 Da to hoću ne bih pričao o jednoznamenkastim postocima.

 

Veliki Brat kaže...

 

Želim reći da taj broj nema uopće što raditi na forumima (osim ako se baš želi proizvesti panika), jer je eventualno koristan epidemiolozima odgovornima za definiranje strategije. I onda ti 1% zvuči toliko bezazleno da ga smatraš omalovažavanjem (iako je to 10000 vrlo konkretnih ljudskih života na milijun stanovnika), pa se onda taj broj pumpa preko svake mjere. Meni to nema smisla.

 

 Kakvu bi paniku mogao proizvesti? Hoće li netko ubiti sebe ili drugoga od straha? Ja ne izmišljam niti preuveličavam brojeve. Koliko je ljudi umrlo, a koliko ozdravilo su javni podaci. Ja sam ih samo podijelio. Slažeš li se da je gora situacija kada ozdravi manje ljudi nego što ih umre?

 

Umjesto panike od virusa ja vidim gomilu ljudi koji druge lažno optužuju za širenje panike, ne shvaćajući što ta riječ uopće znači. U ovoj temi uglavnom me svi napadaju osobno, jer im se ne sviđa što pišem, a argumente nemaju, bolje pokazatelje nemaju. Emocije su očito povišene, no ako vas uzrujava tuđe mišljenje ne morate čitati.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
10 godina
offline
Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in

**bo vas postotci i procjene više. Dva tjedna već tupite isto i pretepate iz šupljeg u prazno. Umjesto da se natežete ovuda i doma gomilate brašno i kvasac kupujte kondome. Jer će uskoro bit ko je prco prco je i nema do daljnjega.  https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/najveci-svjetski-proizvodac-kondoma-objavio-crni-scenarij-bit-ce-strasno-imat-cemo-globalnu-nestasicu-u-pitanju-su-mjeseci-ne-samo-tjedan-dva/10143445/  

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
 
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
PaleRider kaže...

Ako gledamo sirove brojke trenutnog stanja:

 

US - zaraženo 85000, umrlo 1200 (0.01%)

Španjoljska - 64000, 4858 (0.08%)

Italija - 80500, 8215 (0.1%)

 

Globalno - 550000, 24500 umrlo, 127000 oporavljeno (0.04%) (broj umrlih na 127000 oporavljenih 0.19%, odnosno 0.16% od ukupnog broja umrlih i oporavljenih).

 

Naravno, postotak ne odgovara točno smrtnosti - no koliko je daleko?

Ako uzmemo u obzir da broj zaraženih raste puno brže od broja umrlih a retencija nije velika, ovaj broj od 0.16% mi se čini relevantan, ali bi se trebao još i smanjiti.

U tom slučaju, dižemo paniku zbog obične gripe.

Računica ti je potpuno kriva. Gledaju se zaključeni slučajevi, a ne aktivni jer ne znaš koliko će se tih aktivno zaraženih oporaviti, a koliko će preminuti.

Pa prema tome, globalno je oko 160.000 zaključenih slučajeva, od toga je 130.000 oporavljenih/izliječenih, a 27.000 preminulih. Po tome je smrtnost oko 17%. No naravno ni to ne znači previše iz više razloga, jedan je što su tu ubrojani svi koji su umrli, a imali su korona virus u sebi, pa ostaje pitanje bi li svejedno umrli ili je korona uzork. Uz to potreban je duži period od barem jedne sezone kako bi imali relevantan broj zaključenih slučajeva, jer je za očekivati da će taj postotak od 17% drastično padati.

 

Uzimanje u računicu broja službeno zaraženih je besmisleno jer je taj broj vjerojatno 10-20x veći i jednostavno statistički gledano nema nikakvu vrijednost.

 

I na kraju ono što je najbitnije, a očito ljudima ne ide u glavu, nije smrtnost korona virusa već utjecaj na zdravstveni sustav. Recimo da voziš taksi u koji stanu 4 putnika i trebaš ih odvesti na hitnu inače umiru, a tebi je ispred taksija 20 putnika i svi se žele ukrcati. Ukoliko se preoptereti zdravstveni sustav ljudi će umirati iz raznih razloga koji su u normalnoj situaciji izliječivi. Netko će imati moždani, ali ga neće imati tko primiti jer je pola liječnika u karanteni, a druga polovica se bavi oboljelima od korone.

 

Evo danas već imamo informacije da se odbija prijem pacijenata na razne operacije i terapije, a kod nas teoretski nema još ozbiljne prijetnje od korone, sad zamislite što bi bilo da imamo 20 puta više zaraženih od kojih bi određeni postotak zatražio hospitalizaciju.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
ddarknessfairyy kaže...

**bo vas postotci i procjene više. Dva tjedna već tupite isto i pretepate iz šupljeg u prazno. Umjesto da se natežete ovuda i doma gomilate brašno i kvasac kupujte kondome. Jer će uskoro bit ko je prco prco je i nema do daljnjega.  https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/najveci-svjetski-proizvodac-kondoma-objavio-crni-scenarij-bit-ce-strasno-imat-cemo-globalnu-nestasicu-u-pitanju-su-mjeseci-ne-samo-tjedan-dva/10143445/  

Bit će veselja. Mene je iznenadilo danas kad sam gledao statistiku za Kinu i Indiju i skužio da će Indija ubrzo prestići Kinu po broju stanovnika. Strašno. Dobro su se nagurali na tri puta manji teritorij.

13 godina
offline
Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in

 

Gloria Gaynor - I Will Survive [Official Video] 1978

 

Opiči po Koronavirusu.

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Visak kaže...

Želim bilo kakav smislen broj koji će nešto pokazivati dok epidemija traje. Svi računaju mrtvi/oboljeli, ali to je totalno pogrešno i ne govori baš ništa. Ako imaš dovoljno velik prirast novih slučajeva (što uopće nije dobra vijest) poput Amerike, imat ćeš nizak postotak.

I kaj ćeš s njim? Znači već imaš razne mrtve/ozdravjele brojeve, pa vidiš da ti niti taj broj ne govori baš ništa. Dobro ti ansha kaže - taj tvoj broj je negdje između 1% i 90%. Ali iz nekog razloga upravo na njemu inzistiraš.

 

Visak kaže...
Ja ne izmišljam niti preuveličavam brojeve. Koliko je ljudi umrlo, a koliko ozdravilo su javni podaci. Ja sam ih samo podijelio.

Zapravo da, upravo to radiš i upravo ti to pokušavamo reći - taj broj od 8% je preuveličan i kreće se oko 4-5% (a realno vjerojatno i dosta niže od toga).

 

Visak kaže...
Umjesto panike od virusa ja vidim gomilu ljudi koji druge lažno optužuju za širenje panike, ne shvaćajući što ta riječ uopće znači. U ovoj temi uglavnom me svi napadaju osobno, jer im se ne sviđa što pišem, a argumente nemaju, bolje pokazatelje nemaju. Emocije su očito povišene, no ako vas uzrujava tuđe mišlj0enje ne morate čitati.

Pa ne znam, kod tebe je još davno taj broj izazvao paniku, što je vidljivo bilo još u onom trenutku kad te syncmaster tražio da potkrijepiš neku tvrdnju podacima, na što si ti njega tražio druge podatke i onda ga stavio "na ignore", iako bi u raspravi s tipičnim vjernikom upravo takvu raspravu nazvao besmislenom i objašnjavao nadugačko i naširoko zašto je teret dokaza na onome tko iznosi prvu tvrdnju. I bio bi u pravu (kao što već i jesi, u x rasprava sa zadrtim vjernicima, ovdje na forumu). Zapravo, toliko ti je sve skupa diglo paniku da ne znaš niti što je panika više - panike nije razumna doza opreza kako ju ovdje voliš predstavljati. Panika je odsustvo bilo kakvog kritičkog razmišljanja i uopće nije dobra stvar.

Gledam te!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Veliki Brat kaže...

I kaj ćeš s njim? Znači već imaš razne mrtve/ozdravjele brojeve, pa vidiš da ti niti taj broj ne govori baš ništa. Dobro ti ansha kaže - taj tvoj broj je negdje između 1% i 90%. Ali iz nekog razloga upravo na njemu inzistiraš.

 

 A kad drugi razglabaju o broju koji apsolutni ništa ne predstavlja (umrli/svi zaraženi) nitko se ne pita što će im to, jer je eto broj malen i smirujuć. 

 

Veliki Brat kaže...
Visak kaže...
Ja ne izmišljam niti preuveličavam brojeve. Koliko je ljudi umrlo, a koliko ozdravilo su javni podaci. Ja sam ih samo podijelio.

Zapravo da, upravo to radiš i upravo ti to pokušavamo reći - taj broj od 8% je preuveličan i kreće se oko 4-5% (a realno vjerojatno i dosta niže od toga).

 Ne razumiješ, ti pričaš o nekom drugom broju (ne znam kojem). Ovaj moj je takav kakav je, ne možeš ga promijeniti jer nastaje matematičkom operacijom. Nisam ga izmislio kao Milun i ostali svoje, niti se možemo pogađati koliko iznosi. I nije konstantan, mijenja se i kroz vrijeme i po državama.

 

Veliki Brat kaže...

Pa ne znam, kod tebe je još davno taj broj izazvao paniku, što je vidljivo bilo još u onom trenutku kad te syncmaster tražio da potkrijepiš neku tvrdnju podacima, na što si ti njega tražio druge podatke i onda ga stavio "na ignore", iako bi u raspravi s tipičnim vjernikom upravo takvu raspravu nazvao besmislenom i objašnjavao nadugačko i naširoko zašto je teret dokaza na onome tko iznosi prvu tvrdnju. I bio bi u pravu (kao što već i jesi, u x rasprava sa zadrtim vjernicima, ovdje na forumu). Zapravo, toliko ti je sve skupa diglo paniku da ne znaš niti što je panika više - panike nije razumna doza opreza kako ju ovdje voliš predstavljati. Panika je odsustvo bilo kakvog kritičkog razmišljanja i uopće nije dobra stvar.

 O kakvoj panici ti pričaš? Znaš li uopće što je panika? Nisam u RL ni u običnom strahu, a nisam ni tu pisao nekakve uzrujane postove. Vas izgleda pere strah, pa se plašite i vlastite sjene i mojih postova, samo onda projecirate vlastitu paniku na mene.

 

Sync je na ignore zbog bezobrazluka, a ako malo razmisliš na njemu je da dokaže da su brojevi u Italiji i dan danas veliki jer je nekad u neki starački dom ušao virus. Ja sam zaključio da je ta faza prošla, jer nije razumno vjerovati da je 9000 ljudi umrlo u staračkom domu, to je bilo inicijalno, no ako on ili ti imate izvore da je i dalje većina mrtvih po domovima, ja ću revidirati svoj stav. Ali shvaćaš da je na vama da dokažete da je većina smrti po domovima, a ne na meni da to pobijam? Ne možeš uzeti jednu vijest s početka epidemije i do kraja svijeta tvrditi da je to uzrok svim daljnjim smrtima.

 

Čini mi se da sam ja jedan od rijetkih ovdje koji kritički razmišlja, jer većina odbija moje brojeve na osnovi implikacija koje u njima vide (ne želimo veliku smrtnost), a ne zbog toga jer nisu točni. Potpuno ste iracionalni, ponašate se kao da ja svojim tvrdnjama proizvodim veći mortalitet.

 

I jedna zgodna stranica gdje se može pratiti trend novozaraženih u svakoj zemlji na grafu koji jasno pokazuke kada prestaje eksponencijalni rast, jer je krivulja pretvorena u pravac.

https://aatishb.com/covidtrends/

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Visak kaže...

 A kad drugi razglabaju o broju koji apsolutni ništa ne predstavlja (umrli/svi zaraženi) nitko se ne pita što će im to, jer je eto broj malen i smirujuć. 

 Ne razumiješ, ti pričaš o nekom drugom broju (ne znam kojem). Ovaj moj je takav kakav je, ne možeš ga promijeniti jer nastaje matematičkom operacijom. Nisam ga izmislio kao Milun i ostali svoje, niti se možemo pogađati koliko iznosi. I nije konstantan, mijenja se i kroz vrijeme i po državama.

 

Sync je na ignore zbog bezobrazluka, a ako malo razmisliš na njemu je da dokaže da su brojevi u Italiji i dan danas veliki jer je nekad u neki starački dom ušao virus. Ja sam zaključio da je ta faza prošla, jer nije razumno vjerovati da je 9000 ljudi umrlo u staračkom domu, to je bilo inicijalno, no ako on ili ti imate izvore da je i dalje većina mrtvih po domovima, ja ću revidirati svoj stav.

Mi uopće ne pričamo o tom broju, jer nemamo što s njim. Ali reagiramo kada se pojavi netko i tvrdi da je smrtnost ovolika ili onolika a da uopće zapravo nitko ne zna kolika je.

Znači tebi je sasvim OK tvrditi da je smrtnost oboljelih od korona virusa cca. 8% i istovremeno tvrditi da se taj broj mijenja kroz vrijeme i po državama? Jer je to racionalan zaključak nekoga tko ne paničari?

 

Za Italiju ti je već odavno rečeno da je vrlo specifičan slučaj i vjerojatno su jedini u svijetu krenuli s nekoliko tisuća slučajeva a da to nisu niti znali. Njihova visoka smrtnost je kombinacija starijeg stanovništva, već navedenog visokog starta (tekma s 40.000 gledatelja) i kolapsa zdravstvenog sustava jer jednostavno ne mogu zbrinuti tolike pacijente. I da, velika većina umrlih su stariji. Da ne paničariš i sam bi našao te podatke:

In Italy, 85.6 percent of those who have died were over 70, according to the National Institute of Health's (ISS) latest report. (link AlJazeera)
The median age of the infected is 63 but most of those who die are older. (link Bloomberg)
The average age of deceased and COVID-19 positive patients was 79.5 years (median 80.5, range 31-103, InterQuartile – IQR 74.3-85.9). The median age of the patients who died was > 15 years higher than that of patients who contracted the infection (median age: patients who died 80.5 years – patients with infection 63 years). (link talijanski nacionalni zdravstveni institut)

 

Vidim da misliš da ne paničariš, kao što vidim i da si inače vrlo sabran i racionalan tip, ali upravo zato mi je lako vidjeti sa strane koliko ideš u krivo.

I kaj sad?

Gledam te!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln

U svim zemljama umiru uglavnom stari ljudi, nije Italija nikakav izuzetak. Podatak o starosti ne govori da su to ljudi iz staračkog doma, nađi nešto bolje.

 

Ja ne govorim da se radi o konačnoj i apsolutnoj stopi smrtnosti te bolesti, nego da je to jedina metrika što se tiče smrtnosti koju tijekom same epidemije imamo. Treba ju sagledati u toj perspektivi, ali za to treba imati hladnu glavu.

 

Evo, toliko sam uspio biti razuman, sad idem dalje paničariti.... Aaaaaaaaaaaaaaaaa!!!

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Visak kaže...

U svim zemljama umiru uglavnom stari ljudi, nije Italija nikakav izuzetak. Podatak o starosti ne govori da su to ljudi iz staračkog doma, nađi nešto bolje.

 

Ja ne govorim da se radi o konačnoj i apsolutnoj stopi smrtnosti te bolesti, nego da je to jedina metrika što se tiče smrtnosti koju tijekom same epidemije imamo. Treba ju sagledati u toj perspektivi, ali za to treba imati hladnu glavu.

 

Evo, toliko sam uspio biti razuman, sad idem dalje paničariti.... Aaaaaaaaaaaaaaaaa!!!

LOL, to sam i mislio...

Cijela priča o staračkim domovima je krenula od tebe, jer si insinuirao da ne umiru većinom stari ljudi. I kad te sync pita otkud ti informacija da je faza staračkih domova prošla, kreneš s izvlačenjem. Oke, zaletio si se, nije bed, ali ne moraš sad svaku informaciju izvlačit i okretat da bi ispalo da je tvojih 8% neka realna brojka.

 

Lijepo ti piše da su velika većina smrtnih slučajeva stariji od 70, a samo 0.3% umrlih NIJE imalo neku drugu bolest. Načelno se ne slažem s ljudima koji relativiziraju cijelu priču tvrdeći da bi ti ljudi ionako umrli od nečega u skorije vrijeme jer je činjenica da bolest ima svoje karakteristike, ali isto tako je činjenica da kad netko obolio od AIDS-a umre, nije umro od prehlade, nego od AIDS-a.

 

Neću više o tvom mentalnom stanju, nije nikakav argument a uopće mi nije špica prcat ljude, sry.

Jednostavno ne vidim racionalnost u tvom inzistiranju na ove dvije stvari. 

Gledam te!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Veliki Brat kaže...

LOL, to sam i mislio...

Cijela priča o staračkim domovima je krenula od tebe, jer si insinuirao da ne umiru većinom stari ljudi. I kad te sync pita otkud ti informacija da je faza staračkih domova prošla, kreneš s izvlačenjem. Oke, zaletio si se, nije bed, ali ne moraš sad svaku informaciju izvlačit i okretat da bi ispalo da je tvojih 8% neka realna brojka.

 Nisam insinuirao da ne umiru stari ljudi, nego da se više ne radi o TALIJANSKIM STARAČKIM DOMOVIMA. Shvaćaš li razliku? Sva statistika govori da je smrtnost ekstremno veća kod starijih i to nije sporno, no neki su se uhvatili da je u općenito velika jer je u Italiji krenulo u staračkim domovima (ne znam je li jednom ili više njih), a tada je Italija najviše doprinosila.

 

Moja tvrdnja je bila da smo prošli taj incident s početka i da trenutne brojeve ne treba modificirati za taj talijanski slučaj jer više nije značajan.

 

Ja ne tvrdim da je 8% (ili bilo koji drugi broj) točan, već da treba dijeliti umrle s ukupno završenima, pa koliko ispadne. Ne radi se o broju, nego o metodi. Vi ste ti koji ste se uhvatili broja. Da je ispao 1% nitko ne bi trznuo.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
mzopg kaže...
...

 

Da, zajebo sam postotke.. znam da treba gledati zaključene, zato sam i rekao da je najrelevantniji podatak broj umrlih od ukupnog broja umrlih i oporavljenih, što po mojoj računici uz ispravku ispada 16%.

Ovo ostalo sam već i ja spominjao. Računica se naravno temelji na pretpostavci da je metodologija određivanja umrlih ista kao kod obične gripe, no ako nije tako onda bi bilo relevantnije gledati ukupnu smrtnost pa usporediti koliko se povećala, no opet za konkretnije zaključke treba duži period.

Obzirom na navedeno, studija rađena u Wuhanu (https://www.nature.com/articles/s41591-020-0822-7) na 50-ak tisuća uzoraka koju sam već spominjao bi trebala biti trenutno najpouzdaniji izvor, a ona kaže 1.4% za Wuhan, ostatak Kine manje.

Vjerujem da ni globalno ne bi trebalo biti daleko od toga.

Svemir.
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.3.2020 15:16 (PaleRider).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice