Koristite li legalan softver?

poruka: 55
|
čitano: 12.936
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koristite li legalan softver?".
15 godina
offline
Koristite li legalan softver?

OS win10 legalan

Office Home 365 legalan zbog 1TB clouda

Adobe software kupljena licenca sa Aliexpressa (ali koristim adobe samo za privatne gluposti, ne zarađujem s njim)

Igre koje imam legalne

WinRAR bez podrške :)

 

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Koristite li legalan softver?
Osim WinOS-a, prvi software koji sam kupio je bio TotalCommander.

I njegova licenca je dozivotna, bez obzira na verziju softwarea, dobije se upgrade kljuc.

Doma koristim vecinom WinOS + TCMD + OpenSource Soft.

Na poslu je sve placeno, osim 7ZIPa koji je free, makar koristim TCMD za pakiranje u ZIP.

Takodjer na poslu koristim i "Demo" software koji sluze kao Vieweri, dok graficki odjel ima taj isti software placen, tipa CadWork - jer kad oni imaju problem s CadWorkom, ja to dokumentiram i posaljem ticket, da dobijemo patch sto prije.

Ne vidim razlog ni potrebu za ilegalni software kod kucnog korisnika - vecina alata postoji u free, trial i demo opcijama.

Osim WinOS-a, za sve drugo je tu alternativa.
A tko je spremam zrtvovati vrijeme, moze se baciti na Linux OS i ne placati nista osim vremena i podrske.
Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Koristite li legalan softver?

Na poslu 100% legalan, doma 100% ilegala.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
BlueMax kaže...

Na poslu 100% legalan, doma 100% ilegala.

 -kao i većina, bug, .. ista 'greška'.

pitanje-odgovor...

ilegalni software? - ne postoji (osim softa koji bi bio zabranjen..).

koristiš vjerojatno isti soft-os-win čak 99% pro (ne home).. tj isti soft koristiš, s razlikom da firma ima licencu, valjanu-važeću dok ti nemaš, ali je pri tome soft isti, identičan do u byte i jednako legalan + legitiman.

 

+ ms ti kao vlasnik dozvoljava, download, install, korištenje, dok je aktivacija unošenjem validnog ključa stvar koju nudi, no dok ne koristiš nešto iz domene piraterije, dok ne kršiš copyright, do tad nisi pirat, niti postoji bilo što (i)legalnog, tj suprotno zakonu, kršenje zakona, pravila, ugovora itd..

ako isti soft koristiš bez aktivacije, nisi pirat, tj tek ako npr crackaš i time krišiš copyright tad postaješ pirat, odnosno drugi način za dobiti naziv pirata je biti ileganli distributer, što je opet odnsi jednako na sve robe, galzbu, cipele itd.. pri čemu ti nisi ilegalni korisnik, tj ilegalni može biti samo distributer-trgovac (na crno), a to je tad porezni prekršaj kao svaki rad na crno. Račun kao i npr fisklaizacija služe upravo tome, provjeri legitimnosti firme, jer inače možeš u 'wordu' napisati bilo što i nazvati to 'račun'.. tj sustav kao knjigovodstvo i fiskalizacija služe upravo provjeri takvog 'sivog' poslovanja, ali nema veze s licencama ili korisnikom-konzumentom.

-ako ti netko uvali falsificiranu novčanicu, možda će tebe policija ispitivati kao kariku-lanca do izvora, no nisi falsifikator, tako ni korisnik nije pirat samim korištenjem nego isključivo ako izvrši zakonom opisana kaznena djela, jer govorimo o zakonu, legalnosti itd.

 

-ne postoji (i)legalni software, postoji samo jedan, original ili fejk (kao lažna roba, lažnjak, slično-imitacija itd.. pa do plagijata ili prepisane diplome/displomskog..). Čak u primjeru 'lažnih' diploma imaš konkretno presudu suda, nisu lažne, tj diplome su originalne, nisu falsificirane, samo su dobivene suprotno pravilu, ali po osnovi originalnosti su original, ne fejk. Tako i soft + licenca, kao i vozačka/osobna/novčanica, ako ti je izda ovlašteno tijelo ili netko s ceste. Naravno ne govori se o falsificiranoj robi, nema zabune, tj stalno se ponavlja isti BSA pattern, pirati! pirati! .. uz nabacane velike pravne riječi kao ilegalno, .. tužno-smiješno, pogrešno.

 

edit: ili kao pozitivan primjer, već bezbroj puta ga ponavljam, 7z-licenca.

-soft je free, dozvoljeno od vlansika je sve, baš sve, tj korištenje ne samo u kućne-osobne nego i poslovne-komercijalne svrhe, pravi free. Može ga se distribuirati, modificirati itd.. i to dozvolom vlasnika, no i dalje se ne odriču copyrighta, vlasništva, pa ako izbaciš licencu, copyright .. tad si opet pirat, tj falsifikator ili kršitelj copyrighta suprotno od dozvoljenog, sve što nije dozvoljeno je zabranjeno.

-pročitajte tu jednostavnu licencu. To je licenca, dozvola (vlasnika) što i pod kojim uvijetima korisnik može, smije, što ne smije npr navesti sebe kao vlasnika-autra .. jer jednostavno nije.

-postoji zaseban dio o RARu, dio uvijeta. (što pak ovisi o vlasnicima RARa).

-vlasnik dozvoljava i distribuciju (ms za svoj soft ne, tj ako ti ja dam kopiju postao sam ilegalni distributer, ako sam skineš tad nema piraterije nego u skladu s dozvoljenim..) -dovoljno jasno? :)

-tad isti win, iso-stikić, u jednom slučaju je legitiman, u dugom piraterija, neovisno koristiš li uopće taj soft, tj važno je djelo koje pri tome (ne)počiniš tj nešto iz domene 'piraterije' da bi to tako klasificirali i sudili, dok prometni prekršaj kao karikiran primjer s tim nema veze...

 

-možemo i filozofski, legalističko-legitimno npr da bi neko djelo bilo kažnjivo, mora biti opisano zakonom kao kažnjivo djelo + sankcija (dok za neke slučajeve imamo sami zakon koji nešto brani ali ne predviđa sankcije što je tek bezvezarija za sebe).. tj to je kako zakon funkcionira i terminologija u pravu-zakonu. Legalno-ilegalno? ilegalno može biti samo nešto 'tajno' tj izvan zakona a da bi bilo kažnjivo mora tad postojati predviđena sankcija (uz hipotezu i dispoziciju). Ilegalni sfot naprosto ne postoji, tj to može biti samo nešto zakonom zabranjeno, kao npr malware... no i tad je distribucija zapravo kazneni dio, ne posjedovanje, dok može biti i sankcija za autora-stvaratelja ili mu agencije ponude posao.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.4.2021 11:33 (ihush).
6 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
Besplatan softver je postao toliko dobar da alternativa postaje sve manje relevantna.

Pobogu, čak i za vrlo, vrlo dobar video editing postoji besplatan alat.

Naravno, specijalizirani programi ne ulaze u ovo.

Imam Windows (licencirani), OpenOffice, DaVinci Resolve, TightVNC... i to je više manje to (Steam, Epic itd).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Koristite li legalan softver?

Developerska mašina, koju ponekad koristim i za neobavezne gluposti.

 

Što mogu pronaći besplatno (open source alternativa) probam koristiti, ako ne ide kupim premium softver. Iako velika većina toga je besplatna i radi super.

 

 

Windows kupljeno (ebay za 5 USD)

 

Office kupljeno (ebay za 15 USD)

 

Affinity Designer kupljeno (zamjena za Adobe illustrator i XD)

 

Visual Studio Community besplatno

 

VIsual Studio Code besplatno

 

SQL Management Studio besplatno

 

Razni uslužni alati sve besplatno

 

Steam, igre poneke uglavnom na velikom popustu kupljene ili dobivene besplatno (humble bundle je nudio besplatne igre prije)

 

 

Imam i Oculus Quest 2 i tamo sve kupujem original naravno.

 

 

 

Ako ti stvarno treba onda se može platiti i nije preskupo.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Koristite li legalan softver?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Developerska mašina, koju ponekad koristim i za neobavezne gluposti.

 

 

Visual Studio Community besplatno

 

VIsual Studio Code besplatno

 

SQL Management Studio besplatno


 

 

 

Community verzija VS nije besplatna za komercijalni rad iako ju i ja koristim (mada imam u MSDN pretplati Pro verziju).

Zgodno je i za napomenuti, kad smo vec kod ovih stvari, SQL Developer verziju koja je full isto kao i Enterprise ali nije za komercijalnu upotrebu.

Freak Show Inc.
10 godina
offline
Koristite li legalan softver?

 

Ne znam dal' ikaj koristim kaj je ilegala. 

SW uredski, developerski, igre sve je legala.

Čak sam i e-knjige plaćao. Mada sam sa tri klika mogao skinuti džaba. Obično kaj imam print, želim i e-knjigu.

 

 

U redu je možda dok si studoš i tome slično, al kada porasteš dobiješ posao, bilo bi u redu da nešto vratiš i zajednici koja ti je nešto dala.

 

 

 

Mislim volim ilegalu, ilegalce i tako to. Al' to je slučaj sa gerilskom borbom i partizanima.

Oni ne viore crnu zastavu, nego crvenu.

 

 

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Moj PC  
3 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Koristite li legalan softver?

Profesionalni sam Developer. Ne bi bio happy da moj software netko krade.

Božja zapovijed je "ne ukradi".

Ipak kroz iskustvo rada sa korisnicima recimo npr.

napravim im web, pa bi oni radili slike kroz ilegal Photoshop, CorelDraw etc.

Preporučujem im da kupe verziju ili open source, ali oni onako

pa niko me neće vidjeti.

Ni smo mi narod za legalni software, što je đabe nama draže.

Ne možeš živit ovdje od prodaje software-a.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
kiko_san kaže...

Profesionalni sam Developer. Ne bi bio happy da moj software netko krade.

Božja zapovijed je "ne ukradi".

Ipak kroz iskustvo rada sa korisnicima recimo npr.

napravim im web, pa bi oni radili slike kroz ilegal Photoshop, CorelDraw etc.

Preporučujem im da kupe verziju ili open source, ali oni onako

pa niko me neće vidjeti.

Ni smo mi narod za legalni software, što je đabe nama draže.

Ne možeš živit ovdje od prodaje software-a.

 

 

Malo je naivno očekivati od korisnika koji se bavi nečime kao hobijem da kupi original. Ako zarađuješ dali kao kroz primaran posao ili dodatni, dakako da je uredu kupiti original.

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
16 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
ihush baš me zanima tko je tvoj post pročitao u cjelosti. Pa daj skrati malo txt ubuduće, život je kratak 😁
2 godine
protjeran
offline
Koristite li legalan softver?

Sve legalno koristim, možda je pravo pitanje koristite li piratske verzije... o tom bi se dalo pričati.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Koristite li legalan softver?

Win, Office, Total commander legalni, ostalo uglavnom freeware.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
Friday kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Developerska mašina, koju ponekad koristim i za neobavezne gluposti.

 

 

Visual Studio Community besplatno

 

VIsual Studio Code besplatno

 

SQL Management Studio besplatno


 

 

 

Community verzija VS nije besplatna za komercijalni rad iako ju i ja koristim (mada imam u MSDN pretplati Pro verziju).

Zgodno je i za napomenuti, kad smo vec kod ovih stvari, SQL Developer verziju koja je full isto kao i Enterprise ali nije za komercijalnu upotrebu.

 U krivu si. VS Community je besplatan i za komercijalni rad ako si individual developer ili ako ti je developerski tim u poduzecu manji od 5 ljudi.

https://visualstudio.microsoft.com/license-terms/mlt031819/

15 godina
neaktivan
offline
Koristite li legalan softver?

Zanima me je li Bug platio Disneyu korištenje scene iz Pirati s Kariba kao ilustracije. Tj. koriste li legalan softver.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Koristite li legalan softver?
Aldo kaže...

 U krivu si. VS Community je besplatan i za komercijalni rad ako si individual developer ili ako ti je developerski tim u poduzecu manji od 5 ljudi.

https://visualstudio.microsoft.com/license-terms/mlt031819/

 

Onda su to valjda promjenili nekad. Poprilicno sam siguran da je community bio iskljucivo za kucnu/nekomercijalnu upotrebu.

Ali svakako je super sto se moze u komercijalne svrhe koristiti.

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
Eto da budem skroz iskren samo jedan software na svim racunalima (njih 4) u kuci mi je ilegalan - winrar. I nije problem ni u novcu ni u icem drugom nego jednostavno volim onaj prozorcic kad mi kaze "please purchase license". 2 licence za Windows sam dobio s laptopima, jednu kupio kad sam sastavljao racunalo a jednu Retail vucem jos od W10 insider verzija. Office 365 family plan je 60€ godisnje, photoshop i lightroom vucem jos stare licence i odgadjam upgrade zbog pretplate, ostali programi su velikom vecinom freeware (vlc, opera, ff, chrome, qbit...) ili su za potrebe posla dobiveni od firme (AutoCAD, Catia), igre na steam i battle.net su 99% kupljene kad je neki sale ili akcija a i tako nemam vremena igrat nista osim wow i aoe tak da veliku vecinu igara koje imam nikad nisam ni skinuo.
To ask why we fight, is to ask why the leaves fall. It is in their nature...
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.4.2021 21:35 (dark_wizz).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
Friday kaže...
Aldo kaže...

 U krivu si. VS Community je besplatan i za komercijalni rad ako si individual developer ili ako ti je developerski tim u poduzecu manji od 5 ljudi.

https://visualstudio.microsoft.com/license-terms/mlt031819/

 

Onda su to valjda promjenili nekad. Poprilicno sam siguran da je community bio iskljucivo za kucnu/nekomercijalnu upotrebu.

Ali svakako je super sto se moze u komercijalne svrhe koristiti.

 a nije da kad kreneš zarađivati, trebaš plaćati ?

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Koristite li legalan softver?

Koristim linux i aplikacije za njega, komercijalne kupujem, a tu i tamo pošaljem donaciju. (koristim QcadPro, FreeCAD, GIMP, Libre Office, Octave, ..... ),

Odrastao sam na komercijalnim aplikacijama (kao student sam kupio Corel da bih dobio literaturu i video materijal), a danas sve što mi treba mogu izraditi kroz otvoreni softver.

Na sreću postoji hrpa rješenja koja su platformski nezavisna,  prošao sam školu kupovinom softvera za poslovnu namjenu i doživio sam iskustvo u kojem su se ta rješenja pokazala  kratkotrajnim, nefleksibilnim i u konačnici skupim.

Preporodio sam se prelaskom na linux platformu i uvjek ću radije uplatiti iznos LinuxMint zajednici ili slično nego li napr. Microsoftu.

 

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
dd.inc kaže...
ihush baš me zanima tko je tvoj post pročitao u cjelosti. Pa daj skrati malo txt ubuduće, život je kratak 😁

 - o životnom vijeku kao statstici nećemo (nije tema) :) ... pogotovo u godini pandemije itd.

 

-čita onaj tko želi, oni drugi ne, neovisno ima li par slova manje/više ... smisao? Bilo bi mi draže kritika-ispravak ili nešto o natipkanom osim broja slova, riječi.. što nas dovodi do klase tuduma kojima je proširena rečenica već overkill.

 

pa eto kraće, za tu klasu 'čitatelja' (ako te veseli..) .. naslov-anketa, pitanje je?

.. ''koristite li legalan softver?'' ??

 

-ne posotji (i)legalni software.

-kako vidimo po postovima kad juzeri nabrajaju što koriste, možemo primijetiti da postoji komercijalan i free soft. Komercijalni se plaća, free ne. Oba su legalna, legitimna, licence su i dalje tu osim što za free nema potrebe za key-aktivacijom i sl. kao ni nekom zaštitom. .. no i dalje je legalnost isključivo stvar copyrighta, kao što je piraterija (kolokvijalni termin za djela protiv copyrighta kao crack-distribucija..) stvar kaznenog zakona, što s licencom ili free-komercijalom nema veze ako govorimo o korištenju (naslov).

-pirat naprosto nije onaj tko koristi soft, nego onaj tko cracka ili distribuira bez dozvole vlasnika, copyright! Zakon. Kad se govori o zakonu, tad je forma vrlo važna, ne laički, kolokvijalno, nego formalnopravno. BSA to zna, no i dalje ponavlja isto, .. možda zna i BUG, kao informatički časopis, tj nije to mila-glorija-teen... nego it-časopis. Tko od njih ne razlikuje pravne tremine, zakone dok se upravo o legalnosti piše?

 

-ne postoji pirat koji je kažnjen zbog korištenja.

-software se koristi, s ili bez važeće-valjane licence, koja se može dobiti pa i izgubiti, kao vozačka dozvola.

... nastavimo u tudumastom tonu, tako da i oni kojima je par slova previše ipak mogu razumijeti,.. paralele s autima-vozačkom (dozvolom):

-ako npr imate vozačku dozvolu, to ne znači da možete sjesti u neki auto na cesti i voziti ga, tj to je tad recimo krađa ako je bez znanja-dozvole vlasnika, nije krađa ako nam to vlasnik dozvoli. Djelo, krađa ili legalna vožnja.

-ako nemate vozačku i vozite, kazna, ne zbog same vožnje jer vožnja vozila nije zabranjena, nego vožnja bez odgovarajuće vozačke dozvole, čak po kategorijama a-b-c-.. + ne ukradeno vozilo ili ne kroz crveno svjetlo.

-lopova se ne kazni zbog vožnje (ukradenog) automobila ili zato što ima/nema vozačku, nego zbog djela krađe, jednako za auto, novac, bicikla ili psa.. kao što se za prometni prekršaj piše prometna kazna po zakono o prometu, ne po kaznenom zakonu ili zakonu o zaštiti autorskog djela, copyright-piraterija.

 

-treba li googlati i dati definicije riječi piraterija? .. koje djelo, koji zakon?

-ne postoji zabranjeno korištenje. Korisnik ima pravo korištenja i nikako time nije postao pirat. Tj ako cracka ili distribuira ili modificira, fejka.. tad je pirat ili distriguter-falsifikator-provalnik.. ovisno o djelima koje počini.

 

-jesu li ms-win (i)legalan software? nisu, postoji samo jedan ms-win, microsoftov, legalan. Licenca je stvar ugovora, eula-e tj odnos vlansika i korisnika, ne zakona dok se ne prekrši. Pirat btw može imati key-licencu, 'legalni' software s računom za win, pa opet biti pirat tj ako počini neko djelo iz klase piraterije npr neovlaštene distribucije, win ili nekog trećeg softwarea, glazbe itd.. dok mu za šverc banana nećemo dati naziv pirat nego švercer ali dijelo je isto, neovlaštena distribucija + tuđe vlasništvo i zakon koji to regulira za razliku od materijalnih roba koje nemaju zamp-autorski zakon dok audiovideo industrija ima a djelomično i software industrija ili it.

 

-BSA? što je bsa.. recimo, pravni predstavnici, zaštitnici prava vlasnika, upoznati s pravom-zakonom, većinom osobe pravne struke.. ne znaju čitati zakon, miješaju laički definicije? .. pirat u žargonu s placa? Ako bsa ne zna razlikovati copyright-pirateriju od korištenja, može li barem IT časopis, kao bug? .. ne može, jer eto plaća se? -tužno.

 

*

(** disklejmer) -boli me kiki jel ovo nekome previše slova.. ne čitati ako vam se ne čita, ništa strašnog :)

 

**

+ ne ako ste pomislili da ste postali pirat s kariba, niste, tj ako samo koristite software tad ste korisnik, ne pirat. Da bi postali pirat morate počiniti neko od opisanih zakonom kaznenih djela, ne samo staviti povez na oko.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Koristite li legalan softver?

ihush, pa recimo IMSI cloner je ilegalni softver...

 

Samo posjedovanje opreme i softvera za tu rabotu je kažnjivo. I uvoz/nabava/proizvodnja (programiranje?) opreme za ometanje RF spektra je također zabranjena, tako da je i to ilegalan hardver i softver.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
Nuclear_Phoenix kaže...

ihush, pa recimo IMSI cloner je ilegalni softver...

 

Samo posjedovanje opreme i softvera za tu rabotu je kažnjivo. I uvoz/nabava/proizvodnja (programiranje?) opreme za ometanje RF spektra je također zabranjena, tako da je i to ilegalan hardver i softver.

 -da, to je konkretan soft.. a članak govori o..? juzeri-forumaši govore o..? win i sl.

-sve ima konkretnu namijenu, pa tako ako te policija zatekne s kalausom može te privesti pod optužnicom pokušaja provale, jer je to jedini smisao postojanja kalausa, osim ako si kvalificiran bravar.

-software za ometanje, mogli bi u to svrstati malware-viruse.. bi mogao biti ilegalan, no ono o čemu se govri je priaterija, djelo, ne predmet-stvar pa ni soft, kojim počiniš djelo, alat. Čekić na baušteli je alat, dok je u ubojstvu oružje. Tad si optužen za ubojstvo, ne za nedopušteno korištenje alata u svrhu oduzimanja života ako želiš 'razumijeti' karikiran prikaz.. zar ne? :)

 

 

edit: evo nešto od definicija zaštite autorskih prava, copyrighta i sl.

odnosno i takav, provalni-piratski soft-alat može biti po jednakom zakonu zaštićen copyrightom, tj autor je autor, vlasnik je vlasnik. Kršenje npr distribucije ili modifikacije je kazneno djelo tj piratizacija, karikirano, možeš piratizirati i pirata tj jednako kršiti zakone. Pri čemu i dalje ostaje tvrdnja da ilegalni software ne postoji, tj to je tad soft koji je zakonom zabranjen. U temi nitko ne referira na takav soft, nego na npr win, adobe, igre i sl. tj isključivo legalan-dozvoljen soft dok korisnik jednostavno što god radio nije pirat odnosno djelo piratizacije nije stvar alata nego djela koje se počini neovisno o alatu jedino što te trermine vežemo uz software i audio-vizualne (film-glazba...).

 

vidjeti iz primjera s linka npr primjer 9... (tudumasto u formi pitanja-odgovora) .. dio prava izrade backupa i zaštite, tj korisnik ima pravo backupa dok vlansik ima pravo zaštite, tj tad korisnik može tražiti uklanjanje (par sudskih igrokaza u doba prije par destljeća kad je to bilo aktualno s takvim presudama, sad već nevažno, digitalizacija-internet-dostupnost tj nije više vrijeme cd-dvd medija..). Ako za takovo kopiranje koristiš soft koji zaobilazi zaštitu, tad si pirat, hack-crack, tj tad počiniš djelo pandan provale, mada imaš pravo kopirati, no nemaš pravo probijati zaštitu (nego to vlasnik mora omogućiti, jedino ga treba 'natjerati'..). Jednako pravilo vrijedi za npr upad u zaštićenu mrežu (bez dozvole vlasnika, proboj-provala) dok s otvorenom mrežom imaš pravo a sve posljedice tad snosi vlasnik (ako nešto napraviš korištenjem takve mreže, npr spam-dosanje i sl..), jednako za kuću-auto itd..

 

- Djelo, ne alat koji može biti software ili čekić-cigla.

 

edit-2 .. dok je primjer 15, 'kako znati legitimitet izvora..' ... klasa bsa-gluposti, jer svi možemo nagađati da je npr ovaj forum legalan-registriran, nije na crno.. kao i to da neki kafić ili trgovina radi po propisima, nrp da je registrirano na trgovačkom sudu. Ali, kao korisnici zaprvo to ne znamo, tj tome služe institucije-inspektorati itd.. dok za online nemamo baš ništa, osim 'iskustva' (logičkog zaključivanja i sl. .. no fejk može biti 'kao pravo..') pri čemu ni institucije kao policija-sud nema npr jurisdikciju pa ne može ništa, odnosno pošto smo eu, za eu je ok, može se provjeriti i prijaviti, no izvan možemo samo 'vjerovati' dok korisnik nema ni pravo nešto 'istraživati' jednako kao što nemamo pravo na cesti legitimirati ljude što radi samo policija (ne može ni zetovac i sl..).

 

-ms-win, microsoft daje download, alat-mctool, .. nema sumnje da je to legalan-legitiman izvor, sve dok se ne koristi crack i sl. nema ni p od piraterije, mada to naivni juzeri misle, jer im takve informacije godinama servira BSA + časopis kao bug.. šteta, šteta novinarstava-poltronstva-interesa.. i same teme koja je besmislica.

 

edit-3 .. pirat dakle možete postati kad imate sva legalna prava izrade backupa no ako vlansik ne ukloni zaštitu tad ne smijete zaobići je.. tj ako to napravite tad ste pirat-kazna, dok je jedino legitimno ono što je predviđeno-dozvoljeno zakonom tj sudski tražiti (i dobiti) pravo-medij itd.. kao rečenica bi bilo, 'dozvoljeno je sve, konzumacija itd, osim ono što je zabranjeno kao i korištenje izvora ili sredstava koji su izvan zakonom predviđenog okvira'.

-pirat, piratizacija, nije korištenje softwarea nego djelo kršenja autorskih-vlasničkih prava, pri čemu pirat uopće ne mora koristiti taj software koji je tad predmet djela. Možete biti pirat za glazbu-film koje ne slušate/gledate, možete čak kupiti s r1 računom, legalno-legitimno .. no ako prekršite bilo što kao copyright tad ste pirat, ne ako ste konzument-korisnik jer to naprosto nema veze s djelom ili legalnošću.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.4.2021 12:47 (ihush).
16 godina
offline
Koristite li legalan softver?

Sve što koristim i imam instalirano na radnim stanicama ili kod kuće je legalno nabavljen i plaćen software.
Generalno ako se nečime baviš, zarađuješ i neophodno ti je za rad, nemoj glumiti teškog balkanca nego kupi taj software. Pogotovo ako je i cijena "normalna".

Nema gorega kada netko potroši 18000kn za računalo, a onda te žica da mu nabaviš ilegalne Windowse...

Također netko tko upali Photoshop ili MS Excel jednom u godinu dana, a nije spreman platiti cijenu, neka korisiti neki open source zamjenski software. Ne biti lijen, ušparati novce i uz to naučit nešto novo.

Jedino što ne mogu smisliti, i što bi shvatio da ljudi piratiziraju od software-a, je software koji imaju samo monthly subscription.

To treba iskorijeniti (pa makar i piratstvom), dok firme ne popuste i omoguće da korisnik ima izbor monthly ili one time.

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Koristite li legalan softver?

Samo legalno windowse od 5$ a nelegalno negde 50000$

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.4.2021 12:18 (Boris grozni).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
gkelekov kaže...

..

Jedino što ne mogu smisliti, i što bi shvatio da ljudi piratiziraju od software-a, je software koji imaju samo monthly subscription.

To treba iskorijeniti (pa makar i piratstvom), dok firme ne popuste i omoguće da korisnik ima izbor monthly ili one time.

 -MSov roadmap ide prema ''free''-softu, naplata usluge mjesec/godina 10/100€ ..

 

i opet, korisnik ne može piratizirati korištenjem, niti korištenje ima veze s legalnošću jer ne postoji ilegalni software kao ni to da korištenje nije kazneno djelo, dok je kršenje copyrigtha i distribucija ono što normalan korisnik ne radi, piraterija.

 

-normalna cijena, neovisno što staviš 'navodnike' .. je pojam koji ne postoji, odnosno ne postoji normalna cijena ničega, nego realna, tržišna, prosječna itd. bilo to luk-jaja, picassova slika ili nešto stoto dok se materijalna dobra još mogu razmijenjivati za neku ekvivalentnu vrijednost npr sate rada, intelektualna vlasništva (autorska prava) za film, glazbu, software.. jednostavno ne može, tj beskonačno pa tako i odavno pokojni michaeljackson i dalje zarađuje vlasnicima svakom pjesmom u eteru. To je 'porez', beskonačan, ne cijena jednokratna.. a po zampu i srodnim pravima korisnik može konzumirati sve dostupne sadržaje, legalno, jer već plaća 'porez' (namet, pristojbu..) kao rtv pristojbu i namet na medije (pri čemu ne smije ono što spada pod pirateriju..). itd itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice