Koristite li legalan softver?

poruka: 55
|
čitano: 13.098
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koristite li legalan softver?".
16 godina
neaktivan
offline
Koristite li legalan softver?

Vaš odgovor je xxx, a vaša IP adresa je yyy.yyy.yyy.yyy

Hvala na sudjelovanju u anketi.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
11 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Koristite li legalan softver?

Ha!

12 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
Visak kaže...

Vaš odgovor je xxx, a vaša IP adresa je yyy.yyy.yyy.yyy

Hvala na sudjelovanju u anketi.

 Ne bi Bug nikad!

6 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
računala na korak do kante za smeće...tako mogu jedino računati smartphone:)

ako vidim neki zanimljivi app za mobitel...a da se plaća...onda u Google:ime.apk i skinem...za iphone to je ime.ipa

jedino me ps4pro prisilio da kupujem ali kupujem samo polovno

Piratstvo kso uvjerenje
Ustav RH
Članak 40.
Jamči se sloboda savjesti i vjeroispovijedi i slobodno javno očitovanje vjere ili drugog uvjerenja.


mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
8 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Koristite li legalan softver?
Yo-ho-ho, and a bottle of rum!
 
9 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
Da, i ne samo software.
Moj PC  
4 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
Jedino u ilegali šta imam su Photoshop i Illustrator, ali ih koristim jednom godišnje.
Znam da ima open source alternativa, al tko će sad učit Gimp i sl radi neke sitnice.
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Koristite li legalan softver?

dok god placamo ZAMP naknadnu, u hrvatskoj nema ilegalnog softvera 

Moj PC  
27 0 hvala 1
11 godina
offline
Koristite li legalan softver?

Nabitnije dasu windowsi legalni tj free su,ovo drugo manje vise nije al oke nek je zdravlja

 
1 1 hvala 0
10 godina
offline
Koristite li legalan softver?

Da, na isti način kao i što pollitičari koriste javne natječaje. Učim od njih.

 
11 0 hvala 0
7 godina
offline
Koristite li legalan softver?

Softver legalan (uključujući i igre) ali zato filmovi i slične pizadrije obavezno piratski.

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.4.2021 13:48 (It'sMe932).
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
ja imam čak i winrar legalni
Moj PC  
10 0 hvala 0
10 godina
offline
Koristite li legalan softver?

Windows 10 siva zona isto kao i Office kupljeni preko one reklame na Bug-u.

Igre oriđiđi večinom preko Steama.

Filmovi naravno piratluk žešći.

 

AMD prljavi, pokvareni bugoviti gadovi
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Koristite li legalan softver?

Kao i svi mladi danas, ja kupim jedino WinRaR svake godine.

Moj PC  
6 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
Samo Free Open Source
 
1 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Koristite li legalan softver?
Aldo kaže...
ja imam čak i winrar legalni

 

16 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
Aldo kaže...
ja imam čak i winrar legalni

Ne kužim zakaj bi platil Winrar, fučkaj ga 7Zip može se normalno koristil i za poslovne potrebe.

 

https://www.7-zip.org/

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
10 godina
offline
Koristite li legalan softver?

Sve legalno. 

Nadglednik dina
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Koristite li legalan softver?

Sad sam isao pregledati, sve legalno osim jedne komponente za development. Imam, zapravo, legalnu verziju te komponente ali koristim noviju koja je crackana. Osim toga bas sve legalno.

To naravno ne znaci da torrenti ne rade 100 na sat. Ali placam i netfix i spotify za cijelu obitelj tako da se ne zderem previse sto tu i tamo nesto skinem

Freak Show Inc.
 
3 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Koristite li legalan softver?
Kad se malo saberem imam bas dosta softvera sa piratesbaya, al koristim samo photoshop, lightroom, illustrator, neki za video obradu, office i tjt, nije strašno :)
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Koristite li legalan softver?

prilično sam uvjeren da su svi softveri, filmovi, glazba, igre i to legalno načinjeni/proizvedeni, ništa "ispod stola". dakle, da. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
10 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
Ajar kaže...

prilično sam uvjeren da su svi softveri, filmovi, glazba, igre i to legalno načinjeni/proizvedeni, ništa "ispod stola". dakle, da. 

 dobro uočeno

6 godina
offline
Koristite li legalan softver?

zapravo jedino filmove (ako/kada) - jer netflix (kolikogod ga placam) nema KUR** a nisam dovoljno rastrosan da placam sve radi jedne serije koju bih pogledao...sto se sw tice na linux sam i zadovoljan sam - 99.9% stvari mi radi na steamu :)

NULL!=NULL
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Koristite li legalan softver?

Windowsi su original iako vjerojatno neka siva zona. Ključ sam dobio dok sam još studirao a diplomirao sam 2012. god i od tada ih vučem. Office 365 plaćam zbog 1TB onedrive pa i to imam legalno.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Koristite li legalan softver?

Koristim iskljucivo Mac tako da mi je sve original i onako danas je skoro sve free. Osim naravno ADOBE! FUCK YOU ADOBE! Photoshop sam koristio, ali rijetko, od kad sam na MacOS i ne koristim Photoshop, inace bih ga kupio, ali da placam mjesecno za softver koji cu koristiti jednom u mjesecu mi ne pada na pamet. Programe koje poslovno koristim su Unity (klijenti mi placaju pro verziju), Visual Studio (Free) i to je to. Ostalo sve mi je na webu i ako se nesto placa to iskljucivo klijent placa. Moracu jednog klijenta podgovoriti da mi plati Photoshop, tj adobe paket:D :D

Darko
 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
3dfx kaže...

dok god placamo ZAMP naknadnu, u hrvatskoj nema ilegalnog softvera 

 računalni programi ne ulaze u to, to je namijenjeno autorskim djelima poput glazbe, filmova itd.

16 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
rambox kaže...
Aldo kaže...
ja imam čak i winrar legalni

Ne kužim zakaj bi platil Winrar, fučkaj ga 7Zip može se normalno koristil i za poslovne potrebe.

 

https://www.7-zip.org/

 

 

 koristim i 7zip, kao i mnogi, no winrar mi je ipak prvi izbor kod otvaranja arhiva sad već skoro 22 godine. Imam ga čak i na mobu kupljenoga. Ljepše mi je sučelje, bolja integracija s operacijskim sustavom. npr. ako imam u arhivi više fajlova koji ovise jedni o drugima da bi se ispravno sve otvorilo, winrar mi to nudi out of box, ne moram ekstraktati prvo sve negde, on mi to odradi automatski, a to mi je u puno slucajeva super. I ne, nije toliko skup, cca. 300kn.

15 godina
offline
Koristite li legalan softver?

Sve legalno a ponosan sam na Age of Empires II, te mnogobrojne igrice iz djetinjstva gdje sam na 2019/2020 potrošio brdo novaca, a nikad pokrenuo.

Imam i bespotreban (meni) višemilijunski SW od strane Francuske Elektrofistribicuje dobijen na Fakultetu Elektrotehnike.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Koristite li legalan softver?

.. bug, kao it časopis bi mogao/morao znati razliku i barem pravilno složiti pitanje-naslov.

- (i)legalni software? što je to? postoji li?

- software je recimo komercialan, vlasnički (nasuprot free, open i sl.).. tj o volji vlasnika ovisi način licenciranja, korištenja itd.

- imate li valjanu licencu? zar je to tako teško razlikovati? Kupuje se licenca, ugovor, odnos, pravo korištenja softwarea pod ugovorenim uslovima kao eula. Ne kupuje se software, nego licenca za korištenje softwarea, dok sam soft nije (i)legalan, odnosno, paušalno pod pirateriju gurnu sve (utjecaj BSA, uobičajeno..).

- što je 'piraterija'? (kolokvialni naziv za crack-hack, ilegalnu distribuciju-umnažanje bez dozvole vlansika).. čak nije stvar cijene, tj može biti đabe, za kunu ili identičan iznos kao u 'normalnoj' trgovini tj i dalje je licenca jednako (ne)važeća ako je iz (i)legalnog izvora tj dobavljača-posrednika ili online direktno od vlasnika kao ms-store..

- tako možete kupiti na 'jakuševcu', u lokalnom pc-shopu, konzumu ili nekoj online trgovini nedefiniranog sjedišta (jurisdikcije) no time ne znamo (ne)legalnost trgovca, tj možda trgovac ima-nema ugovor, možda ne/plaća poreze ili radi na crno.. no to kupac ne zna, nego to zna država-institucije (kao i vlansik koji zna kome je ili nije dao prava distribucije).

 

-soft može biti i free, đabe, može se imati sva prava npr distibucije, prodaje-zarade, kao foss ili npr 7z, pa opet postoji licenca, vlasnik, copyright.. i ako se to krši tad je to kršenje kaznenog zakona (autorsko djelo).. tj piraterija.

-imati račun ili kod nas r1 je besmislica, tj za soft pravila ne postavljamo mi nego it-gazde, usa-uk, sjedišta svega važnog, vlasnici.

-možete tako kupti s r1 računom u trgovini npr mso-home/student, legalno što bi rekli bugovci.. pa opet nemate važeću-valjanu licencu ako takvu licencu koristite u komercijalne svrhe (firma).. tj sve je legalno-čisto, no i dalje nemate licencu mada imate račun, tj jednako što se tiče legalnosti je ukrasti originalni key (medij je sad sporedan) s police trgovine.. tj to je pravi key ali je pribavljen krađom itd.. no to npr vlasnik ne može znati-prepoznati i za njega je ukradeno jednako važeće kao i kupljeno, tj igra-win ili što god to bilo će raditi jednako, aktivacija + benefiti koji idu uz neku kupnju..

 

piraterija, je stvar kršenja copyrighta, primarno crack ili bilo koja modifikacija (bez izričite dozvole-ugovora s vlasnikom) jednako kao falisficiranje bilo čega, novca-tenesica-vegete ili kao provala, po sili zakona (ne treba privatna tužba), itd.

-nasuprot toga, danas, juzer može legalno-legitimno skinuti original-ms win10, s ms-weba, ms-alatom.. nema dvojbe u legalnost izvora, vlasnik. Može kreirati install medij, instalirati, bez provjere keya i bez aktivacije, može koristiti .. to nema veze sa zakonom, piraterijom nego s jedinim tko na svijetu ima pravo o tome odlučivati, tj vlansikom i njegovom voljom. MS dakle to dozvoljava, zakon s tim nema veze dok se ne perkrši neki uvijet, npr crack .. tad je piraterija. Ako želi, korisnik može kad poželi pribaviti valjan-važeći key i aktivirati, opet izvor ili cijena nisu stvar zakona, dok validaciju radi sam vlasnik, ms.. i ako ms kaže da je key ok, tad je key ok i zakon s tim nema baš ništa.

 

-može li bug, kao it časopis, već +30 godina.. znati barem što je software, što je licenca ili mora ponavljati BSA pamflete jer eto plaća se..?

-licenca je dozvola, jednako kao vozačka, licenca se može i izgubiti ako se krše uvijeti korištenja, tad i kad je kupljena s r1 što se tumači legalna, opet je nema.. a to s leglanosti zapravo nema veze, dok pamfleti BSA nemaju veze ni sa čime.

-kao i sve ostalo, može se dobiti npr nagradnom igrom, poklon djedmraza.. ili sam billy može ići gradom i dijeliti kao vlasnik đabe licence-keyeve.. tj i taj key je đabe, nema računa, no to je važeća, valjana licenca, jer to kaže vlasnik a zakon se brine za poreze, poslovne knjige, dok po sili zakona tek kad je piraterija (prava) u pitanju, a to je crach-hack-distribucija (neovlaštena, jer naravno, ako je ovlašteno, od vlasnika, tad je LEGALNO-LEGITIMNO poslovanje).. i pri tome, opet soft koji juzer ima nije piratski, nego vlansički, niti je ilegalan jer ne postoji, tj postoji samo jedan win10 i on je legalan, tj pirat je onaj tko to distribuira ili cracka, ne juzer ako i koristi takav soft tj bez odgovarajuće licence. Ako juzer pri tome koristi crack, tad je pirat, ako distribuira, tad je pirat, ako ima win bez aktivacije, tad je juzer, jer to mu pravo daje VLASNIK, microsoft, koji je jedini relevantan.

-firma, nema pravo bez licence koristiti komercijalan soft. Pošto sve što je u vlasništvu firme, mora biti kupljeno računom (žiro) firme i proklnjiženo u poslovnim knjigama, jasno da to mora biti uz odgovarajuzći račun-r1 dokazivo, tj ako nije jednako kao da netko petlja s knjigama-prometom-porezom.. tj porezni prekršaj koji veze s piraterijom nema, osim što umesto krađe frižidera ili svinjske polovice može u pitanju biti neki software kao i svaka druga roba-stvar-vrijednost ili usluga. (kao i izmišljene nepostojeće usluge, nepostojeći računi firme itd..)

 

odnosno, država ako želi pravni red, tad može provjeriti protokol s presuđenim kriminalcima koji odšeću preko granice jer im nitko nije rekao da ne smiju pobijeći.. smiješno-tužno, pogotovo što bug kao it časopis piše o pirateriji desetljećima po pamfletu bsa i baš nikako da bar natuknu koju pravno činjeničnu formulaciju osim vikanja piraterija (kao peđa i vuk..)... ne znam što je gore, država ili vodeći it časopis koji bi to morao nakon toliko vremena jednom znati i prestati pisati bezvezarije.

 

što je software, što je piraterija (kolokvijalno pokriva kaznena djela protiv copryghta..), što je licenca? može li licenca biti nelegalna? može li vilica biti nelegalna, čak ako njome nekoga ubijemo? Razmislite malo, tj pravo i zakoni nisu nešto o čemu se piše slobodnim riječnikom nego strogo-formalnim, preciznim, neovisno što 'svi znamo što se misli..'.. ne, ne znamo, tj krenite od tog da naučite što je licenca i kako se stjeće ili gubi, odnosno pravo korištenja pod uvjetima. Stvar vlansika i korisnika, ne zakona.. dok vlasnik ne podigne privatnu tužbu, odnosno za pirateriju ide po sili zakona.

-može li jedna primjer ms-ove privatne tužbe? -nema, isključivo po osnovi kršenja kaznenog zakona tj 'prava piraterija'.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
8 1 hvala 0
7 godina
offline
Re: Koristite li legalan softver?
Kod mene je skoro sve legalno od OSa do softvera kojeg cesto koristim. Imam cak i neke VST plugonove koje ne koristim cesto licencirane kao i 200+ igara na razlicitim platformama.
Onaj “skoro” dio odnosi se na Adobeov Lightroom. Placao sam pretplatu, ali za nesto sto otvorim jednom mjesecno ne zelim davati 10 dolara mjesecno. Da mi daju da ga kupim, kupio bih ga, ali ovako eto im srednji prst.
Isao bih na alternativna rjesenja da mi nude 1:1 kompatibilnost s Lightroomom jer ipak imam par tisuca fotografija i ne da mi se iz nule sve im podesavati od ekspozicije do boja i sl.
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice