Korak bliže natrij-ionskim baterijama

poruka: 24
|
čitano: 7.378
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Korak bliže natrij-ionskim baterijama".
6 godina
offline
Korak bliže natrij-ionskim baterijama

Europa će biti predvodnik....Ali čekaju Komunjare(Kineze) i trule kapitaliste(Američani) da riješe glavni problem...BATERIJU

 

 

Znači budućnost svijeta je u Komunjarskim rukama...jerbo u ovom trenutku vjerojatno Kinezi najviše troše love u razvoj "čarobne baterije"

 

Neprocjenjivo kad naši desničari budu vozili EV s komunjarskim baterijim...KP Kine zna da je za jaku Kinu potrebna znanost

 

 

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 5 hvala 0
8 godina
offline
Korak bliže natrij-ionskim baterijama

Da mi je 10 kn za svaki članak o novim baterijama koji pročitah.

Moj PC  
18 2 hvala 2
15 godina
offline
Korak bliže natrij-ionskim baterijama

još jedne revolucionarne baterije dodane u već ionako pozamašnu zbirku. krasan dar za pod bor. radujte se, narodi! 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.12.2020 14:00 (Ajar).
Moj PC  
5 2 hvala 2
8 godina
offline
Korak bliže natrij-ionskim baterijama

Dali je zbilja blizu da ju počinjemo koristiti ili budemo za par godina počeli čitati članak o nekoj bateriji koja koristi nesto drugo ? 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Korak bliže natrij-ionskim baterijama

Od kada sam se spojio prvi put na Internet a to je bilo prije nešto više od 1/4 stoljeća iznova i iznova slušam iste vijesti:

- lijek za rak pronađen i čeka se još nešto..
- lijek za HIV i čeka se još nešto... i...

zdanjih 5-10 godina ni manje ni više o - Baterijama. Evo samo što nije, baterija veličine kutija za cipele moći će napojiti grad na 24 sata ako isti ostane bez struje radi snježne mećave koja je srušila dalekovode..

Sjećate li se ovog Ercssona T39m? Telefon koji ima Li-Poly bateriju. Tad se pričalo da te baterije mogu biti u različitim oblicima pa i sam oklop telefona trebao bi biti - baterija.
Da li se to ikada ispunilo?

Samo mic-po-mic, arhivirati ovaj članak i napredak ćemo tek vidjeti za deceniju ili dvije.

Moj PC  
3 4 hvala 0
8 godina
offline
Korak bliže natrij-ionskim baterijama

Znanstvenici nisu političari da nešto obećavaju. Oni rade najbolje što znaju: tko zna bolje široko mu polje! 

 
10 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Korak bliže natrij-ionskim baterijama
danen kaže...

Znanstvenici nisu političari da nešto obećavaju. Oni rade najbolje što znaju: tko zna bolje široko mu polje! 

A kolega nismo se dobro razumjeli. Članak je u svakom slučaju impresivan a iste članke pogotovo tvoje čitam sa iznimnim guštom.
Samo eto od kada imam internet to sam nešto kao zapazio.

Grane koje se mogu razvijati i razvijaju se a koje ne mogu nekako kao da zapnu. Ekrani će otići na 16k i to u mobitelima, senzori na 1 GigaPixel.. ali baterije, biće nešto i od toga.

Mada isto sam primjetio da postoji jako puno znastvenika-uhljebara, par nekakvih radova i enzuijazam na nuli. U svakom slučaju palac gore za članak.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Korak bliže natrij-ionskim baterijama
Ako ne zelite uz naucni tekst optimizma i pristrasnosti (koja prodaje clanak) onda se pretplati na neki od naucnih caspisa.
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Korak bliže natrij-ionskim baterijama
.jpg kaže...
Ako ne zelite uz naucni tekst optimizma i pristrasnosti (koja prodaje clanak) onda se pretplati na neki od naucnih caspisa.

Pretplaćen sam na Power Engineering International već skoro pa 7. godinu stiže na kućnu adresu.

Nisam uopće rekao da je članak loš, dapače, rekao sam da su Nenadovi članci izvrsni i da ih sa guštom čitam. Dakle nisam napao autora nego sam primjetio (evo od kada mi stiže ovaj gore opisani magazin na vrata) da istu bateriju imam u telefonima već skoro pa 2 desetljeća.

Ne vidim nikakav problem.

3 godine
offline
Re: Korak bliže natrij-ionskim baterijama

@Envy - a ne znam baš - je li nešto kao Tesla model S moglo bit realizirano prije 20 godina?

Mislim da tehnologija baterija ide naprijed sasvim pristojnim koracima.

15 godina
offline
Re: Korak bliže natrij-ionskim baterijama
Gallu kaže...

@Envy - a ne znam baš - je li nešto kao Tesla model S moglo bit realizirano prije 20 godina?

Mislim da tehnologija baterija ide naprijed sasvim pristojnim koracima.

Odmah da se ogradim i da kažem da se slažem sa tobom.

Eh.. sada da li je mogla ili nije mogla.. ne znam. Vjerojatno bi mogla, samo kao što ja vidim ovi trocifreni multimilijarderi, žive i umru i ništa.. šta ostave iza sebe.

Prije 20 godina cijan nafte je bila koliko, 0.9 njenačkih DEM.
Međutim ovaj vlasnik tesle ja pravi luđak u pozitivnom smislu. Te Tesla, te ovi Hyper tuneli te Space X. Eh sada to što mu je kompanije preživjela prolazak kroz minsko polje bez da je nagazio i na jednu mini.. imao je sreće. Jer koliko znam nije imao neki pozitivan kvartal.. ali išupao se iz krize i sada samo nebo mu je granica.

Za razliku do njega, Jobs je umro sa silnim milijardama.. znamo da nitko ni centa ne nosi u grob koji ide. Trošenje novca mi se sviđa kod Muska i Gatesa.

Da ne oftopičarimo, ja mislim da je moglo, samo problem je što je prije 20 godina TDI D crveno i I crveno bio kao nekakav pojam.. jednostavno nije bilo zainteresiranosti.


3 godine
offline
Re: Korak bliže natrij-ionskim baterijama
Je, moglo se. Ali ne s tim performansama. Nije ni tehnologija liion baterija stala 1970ih niti motora i njihovog upravljanja. I još napreduje.
Pomaci su puno veći nego npr što je bilo od izuma motora s unutarnjim izgaranjem...
12 godina
odjavljen
offline
Re: Korak bliže natrij-ionskim baterijama
Ovo s bakterijama me podsjeća na raspravu o seksu u prvom srednjem. Svi nešto vamo-tamo, a na kraju ništa 🤷🏿‍♂️
 
8 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Korak bliže natrij-ionskim baterijama

Da mi je vidit bateriju koja moze bez promjene performansi u ovisnosti o temperaturi isporucit kapacitet za cca 350 450 km i nakon toga se napunit za 10 minuta.  Jedva cekam. Do tad di kud koji mili moji... 

Moj PC  
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Korak bliže natrij-ionskim baterijama
Envy kaže...

- lijek za HIV i čeka se još nešto... i...


 Lijekovi za zaliječenje HIV-a postoje, a postoje i za izliječenje, ako se čovjek javi u roku od 3 dana od zaraze.

5 godina
offline
Korak bliže natrij-ionskim baterijama

Dok su ljudi živjeli u kamenom dobu, pronalazak svakog novog tipa kamena je vjerojatno uzrokovao uzbuđenje ekipe u krznima. Danas u "električnom" dobu je normalno da vijesti o evoluciji baterija pobuđuju zanimanje - moje u svakom slučaju.

Bilo bi naravno fino zamijeniti litij natrijem, ali nije li kobalt puno veći problem? Možda ga ima nešto u Evropi, ali najveće rezerve su u Kongou gdje se rudari na vrlo problematičan način (da ne ulazim opet u detalje). Ako bi i te nove baterije trebale kobalt, dobitak bi bio puno manji. Iako natrija u prirodi ima više i lako je dostupan, i litij je ipak široko prisutan.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Korak bliže natrij-ionskim baterijama
Horatio_Hornblower kaže...

Da mi je vidit bateriju koja moze bez promjene performansi u ovisnosti o temperaturi isporucit kapacitet za cca 350 450 km i nakon toga se napunit za 10 minuta.  Jedva cekam. Do tad di kud koji mili moji... 

 Kreće se polako prema tome, tehnologija baterija nije puno napredovala i samo malim promjenama algoritma punjenja i dodavanjem senzora temperature današnji mobiteli se pune ispravljačima snage do 60W. DO prije par godina smo imali spontana samozapaljenja uređaja a danas se to rijetko događa. Zamisli što se tek može postići daljim usavršavanjem elektroda i elektrolita, uvođenjem novih spojeva, grafena i ostalih čuda.

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
6 godina
offline
Re: Korak bliže natrij-ionskim baterijama
čarobne baterije već sad postoje..ali kapitalizam nije humanitarna udruga...čekaju se one s kojima se ostvaruju zarada

što se tiče grafena...Koji K ne subvencioniraju njegovu proizvodnju...i onako se pare bacaju za mnoge gluposti
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Korak bliže natrij-ionskim baterijama
Zato jer nekome nije u interesu?
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
11 godina
neaktivan
offline
Korak bliže natrij-ionskim baterijama

A kome je to u interesu?  Zamisli da se napravi supravodljivi materjal koliko bi neki popušili jer vise nema energetske zavisnosti a nije nista nemoguce... 

Previse je interesnih skupina u svemu oce saudijci ce odustat od nafte jedino ako kupe sve firme za proizvodnju baterija😂 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Korak bliže natrij-ionskim baterijama
Ajar kaže...

još jedne revolucionarne baterije dodane u već ionako pozamašnu zbirku. krasan dar za pod bor. radujte se, narodi! 

 

 

 Eh, Ajar, kako mi nisi prije javio za nove revolucionarne (Viva Zapata!) baterije, znaš da mi je to duševna 'rana. Neznam kako sam preskočio članak, ali eto, nepravda ispravljena. Osim natrijevih baterija, čitao sam nešto i o baterijama od dvovalentnih metala, koji za jedan atom prenose 2 elektrona (berilij, magnezij, kalcij), za razliku od litija i natrija koji prenose jedan elektron po atomu. Ili aluminij - 3 elektrona po atomu.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.12.2020 16:42 (učo).
8 godina
offline
Korak bliže natrij-ionskim baterijama

Ne treba gledati samo koliko atom može prenijeti elektrona (n), nego i koliko je relativna atomska masa tog atoma, Ar. Ono što se broji je ekvivalentna težina, dakle Ar/n. Ekvivalentne težine za litij iznosi 6,8/1 = 6,94, za Be 10,8/2 = 5,4, za Mg 24,3/2 = 12,1 i za Al 16,9/3 = 9,0. Stoga bi samo berilij bio bolji od litija. No, to nije sve. Energija pohranjena u bateriju ne ovisi samo o naboju, q, nego i o naponu U, koji je približno jednak redoks potencijalu elementa (ili, bolje reći, njemu je - uz određene ograde - proporcionalan). Standardni elektrodni (redoks) potencijal litija iznosi -3,045 V, a berilija -2,90 V. Ukupna energija bi stoga bila 96500 x 3/6,94 = 41 kJ/g za Li i 96500 x 2,9/5,4 = 51,8 kJ/g za Be, što opet pokazuje da je berilij bolji od litija. Što je tiče druga dva elementa, oni su gori od litija i po oksidacijskom potencijalu, koji za aluminij iznosi -1,66 V, a za Mg -2,37 V. No to su čisto teoretska razlaganja. Jedno je izvesti  elektroredukciju u kemijskom aparatu, a drugo je na temelju te reakcije napraviti bateriju, koja će usto biti komercijalno isplativa.   

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Korak bliže natrij-ionskim baterijama

"Danen kaže: ...za litij iznosi 6,8/1 = 6,94, za Be 10,8/2 = 5,4, za Mg 24,3/2 = 12,1 i za Al 16,9/3 = 9,0..."

 

To od novogodišnjeg šampanjca ili ne razumijem ovu gore matetatiku?

Ne bi li trebalo pisati:

  za litij iznosi 6,94/1 = 6,94,

  za Be 9,0/2 = 4,5,

  za Mg 24,3/2 = 12,15 i

  za Al 26,98/3 = 9,0

 

Pa je za Be  96500 x 2,9/4,5 = 62,2 kJ/g 

 

 

5 godina
offline
Re: Korak bliže natrij-ionskim baterijama
Horatio_Hornblower kaže...

A kome je to u interesu?  Zamisli da se napravi supravodljivi materjal koliko bi neki popušili jer vise nema energetske zavisnosti a nije nista nemoguce... 

Previse je interesnih skupina u svemu oce saudijci ce odustat od nafte jedino ako kupe sve firme za proizvodnju baterija😂 

 

Ima jedan malo jači nasilnik od Saudijaca, a zove se USofA, koji čitavom svijetu prijeti uvođenjem demokracije ako bi se netko poput Iraka, Libije, Sirije, Irana ili Venecuele usudio trgovati naftom u bilo kojoj drugoj valuti osim dolara (osim Rusije i Kine koje su ipak malo prejaki da ih se zgazi), koji eto samo oni mogu do mile volje štampati i mijenjati za tuđa prirodna bogatstva, rad ili usluge.
Naravno, Afganistan je druga priča, pošto obiluje rijetkim mineralima, ugljenom, i gle čuda litijem, što su sve do mile volje mogle cicati zna se čije kompanije, dok naranđasti kreten nije došao na još jednu genijalnu ideju kako bi zlatnim slovima ostao upisan u knjigu povijesti.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice