Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vremena

poruka: 31
|
čitano: 10.679
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vremena ".
12 godina
odjavljen
offline
Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vremena

da li je ona uopće pomislila na vremenske zone i paralele dok je predložila takvu glupost i još se time pohvalila na društvenim mrežama. 

 
2 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vremena

Zamisli toliko se nervirati zbog pomicanja sata 

 
3 1 hvala 0
15 godina
offline
Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vremena

-novi prijedlog .. pomak od 27 min? Cjenkanje?

-ali u textu je i uzrok-želja-objašnjenje problema, svaka država ima svoje interese, želje, turizam, radno vrijeme.. naravno svaka država ovisi o lokaciji, koordinatama i naravno da zato ne postoji jednaka želja nego 'sto različitih' .. dok je svrha postojanja vremenskih zona istovremeno i kompromis. Tek kad bi kao u povijesti svaka država imala svoje vrijeme, tad bi ponovo vidjeli prednosti zajedničkog, biznis.. tj kao da je potrebno lupiti glavom u zid da bi se ljudi opametili i dogovorili.

 

-ovako imamo moguće hipotetske situacije, kao u textu, da npr hr i slo izaberu različite gmt-zone-pomak.. što bi bio primjer nonsensa naprosto jer smo u istoj zoni i što god izabere jedna država po istoj logici bi izabrala svaka-druga, osim u slučaju kontra-inata kao što je to s političkim strankama, pozicija-opozicija.. a to je ekšli uzrok problema u eu birokraciji koja bi morala namiriti sve suprotne želje-interese, čak i kad su identične želje-interesi naprosto zato jer ih svi koriste za 'cjenkanje' tj ucjenu, 'ako želiš da 'ja' pristanem na x-vrijeme, daj mi nešto..' tj svi pokušavaju prodavati maglu, dobiti nešto za ništa mada ako im se ništa ne da opet moraju izabrati neko vrijeme no tad je to za 'đabe'... nije politički oportuno, tj svi žele nešto dobiti za ništa, prodati umjesto dati. .. i pošto nema neke naznake da se nešto u skoro vrijeme može-želi promijeniti, nema razloga ni vjerovati da smo korak-sat-sekundu bliže odluci ili riješenju problema.. problema? problem ni ne postoji osim ono što sami birokracijom stvorimo.

-postoji zadana lokacija, geopozicija eu države.. postoji raspon gmt zona koje to područje pokriva i odluka kava god bila će biti unutar tih gabarita, od gmt nula-london, do gmt+2 istočna eu.. tj centralna eu je gmt+1 i baš nikakvog logičkog, pravnog, ekonomskog, .. osobnog-mišljenja, kao razloga ili objašnjenja nema zašto bi zajednička vremenska zona bila neka različita od gmt+1 .. tj posljednjih godinu se lamentira o tome tko će zadržati koje vrijeme, ljetno-ili-zimsko.. mada je to lažno pitanje, tj izvedeno-izmišljeno, tj pravo je izbor gmt zone ali tad bi svi koji traže ljetno tj gmt+2 bili lako osporivi argumentima, naprosto matematikom-fizikom, činjenicama kao zemljopisom.

-finska kao ekstrem, pozicija-lokacija ima sasvim legitiman interes gurati prema svojem vremenu, .. no ostatak eu nema razlog pristati na takvo gmt+2 samo zbog želje finaca.. dok bi teoretski svaki paradoxalni primjer uzimanja ekstremo pogrešnog vremena recimo +6 sati, istovremeno dovoljno jasno demantirao to tako besmislicu tj jedino što ima smisla je ono vrijeme koje ako se ne možemo drugačije dogovoriti tad mora biti ono vrijeme koje je naprosto na toj lokaciji a to je gmt+1 za centralnu eu.. u tom gabaritu, hr-slo kao primjer nemaju 'slobodu' izbora nekog trećeg vremena, tj nelogično, bez ikakvog argumenta (osim inata ili političkog cjenkanja protuusluge). .. bi li hr izabrala neko drugo vrijeme osim gmt+1, bi li slo izabrala neko drugo vrijeme osim gmt+1.. koje? gmt+2? .. zašto bi na to recimo pristala francuska? tj interes biznisa, turizma, prometa.. njemačka? .. koja logika ili argument može finsku uzeti kao relevantniju u odluci izbora vrenemske zone, koje je recimo čista matematika dok je zona stvar praktičnosti..

 

-koje vrijeme bi izabrali finci? +3? .. zašto ne +6? i važnije, ako bi to postalo 'srednje europsko vrijeme' kako to da bi recimo interes istočne-sjeverne države bio iznad recimo interesa zapadnih-centralnih-južnih država eu?

-podsjetnik, kako idemo prema sjeveru-polu tako se povećava razlika dan-noć, ljeto-zima.. prema ekvatoru se samnjuje.. tad logično sjeverne države više žele takav pomak cagera sata, dok je južnijima to sporednije.. osim praktičnosti-turizam-promet.. tj interes eu kao tržišta. Zašto bi eu odlučila u korist sjevera ili istoka? zašto bi to bilo protiv interesa većine, središnje eu i činjenica kao matematike-zemljopisa?

-izuzetci uvjek postoje, odavno je tako španjolska u našoj zoni +1 mada se fizički nalazi u gmt+0 nultoj.. jer je to njima praktičnije zbog tržišta, susjeda-eu.. i time povezanost s fra-ita-njem. Ako je španjolska iz tog razloga u našoj zoni.. zašto bi mi ili italija bili u pogrešnoj recimo finskoj zoni? tj što je sredina-većina-prosjek? što je argument? gdje je više stanovnika, gradova? tko se kome treba prikloniti u takvom izboru zajedničkog vremena?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vremena

Tko god glasa za trajno zimsko je psihopat

Moj PC  
7 20 hvala 0
10 godina
offline
Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vremena

 

Gore šume u Amazoni, kornjače nestaju, ratovi, specijalne vojen operacije, gladi u svijetu, a vi brinite o vremenu??

Vražje brige. Dajte male više svjetske brige vodite. Svi ste neki metropati....

 

Za mene najboje da bude kako je sada.

 

Znači, više svjetskih briga vodite, manje privatnih sebičnih poriva.....dajte, ljudi....

dzg
Moj PC  
6 0 hvala 1
3 godine
odjavljen
offline
Re: Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vrem
Sto ne moze svaka zupanija ili grad da imaju svoje vrijeme. Dosta je terrora drzave.
 
19 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vrem
Vkm996 kaže...

Tko god glasa za trajno zimsko je psihopat

 i tako dođe vrijema, kad pamet zašuti, budala progovori a fukara se obogati...

Ju je je? Je ju je!
10 godina
offline
Re: Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vrem
Vkm996 kaže...

Tko god glasa za trajno zimsko je psihopat

 "Zimsko" vrijeme je u stvari standardno vrijeme. Ljetno vrijeme je kompletna glupost za ostaviti za stalno.

Nadglednik dina
6 godina
neaktivan
offline
Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vremena

Ja bih uveo još jedno dodatno pomicanje sata oko 1.6. Jednostavno nema smisla da se razdani u 4 ujutro. Kome to treba... Lijepo još jedan sat dodatno, i imamo svjetlo do 11 navečer.

 
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vrem
Ja bih da namjeste da 12 sati bude rano jutro, da nemam griznju savjesti jer spavam do podne ;)

Koje debilnosti, no ipak, i oni moraju placu zaraditi......
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vrem
GhostLoveScore kaže...

Ja bih uveo još jedno dodatno pomicanje sata oko 1.6. Jednostavno nema smisla da se razdani u 4 ujutro. Kome to treba... Lijepo još jedan sat dodatno, i imamo svjetlo do 11 navečer.

 Jedina pametna! Bravo!

 

Zimi/Proljece/Jesen po ljetnom vremenu a ljeto po ljetnom + 1 :D

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.3.2022 19:35 (LudaRajcica).
5 godina
online
Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vremena

Ja bih da se svatko identificira kao GMT+N osoba, a da svaka vremenska zona ima odvojene WC-e. 

 
6 0 hvala 0
12 godina
offline
Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vremena

Najbolje je da sve ostane kako je kada su o tome odlucili obrazovani ljudi. 

 

Pred malo vremena letio sam za Singapore. Sedam vremenskih zona razlike. Svi izasli van iz aviona zivi, zdravi(sa PCR testom) i veseli.

 

Ne cujem da se itko buni promjenama vremenskih zona dok putuje avionom. Cemu onda mijenjati nesto sto dobro funkcionira zbog par "ravnozemljasa" kojima treba sest mjeseci da se oporave od pomicanja kazaljke na satu. Je li vi otkrivate kakav lijek za karcinom kada vam je taj jedan sat u zivotu toliko bitan? 

 

Borzanica govori o "vecini". Koja je to vecina? Vise od jednog glasa = 100, vise od 100 = svi ??? 

 

Ova tema se ponavlja svake godine...dva puta....

 

Sto je previse nije dobro ni sa kruhom!

vicious
Moj PC  
5 6 hvala 1
6 godina
neaktivan
offline
Re: Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vrem
viciousone kaže...

 

 

Pred malo vremena letio sam za Singapore. Sedam vremenskih zona razlike. Svi izasli van iz aviona zivi, zdravi(sa PCR testom) i veseli.

 

 

 

E, ali nisi ih pratio slijedećih 50 godina, možda je netko umro. Sve zbog mjenjanja vremenskih zona...

15 godina
offline
Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vremena

Studija je pokazala da se pomicanjem sata (naprijed) uštedi svega 2% električne energije, odnosno daleko manje nego što se očekivalo. Dok se istovremeno, zbog duljeg dana, potrošnja fosilnih goriva poveća daleko iznad 2%. Zaključak izvedite sami (zlobnici bi rekli: tu ima prste naftni lobi).

 

A riješenje je jednostavno (za one koji bi stalno nešto pomicali):

svakih 6 mjeseci se pomiče sat, dakle

60 minuta / 6 mjeseci = svaki mjesec pomaknuti sat za 10 minuta.

Ili 10 minuta / 30 dana (u prosjeku) = svaki dan pomaknuti sat za 0,33... minute.

Ili 0,33... minute / 24 sata = svakoga sata pomaknuti sat za 0,01388 minuta

Itd.

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.3.2022 8:42 (zzib).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vrem
PzKpfw kaže...

 

Gore šume u Amazoni, kornjače nestaju, ratovi, specijalne vojen operacije, gladi u svijetu, a vi brinite o vremenu??

Vražje brige. Dajte male više svjetske brige vodite. Svi ste neki metropati....

 

Za mene najboje da bude kako je sada.

 

Znači, više svjetskih briga vodite, manje privatnih sebičnih poriva.....dajte, ljudi....

 Dodaj još i sve više mikro plastike u morskim ribama... Za riječne nadam se da nije toliko plastike u mesu...

 

 

Po meni bi bilo najbolje da ostane kao i do sada, tako i onako je sutra ponedeljak i on mi uvijek napravi najveći šok za organizam, treba ustati 3 sata ranije :D

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.3.2022 10:56 (opetzajebancija).
14 godina
offline
Re: Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vrem
Neka svi na svijetu imaju jednu vremensku zonu i jedan sat: UTC vrijeme
 
1 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vrem
Tko ima malu djecu zna koliko je ovo sranje s pomicanjem vremena.
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Moj PC  
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vremena

meni je idealno vrijeme kad je rano ujutro (pol 5 - 5) približno 10 a danju ne više od 25 stupnjeva, uz slab sjeveozapadni vjetar. zalasci i izlasci sunca me ne diraju jer se zemlja okreće oko njega a ne obratno (tko me zbog ovoga spali - magarac). kiša samo oko ponoći jednom tjedno najdulje sat. i, jasno, bez peludi trava u zraku. jednako tako, znam kako od ovoga ništa jer je bilo i ozbiljnih nesuglasica zbog manjih problema. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 27.3.2022 18:24 (Ajar).
Moj PC  
2 1 hvala 0
13 godina
offline
Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vremena

Nekada je postojalo ljetno i zimsko radno vrijeme (osim za tvornice one su uvijek radile od 6h) , a onda su uveli promjenu vremena. Ne vidim zašto nebi vratili na staro , a po meni podne bi trebalo biti u 12h , a radno vrijeme u pojedinim državama se ionako razlikuje, pa nek to reguliraju lokalno i na razini opčine ako treba...

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vremena

Ovaj idiotski prijedlog Borzanice me podsjetio na briljantnu definiciju birokrata (od N.Taleba): birokrat je osoba maksimalno udaljena od posljedica svojih odluka.

 
3 0 hvala 0
9 godina
online
Re: Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vrem
Pero Dinamit kaže...
Tko ima malu djecu zna koliko je ovo sranje s pomicanjem vremena.

 

tako je, živi užas, ja imam dva genijalca od 2 i pol i 1 god, živi cirkus bio i jučer od jutra pa do spavanja i onda opet danas ujutro. Sreća pa sam ja zgiljao na posao, a žena se bori kod kuće.

15 godina
offline
Re: Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vrem
Van Nistelrooy kaže...

Ovaj idiotski prijedlog Borzanice me podsjetio na briljantnu definiciju birokrata (od N.Taleba): birokrat je osoba maksimalno udaljena od posljedica svojih odluka.

 -da..

mada, sad ću pokušati 'opravdati' ovu glupost borzanice.. tj ideju zašto je to kao prijedlog-kompromis..

-prvo, jer je 'kompromis', što je klasično političko-birokratsko riješenje raznih pregovora, cjenkanja itd.. iz te osnove je ideja 'pozitivna', iz logičkih-matematičkih, naprosto glupa.

-jer, u matematici, zemljopisu i sl. nema političkog kompromisa, nema kupovanja žetončića-glasova, nema nadglasavanja nego naprosto nešto je ili nije činjenica.

-ono bitno što se istovremeno zaboravi ovakvim prijedlogom (kompromis od 30 minuta, na pola ..) je već samo postojanje vremenskih zona, centralno-eu vrijeme, koje je upravo zato jer je centralno, sredina, prosjek-kompromis svih interesa eu država-članica, pri čemu i najvećim dijelom odgovara zemljopisnoj činjenici tj pozicija gmt+1, španjolska kao primjer zato uzme 'naše' vrijeme umjesto +0 uzmu +1, .. dok bi pomakom na ljetno vrijeme centralna-eu došla u efektivno +2 zonu, tj jedino finska ima tu želju-interes.

- a što je kompromis, sredina? pozicija finske ili eu? što je naprosto sredina, većina? tko se kome tad mora prilagoditi?

-najmanje je važno što će pisati na cageru sata, logika, pravila, sredina, fizika, matematika, aritmetika.. tu se kompromis na pola ne trpi, tj 2+2=4 i ne može kompromisom postati 3 ili 5, zato je taj prijedlog jednostavno blesav.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vremena

Prijedlog Borzanice treba pomnozit sa nulom. Rijesen problem.

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vrem
Entry Point kaže...

 "Zimsko" vrijeme je u stvari standardno vrijeme. Ljetno vrijeme je kompletna glupost za ostaviti za stalno.

 To je totalno nebitno. Određivanje vremenskih zona je praktično, a ne astronomsko pitanje (astronomija ne poznaje vremenske zone, osim na tom nivou da mesta koja se nalaze na istom meridijanu imaju podne u isto vreme). Bitan deo pitanja je: želiš li da u sred leta kreće da ti sviće od ~3:30, a da ti uveče sunce zalazi sat vremena ranije? Ako da, Vkm je upotrebio teške reči, al' nije da se ne slažem.  Zimi je malo nejasnija situacija, ali realno me mnogo manje briga na šta liči spoljni svet na putu ka kancelariji, nego da li ću napolju imati makar sat svetla popodne, nakon što izađem iz nje.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
15 godina
offline
Re: Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vrem
Ivan(4) kaže...
Entry Point kaže...

 "Zimsko" vrijeme je u stvari standardno vrijeme. Ljetno vrijeme je kompletna glupost za ostaviti za stalno.

 To je totalno nebitno. Određivanje vremenskih zona je praktično, a ne astronomsko pitanje (astronomija ne poznaje vremenske zone, osim na tom nivou da mesta koja se nalaze na istom meridijanu imaju podne u isto vreme). Bitan deo pitanja je: želiš li da u sred leta kreće da ti sviće od ~3:30, a da ti uveče sunce zalazi sat vremena ranije? Ako da, Vkm je upotrebio teške reči, al' nije da se ne slažem.  Zimi je malo nejasnija situacija, ali realno me mnogo manje briga na šta liči spoljni svet na putu ka kancelariji, nego da li ću napolju imati makar sat svetla popodne, nakon što izađem iz nje.

 -sunce će izaći i zaći jednako neovisno što nekoj osobi piše na ručnom satu.. baš ništa se neće promijeniti.

-smisao-svrha zajedničkog vremena, vremenske zone je praktično-poslovna-prometna-komunikacijska.. 'mora biti' od industrijske revolucije.

-pomak ljeto-zima je nastao prije cca 50 godina u energetskoj krizi, kao ušteda na struji-rasvjeti, u vrijeme kad je većina firmi radila, standardno radničko-šljakersko vrijeme 6-14-22h.. smjene. Tad je to bilo opravdano-razlog, koji više ne postoji, nestao, pomaknulo se radno vrijeme kao što su se i sama radna mjesta outsourceala u kinu (industrija..). Sad su gradovi noću osvjetljeni, kafići, klima itd.. nema štednje, nema ni tog razloga koji je prije postojao tj ušteda na javnoj rasvjeti. Zato se ukida, jer je nepotrebno-besmisleno.

-ostaje pitanje 'koje vrijeme'.. a to nije pitanje jer odgovor već postoji, standardno centralno eu tj za svaku lokaciju na zemlji imaš normalnu vremensku zonu dok je izbor zajedničke ili neke druge stvar interesa-praktičnosti, današnjih potreba u komunikaciji i svemu povezanom. .. i zato većina eu država ima cet-vrijeme, tj gmt+1, dok istočne države kao bugarska-finska imaju +2 jer je to naprosto njihova vremenska zona, tj oni imaju razlog preći na našu zonu, ne mi na njihovu tj pitanje je razloga, optimuma ili tko će kome prići, .. što je većina, što je sredina-prosjek?

+ važna napomena kad se razmišlja o ljetno-zimskom trajanju dana-sunca-svjetla-noć.. osim pozicije istok-zapad koja određuje vremensku zonu gmt+ odsuptanje raste od ektvatora prema polovima, tj više promjenu osjete finci nego recimo grci, zato iza stoje finci, oni guraju-lobiraju za +1 jer naprosto imaju taj-takav interes, istočna eu je naravno jednako za to ali politički-ekonomski je jasno da je centar-zapad 'jači' ako se ide prema nekom kompromisu tj što izabrati kao zajedničko-centalno.. a što drugo nego CET-gmt+1? .. sve ostalo je nelogično, beslimsleno, neopravdano znanstveno itd.. ne miješati s potrebom da imamo zajedničko vrijeme ili moguć paradox-glupost da recimo mi-hr imamo jednu zonu a recimo slo drugu, no države teoretski mogu tako izabrati.. mada to nema smisla tj ili ćemo na jedno ili na drugo vrijeme, pri čemu su sva moguća vremena-izbori 'jednaki' .. 

 

a sad o tom paradoxu 'jednakih'.. ako je teoretski jednako koju zonu-vrijeme izaberemo, mi, eu, bilo koja država ili kao kompromis-dogovor eu-države.. recimo london-gmt+0 .. tad će to biti referentno vrijeme, pri čemu se baš ništa neće promijeniti tj važnje je imati zajedničko vrejeme u eu nego različito i ako se složimo da je svako vrijeme +0+1+2.. jednako dobro ili kompromis, tad je svejedno što se izabere.. a tad zašo je to paradox, pa zato jer za izabrati bilo što osim matematički-znanstveno-zemljopisno-činjenično točnog, tj CET-GMT+1 treba neki poseban razlog, argument.. tj za izabrati CET+1 ne treba takav razlog jer je naprosot to 'pravo' vrijeme, za svako drugo treba takav razlog pogotovo kad su 'jednako' ispravni kao izbor vremenske zone.

-problem, eu nije jedna država, nema nametanja izbora.. nego što država izabere.. a trebali bi svi izabrati isto-jednako ako želimo praktičnost. Kako 'natjerati' sve da izaberu isto + sloboda izbora + interesi države kao finske su legitimni za finsku, a problem je samo što taj lobi gura na svoju stranu. .. i recimo da će oni lako nagovoriti istočne države kao bugarsku jer je naprosto u toj zoni, dok za šaku eura mogu podmazati par glasova-žetončića s naših prostora koji će tad prodati glas mada će to opravdati recimo željama ljudi.. kojih ljudi? finaca? .. što žele francuzi? španjolska je već odavno u našoj +1 zoni mada su zemljopisno u gmt0-london, jer im je to važno-praktično.. i u slučaju 'ljetnog' zapravo postaju gmt+2 pri čemu baš nikakve matematičke-zemljopisne interese nemaju kao što ima finska, jer to je naprosto tako, zadano-činjenica.

-kako se ide prema polovima dolazi se do trajanja dana 6mj, bez zalaska sunca.. što bi tad izabrali? ... tj kad se gleda taj karikirani extrem tad se vidi besmislica izbora takvog vremena, tj finci imaju interes, naprosto biti u svojoj zoni + prilagoditi svojoj lokaciji-želji-potrebi, dok svi imamo interes biti u zajedničkoj zoni.. i oni lobiraju pa su rezultati takvi da dobar dio ljudi zaključuje da je ok izabrati 'ljetno' vrijeme .. koje ne postoji, tj ukida se jer više nema smisla-potrebe, jer je to stvar gmt-a + dodatni sat koji se naprosto ukida kao pomak-promjena.

-problem, što za dogovor moraju sve države donjeti zajedničku odluku.. i dok jedna nešto traži nema promjene-ukidanja, ne točno ili netočno nego blokada na koju borzanica ima 'kompromis' od pola sata.. što je opet nonsens tj stvarno je nevažno koje se vrijeme izabere, gmt+0+1+2.. ali po kojoj logici, po kojem postojećem prirodnom zakonu, fizici-matematici-zemljopisu izabrati +2 za cet-gmt+1? .. ili kako može postojati kompromis u 'znanosti' tj ili je točno ili netočno, ili je kompromis-sredina-prosjek ili neki drugi kriterij, kao velesila-car.. no centar eu je naprosto centar eu, nije finska, nije bugarska-španjolska.. nego države iznad italije-hr-njem.. to je CET-EU, naprosto sredina, prag, beč, berlin, rim, .. to je naprosto ta vremenska zona, zapadne države kao španjolska-francuska su u toj zoni +1 jer im je to važnije kao interes,..  no baš nikakvog smisla nema da francuzi izaberu vrijeme koje recimo žele finci ili da to vrijeme postane ono što je danas CET-GMT+1.

 

-naravno, zato jer je besmisleno, ne postoje argumenti za +2 .. tad oni koji to žele ovim načinom ukidanjem zimskog kao usa prikriju takvu glupost, tj usa ima svoje razloge, političko-zemljopisne, naprosto istočna obala je važnija od središne usa i zato su izabrali-odlučili tako, njihov interes.. a najgluplje kad se to želi precrtati na eu gdje je naprosto raspored 'zemljopisa' suprotan. Logičnije je da se istočne države kao i sjeverne-nordijske, priključe u cet zonu nego da se eu prilagodi njihovoj.

 

-što kaže matematika, zemljopis itd.? .. za sve različito se mora imati extra argument, bez tog je jedini izbor CET-GMT+1, zimsko vrijeme, normalno.

-radno vrijeme? .. stvar posla, poslodavca, zakona itd.. ne cagera na satu. Nekad je većina firmi radila od 6.. nek se vrate ako je to u interesu posla-ljudi, ne mora se izmišljati 'bolje' vrijeme jer je naprosto jedno-isto, točno ili netočno.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.3.2022 13:29 (ihush).
16 godina
offline
Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vremena

Naprotiv, otkad je krenulo uvođenje univerzalnog vremena, prvo na nivou država, a zatim međunarodnih vremenskih zona, astronomija i geografija postaju sve nebitniji. U pitanju je konvencija, a to znači dogovor prema tome šta je zgodno, dakle to je ono što je bitno.

 

Dakle, ako treba da budu usklađene sa bilo čim, onda je to ljudska aktivnost. U XIX veku, kada su međunarodne vremenske zone uspostavljane, veliki deo sveta je imao životni ritam usklađen sa Suncem, to jest manje više se ustajalo kad sunce izađe, a legalo se kad zađe, pogotovo u ruralnim sredinama (a tada je ogromna većina stanovništva bila ruralna). Tada je imalo smisla održavati neku vezu sa astronomskim podnevom, to jest ako astronomsko podne padne u 12:00 časova, to je bilo u redu, jer je to otprilike bila sredina ljudske aktivnosti. Danas nije tako. Ja sam se danas probudio oko 7:30, kolega me je pokupio oko 8:45, oko 9 sam bio u kancelariji, a večeras neću leći pre 11. Sredina moje aktivnosti je oko 15:00. Ok, dosta ljudi ustaje za posao ranije nego ja, ali retko ko više od dva sata ranije. Dodatno, danas kada pretežno radimo u zatvorenom (opet, za razliku od vremena kada su međunarodne zone prvobitno uvođene, a većina stanovništva bila ruralna i radila u polju), znatno mi je bitnije kakvi su spoljašnji uslovi van radnog vremena. Ne toliko da bi imalo smisla da pomerimo vremenske zone tako da sunce izlazi u 14:00, ali ako može da se "ukrade" jedan sat, o da! I to pogotovo zimi, kada, tokom 3 meseca imam situaciju da izađem iz kancelarije u 17:00 (ili kasnije, ali to je već "izgubljen slučaj") i već je noć.

 

EDIT: Da, moglo bi i da se pomeri radno vreme za par sati, ali koja je suštinska razlika? Ako se to uradi, priznaje se upravo ovo što tvrdim: sadašnje zimsko vreme je loše usklađeno sa trenutnim dnevnim rasporedom i potrebama savremenog čoveka. I tu je opet pitanje šta je bezbolnije, da li jednostavno nikad se više ne vratiti na zimsko računanje (što mislim da, sad kad smo prelazak na letnje vreme svi nekako preživeli, niko ne bi ni osetio), ili barem još jednom pomerati sat i još pomerati sva radna vremena, a svi već imamo naviku i u glavama urezan nekakav raspored od koliko do koliko sati se šta dešava tokom dana. I naravno, iz istog razloga zašto imamo međunarodne vremenske zone, i te promene bi trebalo koliko toliko sinhronizovati na međunarodnom nivou. Pa sam zaključi šta je od ta dva veća za*ebancija.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.3.2022 14:48 (Ivan(4)).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vrem
Ivan(4) kaže...

Naprotiv, otkad je krenulo uvođenje univerzalnog vremena, prvo na nivou država, a zatim međunarodnih vremenskih zona, astronomija i geografija postaju sve nebitniji. U pitanju je konvencija, a to znači dogovor prema tome šta je zgodno, dakle to je ono što je bitno.

 

Dakle, ako treba da budu usklađene sa bilo čim, onda je to ljudska aktivnost. U XIX veku, kada su međunarodne vremenske zone uspostavljane,..

 

EDIT: Da, moglo bi i da se pomeri radno vreme za par sati, ali koja je suštinska razlika? ..

 -da, dogovor, konvencija, praktičnost.. ali dogovora nema.

-vremenska zona postoji kao činjenica, kao položaj sunca-zemlje i eu centralni dio je u gmt+1 zoni. Sve ostalo je kemijanje za koje je prije 50 god postojao razlog (ušteda) .. danas taj razlog ne postoji, zato se ukida promjena vremena-pomak.. i jednostavno to treba napraviti ali je problem 'dogovor' kojeg nema jer svi vuku na svoju stranu-želje-interese i što imamo.. imamo 'kompromis' na pola sata, što je nonsens na kvadrat, tj ako posotji razlog nek se postavi gmt+3 sata.. i ako će to odgovarati svima ili većini.. ali problem i dalje ostaje jer svaka zemlja-država odlučuje za sebe i dovoljno je da netko želi drgačije.

 

-normalno vrijeme je sama zona, za sve različito od tog treba razlog-kompromis, jedino za 'normalnu' zonu ne treba razlog jer naprosto jedna zona mora biti izabrana od 0-24 i samo jedna je 'normalna' za koju ne trebamo poseban razlog.

-koji razlog netko ima za +2 .. želja za radnim vremenom? koga-čega? kafića ili škole, trgovine ili javnog prijevoza, industrije (ako još postoji) koja radi 0-24 ili koja ne radi kao npr naše rafinerije.. svaka osoba može željeti drugo-svoje vrijeme, no na kraju moramo imati neko zajedničko. Koje? -normalno=normalno, za sve ostalo mora poseban razlog, koji je nekad bio ušteda na javnoj rasvjeti, pošto tog kao razloga više nema... što tad nego povratak na normalno? tj zašto bi prednost bio za izbor +2 umjesto za +1? Mora postojati razlog za takav izbor a koji god razlog navedeš za sebe kao osobu koja živi na točki x druga osoba na točki y ima logično-legitimno drugačiju želju ili slučajno istu..

-što se tad radi? što kaže praksa, demokracija? .. ili kompormis, kao na pola sata (glupost, ali politički-trgovački mozak to prihvaća) ili naprosto većina-sredina.. a to tad nije kao kriterij finska nego CET.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vrem

Dakle zašto ne ljetno vrijeme. Svi su za ljetno jer će biti duže dan po ljeti (jeej parti woohoo), ali nitko ne razmišlja dalje od kolovoza. Sa stalnim ljetnim vremenom će vam sunce po zimi izlaziti oko 8-9 sati, a zalaziti oko 17. Pa da vidite depresije. Radije ću da mi sunce zalazi po ljeti jedan sat ranije nego da mi po zimi izlazi jedan sat kasnije. Jer kao nije dovoljno depresivno razdoblje.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.3.2022 9:21 (Entry Point).
Moj PC  
3 2 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kompromis oko ljetnog i zimskog računanja vrem

a ako baš želiš, možeš proglasiti ljetno radno vrijeme..

 

ili daš ljudima klizno (ako nisu vezani za stroj, ali i to bi se dalo riješiti dogovorom zaposlenika u smjenama), a bitno je da se odradi posao...

Ju je je? Je ju je!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice