Za komentare na portalima odgovarat će oni koji su

poruka: 181
|
čitano: 41.375
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Za komentare na portalima odgovarat će oni koji su".
16 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
ante_etna kaže...

Neće biti kao dosad jer onda zakon ne bi imao smisla niti bi ga donosili. Dakle, portal je odgovoran ali može proslijediti odgovornost na korisnika koji je generirao sadržaj što znači da se u tom slučaju čupaju duboko zakopani podaci iz jame i samim eventualnom sudskim postupkom postaju dostupni trećim stranama. Nema tu nikakvog plašenja ni babaroga.

Točno u tome i je smisao i zato to treba uvesti još jučer...

3 godine
neaktivan
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
1984 je već tu a ministarstvo istine za europu se nalazi u briselu
4 godine
offline
Za komentare na portalima odgovarat će oni koji su

Nije problem u gnjusnim komentarima, zapravo mi je nejasno kako odrasloj osobi čitanje takvog komentara može uznemiriti do razine da odluči ne čitati određene stranice, poput Indexa.hr

 

Problem je u tome što, kako neki zazivaju pisanje pod imenom i prezimenom, bude imalo za posljedicu da će mnogo pristojniji i prizemniji komentari raskidati socijalne veze među ljudima ili dovesti do otkaza jer direktor bude pronašao komentar djelatnika Gašpara u članku gdje on podržava ili se protivi pobačaju..ili LGBT zajednicu...ili Crkvu...Glavaša...Bujicu...

 

Ljudi trebaju imati pravo pisati što misle, osim ako pozivaju na nasilje ili upućuju prijetnje drugim osobama. Nikakva moralna ili politički podobna policija nema što tražiti u razgovoru fizičkih osoba. Ako ja na kavi na autobusnom kolodvoru serem po Sanaderu s ljudima za šankom, niti će mi doći niti ima pravo doći kakva službena osoba i pozivati me na odgovornost za izrečeno. Ne treba niti na internetu...

 

Kome se ne sviđa i uznemiruje plahe osjećaje, neka iskoristi opciju okrenuti se drugim stranicama ili kao za šankom, staviti sira u uši.

 
3 2 hvala 0
11 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
ante_etna kaže...

Neće biti kao dosad jer onda zakon ne bi imao smisla niti bi ga donosili. Dakle, portal je odgovoran ali može proslijediti odgovornost na korisnika koji je generirao sadržaj što znači da se u tom slučaju čupaju duboko zakopani podaci iz jame i samim eventualnim sudskim postupkom postaju dostupni trećim stranama. Nema tu nikakvog plašenja ni babaroga.

nemoj se pravit blesav

'kao i dosad' se odnosi na tvoju 'slikicu' gdje su svi komentatori potpisani imenom i prezimenom

 

ne, neće morat biti potpisani imenom i prezimenom na forumu ili u komentarima (ako to sami ne žele) i neće svačiji podaci biti svima vidljivi

ja ću se i dalje nazivati picajzla i ti nećeš imati uvid u moje osobne podatke

 

ovo zadnje si rekao kako spada, mogao si tako odmah, a ne podmetati

 

 

7 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj

Eric , dozvoli da izrazim neslaganje s tvojim stavovima, i ne brini, nikakva policija neće zbog toga ganjati niti mene niti tebe, niti će nas se odreći naše obitelji ili šefovi s posla... 😉

Ako neki kretenski poslodavac odluči maltretirati nekog svog zaposlenika jer je negdje nekako vidio/čuo/pročitao stavove tog zaposlenika, mislim da bi naša koplja trebala biti usmjerena na tog poslodavca i kažnjavanje istoga što radnika ne mjeri po radnim rezultatima nego prema tome kaj je negdje napisao da voli/nevoli pedere/pse/ozon.... Posve pogrešno mi se čini teza u kojoj ljudi moraju skrivati svoj identitet u strahu od neželjene reakcije njihovih obitelji, šefova i sl...

Ja prvi nebih radio za poslodavca koji me mjeri po odijelu a ne mom radu i radnim rezultatima. Također bih razmislio da li želim suprugu koja me voli/nevoli ovisno o tome kaj bum tračao sanadera/crkvu/hos....

Mišljenja sam da svi trebamo stajati svojim punim i pravim identitetom iza svega što činimo, radimo, pišemo, govorimo, a da pravno treba proganjati onoga tko će to zloupotrebljavati...
12 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
picajzla0707 kaže...
ante_etna kaže...

Neće biti kao dosad jer onda zakon ne bi imao smisla niti bi ga donosili. Dakle, portal je odgovoran ali može proslijediti odgovornost na korisnika koji je generirao sadržaj što znači da se u tom slučaju čupaju duboko zakopani podaci iz jame i samim eventualnim sudskim postupkom postaju dostupni trećim stranama. Nema tu nikakvog plašenja ni babaroga.

nemoj se pravit blesav

'kao i dosad' se odnosi na tvoju 'slikicu' gdje su svi komentatori potpisani imenom i prezimenom

 

ne, neće morat biti potpisani imenom i prezimenom na forumu ili u komentarima (ako to sami ne žele) i neće svačiji podaci biti svima vidljivi

ja ću se i dalje nazivati picajzla i ti nećeš imati uvid u moje osobne podatke

 

ovo zadnje si rekao kako spada, mogao si tako odmah, a ne podmetati

 

 

 

Takvih sličica sam stavio nekoliko komada ovisno o temi gdje malo podjebavam, jebote nisam mislio da ću morati objašnjavati zajebantski meme i to tebi. Ali dobro, svatko iz nekih motiva ima svetu kravu čije spominjanje ga triggera pa onda tu nema više šale.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2021 12:13 (ante_etna).
13 godina
offline
Za komentare na portalima odgovarat će oni koji su
Meni je jednostavno nevjerojatno koliko se posljednih godina donose nekakva ograničenja koja želite ne želite priznati sužavaju određenu slobodu i način življenja građana. Nešto što smo prije 10 godina niti obračali pažnju na to, sad je pod budnim okom.
Doslovce čovjek mora dobro razmisliti o svojem mišljenju prije nego ga iznese. Baš u jadnom vremenu živimo. A bolja neće doći...
Moj PC  
2 2 hvala 0
11 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
ante_etna kaže...

 

Takvih sličica sam stavio nekoliko komada ovisno o temi gdje malo podjebavam, jebote nisam mislio da ću morati objašnjavati zajebantski meme i to tebi. Ali dobro, svatko iz nekih motiva ima svetu kravu čije spominjanje ga triggera pa onda tu nema više šale.

 

sorry, jbga, nisam skužio

stvar je u tome da sve češće i sve više forumaša komentira napamet, bez ikakvog znanja o nekoj temi, pa je često vrlo teško skužiti tko se zajebava, a tko misli ozbiljno s takvim postovima

 

o zaštiti osobnih podataka priča se godinama, uz malo truda sve je lako naći na netu i informirat se, pa opet hrpa ekipe prosipa gluposti 

valjda je postalo normalno da je lakše lupetat nego se bar malo informirat prije nego bubneš, što je najgore nikom više nije nit neugodno što ispadne budala ili neznalica

 

još jednom isprika

15 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
ante_etna kaže...
picajzla0707 kaže...
ante_etna kaže...

Ubuduće će onda biti ovako:

 neće biti tako, nego kao i dosad

jedino će tvoji osobni podaci biti zakopani negdje duboko, nedostupni javnosti, sve po regulama zakona o zaštiti podataka 

 

ajmo ne izmišljat gluposti i pravit se babarogama, djecu se može plašiti i drugim načinima

Neće biti kao dosad jer onda zakon ne bi imao smisla niti bi ga donosili. Dakle, portal je odgovoran ali može proslijediti odgovornost na korisnika koji je generirao sadržaj što znači da se u tom slučaju čupaju duboko zakopani podaci iz jame i samim eventualnim sudskim postupkom postaju dostupni trećim stranama. Nema tu nikakvog plašenja ni babaroga.

 Malo pretresa, malo zapljene opreme sa monitorom koje ces dobiti natrag kad ce biti samo za EE otpad.

A u kakvoj slobodi zivimo da jedan index ne potpisuje sve clanke nego napise index redakcija, jer se boje reakcije pojedinaca koji se spominju u tekstu.

Sto se tice cuvanja podataka na portalima, malo da okrenemo pilu, ako podaci procure ili su hakirani ocekujem na desetke miliona kuna kazne za iste. Kad citatelji moraju odgovarati svojim "imenom i prezimenom" onda neka i portali odgovaraju financijski ako isti iscure van.

 

A onaj koji se odrice slobode zbog sigurnosti ne zasluzuje ni jedno sto je i vidljivo po vecini komentara.

Policija bez problema dolazi do vlasnika korisnickog racuna od facebooka, gmaila ili bilo cega drugog. Svi oni suradjau sa policijom tako da to ni do sad nije bilo upitno za ekstremne komentare ili pedofile.

Ovo je samo po dobro starom obicaju da drzava prebacuje sve troskove procesuiranja na portale koji ce to odradivati za njih i njima samo slati podatke.

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2021 12:58 (Bono).
15 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
dejo6 kaže...

Svatko ograničavanje govora od strane države je zlo. I svi koji to podržavaju su zlo.

 Svako ograničavanje govara nije zlo i odavno postoji u zakonu svake države. Ako te netko vrijeđa u živo, ti ga možeš tužiti. Od Austrougarske preko stare i nove Yu do danas. 

15 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
rjakopec kaže...
dejo6 kaže...

Svatko ograničavanje govora od strane države je zlo. I svi koji to podržavaju su zlo.

 Svako ograničavanje govara nije zlo i odavno postoji u zakonu svake države. Ako te netko vrijeđa u živo, ti ga možeš tužiti. Od Austrougarske preko stare i nove Yu do danas. 

 Jedno je privatna tužba, drugo je kad te država ganja zbog nečega što si rekao.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
Preblago si i rekao.


Bolesno je čitati ove komentare ovdje, na jednom od najstarijih foruma koji bi trebao biti pun tog nekog starog, pionirskog IT duha, da se i ovdje zaziva cenzura i represija. Znam da su drugi portali prepunih luđaka koji podupiru baniranja, represiju i da su normalni ljudi praktički otjerani. Ali šokaktno mi je vidjeti da i ovdje takvi prevladavaju.

Kad su neki ljudi u političkom i javnom prostoru još davno govorili da Hrvatska vrvi boljševicima i totalitaristima, ja sam se smijao, ali shvaćam sada o čemu su govorili.


Pazi koji su luđaci sve postoje, i kako bez srama i čak s ponosom zastupaju ideje da "treba ukinuti anonimne komentare", njih dakle smeta i iritira da ljudi mogu slobodno diskutirati i razmjenjivati misli i ideje, bez straha od sankcija ili društvenog pritiska.

Luđaci još ponosno otvoreno kažu, "pazit ćeš što ćeš pisati".


Diktatura
16 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
Manojlo kaže...

Bolesno je čitati ove komentare ovdje, na jednom od najstarijih foruma koji bi trebao biti pun tog nekog starog, pionirskog IT duha, da se i ovdje zaziva cenzura i represija. Znam da su drugi portali prepunih luđaka koji podupiru baniranja, represiju i da su normalni ljudi praktički otjerani. Ali šokaktno mi je vidjeti da i ovdje takvi prevladavaju. 

"Stari, pionirski IT duh" ni u ludilu nije odobravao ovakve gluposti kakve se danas mogu vidjeti.

Poštivao se Netiquette, onaj tko bi poticao govor mržnje, vrijeđao i slično bio bi baniran u jako kratkom roku.

 

Na stranu što nije ni svaka budala mogla pristupiti netu.

4 godine
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
bunker kaže...


Ako neki kretenski poslodavac odluči maltretirati nekog svog zaposlenika jer je negdje nekako vidio/čuo/pročitao stavove tog zaposlenika, mislim da bi naša koplja trebala biti usmjerena na tog poslodavca i kažnjavanje istoga što radnika ne mjeri po radnim rezultatima nego prema tome kaj je negdje napisao da voli/nevoli pedere/pse/ozon.... Posve pogrešno mi se čini teza u kojoj ljudi moraju skrivati svoj identitet u strahu od neželjene reakcije njihovih obitelji, šefova i sl...

Ja prvi nebih radio za poslodavca koji me mjeri po odijelu a ne mom radu i radnim rezultatima. Također bih razmislio da li želim suprugu koja me voli/nevoli ovisno o tome kaj bum tračao sanadera/crkvu/hos....

Mišljenja sam da svi trebamo stajati svojim punim i pravim identitetom iza svega što činimo, radimo, pišemo, govorimo, a da pravno treba proganjati onoga tko će to zloupotrebljavati...

 

U idealnom svijetu, svakako bi se složio...ali mi živimo daleko od idealnoga. Baš što se tiče poslodavaca, ne najebe ni zbog mnogo ozbiljnijih prekršaja poput neplaćanja prekovremenih sati, mobinga, seksualnog uznemiravanja djelatnika, prsta u guzici ili gaćicama...mislim da se moramo suočiti s činjenicom gdje živimo.

 

Drugi dio slagalice je to da ne možeš nikakvim zakonima i pravilima utjecati na odnose unutar obitelji ili među prijateljima, odnosno drugim ljudima. Ljudi imaju stavove zbog kojih su spremni daleko otići.

 

Ovaj pokušaj suzbijanja mogućnosti bilo kakvog grupiranja ljudi sličnog mišljenja i stavova te slobodnog iznošenja mišljenja bez straha od marginaliziranja ili nekakvog oblika kazne nema veze sa suzbijanjem terorizma; radi se o pokušaju odvraćanja od djelovanja i dodatnog pasiviziranja dijela društva.

 

Ne slažem se sa antivaxxerima, mislim da su neki od njih potpuno ludi, glupi, lakovjerni, u tom smislu štetni za društvo itd., ali oduzeti njima ili bilo kojoj skupini slobodu da iznesu ili razmijenjuju mišljenje o bilo čemu je suludo. 

 

U smislu sprečavanja organiziranja i djelovanja kakve skupine ovajnzakon je potpuno beznačajan, ovo je pokušaj da se spriječi iznošenje i razmijena osobnog mišljenja pojedinaca. Točka. 🙂

7 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj

Eric , svakako da živimo u svijetu daleko od idealnoga, no u nekim povijesnim poglavljima smo bili još dalje od idealnoga ,palili smo vjerske neistomišljenike, proganjali radi boje kože i sl, i tada nismo išli u smjeru osiguravanja anonimnosti progonjenima nego smo išli u pravom smijeru i vremenom smo iskorijenili progonitelje jer smo uspjeli širokim masama pokazati i dokazati svu apsurdnost i pogrešnost njihovih motiva plus kaj su se i progonjeni organizirali u dovoljnoj mjeri da pruže otpor i zaštite sami sebe pa je padala motiviranost progonitelja.


Unutar obitelji bi trebali djelovati ljubav, složenost, solidarnost, suosjećanje, i gdje toga nema bolje da se ta obitelj raspadne a ne da im zakon kroji odnose. Kaj će mi član obitelji koji će me poprijeko gledati ako se ne slažemo u baš svemu....

Nevidim oduzimanje slobode u okolnosti da se svojim punim identitetom stoji iza svega što radim, pišem, govorim.... Jako puno osoba nezna logički niti kritički razmišljati, i takve je lako izmanipulirati i gurnuti u željenom smjeru, i tada nevidim razloga zašto se nebi kaznilo nekoga tko raznim obmanama i lažima stvara situaciju koja će imati loše posljedice. A i siguran sam da će se i malo razmisliti prije nego pod svojim punim imenom i prezimenom pozovemo na neku nepromišljenu akciju... Anonimnost, pijanstvo i sl nemogu biti olakotne okolnosti koje će se zloupotrebljavati.

No, imamo mi hrpu zakona koji se svakodnevno masovno krše ( zakon o sigurnosti prometa, ilegalni prelazak granice, rad na crno, bavljenje trgovinom bez registrirane pravne osobe...) bez nekih značajnijih sankcija ( malo počinitelja biva optuženo a još manje ih bude kažnjeno ) tako da bi i taj zakon još jedan u nizu ....

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2021 17:32 (bunker).
8 godina
offline
Za komentare na portalima odgovarat će oni koji su

U nacističkoj Njemačkoj mogao si pisati o Židovima što si htio, pisati najgore uvrede, klevete i pogrde. U suvremenoj Njemačkoj (ni u Hrvatskoj) to ne smiješ. Znači li to da je Hitlerova Njemačka bila demokratskija zemlja od suvremene Njemačke i Hrvatske? 

 
8 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
danen kaže...

U nacističkoj Njemačkoj mogao si pisati o Židovima što si htio, pisati najgore uvrede, klevete i pogrde. U suvremenoj Njemačkoj (ni u Hrvatskoj) to ne smiješ. Znači li to da je Hitlerova Njemačka bila demokratskija zemlja od suvremene Njemačke i Hrvatske? 

Nisam baš za ovo siguran. Evo nekoliko komentara s jednog uglednog dnevnog lista i portala, ne znam smijem li stavljati poveznicu ali se uz pomoć Googla brzo nađe:

Komentari uredno i razdragano stoje ispod članka.

 

Vijece Sigurnosti je donijelo rezoluciju kojom se Izrael obvezuje da se povuce sa okupiranog podrucja Gaze i Zapadne Obale      Pedeset i tri godine Izrael nije ispoštovao tu rezoluciju       Cifute treba u Haag!!

Da se ne radi o Izraelu ovo bi dobilo pravi naziv a to je                    etnicko cišcenje i ratni zlocin!!!             Izraelski okupatori, koji genetski nema veze s teritorijem useli i pocme maltretirat domicilni narod koji to ima

Izraelski Extremisti i Teroristi uz pomoc vojske istjeravaju narod islamske vjeroispovjesti iz njihovih domova u Jerusalemu zauzimajuci im domove

Tko jos vjeruje izraelovim brojkama,vodja im je poznat po laziranju brojki zbog cega mu se i sudi

Izraelski teror nad Palestincima traje vec pola stoljeca, i to sve pod pokroviteljstvom SAD-a, kojeg kontroliraju cionisti 

15 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
picajzla0707 kaže...
..

dakle, ne, neće vas progoniti hdz, neće vas zatvarati popovi zbog junačke borbe protiv pedofilije, neće vam ograničiti slobodu govora, jedino što ćete za zloupotrebu iste sada osobno odgovarati sami umjesto urednika portala na kojem ste se izasrali (ako ste se izasrali)

osim konačno poštene raspodjele odgovornosti, prednost vidim i u potencijalu za čišći i kvalitetniji internet općenito

..

 -ne (dopuna-picajzlasto) :)

- i dalje će vlasnik-portal biti odgovoran, moderiranje.. tj ako to propuste tad su za to krivi-odgovorni, tj ostaju odgovorni dok je sad jasnije da nema skrivanja iza anonimnosti kao mogućnosti za ono što nije i ne treba biti dozvoljeno, npr osnovni nettiqute..

.. pa se već time držimo pravila da na forumu ne VIČEMO .. i da nas tad mod opomene. :)

- osoba će odgovarati ako je napravila nešto što je kažnjivo, jedino tako i treba biti, dok će odgovni odgovarati naporosto jer su odgovnorni reagirati-spriječiti za propust ako to ne učine. Dva različita-odvojena djela koje samo povezuje 'post'..

 

ante_etna kaže...
bruno1026 kaže...
Kad te netko nazove debilom, kurvinim sinom i slično u komentarima, mislim da je sasvim u redu da protiv takvog soja ljudi postoji jednostavni pravni lijek koji će im začepit usta slijedeći put kad pomisle na vrijeđanje.

I tu ima nijansi. Razlika je ako ja kažem da si ti pokvarenjak odvratnog karaktera ili da si ukrao iz Konzuma 12.450 kn i osam lipa 15.03.og u osam sati. Osobno profiliranje je jedno, konkretni fakti su drugo. Nadalje, je li to stvar portala, javnog tužitelja ili nas dvojice i privatne parnice?

- javni tužitelj je za kaznena djela po sili zakona, ne za privatne parnice.. uvreda jedne osobe druge osobe je stvar između tih osoba i uvrijeđena može tražiti sankcije, ispriku itd. odnosno za optužbe dokaze a bez je kleveta itd. .. ništa novog, samo neće više ovisiti o našim političarima-volji nego o eu i time možda upotrebljivo-bolje tj imati ili nemati djelo kao verbalni deklit.. i razlika između fizičkih osoba ili institucija-države kad se recimo vrijeđa simbol-funkcija ili recimo zastava, ustav itd.

- problem.. nrp sanader je što? optužen, nevin? .. kriv? .. bez takve presude ne možemo ni reći da je lopina jer je to tad kleveta, tj kakve god dokaze da imaš već bi tad bio osuđen u pravnoj državi no on je za sad trenutno u statusu nevinog građana, time svaka tavka optužba postaje kleveta.. mada 'svi sve znamo' .. a primjer je i recimo američki alcapone pa mada se znalo sud mu nije mogao ništa-pravno do poreza..

- ako optužiš osobu u fotelji (funkciji) jesi li optužio osobu-osobno ili funkciju? .. + recimo ima imunitet. .. a odgovornost je isključivo osobna, pa tad recimo stranka nije krivac ako osoba je.. tj nema kolektivne krivnje, osim u slučaju organiziranog kriminala i sl. kad je to teže djelo i potrebno je 3 ili više sudionika..

- ako ovaj zakon želi biti provediv, smislen.. recimo eliminirati fejknjuz, govor mržnje, rasizam i sl .. tj stvari koje su zabranjene zakonom, tad bi recimo morao isključiti javne funkcije (političare, javne ličnosti) iz tog, tj njih se može ''javno prozivati'' jer jesu javne osobe, ne privatne.. i nitko nije bandića prozivao zato jer je on milan nego zato jer je gradonačelnik (bio) + mutni poslovi.. tj nije to osobna stvar nego javna isključivo zbog fotelje-funkcie .. osim u slučaju da je to neka recimo bivša žena ili prevaren partner no tad je jasno osobna stvar, ne javna...

-pa tako recimo političare ovaj zakon ne bi trebao štititi, nego ih mora štititi to što su recimo pošteni i ne kradu.. tj ako to rade suprotno tad ih se ne smije štititi.. kao što crkva ne smije štititi pedofile ili kriminal i sad imamo bankarsko suđenje u vatikanu.. itd. nema 'iznad zakona', nema nedodirljivih a javne ličnosti su javne, time pravo svake osobe da zatraži neki odgovor. Tako ne tražiš od šalteruše osobno neki papir, nego tražiš od osobe koja je djelatnik, neovisno zove li se štefica ili je muško.. i ako ta osoba nešto ne radi tad se prigovara šalteruši, ne imenu-osobno itd. recimo nije tad kriv zetov-vozač-mile nego zet-vozač. To treba razlikovati, ne pomiješati. (ili dati politici mogućnost skrivanja kao iza gdpr-a za javne podatke i interese javnosti..).

 

Osvrtnik kaže...
..

 OIB i dokument da, IP adresa baš i ne, ..

 -da, zato se to i uvodi, mada je i bez postojala mogućnost.. no linija-ip nije osoba, tj osoba je ta koja je odgovorna za izrečeno, ne vlasnik linije, tj kao i u slučaju portala, vlasnik je uvjek odgovran za ono što je u njegovom vlasništvu, portal, pas, auto, dijete, linija-ip... ako je tim sredstvom (ili dijete-pas..) počinjeno neko kazneno djelo, uvreda, laž, nešto zabranjeno. Ista stvar je za vlasnika linije ili portala, ista odgovornost .. a te dvije osobe mogu i ne moraju biti ista osoba, tj zato je ovo uvođenje IDa ok, jedini pravi način ako se želi reda..

 

ante_etna kaže...

Ubuduće će onda biti ovako:

 .. loš primjer tj petric radi kazneno djelo, to se ne smije. Postoji protokol, policija, ne ovako 'telefonom', tj još gore je ako to recimo radimo s recimo kumom u policiji pa nam on da podatk iz gdpr-a.. treba kazniti, tad se ljudi opamete a rimac ako želi, može legalno-službeno doći do tog podatka, ne ovako 'privatno' .. tj kao mito-korupcija, kao ona strana koja potiče na izvršenje kaznenog djela, može i treba biti kažnjen, a tad će se i druga strana opametiti i znati da ako postoji potreba tad postoji i legalan protokol-kanal kako se to radi, prijavom policiji-sudu, ne privatnim razgovorima i 'kumovima'.. tj kao mito-korupcija, nije važno tko prima-daje novac, oboje su oni koji to čine i kvare sustav.

 

dreadmoore kaže...
Da oib upišeš i seri po forumu i portalima.

 - svatko može što želi, a kad postoje pravila, ako ih kršiš, tad odgovaraš.. dok ne kršiš pravila-zakon, miran si.

 

ivan dragi kaže...

...

 Klasik..

-- Mislim da mi je citiranje ove tvoje poruke pojelo oko 3% od 32Gb radne..

alien kaže...

Voltaire je davno rekao, -ako želiš znati tko upravlja tobom, sjeti se koga ne smiješ kritizirati...

 

Slobodu govora imamo već duže vrijeme i ne mogu se sjetiti večih problema do kojih je ona dovela, cenzura s druge strane...

 Smiješ kritizirati ali imenom i prezimenom. Sloboda govora ne "štiti" osobu da okolo priča neistine o nekome anonimno. Želiš srat po nekome na javnom mjestu - internetu? Potpiši se imenom i uživaj. 

 -da.

+ klasik.. jer se zahvalim i ne slažem :) .. a 3% je sitnica, može i gore :)

 

Sarenn kaže...

Udar na slobode govora, radit cemo i misliti kako veliki vodja kaze. Sta je sljedece ? Kreditni score kao u Kini ?! Pa da se vidi tko je mimo sistema i partije. Eh... Orwellova 1984 i ine se ostvaruju brze nego se mislilo.... strava... Prvo Euroslavija kaze "euro, odmah!" - put za Grcki scenarij, pa ove poturice poslusaju bez ikakvog otpora, sad ovo. Koliko dugo prije nego se ovo i slicne i jos gore gadosti krenu primjenjivati na svakodnevni zivot ? Jos malo pa ne ces smjeti prdnuti u vlastitom domu, a da ne budes kaznjen zbog toga... Jad, tuga i cemer. I sto je jos gore, sta se nitko ama bas nitko ne buni zbog ovog. A trebali bi biti kolektivno na ulicama i pred zgradom vlade. Cim dalje tim gore, pa ce se opet cudit "zasto mladi iseljavaju?"....

 -aaa.. (kul) zato se mladi iseljavaju? ... no kokoš-jaje ili pitanje, ako sad uvodimo zakon, jesu li se prije iseljavali zato što zakona nema pa će se sad vratiti? .. ili je to EU pa ekšli nije to razlika?

-malo orvela, malo yuge, malo grka.. scenarij? .. a gle, neće to biti udar na slobode govora, nego žutila, laži, fejkova, izmišljotina, uvreda, prijetnji.. svega tog negativnog što je u intenciji zakona.. tj ako želiš osporiti takvu intenciju, može neki recimo argumnet? kako ili zašto bi to država-eu recimo željela? .. ograničiti slobodu govora? .. time što će se znati ime osobe?

-pa ovako, ako nešto radiš javno, tad je to potrebno, tj ne možeš javno ni srati, doslovno i figurativno, dok doma možeš i prdnuti... :) ok?

.. odnosno javno trebaš imati pokriće, argument ili sankcija, a ako imaš argument tad nema sankcia tj tad je to sloboda govora + posljedice jer ako je to nešto recimo optužujuće tad će i nadležni morati reagirati i ako nisi kriv ti za recimo klevetu tad će biti kriv onaj kog optužuješ.. što je i smisao javne riječi, no možda se varam.. što misliš da znači 'sloboda govora' ili javno iznošenje nečeg, smeća u kanti ili misli-ideja, optužbi-kleveta.. ili govor mržnje, šovinizam itd.?

 

dejo6 kaže...
ivan dragi kaže...

 Smiješ kritizirati ali imenom i prezimenom. Sloboda govora ne "štiti" osobu da okolo priča neistine o nekome anonimno. Želiš srat po nekome na javnom mjestu - internetu? Potpiši se imenom i uživaj. 

 Sloboda govora štiti osobu od državnog progona zbog nečega što je rekao ili napisao. Ako pričaš neistine o nekome, oštećena osoba te ima pravo tužiti.

 -da.. upravo to, kratke jasne rečenice, no izgleda nedovoljno jasne pa ih ponavljamo..

-dodatno, preciznije.. ne da štiti od javnog progona, nego zloupotrebe represivnog aparata kao policije, samovolje, bez kriterija.. tj kao što policajac može zlouptrijebiti svoje ovlasti-moć-oružje, kad to radi mora biti sankcioniran a kad su poznata imena tad nema 'mraka' spemanja pod tepih i ostalih metoda kao zastrašivanja ili diskreditacija. ... tad osoba koja recimo optuži bandića, ili odgovara za neistrine ili ne odgovara.. a tad mora bandić, tj tad javno tužiteljstvo, policija, moć-vlast ne može reći 'nemamo spoznaja'... tj ne mogu zloupotrijebiti moć po svojoj želji kako im paše, pa tad ni plicija ne može što želi nego ono što je u skladu s pravilima. Može li zakon spriječit recimo usa policajca da upuca crnca na cesti? ne, neće.. no kad postoje jasna pravila što je ok i što nije tad ni policja ne može pucati kao po indijancima iz vlaka, hobistički.. tj može kad ima odogovarajući razlog, a kad nema kazna. To vrijedi za sve.. ne samo za jednu stranu, ne za nas, nego za sve a to je u uređenom društvu za normalne ljude bolje, nije za one koji iskorištavaju kao kriminal..

-sloboda ideja.. kao inkvizicija i ravnu zemlju? .. negdje netko danas brani neku ideju, političku stranku? .. možeš osnovati stranku, lako (pa ih imamo skoro više nego birača..) možeš bilo što objaviti bilo gdje.. i ovo nije ograničenje slobode, govora, prava, ideje, .. naprotiv, u anonimnosti kao u mraku je recimo milije kriminalu i toj strani. Kao da u ulici postave noćnu rasvjetu, kriminal se tad buni, smeta svjetlo, policija lakše vidi tj nema skrivanja iza pamfleta ili svi su krivi pa tad nitko nije.. imaš ime, osoba.

- Tad je to ok, pričaš što želiš a ako je to laž, kleveta.. uvreda tad trebaš ipak razmisliti što pričaš, tj kazna. Problem? Pričaj činjenice, bez uvreda, bez laži.. i nema kazne.

- Jednostavno, zar ne? :) a slobodu imaš i biraš što ćeš s njom, kao što biraš koji sladoled ćeš pojesti ili ideš li na raskršću lijevo-ravno-desno tj to je tvoja sloboda, kretanja, govora i granica je šteta koju nanosiš drugima a tad i odgovarajuća sankcija tj ne čini štetu i sve je super, imaš slobodu, koristi je.

 

picajzla0707 kaže...
ante_etna kaže...

Ubuduće će onda biti ovako:

 neće biti tako, nego kao i dosad

jedino će tvoji osobni podaci biti zakopani negdje duboko, nedostupni javnosti, sve po regulama zakona o zaštiti podataka 

 

ajmo ne izmišljat gluposti i pravit se babarogama, djecu se može plašiti i drugim načinima

- da.

- sve će ostati isto + postojat će ID, a u slučaju potrebe nadležni će prtokolom dobiti taj podatak, kao što se i do sad moglo recimo za ip.. no eliminira se problem osobe-vlasnika koji može biti i ne mora počinitelj.

+ ostaje recimo GDPR i post o petricu-rimcu.. malo iznad.

+ a tad će i bug-forum morati ozbiljnije shvatiti svoj dio obaveze, ne kako se kome sprdne.. tj odgovornost im ostaje, ne pomaže im nikako to što je dodano ime-ID osobe, što više i do sad su trebali jednako moderirati, sve zakonom zabranjeno kao govor mržnje, prijetnje, šovinizme itd..

.. kao btw tu može ostati recimo pitanje arhive-poruka i sve što je od prije recimo datuma stupanja na snagu novog zakona.. može li ostati ili se mora ukloniti-brisati recimo postovi... recimo da ostane itd.

 

ante_etna kaže...
..

Neće biti kao dosad jer onda zakon ne bi imao smisla niti bi ga donosili. Dakle, portal je odgovoran ali može proslijediti odgovornost na korisnika koji je generirao sadržaj što znači da se u tom slučaju čupaju duboko zakopani podaci iz jame i samim eventualnim sudskim postupkom postaju dostupni trećim stranama. Nema tu nikakvog plašenja ni babaroga.

- da, neće biti kao do sad, jer logika, nešto mijenjamo.. ako ostane isto, tad nismo ništa.. :)

- no ekšli je to već postojalo, moglo se primjenjivati, pitanje tumačenja itd..

- drugo, portal ostaje odgovoran, jer je vlasnik, odgovornost.. a jedino je razlika što će imati osobne podatke, ništa više.  .. + naravno, dodatak :) .. a tad i stroži kriterij, koji je opet ekšlil već postojeći samo ga treba refrešati-provoditi.. da svi koji prikupljaju osobne podatke, prvo, kao preduvijet, moraju zadovoljiti određene teh.uvijete (sigurnost-nedostupnost itd.) sve navedeno pod osobnim podatcima, odnosno agencije koje to kontroliraju-odobravaju će morati odgovarati... kao što će tele2, kao što treba svaka firma-biz-banka-portal za recimo haknute podatke, jer ih nisu adrkvatno zaštitili, odnosno nadležni jer nisu ni zatražili atest-dokaz.. tj tek kad se nešto kao exces desi tad se nešto kazni, no stane se .. a nadležni? kojima je posao to nadledati? .. recimo posao revizora u kontroli recimo akgrokora? .. čuvar ili policajac koji nešto čuva a to je ukradeno? .. barem provjeru? .. ništa?

-svi se moraju uozbiljiti, biti odgovorni za svoj dio posla-odgovornost, recimo sad potresi pa građevinci.. što ako je netko malo štedio na armaturi? a što ako je inspektror potpisao uporabnu nakon ručka i kuverte? .. tj sve to je povezano i to je sustav, ne jedan dio-karika nego lanac ako želimo sustav, smisao.

- tad oni koji ne udovolje zahtijieve neće to moći raditi, kao što je u svemu, ako nisi frizer-kuhar-konobar ne možeš, ako banka nema sef i čuvara ne može biti banka, .. uvijeti, kvalifikacije, atesti, električar-struja, sve kao i liječnici-pravnici-licence.. svi imaju takav profesionalni kriterij, zašto ne i agencije kao hakom ili policija.. tj oni koji su nadležni za nešto to moraju nadgledati-kontrolirati, kao recimo nepostojeći domovi za starije koij godinama rade bez dozvole.. a kad se nešto desi tad se svi čude? ... ne čudim se nego tražim odgovornost, konkretnog krivca ali i odgovornih koji su to morali prevenirati ili pokušati spriječiti jer im je to posao, svrha, kao što policija služi borbi protiv kriminala (ne samo deložacije..) i ako oni ne rade svoj posao + ako su podmićeni ili u kriminalu što dalje .. ništa?

-sustav, tad je sve ok.. no mora biti čitav lanac, ne pojedina karika za sebe bez kontrole ili odgovornosti.

 

Eric Prydz kaže...

Nije problem u gnjusnim komentarima, zapravo mi je nejasno kako odrasloj osobi čitanje takvog komentara može uznemiriti do razine da odluči ne čitati određene stranice, poput Indexa.hr

 

Problem je u tome što, kako neki zazivaju pisanje pod imenom i prezimenom, bude imalo za posljedicu da će mnogo pristojniji i prizemniji komentari raskidati socijalne veze među ljudima ili dovesti do otkaza jer direktor bude pronašao komentar djelatnika Gašpara u članku gdje on podržava ili se protivi pobačaju..ili LGBT zajednicu...ili Crkvu...Glavaša...Bujicu...

 

Ljudi trebaju imati pravo pisati što misle, osim ako pozivaju na nasilje ili upućuju prijetnje drugim osobama. Nikakva moralna ili politički podobna policija nema što tražiti u razgovoru fizičkih osoba. Ako ja na kavi na autobusnom kolodvoru serem po Sanaderu s ljudima za šankom, niti će mi doći niti ima pravo doći kakva službena osoba i pozivati me na odgovornost za izrečeno. Ne treba niti na internetu...

 

Kome se ne sviđa i uznemiruje plahe osjećaje, neka iskoristi opciju okrenuti se drugim stranicama ili kao za šankom, staviti sira u uši.

 -ok, moguć scenarij je da je direktor pronašao nešto online i zato da otkaz djelatniku...

-pa gle, postoji li poslvni razlog otkazu? ugovor, sindikat? ZOR? .. a zašto bi nešto govorio protiv direktora ili neke osobe? .. tj ako je nešto javno, zašto ne na pravi način, na pravom mjestu.. tj što bi to govorio? recimo o nekoj krađi iz nekog recimo zg-holdinga? .. zviždač? .. pa ako imaš dokaz, uskok, to je to.. ako nemaš? kako to? ako si insider, djelatnik, tad imaš neki dokaz, ako ništa drugo ti si recimo svjedok.. ili nisi? ako nisi ništa vidio osobno ako nemaš ni jedan dokaz.. tad si ipak samo klevetnik, ili-ili.. a to nije slogoda govora, to je glupost.

-naprosto imaš ili nemaš dokaz za neke optužbe. imati dokaz je sloboda govora? ne, nego je to i dalje dokaz.. tj nije to dvoje povezano, nego kako, način, pravi ili pogrešan..

.. npr pogrešan način? .. prije nešto godina AC, manager koj je uhvaćen s ekipom, prsti u pekmezu, krivi.. no NO im traljavo (možda namjerno?) daje otkaz, po managerskom ugovoru se krivac naplaćuje 1.5mil.. mada je kriv. .. postoji dobra sumnja da je to NO namjereno napravio i izgubio spor. Formalno-pravno, sve je čisto, po zakonu.. dok lopov dobije odšetu, umjesto da dobije kaznu i da mi se ne isplati ugovor, dvostruka šteta, slučajna? nitko u no ne zna ništa, naivci, nema pravnika itd? .. prevelik novac da bi naivno to vjerovali, s tim novcem i sudac vidi sinkope sortofspik.. :)

-evo iz tvog citata, među nabrojenima, glavaš.. a što reć, nevin i već takvim nabrajanjem postoji mogućnost da osoba tuži, zbog časti, insinuacija itd.. to je rizik, no zato svi moramo biti pametniji, ne gluplji kao slučajno NO u gornjem primjeru.. jer glupost može koštati-skupo.

-pazi razliku.. sloboda, nrp možeš biti za-protiv nekog pitanja, recimo istospolni.. tvoje pravo kao i svake osobe, no nemaš pravo osporavati tuđe pravo, to nije sloboda govora.. tj možeš reći da si protiv, imati mišljenje itd ali ne biti protiv same skupine ljudi i odricati im prava, tj ako im zakon neko pravo da tad je odricanje takvog prava suprotno zakonu .. a to nemaš pravo i to nije sloboda govora. Sloboda je čudna biljka, pomalo nedefinirana.. ponekad jednostavna ponekad nevidljiva-nejasna... čak se ne trebamo ljutiti na državu-zakon ako nešto treško sroči u čitljivu formu kao neki zakon, jer neke stvari se ne mogu jednostavno opisati, nije dovoljan jedan članak-pasus zakona.. sloboda nije jedna riječ ili stranica knjige.. nije to pitagorin teorem ili ilijada pa da je to taj text.. nego je sveobuhvatno, slobodno voziš auto ako imaš vozačku, auto, ako je cesta prohodna, ako nije drugo vozilo ispred tebe kao i ograničenje.. .. a to je ipak sloboda, pa s njom i odgovornost, ako napraviš prekršaj, štetu, tad snosiš posljedice. Jednostavno? ok, nije baš.. no to je tako, kao život.

 

bunker kaže...

Eric , dozvoli da izrazim neslaganje s tvojim stavovima, i ne brini, nikakva policija neće zbog toga ganjati niti mene niti tebe, niti će nas se odreći naše obitelji ili šefovi s posla... 😉

Ako neki kretenski poslodavac odluči maltretirati nekog svog zaposlenika jer je negdje nekako vidio/čuo/pročitao stavove tog zaposlenika, mislim da bi naša koplja trebala biti usmjerena na tog poslodavca i kažnjavanje istoga što radnika ne mjeri po radnim rezultatima nego prema tome kaj je negdje napisao da voli/nevoli pedere/pse/ozon.... Posve pogrešno mi se čini teza u kojoj ljudi moraju skrivati svoj identitet u strahu od neželjene reakcije njihovih obitelji, šefova i sl...

Ja prvi nebih radio za poslodavca koji me mjeri po odijelu a ne mom radu i radnim rezultatima. Također bih razmislio da li želim suprugu koja me voli/nevoli ovisno o tome kaj bum tračao sanadera/crkvu/hos....

Mišljenja sam da svi trebamo stajati svojim punim i pravim identitetom iza svega što činimo, radimo, pišemo, govorimo, a da pravno treba proganjati onoga tko će to zloupotrebljavati...

 -da.

.. dodat ću i bravo, za kraj.. :)

 

ante_etna kaže...
..

 

Takvih sličica sam stavio nekoliko komada ovisno o temi gdje malo podjebavam, jebote nisam mislio da ću morati objašnjavati zajebantski meme i to tebi. Ali dobro, svatko iz nekih motiva ima svetu kravu čije spominjanje ga triggera pa onda tu nema više šale.

 

 -šala je jedno.. kršenje zakona, drugo.. treba se znati šaliti, primjereno mjesto, način, kao i kad to nije primjereno..

-javno? pa možemo se i dalje šaliti, no osobni podatci i zakon već posotji, dovoljno dugo da smo se već trebali naviknuti kao i pojas u autu.. razlika? Veži se.

 

zuper kaže...
Meni je jednostavno nevjerojatno koliko se posljednih godina donose nekakva ograničenja koja želite ne želite priznati sužavaju određenu slobodu i način življenja građana. Nešto što smo prije 10 godina niti obračali pažnju na to, sad je pod budnim okom.
Doslovce čovjek mora dobro razmisliti o svojem mišljenju prije nego ga iznese. Baš u jadnom vremenu živimo. A bolja neće doći...

 -ne.. tj da? ili što je mišljenje o kojem nisi razmislio? postoji li? :)

-mišljenje, vjera, uvjerenje, spol, .. i dalje je sve jednako, slobodno.. misli što želiš. .. a ako želiš nekome nanjeti štetu? uvreda-laž? ... ili je to šala? Predpostvljam da se šala može prepoznati i da tad neće biti reakcije oštećene strane tj ako postoji oštećena strana tad ona ima slobodu tužiti, što će uz ID osobe neovisno o anonimnosti-nicku biti normalno-moguće.. tj želiš uskratiti slobodu tužbe oštećenom? Zašto? biti bezimen da možeš nanositi štetu bez posljedica? .. to nije sloboda, tj druga strana jednako ima slobodu i ta sloboda da se ne 'šališ' na tuđi račun je upravo osnova po kojoj to ne trebaš raditi. .. a to se po novom može jednostavnije, moglo se i prije.. no recimo da će sad biti uređenije-bolje, kao što je na cesti u provmetu bolje kad imamo iscrtane trake i semafore.. manje sudara. Tome služe pravila i zakoni, to mora biti intencija svakog zakona.. a ako se ovo pokaže drugačije, tad ćemo recimo popraviti, pokušati.. nešto bolje.

 

Bono kaže...
..

 Malo pretresa, malo zapljene opreme sa monitorom koje ces dobiti natrag kad ce biti samo za EE otpad.

A u kakvoj slobodi zivimo da jedan index ne potpisuje sve clanke nego napise index redakcija, jer se boje reakcije pojedinaca koji se spominju u tekstu.

Sto se tice cuvanja podataka na portalima, malo da okrenemo pilu, ako podaci procure ili su hakirani ocekujem na desetke miliona kuna kazne za iste. Kad citatelji moraju odgovarati svojim "imenom i prezimenom" onda neka i portali odgovaraju financijski ako isti iscure van.

 

A onaj koji se odrice slobode zbog sigurnosti ne zasluzuje ni jedno sto je i vidljivo po vecini komentara.

Policija bez problema dolazi do vlasnika korisnickog racuna od facebooka, gmaila ili bilo cega drugog. Svi oni suradjau sa policijom tako da to ni do sad nije bilo upitno za ekstremne komentare ili pedofile.

Ovo je samo po dobro starom obicaju da drzava prebacuje sve troskove procesuiranja na portale koji ce to odradivati za njih i njima samo slati podatke.

 dvije odvojene stvari..

-prvi odlomak, već sam opisao, odgovornost, tj treba kazniti, kao sad tele2.. + treba i nadležne institucije, jer od njih to kreće.

-drugi, sasvim suprotno.. ne gubiš slobodu, dobiješ uređeniju prometnicu ako ti je usporedba s cestom-vožnjom jasna. Pravila pomažu, bolje..

-portali su i do sad bili jednako (ne)odgovorni.. tj treba samo porvoditi zakone, već postojeće.. konkretno ne kako tko hoće ili nikako.

.. svaka firma, hautsor u zgradi mora imati recimo protupožarni aparat.. to se kontrolira, ako nemaš, kazna.. a ovo je daleko važnije ako gledamo o idealu sloboda-riječi-misli itd.. zašto se ne krontrolira ono što već zakonski imamo kao recimo za tele2.. nego tek kad se nešto desi (hakeri) .. i tad samo tele2 .. bez da se nadležne koji su to i bez incidenta mogli-morali kazniti, prevenirati, tj falabože na hakerima, koji su negativci ali da ih nema ne bi vidljeli kako je sustav trul.. od 'glave'. tj tele2 mora biti kažnjen i bez hakera.. tad je to pravi sustav i nadležni tad rade svoj posao. Građevinac koji ne napravi nosivi zid mora biti sankcioniran-uhvaćen-preveniran kontrolom, prije nego se zgrada sruši, tad je kasno.. tj sustav-pravila zato i postoje kao i nadležni a kad se nešto desi, tad malo leti perje i opet po starom.. što je bolje?

 

dejo6 kaže...
..

 Jedno je privatna tužba, drugo je kad te država ganja zbog nečega što si rekao.

 -pa nećemo to državi dozvoliti.. :) . ok karikiram, no što drugo, .. svatko (država ili netko) će ti raditi ono što dozvoliš.. dok dozvoljavaš, a ako ne dozvoliš na kraju vidimo tko je jači ili nešto .. a zakoni služe recimo tome da to ne riješavamo toljagom nego zakonom.. pa sam radije za zakon.

-što će država s tvojim IDom? državi on ne treba, ako želi već zna tko si.. tj ako država ne zna, tko će znati? google? .. :)

-što bi promijenio u toj pesimističnoj rečenici ako recimo nema ovog novog zakona? .. bez njega je bolje? što?

 

Manojlo kaže...
Preblago si i rekao.


Bolesno je čitati ove komentare ovdje, na jednom od najstarijih foruma koji bi trebao biti pun tog nekog starog, pionirskog IT duha, da se i ovdje zaziva cenzura i represija. Znam da su drugi portali prepunih luđaka koji podupiru baniranja, represiju i da su normalni ljudi praktički otjerani. Ali šokaktno mi je vidjeti da i ovdje takvi prevladavaju.

Kad su neki ljudi u političkom i javnom prostoru još davno govorili da Hrvatska vrvi boljševicima i totalitaristima, ja sam se smijao, ali shvaćam sada o čemu su govorili.


Pazi koji su luđaci sve postoje, i kako bez srama i čak s ponosom zastupaju ideje da "treba ukinuti anonimne komentare", njih dakle smeta i iritira da ljudi mogu slobodno diskutirati i razmjenjivati misli i ideje, bez straha od sankcija ili društvenog pritiska.

Luđaci još ponosno otvoreno kažu, "pazit ćeš što ćeš pisati".


Diktatura

 -diktatura? sloboda? .. pazi što ćeš pisati? pa gle piši činjenice, ne laži i tad nemaš problem, ne čini štetu, nemaš problem.. itd.

-ime-anonimnost? .. ne mora se ništa pormijeniti, recimo forum može ostati identičan, osim što će po novom bug imati ime-ID osobe.

- u slučaju da napraviš nešto iz opisa zabranjenog, tad službenim kanalima .. tj sve je već postojeće, osim što nema problema imena-oib, ne samo ip-vlasnik.

-ako si nešto skrivio, oštetio, uvrijedio itd.. tad trebaš biti sankcioniran, sloboda ne znači da nešto radiš bez kazne-posljedica.. tj druga osoba ima svoju slobodu, nju tad štiti zakon kao i tebe-nas.

-razbijem li ja tebi auto, ti tražiš naknadu štete, razbiješ li ti meni auto, ja tražim isto, ista osnova, isti zakon, koji štiti obje strane a ovisno tko što počini ide snošenje štete.

-može li se zakon zloupotrijebiti? .. vjerojatno, kao sve ostalo. .. pa pobrinimo se da tog nema, da je 'dobar' da služi svrsi, da popravi stvari a ako nije dobar, promijenit ćemo, popraviti itd..

 

Old Iggy kaže...
..

"Stari, pionirski IT duh" ni u ludilu nije odobravao ovakve gluposti kakve se danas mogu vidjeti.

Poštivao se Netiquette, onaj tko bi poticao govor mržnje, vrijeđao i slično bio bi baniran u jako kratkom roku.

..

 -da. Već to je bilo dovoljno, u doba kad su modovi moderirali.. sad kad su mediji podivljali, treba netko drugi, zakon.

.. to je tako, u svemu, tj možemo bez zakona, kao dogovorom.. bilo što što se ljudi mogu 'ljudski dogovoriti' .. no kad-tad nastane problem, jedna trula jabuka i krene.. a tad trebamo zakon-pravilo, nogomet, promet.. bilo što pa i tko gdje parkira ili spušta dasku u wc-u.. pravila su ok, dok samo teoretski bez njih imamo veću slobodu.. teorestki da.

-ako netko nije (jer početnika-svježih na ovoj temi nema..) pročitajte pravila foruma, svaki ih ima.. a pridržavanje je nešto drugo.

.. Da se svi pridržavamo, tad ne treba ni zakon, ni policija, sud.. zar ne? :)

 

Old Iggy kaže...
Manojlo kaže...

Kad čujem nekog da koristi pojam "govor mržnje" odmah znam da se radi o budaletini.

I ja, kad vidim nekog da piše ovakve odgovore.

 -da.

 

Eric Prydz kaže...
..

 

U idealnom svijetu, svakako bi se složio...ali mi živimo daleko od idealnoga. Baš što se tiče poslodavaca, ne najebe ni zbog mnogo ozbiljnijih prekršaja poput neplaćanja prekovremenih sati, mobinga, seksualnog uznemiravanja djelatnika, prsta u guzici ili gaćicama...mislim da se moramo suočiti s činjenicom gdje živimo.

 

Drugi dio slagalice je to da ne možeš nikakvim zakonima i pravilima utjecati na odnose unutar obitelji ili među prijateljima, odnosno drugim ljudima. Ljudi imaju stavove zbog kojih su spremni daleko otići.

 

Ovaj pokušaj suzbijanja mogućnosti bilo kakvog grupiranja ljudi sličnog mišljenja i stavova te slobodnog iznošenja mišljenja bez straha od marginaliziranja ili nekakvog oblika kazne nema veze sa suzbijanjem terorizma; radi se o pokušaju odvraćanja od djelovanja i dodatnog pasiviziranja dijela društva.

 

Ne slažem se sa antivaxxerima, mislim da su neki od njih potpuno ludi, glupi, lakovjerni, u tom smislu štetni za društvo itd., ali oduzeti njima ili bilo kojoj skupini slobodu da iznesu ili razmijenjuju mišljenje o bilo čemu je suludo. 

 

U smislu sprečavanja organiziranja i djelovanja kakve skupine ovajnzakon je potpuno beznačajan, ovo je pokušaj da se spriječi iznošenje i razmijena osobnog mišljenja pojedinaca. Točka. 🙂

 -osnuj stranku. :)

-ili griješiš.. vjerojatno. Istina ako si u pravu to je gadno.. vidjet ćemo, tj društvo pa i zakoni su živi, popravljamo u hodu.. sudjeluj u tome, kao korektiv, ne samo biti protiv.

.. no pošto griješiš, bolje ti je poslušati druga mišljenja-ideje.. a kako znam da griješiš? pa tako, npr jer nema veze prekovremeni rad, seksulano uznemiravanje, .. spriječavane iznošenja mišljenja? onak, briješ i bauljaš s recimo simpatičnim parolama, no to nije tema niti će ova tema riješiti recimo prekovremeni rad.. kao da sad kažem, pada kiša ili je sunčano.. eto, zato griješiš (u mišljenju) a tad i u logičkom slijedu zaključka.. tj vrlo mala je šansa da si 'pogodio'.. (a ako jesi, tad je gadno, tj daj riješenje??) :)

 

bunker kaže...

Eric , svakako da živimo u svijetu daleko od idealnoga, no u nekim povijesnim poglavljima smo bili još dalje od idealnoga ,palili smo vjerske neistomišljenike, proganjali radi boje kože i sl, i tada nismo išli u smjeru osiguravanja anonimnosti progonjenima nego smo išli u pravom smijeru i vremenom smo iskorijenili progonitelje jer smo uspjeli širokim masama pokazati i dokazati svu apsurdnost i pogrešnost njihovih motiva plus kaj su se i progonjeni organizirali u dovoljnoj mjeri da pruže otpor i zaštite sami sebe pa je padala motiviranost progonitelja.


Unutar obitelji bi trebali djelovati ljubav, složenost, solidarnost, suosjećanje, i gdje toga nema bolje da se ta obitelj raspadne a ne da im zakon kroji odnose. Kaj će mi član obitelji koji će me poprijeko gledati ako se ne slažemo u baš svemu....

Nevidim oduzimanje slobode u okolnosti da se svojim punim identitetom stoji iza svega što radim, pišem, govorim.... Jako puno osoba nezna logički niti kritički razmišljati, i takve je lako izmanipulirati i gurnuti u željenom smjeru, i tada nevidim razloga zašto se nebi kaznilo nekoga tko raznim obmanama i lažima stvara situaciju koja će imati loše posljedice. A i siguran sam da će se i malo razmisliti prije nego pod svojim punim imenom i prezimenom pozovemo na neku nepromišljenu akciju... Anonimnost, pijanstvo i sl nemogu biti olakotne okolnosti koje će se zloupotrebljavati.

No, imamo mi hrpu zakona koji se svakodnevno masovno krše ( zakon o sigurnosti prometa, ilegalni prelazak granice, rad na crno, bavljenje trgovinom bez registrirane pravne osobe...) bez nekih značajnijih sankcija ( malo počinitelja biva optuženo a još manje ih bude kažnjeno ) tako da bi i taj zakon još jedan u nizu ....

 -da. .. eto kako se slažemo, idila :))

 

danen kaže...

U nacističkoj Njemačkoj mogao si pisati o Židovima što si htio, pisati najgore uvrede, klevete i pogrde. U suvremenoj Njemačkoj (ni u Hrvatskoj) to ne smiješ. Znači li to da je Hitlerova Njemačka bila demokratskija zemlja od suvremene Njemačke i Hrvatske? 

- ne.

- no to već znaš.. pa recimo detaljnije .. :)

- prvo, po tonu i postavljenom pitanju, predpostavljam da si protiv ove regulacije? .. možda griješim? tj usporedba s dozvoljenim vrijeđanjem i antitezom demokracije... što je ili-iil? Možda je pitanje, jeli se u hitlerovoj njemačkoj moglo uopće anonmno pisati? u daoba kad su sve države špijuniranjima i dezinformacijama radile što su radile.. a tad dodatno, da je anonimac pisao za-u korist židova ili bilo kojeg naroda, ili u korist-protiv arijevaca? .. bi li to mogao anonimno? .. i što savljamo u kontekst na vagi-pravde? što je u jednadžbi lijevo-desno? pisanje-javno ili o čemu, protiv čega ili anonimno? Nekako je pogrešna usporedba.

-- odnosno ako tim slijedom 'dobro-loše' zaključimo da je hitlerova njemačka bila slobodnija.. tad je to pogrešan zaključak ili relativiziran, kako za koga, za firera da, za arijevce.. ne za ostale. itd.

-tad je jedini preostali zaključak da je današnja njemčkohrvatska demokratskija?.. -bezvezni zaključak :) ... demokracija je ili nije, dok je pravo nešto drugo, pravda nešto treće a zakone donosi vlast-politika kao i tumačenje.. dok je recimo znanost odigrala svoju ulogu u arheologiji-antropologiji kako bi dokazali superiornost i neko više pravo više rase.. što znanosti ne služi na čast, dok su većina morali pobijeći iz takve divne slobode i demokracije preko bare, tj preživjeli, jer oni koji su ostali.. a tako na vagu staviti je recimo ružno, uz to što nema smisla, kruške i jabuke.

 

-no gore su moje 'insinuacije'... pa pitanje, za ili protiv uvođenja regulacije?

.. ja sam za, uvođenje reda, pravila igre, odgovornost.. red-rad-disciplina? zvuči poznato? :)

-uz tvoju teoriju čvrste ruke, nekako ne vidim kako možeš biti za anonimnost.. no ostavimo i tu mogućnost, recimo uvijek kontra osim protiv splita! :) .. i meni se to desi, reflex ili nešto ..

-što nam daje anonimnost? slobodu? bez odgovornosti? .. kao da djeci damo šibice.. zvuči dobro, moguće u teoriji, dok u današnjem svijetu nije ni realno ni moguće, nasuprot, kontraproduktivno .. jer ako nisi primijetio nema više hitlera i gestapoa, nema ni onog rusa, nema više diktatora, čvrste ruke, ni trumpeka tj imamo mlitavca bidena.. (uz dalmatinski naglasak odgovarajuće nomen est omen),  a fašizam i čvrsta ruka su samo insignije i floskule zapada i ako se govori o nacističkoj njemačkoj, židovima.. to je nacizam (ne fašizam, kao greška koju mnogi rade..).

-recimo cijenim tu preciznost, na početku točno piše, nacistička njemačka.. no nekako mi ne odgovara ono naredno što se implicira, što nije za istu vagu, kruške-jabuke..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Za komentare na portalima odgovarat će oni koji su

Moglo su u Hitlerovoj njemačkoj pisati i anonimno. Recimo po zidovima "Heil Hitler!", "Sieg Heil!" ili nešto protiv Židova. U NDH su anonimci pisali po zidovima ŽAP i nitko ih zbog toga nije progonio. 

 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
ihush kaže...

 -šala je jedno.. kršenje zakona, drugo.. treba se znati šaliti, primjereno mjesto, način, kao i kad to nije primjereno..

-javno? pa možemo se i dalje šaliti, no osobni podatci i zakon već posotji, dovoljno dugo da smo se već trebali naviknuti kao i pojas u autu.. razlika? Veži se.

.. loš primjer tj petric radi kazneno djelo, to se ne smije. Postoji protokol, policija, ne ovako 'telefonom', tj još gore je ako to recimo radimo s recimo kumom u policiji pa nam on da podatk iz gdpr-a.. treba kazniti, tad se ljudi opamete a rimac ako želi, može legalno-službeno doći do tog podatka, ne ovako 'privatno'

 

 

Aha. Dobro, vidim da trebam crtati. Dakle, Borivoje Šurdilović nije stvarni lik, to ti je znaš lik iz jedne stare serije. Pada mu tlak na nulu ako ne popije kavu. I onaj OIB ne postoji, probaj ukucati u validator pa će ti reći da nije dobar. Postoji protokol? No shit Sherlock. Može li Rimac doći do ovih podataka, to ne znamo. Nacrt zakona govori samo o upozorenjima od strane vijeća za elektroničke medije. Nego kad si mi već na liniji i što se tiče zajebancije, odnosno vremena i mjesta i prikladnosti, savjetuj mi, da postam i ovu sličicu? Ili da pričekam sutra oko 10? Kad je primjereno?

15 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
danen kaže...

Moglo su u Hitlerovoj njemačkoj pisati i anonimno. Recimo po zidovima "Heil Hitler!", "Sieg Heil!" ili nešto protiv Židova. U NDH su anonimci pisali po zidovima ŽAP i nitko ih zbog toga nije progonio. 

 -moglo se.. no to nisu radili anonimci.. nego 'navijači' a pokušaj staviti umjesto hitler neko drugo ime i rezultat je?..  tak da je i dalje loša premisa, kruške i .. japanke s čarapama. :)

 

ante_etna kaže...
..

Aha. Dobro, vidim da trebam crtati. Dakle, Borivoje Šurdilović nije stvarni lik, to ti je znaš lik iz jedne stare serije. Pada mu tlak na nulu ako ne popije kav..

 -šurda... (da treba crtati..) :) .. no kako očekivati da svi znamo o čemu se misli. (realno nisam ni čitao ime.. bilo bi lakše da je peroperić i hrvojehrvojić..).

-pa recimo 'isprika' petricu što sam pomislio da je recimo blesav... :) tj to je tad odličan odgovor, recimo na 'pritisak' druge strane. .. game-čenđer. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
ihush kaže...

 -šurda... (da treba crtati..) :) .. no kako očekivati da svi znamo o čemu se misli. (realno nisam ni čitao ime.. bilo bi lakše da je peroperić i hrvojehrvojić..).

-pa recimo 'isprika' petricu što sam pomislio da je recimo blesav... :) tj to je tad odličan odgovor, recimo na 'pritisak' druge strane. .. game-čenđer. :)

'ej, a pazi ovo. Netko ti hakne nick jer ga nisi dobro vez'o lancom, ono staviš pass 12345 i sad netko napravi tonu nepoćudnih komentara. To je ono, kao ukradu ti auto, prođu kroz crveno i kazna jasno, dolazi tebi kao vlasniku. Onda se gleda kada si prijavio krađu službenome nadležnom tijelu. Kako ćemo to riješiti? Sigurno neće proći "nisam ja" ili "sinkopa".

 

PS, nisi čitao?! Ovo je na razini osobne uvrede, ja sam pročitao u cijelosti tvoj tekst zbog kojeg su izmislili 7z, a ti nisi u stanju moja dva i pol reda!

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2021 18:56 (ante_etna).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
Eric Prydz kaže...

Ne slažem se sa antivaxxerima, mislim da su neki od njih potpuno ludi, glupi, lakovjerni, u tom smislu štetni za društvo itd., ali oduzeti njima ili bilo kojoj skupini slobodu da iznesu ili razmijenjuju mišljenje o bilo čemu je suludo. 

 

Antivaxxere treba dva puta cijepiti, jednom u lijevi, a drugi put u desni guz, jer dvaput je dvaput, a dva minusa daju plus.

15 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj

-ne to.. nego tekst u sličkama petric-rimac-šurda. ovo čitam :)

 

-u slučaju 'hakera'.. primjeniti isto pravilo kao što već postoji za ostalo, npr plaćena 300kn kazna za otvoren prozor automobila u arena-parkingu prije par godina.. vlasnik=odgovornost, tele2, bug, pa tako i ostalo, kao tvoj auto, tvoj pas, dijete.. tako i nick i ono što se njime napravi kao sredstvom. tj odgovornost (ne krivica za počinjeno djelo).

-posotji pravilo o adekvatnoj zaštiti, recimo ključ je ispod otirača je loša zaštita, kao i ostaviti otključana vrata a tad ti recimo osiguranje može osporiti naknadu..

..+ provalna krađa ili samo krađa, drugo djelo, jasno ti je da postoji pravna razlika, s razlogom...

-tele2 je kažnjen (tj sad ide mitologija-cjenkanje koliko, min-max..) jer nije adekvatno zaštitio, odgovornost, jednako si kriv (do sad) ako imaš otvoren wifi bez recimo kontrole-autentifikacije tj ako ne može reći tko je osim tebe u tom trenutku koristio, kao da nekome recimo posudiš auto.. nema 'ne sjećam se'.

-no nisu ni vlasti-država bez osjećaja ili razuma.. prepoznaju to, recimo primjeri torrenta po eu i ako vlansik odbaci optužnicu sud to može prihvatiti + upozorenje a tad i vlasnik vidi da to nije sam tak.. barem razmisli tome što će biti idući put (pa da čak sud pusti za recimo prvi prekršaj.. kao što policija može, djeluje edukativno.. i nije smisao samo kažnjavati).

 

-ako sutra netko hakne bug i uzme osobne podatke, odgovoran je bug, može biti jednako kažnjen kao tele2, dok nadležni koji to trebaju redovito kontrolirati i izdaju licence-dozvole, to trebaju kontrolirati, ne čekati hakere. Tad se ljudi uozbilje, djeca ostanu djeca, no njima ne damo šibice i to je to..

- ako se sad uvodi konkretno osobni podatak tad ako već do sad nisu nadležni to ozbiljno provodili kao gdpr, sad bi morali.. tj ako im netko skrene pažnju, lupi po ušima itd.

 

-ako je netko haknut, recimo wlan-pass.. to se može provjeriti, imaju dovoljno resursa-ljudi i to je to.. no tad će neki susjed koji misli da je nedodirljiv biti 'dirnut' do suza, jer je tad napravio barem dva kaznena djela.. ili recimo kad to neki klinac koji radi u nekom telekomu ima passove za sve susjedne 'hotspotove' i recimo daje frendovima... no to nije tema nego neki moguća-buduća tema..

 

-ako ti netko 'ukrade' nick, osobne podatke.. kao osobnu, pravilo je isto, kao i karticu banke, poništiti, napraviti novo + prijaviti nadležnima. Ako to osoba ne napravi, tad je kriva, jer je i to dio postojeće obveze.. jedino što za gubitak dokumenata zna, dok ovo ne mora nikad saznati tj sazna recimo u primjeru kad policija pokuca na vrata.. a tad policija-zakon-sud moraju biti osposobljeni adekvatno djelovati, ne čisto držanje slova zakona, tj može se osobu kazniti no besmisleno je za djelo koje nije počinio.. a za nesiguran wlan .. primjerena kazna? mahanje prstom? za razliku od ostalih dokumenata ili recimo ukradene tablice s auta, ovo koirnsik ne mora znati, u pravilu ne zna.. korisnik zapravo ni nema prosječne sposobnosti-znanje-alate za adekvatnu zaštitu i provjeru recmo upada i sl.. dok sigurnost recimo juzer-passa na bugu može (i je) ostaje na bugu.. pa ako je netko haknuo, oni su odgovorni, ili recimo teoretski što ako je počinitelj neki bugovac-admin? .. on to može a tad ga jedino logovi štite kao dokaz da recimo nije on + zato sve pass kombinacije svaki pametan pružatelj usluga nakon početne-inicajlne od korisnika traži da je promjeni i time osigura da pružatelj usluge 'ne zna' pass-pin.. podatak, pa tad nije odgovoran za isti. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2021 19:52 (ihush).
11 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj

Ono kad ne pročitaš ni početak naslova... 

8 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
danen kaže...

U nacističkoj Njemačkoj mogao si pisati o Židovima što si htio, pisati najgore uvrede, klevete i pogrde. U suvremenoj Njemačkoj (ni u Hrvatskoj) to ne smiješ. Znači li to da je Hitlerova Njemačka bila demokratskija zemlja od suvremene Njemačke i Hrvatske? 

 

Ironičan odgovor bi bio pa da, u mnogočemu -. npr Hitler je demokratski došao na vlast, za razliku od toga kako je Tuđman postavljao ZG gradonačelinke...

I onda krećemo sa relativizacijom bitnog - a to nije put kojim želimo ići.
Nadalje, nitko ti ne brani pisati o Židovima u npr epitetima - a to je daleko od "piši o nekome što hoćeš" (pa još uvrede itd).
Tako da je ova tvrdnja u stvari sarkazam i zaziva ispravne regule, ali i otvara gro pitanja.

Nadalje:

Velika je razlika između "možeš li" i "je li to pristojno".

Židovi su, doista, iznimka jer ih se doista proganjalo kroz povijest, pa ih se u WW2 organizirano zatuklo sa idejom potpunog uništenja, a nisu problem (samo) švapski nacisti već svi oni koji su trebali/mogli/htjeli znati što se dešava pa to nekako nisu baš prepoznali i reagirali kako treba.
Ono što želim reći jest da je to civilizacijska, kolektivna odgovornost koja je uopće dopustila da do zločina takvih razmjera dođe. Pošto povijest ne možemo promijeniti (osim orvelijanskih "žrtva  poraća" i sličnih nebuloza), ono što možemo je prenevirati da se takvo što ponovi. Stoga prema Židovima valja s rukavicama i pristojno...

...I tu prečesto upadamo u zamku, a Židovi nisu manje kvarni ni gluplji od drugih da to ponekad ne bi zloupotrebljavali - to su "svete krave" na koje indirektno aludiraš.
Ako to stavimo u današnji kontekst, ne samo da je politika Izraela ekstremno nacionalistička (Palestina...), već je i dobar dio Židova osuđuje tvrdeći da je riječ o cionizmu.

 

Opet, jedna od civilizacijskih tekovina jest "pozitivna diskriminacija" i to nije tek uzaludno "ispravljanje krivih Drina".

Postoje te dvije ... discipline, gdje možeš (ili bi trebao moći) pisati potpuno otvoreno neke negativne stvari koje su u drugom kontekstu neprihvatljive...

...i koje su granične jer se mogu vrlo lako zloupotrijebiti: znanost i satira.
Znanost vrlo lako prelazi u selektivnu eugeniku,  satira može biti ne samo zlonamjerna već prikriveno maliciozna (ne tvrdim da je gornja zaebancija takva, ali "škaklja").
I jedno i drugo bi se trebalo poštivati kao slobodu govora (naravno uz nužnu, jaku kontrolu).
I opet onda imamo aktualan primjer gdje se (priznajmo, neukusno ali i jest bila testna provokacija) francuski predsjednik na billboardima prikazuje kao Hitler "i to je nedopustivo i on će to tužiti, zabraniti"... dok je (također neukusna provokacija) gola guzica Allaha u Charlie Hebdou "sloboda govora i satira".

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2021 20:40 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj

-nije li i mladi princ čarlek u jednoj epizodi mladalačkih gluparija izabrao uniformu-lik firera, što je bilo recimo neugodno majci-kraljici i ostalim podanicima.. pa je to recimo neugodno, dok bi da je netko tako recimo napravio plakat u naslovnici časopisa kao što se radi s političarima bilo proglašeno skandlaom, nedozvoljenim šundom i sl.. kao primjer nedostatka kriterija, dvoličnosti .. ali i realno problem 'fine granice' ukusa-neukusa i loših stvari-izama..

-nekako 'normalna' osoba kad nešto vidi reagira.. pozitivno-negativno, recimo da to može biti kriterij, kao autocenzura, no tad recimo pitanje što rade s kutijom cigareta, odvratnost?.. itd.

-lakše je kad je nešto 'jednostavno' pa je zabranjeno, npr ustaštvo ili svastika.. a ostatak, kao riječi, performans, umjetnos ili faktička povijest.. pa sve do nakaradnog američanskog standarda o nazivanju crnaca.. crni-afroamerikanci.. onak, blesavo, pogotovo na našim prostorima gdje ta riječ nije rasistički obojena.. a boja je samo boja, činjenica, neovisno što je to koža, kao što je netko recimo plavokos ili ćelav. .. čemu neka 'pozitivna diskriminacija' ili zašto bi to bilo rasistički-uvredljivo, osim njima koji imaju problem rasizma itd.

 

-jedna od 'smiješnih' epizoda je klasično usa-ograničeno obrazovanje pa optužbe poljacima za odgovornost recimo aušvica.. ima i toga, krivi poljaci, dok se s druge strane zaboravi da je hićo austrijanac, da je fransuska kapitulirala (i isporučivala ljude..) da su kolaboracionisti kažnjeni .. par žena izudarani i ošišano, to je to.. dok je britanska mornarica potamanila francusku da ih hićo ne iskoristi, .. svašta se desi u ratu, svašta se zaboravi, zemljopis, političke igre, desetljeće prije ww2 recimo italija ratuje po africi, španjolski građanski rat koji je ekšli rat istok-zapada tj fašizam-komunizam i znaju se strane, tj italija i njemačka (kojaj je pod sankcijama) ratuju.. i od napada na poljsku, tek s otkrićem da ne napada ruse nego da imaju sporazum objavljuju lažni rat, tj tek kad hićo prvo napadne-osvoji zapadnu eu tad je stvarni početak rata a svjetski postaje 41ve napadom na rusiju + napad japana i njemačka kao saveznik objavljuje rat usa, koja se do tad nije željela umješati koliko god to uk želio.. tek tad je svjetski, do tad ograničen tj prvi plan prema istoku i dok ide na istok, zapad mu sve dozvoljava, anšluse, aneksije, češku.. sve.. do rukovanja s ruskom vojskom i napada na zapad kad je kasno tj francuska pada za par tjedana. Licemjerna povijest, antifašizam? antinacizam? .. jedino je na zapadu postojao antikomunizam, tad rusija-cccp.. ostalo je 'napisano' naknadno, jer povijest pišu pobjednici, prema modelu što je ugodnije, što nas vraća na čarlija, oba (časopis-frenč..) i licemjerni standardi što je pristojno, što je dozvoljeno, što je uvredljivo itd.. a što je direktno povodovalo gadnim ubojstvima fanatika.. mada to nije i ne može biti opravdanje. .. zapad? nije nevin, zapad je nešto kao srednjevijekovni borgie obitelj, koji radi što želi ili henrik, koji kad poželi novu ženu staru skrati za glavu .. jer može, zapad je kao decentni rim, dok je usa kultura pogotovo vojne akademije očarana starim rimom i rimskim pravom.. kao ideali, republika itd. no ponašaju se više kao kaligula-neron ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
Zechina kaže...
danen kaže...

U nacističkoj Njemačkoj mogao si pisati o Židovima što si htio, pisati najgore uvrede, klevete i pogrde. U suvremenoj Njemačkoj (ni u Hrvatskoj) to ne smiješ. Znači li to da je Hitlerova Njemačka bila demokratskija zemlja od suvremene Njemačke i Hrvatske? 

 

Ironičan odgovor bi bio pa da, u mnogočemu -. npr Hitler je demokratski došao na vlast, za razliku od toga kako je Tuđman postavljao ZG gradonačelinke...

I onda krećemo sa relativizacijom bitnog - a to nije put kojim želimo ići.
Nadalje, nitko ti ne brani pisati o Židovima u npr epitetima - a to je daleko od "piši o nekome što hoćeš" (pa još uvrede itd).
Tako da je ova tvrdnja u stvari sarkazam i zaziva ispravne regule, ali i otvara gro pitanja.

Nadalje:

Velika je razlika između "možeš li" i "je li to pristojno".

Židovi su, doista, iznimka jer ih se doista proganjalo kroz povijest, pa ih se u WW2 organizirano zatuklo sa idejom potpunog uništenja, a nisu problem (samo) švapski nacisti već svi oni koji su trebali/mogli/htjeli znati što se dešava pa to nekako nisu baš prepoznali i reagirali kako treba.
Ono što želim reći jest da je to civilizacijska, kolektivna odgovornost koja je uopće dopustila da do zločina takvih razmjera dođe. Pošto povijest ne možemo promijeniti (osim orvelijanskih "žrtva  poraća" i sličnih nebuloza), ono što možemo je prenevirati da se takvo što ponovi. Stoga prema Židovima valja s rukavicama i pristojno...

...I tu prečesto upadamo u zamku, a Židovi nisu manje kvarni ni gluplji od drugih da to ponekad ne bi zloupotrebljavali - to su "svete krave" na koje indirektno aludiraš.
Ako to stavimo u današnji kontekst, ne samo da je politika Izraela ekstremno nacionalistička (Palestina...), već je i dobar dio Židova osuđuje tvrdeći da je riječ o cionizmu.

 

Opet, jedna od civilizacijskih tekovina jest "pozitivna diskriminacija" i to nije tek uzaludno "ispravljanje krivih Drina".

Postoje te dvije ... discipline, gdje možeš (ili bi trebao moći) pisati potpuno otvoreno neke negativne stvari koje su u drugom kontekstu neprihvatljive...

...i koje su granične jer se mogu vrlo lako zloupotrijebiti: znanost i satira.
Znanost vrlo lako prelazi u selektivnu eugeniku,  satira može biti ne samo zlonamjerna već prikriveno maliciozna (ne tvrdim da je gornja zaebancija takva, ali "škaklja").
I jedno i drugo bi se trebalo poštivati kao slobodu govora (naravno uz nužnu, jaku kontrolu).
I opet onda imamo aktualan primjer gdje se (priznajmo, neukusno ali i jest bila testna provokacija) francuski predsjednik na billboardima prikazuje kao Hitler "i to je nedopustivo i on će to tužiti, zabraniti"... dok je (također neukusna provokacija) gola guzica Allaha u Charlie Hebdou "sloboda govora i satira".

 nema zečino slobode govora uz kontrolu. 😀

ili je imaš ili ne. 

tako je slobodan i pas na lancu. dokle lanac seže. vrlo brzo savlada koliko daleko se smije zaletjeti i živi život u autocenzuri. 

 

 

 

 

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
10 godina
offline
Za komentare na portalima odgovarat će oni koji su

 

Nema slobode za zatirače slobode. Ne možeš u isto trentku biti i želiti slobodu da nekoga vrijeđaš, te da ti netko to bez sankcija dopusti.

Svako nepoštivanje zakona i pozivanje na mržnju treba biti u korijenu sasiječeno.

 

Npr, neka važna euro-tekma, nekoga kluba ili repke, stadion počne da ZDS, tko ne skaće taj je nešto, ubi ovoga ili onakoga, ...u tom trenutku ovaj zadužen za osiguranje treba početi prazniti tribine, prekinuti tekmu i tri nula za gosta.

Pa, neka zatrovana raja mržnjom slijdeći put razmisli o svojim postupcima.

 

Mali je korak od pozivanja na mržnju do konc-logora za "krive ljude" koji se prvo svedu na razinu štakora, pa se zatim elimiraju.

Znate, Židovi, Romi, Srbi, Muslimani, komunisti, i svi ostali koji nisu Rvati-katolici su vam također ljudi. Ma koliko vama popovi, ustaše i ostala reakciju govorili drugačije.

 

Kada već spominjete Izrael i Židove, treba znati da i dan danas postoji velika doza antisemitizma kod Evropljana, te da nažalost antisemitizam kod kršćana nije nikada do kraja sveden na minimalno mjeru. 

Oružana sila nacifašizma je pobijeđena ' savezničkom borbom '45, ali nažalost ideologija nacifašizma još uvijek živi.

Ta u Hrvatskoj nacifašistiški pjevač je narodni heroj, slave se generali zločinici, slave se vojne operacije u kojima je izvršen genocid i još mnogo loših stvari.

 

Tko napada brata Židova, napada samog Krista, jer po vjerovanju On je isto bio Židov. E, da i ostavite se komenitranja države Izrael, cionizma, itd. Tu tematiku prosječno naš čovjek slabo razumije. Ne može sa Balkana znati prilike koje nalaze u Svetoj Zemlji. Ne kažem da među Vama ne postoji netko tko nije upućen malo dublje, al' po komentarima inače kada dođemo na teme Židovstva, vidim da ekipa slabo kuži stvari.

Biti Židov znači borba za fizički opstanak svoje nacije, vjere, naroda, entiteta.

 

Stari Židovi u srednjovjekovnoj Španjolskoj su znali reći da tamo gdje ima dobrih kršćana, da i Židovi mogu živjeti sretno. 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Moj PC  
2 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Za komentare na portalima odgovarat će oni koj
PzKpfw kaže...

 

Nema slobode za zatirače slobode. Ne možeš u isto trentku biti i želiti slobodu da nekoga vrijeđaš, te da ti netko to bez sankcija dopusti.

Svako nepoštivanje zakona i pozivanje na mržnju treba biti u korijenu sasiječeno.

 

Npr, neka važna euro-tekma, nekoga kluba ili repke, stadion počne da ZDS, tko ne skaće taj je nešto, ubi ovoga ili onakoga, ...u tom trenutku ovaj zadužen za osiguranje treba početi prazniti tribine, prekinuti tekmu i tri nula za gosta.

Pa, neka zatrovana raja mržnjom slijdeći put razmisli o svojim postupcima.

 

Mali je korak od pozivanja na mržnju do konc-logora za "krive ljude" koji se prvo svedu na razinu štakora, pa se zatim elimiraju.

Znate, Židovi, Romi, Srbi, Muslimani, komunisti, i svi ostali koji nisu Rvati-katolici su vam također ljudi. Ma koliko vama popovi, ustaše i ostala reakciju govorili drugačije.

 

Kada već spominjete Izrael i Židove, treba znati da i dan danas postoji velika doza antisemitizma kod Evropljana, te da nažalost antisemitizam kod kršćana nije nikada do kraja sveden na minimalno mjeru. 

Oružana sila nacifašizma je pobijeđena ' savezničkom borbom '45, ali nažalost ideologija nacifašizma još uvijek živi.

Ta u Hrvatskoj nacifašistiški pjevač je narodni heroj, slave se generali zločinici, slave se vojne operacije u kojima je izvršen genocid i još mnogo loših stvari.

 

Tko napada brata Židova, napada samog Krista, jer po vjerovanju On je isto bio Židov. E, da i ostavite se komenitranja države Izrael, cionizma, itd. Tu tematiku prosječno naš čovjek slabo razumije. Ne može sa Balkana znati prilike koje nalaze u Svetoj Zemlji. Ne kažem da među Vama ne postoji netko tko nije upućen malo dublje, al' po komentarima inače kada dođemo na teme Židovstva, vidim da ekipa slabo kuži stvari.

Biti Židov znači borba za fizički opstanak svoje nacije, vjere, naroda, entiteta.

 

Stari Židovi u srednjovjekovnoj Španjolskoj su znali reći da tamo gdje ima dobrih kršćana, da i Židovi mogu živjeti sretno. 

 a drugi to nemaju i svi žive u lalalendu? 

ili drugima odričeš to pravo? recimo, hrvatima?

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice