Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput balona

poruka: 73
|
čitano: 12.077
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput balona ".
12 godina
offline
Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput balona

Pa intrinzična vrijednost svega osim onoga nužnog za biološko preživljavanje (voda i hrana) se prije ili kasnije može svesti na nulu. Tu BTC nije nikakva iznimka. Dok se to ne dogodi, percipirana vrijednost se definira u glavama kupaca i to je ono što je vidljivo nas svakom tržištu, a ne stvarna vrijednost.

Moj PC  
23 0 hvala 2
16 godina
offline
Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput balona

Ma ne vjerujem ja u te ponzi sheme

TheVeka
Moj PC  
3 1 hvala 0
15 godina
offline
Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput balona

Ma to pričaju samo oni živčani gejmeri koji nemogu doč do novih grafičkih po normalnim cijenama.

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal

Mislim da si u pravu, Kerume.

Ne vjerujem da će BTC biti nešto zauvijek. Ni stvarne valute (što je više stvarno?) nisu vječne.

Ipak i jako stare grafičke kartice danas koštaju više nego kad su bile nove.

Ako postoji kupac, postoji i vrijednost.

14 godina
offline
Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput balona

Odlican za izrudarit i pretvoriti u nesto konkretno, mali dio ostaviti u BTCu za igranje i spekulaciju.. drzati puno u tome, i misliti se hoce li +100% ili -80%, nema sanse. Ali ima nas svakakvih, kao i onih koji svaki dan vise u kladionici i pune im dzepove 😀

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
bus kaže...

Odlican za izrudarit i pretvoriti u nesto konkretno, mali dio ostaviti u BTCu za igranje i spekulaciju.. drzati puno u tome, i misliti se hoce li +100% ili -80%, nema sanse. Ali ima nas svakakvih, kao i onih koji svaki dan vise u kladionici i pune im dzepove 😀

 
Svako jutro kada se probudim moj fiat novac (USD, EURO etc) vrijedi sve manje i manje, dok BTC vrijedi sve vise i vise. 

Kada kazes "nesto konkretno" - sto to tocno znaci? USD? Zlato? Srebro? Nekretnina? 

Imao sam jako puno slicnih razgovora sa ljudima kada je Internet kretao ili mobili telefoni. Jedan od naj-jacin argumenata zasto "njemu" ne treba mobitel je da ima kucni telefon, koji nikada ne treba puniti niti treba baterije. (Bio je u pravu, ali tko danas koristi uopce kucni telefon?).

Puno pametnih ljudi, prica puno stvari, ali vecina tih stvari su povezane sa stvarima iz proslosti, tj vase osobno iskustvo vam ne dopusta uopce da napravite self-check svojih argumenata i da vidite koja je zapravo situacija.

Ja osobno nemam pojma da li ce BITCOIN ili neka druga crypto valuta biti "standard" u buducnosti, to je nemoguce znati, ali buducnost gdje ce vlade printati novce kada god im to treba i da ce to biti odrzivo i normalno mi zvuci x100 ludja nego da nam Bitcoin bude standard.

Sve vise i vise je kompanija koje su odlucile svoje USD zalihe zamjeniti u nesto "konkretno" - primjer od jucer:

https://www.theblockcrypto.com/post/97477/meitu-40-million-btc-eth

Znaci ovo je dobar primjer jer se radi o Kineskoj kompaniji, tako da ne vidim kako se ovaj trend moze zaustaviti, tj sto se mora desiti da druge kompanije odustanu od slicnih poteza.

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.3.2021 9:37 (Nemon).
16 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal

Bitcoin vrijedi jedino jer ga se može zamjeniti za "stvarne" valute. Da ne može, ne bi imao nikakvu vrijednost i u tome je najveća i najvažnija razlika.

Da imate dionice neke firme kojoj se zabrani ili sama ode s burze, koliko bi vaše dionice onda vrijedile? Dosta ljudi ne shvaća da je vrijednost Bitcoina vezana i ovisna o fizičkoj valuti.

Iza svega toga se krije ljudska pohlepa i želja za brzom zaradom dok većina malih ljudi služi kao način bogaćenja velikih, baš kao i kod ostalih tipova novca.

 

Koliko ekipe koji su prodali svoje BTC-a je uzelo $/€, a ne neke druge kriptovalute u zamjenu?

95% Bitcoina je u vlasništvu 2% ljudi, slučajnost?

 

Ljudi bi trebali uložiti novac i ušteđevinu u valutu kojoj jedan čovjek s jednim tweetom (a da nije POTUS) može promjeniti vrijednost za 30 i više posto preko noći?

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.3.2021 9:58 (Mar).
 
13 6 hvala 4
9 godina
protjeran
offline
Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput balona

Naravno da to opetovano govore frustrirani gameri koji radi majnerskih kokošara ne mogu više ni kupiti komp. Ali stvar je u tome što gameri samo prenose ono što su čuli od najvećih svjetskih ekonomskih autoriteta koji su svi odreda suglasni po to tom pitanju. 

Ne brini se stari, zarađuj taj 🥜 dok još možeš, odnosno dok to sranje ne zabrane ko u indiji, dok vas ne nagaze zeleni ili države ne odluče iz straha sačuvati svoje valute ili spriječiti pranje love... i moli se da musk ne tweeta previše 

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
TheVeka kaže...

Ma ne vjerujem ja u te ponzi sheme

 Meni to sve uvijek zvuci zanimljivo dok se ne prikljucim nekom communityu koji se bavi kripto, kolicina pump and dupmpova, shillanja nekih shitcoinova, botova...podsjeca me na neki MLM, sto kazes ponzi, samo sto je ovo majka svih ponzi shema.

14 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
Mar kaže...

Bitcoin vrijedi jedino jer ga se može zamjeniti za "stvarne" valute. Da ne može, ne bi imao nikakvu vrijednost i u tome je najveća i najvažnija razlika.

Da imate dionice neke firme kojoj se zabrani ili sama ode s burze, koliko bi vaše dionice onda vrijedile? Dosta ljudi ne shvaća da je vrijednost Bitcoina vezana i ovisna o fizičkoj valuti.

Iza svega toga se krije ljudska pohlepa i želja za brzom zaradom dok većina malih ljudi služi kao način bogaćenja velikih, baš kao i kod ostalih tipova novca.

 

Koliko ekipe koji su prodali svoje BTC-a je uzelo $/€, a ne neke druge kriptovalute u zamjenu?

95% Bitcoina je u vlasništvu 2% ljudi, slučajnost?

 

Ljudi bi trebali uložiti novac i ušteđevinu u valutu kojoj jedan čovjek s jednim tweetom (a da nije POTUS) može promjeniti vrijednost za 30 i više posto preko noći?

 
Ne kuzim te, sve si fulao. Znaci svakim danom imas sve vise i vise situacija gdje ljudi prodaju stanove / aute / whatever direkt za BTC - i to ce biti jos samo vise i vise. U jednom trenutku vise neces nikada vise morati izlaziti sa BTC u fiat da nesto kupis / zivis / jer ces sve moci placati sa BTC.

Koliko ljudi / drzava posjeduje sve zlato svijeta a koliko "normalni" ljudi?

Bitcoin ima vrijednost u FIAT valuti, jer jos uvijek svijet funkcionira u FIAT valuti, ali to je kao da kazes da je glupo da imas elektricni auto, jer 98% auti nije elektricno. Tranzicija se ne desava preko noci. Trebat ce dosta vremena da se tranzicija desi.


Sto se tice tvojih 95% - 2% ljudi - procitaj ovaj clanak u kojem su sve to sto si rekao i napisali:

https://www.fool.com/investing/2021/01/11/bitcoins-fatal-flaw-is-what-makes-it-uninvestable/

A onda je ista kompanija za mjesec-ish dana od tog clanka investirala u Bitcoin

https://www.fool.com/investing/2021/02/17/the-motley-fool-announces-5-million-investment-in/

(copy paste iz clanka)

The three primary reasons we are making this separate investment in Bitcoin are: 

  1. We believe it will store value more effectively than gold over the long term.
  2. We believe it may become a medium for transactions, as/if pricing stabilizes in the decade ahead.
  3. We believe it can act as a productive hedge against inflation.



Irony is a bitch.

16 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
Da li bi prodao svoju kuću/stan za ekvivalent u btc ili €? Malo broj ljudi prodaje u btc jer misle da im je to put do brze zarade bez motike.

Govori se o nekoj valuti budućnosti, a cijene luduju svakodnevno. Kako valuta budućnosti može biti ovako nestabilna, a "želimo" se riješiti Fiat valuta jer kao nisu pouzdane.
14 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
Mar kaže...
Da li bi prodao svoju kuću/stan za ekvivalent u btc ili €? Malo broj ljudi prodaje u btc jer misle da im je to put do brze zarade bez motike.

Govori se o nekoj valuti budućnosti, a cijene luduju svakodnevno. Kako valuta budućnosti može biti ovako nestabilna, a "želimo" se riješiti Fiat valuta jer kao nisu pouzdane.

 
Bitcoin je jos uvijek nestabilan jer je market cap mali u komparaciji sa GOLD ili nesto slicno. Apple vrijedi $2.04T ($2040 milijardi) pa mu vrijednost ide 10-20% gore dole, u par mjeseci, it's normal.

Cak i zlato koji ima market cap $10+ triliona ima 10-15% plus minus - jednom kada ce Bitcoin biti $5+ trilliona ce biti i puno stabilniji. Sve je to normalni proces.

I da fiat nije pouzdan. Koliko danas vrijedi tvoja kuna vs kuna iz 2010 ?

Ili jos bitnije, koliko je EURO izgubio na vrijednosti od godine 2000 do 2020 ?

https://www.in2013dollars.com/europe/inflation/2005?amount=100

A koliko je dolar?

https://www.in2013dollars.com/us/inflation/2000?amount=100


Znaci, subjektivni smo, mozak nam zamislja 100 eura kao 100 eura, ali to nazalost ne reflektira stvarnost, jer gotovo pa nikada ne usporedujes dnevne cijene eura (stvarne vrijednosti) kao sto to mozda radis za Bitcoin (ili nesto slicno).

Ja ne kazem da svi moraju se sada prebaciti na Bitcoin ili da drzave trebaju prestati koristiti FIAT preko noci i slicne drame. 

Mi smo sada u tranziciji, koja ce trajati neko vrijeme, kao sto traje tranzicija sa kucnih telefona na mobilne telefone, koliko je trebalo da kucni telefoni gotovo pa da se ne koriste uopce? 20 godina?

Takvih primjera ima puno, i nitko im se vise ne cudi. Bitcoin sada postoji 10+ godina, i vidi gdje smo vec sada, sto ce biti tek za sljedecih 10 godina?

 

12 godina
offline
Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput balona

jedna velika pusa svim nocoinerima

 

you do you,i do me

Moj PC  
6 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput balona

To je valuta budućnosti jednako kao što su i leteći auti i koloniziranje marsa, možda jednog tamo lijepog dana...

Ali moraš biti prilično naivan i(li) glup ako misliš da će svjetske velesile tek tako i u dogledno vrijeme preuzeti globalnu valutu nauštrb vlastitih, i ratove su povele za puno manje. Za sada se ne miješaju jer njihovi igrači koji kolo vode ližu maslo (musk je više zaradio jednim tweetom nego na cijelogodišnjoj prodaji svojih auta).

Dakle, kad se namire veliki igraču ili to postane prijetnja državnim valutama-ćao đaci. I opet će najviše popušiti oni koji sad ulažu svoje ušteđevine jer su čuli da je to budućnost...i gameri koji ne mogu kupiti komp jer dokoni luftbrenzeri iz trećeg svijeta kupuju kartice ne pitajući za cijenu nit količinu.

 

Super je bitcoin-za miljardere, mešetare s wall streeta, vucibatine iz kine i rusije s "farmama". Za normalnog čovjeka tu nema ništa, ne računajući tu žalosnu ekipu sa 150 eura  mjesečno, nešto čime je ekipi u normalnim državama na zapadu uopće neugodno baviti se jer to zarade na normalnom poslu u jednom danu

 
15 4 hvala 4
8 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
Dio globalnih velesila već sad ima zajedničku valutu (Euro). Većina međunarodne trgovine se vodi u dolarima tako da iskreno, ne vidim problem zašto ne bi došlo do toga da postoji globalna valuta. Na kraju, novac nije ništa nego umjetna tvorevina koja nam služi za jednostavno trgovanje.
Na kraju, i vlastite valute služe više tome da se ljudi, odnosno taj narod osjeća kao da ima nešto svoje. I kod nas se sve veće od prosječnog troška u supermarketu za četveročlanu obitelj iskazuje u eurima.
Dobar dio fizičkog novca je i tako već prebačen na virtualno, pa plaćaš karticama. Pitanje je kad će to u potpunosti biti elektronski i hoće li na kraju neka kriptovaluta postati valuta budućnosti. To je sad već proricanje, ali sve ukazuje na to da se ide u tom smjeru.
6 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
onaj što je prije par mjeseci kod nas kupio auto u bitcoin se baš usrićio

inače kako znamo koliko BTC vrijedi ako je papirnati novac smeće... papirnati novac je smeće a BTC kupuješ i prodaješ s njim???

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
Nemon kaže...

jel ti kupuješ bitcoin iz altruizma ili da zaradiš fiat na njemu?

i tu ti je odgovor čemu služi bitcoin.

9 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
Antoniio22 kaže...
Dio globalnih velesila već sad ima zajedničku valutu (Euro). Većina međunarodne trgovine se vodi u dolarima tako da iskreno, ne vidim problem zašto ne bi došlo do toga da postoji globalna valuta. Na kraju, novac nije ništa nego umjetna tvorevina koja nam služi za jednostavno trgovanje.
Na kraju, i vlastite valute služe više tome da se ljudi, odnosno taj narod osjeća kao da ima nešto svoje. I kod nas se sve veće od prosječnog troška u supermarketu za četveročlanu obitelj iskazuje u eurima.
Dobar dio fizičkog novca je i tako već prebačen na virtualno, pa plaćaš karticama. Pitanje je kad će to u potpunosti biti elektronski i hoće li na kraju neka kriptovaluta postati valuta budućnosti. To je sad već proricanje, ali sve ukazuje na to da se ide u tom smjeru.

 

točno to. nema nikakve razlike između broja koji ti piše na bankovnom izvatku i bitcoina. Ni jedno ne postoji fizički

 

pa evo američka vlada će sada isplatiti 1.9 trilijardi dolara (to je valjda 1900 milijardi) državljanima kao pomoć zbog korone. Odakle će izvući taj novac, iz guzice? jednako je realan ko novac u Skyrimu

15 godina
offline
Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput balona

s ovim danas - 56 puta. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.3.2021 3:00 (Ajar).
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput balona

Već zamišljam da naša brodogradilišta dogvore cijenu broda u bitcoinima, a ono 30% više vrijedi nakon izgradnje.  Ili da nabavimo zrakoplove na kredit u bitcoinima, pa ih nikad ne otplatimo ...

 

Da vidim tko bi od vas uzeo kredit u banci na fiksnu bitcoin cijenu (švicarac bi bio mala beba...)?

 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
Mar kaže...

Bitcoin vrijedi jedino jer ga se može zamjeniti za "stvarne" valute. Da ne može, ne bi imao nikakvu vrijednost i u tome je najveća i najvažnija razlika.
Da imate dionice neke firme kojoj se zabrani ili sama ode s burze, koliko bi vaše dionice onda vrijedile? Dosta ljudi ne shvaća da je vrijednost Bitcoina vezana i ovisna o fizičkoj valuti.
Iza svega toga se krije ljudska pohlepa i želja za brzom zaradom dok većina malih ljudi služi kao način bogaćenja velikih, baš kao i kod ostalih tipova novca.

Koliko ekipe koji su prodali svoje BTC-a je uzelo $/€, a ne neke druge kriptovalute u zamjenu?
95% Bitcoina je u vlasništvu 2% ljudi, slučajnost?

Ljudi bi trebali uložiti novac i ušteđevinu u valutu kojoj jedan čovjek s jednim tweetom (a da nije POTUS) može promjeniti vrijednost za 30 i više posto preko noći?

 Sve što si rekao je točno.

Ali mi nije neka utjeha jer znam od kad sam prošle godine svaki mjesec počeo ulagati u zlato, do sad sam izgubio 2000kn :/

Da sam iste novce ulagao u bitcon, do sad bi zaradio valjda preko 20.000-30.000kn...

 

Znam, znam, "Zlato će kad tad početi rasti, a Bitcon balon će puknuti.."

Zato i jesam ulagao u zlato i već godinu dana čekam taj rast....

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
5 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
CyberDemonVZ kaže...

 Sve što si rekao je točno.

Ali mi nije neka utjeha jer znam od kad sam prošle godine svaki mjesec počeo ulagati u zlato, do sad sam izgubio 2000kn :/

Da sam iste novce ulagao u bitcon, do sad bi zaradio valjda preko 20.000-30.000kn...

 

Znam, znam, "Zlato će kad tad početi rasti, a Bitcon balon će puknuti.."

Zato i jesam ulagao u zlato i već godinu dana čekam taj rast....

 I dok ti čekaš, BTC raste i raste...

 

Po raznim komentarima vidim da ljudi imaju malo krivu predodžbu u ulaganjima, općenito. Ne zarađuju se pare na način da se proda auto i kupi neka valuta, pa jednom kad naraste. S valutama se trguje isto kao i s dionicama, isto kao s kriptovalutama, naftom, zlatom... Treba pratit svaki dan i konstantno kupovat/prodavat da bi bilo zarade. Gdje god da idete trgovat prvo što vidite je ogroman natpis da u ovim trgovinama 70-80% ljudi gubi pare. 

 

Lako je danas govorit koliko bi tko zaradio da je prošle godine ulagao. A koliko ćete zaradit sljedeće godine, ako danas uložite? To nitko ne može znat, to je taj divni rizik ulaganja.

 

Tko kaže da će zlato narast? Tko kaže da će BTC balon puknit? Živi bili pa vidili.

Live long and prosper.
14 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
bruno1026 kaže...
Nemon kaže...

jel ti kupuješ bitcoin iz altruizma ili da zaradiš fiat na njemu?

i tu ti je odgovor čemu služi bitcoin.

FIAT je samo proxy za trenutnu vrijednost, it's your mental state, tj subjektivno u cemu ces mjeriti vjednosti. Kod nas stanovi se placaju u kunama, ali gotovo svi oglasi su u EUR. To je fiat to fiat primjer ali nista drugo nije niti BTC to fiat ili GOLD to fiat.

Ja trenutno imam NULA BTC - cekam da se situacija na trzistu redefinira (Sto moze isto tako znaciti da ga i necu nikada vise kupiti).

Opceniti problem je, sto vecina ljudi su previse subjektivni, pa uopce nisu u stanju vidjeti big picture, bio to BITCOIN ili nesto slicno.

9 godina
protjeran
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
veliki pero kaže...
HCMAA kaže...
onaj što je prije par mjeseci kod nas kupio auto u bitcoin se baš usrićio

inače kako znamo koliko BTC vrijedi ako je papirnati novac smeće... papirnati novac je smeće a BTC kupuješ i prodaješ s njim???

 Ne znam sto to tebe dira i sto moras komentirati kad te ne zanima. Domet ti je kupovina krafni i kruva.

  Hehe pa euro je bio samo nadogradnja domaćih valuta s ciljem pariranja americi i istoku. A koja i čija je točno zadaća ili smisao  bitcoina? Ne, nije kumbaja ili zamjena svih valuta već kratkotrajni interes oligarhije.

I ekipa koja pljuje po bitcoinu barem ima  interes u tome jer zbog istog nemogu kupiti kompjuter. Radije objasni koji je točno smisao apologeta istog nalik tebi? Miljarderi sigurno ne vise po forumima i ne promiču bitcoin!?

Nego, jer se sjećate onih bandićevih trabanata šta su trčali s njim? Tabule rase telećih pogleda i čudnih naglasaka koji su dobivali milostinju gospodara dok je dotični šmrkao, častio se po restoranima, kupovao vile i taslačio im komade poput erakice i price? E ličite mi baš na njih. Dok probrana ekipa obrće milijune vi radite za njih na dnu piramide, kompjuteri vam drndaju čitav dan za 🥜 , time se usrećujete ko mala djeca i još imate potrebu braniti tu sprdačinu, tragikomično

 
3 2 hvala 0
5 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
Spitfire_zg kaže...

  Miljarderi sigurno ne vise po forumima i ne promiču bitcoin!?

 

 Eto nisu. A ovaj zadnji bum BTC-a je tko napravio i na koji način?   

 

*khm*musk*khm*

 

 

Dok probrana ekipa obrće milijune vi radite za njih na dnu piramide, kompjuteri vam drndaju čitav dan za 🥜 , time se usrećujete ko mala djeca i još imate potrebu braniti tu sprdačinu, tragikomično

 

Ja zaradim isto nešto u svemu tome. Zamisli, upali sam kompjuter, pritisnuo sam botun. Sad imam 70 Eura. Strašno su me pokrali i iskoristili, eto ubilo me. I šta kad na kraju godine budem imao 500-1000 Eura? Jel to nešto kao loše? Naravno da smo mi s jednim kompjuterom na dnu piramide, pa nismo glupi, svjesni smo mi da postoje cijele farme rudara.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.3.2021 13:50 (Filox).
16 godina
offline
Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput balona

Zanimljivo je kako jos uvijek nitko ne govori o ekoloskoj (ne)prihvatljivosti rudarenja, a samim time i Bitcoina. Auti se elektrificiraju i postaju energetski efikasniji, EU uvodi nova energetska certificiranja za kucanske aparate jer ne mogu dodavat vise pluseva na ono A+++, a Bitcoin je daleko daleko od zelenog i energetski prihvatljivog.

 

 

Vjerujem da crypto valute imaju svijetlu buducnost, ali sigurno ne kroz Proof of Work, posebno kad vec sad ima jako dobrih alternativa.

 
3 3 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
Bitcoin je smeće koje su izmislili bogati ljudi da bi se jos vise obogatili .
 
2 5 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
ivoleko kaže...

Zanimljivo je kako jos uvijek nitko ne govori o ekoloskoj (ne)prihvatljivosti rudarenja, a samim time i Bitcoina. Auti se elektrificiraju i postaju energetski efikasniji, EU uvodi nova energetska certificiranja za kucanske aparate jer ne mogu dodavat vise pluseva na ono A+++, a Bitcoin je daleko daleko od zelenog i energetski prihvatljivog.

 

 

Vjerujem da crypto valute imaju svijetlu buducnost, ali sigurno ne kroz Proof of Work, posebno kad vec sad ima jako dobrih alternativa.

 
Ako auti mogu koristiti ekoloske izvore da se pune, zasto to ne vrijedi i za Bitcoin farme? I jedno i drugo radi na struju?

Sa druge strane, koliko struje se potrosi na transport novaca, printanje novaca, na cuvanje novaca, na banke (racunala, klime, serveri etc), koliko struje potrose milion ATM aparata, koliko energije kosta da se ti ATM aparati servisiraju i pune novim novcem etc. Ima jos sigurno 100+ takvih primjera gdje FIAT novac nije nikako efikasan.


5 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
Nemon kaže...


Sa druge strane, koliko struje se potrosi na transport novaca, printanje novaca, na cuvanje novaca, na banke (racunala, klime, serveri etc), koliko struje potrose milion ATM aparata, koliko energije kosta da se ti ATM aparati servisiraju i pune novim novcem etc. Ima jos sigurno 100+ takvih primjera gdje FIAT novac nije nikako efikasan.


 E bravo, jako dobro pitanje, a nisam do sad vidio da netko pita. Stvarno, BTC troši enormno struje. U redu. A obični novac? Ne može nikako bit da se manje struje troši na stvaranje i održavanje standardnih valuta, keša.

Live long and prosper.
8 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
Nemon kaže...

FIAT je samo proxy za trenutnu vrijednost, it's your mental state, tj subjektivno u cemu ces mjeriti vjednosti. Kod nas stanovi se placaju u kunama, ali gotovo svi oglasi su u EUR. To je fiat to fiat primjer ali nista drugo nije niti BTC to fiat ili GOLD to fiat.

Ja trenutno imam NULA BTC - cekam da se situacija na trzistu redefinira (Sto moze isto tako znaciti da ga i necu nikada vise kupiti).

Opceniti problem je, sto vecina ljudi su previse subjektivni, pa uopce nisu u stanju vidjeti big picture, bio to BITCOIN ili nesto slicno.

temeljni zahtjev svakog od nas je da nam treba imovina s kojom ćemo preživjet. da li je ta imovina, kuna, zlato, m2 nekretnine, lukovica tulipana ili bitcoin, posve nebitno. sve se svodi na to da s nekom imovinom možemo kupiti hranu i živjeti. i tako treba promatrati i kripto, kao vid imovine, nikad bitcoin neće zamijeniti dolar, euro, juan, jer je novac moć, a države se ne odriču moći, tako neće niti u korist bitcoina. blockchain kao tehnologija je druga priča... osobno mislim, krivo gledaju i oni koji bitcon gledaju kao Isusa i oni koji govore da je glupost, ako se na nečemu može zaradit, nije glupo. tko misli da će past cijena, neka shorta, tko misli kontra, neka kupi. sve drugo je mlaćenje prazne slame, kaže se put your money where your mouth is, to je pravi test izgovorene riječi na kojem svi padaju...

Nemon kaže...

 
Ako auti mogu koristiti ekoloske izvore da se pune, zasto to ne vrijedi i za Bitcoin farme? I jedno i drugo radi na struju?

Sa druge strane, koliko struje se potrosi na transport novaca, printanje novaca, na cuvanje novaca, na banke (racunala, klime, serveri etc), koliko struje potrose milion ATM aparata, koliko energije kosta da se ti ATM aparati servisiraju i pune novim novcem etc. Ima jos sigurno 100+ takvih primjera gdje FIAT novac nije nikako efikasan.

 

bitcoin nastaje pow-om. znači, besmislenim računskim operacijama koje troše enormne količine struje. fiat nema potrebu za tim, on nastaje pritiskom na tipku. za kompletno digitalni novac, kao što vidimo u životu, smo još par desetljeća udaljeni... znači, atm ostaje kako god okreneš.

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.3.2021 15:10 (bruno1026).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice