Koliko smo morem zauljeni?

poruka: 13
|
čitano: 8.469
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koliko smo morem zauljeni?".
6 godina
offline
Koliko smo morem zauljeni?

Što se tiče ovih bakterija koje se hrane naftom...hebiga nek se prebace na baterije...nek jedu baterije...i one moraju shvatiti da je zeleno sad 

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Koliko smo morem zauljeni?

samo more sve je znalo
i o tebi, i o meni
ostali smo sve do uvijek
zauljeni, zauljeni

 

zuljeni mi smo bili
onog časa, onog trena
kad je preko mene prešla
od tankera naftnog sjena


zauljeni, zauljeni
kamen gori*, val se pjeni
govorili nismo ništa
zauljeni, zauljeni

 

... 

 

*gori i makija i nisko raslinje no to se u pjesmi ne spominje. kao ni kanaderi i dementni najstariji mještani (koji ne pamte).

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.7.2022 8:23 (Ajar).
Moj PC  
7 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Koliko smo morem zauljeni?

 S ponistre se vidi tanker

Ispod volta piva panker

U daljini  nafta  pliva

Ispod volta panker piva......

 
7 0 hvala 1
12 godina
offline
Koliko smo morem zauljeni?

Ovo je prica kao sa onim otocima plastike usred oceana. Fantomskim otocima plastike.

 

Brodovi su danas opremljeni separatorima zauljene vode (OWS) te se u more ispusta samo emulzija u omjeru 15 ppm i to samo u navigaciji. 

Sam uredjaj je kontroliran od klase, predstavnika vlasnika buduceg tereta ili obalne straze te odrzavan od strane posade i ovlastenog servisera. U slucaju da uredjaj ne radi, capo makine i/ili 1 makine idu u zatvor. Uredjaj biljezi rad  te se isti moze ocitati u svakom trenu. 

 

Akumulirana zauljena voda (sludge) se pohranjuje u tankove dizajnirane za sladj te se isti prije 2010 prodavao do 150USD/mt, a danas vjerojatno brodar placa ispumpavanje kada se brod veze na bankinu. Manje kolicine se mogu paliti u brodskom incineratoru. Ukratko, sa broda u more danas ne ide gotovo nista. Plastikaje reducirana, smece odvoze sa broda, na cimunjeri je scrubber....

 

Na tankerima kako mi kazu kolege inspekcije broda su kod svakog krcanja tereta.

 

Skoro svi standardi vezani za sigurnost posade, sigurnost rada i odrzavanja dolaze iz offshore-a. Ja do sada nisam vidio niti jedno naftno polje, more niti ocean sa zauljenom povrsinom. Na platformama su zaposleni i razno razni paraziti tipa motritelji kitova i dupina i sl, tako da bi njihova prijava o izljevu ulja/nafte znacila milijunsku stetu za platformu. 

 

Zadnja platforma za koju znam da je potonula bila je pozicionirana zapadno od Bornea i to je bila 2020 (ako se dobro sjecam). Oneciscenja nije bilo. 

 

vicious
Moj PC  
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Koliko smo morem zauljeni?
viciousone kaže...

Ovo je prica kao sa onim otocima plastike usred oceana. Fantomskim otocima plastike.

 

Brodovi su danas opremljeni separatorima zauljene vode (OWS) te se u more ispusta samo emulzija u omjeru 15 ppm i to samo u navigaciji. 

Sam uredjaj je kontroliran od klase, predstavnika vlasnika buduceg tereta ili obalne straze te odrzavan od strane posade i ovlastenog servisera. U slucaju da uredjaj ne radi, capo makine i/ili 1 makine idu u zatvor. Uredjaj biljezi rad  te se isti moze ocitati u svakom trenu. 

 

Akumulirana zauljena voda (sludge) se pohranjuje u tankove dizajnirane za sladj te se isti prije 2010 prodavao do 150USD/mt, a danas vjerojatno brodar placa ispumpavanje kada se brod veze na bankinu. Manje kolicine se mogu paliti u brodskom incineratoru. Ukratko, sa broda u more danas ne ide gotovo nista. Plastikaje reducirana, smece odvoze sa broda, na cimunjeri je scrubber....

 

Na tankerima kako mi kazu kolege inspekcije broda su kod svakog krcanja tereta.

 

Skoro svi standardi vezani za sigurnost posade, sigurnost rada i odrzavanja dolaze iz offshore-a. Ja do sada nisam vidio niti jedno naftno polje, more niti ocean sa zauljenom povrsinom. Na platformama su zaposleni i razno razni paraziti tipa motritelji kitova i dupina i sl, tako da bi njihova prijava o izljevu ulja/nafte znacila milijunsku stetu za platformu. 

 

Zadnja platforma za koju znam da je potonula bila je pozicionirana zapadno od Bornea i to je bila 2020 (ako se dobro sjecam). Oneciscenja nije bilo. 

 

 
Ma jašta, iza trgovačkih brodova veseli dupini izletavaju iz kristalnočistog mora i prde šarene duge... kakvo zagađenje...
 
https://letstalkgeography.com/what-is-bilge-dumping/



Ma Deepwater Horizon oil spill je definitivno najbolji primjer čistoće havarija naftnih platformi. 

Šta neki ovdje jedu - lude gljive?

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
2 godine
offline
Re: Koliko smo morem zauljeni?
suzana graf kaže...

 S ponistre se vidi tanker

Ispod volta piva panker

U daljini  nafta  pliva

Ispod volta panker piva......

 Večernja škola...daaaavnooo... 

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
12 godina
offline
Re: Koliko smo morem zauljeni?
Onečišćenje mora sa brodova regulirano je kroz MARPOL u kojem imaš propise o načinu prijevoza ulja, kemikalija i ostalog tereta, smeću, otpadnim vodama, onečišćenju zraka, specijalnim zonama itd. Pročitaj i obrazuj se. Balastni sistemi su regulirani na način da ili uzimaš oceansku čistu vodu ili imaš uređaj koji vrši neutralizaciju, elektrolizu i filtraciju (3 u 1) vode. Pročitaj i obrazuj se.

Usto sa brodova je krenula inicijativa o izbacivanju plastike za jednokratnu uporabu, smeće razvrstavamo, prešamo, iskrcavamo u prihvatilišta koja nam izdaju račune. Za sve se vode dnevnici. Sa broda, osim usitnjene hrane ne ide ništa u more.

Deep Horizon je ekstrem kao što je bio Exxon Valdez ili Titanic, ali se iza svake havarije napredovalo sa sigurnosti konstrukcije, plovidbe, održavanjem itd.

Appropo onečišćenja, nakon puknuća i potonuća tankera kod Finisterea, španjolski ribari su se hvalili da nikada nije bilo više ribe. Bio je lovostaj.

U svakom zlu nešto dobro. Malo se moraš više obrazovati o toj temi.

Lp
vicious
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Koliko smo morem zauljeni?
Zaporožac kaže...
suzana graf kaže...

 S ponistre se vidi tanker

Ispod volta piva panker

 

 

 To mi je otkrio prijatelj  Splićanin. Tvrdi kako fora postoji  još  iz 1980-ih.  

6 godina
offline
Re: Koliko smo morem zauljeni?
viciousone kaže...

Ovo je prica kao sa onim otocima plastike usred oceana. Fantomskim otocima plastike.

 

 

5 godina
offline
Re: Koliko smo morem zauljeni?
viciousone kaže...
Onečišćenje mora sa brodova regulirano je kroz MARPOL u kojem imaš propise o načinu prijevoza ulja, kemikalija i ostalog tereta, smeću, otpadnim vodama, onečišćenju zraka, specijalnim zonama itd. Pročitaj i obrazuj se. Balastni sistemi su regulirani na način da ili uzimaš oceansku čistu vodu ili imaš uređaj koji vrši neutralizaciju, elektrolizu i filtraciju (3 u 1) vode. Pročitaj i obrazuj se.

Usto sa brodova je krenula inicijativa o izbacivanju plastike za jednokratnu uporabu, smeće razvrstavamo, prešamo, iskrcavamo u prihvatilišta koja nam izdaju račune. Za sve se vode dnevnici. Sa broda, osim usitnjene hrane ne ide ništa u more.

Deep Horizon je ekstrem kao što je bio Exxon Valdez ili Titanic, ali se iza svake havarije napredovalo sa sigurnosti konstrukcije, plovidbe, održavanjem itd.

Appropo onečišćenja, nakon puknuća i potonuća tankera kod Finisterea, španjolski ribari su se hvalili da nikada nije bilo više ribe. Bio je lovostaj.

U svakom zlu nešto dobro. Malo se moraš više obrazovati o toj temi.

Lp

 
Možda da ti koji puta posjetiš planet Zemlju? Masne mrlje i ostale svinjarije koje ostavljaju brodovi prate se iz satelita. "Propisi" - LoL!!  "Potonuće tankera => ribe ko pljeve" - VRIIIŠT!!! 

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.9.2022 9:31 (Al Crane).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Koliko smo morem zauljeni?
To što si linkao ne znači da je to pravilo. Može biti izuzetak.
To što Alfi na cesti curi ulje ne znači da svakom autu curi ulje.
5 godina
offline
Re: Koliko smo morem zauljeni?
silvio3105 kaže...
To što si linkao ne znači da je to pravilo. Može biti izuzetak.
To što Alfi na cesti curi ulje ne znači da svakom autu curi ulje.

 
Prepravio sam link u međuvremenu, pogledaj opet. Da, pravilo je. Ili misliš da su pojam "bilge dumping" skovali i o tome snimili more reportaža i napisali tekstova i pokrenuli program satelitskih motrenja zato što JEDNOM brodu "curi ulje"? 

Zapravo ništa ne curi - namjerno to ispuštaju, zbog smanjenja troškova i tehnološke nesavršenosti brodova.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.9.2022 10:06 (Al Crane).
5 godina
offline
Koliko smo morem zauljeni?

Kao što su iz satelita praćeni i ti "nepostojeći" otoci plastike.
https://www.earthdata.nasa.gov/learn/articles/ocean-plastic

Mislim, jel se neki ovdje s takvim kategorički nalupanim nebulozama javljaju iz kakvog paralelnog univerzuma, ili obitavaju u svijetu mašte, ili su plaćeni da obmanjuju javnost, ili koji kuki...?

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.9.2022 10:26 (Al Crane).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice