Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i vreme

poruka: 24
|
čitano: 6.078
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i vreme".
16 godina
offline
Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i vreme

Visesatno skrolanje facebooka i instagrama je samo po sebi zdravstveni problem.

 
13 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i vreme

Ljudi su već sad pogrbljeniji od korištenja mobitela i sjedenja za računalom što nam je nametnuto izborom poslova u 21. stoljeću. Pametni mobiteli se masovno koriste manje od 10 godina, a posljedice već postoje, tko zna što će biti kad vidimo stanje nakon 10,20,30... godina.

 
6 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i vreme

Prenapuhano je sve ovo koristenja mobitela i to, samo da se klika i pise o necemu, vjerovatno mobiteli i elektronika imaju nikakav ili zanemarivo negativan ucinak na zdravlje ... 

 
3 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i vreme

Pricao sam sa jednim norvezaninom koji je bio u hr prije tjedan dana, ide na fakultet vanredno, i toliki je ovisnik o pcu da je otisao putovat da ne bi sjedio doma i igrao igre, a nosi knjige da uci, tako da putuje i uci sto sam prvi put cuo i vidio u zivotu. Pricali smo i o novijim generacijama i dosli do istog zakljucka koji je "kada se rode djeca za 20 godina bog nam pomogao".

 

Jeli utjece na neke stvari pa naravno da utjece, odu ti oci, druzenje s ljudima nije isto kao prije, prije 2 godine 2 zenske sjede jedna nasuprot druge u autobusu tipkaju na mob i smiju se, pogledaju se i onda dodem do zakljucka pa oni se dopisuju, ne mogu ni pricati jedna s drugom, a udaljeni su niti metar. I kada sam to rekao tom norvezaninu on kaze da je njemu palo na pamet da kada je u autobusu da se pravi da drzi mobitel s 2 ruke i tipka, znaci samo ruke bez mobitela i pita me sto mislis bi li itko primjetio da nemam mobitel?  

 

Prije su prijatelji bili prijatelji sada necu govoriti kakvi, ali ljudi su se druzili, a sada su ljudi prijatelji, a vide se 1/2 puta tjedno.

 
14 1 hvala 0
5 godina
offline
Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i vreme
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i v
Keops kaže...

Ljudi su već sad pogrbljeniji od korištenja mobitela i sjedenja za računalom što nam je nametnuto izborom poslova u 21. stoljeću. Pametni mobiteli se masovno koriste manje od 10 godina, a posljedice već postoje, tko zna što će biti kad vidimo stanje nakon 10,20,30... godina.

 Neka nabave bolje stolice ili neka paze na držanje. Ja po kompovima čukam od od svoje sedme godine, tj. od '87, kada sam dobio komodorca i nisam pogrbljen. Ni uz sjedenje uz knjigu na faksu, ni uz sjedenje za kompom doma ni na poslu.

15 godina
offline
Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i vreme

a izvan engleskog govornog područja? a stariji ("trećepozivci" i takvi)? a jesu li to samo mladi ili i oni koji se takvima osjećaju? 

 

pe se: ovisnost o bilo čemu (pa i telefonima) tehnički je bihevioralna ovisnost iliti bolest. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.4.2019 18:43 (Ajar).
Moj PC  
1 2 hvala 0
16 godina
offline
Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i vreme

Ima tu jos jedan detalj. Ako bi se radilo istrazivanje o utjecaju nezdrave hrane na omladinu, vjerovatno bi bili slicni rezultati. Sumnjam da bi dvadesetogodisnjaci koji se nezdravo hrane imali srcane bolesti i razne druge probleme. Organizam je jak i to se ne primijeti jos uvijek. Slicno tako - sumnjam da ovo dugorocno ne utjece na vid, pogrbljenost i sl. zatim manjak fizicke aktivnosti koji proizilazi iz svega toga.

Ali gore od svega toga je sto sam pomenuo vec - psiholoski efekti - vecina mladih (i ne samo mladih naravno) vise nije u stanju fokusirati se da procita 20 stranica knjige s razumijevanjem. Tu je stalna "nervoza" zbog "propustanja" neceg, psiholoska potreba za lajkovima, kako bi se oslobodio dopamin i postiglo nekakvo "zadovoljstvo"... vrsta ovisnosti.

Naravno - kada kazes "provodjenje vremena pred ekranom" - to ne mora biti nista od toga. To moze biti smiren, fokusiran, kreativan mentalni rad, ucenje i sl. koristeci ergonomsku i kvalitetnu opremu - sve to naravno nema veze s ovim i vjerovatno nema znacajnog utjecaja na zdravlje.

Ali kada stavis ovakav naslov, kao da si rekao "djeco, navalite bezumno po fb-u i instagramu", to vam nista ne steti...

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.4.2019 11:59 (knight).
 
10 0 hvala 0
5 godina
offline
Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i vreme

Hihihi. Ova studija pokazala da ne postoji veza. Slijedeca ce pokazati da ima neke veze. Pa ce opet jedna studija koja ce opet pokazati da nema veze.

Kao one studije koje se vrte vec desetljecima o tome, jel zdravije ulje ili svinjska mast.

Glavno da se pare vrte

 
7 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i vreme

Naravno da nema veze kad su jos mladi. Kad udju u godine razvit ce se veza.

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i vreme

Bas sam htio reci. Ja osjecam posljedice sjedenja i gledanja u ekran. Oci i ledja nisu super.

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i v
Solo761 kaže...
Keops kaže...

Ljudi su već sad pogrbljeniji od korištenja mobitela i sjedenja za računalom što nam je nametnuto izborom poslova u 21. stoljeću. Pametni mobiteli se masovno koriste manje od 10 godina, a posljedice već postoje, tko zna što će biti kad vidimo stanje nakon 10,20,30... godina.

 Neka nabave bolje stolice ili neka paze na držanje. Ja po kompovima čukam od od svoje sedme godine, tj. od '87, kada sam dobio komodorca i nisam pogrbljen. Ni uz sjedenje uz knjigu na faksu, ni uz sjedenje za kompom doma ni na poslu.

 nisam ni ja pogrbljen al sam zato poprilično oćoravio.

Studija je ili potpuno promašena ili je dokazala kako fizička aktivnost nema veze sa zdravljem.

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.4.2019 16:55 (BlueMax).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i v

Ne nužno. Moguće je i da jednostavno dovoljno fizičke aktivnosti kod mladih poništava negativne efekte. Mladi u zemljama s ok standardom si mogu priuštiti više putovanja, izleta u prirodu, raznih oblika rekreacije, pa to što ostatak vremena bulje u mobitel nema nekog efekta.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i v
WooOt kaže...

 "kada se rode djeca za 20 godina bog nam pomogao".

Prije nego se na ovaj komentar nadovezu slicni negativni i netocni komentari od danasnjoj ladezi, mora se reci tocan podaatak.

 

Po svim mjerilima (promiskuitetnost, trudnoce, alkohol, narkotici, nikotin, skolski uspjesi, zdravlje) danasnja mladez je mnogo bolja nego vrsnjaci iz prijasnjih desetljeca.

Dok je u svakom desetljecu bilo povecanja nekih negativnih kategorija, danas su sve problematicne kategorije ponasanja u padu.

 

Nadalje, to sto se komunikacija odvija na drugaciji nacin, ne umanjuje da ona postoji, te ne umanjuje kvalitetu i potencijalne dobrobiti.

Danasnja mladez ce biti daleko sposobnija nositi se sa promjenama buducnosti, jer su promjene standardni i svakodnevni dio njihova zivota.

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
8 godina
offline
Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i vreme

nije problem u tehnologiji,problem je u ljudima,njihovoj lijenosti a i  mentalitetu po kojem nam je uvijek netko ili nesto  drugo krivo za  sopstvenu nesposobnost,pasivnost,pogresne odluke ...  

waaagh
 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i v
wyks kaže...

Nadalje, to sto se komunikacija odvija na drugaciji nacin, ne umanjuje da ona postoji, te ne umanjuje kvalitetu

U rght. TU.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i v
MrBlc kaže...

Ne nužno. Moguće je i da jednostavno dovoljno fizičke aktivnosti kod mladih poništava negativne efekte. Mladi u zemljama s ok standardom si mogu priuštiti više putovanja, izleta u prirodu, raznih oblika rekreacije, pa to što ostatak vremena bulje u mobitel nema nekog efekta.

 Dakle, opet je pitanje: koliko sjediš za računalom. Ako svaki dan sjediš 15 sati onda niti putuješ niti se rekreiraš. Ako su mnoge studije dokazale kako je sjedenje nezdravo a ova govori kako sjedenje pred računalom nije, znači li to da je računalo ljekovito?

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i v

I opet preskačeš najjednostavnije objašnjenje - koliko to današnjih adolescenata sjedi ispred računala? Koliko današnjih adolescenata primatno koristi računalo?

 

Mladi su najmanje na računalu, a najviše na mobitelu, kojeg opet koriste poprilično isprekidano, u različitim pozama... Samo sjedenje ispred računala je štetno onoliko koji je štetno samo sjedenje, buljenje u mobitel je štetno ako pogrbljen buljiš u ekran, ali ako svako toliko baciš oko na face, napišeš poruku, provjeriš mail, pri tom si fizički daleko pokretniji nego ako primjerice sjediš i čitaš knjigu.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i vreme

Moj post je bio odgovor na tvoj, u kojem kao kontraargument pišeš kako mladi danas puno putuju. Putovanje je razlog zašto manje vremena provodimo pred računalom ali definitivno nije razlog zbog kojeg manje gledamo u mobitel, dapače. Mlađi pogotovo. Prije si (ja i danas) u putovanjima uživao na drugačiji način. Tu i tamo okineš koju fotku a ostatak promatraš, učiš i uživaš. Danas mlađi turisti samo fotografiraju, šalju to na društvene mreže i onda ko drogirani čekaju lajkove i komentiraju jedni drugima. Pošto živim u turističkom kraju mogu ti ovo ljeto pokazati kako izgleda terasa kafića u kojem se skupljaju mlađi turisti. 90% ih visi na mobitelu a onih 10% su onesviješteni na podu.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i vreme

Zato postoje ovakve knjige jer nema štetnih utjecaja , ja sam i po sebi primijetio koliko mi je fokus otišao u k u odnosu na razdoblje prije mobitela i konstantnog bombardiranja raznim sadržajima

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.4.2019 23:22 (loky4i4).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i v
loky4i4 kaže...

Zato postoje ovakve knjige jer nema štetnih utjecaja , ja sam i po sebi primijetio koliko mi je fokus otišao u k u odnosu na razdoblje prije mobitela i konstantnog bombardiranja raznim sadržajima

 Jel ima verzija za Android?

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i v
Ajde pročitaj ponovno što sam napisao. Niti sam napisao da samo putuju, već da su općenito aktivniji, niti sam pretpostavio da sjede pred računalom ostatak vremena.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i v
MrBlc kaže...
Ajde pročitaj ponovno što sam napisao. Niti sam napisao da samo putuju, već da su općenito aktivniji, niti sam pretpostavio da sjede pred računalom ostatak vremena.

 Dobro i? Ja ne smijem svoje mišljenje napisati jer nije u skladu s tvojim?

Po čemu si zaključio da su aktivniji? Usporedba sa sobom? Da su aktivniji ne bi bila ovakva epidemija pretilosti među mladima.

Ja jako puno putujem i dobro vidim te o kojima govoriš, a i živim tamo gdje oni putuju.

 

 

 

Osim toga, pitanje je šteti li vrijeme provedeno ispred ekrana zdravlju a ne je li fizička aktivnost dobra za zdravlje. 

To što se ja zdravo hranim, treniram, vozim bicikl, planinarim... ne umanjuje štetnost pušenja. U boljoj sam kondiciji od većine no da ne pušim sigurno bi bio u još boljoj.

Ova studija samo nije uspjela dokazatištetnost. To ni približno ne znači da gledanje u ekran nije štetno. Postoje mnoge studije koje su to uspjele dokazati. I to toliko njih da ovo što jedna studija nije uspjela dokazati štetnost više govori o samoj studiji nego o predmetu istraživanja. Npr, štetnost emisije plavog svjetla je dokazana pa se danas ekrani rade da emisija bude što manja. Fizička aktivnost i putovanje ne mogu anulirati tu štetu. Povezanost kratkovidnosti s vremenom provedenim pred ekranom. 

 

https://www.jutarnji.hr/life/zdravlje/strucnjaci-upozoravaju-na-poguban-utjecaj-pametnih-telefona-nakon-nekog-vremena-mozak-ocima-pocinje-slati-nepovratne-signale/6110578/

 

https://www.health.harvard.edu/press_releases/light-from-laptops-tvs-electronics-and-energy-efficient-lightbulbs-may-harm-health

 

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kod mladih ne postoji veza između zdravlja i v

Imaš pravo na svoje mišljenje jednako kao što ja imam na svoje. Međutim, ti si se nadovezao na moj post i implicirao da sam napisao nešto što nisam napisao, što svakako nemaš pravo.

Što se tiče same studije, ona se nije ni bavila fizičkom aktivnošću, već tu opet čitaš nešto što ne piše. Studija je pokazala da samo gledanje u ekran nije štetno, međutim, to ne govori ništa o sjedenju. Kao da na studiju koja govori o tome da je jedenje salate začinjene octom zdravo odgovoriš "nije zdravo jer ljudi koji lijevaju ocat u bakrenu zdjelu imaju problema".

 

Naravno, uvijek postoji mogućnost da metodologija nije dobra, tipa mali ili neadekvatni uzorak, kratko vrijeme promatranja, ali isto tako postoji mogućnost da je problem bio da neke studije sa suprotnim rezultatima nisu uzele sve faktore koje je trebalo eliminirati.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.4.2019 16:02 (MrBlc).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice